Duynstee: „Er moeten ministers verdwijnen Minister Luns: Berlijn kan op ons rekenen Woningraad klaagt over huurbeleid Kansen voor exporteurs in handel met Israël Schoenindustrie zit voor moeilijkheden OVC-CITO WORDT EEN SPANNENDE WEDSTRIJD Supralux ZAL MERKULOF OOK IN MOSKOU WINNEN? WE UWE LEIDSCHE COURANT 6 VRIJDAG 16 FEBRUARI 1962 KVP er tril PvdA in kabinet pROF. MR. F. J. F. M. DUYNSTEE heeft gisteravond voor de afdeling Wape ningen van de r.k. staatkundige studen- tenfederetre vertelaard dat er .peen mo rele bezwaren" kurmen worden inge bracht tegen overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië. „De bewijsvoering van dc aanspraken voor Indonesië zijn zedelijk aanvaardbaar", reide hij. ail wilde hij Indoneeies methoden buiten beschouwing laten. Thans zijn volgens prof. Duynstee ,,ook de gezamenlijke christelijke kerken op gekomen voor de aanspraken van Indo nesië". Nederland mag zich niet ver oorloven de resten van goede wil in Indonesië te negeren. Zelfbeschikking veronderstelt volgens spreker een beschavingspeil en hij noem de het de vraag of Nedenland verstandig doet dit aan de Papoea's te beloven. Als er een conflict dreigt, moeten de Pa poea's de lasten dragen. ..Er is een kunstmatig gekweekte bo- Schilders willen huurcompensatie doorberekenen (Van onze soc.-econ. redactie) HET dagelijks bestuur van het be drijfschap schildersbedrijf zal overwegen of er aanleiding bestaat namens het bedrijfschap stappen te ondernemen bij de minister van eco nomische zaken teneinde te ontko men aan de eis dat de compensatie voor de komende huurverhoging door de ondernemers zelf moet wor den opgebracht. Dit heeft de voorzitter van het schap, de heer H. A. Kok, gisteren toegezegd in de openbare bestuursvergadering, na dat de heer C. Hengeveld, lid van het dagelijks bestuur namens de christelijke schilderspatroons, by de rondvraag vra gen had jgesteld over deze kwestie en van de heer A. J. van Hagen, eveneens lid van het dagelijks bestuur, het verwyt te horen had gekregen dat het hier geen zaak voor het bedrijfschap betrof. De heer Hengeveld meende evenwel dat het op de weg van het schapsbest uur ligt iets te doen aan een kwestie die de gehele bedrijfstak raakt. Hij noemde de afspraak tussen regering en bedrijfs leven op kasteel Oud-Wassenaar, dat de huurcompensatie niet zal worden door berekend, maar door de ondernemers uit eigen zak zal worden betaald, een moeilijk te verteren zaak voor het schil- dersbedryf. De heer Hengeveld herinnerde er aan dat de middenstandscentrales zich van de afspraak gedistancieerd hebben. Hij wees er op dat het schildersbedrijf een zeer loonintensief bedrijf is. hetgeen betekent dat de huurcompensatie grote bedragen gaat vergen van de patroons. Gaat de compensatie een textielbedrijf met enkele meisjes zo goed als niets kosten, het gemiddelde schildersbedrijf krijgt te maken met een loonkostenstij ging van een f 2.400 die uit de winst marge moeten komen. Een dergelijke verdeling van de lasten vond de heer Hengeveld onrechtvaardig. Loonakkoord in de confectie (Van onze soc. economische redactie) Werkgevers- en werknemersvertegen woordigers in de confectie-industrie heb ben gisteren overeenstemming bereikt over verbetering van de lonen en andere arbeidsvoorwaarden over 1962. Vorige week werd het overleg afgebroken om dat partijen het niet eens konden worden over de omvang van de loonsverhoging en de datum van invoering van de nieu- Overeengekomen is nu dat de manne- lonen elf cent per uur omhoog zullen gaan en de vrouweionen twaalf cent per Deze loonsverhoging zal gelden vanaf 1 februari J.L; de nieuwe c.a.o. krygt een looptijd tot 1 januari 1963. Op korte termyn zullen de voorstellen ter goedkeuring bij het College van Rijks bemiddelaars worden ingediend. „Door de bouw van de muur geven dc Russen hun stelling van vreedza me coëxistentie een doodsteek". Dit zei minister Luns gisteravond, toen hij zijn handtekening plaatste in het gouden boek van de stad West-Ber- ïyn ter gelegenheid van zijn officiële drie dagen durende bezoek aan deze stad. De Berüjners kunnen, aldus minister Luns. bij dc verdediging van het begin sel der zelfbeschikking niet alleen voor Berlijn, maar ook voor Duitsland steeds op dc steun van de Nederlanders rekenen. Hij herinnerde er aan. dat Ne derland na 13 augustus door het zenden van grote militaire eenheden naar West- Duit&land een bijdrage tot bet handha ven van de vrede had geleverd. Buitgemeester Brandt gaf zyn dank te kennen voor het begrip van Neder land „in het licht van het lijden", dat het eens van de Duitsers te verduren had". Hy zei, dat de Berlijners nooit de vriendeiykheid van het Nederlandse volk zullen vergeten door Berlijnse kin deren hun vakanties in Nederland te laten doorbrengen. De Berlijnse burge meester bood minister Luns een zilve ren model van de Westberiynse vry- heidsklok aan. Vandaag heeft minister Luns een derhoud met generaal Clay en de drie geallieerde commandanten in West- Berlijn. Terwyi hy onderweg was school, is gisteren de negentienjarige Freek van Keulen uit Venlo, op de Ringbaan Oost te Tilburg, door een mi litaire vrachtauto gegrepen. De jongen was op slag dood. venlaag". zcide prof. Duynstee en hy vertelaarde „diep medelijden te hebben met de Nieuw-Guinee-Raad en zich te schamen over de onzin, dde deze raad zojuist heeft uitgekraamd over zelfbe schikking". „De overdracht aan Indonesië moet op de een of andere wijze tot stand komen" en de zaak is „hopeloos". Er zullen volgens spreker enkele be windslieden moeten verdwijnen, doch niet het gehele kabinet, tenzy dit meent in zijn geheel te moeten gaan. Het lands belang eist. dat de P.v.d.A. de verant woording mededraagt in een nieuw ka binet, aldus prof. Duynstee, die de ver wijten van minister Luns over onnatio- naal optreden van de hand wees. Hij keerde zich tegen de „policy of complaint" der regering, tegen de re denaties in de Verenigde Naties en tegen de Verenigde Staten" dat schier de rege ring het gehele Nederlandse volk staat. Hij achtte het zijn plicht getuigenis af te leggen jegens het buitenland en dus ook jegens Indonesië van een me ning godéeftd ..door brede kringendat het oanattonaal is Indonesië en Ned er- ia nd verder van elkaar te doen ver vreemden en een beschamende situatie te laten voortbestaan, waarvoor het Ne derlandse volk als geheel zich niet meer aansprakelijk wil stellen". Moeilijkheden bij cao bankbedrijf (Van c redactie) De voorstellen tot herziening van de c.a.o. voor het bankbedrijf zijn bij de looncommissie van de Stichting van de Arbeid op moeilijkheden gestuit. Volgens de voorstellen zou de feitelijke loonsver hoging voor ieder personeelslid tenminste 7 pet. dienen te bedragen. De verhoging van de salarisschalen plus enkele bijko mende verbeteringen betekenden onge veer een staging van de loonkosten met 8Ii pet bij een contractduur van een jaar. Na langdurig beraad heeft de loon commissie aan het College van Rijksbe middelaars geadviseerd de loonkostenstij ging voor het bankbedrijf niet meer te doen bedragen dan 6 pet. Dezer dagen heeft hierover een bespre king plaats gehad tussen het College en werkgevers- en werknemersvertegen woordigers betrokken by deze c.a.o. Betrokkenen bleken ernstig bezwaar te hebben tegen een aanzienlijke beperking van het loonvoorstel. Het gesprek met het College zal op korte termijn worden voortgezet. Verwacht mag worden dat het College dan ook een beslissing zal nemen. De oude woonkern van Bergen (L.) is door overstroming van de Maas se dert vanmorgen weer geïsoleerd. De ver binding van de rijksweg Venlo—Nymegen naar het oude dorp waar onder meer het gemeentehuis gelegen is, wordt door de gemeente door middel van een tractor onderhouden. (Van onze sociaal-economische redactie) De Nationale Woningraad betreurt het in hoge mate dat de regering na gelaten heeft de verbetering van de volkshuisvesting op een centrale plaats te stellen bij haar plannen voor het huurbeleid in de komende jaren. De wens om zo spoedig moge lijk de woningbouwsubsidies af te schaffen, acht de raad een stap terug in het sociale beleid, zo schrijft hij een adres aan de Tweede Kamer. Volgens de raad heeft tot op de hui dige dag de exploitatie van woningwet woningen tekorten opgeleverd, die door bydragen van de overheid zyn gedekt. Het merendeel van de vooroorlogse wo- nlnwetwoningcn zal pas door de komen de huurverhogingen zelfdekkend wor den. Men kan derhalve vaststellen, aldus de raad. dat sedert de Invoering van de Wonlnwet bi 1962 het sociale besef heeft geleefd, dat krachtens deze wet gebouw- ontngen ter bevordering van de woonzeden in het algemeen behoren te worden gesubsidieerd. Dat de regering van dit systeem wil afstappen, acht de raad niet gerecht vaardigd. zolang de toestand zal biyven bestaan dat de bevolkingsgroepen met lagere inkomens zich niet kunnen ver oorloven om aan de eisen des tijds aan- gepase woningen te huren. Bovendien meent de raad dat het middel om een vrijwel zelfdekkende woningexploitatie te bereiken, niet uitsluitend in huur verhoging behoeft te worden gevonden. Het streven zal meer dan tot dusverre gericht moeten zyn op kosten- en prijs verlaging. De raad betwijfelt of de voorgestelde huurverhogingen tot 30 procent tot een evenwichtig tussen bonwprUzen en hu ren zullen lelden, daar kenneiyk geen rekening ls gehouden met geregeld op- Het vervult de raad met zorg ermede te moeten rekenen, dat ook na 1966 de huurprüsbcheersing zal moeten worden bestendigd. Naarmate deze langer duurt, zal de reeds bestaande onevenwichtig heid tussen huurprUs en huurwaarde voortschryden. hetgeen tot een ernstige verstoring van de woningmarkt leidt. De raad betreurt het dat de regering de baten, verkregen met de huurverho ging van woningwetwoningen, geheel wil bestemmen voor verlaging dan wel opheffing van de subsidies. Hij wijst er op dat dus geen rekening wordt gehou den met de kostenverhogende factoren bij de exploitatie en met de noodzake lijke onderhoudskosten, waarvoor de woningcorporaties komen te staan, ter wijl voorts geen ruimte wordt gelaten voor kwaliteitsverbetering by nieuw- Aangezien de bijdragen, die voor het bouwen van woningen in de A-premle- sector zijn en zullen worden toegekend, hoger zyn dan die voor woningwetwo ningen, zal bij de door de regering ge dachte subsidiepolitiek de toestand ont staan. dat de sedert april 1960 gebouwde woningwetwoningen op een vroeger tijdstip bydragevrij zullen zyn dan de geiyktijdig gebouwde A.premle-wonin- gen. Aldus ontstaat de scheve positie, dat woningen ln een lagere huurklasse zichzelf zullen moeten bedruipen, ter- wül die met hogere huren nog in het genot van een bUdrage zullen biyven, aldus het adres van de Nationale Wo ningraad. VALKENBURG Voor DEL Draagt Elkanders Lasten, het bekende- fonds van het Christelijk Nationaal Vak verbond. houdt morgen een huis-aan- huis-collecte. Uitvoering Harmonie Valkenburgs Harmonie geeft woensdag 21 februari haar jaarlijkse uitvoering in redende prijsstijgingen in de bouwsector, het Dorpshuis. Aanvang 7.3i want AKKERTJES zijn instant cachets* met 4-voudig werkend micropoeder Akkertjes bevatten de ideale combinatie van 2 pijn stillers 4- zenuwkalmerend bromisovalum 4- opwek kend coffeïnum; Microscopisch fijn poeder, dus directe opname in hetorganisme, dus directe werking zonder kans op maagklachten. Ontdek óók de weldaad van Akkertjes! 6 stuks f 0.50 12 stuks f 1.- instant direct werkend Israël biedt ook markt in Azië en Afrika (Van een onzer verslaggevers) Voor Nederlandse exporteurs liggen er in Israël grote kansen. Met name omdat handel met deze jonge staat verder kan reiken: tot een groot aan tal niet-Arabische landen van het Afro-Aziatische blok. Buitenlandse waarnemers rapporteren namelijk dat Israël door deze landen als hét voorbeeld wordt beschouwd van een politiek onverdachte mentor voor hun eigen economische en sociale ontwikkeling. Dat blijkt ook uit het steeds stijgende aantal politici, tech nici en stagiaires uit de Afro-Azia tische staten, dat naar Israël komt. Aldus dc heer W. Ie Comte, voor zitter van de Contactgroep Export-des kundigen, gisteren op een bijeenkomst in het Amsterdamse Krasnapolsky, die was gewijd aan de betekenis van Isra el voor de Nederlandse export. De bij eenkomst was georganiseerd door deze contactgroep in samenwerking met de Hollandsche Bank Unie en de Kamer van Koophandel NederlandIsraël. De heer Le Comte merkte op, dat Is raël wordit beschouwd als een soort per manente industrie- en landbouwtentoon stelling, waar deskundigen uit de Afro- Aziatische laaiden zich komen oriënte ren. Mogelijkheden zag de heer Le Com te met name voor Nederlandse bedrij ven in de chemische, de elektronische en de metaalsector en voor bedrijven die zich bezig houden met het bouwen Voor moordenaar Belgische jongen de doodstraf Een Brusselse rechtbank heeft giste ren een 25-jarige man, die in oktober 1960 de 11-jarige Roland de Coster op een afgelegen plaats om het leven bracht, tot de doodstraf veroordeeld. De jury had ruim twee uur nodig om tot een bevestigend antwoord te komen op de uit acht punten bestaande aanklacht. Lucien van D„ winkelier in een van de Brusselse randgemeenten, had de Jongen onder valse voorwendselen naar een nabijgelegen bos gelokt. Toen de jongen trachtte te ontvluchten loste Van D. een revolverschot. Het trof Roland de Coster in de nek en verwondde hem dodeiyk. De dader verborg het lijk in een waterput. De doodstraf wordt in België slechts by uitzondering uitgesproken en wordt nooit ten uitvoer gelegd. Van D., die getrouwd is en vader van een kind. verklaarde voordat de jury zich terug trok zijn daad ten zeerste te betreuren. De advokaat-generaal had de zwaarste straf gevraagd „omdat geen enkele ver zachtende omstandigheid kan worden ingeroepen voor degene, die een on schuldig kind aanrandt". Het vijfjarige meisje Johanna van Bakel uit Bennebroek, leerlinge van de op „Meer en Bosch" gevestigde school van de Christelijke vereniging tot verple ging van lijders aan vallende ziekte te Heemstede is verdronken in de jachtha ven aldaar. Coebex*gh neust** ,ol& Geen sprake van alarmtoestand (Van onze sociaal-economische redactie) IN BRABANT bestaat sinds kort ongerustheid over de situatie in de schoenindustrie, nadat onlangs twee fabrieken hun poorten sloten en andere ondernemingen overgin gen tot ontslag. Toch is er volgens het bedrijfschap schoenindustrie te Tilburg geen'sprake van een alarm toestand, die deze ongerustheid zou rechtvaardigen. Wel wordt thans enige teruggang in de afzet geconstateerd en zyn er minder orders, maar dat moet een normaal ver schijnsel zyn tegen het einde van het v intersleroen. Daarnaast gaat de Bra bantse schoenindustrie steeds meer de EEG aan den iyve ondervinden: naarmate de blnnentarievcn worden afgebroken, vinden meer en meer Italiaanse en Duit se schoenen hun weg in ons land. Cyfers illustreren dat. Vorig jaar wer den meer dan zeven en een half miljoen paar schoenen ingevoerd, hetgeen 25 pro cent meer was dan in 1960. De invoer van leren dames- en herenschoenen steeg zelfs met byna de helft Meer dan ooit wordt in ons land thans op Italiaanse schoenen gelopen. Deze toename van de Import is het gevolg van de scherpe con currentie die de Italiaanse en Duitse schoenindustrie naar prijs en kwaliteit aan de dag leggen. De Brabantse industrie kampt daaren tegen met de gevolgen van de revaluatie en mode. De revaluatie heeft een minder gunstige ontwikkeling van de export veroorzaakt en de mode, die nu lang zamerhand ook een rol speelt bij de af zet van herenschoenen, vergt grotere in vesteringen in leesten, messen en andere materialen. Bovendien komen grotere orders haast niet meer voor, nu de han del zyn voorraden kwüt moet zyn voor een nieuw seizoen een nieuwe mode brengt. Deze ontwikkeling betekent volgens het bedrijfschap allerminst dat er teke nen zijn die wijzen op een malaise in de Brabantse schoenindustrie. Dat twee fa brieken moesten sluiten, wijt men eerdeT aan interne bedrijfsmoeilijkheden dau aan externe marktfactoren. De inkrim ping van personeel in andere bedrij ven schrijft men toe aan seizoensmoei lijkheden. Dat alle ontslagen arbeiders onmiddeliyk werk vonden in andere schoenfabrieken, ziet men als bewijs voor de stelling dat het algemene beeld in de bedrijfstak zo slecht niet is. Tekenend voor de algemene situatie acht men ook de omstandigheid dat in het laatste half jaar slechts vier kleine bedrijven vergunning vroegen de werk tijd drastisch te mogen verkorten ln ver band met de orderpositic. (Met deze aan vragen beogen die bedrijfjes de loon kosten te drukken door gebruikmaking van de wachtgeld- en werkloosheidsver zekering). Bij een toestand van malaise zouden zeker meer aanvragen zyn bin nengekomen. zo redeneert men. Al ls er dus geen reden tot grote on gerustheid. wel is het volgens het be drijfschap zaak dat dc Brabantse schoen industrie op zijn qui vlve is. wil zü niet door de huidige ontwikkeling worden overspoeld. Zo zou men door meer on derlinge samenwerking scherper con currerend moeten gaan werken en al dus een betere positie op de export markt moeten veroveren, die voorwaarde Is voor overwinning van de moeiiykhe- Prinsessen Irene en Margriet naar Paramaribo De prinsessen Irene en Margriet zullen deze zomer een bezoek brengen aan het in aanbouw zijnde diaconessen- ziekenhuis in Paramaribo. Het zieken huis, dat 1000 bedden gaat tellen, zal In september officieel worden geopend. Dit deelde de voorzitter van de stich ting diaconessenarbeid in Suriname, dr. M. A. van Melle, gistermiddag in Utrecht mede. Dr. Van Melle. die tevens geneesheer- directeur is van het diaconessenzieken- huis in Utrecht, kreeg gistermiddag een gouden grammofoonplaat van de chari tatieve langspeelplaat „Zij zoeken zich zelf niet", waarvan destijds tydens de radio-actie „vier maal Z....N" ten behoe ve van de bouw van een diaconessen - ziekenhuis in Paramaribo in korte tüd een spectaculaire verkoop plaats had, aangeboden. De directeur van een gram mofoonplaten maatschappij in ons land. die dr. v. Melle de plaat overhandigde, deelde mede. dat in korte spanne tijds 60.000 exemplaren van deze 25 centime ter plaat werden verkocht ten bate van de actie. Dit staat gelijk aan ruim 200.000 normale grammofoonplaten. Dr. Van Melle. die de plaat aan vaardde als een „gouden symbool van toew-yding en sympathie van allen, die aan deze actie werken", deelde voorts mede. dat thans ruim f 4 miljoen be schikbaar zyn voor het ziekenhuis. Men komt nog ongeveer f 200.000 tekort. Het zusterhuis is reeds gebouwd, waar in een klein ziekenhuis werd gesticht Hier worden reeds dagelijks patiënten verpleegd en kunnen kleine operaties worden verricht Men hoopt tegen hel eind van het jaar op volle capiciteit te kunnen draaien. De aanbieding van de gouden plaat werd tevens bijgewoond door zuster Joyce, het bekende Suri naamse verpleegstertje van de „Vier maal Z....N" - affiche. Volleybalprogramma Heren hoofdklasse: USSportcentrum (Amsterdam, vrijdag) HVL—Libanon (Lei den. vrijdag 21 uur); VelbovoI-DES (Woer den, zaterdag 19 uur), OVC-Cito (Den Haag, zaterdag 21.15 uui Nu de uiteindelyke bezetting van de ste acht plaatsen belangrijk is gewor den, is er vrü'wel geen wedstrijd r aan te duiden als „onbelangrijk", geldt zeker niet voor de wedstrijden deze week. Daarom zijn wij benieuwd naar de uitslag van de ontmoeting HVL Libanon. Noimaal is de Rotterdamse ploeg als de sterkste te beschouwen. de vraag rijst nu, hoe de ploeg zich zal herstellen na de zware nederlaag tegen Reva. DES zal het in Woerden zeker niet ge- Heeft men ln de afgelopen weken, met uitzondering van de hoofdkl. west, ge poogd, de competitie weer op gang te krügen, morgen de omgekeerde situatie. Dan is er met name voor de hoofdkl. west een competitie-programma en daarnaast het laatste Micro-toernooi van district Zuid-Holland-noord. Dat evenement wordt gehouden ln de Delftose groente- velling te Den Hoorn en heeft voor, dat het in leder geval doorgaat: Hoofdkl. west: R'dam-ZuldVES; Per- nlxExcelsior; KinderdykSnel; Vrien denschaarGKV. De hervatting van de competitie in de hoogste klasse begint voor leider VES met de pittige uitwedstrijd tegen Rot terdam-Zuid. Mochten de leiders een steek laten vallen (hetgeen we niet ver wachten) dan is nog de vraag of Pernix ervan zal profiteren. De thuiswedstrijd tegen Excelsior uit Delft is er beslist niet één om het kalmpjes aan te doen. Blijft de traditie gehandhaafd, dan worden er veel doelpunten gemaakt, waarvan Per nix er één meer voor zyn rekening neemt! Kinderdijk ontvangt hekkesluiter Snel en gaat prompt winnen. Veel meer span ning bij VriendenschaarGKV. Wint de thuisclub niet. dan wordt het degradatie- gevaar duidelyk groter. 3e kl. A: Succes 2Warmond 2. 4e kl. A: Ons Eiland 3Tempo 2. Voor leider Warmond 2 in 3A een niet te moeilijke opgaaf. Geen „succes" dus x>r de thuisclub. In 4A een gelijkwaardige stryd in de middenmoot tussen Ons Eiland 3 en Tempo 2. Micro-toernooi Het district Zuid-Holland-noord is er toch nog in geslaagd een Micro-toernooi in het eigen district te organiseren en wel morgen in de Delftse veilinghal te „Den Hoorn". Dat een dergelijk toernooi in een behoefte voorziet, bewijst de deelname. Het is maar gelukkig, dat 6 velden tege- lijk kunnen worden bespeeld, want er doen 104 achttallen mee 's Middags van 2.45 uur tot 6 uur de junioren (52 achttallen) en 's avonds evenveel senioren-achttallen tot 10.30 uur. We kunnen moeiiyk de in totaal 26 groe pen afzonderlijk bekijken. We beperken ons tot de le klas. want er is geen hoofd klas (Excelsior. Pernix en VES spelen competitie). In IA spelen VEO (Voorburg), Ijsvo gels (Den Haag), KVS Scheveningen) en DES (Delft). Fiks (Oegstgeest) en Ghana is beducht voor de E.E.G. President Kwame Nkroemah heeft ver klaard dat Ghana de gevaren die voor net land uit de Europese Economische Gemeenschap voortvloeien, niet kan ne- De president, die sprak in Akkra bij de opening van een Canadese handelsten toonstelling, zei gekant te zijn tegen „alle groeperingen en regelingen die die nen als dekmantel voor het voortzetten van de koloniale privileges in Afrika". Hij geloofde dat de „onprettige gevolgen die Engelands toetreding tot de E.E.G. voor het Gemenebest zou hebben, niet overschat konden worden". Hij prees zich gelukkig, dat wat dit betreft naast Ghana ook Canada zeer op zyn hoede is. Pernix 2 spelen in 1B, waarin ook spelen het Wassenaar se Tonego en de reserve: van het Haagse VES. De zwakste forma tie ziet meer in IC, waar het Leiderdorp- se Velocitas en het Noord wij kse Fluks de strijd aanbinden met Excelsior 2 (Delft) en VEO 2 (Voorburg). Voorts zijn er 3 afd. in de 2e kl., 3 afd. in de 3e kl. en 4 afd. in de 4e kl. Ten slotte 13 groepen junioren, ingedeeld naar leeftijd. NSA-leden beloven beterschap Op een woensdagavond gehouden spoed vergadering voor leden van de Alphense voetbalvereniging NSA heeft het bestuur zijn ongenoegen uitgesproken ovei slappe houding van de leden die op het laatste nippertje niet komen opdagen voor wedstrijd, waardoor het bestaan van de vereniging in gevaar wordt gebracht. Wanneer bij een gewone voetbalvereni ging een paar spelers verstek moeten la ten gaan. dan worden de hiaten in de elftallen opgevuld met spelers uit lagere elfatallen Daar NSA een bedrijfsvereni ging is (van Samson) zijn hier niet vol doende reserve-spelers beschikbaar. De spelers hebben nu beloofd wat meer activiteit aan de dag te leggen. Als stok achter de deur heeft het bestuur voorstel aangenomen spelers die bij hindering, vóór vrijdagmorgen geen be richt hebben gestuurd, voor twee of meer wedstrijden te schorsen. Sleutelstad—D.A.W. 1—9 Voor de bekercompetitie van de K.N.Z.B. speelden onze stadgenoten een meer dan slechte wedstrijd. Nu moeten wij toegeven dat DA.W. deze avond heel wat beter speelde dan in vorige ontmoe tingen maar een dergelijke nederlaag was zeker niet nodig geweest. Zowel voor als na de rust waren de mannen uit Alkmaar technisch en tac tisch hun tegenstanders verre de baas en de doelpunten kwamen dan ook aan de lopende band. W. van Rooyen zorgde voor het enige tegenpunt: 1—9. Zoals bekend had L.Z.C. zich in de tweede ronde geplaatst. Men komt nu uit tegen E.Z.C. in Enschede. L.Z.C.-nieuws Op 2 maart om 8 uur zal L.Z.C. zyn jaarvergadering houden in één van de zalen van Het Gulden Vlies. Om deze vaak eentonige vergaderingen wat aan- trekkelyker te maken is het de bedoe ling een L.Z.C.-film te vertonen, opgeno- duinen. en inrichten van hotels en restaurants, In het algemeen eist Israël de aan dacht van Nederlandse exporteurs omdat de basis van de handelsbetrekkingen ver, dit land de goederenrual met Europa Israël exporteert thans 60 procent i zyn produkten naar West-Europa, t wijl ongeveer 50 pet van zijn invoer door West-Europa wordt verzorgd. De Isra- elisdhe handelspolitiek is, aldus de heer Le Comte, in de eenste plaats gericht op toenadering tot de EuromaTkt. Zodra Engeland tot de EEG toetreedt wordt associatie met de Euroimarkt zelfs zaak van levensbestaan. „ZWARTE LIJST" Dat Israël thans nog door verscheide ne Nederlandse exporteurs wordt gene geerd, weet de heer Le Comte aan de politieke moeliykheden tussen dit land en de landen van de Arabische Liga, welke een Israël-boycot voeren. Vaak zUn de belangen van deze exporteurs zo groot, dat zij niet het risico willen lopen op de Arabische „zwarte lyst" te komen. Overigens noemde de heer Le Comte deze boycot de(krachtigste drijfveer voor Israëls economische opbouw. Een op/bouw die gebaseerd is op twee fac toren de noodzaak om op zeer korte ter mijn de fysieke existentie van de staat veilig te stellen en de in de grondwet vastgelegde verplichting om alle Joodse emigranten, uit welk land -ter wereld ook, op te nemen. Mir. J. F. A. Derks, directeur voor Ne derland van de HJB.U., merkte op dat Israëls economie ten nauwste is ver bonden met ethische en sociale doelein den Het duidelykst wordt ddt gedemon streerd door het immigratiebeleid. De economie wordt blootgesteld aan de ge volgen van de immigratie óók van ouden, óók van zieken en van vrijwel altijd arme mensen. Daarom is een krachtige discipline op het gebied van arbeidsver houdingen en de lonen een dwingende eis, aldus spreker, die hieraan toevoegde dat er desondanks geen moeilijkheden zyn. Er is op het ogenblik zelfs een te kort aan arbeidskrachten, met name aan ongeschoolden en aan bouwvakarbeiders. De Israëlische economie vertoont, al dus mr. Derks, een sterke expansie. Het afgelopen jaar steeg de produktie met 9 pet. en de invoer met 13 pet., waardoor het totale veibruik op een 10 pet. hoger niveau kwamen. De particuliere consump tie nam edhter slechts met 6 pet. toe, terwyl de vraag naar investeringsgoede ren met 13 pet steeg. Anders gesteld, het groeiend tekort op de handelsbalans wordt in Israël overwegend veroorzaakt door de expansie van de Israëlische eco nomie en niet door het particuliere ver- EXPANSIE Ter illustratie van de economische ex pansie gaf mr. Derks cyfers: de export steeg ln 1961 met 10 pet. tot 217 min dol- lar (diamant en citrus waren de belang rijkste produkten), de groei van de be roepsbevolking (die thans 700.000 perso nen telt) steeg evenals de munt- en bankbiljetten-circulatie (eind vorig jaar 361 min Israëlische ponden). De betalingsbalans van Israël vertoont een minder deficitair beeld dan de han delsbalans, voornamelijk als gevolg van de zeer grote bedragen, die jaarlijks door de Joodse geloofsgenoten buiten Is raël worden geschonken aan de Jewish Agency, die het geld in verschillende vorm ter beschikking van Israël stelt. Over de vorige week afgekondigde devaluatie van het Israëlische pond zei mr. Derks, dat de Israëlische regering de gebruikelyke gevolgen voor de im port heeft afgezwakt door de tarieven voor de invoerrechten -te verlagen, al thans in bepaalde gevallen. Drs. W. N. Bax. secretaris van de Ka mer van Koophandel Nederland—Israël, zag als belangrijkste afzetmogelijkheden voor de Nederlandse industrie in Israël: schepen en vliegtuigen, benodigdheden voor ..infrastructuur" (zoals voor havens en vliegvelden), benodigdheden voor de industrie en voor de exploitatie van de bodemschatten. Hy merkte voorts o.m. op dat Neder land Itet afgelopen jaar voor ruim 20 miljoen gulden naar Israël heeft geëx porteerd, tegen ruim 23 miljoen in 1960. Ook de invoer uit Israël liep terug; van 85 min naar ruim 78 min gulden. Op de bijeenkomst werd eveneens ge sproken door mr. dr. G. Kitron, handels- raad van Israël in Den Haag (wegens ziekte van ambassadeur H. A. Ciador). verf en lak Wereldkampioenschap schaatsen '"POT ver in de omtrek van het immense Lenin-stadion zullen de aan- moedigingen te horen zijn wanneer morgen de wereldkampioenschap pen op de schaats daar in Moskou beginnen. Want de Russen zijn een schaatsminnend volk en het stadion, dat plaats kan bieden aan 105.000 toeschouwers, zal wel uitverkocht zijn. Wie zal dit jaar de wereldtitel veroveren. De Moscovieten rekenen op een landgenoot, maar daarom hebben ze nog wel belangsttelling in de deelnemers uit andere twintig deelnemende landen. Dc verwachting van de schaatexperts is. dat de strijd geheel open zal worden De naam Henk van der Grift, vorig Jaar verrassend wereldkampioen, wordt hier bij niet zonder meer vergeten. Voor de onvermoeibare en tientallen meters cel luloid verschietende Russische film- en fotomensen vormde Van der Grift, sa men met Kouprianof, het middelpunt. Niettemin hebben de Russen al hun hoop gevestigd op een landgenoot. Niet ten onrechte, want geen land immers kan bogen op een zo'n brede top els de Russen. Met Kositsjin (Europees kam pioen 1961). Robert Merkulof (Europees kampioen 1962), Boris Stenin (wereld kampioen 1960 en nationaal kampioen 1962), de snelle sprinter Gridhin en niet te vergeten de zevende main in de eind klassering van Oslo, Valery Kotof. Te weinig weten wij van de vorm van de Chinees Wang Chin Yu om hem zon der meer tot favoriet te bestempelen. Maar vorig jaar in Zweden hebben wij hem leren kennen als een rijder, die zich kan meten met de allergrootsten. De Russische meteorologen zyn op- thndstisch zij voorspellen zonnig weer met vorst van 5 tot 10 graden. Maar vandaag sneeuwde het heiig. Aan de baan wordt alle zorg besteed; de 25 cm. dikke ijslaag, die wordt omzoomd door een 40 cm. hoge sneeuw rand ter bescher ming van de grasmat, kan in noodgeval len worden bijgevroren. De loting, dde vanavond plaats vindt, zal zeer belangrijk worden. Ook voor onze landgenoten, waarvan men alge meen toch wel aanneemt, dat én Henk van der Grift én Rudj Liebrechts geen geheel onbeduidende rol zullen gaan «pelen. De strijd begint zaterdag om half drie Ned. tijd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 6