„Eervol ontslag" vermag kwestie- Lem niet op te lossen De achtergrond van het raadsbesluit In beroep bij de ambtenarenrechter zo nodig in hoger beroep Proefboerderij van bijna een miljoen „Wetgeving mag niet worden geforceerd" nieuwe leidsciie courant DONDERDAG 15 FEBRUARI 1962 Agenda voor meiden en Den Haag ze Donderdag Schouwburg, 8 uur: Rotterdams To- neel met ,3oeing-Boeing" van Mare Camoletti, voor K. en O. groene kaarten. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Gemengd Toonkunstkoor en het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Iskar Ari- bo met oratorium „Die Sctaöpfung" van ,.De Hoeksteen", 8 uur: Huish. voor lichting, gezellige avond met show en Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. 1de Filmzaal academie, 8.45 uuiFilm ,,Le ar. journal d'un Curé de Campagne" van Bresson. 'eJm Zuiderkerk, 8 uur: Arjos, A. Dronkert "e over „Provinciale Politiek". aar Rijksherbarium, 8 uur: Kon. Ned. Na- tuurhistorische Vereniging, dr. W. Ver voort over reis naar Noorwegen. Den Haag. Kon. Schouwburg. Haag- f'* sche Comedie met „Arme Bitos". Gebouw K. en W.. 8 uur: Nederlandse Opera o.l.v. Joh. den Hertog met „Die Uit lustigen Weiber von Windsor" van Ni- an Diligentia, 8 uur: Theo Bruins, piano, ven Vrijdag i! Schouwburg, 8 uur: Rotterdams To- neei met „Boeing-Boeing" van Mare 'en Camoletti, voor K. en O. groene kaarten ons Den Burcht. 8 uur: Feestavond CJ.V. a'c ,Jong Leiden". vas Stadsgehoorzaal, 8.15 uur: Concert en ten feestavond v d Harmoniekapel „Werk- mans Wilskracht" Academie, 4.15.uur: Ambtsaanvaarding prof. dr. E. Jansen Schoonhoven, bijzon- der hoogleraar in de zendingsweten- De Doelen, 8 uur: Genootschap Neder- land-Engeland, Giles Best over „The Eng lish Bar". Antoniusclubhuis, 8 uur: Selskip „Frys- lan", toanieljoun. Oegstgeest, zaal Willem de ZwiJ- gerkerk, 8 uur: Huish. en gezinsvoor- lichting, „Voeding en Gezondheid". Den Haag, Diligentia, 8 uur: Car roll Glenn, viool en Jean Antonietti, piano. Zaterdag Doelenkazerne, 3 uur: Jaarvergadering Bond Ned. Mil. Oorlogsslachtoffers afd. II Zuid-Holland-noord. Zuiderkerk, 8 uur, Youth for Christ, 1 evangelist Anne van der Bijl, mm.v. meisjeskoor van Ex Animo. D e n Ha a g. Kon. Schouwburg, 8.15 1 uur: Haagsche Comedie met „De Vader". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residen- jni- tie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; na. solisten: Elly Ameling, sopraan, Aafje in Heynis, alt. te Films en Casino (2 en 7.30 uur): Analyse van een moord (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Ursus (14 jaar). ler" Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Wien ïld- es weint und lacht (14 jaar). Rex (2.30. 7 en 9.15 uur): De zondares p. van Assyrië (14 jaar); donderdag: Duis tere driften (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De kreet e,f (18 jaar), om Trianon (2 en 7.30 uur): De kanonnen van Navarone (14 jaar). Films van vrijdag af Casino (2 en 7.30 uur)The nun's story (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Slachtof fers van hun driften (18 jaar). Luxor (230, 7 en 9.15 uur): Vergel ding (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De strop wacht (14 jaar). Studio (2 30, 7 en 9.15 uur): De pre sident (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De ka nonnen van Navarone (14 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313, en Havenapotheek, Haven 18, tel. 20085 ^OALS WIJ in ons blad van dinsdag hebben gemeld, is aan ir. D. Y. *-* Lem, directeur van Gemeentewerken te Leiden, met ingang van 1 maart 1962 eervol ontslag verleend. De heer Lem is nog wel geen 65 jaar, maar een ernstige controverse tussen hem en het gemeentebestuur heeft uiteindelijk tot dit raadsbesluit geleid. Wij ontvingen van de heer Lem enige bescheiden om te worden ingelicht en eventueel de lezers in te lichten over de achttergrond van deze zaak. In mei 1960 kreeg de heer Lem van B. en W. van Leiden een brief, waarin werd meegedeeld, dat het college na ernstige overweging van alle ter zake dienende feiten tot de conclusie was gekomen, dat het niet langer in overeenstemming met het belang van de gemeente in het algemeen en dat van Gemeentewerken in het bijzonder was te achten hem als directeur van Gemeentewerken te handhaven. .,Wij beschouwen het treffen V3m danige maatregelen zowel voor de meente als voot u persoonlijk als bertneurenswaardi-ge zaak", aldus B W „In verband daarmee hebben wij hoewel er .naar ons oordeel, voldoende de raad voor te stellen j 1961 hoopte te hervatten, het bepaalde bij artikel he1 Ambtenarenregle- u op voet 103 onder ment 1955 urt uw betrekking te ontsl; gemeend toepassing van deze beoaling. indien mogelijk, te moeten vermijden Deze mogelijkheid is aanwezig, indien bereid bent uw functie van directeur jin Gemeentewerken neer te leggen en met ingang van de datum van uw ont slag de functie te aanvaarden van adw - in algemene dienst der gemeente Leiden, in welke functie u op nader te regelen voet B. en W. zult adviseren (uiteraard belangrijke) vraagstuk- De beloning van deze nieuwe functie >u kunnen wonden bepaald op het sala- s dat hij op grond van de bezoldigings •geling '1954 als directeur van Gemeen tewerken bij een blijven vervullen van functie zou hebben genoten, ver meerderd met alle aan het gemeenteper- soneel toe te kennen toelagen. Op 11 mei 1960 hadlden B. en W. èen onderhoud met de heer Lem gehad en op si wend deze brief verzonden. In de brief werd verzocht het college de heer Lem zo spoedig mogelijk, maar uiter lijk maandag 16 mei 12 uur, mee te de len, of hij de voorgestelde oplossing aan vaardde. Zou dit niet het geval zijn, don zouden B. en W. zich genoodzaakt zien de bij het Ambtenarenreglement 1955 ge regelde procedure met betrekking tot ontslag wegens ongeschiktheid uit an dere hoofde dan wegens ziekten, ziels- of lichaamsgebreken aan te wenden. De heer Lem verklaart in een ons toe gezonden chronologisch overzicht dat. hij door deze brief ziek is geworden. Op 18 april 1961 deelde hij het college mee, dat zijn gezondheidstoestand zover ver beterd was, dat hij een beslissing kon n over de brief van 12 mei 1960. Hij meende het adviseurschap niet te kun- aanvaanden en behield zich het recht voor ter zake van een eventueel (Advertentie) Ook de apotheken te Lelden gaan des zaterdags met een beperkte bezetting werken! In spoedgevallen staan wU voor U klaar; Biedt Uw recepten en herha lingen tijdig aan, doch zo min mogelijk op zaterdag. DE LEIDSE APOTHEKERS. GEMEENTE LEIDEN fn Officiële publikalie VERKEER .ge- Burgemeester en wethouders van sen, den brengen ter openbare kennis, dat ien zij hebben besloten de verkeersregeling sen het Noordeinde in zoverre te wijzi- be'. gen, dat voor de zuidelijke zijde var rijbaan tussen de Rembrandtstraat bet het Rapenburg een wachtverbod geldt „0(j en voor de noordelijke zijde van d Tor. haan tussen de Weddesteeg en het Rapenburg een stopverbod. oe- Blinden kregen in Leiden tie. een bandrecorder zou Mevrouw J. Korving-Van Gullk heeft het gisteren in Lelden namens de stichting „Voorziening technische hulpmiddelen blinden" te Lelden een bandrecorder in overhandigd aan enige overgelukkige blinden, die hierdoor voor een deel uit 1 bon Isolement zijn verlost. De gelukkigen zijn: de in Hongarije S;geboren 19-jarige Gregory Szirmai. de ■9 63-jarige Lcidenaar J. H. Rozier, de 56- jarige mevrouw A. van Duijn-De Mol. nu wonend te Hillegom maar afkomstig uit Katwijk, en de 37-jarige heer H. E. van der Wijngaard t« Leiden. Snel ontslagbesluit een beroep te doen op de ambtenarenrechter. Op 29 april 1951 deelde hij B, en W. mee, dat hij, zich baserend op een me disch advies, zijn werkzaamheden els di recteur van Gemeentewerken op 8 mei W. art- woordden op 5 mei dat iraar het oordeel de directeur van de G G. en G.D. te Leiden, zijn gezondheidstoestand het nog et toeliet het werk te hervatten. Vier ctogon later dieden B. en W. de heer Lem het voorstel tot benoeming tot adviseur. De heer Lem berichtte voorts, dat hij zijn bezwaren tegen het aan vaarden van een adviseurschap met de burgemeester wilde bespreken. Die bespreking had op 1 juli 1961 plaats. De heer Lem zegde daarbij toe, het adviseurschap nog eens te zullen overwegen. Op 19 juli gaven W. de heer Lem een beschrij ving van de vraagstukken die aan de adviseur zouden worden voorge legd. De heer Lem moest binnen een maand beslissen. Op 15 augustus deelde hij het college mee, dat hij zijn bezwaren handhaafde. Contactavond N.J.H.C. in Leidse Burcht n de propagan- gisteren in de Burcht door de afdeling voorlichting de stichting Nederlandse Jeugdher berg Centrale verzorgd, verliep heel an ders dan men van plan was. Aan spon tane medewerking van de jeugd ontbrak het echter niet en de voor dia's en film» (die niet konden worden vertoond door dat de apparatuur niet was berekend op het voltage van het Leidse elektrici teitsnet) bestemde uren werden gevuld met muziek en dans. Tussen de bedrijven door werd over de geschiedenis en gang zaken van de jeugdherbergen ver teld. Ruim een halve eeuw geleden ont stond in Duitsland het jeugdherberg- werk. Richard Schirmann werd er ziel bewust, dat de stadsjeugd door de toenemende industrialisatie steeds min der in de vrije natuur kwam en hij achtte dat schadelijk voor het lichame- :elijk welzijn van de jon geren. Met enkele schoolklassen trok hij er in de vakanties op uit. daarbij financieel gesteund door enkele fabri kanten. Van het begin af was dit werk coëducatief opgezet zodat het veel te genwerking ondervond. Desondanks bloeide net jeugdherbergwerk. Onderwijzer Van Twist begon in derland. waar de jeugd al spoedig tief bezig was met de ontwikkeling het werk. Een groep jongens en meisjes knapte een oud vissershuis in Petten op •n in 1925 kon deze eerste jeugdherberg ...De Zevensprong") worden geopend. De in 1929 opgerichte NJ.H.C. leiding op zich. Er zijn nu 58 jeugdherbergen derland, waar jaarlijks ongeveer 500.000 overnachtingen worden genoteerd. Het is wellicht reeds bekend, dat er onder handelingen gaande zijn over de stich ting van een jeugdherberg in Leiden. Ook 's winters wordt van de herber gen gebruik gemaakt voornamelijk voo het zogenaamde „weekend-trekken". Bei Jansen maakte van een dergelijk week einde in Bakkum een filmpje, dat hij gisteren vertoonde. Enkele trekkers hebben een volks- dansgroepje gevormd, dat onder de naam „De vrolijke Contra's" een aantal (voornamelijk Israëlische) dansen uit voerde. „The Rangers" speelden lichte muziek. Na de pauze konden toch nog dias van Joegoslavië en een filmpje over En gelse landschappen worden vertoond. De volksdansgroep voerde ten slotte nog enkele dansen uit de Balkan op, de leden van de groep warf- Jv:' kostuums gekleed. Op 4 september 1961 zond de heer Lem B. en W. weer een brief, mi met de mededeling, dart naar een verklaring van die directeur van de G.G. en G.D. te Leiden (1 september) zijn gezond- heidstoestand geen beletsel meer was voor zijn hervatting van zijn werkzaam heden. Op 11 september 1961 hoopte de heer Lem zijn functie van directeur Gemeentewerken weer te gaan vervul len. Op 8 september 1961 zonden B. en W. de heer Lem een brief waarin zij hem tn kennis stelden van een schorsing» besluit (tot 11 december). Op 8 decem ber werd de schorsing verlengd tot 11 maart 1962. Op 10 januari j.l. ontving de heer Lem een brief met een aantal be schuldigingen van B. en W. togen hem en met de mededeling diat het college hem voor ontslag door de raad zou voor dragen en dat hij daartoe op 23 januari door het college zou worden gehoord. Dat verhoor had op die dag plaats, waar bij de burgemeester meedeelde, dat dis- e niet 1 Kritiek daarbij in Servische Eerste steen voor Koningskerk Op vrijdag 23 februari 's middags baL vier hoopt ds. M. Ottevanger de eerste steen te leggen van de in aanbouw zijn de Hervormde Koningskerk, einde Ko ningstraat (Leiden-Noord). Deze kerk la voor de wijkgemeente Marewijk. Lezers schrijven ons: Het wegenschema Vanzelfsprekend leef ik van harte me met het wel en wee van mijn oude vi derstad. en wee betreft wel in het bij zonder de grote verkeersmoeilijkheden binnenstad. De moeilijkheden worden steeds groter. Al jaren wordt oplossingen gezocht, maar er j beurde nog maar bitter weinig. Omstreeks 1935 dienden een paar ge meenteraadsleden een voorstel in to amovering van de krotwoningen in d straten achter het Plantsoen (Haver- ei Gortes'raten en de Binnenvest gracht, Nu, bijna dertig jaar later, staan a meeste krotten er nog. Tussen 1920 en 1930 achtte men het me het Oog op de volksgezondheid noodza kelijk, dat de begraafplaats Zijlpoort zou worden gesloten. Over een nieuwe be graafplaats wordt nu zelfs niet meer ge sproken. Bij de aanleg van de Korevaarsöraai (1924) vond men dat het hoekhuis Kore- vaarstraat Levendaal, ten gerieve vaz net verkeer, moest worden afgebroken Het staat er nog. Ongeveer dertig jaar geleden was ei al sprake van een noord-zuid-verbinding dwars door de oude binnenstad. Alleen het stukje Pelikaanstra-at tussen Oude Rijn en Haarlemmerstraat wend (om streeks 1940) afgebroken. Enige jaren ge leden kwam de Watersteeg aan de beurt. Er werd een Ga-nsoordbrug gebouwd. De krotten St. Jorissteeg en omgeving „sie ren" nog steeds de stad. De smalle Peli kaanstraat is nog ongerept. In het begin van 1959 werd aan vele plannen nog een grootsdheeps wegen-sche ma toegevoegd, als een beleridsprogram voor tientallen jaren. De haren rezen je te berge. „Dat is onmogelijk; dat gaait te ver," zeiden sommigen. De raad sprak zich voorzichtig uit: „Dit schema zal nog veel stud'ie vragen." De massa zegt dan: 3it plan zal voorlopig wel een plan blij- En nu presenteerde de gemeente weer een nieuw wegenschema. Met voortva rendheid was door Gemeentewerken ge werkt aan een serie andere oplossingen. Die mededeling verbaasde mij zeer. Enige maanden geleden werd er in de gemeenteraad over geklaagd, dat er van wege Gemeentewerken zo weinig uit de bus kwam. Met een wanhopig gebaar riep de wethouder uit, dat hij er geen raad meer op wist. De dóenst heeft zo veel werk en er is zo weinig personeel. Ad-verteren geeft ook al niets, want er komt niemand op af. Alleen bij Gemeen tewerken al 43 vacatures. Maar waarom houdt het personeel zidh dan bezig met het ma-ken van „basii plannen" voor tientallen jaren? Terwij] men gebukt gaat onder prod-uktiever werk, dat men veelal nu rustig laat lig gen. Had men drie tijd niet beter kunnen gebruiken? Ik weet, dat ambtenaren van Gemeen tewerken 's avonds moeten overwerken omdat zij genoodzaakt zijn ook werk vs hun collega's te doen, die blijkbaar e gens anders beter terecht konden. Het heel erg jammer, dat de gemeente Lei den geen kans meer ziet personeel te trekken. Eén ding is mij intussen wel duidelijk geworden, namelijk: minister Toxopeus heeft gelijkde hogere ambtenaren der hen vallen natuurlijk ook de Leridse planologen) moeten zeker 40 procent la risverhoging hebben, anders lopen allemaal weg. En wie zou d4n zulke fan tastische sanering»- en wegenplannen kunnen maken? Stadgenoten, weest gerust, Want dit staat vast: Het plan 1959 gaat in de kast Plan 1962, u zult het zien. Geeft stof tot denken bovendien. En let maar op, drie jaar na deze Zal er weer een nieuw plan wezen. Een oude Leldenaar (Naam en adres bij de redactie bekend, atuk nog aanzienlijk bekort red. NXi.C.) De heer Lem oefent kritiek uiit op he' feit, diat hem nauwelijks vier dagen werden gelaten voor het nemen ingrijpende beslissing. Voor een der gelijke beslissing moest hij deskundig advies inwinnen, waarmee enige tijd i.« gemoeid Bovendien werden in de brief van 12 mei geen redenen genoemd die tot een ontslag wegens ongeschiktheid kunnen leiden. De heer Lem meent, dat de inhoud van de brief van 12 mei door wethouder I Jonge-leen aan personeel van Gemeente- werken is meegedeeld nog vóór de da- j turn waarop hij de brief van B. en W. moest hebben beantwoord, en door wet houder Menken aan de hoofden en oud- hoofden van d'ienst kort na 16 mei I960 Hij acht dit niet juist. „Hierdoor zijn mijn eer en goede naam m den lande geschaad", meent hij. Er is volgens hem geen enkele geldige reden tot ontslag. Op 11 mei erd hem bij monde van de bur gemeester meegedeeld, dat bij Ge meentewerken vele fouten werden gemaakt, werk bleef liggen en de teamgeest ontbrak. De schuld lag, volgens de burgemeester, bij de heer Lem. zodat zijn leiding niet meer v<as te tolereren. De heer Lem ontkent deze feiten, „maar stel dal het waar zou zijn. dan ligt de schuld tn geen geval bij mij". „Dé eeuwig durende reorganisatie van najaar 1955 af schiep de grootst mogelijke onrust in de dienst Gemeentewer ken". Bij hun brief van 10 jan. 1962 meen den B. en W dat de heer Lem niet over dfe vereiste eigenschappen van karakter, geest of gemoed beschikt om de d'iensi naar behoren te leiden De heer Lem ontkent dit ten stelligste. Het bereid zijn tot het neerleggen van zijn functie en het aanvaarden van de functie van adviseur in algemene dienst zouden, al dus de heer Lem, zijn neergekomen op een erkening zijnerzijds van het onhe- j kwaam of ongeschikt zijn van zijn per- j soon voor de vervulling van het direo- I toraat Gemeentewerkei^ Een dergeliik eerverlies was a'oor hem niet te aan- 'aarden, daar hij zich er niet van be. wust is in de vervulling va-n zijn taai» ernstig tekort te zijn geschoten. tewerken ingesteld (door een uit hun midden benoemde commissaris) omdat volgens het college de verhoudingen bi)1 de drienst waren verstoord. De heer Lem meent, dat dieze niet waren verstoord. Wel liepen zij door dit onderzoek gevaar verstoord te wonden. „Mün prestige in de dienst, da-', reeds bij de normale gang van za/ken door het dikwijls pa-sseren van mij als directeur door het college werd verzwakt, werd door dit mijns in ziens ongemotiveerde onderzoek ernstig geschaad". Hem is ook geen gelegenheid gege ven dót onderzoek als directeur bii te wonen en hem is pas op 23 jan. 1962 enige uren vóór het verhoor inzage geseven va-n de namen der gehoorde personen en de door hen afgelegde ver klaringen, waarop de beschuldigingen van B. en W. zijn gebaseerd. Het is de heer Lem gebleken, dat de overgelegde verklaringen niet de verklaringen van alle gehoorde ambtenaren bevatten. Hij vermoedt, dat de voor hem gunstige verklaringen niet zijn overgelegd. De heer Lem is van mening, dat de dienst van Gemeentewerken on der zijn directoraat uitstekend liep. Zo werden in 1959 door dc raad voor 71 werken kredieten tot een totaal van meer dan 20 miljoen gulden verleend, waarbij de werken en de gelden voor de woningbouw nog niet eens zijn geteld. Wij kunnen nog meedelen, dat de heer Lem zich voorstelt bij óe ambtenaren rechter m beroep te gaan. zonodig in hoger beroep. Hij betreurt een dergelijke gang van zaken ten zeerste NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Zelfbediening bij koeien Goede inrichting verlaagt kosten (V-an onze speciale verslaggever) MET de opening van de „Ir. C. R. Waiboerhoeve" is gisteren voor de veehouderij een nieuwe stap ge zet op de weg naar bedrijfskosten verlaging. De proefboerderij, die in de Millingerwaard is gelegen, niet ver van de aftakking van de Waal en de Rijn is 180 hectare groot en staat onder supervisie van de Stich ting Proefstation voor de Akker- en Onderzoek Weidebouw. De naam is ontleend aan de vorig jaar bij een vliegtuig ramp omgekomen directeur van het Bureau Gemeenschappelijke Dien sten te Wageningen, die veel voor het proiject heeft gedaan. In de „Ir. C. R. Waiboerhoeve", die, buiten de bedrijfsleider en diens assis tent, veertien arbeidskrachten telt, is reeds een bedrag van achthonderddui zend gulden geïnvesteerd. De verwach ting is dat er nog eens vier ton bij zal komen. Technische bijstand verlenen zeven, voornamelijk Wageningse insti tuten op het gebied van landbouw en veeteelt, financiële bijstand komt van het ministerie van landbouw. Stijgende lonen Met het oog op de werktijdverkorting en de steeds stijgende lonen in dc agra rische sector is het onderzoek naar d* toepassing van moderne bedrijfsmetho- den in de veehouderij van grote bete kenis. Tot nog toe heeft dc mechanisa tie vooral betrekking gehad op veld- werkzaamheden. zoals maaien, oogsten, bemesten en graslandverzorging. Hoe wel de melkmachine zeker verlichting heeft gegeven (op elke duizend bedrij ven met rundvee in Nederland zijn thans tweehonderd melkmachines in ge bruik». zijn er nog talloze mogelijkhe den om het werk in de stal en op het erf te vergemakkelijken. Het facet, dat op de „Ir. C. R. Wai boerhoeve" de grootste aandacht krijgt, is dc stalinrichting. Voor onderzoekin gen op dit gebied is een eigen proef boerderij onmisbaar, omdat het dik wijls om het beproeven van werkwijzen het te allerminst vaststaat. Wat de arbeldsbehoefte In i per stuk grootvee per Jaar betreft, Is men reeds tot de opstelling van Inte ressant cijfermateriaal gekomen. In een grupstal. waar het melken, het namelken, de voedering en het uit mesten en opstapelen nog op de tra ditionele wijze met de hand geschiedt, zijn 155 manuren per stuk grootvee per jaar nodig. Daar waar alles ma chinaal, mechanisch en automatisch verloopt, komt men op een-derde van dit getal. Mechanisatie en wat dies meer xij, wordt gezien de hoogte der investe ringen. uiteraard bepaald door de groot te en de aard van het betreffende be drijf. Wat voor de ene veehouder ren dabel is. kan de andere veehouder ver lies opleveren. Ten einde de diverse systemen van huisvesting, voederbewaring, voedering en melken te kunnen vergelijken, is men op de „Ir. C. R. Waiboerhoeve" uitgegaan van eenheden van dertig stuks melkvee. Elke eenheid heeft een eigen bedrijfsgebouw en vraagt een eigen behandeling, terwijl het in de be doeling ligt dat slechts één man de ver zorging ervan op zich neemt. Zes stallen Minister Beerman in Kamer (Vai parlementsredactie) „Het Is niet goed wat iemand tegen me zei toen ik minister werd, namelijk dat een goede minister van justitie zo weinig mogelijk wetten maakt. Maar evenmin is het Juist de wetgeving te gaan forceren." Met deze opmerking be antwoordde minister Beerman (justitie) vanmorgen in de Eerste Kamer de kri tiek. die van verschillende kanten op het lage tempo van zijn wetgevende ar beid was uitgeoefend. Over het ontwerpen van een nieuwe regeling voor het echtscheidingsvraag- stuk zei de bewindsman, dat zün ge dachten gaan in de richting van hel compromis van de gespreksgroep-Briët Men zal nog moeten bezien of de sug gesties van de liberale Teldersstichting gebruikt kunnen worden. Het is nood zakelijk, dat de Staten-Generaal zicb eerst over de hele materie uitspreekt. Met betrekking tot het scheppen van een nieuwe regeling van het stakings recht zei de minister met gebrek aan élan te moeten volstaan. De meningen zijn op dit punt te zeer verdeeld. De centrales van werkgevers en werkne mers hebben hem verzocht voorlopie geen keuze te doen uit de verschillende mogelijkheden op dit terrein. 0 De ontwikkeling van de crimina liteit in ons land eist voortdurende zorg. maar van een grote toeneming kan niet worden gesproken. De vergelijking met een stad als b.v. Londen valt sterk ons voordeel uit. Ook valt te onzent geen stijging van de jeugdcriminaliteit te constateren, met uitzondering dan de zeden- en ruwheidscriminaliteit. 0 Over de Staphorster affaire wilde de minister niet veel meer zeggen, be halve dan dat de gewraakte vorm rechtspleging in onze tijd niet meer worden gedoeld Voorzichtigheid achtte hij geboden bij het leveren van kritiek op de vergoelijkende uitlatingen van de As- sense kinderrechter. Als minister justitie kan men niet zomaar een ln-functie-sprekende rechter (dus in dat geval een particulier) gaan kritiseren. 0 Wat betreft de homofilie deelde dc minister mee, dat abjecte figuren die naar Nederland komen omdat de be palingen tegen de homosexualiteit hiei milder zijn dan in naburige landen, zon der meer als ongewenste vreemdelingen over de "rens worden gezet. Het spijtoptantenbeleid besprekend zei j de minister, dat de Kamerleden vaak i meer de bomen zien dan het bos, m.a.w. I meer letten op de individuele (schrü-i nende) gevallen dan op de algemene be-1 leidsaspecten. Hij releveerde, dat voor oktober jl. de adviescommissie-Van Vol- lenhove in 85 van de 100 gevallen een gunstig advies kon uitbrengen. Het per centage echter waarbij niet of nauwe lijks sprake is van dupering door dc soevereiniteitsoverdracht en binding met Nederland, neemt sterk toe. Mr. Beer man bleef erbij, dat de toepassing van de toelatingsrichtlijnen zeer ruimhartig is geweest. Als ze naar de letter zouden zijn toegepast, zou nog geen 10 pet. (iets de criteria hebben dan 5 pet.) i kunnen voldoen. In 1961 zijn ru toelating im 3500 spijtoptanten aanmerking gebracht. In datzelfde jaar werd t 42 miljoen voor hulp aan gerepatrieerden besteed. De socialist Cammelbeeck had gisteren dc minister gekritiseerd wegens de „niet helemaal parlementaire" wijze waarop de bewindsman in de Tweede Kamer met de heer Daams (soc.) over het spijt optantenbeleid had gediscussieerd. Mr Beerman toonde zich vanmorgen zeer verbaasd over deze kritiek. Hij verzocht de heer Cammelbeeck nog eens na te le zen wat de heer Daams op 12 juli in de Kamer heeft gezegd. Diens rede was toen een felle, persoonlijke aanval en een met ressentimenten vertekend beeld van het beleid. Ten slotte gaf de minister de heer Van Leeuwen (kath. v.) de verzekering dat hij alles op alles zal zetten om vóór 1 augustus a.s. alle visum-aanvragen be handeld te krijgen. De z g.n. harvestore, die de ruif automatisch vult, en waarin de hele wintervoorraad ruwvoer ligt opgeslagen. Burgerlijke stand van Leiden C EN: Petrus Adrianus Ja cob, van P. J. G. van Ben, en M. H. J. N oord ermee r; Lambert zn van J. J. Fakkel en E. C. Prins; Laurensje Adriaantje dr van A. de Geus en A. van Duijn; Johann Pieter Thamerus zn van P. E. R. Rhemrev en#M. C. Fischer; Martin Sjoerd zn van W. A. C. v. d. Bent en L. J. v. d. Berg; Cornelis zn van C. Roon en H. M. Koet; Elleke dr van D. J. Po- lane en J. M. Metscher; Mariene Lijdia dr van A. W. de Jong en H. L. Lamboo; Frank Jan Pieter zn var* J. P. Roos en L. Oosten Beekman; Joannes Cornelis zn van A. W. van Santen en A. M. v. d. Voort; Pancras zn van P. v. d. Vlist en J. Smits. OVERLEDEN: C. J. Bremmcr, 85 jr, cchtgen. van G. H. Castelein; P. Beelen. 88 jr. man: F. Turenhout, 79 jr. man. (Advertentie) VOOR BETERE SIGAREN CARL UPMANN BALMORAL WHITE ASH enz. NIEUW Komt er nog dit jaar een dubbele Hollandse grupstal bij. thans zijn er reeds vier open loopstallen en een en kele Hollandse grupstal In gebruik. In de enkele Hollandse grupstal be vinden zich twee torensilo's, terwijl de mestafvoer mechanisch ls. Ook het kuil- voer zal mechanisch voor de koeien worden gebracht. De inrichting voor het machinaal melken is zowel geschikt voor melken met normale melkmachi ne-emmers als voor het melken met de melkleiding. Niet alleen 's zomers, maar ook 's winters wordt er op de stal ge molken. In één van de loopstallen bevindt zich een zgn. harvestore: een luchtdichte stalen silo met een inhoud van 420 ku bieke meter. Dc hoogte bedraagt vijf tien meter, de inwendige doorsnee zes meter. De silo wordt gevuld met voor- gedroogd gras, dat na hakseling met een blazer wordt Ingebracht. Een op een motor lopende, rondgaande frees schraapt het voer uit dc silo. waarna het in een overkapte voerderbak terecht komt. De harvestore zal gedurende de hele winter moeten voorzien in de ruw- voederbehoefte van dertig stuks melk- Ook het zelfbedlrnlngssysteem zal uit en te na worden beproefd. F-r zUn sleuf silo's, die door het vee moeten worden leeggevreten, terwijl er tevens een hooi berg voor zelf voedering Is. Deze laatste heeft een achthoekige kap, zomede een achthoekig grondvlak met een door snee van acht meter. Onder in de berg bevindt zich een kegel, waarop het hooi staat. Als de dieren er aan vreten, zakt het vanzelf naar heneden. waarbij het door de kegel naar bulten wordt ge drukt. Andere punten van onderzoek op de „Ir. C. R. Waiboerhoeve" betreffen melken In verschillende soorten loop- stallen etc. Methoden van erfstabilisa- tie en landwegverharding zullen worden beproefd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3