Uw probleem is het onze Geref. Gemeenten zonden eerste zendelingen uit GRANT Een kanttekening Kerk zonder postoiische zending wordt een sekte Een woord voor vandaag „Tientjes maken tonnen" loopt zeer gunstig Contacten Herv. en Gerei", moderamina vruchtbaar MEER BELASTINGEN BINNEN T\E fiscus heeft een goed jaar achter de rug. In totaal inde hij 10.308 miljoen, hetgeen een stuk meer was dan in I960, toen er 9.353 miljoen in de kassen van de ontvangers vloeide, een stijging van iets meer dan 10%. Er waren echter helastingen bij, die meer stegen dan 10%. En dan noemen wij in de eerste plaats de loonbelasting. Die steeg met bijna 16V£% tot 1.754 miljoen. Die stijging sou natuurlijk nooit plaats gevonden hebben, als wij niet in een hoogconjunctuur zaten met oplopende lonen en salarissen. De fiscus profiteert dus mee van de hoogconjunctuur. Voor menigeen merkwaardig is, dat de loonbelasting sterker steeg dan de loonsom omhoog ging. Het totaal bedrag aan ontvangen lonen en salaris sen ging namelijk slechts met 7 a 8% naar boven, ongeveer de helft van de belastingstijging. Deze TTeemde situatie wordt duidelijk, aLs wij er aan denken dat de fiscus met een progressie in de belastingen werkt. Als men meer gaat verdienen, stijgt de te betalen belasting sterker dan de verdienste oploopt. Met andere woorden, het gedeelte van het inkomen dat aan belasting weg gaat, wordt voortdurend groter. Dit bestaat overigens niet alleen bij de loon-, maar ook bij de inkomstenbelasting. De rechtvaardiging hiervoor is in principe althans dat iemand die meer gaat verdienen, gemakkelijker In de algemene lasten kan bijdragen; rijn draagkracht wordt groter. De wetgever heeft dit principe op verfijnde wtjze uitgewerkt, daarbij rekening houdende met gehuwden en ongehuwden en voorts met het aantal kinderen. In 1961 zijn de meesten -van ons meet gaan verdienen, zij vielen hierdoor in een hogere belastinggroep en zij moesten daardoor meer belasting be talen, naar verhouding meer dan toen zij minder verdienden. De invloed van de progressie zien wij ook bij de inkomstenbelasting. In totaal kwam daar 2.184 miljoen van binnen tegen 1.979 miljoen in 1960. Over het algemeen verdienen de inlromsienbelastingbetalers meer dan de loonbelastingbetalers; zij vallen dus in een hogere belastinggroep en de be lastingdruk wordt voor hen dus ook zwaarder, soms aanzienlijk zwaarder. Zorgt de inkomstenbelasting voor de grootste ontvangsten, de loonbelasting komt op de derde plaats. Op de tweede plaats ligt de omzetbelasting met 1.890 miljoen aan ontvangsten. De stijging bedroeg vpor deze belasting niet meer dan ruwweg 5Vt%. Nagenoeg evenveel als de stijging van de nationale bestedingen (consumptie en investeringen). Wordt er meer omgezet, wordt er dus méér gekocht, dan loopt deze belasting op. Ook hier dus w duidelijke invloed van de hoogconjunctuur. FÉ zijn hiervan meer voorbeelden te noemen. De vennootschapsbelasting is er een. In totaal kwam er 1.490 miljoen binnen. Een ander voorbeeld vormen de invoerrechten. Hiervan vloeide 1.048 miljoen in de schatkist tegen 956 miljoen een jaar er voor. Dit was ten dele te danken aan de gestegen invoer (hetgeen weer verband hield met de grotere koopkracht) en ten dele aan het bijzondere Invoerrecht op benzine. De minister van financiën behoefde dus de belastingschroef niet draaien om toch hogere inkomsten te kiijgcn. Hij had nu eenmaal de wind in de zeilen door de hoogconjunctuur, die voor grotere inkomsten en om zetten zorgde. Meer dan 10.000.000.000 aan belastingen is uiteraard een onmogelijk groot bedrag, een bedrag dat nog nimmer zo hoog is geweest. In feite betekent het, dat ongeveer 27H% van het nationale inkomen door de fiscus wordt afgeroomd. Dat dit aan de hoge kant is, weet de minister van financiën. Daarom dat wij op 1 juli as. een vermindering van de loon- en inkomstenbelasting tegemoet kunnen zien, hetgeen de fiscus dit jaar 215 miljoen zal kosten. Dat desondanks de inkomsten- en loonbelasting voor 1962 hoger worden ge raamd dan voor 1961, is weer een gevolg van de stijgende inkomsten van de Invloed van de progressie. Op welke wijze wordt al dit geld na besteed? Wij hebben het gemakshalve wel steeds over de fiscus gehad, maar in wezen komt het geld, dat wij ge zamenlijk aan belasting opbrengen, ook on? gezamenlijk weer ten goede. Nemen wij het onderwijs als voorbeeld. Voor kleuters, voor lager, middel haar en hoger onderwijs, voor nieuwe scholen, voor het agrarische en vak onderwijs, voor wetenschappelijk onderzoek, voor jeugdvorming en volks ontwikkeling, voor de kunst, maar ook voor radio en televisie, kortom voor opleiding en opvoeding van ons volk was in 1961 2.226 miljoen nodig. Dat is ruwweg 1/5 van de totale uitgaven. Een andere uitgavenpost die er wezen mag: de defensie. In 1961 eiste de paraatheid tegen militaire bedreiging ongeveer 1.950 miljoen. En dan vooral niet te vergeten de volkshuisvesting. Wij zitten nog altijd met een behoorlijke woningnood en om deze te helpen lenigen moet de overheid bijspringen. Voor de volkshu«svest-ng was er het afgelopen jaar ongeveer 1.035 miljoen nodig. Zo kunnen wij doorgaan met ultgavn voor het algemene welzijn. Voor doclale voorzieningen was 1.120 miljoen nodig, voor verkeer en waterstaat (inpoldering, dijken, wegen, kanalen enz. enz.) bijna 950 miljoen. Het zijn miljoenen om van te duizelen. U't enze zakken vloeit er geld naar de schatkist en dit geld vloeit dan voor een deel terug. De staat geeft het geld dat hij ontvangt weer door, waarmee hij het inkomen in wezen aan het herverdelen is. Feestelijke dienst in Ahoyhal de grote, gisteren door de langwerpige Ahoy'hal van Rotterdam „ik geloof" van de a geloofsbelijdenis vulde de grote, holle ruimte. De Gereformeerde Gemeenten hadden deze zaal ge huurd, omdat geen van hun niet kleine kerken groot ge noeg was de mensen te bevatten die aanwezig wilden zijn bij de be vestiging en uitzending van de eerste zendeling van de laatste halve eeuw, de kandidaat Gerrit Kuyt uit Katwijk. Ruim 1200 men sen woonden 's middags de be vestiging van deze kandidaat tot zendingspredikant bij. 's Avonds was hun aantal aangegroeid tot bijna 3000. Zij kwamen uit alle delen van het land. Kuyt is de tweede zendings predikant, die in de gemeenschap van deze kerken zijn intrede heeft gedaan. De eerste was ds. Benjamin, die een aantal jaren rond 1907 gewerkt heeft in Armenie. Ds. Kuyt zal zeer binnenkort Nieuw-Guinea vertrekken. Hij gaat vel niet alleen. Hoewel zijn jonge v -pas volgend jaar zal volgen, werden gisteren ook de zendingsonder wijzer D. ten Voorde, zijn vrouw en de verpleegster D. Sonneveld uitgezon den. Kandidaat Kuyt werd bevestigd door predikant van de gemeente van Rot terdam-Centrum. ds. A. Vergunst. Als tekst had deze gekozen Jesaja 66 19, als onderwerp de „heerlijkheid des Heren". Hij sprak achtereenvolgens over het teken (het herstelde Jeruza lem, de herstelde tempel, maar als beeld van de gestorven en opge; ne Heiland), de boodschappers (die het gericht waren ontkomen) en de uit- rallng van de heerlijkheid des Heren. In zijn preek sprak ds. Vergunst over de schuld van de Gereformeerde Ge meenten, die jarenlang hun zendingsop dracht hebben verzaakt. „De kerk mag niet naar zichzelf gekeerd zijn en in zichzelf leven" hield hij zijn gemeen teleden voor. „De kerk heeft een bood schap". Maar tevens sprak deze predi kant er zijn blijdschap over uit dat de laatste jaren de zendingsliefde opnieuw is opgewekt. „Laten we achter die dingsliefde het werk van de Here z vermaande hij, „en laten we trouw zijn in onze voortioede voor de boodschappers die uitgaan. Hij verheelde niet dat de tijdsomstan digheden en vooral de politieke, donker en somber zijn, maar getuigde van zijn geloof dat God ook in die omstan digheden regeert Onder doodse stilte werd kandidaat Kuyt onder handoplegging tot het ambt bevestigd. Aan de bevestiging namen deel de predikanten ds. A. Elshout, ds. H. Rijksen, ds. L. Rijksen en ds. G. A. Zijderveld. Zij hielden een gro te zoeken waar hij zijn werk kan be ginnen. Hij riep de gemeenten op tot voorbede, opdat hem Gods plaats gewe- Uilzending De voorzitter van de zendingsdepu- taten, ds. H. Rijksen van Gouda, leid de de uitzendingsdienst. Hij sprak de vier zendelingen toe naar aanleiding van Lucas 14 23. In dat gedeelte, waar mensen worden uitgenodigd voor het feestmaal, gaan de boodschappers te oude kanselbijbel boven het hoofd eerst uit om te zeggen aan de geno- Gisteren deed de nieuwe zendingspredikant van de Gerefor-i meerde Gemeenten zijn intrede in de Ahoy'-hal. Hij gebruikte de Statenvertaling van zijn tekst, Lucas 1 37. We bladerdenl in onze nieuwe vertaling en lazen: Want geen woord dat van God komt zal krachteloos wezen". Dit woord van del. engel slaat terug op de belofte van God aan Elisabeth. Daan, was een onmogelijkheid. Deze vrouw was te oud om kindereid te krijgen. En toch werd Johannes geboren, want God ham het gezegd. I Geen woord van God krachteloos! Dat is een prachtig woord. Hier staat niet dat God alles kan. Er zijn dingen die Godj niet kan en gelukkig maar. Hij kan niet liegen. Hij kan zijnt verbond niet breken. Het gaat hier er om, dat God alle tegen-I krachten kan overwinnen. Nimmer is er een andere kracht die sterker zal zijn dan God en Zijn belofte, Zijn Woord. God is niet jde magische acteur, maar de overwinnaar. Daarom noemt 'jesaja Hem in zijn beroemde Messiaanse uitspraak de Sterke God" (Jesaja 9 5). Hebt u zo wel eens aan God gedacht, als de banden van de omstandigheden u insloten? Als u teneergeslagen keek naar uw eigen zwakke kracht? Hij is het antwoord op onze zwakheid. (Van onze kerkredacteur) van de geknielde kandidaat die beves- tigd werd en legden hem om beur ten de handen op, waarbij zij hem de goddelijke opdracht meegaven. Hel der klonk daarop uit de monden van de vele aanwezigen: Dat 's Heren ze- ten op u daal' Zijn gunst uit Zion u testraal'. In de avondbijeenkomst, die bijna drieduizend mensen trok deed ds. G. Kuyt zijn intrede. Hij sprak over de woorden: „Want geen ding zal bij God onmogelijk zijn" (Statenvertaling) in Lucas 1 37. Sprekend over de moei lijke tijdsomstandigheden zei hij: „Als Paulus op die omstandigheden had ge let was hij nooit gegaan. Als we betere tijden willen afwachten dan gaan ook --©it." Kuyt en de andere zendingsar- belders hopen woensdag a.s. te vertrek ken. De eerste taak van de jonge zen dingspredikant zal zijn een plaats uit (Advertentie) ROOK DIE LEKKERE HALFZWARE SHAG UIT DE BEKENDE HANDIGE DOOS halfzwaar Geref. vrouwen gaan jubileren (Van een onzer verslaggevers) Wanneer de Bond van Gerefor meerde Vrouwenverenigingen op 9 mei in de Margriethal van de Utrechtse jaarbeurs zijn vijfen twintigjarig bestaan viert, zal de aandacht niet alleen bepaald worden bij het verleden en heden van deze organisatie. Het hoog tepunt van de dag betreft een zaak, waarmee de bond als zo danig niets te maken heeft, na melijk de hulp aan een zieken huisje te Jalalpur in Pakistan. De bond wenste geen jubileumge schenk voor zichzelf, maar ver zocht zijn leden om geld in te zamelen ten bate van dat verre ziekenhuis. Onder het motto „Tientjes maken tonnen" startte men enige maanden geleden met de actie. Wat het resul taat zal zijn valt niet te zeggen, maar men mag op grond van de eerste gi- ro'tjes wel gunstige verwachtingen koes- wordt. Aan Maar hoe z met de bouw van een jongens- begon. Door geldgebrek moest hiermee gestopt worden. Hard nodig ook een vrouwenpaviljoen, waterleiding Daarom hebben de Pakistaanse ker ken met dankbaarheid het aanbod va* de Bond van Geref. Vrouwenverenigin gen geaccepteerd om door financiële steunverlening enkele voor de hand lig gende wensen voor het ziekenhuis te ver- Snelle groei digden dat dc maaltijd gereed is. Als deze niet willen komen, gaan zij de lammen, kreupelen en blinden naar het feest brengen. Als de zaal nog niet vol is, krijgen zij opdracht om de mensen van de wegen en heggen te dwingen in te gaan. Dat dwingen moest niet ge schieden door geweld maar door lief de. Ds. Rijksen zag in deze drie woor den ook de taak omschreven van de jonge zendelingen. Ook hij sprak zijn blijdschap uit over deze nieuwe moge lijkheid om zendelingen uit te zenden. „Een kerk die geen zending drijft", zei hij, „verkommert tot sekte en is ook geen kracht in eigen omgeving..." Na ?ijn prediking werden de andere drie zendelingen officieel afgevaardigd. De vragen werden gesteld en met ja beantwoord en de grote gemeente zong hen hartelijk Psalm 121 2 en 4 toe. Vervolgens werden zij nog'toegesproken door ds. L. Rijksen en door een afge vaardigde namens de hervormde raad voor de zending. Classis protesteert tegen herv. uitspraak over Hum. Verbond De hervormde classis Doorn heeft zich in een brief tot de hervormde synode gericht naar aanleiding van de uitspraak van deze synode over het verzoek van het Humanistisch Ver bond om hulp bij zijn streven tc ko men tot een verruiming van artikel 41 van het ontwerp van wet tot regeling van het voortgezet onderwijs. De clas sis schrijft in dit protest: „Hoewel de generale synode geen ad- haesie betuigd heeft aan dit verzoek, heeft ze toch uitgesproken dat aan de verwerkelijking van het voorstel van het Humanistisch Verbond geen moeilijk heden in de weg worden gelegd." Het is van groot belang hierbij op te merken, dat deze beslissing met de kleinst mogelijke meerderheid is geno men (24 voor en 22 tegen). Naar het oordeel van de classis kan de kerk, welker roeping het is het evan gelie te prediken en het gehele volk op te roepen zich door dit evangelie te laten leiden, op geen enkele wijze er aan mee werken. dat aan het Humanistisch Ver bond door middel van een wetswijziginj gelegenheid gegeven wordt, haar over tuiging in de van de overheid uitgaande openbare school in te dragen. Integen deel. krachtens haar roeping zal zij juist zich daartegen moeten verzetten. Ook al weet de classis hét grote goed van de gewetensvrijheid te waarderen, is het toch haar stellige overtuiging, dat de overheid als Gods dienaresse in deze aangelegenheid vanuit haar eigen taak en verantwoordelijkheid geen positieve roeping heeft." De brief is ondertekend door de prae- ses, ds. A. Vroegindeweij en de scriba, ds. H. van Amstel. Voor de eerste maal in de ge schiedenis van de Nederlandse grammofoonmuziek heeft een plaat met geestelijke liederen het tot de gouden plaat ge bracht. Het was de plaat die enkele jongeren hebben uitge bracht om de actie „4 maal Z.N." voor het diaconessenhuis in Paramaribo te steunen. Aan •ie plaat werkten mee het Cross kwartet, de Zingende Zusjes Marry en Thea Verheij, John Buurman, het Groot I J.E.-koor, Piet Sybrandy en Hans van der Steen. De baten van de plaat kwamen geheel ten goede aan de actie. Gisteren heeft de directeur van Phonogram de heer Van der Meer de gouden plaat offi cieel overhandigd, niet aan de medewerkers die de plaat tot een succes maakten, maar aan de voorzitter van de stichting diaconessenarbeid in Suriname, dr. M. A. Melle (links). Bij de overhandiging ivaren ook de verpleegster Joyce (midden) be kend van de affiches en Johan Bodegraven (rechts) die de 4 maal Z.N.-actie voor de radio leidde, aanwezig. De gouden plaat zal een mooie plaats krij gen in het niet we diaconessen- huis dat bijna gereed is. In Nederland zal deze plaat als de huidige iplage uitver kocht is nog een maai geperst worden. Beroe pi n gsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Haaksbergen: J. C. van den Berg, kand. te Terborg; te Dender- monde 'Belg.): M. J. Beukenhorst te Ronse (Belg.); te Elim (Dr. toez.): Chr. van der Leeden te Hazerswoude; te Hasselt (toez.): C. Treure te Hillegers- berg; te Hedel: S. P. van Assenbergh, kand. te Lunteren. Aangenomen naar Noordbroek (toez.): A. G. Soeting, kand. te Geleen. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Katwijk aan Zee (vac. E. I. F. Nawijn): W. Bos te Bennebroek en H. J. van Duinen te Zwljndrecht. Bedankt voor Capelle aan de IJssel: W. Bos te Bennebroek. Benoemd tot hulppred. te Hellendoorn CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Vlaardingen: J. Brons te Bunschoten. Verslag aan hervormde synode (Van onze kerkredacteur) Het moderamen van de her vormde synode heeft de sluier, die over de besprekingen met het moderamen van de gereformeerde synode ligt, even weggenomen. Het heeft verslag uitgebracht aan de hervormde synodeleden en spreekt zijn blijdschap uit over deze ge sprekken, die „van grote beteke nis zijn". Ook dit jaar zullen er enkele ontmoetingen plaatsvinden tussen beide moderamina. In het bijzonder blijken de besprekin gen van belang te zijn voor de coördi natie van de verschillende takken van arbeid en voor de gemeenschappelijke bezinning op allerlei punten. Zij ver sterken ook de gemeenschap tussen de beide kerken. De besprekingen zijn de vrucht van een voorstel van de hervormde aan de gereformeerde synode, nadat de com missie voor het hervormd-gereformeer- de gesprek haar eindrapport ter kennis van beide synoden had gebracht er daarin mededeelde dat het gesprek theo. logisch eigenlijk was vastgelopen. De moderamina bezinnen zich ook op theo logische achtergronden, maar het ge sprek is toch in de eerste plaats prak tisch geweest. Psalmen In de eerste besprekingen werden de gezamenlijke belangen bij de nieuwi psalmberijming en de totstandkoming van een nieuw gezangenboek bespro ken. De psalmberijming (het Dichter- psalter) Is inmiddels gereed gekomen en wordt in beide kerken beproefd, meldt het verslag van deze besprekin- gen- Wat de gezangen betreft is men ooh tot overeenstemming g®komen.'De gene- 1 rale synode van de Gereformeerde Ker ken zal een aantal gezangen, al dan niet in overleg met de hervormde missie, gereviseerd in het kerkboek op nemen en daar dan een aantal nii liederen, waarvan de tekst eveneei samenwerking met de Hervormde Kerk werd vastgesteld, aan toevoegen. In de eerste bijeenkomst werd vi gesproken over de herdenking var Nederlandse Gelodfsbelijdenis en het vraagstuk van de voetbal-prijsvragen. Naar aanleiding van een nota over de werkzaamheden van de generale synode! van de Hervormde Kerk werd van gere formeerde zijde grote belangstelling ge toond voor het herderlijk schrijven over de pinkstergroepen. Hulpverlening In de tweede bespreking werd «en be- gin gemaakt met overleg over de moge- 11) -heid van deelneming van de Gere formeerde Kerken aan dc arbeid van de Oecumenische Stichting voor Hulp aan Kerken en Vluchtelingen. Dit heeft tot gevolg gehad dat «nige tijd later drs. Van Klinken door de geref. depu- taten werd aangewezen als waarnemer bij de oecumenische stichting. Zeer uit voerig is voorts gesproken over d. oe cumenische avondmaalsvieringen. In de eerste bespreking van 1961 is gesproken over de moeilijkheden, die zich voordoen in de verhouding tot de Herv. en Geref. Kerken in Zuid-Afrika, igevolge de verhouding van deze ker ken tegenover gelovigen die tot een ander ras behoren. Van gereformeer de zijde is men tot gezamenlijk hande len bereid. De geme nschappelijke belangen bij de arbeid van de protestantse gemeen- in het buitenland en de vergadering de Wereldraad van Kerken te New Delhi vormden verdere punten overleg. In 1961 zijn voorts ter sprake gew de commerciële televisie en de we lijkheid van samenwerking wat betreft de herziening van dienstboek en formu- -en. Deputaten van de Gereformecr- Kerken maken bij de herziening van dc formulieren telkens gebruik van het| hervormde dienstboek. er vele onderwerpen hebben de mo-J deramina van beide kerken elkaar kunj vinden. Het was alleen moeilijker, met elkaar tot overeenstemming te ie» inzake de verhouding tot het Nieuw-Guinea-vraagstuk. Men was het met elkaar eens dat het wellicht wense lijk zou kunnen zijn, dat er een woord van de kerken zou uitgaan. De hervorm den hebben dit inderdaad gedaan. De ge reformeerden hebben zich nog niet in officieel schrijven aan de kerken uitgesproken. Er is kennelijk broederlijk, maai eerlijk gesproken, vooral toen het ging om de concept-nota „De belijdenis der kerk en haar handhaving". Van gere formeerde zijde werd gevraagd of dit stuk alleen maar richtinggevend of ook normerend moest zijn. Bovendien vroe gen zij zich af of dit stuk niet zegt dat men aan leertucht maar niet moet be ginnen. Bij een volgende bespreking kon den de hervormden mededelen dat vele vragen van de gereformeerden ook ge steld waren tijdens de vergadering de hervormde synode. De nota is toen op verschillende punten gewijzigd. Advertentie smakelijk gezond licht verteerbaar >or het welfare-werk onder familiele- :n van de zieken. Dat laatste lijkt vreemd. Maar wie in Pakistan naar een ziekenhuis moet, neemt zijn hele familie mee. Zolang de patiënt onder behandeling is, verkeert de familie in en om het ziekenhuis uitermate groot belang w deze mensen leert iets nut tigs te doen. Er wordt ook uit de bij bel verteld. De zendingsarts H. J. Bakker door en voor rekening van de gerefor- pe band tussen de leden wordt onder- de Pakistaanse ker- bouden door het maandblad De Gere- Reeds hebben wij een overzicht ge geven van ontstaan en groei der orga nisatie van gereformeerde vrouwen. BIJ de oprichting ln 1937 waren er veertien verenigingen met 389 leden. De oor log blokkeerde het bondswerk maar op het eerste appel Ln 1946 telde men honderdéénentwintig verenigingen met 3800 leden. Het ledental klom vooral in de jaren '50 op en bedraagt nu 23.600. Vraag: Ik zou graag de naam weten .an de cactus, die hier afgebeeld is. Welke behandeling heeft deze nodig, het meerde kerken ken is uitgeleend, heeft op een band verteld hoe het nu precies met dat zie kenhuis zit Van deze band is door het Zendingscentrum te Baarn een serie afdrukken gemaakt die beschikbaar K>r de vrouwenverenigingen. Geen warmte Er heersen in Jalalpur onbegrijpelij ke toestanden. Het ziekenhuisje is in 1890 door een Schotse zendingsarts be gonnen. aanvankelijk in een gewoon huisje in het slorp. Later heeft formeerde Vrouw. Voor het verenigingswerk worden ge regeld schetsen uitgegeven. Want het doel van de bond is het stimuleren het persoonlijk en gemeenschappelijk onderzoek van bijbel en belijdenis. Da naast wordt practisch werk gedaan. Weinig bekend is b.v. de Vrouwen Va kantie-Actie. Dames die recreatie nodig hebben, krijgen in groepsverband ongeveer vijfentwintig kantieweek. Er worden dit jaar negen van zulke weken op touw gezet. Door een fonds waarin alle bondsleden een wérk word, „daan. v.» HK j m" 'd^n-to ze de indruk ven een gebombar. hu] korae„ d>(, de kds- aeerd hui,: Ut vervellen muren en i h„>; kunn,„ dragen, fleeloze veneters. j Voor de organisatie van de jubileum- De apparatuur I, volkomen verouderd d»8 heeft de bond de hulp ingeroepen, en deel. kapot. Het stakenhui, heeft jva" ,de "eer Johan Bodegraven. De reen waterleiding. Voor de polikliniek schrijver Aart Bomijn zorgt voor de 1. alleen maar rol mie op eeStochtlae 'cks' een declamatorium. Er kwamen tot heden van acht tien verenigingen bijdragen in tot een i aueco maar ruimte up ecu wuiHgci, fi' bedrag van ƒ7.291,82. De bond tolt1 plek. Het ziekenhuis be.lt geen verwar- beroepskunstenaars als Wim Paauw op- echter achthonderdveertig aangeslo-jmlng. Vooral in de winternachten geeft tr™ïn- ™en heeft van amateuristische ten verenigingen! Daarnaast verkreeg dat iorg. Wat doet men? Op de man- medewerking afgezien, om te voorko men op andere wljte een aantal gif-j nenzaal aestlen personen vindt rne" °3t de woorden niet goed verstaan ten. zodat de actie tot heden toe men nachts ln en bij de bedden wel ;^ouden worden, hetgeen al eens op. 17.293,11 heeft opgeleverd. Opval-I veertig mensen, die warmte zoeken. On- bondsdag is voorgekomen Wat de lend is daarbij totnogtoe de bljdrage der de bedden gloeien vuurtjes van ge-:Z;e*. betreft: De Kon. Mil. Kapel ver uit het noorden. In Hulxnm brachten droogde mest. want de temperatuur Uschijnt in de hal. Er zal Jharpspel ""jaj 'i nachts omstreeks het nulpunt.... vier verenigingen 1546 bij elkaar het kleine W'ltmarsum zorgde voor 244. De gelden zullen besteed worden voor aankoop van een röntgenapparaat, voor de afbouw van een jongenspaviljoen en De leiding handen van Skinner. de generale synode gelukgewenst zal Hoewel allerlei onderdelen van het verenigingswerk op de jubllcumdag naar voren komen, zoals bijbelstudie en dienst Phia Berghout zijn en Kees Deenik aan de kerk, zal door het bekend ma- leidt de samenzang. Drs. G. N. Lam- ken van de uitslag der actie voor Pa- van het ziekenhuis Is inmens te Heemstede heeft toegezegd de.klstaan de dienst aan de naaste stel de Schotse zendingsarts .feestrede" te spreken. Ook prof. dr. K. Illg een bijzonder accent krijgen. Men bekwaamheid in het he- Dijk te Driebergen, beschermheer van hoopt dat Iemand van de zendingsmei nen. Dat met het rolronde blad is waar- melijk zo. dat m schijnlijk een soort Mesambryanthe- oude vogel nog wel mum en de andere zijn waarschijnlijk zingen kan krijgen^ elke aarde en wat is de rusttijd? Is crassulo of cotyledon. Deze kunnen als fi bloeiende cactus. Tevens sluit betrekkelijk kleine planten bak blijven staaan. daarmede een ns weer aan het ik drie vetplantjes in, die met boven' genoemde cactus in een bakje staan is een sterke groeier 18 cm middellijn. Op het ogenblik beter afzonderlijk alle plantjes er goed uit Denkt u Vraag: Hc~ •e alle in dit bakje kunnen blijven de ene keer we staan? Of is het beter ze afzonderlijk niet terugloopt? te kweken? Antwoord: De de opunta, z.g. vijg- of schijfcactus. Deze vraagt in de zomer ver' at en zo nu en dan kamermest zonnige standplaats. In de winter moet deze zeer weinig geen mest. Vraag: Onze zoon is 14 jaar en gaat iar de vakschool voor bloemisten, de opunta Dagelijks reist hij enige tientallen ki- deze kunt u lometers. Is het mogelijk mij te ze»- pot zetten. gen of de daaraan verbonden kosten Hoe komt het dat pudding (zoals reisgeld, boeken, gereedschap) de andere keer opgegeven kunnen worden als onkos ten? Laatst las ik een adres, waar men pU(j. formulieren om tegemoetkoming te vra- n ge- ^an krijgen. Is het mogelijk mij kort dit adres te geven? Antwoord: De kosten Brieven, dlc niet voorzien zijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. kUO brek aan bindmiddel of 'ater doorkoken. Gebruik dus voldoende bind- middel en laat de pudding lang genoeg school vallen onder de kosten water hebben steeds in het volle Ficht en de zon staan. De grond moet vrij zandig zijn. zoals b.v. goed ver teerde bladgrond, vermengd met wat klei of leem. veel zand. wat kalkpuin uitgewerkte koolas middel en laat de pudding lang genoeg scnooi vanen i doorkoken, dan is het onmogelijk dat vensonderhoud voor li reeds kinderaftrek geniet. De kunnen dus niet nogmaals afgetrokken a; G. M. van Rossum en uitgegeven door lij J. J. Groen te Leiden. Voorts wordt genoemd „De hitte van de dag", ge- k- schreven door de heer J. v. Hofwyck, uitgegeven bij De Toorts te Heemste- fijngewreven koemest. Op latere leef tijd bloeit de plant en geeft dan bare vijgachtige vruchten. De waarde is hoofdzakelijk gelegen u mooi gekleurde stekels. Deze blijven het mooist als zij niet te hard groeien. De drie plantjes waren al gedeeltelijk verrot en daardoor moeilijk te herken pudding terugloopt. Vraag: Ofize kanarie is zes tot ze ven jaar oud Hij heeft veel en goed gezongen, soms zelfs tot venvelens toe. ucVe dan eten en drinken bijna zonder rust- het kind, waar- (je jren lezeres vermeldt nog „Demar- catielijn" van Willem Brandt, pseudo niem van kapitein Wm. S. B. Kloos- orden. Waar die beurs moet worden ter_ uitgeverij W. van Hoev aangevraagd, weten wij niet. Het bes- Haag Alle lezers en lezeressen pozen. Het hok wordt iedere dag schoon gemaakt, hij krijgt elke dag schoon zand, schelpzand, zwart zaad en een 7je beetje wit, eer beetje ochtendvoer. soms een slablaadje of andijvie, een stukje sinaasappel, enz Zoudt u ons kunnen geven voor het beestj' hartelijke dank. Vraag: Hierbij zend ik het blad a plant. Weet r dit op zijn school anders kan hij zich tot wenden. Lezers helpen: Een groot aantal le- handelwijze? Het' zers heeft ons geholpen bij de beant- Antwoord: Hoogstwaarschijnlijk i woording van een vraag over een boek de gesnera of gesneria cardinalis Nederlands journalist over de marantha. In de volksmond noemt Sumatra haar wel pijpjelak actiejaren op de oostkust tussen 1946 en 1949. in het bijzonder rode pijpbloemen. Het is dc mooi lak- hem en hij lembang in Zuid-Sumatra. De Wij houden zo veel kent ons goed. Antwoord: Uw kanarie is al vrij oud en dat zal waarschijnlijk de oorzaak 'itionele Actie" zijn van het feit, dat hij niet meer zingt. Het is bij kanaries precies als bij mensen. De één wordt tachtig jaar en is nog vitaal, maar de ander is op gens zestigjarige leeftijd al oud. Er zijn ka naries. die op een leeftijd van acht of Belawan. Medan en voorts Pa- dat de bloeit. In de .Bandjir over Noord-Sumatra". „Bedwongen Band- iir". Pseudoniem van de schrijver is .Hans Post". De schrijver is volgens vroege voorjaar wordt de knol uit de pot gehaald en weer in dezelfde pot in verse grond gezet, bestaande uit delen bladgrond, een deel abonnee de heer Hubert Paas. Vol- teerde stalmest en wat rivierzand. Ge- X. negen jaar nog zingen. houden eerder andere abonnee Australië vertrokken. De boeken d 2"t3 andere soldatenreeks op. U zoud* Medan en zijn gedrukt bij de Deli Cou- goede vogelhandel of rant. hü later leidelijk moet mer haar warmer zetten ':en en meer gieten. Met mest moet men de voorzichtig zijn. b.v. in volle groei rij Pax te eenmaal in de 14 dagen wat opgelos te kamermest. In het najaar na de bloei moet men haar weer geleidelijk en

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2