Oplossing zoeken in de offerbereide werving Gods stedehouders Enkele kanttekeningen Vraagstuk ong eorganiseerden Een woord voor vandaag Weer verhoogde opbrengst collecte werelddiaconaat Stavenisse kent zijn nieuwe predikant al 36 jaar a WRANGE VRUCHTEN VAN REVOLUTIE T~)E O.A.S., de organisatie van het geheime leger ln Frankrijk, bezorg! president De Gaulle grote moeilijkheden Het opmerkelijke is dat onder gedoken beroepsofficieren leiding geven aan de O.A.S., teneinde de vredes plannen van hnn oud-collega, nu president te verijdelen. De oorzaak van deze situatie ligt mede in de wijze waarop in Frankrijk de eed van trouw wordt afgelegd. In de Franse revolutie werd de eed op hel staatshoofd vervangen door die op Frankrijk, het vaderland. De oude wijze van eedsaflegging was een feodaal overblijfsel, dat afgeschaft moest worden. Het gevolg was echter, dat verschillende keren leidinggevende officieren zelf gingen uitmaken, wat „Frankrijk en zijn belang" was. Op grond van hun eed namen ze zelf politieke beslissingen om die uit te voeren, inplaats van de politieke be slissingen van de regering of het staatshoofd. De goede regel, dat de defensie een instrument van de wettige regering is, kwam in het gedrang door het Bonapartismc of Boulangisme, het naar de macht grijpen van Napoleon en later generaal Boulanger. Op een meer gelukkige wijze deed de toenmalige kolonel De Gaulle dit zelf ook in 1940, toen hij na de Franse nederlaag uitweek naar Engeland, zulks op verzoek van Churchill. Slechts weinige officieren volgden De Gaulle, omdat zij toen hun eed anders uitlegden. Zo waren er steeds moeilijkheden, die nu hun hoogtepunt vinden in het gewelddadig optreden van de O.A.S. Ook sympathiseren vele officieren in bet leger met de O.A.S., hetgeen de bestrijding bemoeilijkt. De Gaulle treedt hier terecht scherp tegen op. Zo weid de Franse commandant in Berlijn van zijn functie ontheven wegens te slap optreden tegen O.A.S.-uitingen. De zwaardmacht van de overheid is volgens het Evangelie van fundamen teel belang (Romeinen 13:4). Hoezeer dat het geval Is is wel heel duidelijk gebleken in Congo. Goede wil en mooie woorden zijn onvoldoende in deze zondige wereld. Nog steeds zijn de evangelische beginselen de beste waarborg tegen de wrange vruchten van de revolutie als moorden, wanorde en ellende. Dat beginsel houdt óók in een reële en effectieve beschikking over de machts organen door de regering onder een soort seuverelniteit van volk of individu naast een reële en gezonde volksinvloed. De laatste komt dan trouwens steeds In het gedrang, zoals de historie leert. Ook dat is van de revolutie een wel zeer wrange vrucht. K.L.M.-VLIEGERS r\P het ogenblik is het bestaan van een personeelsvraagstuk in neming niets bijzonders. Het is een grote bijzonderheid, wa een onder- wanneer een onderneming geen personeelsmoeiHjkheden kent. Bijna overal is immers een groot tekort aan personeel. Bij de KX31. bestaat echter een heel opmerkelijk personeelsprobleem. Hier heeft men namelijk geen gebrek aan personeel, maar hier overweegt de directie een honderdtal vliegers te ontslaan of de salarissen van de circa 800 vliegers met 12% te verlagen. Tengevolge van de ongunstige financiële resultaten ziet dc K.L.M. zich ge noodzaakt ook op de post personeelskosten te bezuinigen. In deze tijd van personeelsschaarste is dit een nogal ongewoon verschijnsel. De KX.M.-directie is blijkbaar niet optimistisch gestemd met betrekking tot een eventuele economische opleving In het vliegbedrijf. Nog voordat definitief bekend is bo» dt staat de KL.M. in de financiële moeilijkheden tegemoet zal komen, deelt de directie van de K.L.M. aan het bestuur van dc Vereniging van K.L.M.-vliegers mee. dat er ontslagen zullen moeten vallen of dat verlaging van de salarissen zal moeien plaats hebben. Het bestuur van de vereniging heeft in eerste instantie de voorkeur ge geven aan het ontslag van een aantal vl'egers. Een definitief advies van de vliegers aan de directie zal echter pas opgesteld worden in dc ledenver gadering, die eind deze week gehouden woiat. VRIJWILLIG OVERLEG BIJ alle opmerkelijke aspecten die deze zaak heeft, zouden wij niet in de laatste plaats willen noemen het feit, dat de directie van de K.L.M. het juist geoordeeld heeft alvorens een beslissing te nemen met betrekking tot het ontslaan van vliegers of het verlagen van de salarissen, overleg met de vereniging van vliegers te plegen. Formeel Is de directie van de K.L.M. tot dit overleg niet verplicht, maar toch heeft zij het als vanzelfsprekend gedaan. Met waardering constateren wij dit feit, want het bewijst nadrukkelijk op een bepaalde ontwikkeling in ons maatschappelijk leven. Een ontwikkeling, die zich dikwijls wellicht aan de waarneming onttrekt, maar die desniettemin voortgaat In een belangrijke zaak als het eventueel ontslaan van een groot aantal vliegers wordt hier het recht van de werknemers op medezeggenschap erkend. Hetzelfde zou naar onze mening dienen Ie geschieden bij een omvangrijke overplaatsing van personeel, fusie van bedrijf of opheffing van een onder neming. De medezeggenschap van de werknemer is reeds lang erkend bij het vast stellen van lonen en andere arbeidsvoorwaarden. Thans wordt bij de K.L.M. het personeel ook betrokken bij de besluitvor ming over het ontslaan van personeel om audere redenen dan onbekwaam heid van de betrokken personen. AFWEGEN BELANGEN TJEN ander punt, dat in deze zaak de aandacht trekt is de positie van het ■k bestuur van deze vereniging van K.L.M.-vliegers. De vereniging kenl geen bezoldigde bestuurders en is niet aangesloten bij een vakcentrale. De bestuursleden zelf zijn belanghebbend bij de zaak waarover zij met de directie van de K.L.M. overleg moeten plegen. Bij dergelijke verenigingen bestaat altijd het gevaar, dat in het bestuur het Individuele belang of het I belang van dc groep domineert met voorbijgaan van het algemeen belang 1 of het belang van andere groeperingen. De statutaire verplichting voor het bestuur bij belangrijke aangelegenheden de ledenvergadering bijeen te roepen, kan hier enig tegenwicht bieden, maar dan zal hierin ook inderdaad statutair voorzien moeten zijn Men kan zich afvragen of tegen deze achtergrond het aanvankelijke be- j stuursstandpunt verklaard moet worden. Hel bestuur heeft immers voorkeur uitgesproken voor het ontslag van een aantal vliegers boven de verlaging van de salarissen voor alle vliegers. 5 L fi Het wordt op in minst onzeker, of het bcsiuur zich wel gerealiseerd heert. wat ontslag voor een aantal (waarschijnlijk Jonge) vliegers betekent. Deze jonge vliegers hebben een kostbare opleiding achter dc rug. Zij hebben een studieovereenkomst moeten sluiten, waarbij zij beloven 60.000 te zullen betalen, wanneer zij binnen tien jaar na hun opleiding in dienst treden van een buitenlandse luchtvaartmaatschappij. Alleen in zeer bijzon dere omstandigheden kan hiervoor na aatvrage en individueel onderzoek dispensatie verleend worden. Dit alles zal overwogen dienen te worden, wanneer de vereniging van vliegers en haar bestuur haar standpunt zullen bepalen en bij de directie kenbaar maken. In Nederland is nog geen 40% van de werknemers aangesloten bij een vakbond. In deze 40% zijn dan nog begrepen de werknemers leden van de zogenaamde cate gorale organisaties, (Organisa ties die geen binding hebben aan een vakcentrale). Bij de georganiseerde werkne mers heeft deze situatie vooral de laatste tijd ontstemming ge wekt. De leden van de diverse vakbonden blijken er namelijk nogal bezwaar tegen te hebben, dat van het door hen via de con tributiebetaling gefinancierde werk van de vakbonden ook de ongeorganiseerden profiteren. Vooral wordt daarbij gedacht aan het tot stand brengen van verbeteringen in de lonen en an dere arbeidsvoorwaarden. Solidariteit niet afdwingen (Vu n. redactie) De grote groep van ongeorganiseerde werknemers profiteert van alle voor delen, die het vakbondswerk oplevert, maar deze groep levert hiervoor geen enkele financiële tegenprestatie. Als mogelijkheden m hierin verande- ring te brengen worden wel genoemd het verplicht stellen van het lidmaat schap van een bonafide vakbond alle werknemers in een bedrijfstak en voorts is gesuggereerd de ongeor ganiseerde werknemers te verplich ten mee te betalen voor het werk van de vakbond. De afgelopen weken heeft het C.N.V. door het hele land kaderbijeenkom sten belegd, waar het vraagstuk van de ongeorganiseerden is besproken. De belangstelling voor dit onderwerp bleek bijzonder groot, zelfs groter dan indertijd voor een wettelijke re geling van het stakingsrecht. Vandaag heeft het C.N.V. het vraag stuk van de ongeorganiseerden ook aan de orde gesteld op een studiecon ferentie, die bezocht werd door tal rijke bestuurders van de vakbonden aangesloten bij het C.N.V. Referenten waren mr. W. J. E. v. d. Bor. juridisch medewerker van het j C.N.V. en prof. dr. G. Kuiper, hoog leraar in de sociologie aan de Vrije I Universiteit en directeur van het So- ciologisch Instituut van het Convent van Chr.-Sociale organisaties. Wervingsacties Prof. Kuiper zag voor het grote aan tal ongeorganiseerden wel een histori sche verklaring. In het verleden hebben de leiders van de v akbeweging zich voornamelijk bezig gehouden met de idealen van het vakbondswerk. De strijd voor deze idealen hield de vak beweging zodanig bezig, dat deze zich weinig kon bezinnen op de werving en dus het overtuigen van de ongeorgani seerden. De categorale bonden hebber biervan wellicht de vruchten geplukt. Als lichtpunt meende prof. Kuiper te mogen wijzen op de grote groep van aspirant-leden en potentiële leden, die sich naar zijn mening onder dc groep van ongeorganiseerden bevindt. Hij achtte dan ook een zorgvuldige, offer- bereide werving door de vakbonden ge wenst en succesvol. Prof. Kuiper noemde verplicht lid- aatschap en verplichte betaling van bijdrage uit een bepaald ethisch stand punt toelaatbaar, maar hij was van mening, dat solidariteit niet kan wor den afgedwongen van ongeorganiseer den. Hij gaf de voorkeur aan bezinning en opvoering van de eigen inspanning. Uiterst zorgvuldige wervingsacties zul len op touw moeten worden gezet, waarbij de vakbonden zich terdege be kommeren om het nieuwe lid. Er zal niet volstaan kunnen worden met he'. min of meer onder pressie inschrijven van een lid om hem daarna maar zijn lot over te ïaten. Juridische aspect Mr. v. d. Bos noemde een wette lijke verplichting voor de werkne mer lid te worden van een vakbond in strijd met de grondwet. De grond wet kent het recht om zich te ver enigen, maar dit houdt ook in i recht om zich niet te verenigen. Het verplicht lidmaatschap, vast gelegd in een c.a.o. is niet in strijd met de grondwet. Maar. aldus treden. Wel is dan echter een voor waarde, dat alle daarvoor in aan merking komende organisaties par tij zijn bij de c.a.o. Een dergelijk beding kan niet algemeen verbin dend. worden verklaard, zodat het slechts een beperkt effect heeft, al- De Heiland ziet, terwijl hij in een synagoge preekt, een vrouxo die uiterlijk verkromd is en innerlijk door een geest van zwakheid" is bevangen. Dan lezen we: „Toen Jezus haar- zag,4 sprak Hij haar toe en zei/de tot haar: „Vrouw, gij zijt verlost i van uw zwakheid" (Lucas 13 12). Toch schijnt er op dat moment niets gebeurd te zijn. Want j we lezen, dat de Heiland eerst naar haar toe moet gaan, of zij j naar Hem en Hij haar eerst de handen mopt opleggen voor zei genezen wordt. Christus heeft gesproken, maar dat wil niet zeggen, dat Zijn woorden onmiddellijk werkelijkheid worden in het leven van dezfi vrouw. De prediking van het evangelie,J van de verlossing moet gepaard gaan met geloof. Paulus zegl: „Het geloof is uit het gehoor", maar dat wil niet zeggen, dat) altijd, waar het woord Gods gepredikt wordt, het geloof ozit-ï staat in de harten. Talloze bijbelteksten wijzen erop, dat de mensen het woord niet willen aannemen: „Het Licht schijnt in de duisternis en de duisternis heeft het niet gegrepen." Hij kwam tot het Zijne en de Zijnen hebben Hem niet aan- I genomen. De oorzaak is duidelijk. Deze vrouw, zegt Christus, was gebonden door een geest van zwakheid, van onvermogen j om te geloven. Maar de kracht van Christus kan ook deze band verbreken. v. d. Tegen een wettelijke maatregel tot verplichte betaling van de ongeorgani seerde aan de vakbond bestaan geen iridische bezwaren. Een dergelijke •paling kan echter niet zonder meer opgenomen worden in een c.a.o.. daar dit in strijd is met art. 1637 van het Burgerlijk Wetboek. Een derde mogelijkheid is nog de georganiseerden :n een onderneming een bepaalde premie toe te kennen. Hiervan profiteert de vakbeweging ech ter slechts indirect. Bovendien worden de georganiseerden duurder dan de on georganiseerden. Een dergelijke premie zal via de c.a.o. ook niet algemeen verbindend verklaard kunnen worden. De p.b.o. Op grond van artikel 126 van de We» Bedrijfsorganisatie, biedt de p.b.o. goe de mogelijkheden om tot een aanvaard bare bijdrageregeling te komen alle werknemers. Op het ogenblik be talen alleen de ondernemers heffing aan een bedrijfschap, maar het C.N.V. Is er steeds voorstander van geweest, dat deze verplichting ook rou gelden voor de werknemers. Via de mogelijk heid een deel van de contributie de vakbond af te mogen trekken de heffing aan jet bedrijfschap nien de positie van de georganiseerden meer recht kunnen doen weden-aren. Ten slotte wilde de heer v. d. Bos de .Tb^difrin hïï «kenlne v. d. Bos. de ..closed shop" en de „,gl„ „ltsl„,Un. De (Van één onzer verslaggevers) Zeven Nederlandse kerken heb ben op de eerste zondag van deze maand gelijktijdig de jaarlijkse inzameling gehouden voor het werelddiaconaat. Folders en pre diking hebben er toe bijgedragen, dat duidelijk werd hoezeer dit wereldwijde hulpbetoon christen plicht is. Handen die steun zoeken, mogen om Christus' wil niet in de leegte grijpen: nérgens. Uit de collecte-opbrengsten valt op te maken, dat dit veelal begrepen is. De Geref. Kerken, die vorig jaar voor i het eerst deelnamen aan deze grote in zameling, namen toen meteen de helft het totale protestantse budget voor miljoen gulden. Het practisch onmogelijk geacht wor- .union shop" zijn wel in strijd met dV^vVkb^wègmg'ïs'gcdur^dT'de laaü den dat dlt bed"£ ditmaal verdubbeld artikel 1 ltd 3 van de wet op dc|,te dcceuni, st'rk ccwijitrf. Omdat def5?" kunnen «orden ook al omdat ette- c.fl.o. r.kbewegtnc than, ook het algemeen I IJl!» gemeenten sinds enige tijd In Nederland is het juridisch mo- belang ln haar werkzaamheden betrekt, gelijk in een c.a.o. het beding op i achtte de heer te nemen, dat alleen georganiseer- de werknemers in dienst mogen I Ff." v v jj n liet C.N.V., aangewend kunnen worden worden genomen en dat alleen le-lter financiering van activiteiten als den van contracterende werkne- scho'tng cn vorming en het werk van mersorganisaties in dienst kunnen het fonds Draagt Elkanders Lasten. hetzelfde gewest verdubbelde Drachten de collecte van vorig jaar. resultaat. Overijssel had o.a. goede ver tegenwoordigers in Hardenberg, dat de toch al hoge collecte van vorig jaar j (ruim 1300) op goed 2300 bracht J en in Wierden. dat het weinig minder j deed: van 1065 naar 1.457. Belangrijk is dat een grote stad als Rotterdam flink uitkwam boven 1961. Werd er toen 16 493 bijeengebracht, in morgendiensten kwam men samen met enkele avonddiensten tot 20.500. Uit andere diensten werd nog 2500 ver-1 wacht, zodat ook hier een stijging van 50 pet. geconstateerd kan worden. Onze slotconclusie: waar veel gegeven wordt, kan ook veelgedaan worden! Thans is tevens bekend geworden wat 436 gereformeerde kerken van ons land bijeen hebben gebracht. De totale opbrengst van deze kerken was ƒ474.000. Diezelfde kerken brachten verleden jaar 407.000 bijeen. tCRl delijks offeren voor het werelddiaconaat, d. Bos de vraag Daarbij kwam nog. dat dit Jaar ook de erheidssubsidle gerechtigd Is, gc- actie begonnen ■enst. Deze subsidie zou. wat betreft Onderwijsbenocmingen Benoemd tot onderwijzer aan de V.G.L.O-school te Nieuwkoop: D. N. van Hulst te Ede. Benoemd tot onderwijzerea aan de Nieuwe Tweede School voor C.V.O. t' Steenwijk: H. Mast te Murmerwoude; Nassauschool te Almelo: K. Koopman te Soest; het Instituut ..Oranje Nas sau", Chr. Opleidingsschool te Haar lem: A. Soede te Katwijk aan Zee; 4e jde meest geleerde bisschoppen Da Costa school op het KanaleneilandGriekenland. Chrysostomos van te Utrecht: C. Lamme te Utrecht ;Jan [valla, een man die bijzonder warme belangstelling heeft voor het werk Nationale onderwijs tentoonstelling Van 24 tot en met 28 april wordt in de Hi'.versumse Expo-hal en op de aangren zende terreinen de nationale onderwijs tentoonstelling gehouden. De tentoon stelling omvat zowel het protestants- christelijke. het rooms-katholieke en het openbare onderwijs. De expositie heeft ren strikt pedagogisch karakter en is voor iedereen toegankelijk Onderwijskrachten zulleti op deze ten- toonsteUing alle moderne voorlichting over de leermiddelen ten dienste van het algemeen vormend onderwijs kunnen vinden. Er tjI een keukcnklas van het huis- houdonderwijs. een beroepenvoorüch- tingspaviljoen van het ministerie van So ciale Zaken, een kantoorklas. een inzen ding over het handwerkonderwijs en een lokaal voor het technisch ondeerwljs gebouwd worden. Op het terrein naast de hal zal een complete modelschool verrijzen. Algemeen studiefonds schenkt Utrechtse universiteit 2000 Een delegatie van het Algemeen Stu diefonds heeft één dezer dagen een be- NED. HERV. KERK drag van f 2.000 - overhandigd aan de Beroepen te Sommelsdijk: H. J. u< rector magnificus van de Rijksuniver- Bie te Alblasscrdam. siteit te Utrecht. Een bedrag van 1100 -Aangenomen naar Wierden: G. Wur- weró beschikbaar gesteld voor aankoop Isten te Den Bommel. Grieks-Orthodoxe Kerk kiest Chrysostomos Ouderling van 61 werd dominee Nu bijna een eeuw geleden, in het jaar 1869, overleed in Stave nisse de laatste vaste predikant van de oud-gereformeerde ge meente. Volgende week vrijdag avond zal in de kerk aan de Prins Bernhardstraat in deze Thoolse plaats een nieuwe predi kant zijn intrede doen: de 61- jarige lerend ouderling J. W. Slager. Enige tijd geleden heeft de commissie van onderzoek van de classis Den Haag der Oud- Gereformeerde Gemeenten in Nederland hem toegelaten in de volle bediening van het Woord en sacrament en als zodanig be roepbaar gesteld. Voor ds. Slager betekent dit geen verhuizing. Hij blijft wonen in het wat van de weg teruggetrokken huis aan het Molenpad. Van daaruit heeft hij het pastorale werk in de bijna 500 le- ten verzorgden zij de zondagse lees- I aiensten. Zij bezochten zieken en leid den begrafenissen en legden in de ge- I meente huisbezoeken af. Ook van an dere kansels op het eiland Tholen brach ten zij het bijbelwoord. En in hun naast elkaar gebouwde woningen aar het Molenpad bespraken de beide le rend ouderlingen dè moeilijkheden van de aan hun zorgen toevertrouwde ge meenteleden. Tot 1953. Toen vaagde de stormvloed het huis van de 70-jarige Potappel weg. Als door een wonder bleef het pand Molenpad 4, waar ds.. Slager woont, overeind staan. De heer Potappel was een van de vele slacht offers van de ramp. Stavenisse werd een van de zwaarst getroffen plaatsen. Na de dood van de heer Potappel kwam ouderling Slager er alleen voor te staan. Negen jaar heeft hij daarna de pastorale zorg voor de Stavenisser oud-gereformeerde gemeente op zich genomen. Toen hij door de classis als predikant was toegelaten, was het dus eigenlijk alleen een formaliteit, dat in een ledenvergadering met algemene stemmen werd besloten om de heer Slager als predikant te beroepen. ..Toen ik op 16-jarige leeftiid tot dit werk werd geroepen, kende ik nauwe lijks mijn moedertaal. Ik heb jaren ge tobd met een spraakgebrek", aldus ds. Slager.... Theologische vakstudie Ls een woord dat niet past in het leven van deze predikant: „Met theorie kom je er niet; de bijbel was en is mijn leidsman". Met een simpel voorbeeld verduidelijkt ds. Slager zijn stelling: ..Als ik iemand door het dorp de weg wijs naar het postkantoor, moet ik die weg zelf goed weten te vinden en wandeld hebben. Met een boekje, w in deze weg beschreven staat, schiet ik dan zo weinig op". En dan: ..Ik ben bii Christus op school geweest." Toch schuwt hij de boeken kennelijk niet. Van zijn schrijfbureau pakt hij een boekje met een zwarte kaft. waar op in zilveren letters staat: „Uit het leven van L. J. Potappel, -met nagela ten dienstbrieven; door J. W Slager, uitgegeven bij B. J. van der Tol, Dor drecht". In een rijtle boeken staat nog een eigen werk: ..Christus, de ware Vrijstad en de natuur van het Heilig Avondmaal", uitgegeven bij Romeijn Van de Hof ln Gorinchem. Benoemd tot onderwijzeres aan de Prinses Wilhelmina Chr. B.L.O.-school te Veenendaal: A. A. Boes te Edam. Benoemd tot hoofd aan de Chr. school te Tienhoven: A. C. Sterkenburg te Winterswijk. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Nat. Ulo-school „Het Kompas" te Delf zijl: H. Puls te Appingedam. die de Geref. Vrou wenverenigingen voeren voor Pakistan Ondanks al deze factoren kon toch ir vele. vooral kleinere gemeenten eer stijging van 40 pet geconstateerd wor den. vergeleken bij de collecte-op brengst van vorig jaar. Verwacht mag dan ook worden, dat de Geref. Kerken dit. iaar minstens één miljoen ter be schikking zullen stellen voor interna tionale hulpverlening- Stijging Dit jaar was vooral opmerkelijk de sterk verhoogde bijdrage van de Ned. Herv. Kerk. Vorig jaar bracht de col lecte hier trpuwens ook al 50 pet méér op dan in I960 en tal van gemeenten hebben nu weer voor eenzelfde stij ging gezorgd. Dit ging echter niet de gehele linie op: Zo bereikte bijv. grote plaats als Hilversum met bijna 1700 nog niet de helft van vorig jaar en haalde Wassenaar nauwelijks het bedrag van 1961 Maar in vele andere gemeenten de opgaande liin krachMg doorgetrok ken. Maastricht soant daarbij wel de kroon met een stijging van 300 oct. In 19R1 kwam hier ƒ675 bijeen, f 2323. Dit betekende een gemiddelde van f 12 per kerkganger. Koudum in F^'esland komt niet tot •m'n hoog gemiddelde, maar vergeleken bij 1961 steeg de totaal-onbrengst hier nrncentueel nog boven Maastricht uit: 350 net. Toen: 423 nu: ƒ1851- De predikant had de orediking niet oo de collertedae ze'f. maar een we°k éérder geconrpTitreerd on het werelddiaconaat en deze introductie blijkt goed aange slagen te zijn. Advertentie Jaarvergadering van Internationale Raad Christelijke Kerken Op zaterdag 26 mei hoopt de organi satie ter bevordering van de „Interna tionale Raad van Christelijke Kerken in Nederland" haar jaarvergadering te houden ixi het gebouw van Kunsten en Wetenschappen in Utrecht. De secretaris van de organisatie ,dp. J.C. Maris, zal spreken over het onder- ^eleken werp" Onze bezwaren tegen de Wereld raad van Kerken". 's Middags zal een forum antwoord ge. ven op de gestelde vragen. De bijeenkomst begint om half elf 's morgens. De middagvergadering om twee uur. Adv i De balsem met direct-werking VOOR VERLICHTING VAN PIJN IN SPIEREN EN GEWRICHTEN Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid en meer melkwit wordt en volledig in poriën verdwijnt (in plaats dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algcsal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van dc pijn, waar een onmid- zuu u iiicii-.cn, uii ueze aan- kleurloze wonaerbalsem meer de oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en Sieren tot in de gewrichten, zodanig t een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van' pyn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal b(j de hand to hebben. Willem Gunninghscbool te Utrecht: A. Postma te Leidendorp; Aeneas Mackay school te Utrecht-N.: S. Fossen te Olde- broek: Dr. H. Bavinckschool te Rotter dam-N H. van Gijzen te Drachten; Chr. Nat. school te Aarlanderveen: G. Leurdijk te Leider. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Nat. school te Aarlanderveen: E. Pauw te Alphen aan den Rijn; Juliana van S'.olbergschool te Apeldoorn: W. Week hout '.e Apeldoorn: Prins Bernhard- school te Schiedam: A. van Duijneveldt te Den Haag; A. S. Talmaschool te Rotterdam: C. J. van Beek te Oud- Vossemeer; J. P. Sweelinkschool te Apeldoorn: D J. M. Krins te Waddinx- Heme pi n gswerk CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Werkendam: J. Brons te iiïcr5ur.iouiui«u«%^ v.i 900.-: Bunschoten, het Utrechts Universiteit*-1 fonds overgedragen met het doel studen- ,.i kostbaar boek (Wheat. Mapping the Transmississippi West) ten behoeve in de Universiteitsbibliotheek leren. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Nieuwerkerk <Zld.): j buitenland te stimu-1Hofman te Zeist, die bedankte vo< iTricbt van de Wereldraad van Kerken de eerste assemblee in Amsterdam bijwoonde, werd gekozen. Hij volgt Jacovos op, die slechts elf dagen pri maat is geweest en toen gedwongen werd af te treden in verband met riet gepubliceerde beschuldigingen tegen zijn persoonlijke leven. Hij heeft een avontuurlijk leven geleid. Eenmaal werd hij ter dood veroordeeld en eenmaal wist hij ter nauwernood aan de dood te ontsnappen. In 1907 werd hij door Turken gevan- Sen genomen en er van beschuldigd dat r lij Griekse guerrillastrijders geleid. Hij was toen bisschop van Phi ladelphia. Hoewel hij ter dood deeld werd. slaagden Frankrijk en Rusland hebben werd. slaagden Groot-Brittannië. rijk en Rusland er in het vonnis ongedaan te krijgen en werd hij bij i] nieuw vonis veroordeeld tot vier ji gevangenisstraf. Bij de ontruiming i Klein-Azië door de Griekse troepen in 1922 wist hij aan de dood te ontkomen toen Turken de stad Izmir in brand sta ken en zijn superieur vermoordden. Een Brits oorlogsschip nam hem net op tijd In Griekenland is hij bisschop van Ffeze geweest en later van het tabaks district Cavalla. In die laatste stad jkreeg hij de naam „bisschop van de ai beiders" om zijn sociale bewogenheid. onderbre ken. Ik vermoed namelijk dat menig lezer in onze kwasi-democratische tijden geen raad weet met zoveel ontzag bij de vader van het kind, en dat men ook niet helemaal ziet, wat dit al les met de volkswijk te maken heeft. Nu zal het laatste op de duur wel duidelijk worden en daar doe ik d-is het zwijgen toe, maar zoveel eerbied dankbaarheid, ootmoed, gehoorzaamheid we kunnen het niet meer volgen. We zijn gewoon mi nisters op de schouder te kloppen; burgemees ters en wethouders te jijen en te jouën: we heb ben de houding van toffe-jongens-onder-mekaar. In dat opzicht ligt er een mateloos verschil tus sen de generaties van 1900 en van 1962. Hoe komt dat? Het zou onjuist zijn deze ongeremde, ongege neerde gemoedelijkheid toe te schrijven aan be paalde symptomatische verschijnselen. Het ont zag is niet zoek geraakt omdat elk zoveelste- hands cabaret mopjes tapt op Jan en Piet en Marga. Het verdween evenmin omdat de on barmhartige televisie zelfs de allergrootsten on barmhartig in hun hemd weet te zetten, zodat zelfs vorsten en prelaten maar zeer alledaagse, stumperige mannetjes bliiken te zijn. Het respect viel niet onder de tafel omdat hedendaagse machthebbers vaak zijn opgekomen uit de ran gen van veel nameloze kameraden, die ondertus sen drommels goed onthouden hebben hoe ze eens bikten uit hetzelfde keteltje. Het ontzag en daarmee feitelijk het gezag ts op een to taal andere wijze verloren gegaan. Voor de vader van het kind was er feitelijk maar Een. die ontzag vergt en verdient. Dat was Hij van Wien men zingt: „Geloofd zij God met diepst ontzag ontzaglijk Opperwezen!" Al heel jong had de vader leren buigen voor dat al lerhoogste Gezag. Dat z'n eigen vader hem op zo jeugdige leeftijd ontvallen was. speelde daar een bijzondere rol in. Het heeft hem oneindig veel moeite gekost om het „Onze Vader" te le ren bidden. Hij verstond het vaderschap Gods pas toen liij leerde begrijpen dat we dat niet an ders kunnen aflezen dan uit Je zeer bijzondere ver houding tussen God en Zijn Zoon Jezus Christus, om Wiens wil wij tot kinderen zijn aangenomen. En wie het zicht op de Zoon mist, komt óf tot een volledige ontkenning van Gods liefde, óf tot een eenzijdige nadruk op Zijn gezag, dat alleen maar met ontzag te beantwoorden valt. Ware hijzelf geen theoloog geworden en dat heeft er om gespannen, hij is eerst literator geweest en indien hij niet juist het meisje ontmoet had waarmee hij later trouwen zou, was hij als clas sicus naar Amerika gegaan! dan zou hij mo gelijk nooit in het reine gekomen zijn met „de zoete Vadernaam". Pal voor de definitieve be slissing echter leerde hij in onze eigen goede stad dat meisje kennen en koos het predikant schap. Maar ofschoon hij in die weg „het kinder lijk vertrouwen" vond. toch bleven gezag en ont zag een grote rol in zijn leven spelen. En dat bracht mee dat hij in iedere hooggeplaatste vóór alles de stedehouder Gods ontmoette en eerbie digde. Ik meen dat we juist deze laatste risie he den ten dage bijzonder hard zijn kwijtgeraakt. In een ontkerstende wereld hebben vorsten en mach tigen niets meer met God te maken. Men beoor deelt hen op hun persoonlijke eigenschappen. Men becritiseert hen, haalt hen desgewenst door dt mosterd, bekijkt hen zonder enige aandoening, en romantiseert hoogstens, allerhoogstens, hun le vensgeschiedenis. Maar wat is een levensgeschie- denis zonder God? Mogen we het hele woord,.ge- schiedenis" wel gebruiken voor een mensenleven dat beheerst wordt door eigen driften en vlagen door de gunst en de ongunst der medemensen Gebeurt er in zo'n mensenleven wel ooit iets be langrijks, iets van wezenlijk belang? De vader van het kind bleef het ontzag en hel gezag dus hooghouden. Daarmee is ook gezegd dat hij streng wettisch leefde. Eén bordje „Ver boden toegang" zou hem zelfs op hoge leeftijd doen omkeren op zijn schreden. Pijnlijk nauwge zet zou hij iedereen de titel geven, die hem toe kwam. Iedere amicaliteit zou hij blijven vermij den met hen onder wie hij zich geplaatst achtte Het heeft hem zeer vereenzaamd. En tóch zot hij zichzelf nooit vereenzaamd vinden, want hel kindschap om des Zoons wille „zet in een huis gezin". Ik heb nog al wat aanhalingstekens gebruikt ir dit artikel. Het moest wel. Het ging om verzen die hem bijzonder lief waren. Maar het allerliefst was hem geloof ik de lofzegging uit Open baring 5: „Het Lam dat geslacht is, is waardif te ontvangen de macht en de rijkdom en de wijs heid en de sterkte en de eer en de heerlijkheid en de lof..„.. WIJKPRED1KANT

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2