ff Chr. Geref. kerk Leiden krijgt nieuw orgel Werkmans Wilskracht Leiden ontving lange rij vrienden Sportieve erehaag voor Leids bruidspaar PIERROT Heempark in Leiden krijgt al vorm Haydns Sch'ópfung in Leiden briljant uitgevoerd MEUWE LEIDSCHE COURAZST VRIJDAG 16 FEBRUARI 1962 f. Agenda voor Leiden en Den Haag Vrijdag Schouwburg, 8 uur: Rotterdams To- neei met „Boeing-Boeing" van Mare Camoletti, voor K. en O. groene kaarten. Den Burcht. 8 uur: Feestavond CJ.V. flJong Leiden". Stadsgehoorzaal, 8.15 uur: Feestavond van de Harmoniekapel „Werkmans Wils kracht". De Doelen, 8 uur: Genootschap Neder land-Engeland, Giles Best over „The Eng lish Bar". Antoniusclubhuis, 8 uur: Selskip „Frys- lan", toanieljoun. Oegstgeest, zaal Willem de ZwiJ- gerkerk, 8 uur: Huish. en gezinsvoor lichting, „Voeding en Gezondheid". Den Haag, Diligentia, 8 uur: Car roll Glenn, viool en Jean Anitonietti, piano. Zaterdag Doelenkazerne, 3 uur: Jaarvergadering Bond Ned. Mil. Oorlogsslachtoffers afd Zuid-Holland-noord. Zuiderkerk, 8 uur. Youth for Christ, evangelist Anne van der Bijl, m.m.v. meisjeskoor van Ex Animo. Den Ha a g, Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De Vader". Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Residen tie-Orkest o.l v. Willem van Otterloo; solisten: Elly Ameling, sopraan, Aafje Heynis, alt. Films Casino (2 en 7.30 uur): The nun's story (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Slachtof- hun driften (18 jaar) Luxor (2.3« ding (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 t wacht (14 jaarh Studio (2.3' 9.15 uur): Vergel- 9.15 uur): De strop 9.15 uur): De pre sident (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De ka nonnen van Navarone (14 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen Doeza-apotheek, Doezastraat 31. tel. 21313, Havenapotheek, Haven 18, tel. 20085 (Advertentie) Ook de apotheken te Lelden gaan des zaterdags met een beperkte bezetting werken! In spoedgevallen staan wij voor U klaar; Biedt Uw recepten en herha lingen tifdig aan, doch zo min mogelijk op zaterdag. DE LEIDSE APOTHEKERS. Tentoonstellingen Trappenhuis academie, werken van Theo Blom en Wilfred Voet (tot 24 febr.). Lakenhal, werken van Ap Sok (tot 5 maart). Lakenhal. „Vijftig best verzorgde boe ken" (tot 5 maart). Rijksmuseum van Oudheden, Neder landse opgravingen in Egypte (tot 18 maart). Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6: maandag dinsdag van 4 tot 5.30 uur woens dag en zaterdag van 12 tot 4 30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tct 5.30 er van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10—5.30 u Rijksmuseum van Oudheden, „Neder landse opgravingen in Egypte" (tot 25 februari). Bijkantoor chr schooi Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 630V uur n.m.. zaterdag 25 uur; jeugd: elke woensdag 25 uur. Chr. nijverheidsonderwijs Leiden In een gisteren gehouden ledenverga dering van de Vereniging voor christelijk Nijverheidsonderwijs voor Leiden en om streken werden de aftredende bestuurs leden herkozen, te weten mevrouw mr. I. Geelkerken-Brusse, mevrouw drs. D. Woudstra-Bergema en de heer J. M. van Weelden. Gemeentebestuur boos wegens brief! TN de grote zaal van Den Burcht hield het bestuur van het diamanten harmoniekorps Werkmans Wilskracht gisteravond een receptie. De zaal zag er feestelijk uit, de genodigden zaten gezellig aan tafeltjes, terwijl (uitstekende) violist, door een pianist begeleid, sfeervolle muziek streek. Langs de zijwand zaten het bestuur en de dirigent van de jubilerende vereniging. Telkens, wanneer een vertegenwoordiger van een vereniging het gelukwensende woord tot de bestuurderen richtte, rezen dezen als één man op. Het buitengewoon ongunstige weer heeft ongetwijfeld remmend gewerkt op de te verwachten stroom der gelukwen- sers. Toch werd telkens weer, zonder lange tussenpozen, één of andere felici terende spreker per microfoon aange kondigd Onder hen, die winld en regen moedig trotseerden, moet wel in de al lereerste plaats de vereniging Trouw en Durf worden genoemd. Terwijl de woord voerder. mede namens de Bond van Leidse harmonie- en famflare-verenigin- gen, het bestuur van W.W. complimen teerde, viel het korps, mét de drum band op de 'binnenplaats opgesteld, met een serenade in. Toen stroomde de zaal ineens leeg, om dat van naibij mee te maken. Trouiv en durf Het Werkmans Wilsikradht-bestuur nam de hulde op en a-dhter de stoep staande aan. Voorzitter J. Bij zei, in zijn dank woord, dat men wel veel trouw en durf moest bezitten, om in de regen een be vriend korps op deze wijze te feliciteren. De heer Bij herinnerde bij het be gin nog aan de Leidse wevers, die het korps hadden opgericht. Hun edele bedoeling was, meer kleur in het grauwe leven der fabrieksarbei ders van 1902 te brengen. De voor zitter riep de Leidse jeugd op, door daadwerkelijke steun Werkmans Wilskracht in ere te houden, en zo de toekomst veilig te stellen. Namens de reeds genoemde Bond van. Leidse harmonie- en fawfare-verenigin- gen sprak de heer C. Endeveld. Zestig jaar is voor een muziekvereniging een gezegende leeftijd. Wie echter zou me nen, dat Werkmans Wilskracht nu tot de ouden-van-dagen gaat behoren, heeft het wel deerlijk mis. Het concert van deze week heeft, gezien de vele jongere spelers en het jeugdige, nieuwe elan, wel het (tegendeel bewezen. De jeugd komt in deze jubilerende vereniging zelfs sterk naar voren. W.W., zei de 'heer Endeveld, is een stimulans voor ons al len, Ihet geeft ons een hart onder de riem, moedigt ons aan, in zijn voetspo ren te treden. Andere gelukwensende sprekers ver tegenwoordigden het korps .Nieuw Le ven" (dirigenit Baart), de Oranjevereni ging van Oegstgeest, het Leidse Politie Muziekgezelschap (voorzitter Beens), de personeelsvereniging van de NV Wollen- dekenfaibriek Zaalberg, de maam en/zang vereniging Kunst na Arbeid, de 3-Octo- berveranigimg. Namens deze laatste sprak de heer Han de Wilde, die de archieven van de vereniging in verband met dit feest eens had doorgesnuffeld. Dankbaar Hij had gevonden, dat Werkmans wilskracht een der eerst aan de 3-octo- benviering deelnemende korpsen was Reeds in 1904 marcheerde het korps on der de „hare banieren meevoerende' Leidse verenigingen mee, mét een praal wagen. Het andere Leidse korps was St Gregorius (nu ter ziele). Telkens weei wordt het aandeel van W.W. in de ar chieven vermeld. Als bewijs van dank baarheid overhandigde de heer De Wil de aan vooraitter Bij een cheque tegen een waarde van honderd gulden, als bij drage in de vierentwintig mille vergen de vernieuwing van het instrument*!- Het gemeentebestuur was niet ver tegenwoordigd. In een toegezonden schrijven werd dit gemotiveerd. W.W. behoorde namelijk tot de dertien on dertekenaars van de mlssleve, waar in werd aangedrongen op de aan leg van een oplopende vloer in de Stadsgehoorzaal Het gemeentebestuur stelt wel kritiek en suggesties van de zijde der Leidse verenigingen op prijs, maar niet de, naar zijn mening, kwetsende vorm, waarin het schrij ven gesteld was. Ondanks deze teleurstelling is het toch een prettige avond geworden. De eniiging heeft in ruime mate blijken van vriendschap en goede gezindheid ont vangen. Joh. van Wolfswinkel De chr. gymnastiekvereniging „Jahn" heeft zich gisteren niet onbetuigd gelaten toen een der imdsters, de 25-jarige mej. Tini van Tol, in het huwelijk trad met de 31-jarige heer R. van Iterson. Ds. D. J. Vossers zegen de het huwelijk in de Pieters kerk in. Bij restaurant Royal vormden leden van Jahn een erehaag. Foto N. van der Horst Gelukwens van de Leidse poli- tiemuziek op de receptie van Werkmans Wilskracht, gister avond in Den Burcht. Foto N. van der Horst Parley Wolspinnerij nu in Dokkum De directie van Parley Wolspinnerij te Leiden deelde ons mee. dat op 1 maart de volgende fase van de verhuizing van Leiden naar Dokkum intreedt, namelijk de opening van de bureaus en magazij nen. De meeste fabricage-afdelingen zijn al in Dokkum ondergebracht. Na 28 febr dient dan ook geen correspondentie meer naar het Leidse adres te worden ver zonden. De afwerking van verschillende onder delen van de nieuwe spinnerij is nog in volle gang, zodat de officiële opening pas later in dit jaar kan worden ver wacht. De afdeling kousenfabriek en de afdeling ververij blijven voorlopig nog in Leiden gevestigd. Zoals bekend, is ook tot overbrenging hiervan besloten. - Interieur van de Chr. Geref. kerk te Leiden, naar de orgel- De Chr. Geref. Kerk van Leiden krijgt dit jaar een zo goed als nieuw orgel. Daarmee zal een bedrag van f 28.000 zijn gemoeid. De uitvoering van het orgelplan is opgedragen aan de fa. Fonteyn en Gaal te Amster dam. Men hoopt in het voorjaar te beginnen. Drie maanden zal de zang van de Gemeente door een versterkt harmonium worden begeleid. Er staat in de Chr. Geref. kerk een uit 1890 daterend orgel, dat in 1919 uit een rooms-katholieke kerk in Duitsland naar Leiden werd overgebracht. Vóór de tweede wereldoorlog onderging het weliswaar een reparatie maar die bracht het instrument niet in een voor honderd procent aanvaardbare conditie. De toestand is langzaam maar zeker verslechterd en het oordeel over het orgel moet nü wel vernietigd zijn. Het technische gedeelte lijdt aan uitputting, aan de houten delen heeft de beruchte houtworm zich danig tegoed gedaan, het orgel is in zijn geheel nogal amechtig en het heeft al talloze storingen op zijn GROTE COLLECTIE MODERNE VERLOVINGSRINGEN JUWELIER - HORLOGER 1~\AT het aanleggen van een heem- park een park dus, dat wordt beplant met louter inheemse, niet gekweekte bomen, struiken en an dere gewassen uecl tijd, geduld en liefde vergt, wordt in Leiden wel bewezen. Sinds het najaar van 1959 is de Sleutelstad namelijk metter daad bezig zich te scharen in de nog kleine rij van gemeenten in ons land, die over een dergelijk instructief park beschikken. Het in aanleg zijnde park bevindt zich in de Kikkerpolder, zuidelijk van het sportveldencomplex, waar het als een 2,5 hectare grote, asyme- trische driehoek aan de korte zijden wordt begrensd door de Haarlem mertrekvaart. De toegang aan het eind van de Boerhaavelaan is nu nog wat primitief maar er wordt al hard gewerkt aan de verbindings weg door de Kikkerpolder tussen de Marijdijk in Leiden en de Hofdijck in Oegstgeest, dit wil zeggen, men is aan de eerste van twee bruggen begonnen. Voor de heren J. Vermande, waar nemend hoofd van de Plantsoen dienst, en D. J. Boerema, technisch ambtenaar bij deze dienst, is het heempark zo langzamerhand een hobby geworden. Het park is in bei der leven in ieder geval wel een heel hijzonder plaatsje gaan innemen. Zelfs als ze met vakantie in ons land zijn, laat het park hen niet los. Zo dra ze in de vrije natuur ook maar iets zien groeien of bloeien, dat voor het park nuttig kan zijn en waarnaar soms al geruime tijd is gezocht, wor den er polletjes of stekjes van mee genomen. Het vereist namelijk veel speurzin om van verscheidene soor ten bomen en planten volkomen ..wilde" exemplaren in handen te krijgen. Eind 1959 begonnen In het najaar van 1959 is met de uitvoering van de plannen voor het heempark een begin gemaakt. Aller eerst werd de dijk langs de Haar lemmertrekvaart verzwaard, waar voor zware klei uit de ondergrond werd gebruikt. Het verzwaren van de dijk hield verband met de voor schriften van Rijnland. Als men weet, dat dit en de andere grond werkzaamheden, zoals het graven van een aantal vijvers en het maken van „heuvels" met de hand gebeurt in G.S.W.-verband dan zal het iedereen wel duidelijk zijn, dat er heel wat werk moest en moet wor den verzet; thans werken dagelijks 10 tot 12 mannen in het park. In het voorjaar van 1960 werd het eerste gedeelte van het park be plant; onder meer met veldiepen, elzen, essen en eiken. Op de teke ning is dit het meest rechtse gedeel te. In de winter 19601961 werd het oude balkengat bovenaan in het midden gedeeltelijk gedempt met ondergrond uit de gegraven vijvers. Er kwam bij deze werkzaamheden nog een eeuwenoude uit stapelste nen opgetrokken put te voorschijn, die bij een voormalige volmolen be hoorde. Deze put is bewaard geble ven en zal dus in het park te zien zijn. Links zijn een drietal veen- plassen gegraven; de omgeving hier van wordt onder meer beplant met heide en moerasplanten. In mei of juni hoopt men met het grondwerk klaar te komen. Twee toegangen Het is de bedoeling, dat het park als het over een paar jaar geheel is voltooid) de mensen, vooral via de scholen, een indruk zal geven van wat er alzo in ons land in het wild groeit. Enkele speciale gebie den zoals de duinen zullen niet in het park zijn vertegenwoordigd. Dit jaar blijft het park nog dicht omdat de beplanting nog te kwetsbaar is; wel zullen scholen en verenigingen er op aanvraag toegang kunnen krij gen. Er bestaan momenteel nog geen plannen om de talloze soorten bo men, struiken en andere gewassen van een etiket met naam te voorzien. Ten eerste zou dit een enorm werk met zich meebrengen en bovendien wordt het natuurlijke karakter van het park dan geweld aangedaan. De naden zullen waarschijnlijk met koolas worden bedekt er is nu al een proef mee genomen. De brugge tjes zijn heel eenvoudig gehouden. Bijzonder aardig is een uit heipaal- I.UXAFLEX DECORATIEF MODERN VOORDELIG GRATIS PLAATSEN Vraag prijsopgaaf Textielhandel en Woninginrichting W. J. ZIRKZEE Huis voor ds. Poort De centrale kerkvoogdij van de Leidse Hervormde Gemeente heeft een huis ge vonden voor ds. W. A. Poort te Ooster beek. die het beroep van Leiden in de vacature van ds. J. N. de Ruiter (Kooiwijk) heeft aangenomen. Ds. Poort gaat wonen op Boerhaavelaan 36. binnen enkele maanden hoopt hü zijn intrede in Leiden te doen. koppen bestaande toegang naar een eilandje in de links op de tekening geprojecteerde veenplassen. Geheel links bevindt zich de molen vai Kikkerpolder, die voor de bemaling van het park zorgt. Het park krijgt twee toegangen, die uitkomen op de in aanleg zijnde verbindingsweg, die ongeveer parallel komt te lopen met het park. Op de tekening is het wa ter vaag met golflijntjes aangegeven. oorspronkelijk toch wel goede naam Het pneumatische instrument telt 28 stemmen. Er zijn twee manualen en een pedaal. Er komt een nieuw orgel met be houd van het bestaande pijpwerk. De zichtbare pijpen, die nu loos zijn, worden sprekend. Men heeft gekozen voor het elektrisch-pneumatische sy steem; voor het mechanische systeem, waaraan onder andere omstandighe den wellicht de voorkeur zou zijn ge geven omdat daarbij de speelaard prettiger en de aanspraak van de pij pen beter is, bleek het pijpwerk niet geschikt te zijn. Dispositie klavieren pedaal. Het eerste manuaal krijgt de volgende dispositie: prestant 8-voet, bourdon 8- voet, octaaf 4-voet, roerfluit 4-voet, quint 2 2/3-voet, octaaf 2-voet, mixtuur 5 tot 6 sterk, sexquialter 2 sterk, trom pet 8-voet. De dispositie van het tweede manuaal is: prestant 8-voet, holpijp 8-voet, sali- cionaal 8-voet, nachthoorn 4-voet, vlak- fluit 2-voet, quint 11/3-voet, scherp 4 sterk, hobo 8-voet, tremolo. Het pedaal: subbas 16-voet, gedekt 8-voet, prestant 8-voet, octaaf 4-voet, bazuin 16-voet, schalmei 4-voet. De nieuwe stemmen zijn: sexquialter en trompet van het eerste manuaal en prestant 8-voet, prestant 4-voet, nacht hoorn, vlakfluit, quint, scherp en ho bo van het tweede manuaal. Van het pedaal: prestant, bazuin en schalmei. Het tweede klavier zal in de zwei- kast worden gebouwd. Bij de intonatie van het orgel zal worden getracht, de oude klank te behouden Het zal zeker mogelijk zijn, op het nieuwe orgel concerten te ge ven. De organisten van de Chr. Geref. kerk zijn de heren W. Buurman en P. M. Overduin. Chris Hanegraaff is de adviseur voor deze orgelrestauratie. Van andere zijde vernamen wy. dat binnen afzienbare tijd in de Chr. Geref. kerk nog meer voorzieningen zullen worden getroffen. De naar voren ge brachte suggesties zün op het ogenblik in overweging. jWADAT Haydns oratoria gedurende de laatste decennia een tamelijk geringe belangstelling ondervonden hadden, is men er sinds enige ja ren weer toe overgegaan, deze, zo vaak voor „burgerlijk" uitgekreten wer ken weer op het programma te zetten. Haydn componeerde zijn Schöpfung in de jaren 1795'98; de tekst werd door baron Van Swieten vertaald uit een vrije Engelse versie op Miltons Paradise lost (verloren Paradijs). Het is een zeer blijmoedig oratorium geworden, dat slechts zelden een zwaarwichtigere klank laat horen. Vele aria's doen sterk aan opera-aria's denken; sommige lijken zelfs melodisch verwant met die van Haydns jon gere tijdgenoot Mozart. De uitvoering, die gisteravond door het Toonkunstkoor het Noord-Philhar- monisch Orkest en solisten werd gege ven onder de evenwichtige leiding van Iskar Aribo, was niet ver van wat men ideiaal kan noemen. Natuuriyk zyn er plekjes aan te wijzen, waar er ontspo ringen (de fagot b.v.) of te slappe tempi (de orkestrale inleiding tot het eerste deel) optraden; soms was het volume van het koor ook wel aan de zeer forse kant (eerste slotkoor: „die Himmel er- zahlen", waar het niet mogelijk meer was, een climax tegen het einde op te bouwen vanwege het te vroeg begonnen ff) doch er stonden zoveel uitmuntende prestaties tegenover, dat wij deze ge ringe foutjes gaarne over het hoofd zien. Want bleek het niet, dat het koor bui tengewoon fraai zacht en licht kan zin gen 'b.v. Und der Geist Gottes, Dich heten Erd' und Himmel an), dat de in zetten bijna steeds precies op tyd kwa men, dat de mannenstemmen, ondanks het grotere aantal sopranen en alten duidelijk hoorbaar bleven in de massa le partyen? Ook de instrumentalisten, met name de houtblazers, komt een woord van lof toe voor de exacte bege leiding der aria's. De piano-party (al is een piano op deze plaats te verdedigen, wij zouden persoonlijk liever een clave- cimbel als continuo-instrument hebben gehoord) was bij Wim Seri ie in zeer deskundige handen gelegd. De heer Aribo bleek ook een buiten gewoon goede keuze gedaan t hebben met de drie solisten. Ursula Stamm. een zeer lichte sopraan (.Jugendlich" noemt men dit type in Duitsland) was, ondanks wat nervositeit in het begin, zeker op gewassen tegen de technische problemen van haar partij; ze lijkt ons nog wat jong en de expressiviteit kan zeker nog groeien, doch ze heeft het grote voor deel dat naar hoge noten even gemak- kelijk en vol klinken als het lager ro oster. De tenor George Maran hoorden we hier reeds eerder; hy heeft een grote stem. die vooral in het pianissimo warm en soepel is, doch in het forte wel aan glans inboet. Het meest bewonderden we dan ook zijn interpretatie van no. 12, „Mit leisem Gang. De grote verrassing van de avond was evenwel de bas-bariton Max van Egmond. Ook hij zong reeds eerder te Leiden en wij schreven toen, dat wij van deze jonge zanger wel meer zouden horen. Max van Egmond, die, voordat hij zijn zangers-carrière aanving, Nieuwslezer bij het A.N.P. was, heeft zich in de acht jaren, waarin hij les genomen heeft bij de Bussumse lerares Tine van Willigen de Lorme, ontwikkeld tot een zan ger van internationaal formaat. Met een verbijsterende techniek en een zeer duidelijke dictie weet hij aan de meest platvloerse aria elan en inhoud te geven. De klank van zijn stem is in alle registers mooi en de tessituur (stembereik) is ver rassend groot. Tot nu toe hoorden we hem slechts als oratoriumzanger, doch we vermoeden, dat het niet lang zal duren, eer deze begaafde vocalist zyn weg naar het lied podium en dat van de opera zal hebben gevonden. Dat met deze drie vooraanstaande so listen de terzetten vaak een muzikaal hoogtepunt vormden, valt niet te be twisten. Het publiek heeft dan ook luide zyn enthousiasme te kennen gegeven aan het einde van deze zeer geslaagde avond. Wc wensen de heer Aribo gaarne een even groot succes toe met Jeanne d'Arc au Büchcr, welk werk men in studie zal nemen voo' jub 1«r 1963. Drs. A. van Veen-YVlersm*

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3