Automaat viel V riendsch uit: Glenn moest 7 zélf besturen V.S. 20 maanden achter op ruimtevaartprogramma Twee dagen onderzoek en rust op Grand Turk Ruimtevaarder kon lichtjes zien branden HISTORISCHE VLUCHT NA 3 JAAR VOORBEIDING Glenns tijden Ruimtevlucht kostte 400 min. dollar Successen in de ruimte De eerste aardse ,,stap" in de ruimte geviel op 4 oktober 1957 toen de Russen hun Spoet nik 1, de eerste kunstmatige aardsatelliet, die 83.5 kilo woog, lanceerden. Verder ziet de ruimtevaarttabel er als volgt uit: 3 november 1957: Spoetnik 2 met de hond Laika, gewicht to taal 5A8 kilo. 1 januari 1959: Loenik 1, de eerste Russische kosmische ra ket die in een baan om de zon kwam. 12 september 1959: tweede Russische kosmische raket, Loe nik 2 (389 kilo), komt op de maan terecht. 15 mei 1960: de eerste be kende Russische proefneming tot het lanceren van een be man'" ruimtevaartuig dat niet naar de aarde teruggekomen zou zijn. 19 ïugustus 1960: lancering Russisch kosmisch ruimteschip nummer twee. met de honden Belka en Strelka, die naar de aarde terugkeerden, gewicht 4,5 ton. 1 december 1960: weer een Russisch ruimteschip met twee honden aan boord dat niet in de goede baan terechtkwam en ten slotte in de atmosfeer ver brandde. 31 januari 1961: de Amerika nen sturen met succes de 17 kilo wegende chimpansee „Ham" tot een hoogte van 250 km vanaf Cape Canaveral. 12 april 1961: de Russische majoor Yoeri Gagarin wordt de eerste ruimtevaarder met een enkele baan om de aarde in de vijf ton zware ruimtecabine Wostok 1. Hij kwam 302 km hoog en zijn vlucht duurde 108 minuten. 5 mei 1961: de Amerikaan Alan Shepard maakt een „ruim- tesprong" van een kwartier met een ongeveer een ton wegende Mercury-capsule. Hij bereikte een hoogte van 185 km. 21 mei 1961: ruimtevlucht van de Amerikaan Grissom. 6 augustus 1961: de Russische majoor Gherman Titof volein digt met Wostok 2 met een ge wicht van vijf ton een vlucht van zeventien rondjes om de aarde. 29 november 1961: de Ameri kanen brengen de aap .lEnos" in de ruimte. De oorspronkelijk bedoelde vlucht van drie rond jes werd wegens een technische storing tot twee ronden bekort. „Alles is go" (het Amerikaan se vliegersjargon voor okay), „ik geloof, dat de vlucht heel goed gaat". Dit was de juichende me dedeling van de in één dag we reldberoemd geworden luitenant kolonel John H. Glenn, nadat de astronaut in zyn Mercury-cabine in een baan om de aarde geko men was. Overste Glenn heeft tijdens zijn reis door het heelal een uiterste koelbloedigheid aan de dag gelegd. Toen bleek dat de automatische stuurinstallatie, kort voor het voltooien van de eerste baan, niet goed werkte, moest Glenn gedeeltelijk zelf de besturing ter hand nemen, maar had ondanks zijn drukke bezig heden nog tijd voor allerlei grap- Het was zelfs zo, dat de NASA, het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart, van plan was om de luchtreiziger na de tweede baan te rug te laten komen naar de aarde. Glenn echter drong er op aan, dat hij de voorgenomen drie omwente lingen rond de aarde volledig zou uitzitten John GIcnn heeft gedurende zijn reis voortdurend in contact gestaan met zijn medeastronauten op de verschillen de controleposten; onder meer met Grissom .en Gordon Cooper op het pell- station Muehea In Australië. Het ver trouwen en de koelbloedigheid, waar mee Glenn zijn ruimtereis uitvoerde, blijken duidelijk uit de gesprekken met Cooper. Toen hij vrijwel recht boven Muehea vloog, bespraken de twee astro nauten uitvoerig een hoogtemeting-con trole, die Glenn een half uur later, wanneer hij zich weer in het daglicht bevond, zou uitvoeren. Lakonick- De twee mannen bespraken het pro bleem alsof zij aan een cafétafeltje de voor- en nadelen van een bepaald auto merk opsomden. In feite echter vloog D~|E veertigjarige luitenant-ko lonel der mariniers John Herschel Glenn jr. heeft zich sinds 9 april 1959 intensief voor- I bereid op zijn historische vlucht, Op die dag, 's middags om twee uur, werd hij met zes andere Amerikanen, onder wie Shepard en Grissorriv aan pers en publiek voorgesteld, als zijnde de pio- niers van de Amerikaanse ruim tevaart. Glenn heeft zich volledig gewijd aan de taak die hem eens te wachten zou staan- Waarom heeft hij zich indertijd vrijwillig als astronaut opgegeven? ,,Wij moeten het doen, wij staan op de drempel van de doorvorsing van de ruimte, welke grootser zal zijn dan al les wat er totnutoe is gepresteerd", zo •heeft Glenn zelf eens gezegd. ,,De mensen zijn bang voor de toe komst, het onbekende. Indien een man zich hiertegen opgewassen toont, dan kan hij althans enigszins zeggenschap hebben over zijn toekomst. Dat is een fascinerende gedachte voor mij, beter dan maar af te wachten wat er gaat gebeuren". Glenn, die getrouwd is en twee kin deren heeft, beschouwt zijn ervaring als gevechtsvlieger in de Tweede We reldoorlog en later in Korea van on schatbare waarde voor zijn nieuwe enerverende taak, zo verklaarde hij kort voor zijn vlucht. In de eindfase van de Koreaanse oorlog heeft hij drie communistische Mig-straaljagers neer geschoten. Na een van deze vluchten is hij op zijn basis teruggekeerd met meer dan 200 kogelgaten in zijn toe stel. Glenn is in het bezit van zes ho ge vliegonderscheidingen. Hij heeft bij vijf verschillende gelegenheden het Dis tinguished Flying Cross gekregen en is houder van de Air Medal met 18 ges- Na de oorlog is Glenn een van de bekendste invliegers geworden. In juli 1957 verbeterde hij het snelheidsrecord voor transcontinentale vluchten door in een F-8-U in 3 uur en 23 minuten van Los Angeles naar New York te vliegen. Glenn heeft ruim 5.000 vlieguren op zijn naam staan. IX AFZONDERING Ofschoon Glenn zeer gehecht is aan zijn gezin, heeft zijn toewijzing aan het „Mercury-programma" hem vorige maand doen besluiten in het vrijgezellentehuis van de luchtmacht basis Langley in -de staat Virginia zijn intrek te nemen. Hij zag zijn vrouw Anne, zijn dochter Carolyn en zijn zoon David slechts tijdens het weekeinde in het geriefelijke huis te Arlington in de staat Virginia. „Ik dat het voor John goed is dat dr'zw'UTtëkracht.' "dók* een van de twee mannen met een snel heid van 28.206 kilometer per uur door de ruimte. De eerste baan die de ruimtecabine beschreef, liep ongeveer over een lijn van Mauretanië naar Kenia over Afri ka, het westelijk deel van Australië en het Mexicaanse deel van Californië. De volgende twee banen liepen telkens iets zuidelijker wat Afrika betrof en iets noordelijker wat de rest van het traject aanging. De meldingen van Glenn waren door spekt met technische bijzonderheden, die de astronaut aflas van de instru menten in de boordevolle capsule. Ro ger, de telemetrie is in orde", zei hij in een boodschap aan het Mercury-con- trolecentrum. Spanning In zijn melding aan het controle station op Cape Canaveral zei Glenn, dat lilj trillingen voelde. Een bandop name van Glenns meldingen vlak na de lancering werd afgedraaid op het perscentrum. Ondanks het feit, dat dat de stem van de astronaut in het begin onregelmatig en zwak door kwam, was duidelijk te horen dat de spanning uit zijn stem week te de opstijging voortduurde. Zo zagen de fotografen John H. Glenn toen hij gistermorgen vroeg zijn verblijf verliet om zich per auto naar de lanceer basis te begeven: een kalme man, rustig en vol zelfvertrou wen. Hij heeft die kalmte hard nodig gehad: eerst tijdens het opnieuw wachten en niet minder tijdens zijn vlucht toen de auto matische piloot uitviel. Hij voelde zich kennelijk helemaal opgelucht toen hij zag. hoe de raket losraakte en de rook langs de patrijs poort vloog. ,,Ik zie de raket verdwij nen... ik geloof dat de vlucht heel goed gaat... Roger, Bermuda, dit is Vriend schap 7 Glenn liet weten, dat hij de reusachtige versnelling goed door stond. Hij ondervond een druk, die ze- half maal zo groot was als de daarna hij alleen is terwille van zijn studieoptredende toestand en zijn nachtrust", vertelde zijn heid, waarin hij vier vrouw onlangs. Glenn, die lid lanse kerk. is In zijn vrije tijd de Presbyteri- *r godsdienstig hij zondags- de ruimtevlucht zijn vrouw met hun predikant overleg gepleegd over eventuele godsdienstige bezwaren tegen de bemande ruimte vaart. De predikant verzekerde hun dat deze er niet zijn. Zijn vrouw heeft eens gezegd zich niet te kunnen herinneren wanneer ze John heeft leren kennen, maar dat zij elkaar reeds als speelkameraadjes ken den toen zij zes jaar oud ruimtereis zijn gevoel voor humor „kan bewaren, bleek, wel toen Glenn tijdens zijn derde omloop een bood schap naar het peilstation in Austra lië zond: „Hé Gordon, ik wil een boodschap doorgeven. Meldt aan de commandant, dat ik de vier ver plichte vlieguren heb volgemaakt en Een vliegbriefje is het formulier waar op de vlieguren van de astronauten worden bijgehouden. Glenn en de ande re astronauten moeten maandelijks vier vlieguren maken om voor een toe slag van 880 gulden in aanmerking te komen. Daarna gaf hij een beschrijving van de duisternis: die zich boven hem uit strekte en de lichtjes die diep beneden hem flonkerden. Cooper zei, dat ieder een in Perth de lichten had ontstoken in de hoop dat Glenn dit zou zien. Hij veronderstelde dan ook dat dit de lich ten waren, die Glenn kon waarnemen. Terwijl de Vriendschap 7 rond de wereld joeg, kwam het ruimtevaartuig circa elke 45 minuten uit het daglicht in het nachtelijk duister terecht. Ook gleed de astronaut van de winter in de V.S. naar de zomer boven Australië van dinsdag naar woensdag en weer rug naar dinsdag toen hij boven de Grote Oceaan de internationale tumgrens passeerde. gewichtloos- __i 27 minuten verkeerde, ondervond hij geen hinder. Artsen die vanaf de aarde zijn hart slag. bloeddruk e d. controleerden, kwamen tot dezelfde conclusie. Maaltijd Vervolgens bracht Glenn verslag uit over de luchtdruk in de cabine. Op keften in werking en ongeveer twin- kalme en zakelijke toon deed hij zijn tig minuten later landde het ruimte meldingen ..De horizon is schitterend vaartuig Vriendschap 7, met aan blauw zei hu. „ik zie het vasteland luitenant-kolonel J0hn H .Glenn verschijnen op de periscoop Dit v c meldde de astronaut toen hij de Cana- *an 2? fv k7 m rische eilanden naderde en koers zette door de Amerikaanse torpedobootja- naar Afrika. Het controlestation meld- ger Noa werd opgepikt, de. dat Glenn zijn eerste ruimtemaal tijd gebruikte, toen hij het volgstation in Kano passeerde. Hij moest zijn voedsel uit tubes opzuigen door een rietje. Het eten had veel weg van baby- Op een gegeven moment liet het con trolestation de astronaut weten: „Je kunt minstens zeven omwentelingen maken". Deze uitdrukking was echter alleen bedoeld om een indruk van de gunstige omstandigheden te geven en betekerde beslist niet. dat men een mogelijkheid zag om Glenn meer dan drie omwentelingen te laten maken. Halverwege de tweede baan had Glenn voor de tweede maal mondeling contact met zijn collega Cooper In Aus tralië. Hij zei, dat de zon hel door de patrijspoort scheen. Waar dit licht op zijn rulmtepak viel, was het „zeer, zeer warm". Glenn droeg een zilver-j kleurig pak. waarin de druk en de tem- likaanse astronaut John H. Glenn KT".'. fflTKSa tana"«r.r"hlj Jr- urm na zonsonder- mededeelde, een „behaaglijke tempe- gang op het kleine eiland ratuur van 68 graden". j Grand Turk in de Atlantische Hai*tsl&£ Oceaan per helikopter aangeko- De artsen die hartslag en bloeddruk ™n om uit te rusten en het ver- van de ruimtevaarder controleerden, lie- haal te vertellen van zijn reis ten Glenn weten, dat zijn raedl.che door de ruimte Zijn mede-astro- Dit zijn de tijdstippen van de gebeurtenissen tijdens de ruimte vaart van Glenn (in Ned. tijd). 15.47: Glenn wordt gelanceerd. 15.55: in zijn baan. Meldt: „Het uitzicht is schitterend en ik voel me best." 16.0": boven de Canarische eilan den zei hij dat alles in orde was en dat de ruimtecabine „in groot se vorm" was. 16.15: boven zuidelijk Soedan. Binnentreden van de op dat tijd stip duistere kant van de aarde bo ven de Indische Oceaan. Einde van zijn eerste „dag" in de ruimte. 16.20: verlaat de Afrikaanse kust: contact met schip in Indische Oceaan. 16.43: contact met station op de Australische raketbasis Woomera. Glenn meldt „zeer heldere lichten" waar te nemen, waarschijnlijk van de stad Perth. 17.09: zonsopgang bij nadering Californische kust waargenomen. Contact met Mexicaans station. ral. 18.10: contact met het Australi sche station. 18.56: tweede ronde voltooid. 19.26: derde oversteek Indische 20.20: remraketten ontbranden bo ven Atlantische Oceaan ongeveer 600 mijl ten westen van Los Ange les. Landing ingezet. 20.43: ruimtecabine landt in de Atlantische Oceaan, ongeveer 225 mijl ten noordwesten van San Juan, Porto Rico. de ONTSNAPP1NGS TCREN PUNT WAAR RUIMTEVAARTUIG VAN MOEDERRAKET WORDT GESCHEIDEN Zo heeft de machtige Atlasraket wekenlang gestaan op Cape Canaveral, wachtend op het gunstige ogenblik. Dat wachten betekende niet alleen een zware beproeving voor ruimtevaarder Glenn maar ook het oplopen uan een achterstand op het ruimtevaartprogramma'. Weer vele malen spelbreker MET een achterstand van volle twintig maanden is dan nu, door de lancering van luitenant kolonel John H. Glenn Jr., een uiterst belangrijke stap gezet op de weg tot uitvoering van het Amerikaanse plan om een man in de ruimte te brengen. De lan cering is geschied tien maanden nadat de eerste Rus in de ruimte werd geschoten. „Onvoorziene omstandigheden" en „ongunstige Vofl BffZUfl weersomstandigheden" waren de verzamelwoorden, welke steeds Braum'de- weer werden gebruikt om het uit stel van de reis door de ruimte van de eerste Amerikaan te ver klaren en te motiveren. Maar nog slechts kortgeleden heeft de directeur van het Amerikaanse Nationale Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart (NASA), James E. Webb, verklaard, dat de Ver. Staten nog dit jaar twee ruim te vaarders achttien keer om de aarde zullen laten cirkelen. ten, dat het omstreeks 1959 een man in de ruimte kon brengen. Dat was ongeveer op het tijdstip, dat de luchtmacht, die de logistieke assis tentie en de stuwraket van het huidige Mercury-project levert, bezwaar begon te maken tegen het bouwen door het leger van krachtige raketten voor de lange afstand. Om allerlei praktische redenen is de uitvoering van het raketten- en ruimteprogram van het leger stopgezet. Het werd overgenomen door de lucht macht of toegewezen aan de NASA. Maar er is door dat alles tijd verloren gegaan. Overigens voordat het leger werd uitgeschakeld heeft het nog de eer ste Amerikaanse satelliet in de ruimte gebracht. Daarna werd 'het ruimtepro gram gesplitst: d'e luchtmacht werd be last met ihet militaire ruimte-onderzoek de NASA met het vreedzaam gebruik van de ruimte. De schrijver van neven staand artikel, Ben Price, militair medewerker van The Associated Press, is al meer dan zeven jaar waar nemer by het Amerikaanse raket- en ruimteprogram. De leuze van dit bureau is nog altijd. „Veiligheid voor alles". Maar men maakt voor de bemande vlucht gebruik van een stuwraket. die slechts voor 80 procent betrouwbaar is. Dat is dus niet het maximale. Maar bij het opvoeren van de veiligheid ondervinden de tech nici vele moeilijkheden. Overigens schij nen de meeste mensen vergeten te zijn, dat het Amerikaanse leger dat vroeger de eerste plaats innam wat betreft suc cessen met raketten en ruimtevaart vier jaar geleden reeds heeft laten we- ballistische raketten van het leger, ge zegd, dat hy binnen een jaar een man in de ruimte kon brengen als hy cr het geld voor kreeg. Het plan van Von Braun werd door dr. Hungh Dryden, destijds plaatsver vangend directeur van de NASA betiteld als „het schieten van een dame uit een kanon" en „het geld niet waard". Von Braun kreeg dan ook niets. In oktober 1958, een jaar na de eerste Russische Spoetnik, nam de NASA het hele program van Von Braun over en noemde dit „project Mercury". Uiteindelijk kreeg de NASA Von Braun zelf ook. Hij is nu technisch directeur van het George C. Marshall ruimtevaart centrum van de NASA te Huntsville in Alabama en belast met het bouwen van maanraketten. In een persgesprek te Huntsville ver telde Von Braun in oktober jl. dat zyn methode van werken erg eenvoudig was: „Je neemt een geschikte man. geeft hem de leiding, stelt hem verantwoordelyk en verder geen nieuws." De officiële streefdatum om een man in de ruimte te brengen werd geheim gehouden, maar in augustus van het vorig jaar werd tenslotte bekend, dat deze datum in juni 1960 zou vallen. Dit werd vervolgens december 1960, daarna maart 1961, waarna een nieuw uitstel tot augustus 1961 volgde. De kosten van het oorspronkeiyke plan om een man in de ruimte te bren gen waren begroot op 150 miljoen. Tot dusverre is een bedrag van ruim 400 miljoen uitgegeven. De voornaamste werkzaamheden van de NASA zijn verdeeld over de groep met speciale opdracht inzake de ruimtevaart te Langley in Virginia, het ranvtevlucht- centrum te Huntsville. het Goddard ruimevluchtcentrum te Greenbelt. Mary land, en het hoofdkwartier te Washing- Ongedeerd Glenn schaafde zijn hand Stralend van geluk is de Ame- toestand. 25 minuten Het mogen dan voor Glenn zelf b-jzendere uren geweest zijn, voor zijn tot wachten gedoemde vrouw en kinderen waren het uren van haast ondraaglijke spanning. Op vier televisietoestellen volgden ze de verrichtingen van haar man en vader mevrouw Glenn onderbrak alleen even het kijken om de wachtende journalisten een paar sandwiches aan te bieden! naut M. Scott Carpenter hielp hem uit het hefschroefvliegtuig en klopte hem op de schouder. Glenn zei: ,.Ik voel me best, uit muntend, ik zou me niet beter kunnen voelen." Hij zei „howdy" tot de vele belang stellenden. die hem kwamen gelukwen sen en voegde eraan toe: „Het is een lange dag geweest en een zeer interes sante. mag ik wel zeggen". Hij reed daarna in een vrachtauto naar het hospitaal van de basis. Onderweg praatte hij honderduit met Carpenter en een derde astrcfnaut, Donald Slay- ton. „Hij was de levendigste piloot, die ik in vele jaren heb horen praten", zo verklaarde kolonel John A. Powers, die op Cape Canaveral de „operatie" had GIcnn werd opnieuw medisch onder- zocht en er werden ook enige even- Dat een astronaut op zijn eerste wlchtsproeven genomen. Dit duurde on- de ruimte te zijn geweest, uitstekend was. Kolonel Powers, die de grond dienst in Cape Canaveral leidde gaf op dat moment aan Glenn herziene tijden op voor het laten ontbranden van zijn remraketten voor de verschillende lan dingsgebieden. die voor hem beschik baar waren. Nieuwe berekeningen met behulp van elektronische rekenmachi nes hadden intussen uitgewezen, dat Glenn nog over een ruime brandstof voorraad moest beschikken. twee uur en 23 minuten was Glenns lichamelijke toestand nog steeds uitste kend. Toen de Vriendschap 7 weer het gebied van Cape Canaveral passeerde, had Glenn een gesprek met Alan She pard. de eerste Amerikaanse ruimte vaarder. over de te volgen procedure bij de inwerkingstelling van de remra ketten. Dit was het moeilijkste onder deel van het gehele experiment. Grapje Een lange dag en zeer interessant geveer een uur. Toen liet dr. Willam K Douglas hem met rust. Powers zei ook. dat Glem geen melding had gemaakt van enig probleem bi verband met zyn gewichtloosheid en dat hij van geen enkele bezorgdheid had doen biyken. Tivee dagen Glenn zal twee dagen doorbrengen in een speciaal hospitaal op dit station van de Amerikaanse luchtmacht. Hy zal onderzocht worden door zijn lijfarts. dr. Douglas, door een neuroloog, een oogspecialist, een internist, een psy chiater. een psycholoog en nog meer des kundigen. Hij zal zijn verhaal vertellen, dat op de band opgenomen zal worden en in schriftelijke cn mondelinge rappor ten zal hij ingaan op elk detail van zijn reis. dat van dienst kan zyn bij toekom stige ruimtevaarten, naar de maan en nog verder. Toen Glenn eerder aan boord van de zei hij: „Ik ga er eens op mijn gemak bij zitten. Laat iemand anders deze reis hel werk maar doen!" Aan het eind van zich licht gewond t< nl. zyn knokkels zyn vlucht biykt hy hebben. Hy schaafde oen hy zyn capsule zou gaan verlaten. Hy kwam aan boord van de Randolph met een paar stukjes hechtpleister op zyn rechter hand en vroeg onmlddeliyk om een glas ysthce. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa) heeft te Cape Cana veral nog bekendgemaakt, dat de V.S. nog drie proeven zullen nemen met een bemande ruimtevlucht van drie banen om de aarde. Als deze slagen, zal aan het eind van dit jaar of begin 1963 worden getracht een ruimtevaarder achttien maal om de aarde te laten draaien. Met de Atlas-D raket, die de capsule ln een baan om de aarde moet stuwen, zyn drieënzestig nlet-mllltalre proefne- mngen verricht, waarvan er tien mis lukten. Amerikaanse deskundigen ver klaarden, dat wanneer by de tien mis lukkingen een ruimtevaarder zich In de capsule zou hebben bevonden, deze toch ongedeerd zou zyn gebleven. Met inbegrip van de militaire proefne mingen zijn in totaal ruim 110 raketten van het type Atlas afgevuurd. Zij wor den reeds twee jaar voor operationele doeleindten gebruikt en hebben een theo retische reikwijdte van 8.000 kilometer. Twee exemplaren bereikten cchtcr een afstand van ruim vcertienduizend kilo meter. Op vicrenvUftig lanceringsplaat- scn in de Ver. Staten staan zy ter be schikking van de defensie. De regering heeft plannen bekendgemaakt om nog 72 lanceringsplaatsen in de Ver. Staten te bouwen. De vijf motoren geven d'e raket een stuwdruk van in totaal 180.000 kilo. De Vricndschap-7 capsule is klokvor- mig en heeft een lengte van drie meter, het gewicht bedraagt by de start 1800 kg. Het Amerikaanse programma om een bemande ruimtevlucht uit le voe ren, heeft tot dusver naar schatting 400 miljoen dollar (1,45 miljard gul den) gekost. Hierbij is dc lancering van gisteren Inbegrepen. De kosten kunnen sis volgt worden gesplitst: 160 miljoen voor research en produktle vsn capsule: 95 miljoen voor het netwerk vsn pellststlons: 85 miljoen voor drasgraketten en de be- Satellieten voor telecommunicatie Op voorstel van president Kennedy wordt In de V.S. de oprlchtlne van een prlvégenootschap voor het construeren van een wereld-omspannend net van sa tellieten voor telecommunicatie voorbe reid. Het kapitaal van deze maatschap pij zou meer dan 400 miljoen gulden moeten bedragen. Buit.nl.ndi. maatschappijen louden i eraal te luUen meedoen en Itall*. Het aantal personen dat een actief aandeel heeft In de vlucht van Glenn beloopt circa 30.000 waaronder 15.000 man personeel op schepen en in vliegtuigen in dc herglngsgcblcdcn. Tot de overige 15.000 behoren circa 2000 man overheidspersoneel die werk zaam zijn bij de NASA. het bureau voor lucht- en ruimtevaart. De overi gen zijn wetenschapsmensen en ar beiders in de diverse Industrieën. deelneming oorspronke- totaal van 20 pet aandeelhou-| der kunnen zijn- Voor deelneming zouden' Ujk niet genoemd land. interesseert i aanmerking komen Engeland. Frank- j sterk voor dit project en rijk. Duitsland. Japan en Brazilië. De satellieten zouden hoofdzakelijk worden gebruikt voor het doorgeven van 'elefoongesprekken. radioprogramma's deelneming verzoeken. beelduitzendini West-Duitsland lieeft In Italië is men jeds geruime tijd bezig, door activiteiten van de vennoot schap Telespazio. wetenschappelijke on- al laten weten, I derzoekingen te verrichten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9