NU... NIEUWE OOGST Lift van president voor familie Glenn 10 TOP TV-UITZENDINGE oranjemarmelade I E tl CD Onderscheiding voor mr. Cals Spaarpremie van twintig procent over 400 gulden Worms ook in hoger beroep veroordeeld Australiës bang beleid lieeft droef gevolg Drie vervoersbonden: „Stijkel op glad ijs" Bezwaren tegen onderhoud iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü.jBiiiiïiiisaiiiiiiBiïiiBEHiiiiaiiiiiisiiaiaBiiiBBiBBiBiiaBiaisiiiiiBaiiiiisiiiBiH en sinaasappelmarmelade ELAM SPECIALE VERKOOP KOELKASTEN VAN DAM n. RADIO- oi TELEVISIETOESTEL NIEUWE LEIDSCHE COURANT 8 VRIJDAG 23 FEBRUARI 1962 PRESIDENT Kennedy is gisteren met negen leden van de familie van ruimtevaarder Glenn naar Flo rida vertrokken. Vandaag ontmoette het gezelschap de astronaut in Cape Canaveral. Het vliegtuig van de president maakte een tussenlanding in Palm Beach, waar Kennedy de nacht doorbracht ten huize van zijn vader, Joseph Kennedy. De familieleden van Glenn vlogen direct door naar Cape Canaveral. De negen familieleden zijn de vrouw van de astronaut, hun kinderen David en Lynn, de wederzijdse ouders en een zus ter van Glenn met haar echtgenoot De president heeft hen uitgenodigd de reis met zijn vliegtuig te maken. Overste Glenn heeft gisteren nadere bijzonderheden verteld over zijn ruimte- vlucht over de aarde. Hij maakt het no* steeds uitstekend, hoewel het vooruit zicht van do huldiging die vandaag op het programma stond hem enigszins ner- Glenn vertelde dat bij het inzetten van een nieuw filmpje in zijn camera het doosje waarin het rolletje had ge zeten hem uit de vingers was geglipt Het was door de ruimte gaan zweven en de astronaut was er niet in geslaagd het weer te pakken te krijgen. Verder vertelde Glenn dat hij de capsule een keer helemaal om haar as heeft laten draaien om de geheimzinnige „vuur vliegjes" die hü bulten de cabine waar nam. bU het opgaan van de zon beter te kunnen zien. Dr. William K. Douglas, de persoonlijke arts van Glenn, zei dat de toestand van de ruimtereiziger voortreffelijk is. Dr Douglas verklaarde dat met de vlucht van Glenn is aangetoond dat de mens bi] de ruimtevaart zeer nuttig is en dingen kan doen waartoe elektronische instru menten nooit in staat zouden zijn. Uit de film die gemaakt Is van Glenn tijdens zijn reis rond de aarde, ls geble ken dat het afvuren van de remraketten bij het terugkeren In de dampkring Glenn ertoe brachten zijn ogen dicht te Dat was het punt waarop hij zei: „Hei was een gevoel alsof ze me helemaal naai Hawaii terugschoten". De film toont Glenns gelaat bij het naar links en recht» kijken, het aflezen van de instrumenten Kennelijk voelde de ruimtevaarder, naar zijn gezicht te oordelen, zich volkomen op zijn gemak. De automatische camera bevatte een 16 mm kleurenfilm. Vanavond zou Glenn te Cape Ca naveral een persconferentie houden Daarna zal hij met zijn gezin naar een geheime plaats gaan voor een rustig wéekeinde. Akkoord over cao conf ectiei nd ustrie (Van onze sociaal-econom. redactie) redactie) Werkgevers en werknemers in de confectieindustrie hebben volledige overeenstemming bereikt over een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst, die voorziet in een loonsverho ging van elf cent per uur voor de mannelijke en van twaalf cent per uur voor de (vele) vrouwelijke werknemers. De nieuwe regeling gaat in per 1 februari. Behalve betere lonen is ook afge sproken dat de ondernemingen een winstuitkering mogen verstrekken van maximaal drie procent van het jaarloon. De vakantieduur is gesteld op 15 dagen en de ziekengeldregeling alsmede de weduwenuitkering is ver beterd. Ook de tariefloonbepalingen zijn aangepast Besloten is voorts de jeugdlonen evenredig op te trekken aan de lonen van de volwassenen, terwijl de leef tijd, waarop de mannelijke werkne mers een maximumloon kunnen be reiken op 23 jaar is gebracht. De overeenkomst moet nog worden goed gekeurd door het College van Rijks bemiddelaars. Ter gelegenheid van de tiende Jaardag van de ondertekening van Nederlands-Italiaans cultureel akkoord heeft president Giovanni Gronchi van Italië de Nederlandse minister van on derwijs. kunsten en wetenschappen, mr J. M. L. Th. Cals benoemd tot grootkruis ln de Orde van Verdienste van de Ita liaanse Republiek. De bij de benoeming horende versierselen zijn minister Cals gisteren overhandigd tijdens een lunch hem door dc Italiaanse ambassadeur, de heer Raimondo Giustinianl, aangeboden WARMOND Agenda gemeenteraad De gemeenteraad komt dinsdagavond acht uur bijeen. Aan de orde za-1 zijr verzoek van de heer C. Th. de Vroomen alhier en de heer S. J. van Stijn te 'sGraveohage tot verkoop van grond geleden aan dc zuidzijde van de Beatrix- laan ten behoeve van de bouw v woningen. In het ter zake door burge meester en wethouders uitgebrachte pre advies wordt voorgesteld voor zover het betreft de heer S. J. van Stijn afwijzend op dkt verzoek te beschikken gezien de door de raad vastgestelde gedragslijn aanzien van het niet-verkopen bedoelde grond aan niet-ingezetenen en aan hen, die niet economisch aan Warmond gebonden zijn. Door Gedeputeerde Staten is goedge keurd het raadsbesluit tot aankoop van het pand Burgemeester Ketelaarstraat 32. bestemd om te worden afgebroken de doortrekking van de Julianastraat. Na ampele overweging menen burge meester en wethouders, dat nog niet overgegaan moet worden iot het afbre ken van dit pand gezien de grote woning nood en in aanmerking nemende de goede toestand waarin de woning ver keert. Voorgesteld wordt een bijdrage te ver lenen aan de heer A. van Moorsel in de kosten van aansluitirg op het elektrici teitsnet van het perceel Oosteinde 9 alhier. Voorgesteld wordt over te gaan tot onbewoonbaarverklaring van de wo ning Dorpsstraat 13. Tevens stellen bur gemeester en wethouders voor over te gaan tot opheffing van de vaste raads commissie voor de recreatie en toevoe ging van de leden daarvan als adviserende leden aan de recreatie-adviescommissie uit de burgerij. Plan staatssecretaris Schmelzer S.E.R. moet zijn oordeel geven N EEN BRIEF aan de Sociaal-eco nomische raad waarin de staats secretaris van algemene zaken, drs C. N. Schmelzer. een beeld geefi de in voorbereiding zijnde alge mene premiespaarregeling, wordt in het bijzonder het gevoelen van dr raad gevraagd t.a.v. de voorgestelde inkomensgrens van 15.000 en dr kwestie van samenvalling van pre lespaarregelingen. De staatssecreta ris deelt mede er geen bezwaar tegen te hebben dat de S.E.R. dit advies ir een openbare vergadering behandel: a vaststelt. Blijkens de adviesaanvraag zal de voorgestelde regeling die is ontwor pen op basis van overleg onder meei instellingen uit het maatschappelijk leven in grote lijnen de volgende in houd hebben: Aan de regeling kunnen deelnemen in gezetenen van 25 tot 60. jaar met eer jaarlijks inkomen van ten hoogste f 15.000. De deelnemers ontvangen over spaarbedrag van maximaal ƒ400 per jaar een belastingvrije premie van twintig proeent zodra de besparing vijf ar onaangetast heeft uitgestaan. Als spaarvormen komen in aanmer king: het sparen op een bijzondere spaarrekening bij de traditionele spaar- instellingen. het sparen in effecten.- be taling van bepaalde levensverzekerings premies. schuldaflossingen op hypothe caire leningen. Ten aanzien van de voorgestelde re geling vraagt de staatssecretaris in het bijzonder het gevoelen van de S.E.R. ten aanzien van: ten eerste de vraag of de inkomensgrens op 15.000 dan wel op lager bedrag moet worden vastge steld en ten tweede de verhouding tol de spaarregelingen, waarop de wet 20 oktober 1961 van toepassing is vrijstelling van fiscale en sociale lasten t.a.v. bedrijfs- en ambtenarenspaarrege- iingen in het bijzonder de vraag of het wenselijk is dat over een en hetzelf de spaarbedrag spaarpremie kan den toegekend ingevolge meer dan spaarregeling. Het gerechtshof in Den Haag heeft i 41-jarige schroothandelaar L Worms vanmoren veroordeeld tot een geldboete van f 250, subsidair dertig dagen hechtenis. De heer Worms had Ml hoger beroep terecht gestaan voor smaad jegens de heer D. P. Spieren burg, vice-voorzitter van de Hog»- Autoriteit van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap. Het arrest van het gerechtshof Was overeenkomstig het vonnis van de recht bank in Den Haag, waarvan de advocaat- generaal bij het gerechtshof, tijdens de behandeling van deze strafzaak in hoget beroep, bevestiging had gevraagd. Hei gerechtshof heeft tevens het verzoek van de niet-verschenen schroothandelaar tot het kennis nemen van een aantal pro essen-verbaal uit het dossier afgewezen De heer Worms had zich te verant woorden wegens het publiceren van een telegram, gezonden aan de directeur generaal voor de handel en nijverheid van het ministerie van economische za ken Hierin had hU de heer Spierenburg beticht van het a-nncmen van steeknen- nlngen In de tijd, dat de heer Soieren- burg directeur van bet rijksbureau voor len van dit ministerie was. Slechts enkele uren nadat hü dit telegram had verzonden, lichtte de beer Worms een Joumalist over deze affaire ln. Bij de behandeling van deze smaart- klacht ontkende de schroothandelaar de opzet te hebben gehad om de heer Spie renburg in zijn eer en goede naam aan Surséance voor Noordeloos te tasten. Hij zei de zaak in de openbaai - neld te hebben gebracht, omdat hem ge bleken zou zijn dat allerlei instanties be slist geen onderzoek wilden. De advo caat-generaal bij het hof was de mening toegedaan dat in deze zaak sprake is van een duidelijk geval van smaad.' Een beroep op het algemeen belang gaat zijns inziens niet op. „Als ik veroordeeld word, verlaat Ik dit land en kom nooit meer terug," aldus de schroothandelaar Worms by de be handeling van de smaadklacht. Zü» commentaar op de veroordeling door bi gerechtshof in Den Haag was vanmoi gen niet te verkrijgen, omdat hü in het buitenland verblijft. Dij kdeskundi gen vliegen maandag over rampgebied (Van onze correspondent in Bonn» De directeur van de Deltawerken orof. Jansen, vergezeld van de hoofd ingenieurs Van der Velde en Klasema beiden uit Den Haag) en Van der Burcht (uit Leeuwarden) zullen zondag jer auto in Hamburg arriveren. Zij zui len voorlopig een week lang ter beschik king staan van de senaat (regering) dei Hanzestad Hamburg om advies te gever bij de drooglegging van de bij de storm vloed van 16 en 17 februari in Noord Duitsland overstroomde gebieden, als mede het.herstel en de nieuwbouw dei zeeweringen en dijken. De Nederlandse deskundigen zulle». 4ustralië heeft de laatste tien jaren ten aanzien van westelijk Nieuw- Guinea de kat uit de boom gekeken, aldus de Nation, een tijdschrift van de Sydney Morning Herald. Om veiligheidsredenen gaf het aan Ne derland de voorkeur als buurland Doch toen de thans dreigende gëvaren opdoemden, heeft het niets gedaan om Nederlands aanwezigheid in Nieuw- Guinea voor lange tijd of voor goed mogelijk te maken. De rechtbank te Dordrecht heeft denmorgen definitief surséance van be taling verleend aan het postorderbedrijf NV. Noordeloos te Noordeloos voor an derhalf jaar. Op 22 november was voor- 'opig surséance verleend. Het bedrijf had in 1961 ƒ537.349 verlies geleden en moes' al het personeel ontslaan en het bedrijf staken. De Amsterdamsche Bank. die J voornaamste crediteur was. met een vor dering van 2 miljoen, had toegezegd f 100.000 ter beschikking te stellen als er definitief surséance zou worden ver leend. waardoor concurrente crediteuren een uitkering van 10 pet kunnen ont- Van de gemeenschappelijke Neder lands-Australische verklaring uit 1957 is niets terecht gekomen behalve een onschadelijke samenwerking ten aanzien van het bestuur. Noort heeft Australië gepoogd tot een wederzijdse politieke ontwikkeling van het eiland te komen Steeds heeft Australië geweigerd Ne derland militaire waarborgen te geven Had Australië ótit vroeger gedaan, dan he-1 had Australië het de Nederlanders mo- hP. gelijk gemaakt te blijven. Aan de andere kant heeft Australië steeds gepoogd de Indonesiërs te sussen en van geweld af .te houden. Maar toen het tot een ge- "vecht kwam bij de Etmabaai heeft Aus tralië geen verwijt doen horen en het liet niet merken dait het boos was. Met deze dubbelhartige houding zal Indonesië ter döge rekening hiuden. wanneer he* in westelijk Nieuw-Gulnea aan de macht komt. Door gebrek aan gpld en geschoolde krachten zal Indonesië dan n:et in staat zijn het ontwikkelingswerk der Nedei en het binnenland zajl spoedig terugval len tot de vroegere toestand. Het Indo nesisch gezag zal zich samentrekken op de kustplaatsen waar de meerderheid der bevolking waarschijnlijk anti-Indone sisch is. nietzozeer door Nederlandse pro paganda als op grond van vroegere er varingen met het Indonesische meerder- waardigheidscomplex. De pro-Nederlandse gevoelens leven vooral bij d'e elite-groep. Nicola as Jouwe c.s.. die zich echter afvragen wat het eindresultaat van de huidige Nederlandse politiek zal zijn, Zij zien dat een onaf hankelijk westelijk Nieuw-GuLnea eco nomisch n iet-levensvatbaar zal zijn. steeds Indonesië tot vijand zal hebben terwijl het die vraag is of Australië en andere landen he* zullen steunen. De Jouwes en Womslwors weten, dat zU niets te verwachten hebben van een Indonesisch bestuur en het gevaar groot ls dat de Indonesische communistische partij zich op het onderontwikkelde land extreme gevoelens vatbare landers op dezelfde voet voort te zetten primitieve bevolking zal storten met alle maandag per hefschroefc-liegtuig het ge» mundeerde gebied inspecteren. Tussen de senaat van Hamburg en het Nederlandse ministerie van verkeer en waterstaat worden intussen ook bespre kingen gevoerd over het zenden van enkele sterke pompen en pompschepcn, die nodig zijn om overstroomde stads wijken droog te leggen. Men hoopt it» Hamburg, dat prof. Jansen en zijn assis tenten aanwijzingen zullen kunnen geven omtrent de plaatsen waar deze pompen het beste in werking kunnen worden gezet. De burgemeester van Hamburg, ar. Nevermann heeft zijn grote waardering voor het Nederlandse aanbod uitgespro ken Hij zeide verheugd te zijn over het feit. dat Hamburg gebruik zal mogen maken van de kennis dezer deskundigen, die hij de grootste experts op dijkbouw- gebied ter wereld rekende. Antilliaans geschenk aan Koninlijk paar De Amigo di Curagao verneemt, dat de waarnemend gouverneur van de Ne derlandse Antillen, de heer C. Winkel, zich tot de bestuurscolleges van de ei landgebieden heeft gewend met het voor stel comité's op te richten voor de in zameling van gelden voor een geschenk met het oog op het zilveren hiuiwelü'kfl- feest van het Koninklijk Paar. bekende gevolgen van dien. Velen van hen küken reeds naar Australische Nieuw-Guinea en bet ls wel mogelük dat duizenden Papoea's daarheen zullen willen uitwüken. Ook is 't niet denkbeel dig dat 'n overneming van gezag tot een opstand zal leiden. De elite van westelijk Nieuw-Guinea is wel opgevoed, spreekt veelal vloeiend Nederlands. Engels en Maleis en is poli tiek tien jaar vooruit bij de tegenhangers in Australische Nieuw-Guinea. Zij is niet vergeten, dat Australië zelfbeschikking Ln het vooruitzicht gesteld heeft en zü zal er voor vechten dat het eigen volk bewesten de grens deze ook krijgt. Hoe moet onder deze omstandigheden de Australische politiek zijn? In eik geval moet Australië zijn bijdrage sterk verhogen. Thans is deze ongeveer 135 miljoen gulden per jaar. Het is echter de vraag of het Australische volk grote offers wil brengen voor een dergelijke twijfelachtige onderneming. In ieder ge val is er een moediger en eerlijker re gering nodig dan Australië ooit krijgen kan. en die bereid is haar bestaan op het spel te zetten door het Australische volk de waarheid over de toekomst in Nieuw-Guinea te vertellen, aldus het blad. EXPEDITIE TERECHT IN NIEUW-GUINEA De expeditie-Harrer naar de Cartensz- pyramide in Nederlands Nieuw-Guinea gevonden, nadat men drie weken lang niets van haar vernomen had. De rege ringscommissaris voor het centrale berg land, de heer R. den Haan, heeft don derdag met een Cessna-vliegtuig een onderzoek ingesteld en ondanks de zware bewolking kon men zien hoe een dei Papoea's van het basiskamp met behulp in witte doeken hai sein gaf, dat alles Vrijdagmorgen kwamen op de zen- dingspost te Ilaga twee leden van d* expeditie aan. de heren Huizinga, ad ministratief ambtenaar en Kippax, me disch student uit Sydney. Over twee weken verwacht men de heren dr. Har rer. leider, en Temple, een Engelsman Dc dienst van het mijnwezen ontving een op 15 februari gedagtekende brief van de heer Larson. Amerikaans zen deling in de üaga-vallei, die meldde van de bevolking te hebben vernomen, dat de expeditie de 5307 meter hoge top van het gebergte had bereikt. DE drie bonden van vervoerper soneel hebben in een commu niqué uiting gegeven aan hun ver bazing over het feit, dat de staats secretaris van verkeer en water staat, drs. Stijkel, zonder vooraf gaand contact met de directie van de Ned. Spoorwegen en de erkende vakbeweging een deputatie heeft ontvangen van de categorale Ver eniging voor rijdend spoorwegper soneel. Tijdens het onderhoud is gesproken over de kwestie van erkenning van de categorale bond bij het overleg. .J> staatssecretaris doet cr goed aan zich tijdig te realiseren, dat hij zich op glad vervoerspcrsonccl (NW>, de Kath. Bond de drie bonden, tw. de Ned. Bond van ijs begeeft", aldus het communiqué van (KAB) en dc Prot-christelijke Bond van Vervoerspcrsonccl (CNV). In bedoeld communiqué wordt oo* verklaard, dat naar het oordeel van do bonden het lidmaaschap v»n de Vereni ging voor rijdend personeel ln strijd U met het gelijktijdig lidmaatschap van een der drie grote vakverenigingen. Uil een onderzoek naar het aan Ui leden, dat deel uitmaakt van de drie vakorga nisaties. ls gebleken, dat dit aantal 3004 bedraagt. Wanneer met weet, da» A- Ned. Spoorwegen ln totaal 2517 mac hl- alsten, 100 man In opleiding voor deze functie. 1875 man treinpersoneel ei conducteurs in ouleldlng (bü elkaar 4576 man) tellen, dan kan worden ge concludeerd. dat maximaal 1572 man het lidmaatschap van de nieuw® vereniging ln aanmerking kunnen ko- OVERDREVEN Uit dit alles blijkt, aldus het con nlqué. dat de gepubliceerde cijfers, die spreken van 2000 leden, overdreven zijn. Nog sterker blijkt dit. wanneer bij d« vergelijkingvergelijking rekening wordt gehouden met het standpunt van de tegorale bond. volgens hetwelk con nlstische elementen niet worden toege laten. Gisteravond heeft ln een vergade ring te Utrecht de voorzitter van de Vereniging voor rijdend personeel, de heer J. Gijsbertse. mededeling gedaan het onderhoud met staatssecretaris Stijkel. Hij zei. dat de heer Stijkel con tact zal opnemen met de directie van de N.S. over een mogelijke erkenning de vereniging. De heer Gijsbertse pleitte voor een organisatorische bunde ling vor spoorwegpersoneel, mijnwer kers cn metaalbewerkers. De heer J. Hamers, voorzitter van de Nederlandse vakcentrale, riep de aai wezigen op mee te werken aan de o] bouw van een vakcentrale, die los staat van elke politieke groepering. Er werd tijdens de vergadering echter geen be sluit genomen tot aansluiting bU de Nederlandse Vakcentrale. Uit de dis cussie bleek daarentegen, dat het groot ste deel van de leden niet erg geestdrif tig was over een eventuele aansluiting. DAGELIJKS NAAST DE Van 28 februari tot 4 maart EUROP. KAMPIOENSCHAPPEN KUNSTRIJDEN IN GENÈVE Van 14-18 maart WERELDKAMPIOENSCHAPPEN KUNSTRIJDEN IN PRAAG NORMALE PROGRAMMA'S RUIL NU UW OUDE T.V. BIJ ONS IN MET EXTRA INRUILPREMIE BOVEN DE NORMALE INRUILWAARDE of Koop een GLOEDNIEUW OVERJARIG TOESTEL tegen een ZEER AANTREKKELIJKE PRIJS LEIDEN TELEFOON 20802 99naéuur9,lijk beter! KONINKLIJKE MIJ. N.V. Slmca Aronde '60 Consul '57 2 Renault Dauphine '59 60 2 Anglia de Luxe '58/61 Renault Fstal best. 6'1 2 Taunus 17M '59/61 3 Opel Rekord '59 3 Ford Fairlanc 500 sedan '59/60 61 Taunus FK 1250 bestel '55 Vauxhall Vclox '54 Austin A50 Cambridge '55 2 Zephyr '54 61 Ope) bestel Peugeot Scooter New Consul 315 2 V.W. dc Luxe Bosch 1962-« 359.- 150 liter TAFELHODEL van^- voo. 445.- Alle overige model ÏO «°*dkop Frimotic ,00,422.- 485.- .525.- ,598.- 8EIJERL ANDSELA AN 134. lel. 192813 - VIERAMBACHTSSTRAAT67. tol. 52116. ROTTERDAM VLAARDINGEN- FRANSENSTRAAT 25. tel. (01898)) 56.44. DRUKKERIJ J. W. DE GRUIJTER N.V. TE SASSENHEÏM vraagt: CALCULATOR voor vóór- en na-calculatie in het bezit van het „groot calculatie-diploma". Wij verzoeken diegenen, die gaarne in een modern be drijf werkzaam zijn hun sollicitatie te richten aan de Vertrouw de levering van een toe aan een firma met: ERVARING - VLOTTE SERVICE RUIME SORTERING Aan deze eisen voldoet: N.V. HET ADRES VOOR PHILIPS RADIO TELEVISIE NIEUWE RIJN 30-32 - LEIDEN - TEL. 24244 1 Bij de afdeling TANDHEELKUNDE van het ACADE MISCH ZIEKENHUIS te LEIDEN bestaat gelegenheid tot plaatsing van een TANDARTSASSISTENTE Woonplaats Leiden. Salaris, oplopend tot maximaal 380,16 bruto per maand en een bedrag aan huurcompensatie van 17.40. Niet inbe grepen is de a.s. salarisverhoging. Schriftelijke sollicitatie met volledige gegevens te rich ten aan het Hoofd van de afdeling Personeelszaken van het Academisch Ziekenhuis. DEALER VALK H. Schouw 296-300 Voorschoten Tel. 01710-25191 R 50 12 c,l. 26 pk. 13720.. PLAATST EEN KOERIER, 'T IS DE MANIER

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 8