BON Tsjombe moet voor V.S. Adoela visum vragen Het blijven vermoedens Adenauer en De Gaulle komen vandaag bijeen Felle reactie in Leuven tegen Frans onderwijs EEG mag geen politieke keuze van Afrika eisen s VERLAGING TABAKSACCIJNS Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet dat voorziet verlaging van de tabaksaccijns. Deze verlaging houdt verband met de hoging van het invoerrecht op ruwe tabak als gevolg van de eerste passing aan het gemeenschappelijk douanetarief van de E.E.G. POKKEN EN BADGASTEN Het Tweede-Kamerlid mr. A. B. Roosjen (a.r.) heeft aan de minister sociale zaken en volksgezondheid schriftelijke vragen gesteld over een even- tueel gevaar voor de Nederlandse bevolking, dat zou kunnen ontstaan als y Duitse vakantiegangers naar Nederland komen. Hij vraagt of de minister f/ van mening is, dat het verblijf van duizenden bewoners van West-Duitsland in de komende maanden in onze Nederlandse badplaatsen, gelet op de ge vallen van pokken die in West-Duitsland voorkomen, geen gevaar zal op leveren voor de eigen bevolking. Ook stelt de heer Roosjen de vraag of de minister het wenselijk en mo- *~1" '--"In J i dergelijk risico voorkomen Premier Adoela heeft gisteren. Adoela besloten geen ministeriële post in zijn regering toe te kennen aan de president van Katanga, Tsjombe, of een van zijn mede standers, zo lang de afscheiding van Katanga niet volledig opge heven is. Tijdens een persconferentie deelde de premier mee, dat Tsjombe geen Kongolees pas poort heeft aangevraagd en dan ook niet in aanmerking kan komen voor een visum voor de V.S. maar het Amerikaanse ministerie buitenlandse zaken houdt er aan vast dat de visumformallteiten volledig vuld worden. Daar een Katangaans paspoort niet door de Amerikaanse regering erkend wordt, moet Tsjombe zich voor een geldig reisdocument wenden tot de erkende regering in Leopoldstad. De premier liet de vraag open of Tsjombe wel of geen Kongolees vi krijgt als hij er om vraagt. Adoela zei. dat de vorderingen een beëindiging van de afscheiding Katanga „vrij mager" zijn. De uit acht punten bestaande overeenkomst tussen Belgi Engeland wil geen chaos in Kenya dat Groot-Brittannië fiet bestuur Kenya niet zal overdragen, indien kans bestaat dat dit zal lelden chaos en geweld zoals in Kongo. Op de openingszitting van de consti tutionele conferentie over Kenya zei Maudling dat het Oostafrikaanse land een stabiel regiem moet hebben, dat het land zal vrijwaren van „onderdruk king, geweld en rassendiscriminatie. Ronald Ngala, de voorzitter van Afrikaanse democratische unie in 1 nya verklaarde: „Wij willen een land opbouwen, waarin een dictatuur gelijk is. Maar er zijn reeds c nistische agenten werkzaam in Kenya en de aangrenzende gebieden. De politieke rivaal van Ngala, Ke- nyatta legde er de nadruk op dat de conferentie erin moet slagen een da tum vast te stellen voor volledige on afhankelijkheid van Kenya. Gladde wegen in pë: 6 doden Zes personen zijn de afgelopen twee dagen in België omgekomen als gevolg van verkeersongevallen op gladde we gen. Nabij de Frans-Belgische grens slipte gisteren een autobus met Belgische grensarbeiders. Vijftien arbeiders wer den gewond in een ziekenhuis opgeno men. De eigenaar van de autobus ver oorzaakte een tweede ongeval, toen hij bij het oversteken van de weg door een bestelwagen werd aangereden. De be stelwagen kwam daarop in botsing met een andere autobus, die uit tegenover gestelde richting kwam aanrijden. Het voertuig kantelde en de drie inzittenden kwamen om het leven. Een Nederlandse vrachtauto met aan hangwagen slipte op de weg van Gent naar Antwerpen. De vrachtauto raakte een 32-jarige wielrijder, die op slag werd gedood. Op dezelfde plaats deed zich een ongeval voor, waarbij even eens een dode te betreuren viel. Gisteren slipte de socialistische sena tor J Debaise met zijn wagen. Hij was op slag dood. Russisch-Cliinees verdrag in koeler sfeer herdacht De „Prawda" heeft dit jaar minder aandacht besteed aan de verjaardag van de ondertekening van het Rus- sisch-Chinese verdrag dan vorig jaar. Het blad van de communistische partij plaatste dit jaar een commentaar en een verslag van de vriendschapsbijeen komst te Moskou op pagina 4. maar vorig jaar besteedde het blad twee ko lommen op de voorpagina aan de her denking. De „Prawda" legde vooral de nadruk op de economische en culturele betrek kingen tussen de twee landen onder de kop: „Broederlijke vriendschap tussen de twee landen". Vorig jaar was de kop: „Vriendschap voor altijd". Ook in Peking is de verjaardag van de ondertekening van het Russisch-Chi- nese verdrag ditmaal gepaard gegaan met minder warmte en enthousiasme dan bij de vorige gelegenheden. De herdenking had een strikt officieel ka rakter. Traangas ingezet kinderen Tsjombe van verleden jaar december in Kitona is nog lang niet ten uitvoer gebracht, aldus Adoela. Adoela sprak verder over plannen op lange termijn „om de gehele conceptie van het Kongolese leger te veranderen". ,,Wij zijn van plan te veranderen var een basis voor een koloniaal bezettings leger in een opleidingsinstituut voor goed burgerschap", zei hij. De V N. hebben er mee ingestemd Fransspreken de instructeurs op te leiden voor een academie voor de opleiding van officie ren in Loeloeaburg. Sprekend over de belasting- en divi dendbetalingen van de Union Minière du Haut Katanga, zei Adoela. dat deze be talingen wettig nog steeds de centrale regering toekomen. Sedert de onafhan- kelijkwording heeft de maatschappij deze gelden betaald aan het regiem Katanga. „Het is ons recht aanspraak op deze betalingen te maken", aldus Adoela. Russisch toestel in luchtcorridor Een Sowjetrusslsche straaljager heeft gisteren dicht ln de bnnrt gev'oeen van een Brits militair toestel, dat de Brit se ambassadeur in Bonn, sir Christop her Steel, naar West-Berlijn bracht. Dit verklaarde een geallieerde woord voerder ln Berlijn. De ambassadeur, die vergezeld was van leden van zijn staf, vloog via eer. van de officiële luchtcorridors, die de stad met West-Duitsland verbinden- Vol gens de woordvoerder hadden de Rus sen gisteren opnieuw een verzoek ge daan een gedeelte van een van de cor ridors voor hen te reserveren. Het ver zoek is afgewezen. Van geallieerde zij de in West-Berlijn werd later verklaard, dat een Sowjetrussische Migstraaljager naast het toestel van de ambassadeur had gevlogen, doch dat dit niets te ma ken had met hinderen. De Russische commandant in Ber lijn, kolonel Andrei Solofjef, heeft gis teren een bezoek gebracht aan zijr Britse collega, generaal-majoor Dela comlbe. Men vermoedt dat hij wilde pra ten over het Britse voorstel om he' vrije verkeer van de auto's der com mandanten in Berlijn te herstellen, dus inzittc de laatste tijd doet. Zware aardbeving treft Chili In het Zuiden van Chili zijn gisteren krachtige aardtrillingen gevoeld. In San tiago zijn een paar muren ingestort. Twee mensen werden gewond. Sommi ge draadverbindingen raakten gestoord. Advertentie In Lancaster House te Londen zijn besprekingen begonnen over de toekomstige constitutionele status van Kenya. De vertegen woordigers van dit Afrikaanse gebied verschenen ter conferen tie in hun schilderachtige natio nale dracht. Op deze foto: de heren Seroney, Odinga, en Murgor. Paul-Henri Spaak meent: Inhoud van resolutie over Roeanda moet hekend worden De Belgische minister van buiten landse zaken Paul-Henri Spaak heeft zich* beklaagd over het feit dat hij de inhoud niet kent van een V.N.-reso- lutic over Roeanda-Oeroendi, di< opgesteld is door de Aziatisch-Afri- kaanse groep van 51 landen. verklaard, dat zijn positie daardoor moeilijk geworden is. Hij zei, dat België als V.N.-beheerder van Roeanda-Oeroen di, een buitengewoon belang bij het gehele onderwerp had. Spaak zei de introductie van een eigen resolutie aangehouden te hebben omdat hij er niet van beschuldigd wilde wor den de commissie voor een voldongen feit te plaatsen. Spaak merkte verder nog op: 1. In de resolutie moet als laatste datum voor de beëindiging van het beheerschap over Roeanda-Oeroendi 30 juni a.s. ge noemd worden. Anders zouden de be woners zeer teleurgesteld zijn. 2. Een eventuele nieuwe comir naar het gebied behoort zo duidelijk mogelijke instructies te krijgen. 3. In de resolutie behoort de verant woordelijkheid voor het beheer van he' gebied en in het bijzonder die vooi de handhaving van rust en orde aar België gegeven te worden tot op het ogenblik, waarop aan het beheerschap een einde komt. Volgens sommige berichten zou i: Afrikaans-Aziatische resolutie voorge steld worden de datum van de beëindi ging van het beheerschap uit te stellen tot de najaarszitting van de Algemene Vergadering. V.S.-ambassade in Mexico in brand In de kelder van het in aanbouw zijn de gebouw van de Amerikaanse ambas sade in Mexico-stad heeft gisteren een felle brand gewoed. Van de vierhonderd personen die in het gebouw aan het werk waren liep niemand letsel op. De kelder, parterre en de eerste verdieping van het gebouw zijn zwaar beschadigd. Het gebouw zou de grootste Amerikaan se ambassade van Latijns-Amerika wor den en een van de drie grootste Ameri kaanse ambassades ter wereld. Naar wordt verwacht zal de oplevering nu zes maanden tot een jaar later vallen De schade wordt geschat op 160.000 dollar. jarige weduwe E. Hollebek-, Wolfert uit Axel is om het leven gekomen toen haar kleren door onbekende oor zaak in brand vlogen. De vrouw, die bij haar dochter inwoonde, werd over gebracht naar het ziekenhuis in Ter aankomst. overleed daar spoedig Drie kleine kinderen hebben gister middag een roofoverval gepleegd op een kapperszaak te Richmond (Enge land). Zij wisten te ontkomen met een bedrag van 100 pond (ongeveer 1.000). tegen De politie in Zuid-Rhodesië heeft gis teren traangas gebruikt om ongeveer 400 Afrikaanse kinderen uiteen te drij ven die protesteerden tegen het feit dat zij niet toegelaten zijn tot een school in Highfield, een lokasie van Salisbury. Volgens de politie waren de kinderen reeds eerder uiteengedreven, maar zij hadden zich weer verzameld en hadden eer politie-auto met stenen bekogeld. Eergisteren werd eveneens voor het •choolgebouw een menigte van ongeveer 100 kinderen met traangas uiteengedre- boringen in de buurt oppervlak, is langs theoretische weg van Péchelbronn aan de Beneden- Rijn, waar geologen, op zoek naar olie, tot de ontdekking kwamen dat de temperatuur ondergronds met afgeleid en enige zekerheid daarom trent bestaat er allerminst. Laten we maar direct beginnen met onze zojuist genoemde geothermische graad per 9 meter toenam. Overal gradiënt, die beweert dat de warmte elders in Europa bedraagt de tem- per 100 meter diepte ongeveer 3 gr. peratuursstfjging onder het aardop- stijgt. Dan zou de lava die nooit pervlak gemiddeld 1 gr. C. per 33 m. heter is dan 1500 gr., afkomstig zijn zodat in Péchel- van een diepte bronn inderdaad iets bijzonders aan de hand moet zijn geweest. (Die hoge re temperatuur werd in verband gebracht met wa terbekkens die op genoegzame diepte lagen om het water onder hoge druk tot 375 gr. te TOCH IS HET ZO! We zullen ons echter niet verdie pen in de exploitatiemogelijkheden van deze warmtebron, maar ons lie ver bezig houden met de geothermi sche gradiënt, een ingewikkelde theoreticus heeft dui term, waaronder men verstaat het Een halv aantal meters dat men plaatselijk ln Arrhenius de tempen de bodem moet afdalen om 1 gr. temperatuurstijging te verkrijgen. Zoals gezegd, ln het algemeen Is dit 33 m, maar plaatselijke omstandig heden kunnen dit cijfer wijzigen. Bij het boren van de Slmplontunnel 8000 gr. Doch alles wat In dit opzicht slechts 50 km, ter wijl hiervoor toch een aanmerkelijk grotere diepte wordt aangenomen. De dikte van de uit graniet en basalt bestaande korst wordt immers al op 60 km geschat. Bovendien, doorrekenend met een stijging van 3 gr. per 100 meter diepte, zou in het middelpunt van de aarde een hitte van ongeveer 100.000 gr. C. moeten heersen, een getal waartoe geen enkele moderne besluiten, geleden schatte in het middelpunt weliswaar op 100.000 gr. maar tegenwoordig is men geheel van dergelijke hoge waarden terug gekomen en bewegen de schattingen zich van 2000 gr. tot ten hoogste moest de temperatuur op een diepte van 7 km in het bergmassief vol gens de berekeningen 36 gr. bedra gen. Maar de temperatuur hield zich niet aan de afspraak en was 1 gr. hoger. Nog 500 m verder was zjj zelfs opgelopen tot 53 gr. zodat de watermassa's die uit de spleten van het gesteente gutsten onaange naam heet waren. Laten we er maar eerlijk voor uit- het inwendige van de aarde wordt gezegd, berust op vermoe dens. Ook over de bron van de aardse hitte verkeert men nog ge heel in het onzekere. Over hitte gesproken, weet u waaraan een thermosfles zijn isole rend vermogen voornamelijk dankt? Aan gebrek aan lucht! Daarover een volgende keer! Politieke unie in discussie De Franse president De Gaulle en de Westduitse bondskanselier Adenauer houden vandaag in Baden-Baden een onverwachte bijeenkomst. Het voornaamste onderwerp van gesprek is de Europese politieke unie, maar ook de betrekkingen tussen Oost en West zullen aan de orde ko men. Bondskanselier Adenauer heeft het initiatief tot de samen komst genomen, omdat hij zich zorgen maakt over het niet be- "eid zijn van De Gaulle snel een begin te maken met de politieke eenwording van de landen van de EEG. Voor velen te Bonn kwam de aan kondiging van de bijeenkomst als een volslagen verrassing. Er circuleerden reeds enige tijd geruchten over een ontmoeting, maar deze werden door de Westduitse regering met de mees te nadruk ontkend. Adenauer wil van De Gaulle de verzekering krijgen, dat de door het Franse staatshoofd nagestreefde politieke unie de Euro pese eenwording niet in gevaar zal brengen. Dit Franse voorstel beoogt een zeer losse politieke band tussen de EEG-lan- den, waardoor de aangesloten landen slechts een zeer gering deel van hun sou- vereiniteit behoeven prijs te geven. Adenauer is ervan overtuigd, dat Eu ropa verenigd moet worden om een einde te maken aan de eeuwenoude na tionale rivaliteiten. Hij meent nu van de betrekkelijke kalmte rond Berlijn gebruik te kunnen maken om haast te zetten achter zijn plannen voor een po- Waarnemers menen in de toespraak, die president De Gaulle verleden week voor de Franse televisie heeft gehou den, een verharding van De Gaulles standpunt te hebben onderkend. De Gaulle sprak bij die gelegenheid over de „noodzakelijke doorbraak in de richting van samenwerking der Euro pese staten (het zogenaamde Europe des Patries). Hij zei ook, dat men zich aan de „Europese technocratie moet ontworstelen". Ondanks verbod van rector Ongeveer 1200 Vlaamse studen ten uit Leuven, Gent en Brussel hebben gistermiddag in Leuven gedemonstreerd tegen de plan nen tot oprichting van Fransta lige lagere en middelbare scho len in de universiteitsstad. „Franse scholen, nooit", „Leu ven Vlaams" en „Walen eruit" waren ondermeer de spandoe ken, die de studenten in een zon der incidenten verlopen optocht door de stad met zich meedroe gen. In de nieuwe taalwetten, waarvan de eerste gisteren in een eindstadium van behandeling in de Kamer van Volks vertegenwoordigers kwam. wordt ten behoeve van de Franstalige docenten de Leuvense universiteit lager en middelbaar onderwijs in het Frans mo gelijk gemaakt voor hun kinderen. Van Vlaamse zijde wordt gevreesd, dat de ze „faciliteit" zal leiden tot het ont staan van „kastescholen", waarvan ook de Frans sprekende inwoners van Leu ven buiten de universiteit gebruik zou den gaan maken. In de taalwetten, die overigens nog niet definitief zijn opge steld en waarop vele tientallen amende menten zijn ingediend, worden de on derwijs- en andere faciliteiten voor minderheden omschreven in een 25-tal gemeenten aan de „taalgrens", die een definitieve scheiding aangeeft tussen het Franstalige en Nederlandstalige gedeel- Door Vlaamse organisaties, de Vlaam- pers en de Vlaamse studenten is krachtig geprotesteerd tegen het verle- van Franstalige onderwijsfacilitei- n Leuven, dat binnen het Neder landstalige gebied valt. „Wij willen vooralsnog het tweeledige karakter van de universiteit erkennen, maar wanneer de kaste van Waalse professoren zijn wil probeert door te drijven, zullen wij met de grootste hardnekkigheid de inte grale vernederlandsing van Leuven be pleiten, al moet het hard tegen hard gaan", aldus schreef het Brusselse blad De Standaard" gisteren. De rector van de Leuvense universi teit, mgr. Van Wayenbergh, heeft begin Generaal Hodes overleden Generaal Henry I. („hamerende Henk") Hodes, voormalig commandant van het Amerikaanse leger in Europa en oud lid de V.N.-bestandscommissie in Ko- is gisteren in de ouderdom van 61 jaar overleden. Generaal Hodes stond in de kringen an het Amerikaanse leger bekend om zijn grote kennis van het communisme. Hij was betrokken bij een incident tij dens de besprekingen, die geleid hebben tot de wapenstilstand in Korea. Toen hij luisterde naar een voorstel van een ge delegeerde van de communistische strijdkrachten, merkte hij op: „Mij dunkt dat er methode zit in deze krank zinnigheid." De Noordkoreaanse gedelegeerde, ge neraal Le Yang Ho, was woedend over deze parafrase op Shakespeare's Ham let, hQ zei: „Laat Shakespeare er bui- Kennedy kleedt zich uitstekend Verscheidene Amerikaanse makers van herenkleding zijn van mening dat president Kennedy een constructie ve invloed uitoefent op de mannen- dracht. Het hoofdbestuur van het Amerikaan se instituut voor herenkleding prijst de president om zijn „passend voor beeld voor de mannen van Amerika om zich voor alle gelegenheden op de juiste wijze te kleden. Daardoor legt hij de nadruk op de belangrijk heid van een goede smaak en een juiste verschijning". De kleding van de president kreeg de algemene goedkeuring van de gede legeerden. Gistermiddag is de vertegenwoordiger J. B. Hulsbergen uit Breda met zijn au to op een onbewaakte overweg in Raal- te gegrepen door een trein. Hij werd op sla? gedood. De auto werd enige honderden meters meegesleurd. Mr. P. J. Idenburg in causerie: Wanneer de jonge Afrikaanse staten zich eventueel nader aan willen sluiten bij de E.E.G. en zich dientengevolge uitspreken voor een vorm van associatie met de Euromarkt, dan mag de Ministerraad van de E.E.G. niet van hen eisen, dat deze econo mische keuze tevens een poli tieke keuze inhoudt. Er mag van het jonge Afrika geen politieke keuze verwacht worden, aange zien de pas onafhankelijk ge worden staten stelselmatig wei geren zich te binden aan het oosterse of westerse blok. Tot deze uitspraak kwam de direc teur van het Afrika-studiecentrum te Leiden, mr. P. J. Idenburg, gisteren in zijn lezing over „Afrika's politieke neutraliteit" tijdens een bijeenkomst van het departement Amsterdam de Nederlandse maatschappij voor verheid en Handel. Mr. Idenburg was van mening. Europa, in plaats van een politieke keuze van Afrika te verwachten, moet trachten een nieuwe houding te vinden waarbij samenwerking met Afrika mo gelijk is. Deze samenwerking is slechts dan mogelijk als men de andere so ciale, economische en politieke menta liteit van Afrika eerbiedigt. Het is een feit, aldus spreker, dat alle nieuwe staten, die in de jaren 1960 en 1961 zijn gesticht, of ze nu een extreme politiek volgen of gematigd ziin. zwenken tussen het Oosten en het Westen Niettemin spelen ze een be langrijke rol in het wereldgebeuren, wat gebleken is op de conferentie van neutrale staten in Belgrado. Er is een uiteindelijk streven merk baar om geheel los te komen van Euro pese invloeden. „Niet voor niets", zo zei mr. Idenburg, „worden er in Frank rijk maatregelen genomen om 350.000 Fransen uit verschillende Noordafri- kaanse landen te repatriëren". De po- deze week alle betogingen door studen ten verboden. Nadat het Vlaamse stu dentenverbond van Leuven had besloten een reeds aangekondigde betoging niet te laten doorgaan, werd het initiatief voor de demonstratie genomen door het Vlaamse actiecomité, dat enige maan den geleden de „mars op Brussel" als protest tegen het achterstellen van het Nederlands in de Belgische hoofdstad organiseerde. Het verbod van mgr. Van Wayenbergh kwam na een roerige ver gadering in Leuven, waarop Vlaamse studenten de voormalige voorzitter van de Kamer, baron Kronaeker, beletten een rede ln het Frans te houden. Amerikaanse staten sluiten Cuba uit De Organisatie van Amerikaanse Sta ten heeft gisteren besloten, Cuba van haar beraadslagingen nlt te slniten. De raad, die te Washington vergader de, nam dit besluit door de desbetref fende resolutie van de onlangs te Punta del Este gehouden conferentie te be krachtigen. De Cubaanse afgevaardigde Lechuga, die met twee medewerkers onuitgeno digd op de bijeenkomst verscheen, te kende protest aan tegen de procedure. Hij zei dat Cuba zich ln elk geval uit de organisatie terugtrok. Na deze me dedeling verliet de delegatie de zaal. Nadat hij de zaal verlaten had ver klaarde Lechuga tegenover de pers: „Deze laatste fase was schandelijk. Zelfs de stoel voor Cuba was weggeno men. Een schande. Sommige gedele geerden hadden hiertegen geprotesteerd en de stoel werd weer op haar plaats Van de zijde van de raad werd mee- gedeld. dat Cuba voor de zitting van gis teren niet was uitgenodigd en dat zelfs niet was meegedeeld dat deze zou plaats vinden. Andorra bewapent voor 18 gulden... De republiek Andorra heeft de defen siebegroting voor het jaar 1962 vast gesteld op 300 peseta's of ongeveer achttien gulden. Dit is ongeveer drie gulden vijftig cent minder dan vorig jaar. De regering meent, dat het uitgetrok ken bedrag in alle behoeften zal voorzien. De gelden zijn bestemd voor de aankoop van munitie, be nodigd bij het afgeven van saluut schoten Mutatie in Sowjet- atoonicommissie Het presidium van de Opperste Sow. jet heeft V. Emeljanof ontheven van zijn functie als voorzitter van de Sow- jetrussische commissie voor atoomener gie. zo meldt Radio Moskou. Hij krijgt een andere taak. Zijn opvolger is A. Petrosjan. In oktober vorig jaar verliet prof. Emeljanof de conferentie van de in ternationale commissie voor atooinenei» gie in Wenen als protest tegen de ver- kiezing van de Zweed Eklund tot direc teur-generaal. Hij kondigde ook zijn af treden als hoofd van de Russische de legatie aan. Een week later woonde hij echter de eerste vergadering van de nieuwe raad van gouverneurs van de internationale commissie voor atoomenergie bij. In welingelichte kring te Wenen zei men toen. dat de Russi sche regering het kennelijk niet eens was met Emeljanofs houding op de (Advertentie) Jjd ecft &oft£e hij Na de berichten over de beweerde vervalsing van het „Zelfportret van Rembrandt", dat vorig jaar door de regering van Württemberg-Ba- den voor ongeveer 3'A miljoen gulden werd aangekocht en in het staatsmuseum van Stutt gart hangt, is het aantal bezoekers van het mu seum verdubbeld. De filmster Pier Angeli en de Italiaanse band leider Armando Trova- joli zijn gisteren in Ken sington in Engeland met elkaar in het huwelijk verbonden. De getuige van Armando was een neef van hem. De bruid werd vergezeld door haar tweelingzusje, de filmactrice Marisa Pa- In Beieren hoopt men binnenkort met „draad loze honden" op jacht U kunnen gaan. Een ver eniging van hondenlief hebbers in Baunach bij Bamberg wil proeven nemen met draadloze dressuur, waartoe de be trokken hond met een radio-ontvanger plus an tenne zal worden uitge rust, zodat het dier op een afstand van honder den meters bevelen van de baas zal kunnen ont vangen. Wanneer de hond zich te ver van de baas zou verwijderen, kan hij door middel van korte stroomstoten na derbij gedirigeerd wor- Een conferentie van En- gelands tot dusverre on georganiseerde organisa toren van conferenties is gisteren in Brighton ge opend. De 160 afgevaar digden zullen deze con ferentie over confeien- ties jaarlijks tot een te rugkerend gebeuren ma ken. I Een in een restaurant in de V.S. vergaderende commissie moest plotse ling haar samenkomst onderbreken, omdat een van de commissieleden, John A. Holmes, gewond was geraakt door een lichtkroon die omlaag was gestort. Gelukkig was de heer Holmes slechts licht geraakt, maar de restauranteige naar ging toch even op zijn kantoor kijken of zijn w.a.-verzekering wel in orde was. Zijn polis vermeldde, dat de agent die deze verzeke ring bg hem had afge sloten niemand minder was geweest dan John A. Holmes. Generaal Hu Tsung-Nan, een van de meest ver trouwde medewerkers van president Tsjang Europa zal zich ten opzichte van Afrika moeten heroriënteren, aldus mr. Idenburg. Vooral in de V.S. bestaat de neiging om voor allerlei sociale en economische Afrikaanse problemen verstandige oplossingen uit te denken, maar men vergeet dan dat In Afrika vele Irrationele factoren een belangrij ke rol spelen, zo besloot mr. Idenburg zijn lezing. Glenns ruimtevlucht bepaald op morgen De ruimtevlucht van de Amerikaanse luitenant-kolonel John Herschel Glenn jr. is vanmorgen voor de negende maal uitgesteld De lancering is nu bepaald op morgen. Deskundigen noemden de weersom standigheden in de omgeving van Cape Canaveral zowel als in het doelgebied van dien aard dat een lancering onver antwoord moest wordei» geacht. Het ziet er echter naar uit dat het w morgen niet gunstiger zal zijn. nieuws van het uitstel kwam niet om wacht. Eerder was tijdens een d. conferentie al medegedeeld dat nieuw stormcentrum zich naar doelgebied bewoog en daar op lagedrukgebied zou stuiten. Spoedig 18-jarige politieagenten Minister Beerman (justitie) verwacht, dat zeer binnenkort kan worden begon nen met de werving van 18-jarige agen ten van politie. De daartoe noodzakelij ke verlaging van de leeftijdsgrens zal zo spoedig mogelijk plaatsvinden. Met zijn ambtgenoot van binnenlandse zaken i_J CT zal de minister bespreken of bij de nt I dOEK VAN IJ werving de riiksnolitie niet Ho vnnrrsm i kan krijgen. In envelop r0f op Kaart geplakt) verzenden aan het Bureau van dit blad). r - 1 U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van Ingang v» BET Al.ING PER WEEK MAAND/KWAK I AAL/GIRO Doorhalen wat niet van toepassing Is) Zelf was ik al abonnee Voor hel aan brengen van bovenstaand» nieuwe abon nee heb ik dus recht op da i zrr zo of rip parade 'Doorhalen wat niet van toepassing is) Schrijf hier uw eigen naam en adres Plastic naaien op de naai machine behoeft niet stroef te gaan. Leest U maar wat er staat op bladzijde 50 van „Dat zit zo". MET DFZE RON WORDT Kal-sjek, is gisteren aan een hartaanval overle den. Hij was 63 jaar oud. De generaal wilde in dc tweede wereldoorlog met de meer dan 250.000 man troepen onder zijn bevel een campagne beginnen tegen de Chinese com munisten. Samen met Japanse strijdkrachten omsingelde hij de com munisten in de noorde lijke provincie Sehnsi. maar Tsjang gaf geen toestemming voor een aanval uit vrees voor een burgeroorlog. Van het ruim 27.000 man tellende politiekorps van Tokio hebben ongeveer 1800 agenten dc griep. Tientallen scholen zijn gesloten en het ziet er naar uit, dat de epide mie zich ook op het platteland zal gaan uit breiden. .Dat zit Zo" en ..Tip-Pa ra de" boeken boordevol met on gelooflijk handige wenken - zijn niet in de winkel te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5