Jlicuuic £rihsrljc GTuuraiit Noodtoestand wegens komende betogingen Russen eisten corridors naar Berlijn weer op MENDES FRANCE ROERT ZICH Chaos is koren op molen van OAS Stilstaan voor Smallenbroek POWERS IS IN HET NIET VERDWENEN Auto reed haven van Breda in: 3 doden Twee doden bij ontploffing Chroesjtsjef: topgesprek in Genève Om) MAANDAG 12 FEBRUARI 1962 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12402 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „StanUasticfi is ahebleoen mgn hert ia tegtjcospotl" Jongste van dochters Bennett Zie pagina 7 Nieuws in één oogopslag Met het oog op nieuwe onlusten, die vandaag in Parijs werden venvacht, is in Frankrijk de noodtoe stand afgekondigd. De sterkte van de ordepolitie in Parijs is op 30.000 man gebracht. De leiders van de vakbonden en politieke partijen wilden niet afzien van het organiseren van demonstraties ter gelegen heid van de begrafenis der acht mensen, die vorige week donderdag bij onge regeldheden het leven ver loren. Indonsië zou bereid zijn tot belangrijke concessies in de kwestie Nieuw-Gul- nea, aldus heeft het Eerste Kamerlid mr. De Gou pre mier De Quay laten weten. Van regeringszijde is offi cieel herhaald, dat niet kan worden ingegaan op mede delingen van particulieren, die contact hebben gehad met Indonesische diploma ten. Elk eventueel voorstel dient via onze diplomatie ke vertegenwoordigers te lopen. De Russische premier Chroesjtsjef heeft presi dent Kennedy en andere regeringsleiders voorge steld een topconferentie te maken van de ontwape ningsconferentie, die op 14 maart in Genève zal begin nen. Naar het oordeel van Chroesjtsef zijn de vraag stukken te ernstig om niet door de regeringsleiders zelf te worden besproken. Opnieuw hebben de wes telijke mogendheden afwij- zünd beschikt op een Rus sisch verzoek om vandaag gedeelten van de luchtcor- ridor tussen West-Duits- land en Berlijn te reser veren voor Russische mili taire toestellen. De door de Russen vrij gelaten Amerikaanse U-2- piloot Francis Powers is herenigd met zijn vrouw en familie. Waar hij zich bevindt weet niemand. Zijn reis vanuit Berlijn naar Amerika was met de groot ste geheimzinnigheid om ringd. De vliegbases, waar- het toestel met Powers m boord tussenlandingen maakte, waren door mili tairen afgezet. Spanje en Portugal zou- van plan zijn te komen een volledige integra tie van beide landen. Ver wacht werd, dat generaal Franco en premier Salazar vandaag een belangrijke geheime bijeenkomst zou den hebben. Volgens het Amerikaan se lid van het Congres. Meivin Price, heeft de kernfysicus Hans Bethe in een lezing voor de studen- van de Cornell-univer- siteit een aantal onthullin gen gedaan over de jong ste Russische kernproeven, die niet openbaar gemaakt hadden mogen worden. IN Frankrijk heerst sinds gisteravond de noodtoestand. De afkondiging daarvan hield verband met de felle demonstraties, die vandaag wer den verwacht ter gelegenheid van de begrafenis van acht Fransen, die tij dens de onlusten van vorige week in Parijs in gevechten met de politie werden gedood. Blijkbaar uit vrees, dat de beruchte OAS (organisatie van het geheime leger) van een chaotische toestand in de Franse hoofdstad ge bruik zou kunnen maken om een greep naar de macht te doen, verzocht de regering de bevolking af te zien van de demonstraties, die voor vandaag op het programma stonden, omdat zij slechts zouden kunnen leiden tot ernstige wanordelijkheden. En toen bleek, dat de politieke en vakbondleiders niet van plan waren, gehoor te geven aan deze oproep, werd als voorzorgsmaatregel de sterkte van de Parijse ordepolitie op 30.000 man gebracht. Op het ogen blik, dat dit nummer ter perse ging, was het toch nog tot een renstige or deverstoring gekomen. De politieke leiders (als de socialist Guy Mollet en de radicaal socialist Mendès France) wilden een „zwijgen de betoging" organiseren. Het commen taar van Mendès France op de oproep van de Franse regering luidde: „Op de Parijzenaars is een beroep gedaan, stilte de nagedachtenis te eren v hen. die donderdag het slachtoffer zijn geworden van de meest onduldbare onderdrukking. Men heeft hun ook gevraagd, zich te verzetten tegen alle dreiging met ge weld en tegen de activiteiten van fascisme. En nu is de regering gekant Bracht het Algemeen Dagblad het antirevolutionaire lid van Gedeputeer de Staten in Drente, tevens Tweede- Kamerlid, J. Smallenbroek terecht in opspraak? Het blad meldde zaterdag morgen, dat zich vrijdagmiddag ii gangen van het provinciegebouw in Assen het volgende had afgespeeld. Een journalist van het A.D. passeerde de heer Smallenbroek. Hij werd door de gedeputeerde teruggeroepen en deze vroeg hem: „Op welke afdeling werkt U' Waarom staat U niet stil? „Waarom zou ik?" antwoordde de journalist. „Ik ver wacht van mijn ambtenaren, dat ze blii- ven staan, wanneer ik passeer", zei de heer Smallenbroek, in de waan verke rend, dat hij een van de provinciale amb tenaren voor zich had. Zaterdagmorgen bracht de heer G. Londo (soc.) dit incident in de ver gadering van de Staten ter sprake. Be langstelend informeerde hij, of men in hei provinciehuis evenals in het leger een re glement op de inwendige dienst kent De heer Smallenbroek antwoordde, dat het voorval had plaatsgevonden op een binnentrapje, waar het moeilijk is, dat twee mensen elkaar passeren. Van een reglement op de inwendige dienst met een halt-en-front maken is geen sprake, zei hij. Het gewone gebruik wil. sprak hi) als zijn mening uit dat een jonge man een oudere man voor laat gaan Prinses Beatrix is zaterdag van Schiphol naar Sankt Anton ver trokken. Zij zal daar gedurende veertien dagen een ski-vakantie doorbrengen met haar vriendin mevr. Renée Bradbrook-Smith- Röell. tegen een vreedzame betoging. Zij moet zich dan ook realiseren, dat zij met de maatregelen, welke zij tegen de betogers laat nemen de volle verantwoordelijk heid op zich neemt voor eventuele wan ordelijkheden en incidenten". De oud premier voegde hieraan toe, dat het Franse volk kalm en waardig staat op de eerbiediging van zijn burgerschap. Het communistische blad L'Humanité was gisteren bijna geheel gewijd aan een oproep gehoor te geven aan de stakin gen en het linksgeoriënteerde Franse vakverbond van onderwijzend personeel heeft gisteren zijn leden opgeroepen morgen, de dag waarop de slachtoffers van de straatgevechten zullen worden oegraven de gehele dag niet te werken. Intussen is de neef van premier DebTé, die sinds twee dagen werd vermist za terdag weer boven water gekomen. Hij schijnt niet, zoals aanvankelijk werd ge dacht, door de O.A.S. te zyn ontvoerd. Met betrekking tot de oplossing var het Algerijnse vraagstuk wordt op korte termijn geen overeenstemming tussen Frankrijk en de Algerijnse voorlopige regering venvacht. Het wachten blijft op fundamentele garanties voor de Euro pese gemeenschap in Algerye. Wel zijn vier leden van de Algerijnse regering zaterdag in Zürich aangekomen maar een datum voor een ontmoeting met een Franse delegatie kon in Parijs niet worden genoemd. In de Algerijnse steden zijn dit week einde weer verscheidene aanslagen ge pleegd. Zaterdag zijn bij een razzia in Algiers 192 geweren in beslag genomen 21 personen van wie vermoed wordt dat zij tot de O.A.S. behoren werden gearres teerd. In Oran zijn alleen zondag reeds tien mensen om het leven gekomen. Russen bemoeien zicli met fusie Courtaulds De Sowjetunie heeft zich gemengd i de strijd over de fusie tussen Imperia) Chemical Industries en Courtaulds, Vol gens Courtaulds willen de Russen van haar een fabriek van synthetische ve zels ter waarde van 70 miljoen gulden kopen om Courtaulds te heLpen in hel verzet tegen de fusie. De Russen vrezen namelijk, dat een fusie hun goede be trekkingen met Courtaulds zou schader. Courtaulds heeft voor de Russen al viei fabrieken ter waarde van 200 miljoen gulden gebouwd en voert besprekingen over fabrieksbouw in Roemenië, Zuid Slavië, China, Japan, Argentinië; Italië Spanje en elders. Na ruil tegen Russische spion: T^RANCIS GARY POWERS, Amerikaanse vlieger die inder tijd met zijn U-2-vliegtuig boven de Sowjetunie tot landen werd ge dwongen en die, zoals zaterdag reeds gemeld is, door de Russen werd uit gewisseld tegen de in Amerika ge arresteerde Russische spion Abel, gisteren in de V.S. aangekomen en met zijn vrouw en ouders herenigd. De reis van Powers van Berlijn naar de V.S. heeft in het diepste geheim plaats gevonden, zoals deze hele af faire door de Amerikanen zo ge heim mogelijk is behandeld. Zaterdagmorgen werd Powers op de Glienickerbrug tussen Wannsee en Potsdam tegen de Russische kolonel Abel, die vorige week vanuit Ameri ka naar Berlijn was getransporteerd, uitgeleverd. Tegelijkertijd kwam er bericht van de controlepost Char- n de Amerikaanse sector van Ber lijn, dat de Oostduitse autoriteiten de Amerikaanse studnt Pryor, die in au gustus, eveneens wegens spionage was gearresteerd, hadden vrijgelaten. Na zijn uitlevering op de brug in Duitsland is Powers in hert niet verdwe nen. Zijn reis naar de V.S. is door d« FBI. met de grootste geheimzinnigheid omhuld. Zelfs de Amerikaanse vertegen woordiger in Berlijn, generaal Clay, heeft niet met hem kunnen spreken. El ke vliegbasis, waar de veroordeelde pi- len. Gisteravond kwam op de luchtmacht basis Andrews in de VS, een transporu toéstel uit Europa aan, waaruit twee mannen stapten. Een van hen was onge twijfeld Powers. Zij stapten onmiddel lijk over in een helikopter, die met on bekende bestemming in de nacht ver dween. De familieleden van Powers was inmiddels aangezegd zich gereed te hou den voor een ontmoeting met hun man en zoon. Vermoedelijk zal Powers in de VS eenzelfde verhoor moeten ondergaan als de enige tijd geleden vrijgelaten be manning van een Amerikaanse bommen werper, die door de Russen boven de Noordelijke IJszee was neergeschoten De Amerikanen wilden niet zeggen, wanneer Powers journalisten te woord zou kunnen staan. Het enige wat men weet, is dat Powers zijn familie ergens in de VS reeds ontmoet heeflt. Onderhandelingen Aan de uitwisseling van Powers zijn maanden van onderhandelingen vooraj gegaan. Hierin schijnt de Newyorkse ad vocaat Donovan, de verdediger van Abel. een grote rol gespeeld te hebben. Deze was benaderd door de echtgenote van Abel, die informeerde of verzachting van ttraf mogelijk was. Na enige tijd is de ad vocaat met een machtiging van de Ame rikaanse regering naar Berlijn gegaan om de onderhandelingen verder te voe ren. President Kennedy had inmiddels de straf van Abel verzacht. (Deze ver zachting zou ingaan op het moment van uitwisseling. De zoer geheime onder handelingen resulteerden uiteindelijk in de uitvisseling van zaterdag. korte verklaring voor radio- Moskou werd gezegd, dat Powers was vrijgelaten ingevolge een besluit van het presidium van de opperste Sowjet genomen naar aanleiding van een cle- mentieverzoek ingediend door de bloed verwanten van Powers. Een van de re denen was geweest het verbeteren van de betrekkingen met de VS. Nergens de Russische pers wordt gewag gemaakt van de uitwisseling of van kolonel Abei Het bestaan van spionnen in Russische dienst wordt volledig doodgezwegei De ouders en de echtgenote van wers waren dolgelukkig, toen ze nieuws vernamen. Zij hadden wel verzachting van de straf verwacht, hier waren ze niet op voorbereid. De Amerikaanse autoriteiten deelden hen zaterdag mee, dat ze zich gereed moes ten houden om Francis Gary ergens in de VS te ontmoeten. Vader Powers ver klaarde, dat ze vol ongeduld klaarston den, maar dat ze nog niet wisten waar heen de reis zou zijn. Ook de ouders van Pryor, die al iet* eerder van het nieuws op de hoogte waren gesteld, waren overgelukkig. Zij waren naar Berlijn gekomen en konden hun zoon opwachten bij het controlepunt Charlie aan de Friedrichstrasse. Pryor Is inmiddels op het vliegveld Idlewild in New York aangekomen, waar hij verklaarde over het algemeen goed be handeld te zijn. Hij was gedurende zijn gevangenschap -niet mishandeld. Diplomatieke waarnemers zien de zaak-Powers na de jongste ontwikke ling als een onderdeel van een krach tige Sowjet-campagne voor 'n ..vreed zaam naast elkaar" leven. Men is zeer benieuw naar de Chinese reactie op de vrijlating van Powers, omdat dit rechtstreeks zou ingaan tegen de belangen van China, welks politiek is gebaseerd op een onverminderde vijandigheid jegens de VS. Dat de Russen ook niets meegedeeld hebben over Abels vrijlating bewijst, dat zij de zaak heel anders zien dan de Amerikanen. Het Westen ziet de zaak als een ruil van veroordeelden, maar de Russen hopen met dit gebaar een verbetering van de -Amerikaans-Russi sche betrekkingen te bereiken. De Ame rikanen hebben echter al laten weten, dat de uitwisseling niet van invloed Is op welk der grote vraagstukken, die geschilpunten tussen Oost en West op leveren. >ee mensen kwamen om het leven, twee anderen- werden gewond., toen I erdag in Tilburg de verwarmingsinstallatie van een groothandel in I bananen ontplofte. De ravage was bijzonder groot. sonenauto in de haven gereden. De twee inzittenden kwamen om het leven. Een inwoner van Breda, die het reddingswerk gadesloeg, wond inzittenden te redden, dat hij korte zich zo op over het feit, dat zijns in ziens te weinig werd gedaan om de tijd later aan een hartaanval over leed. Omstreeks kwart over tien kwam de personenauto, waarin de 58-jarige aan nemer C. A. Prince uit Haamstede en zijn even oude collega S. Wijsman uit Zierikzee waren gezeten, door een nog onverklaarbare oorzaak in de haven te recht. Een 17-jarig meisje, dat het on geluk had zien gebeuren, waarschuwde de bewoners van het dichtsbijzijndi huls. De 36-jarige heer J. C. Verkerk be gaf zich direct te water en poogde de heer Prince, die uit zijn auto had kunnen komen, naar de wal te brengen. Dooi de koude bevangen moest hij de dren keling echter loslaten. Ook de reddings pogingen van de 22-iarige kok J. Noten boom had geen succes. De 57-jarige vader van de heer Ver kerk. die op de wal de hulpverlening gadesloeg, wond er zich zo over op dat niet meer omstanders assistentie ver leenden. dat hij onwel werd en korte t(jd later in zijn woning overleed. Hij was hartpatiënt en was nas enkele da gen tevoren teruggekeerd van een ver blijf in een ziekenhuis. Toen de auto door de brandweer op het droge was getakeld, werd daarin het stoffelijk overschot van de heer Wijsman aangetroffen. Op aanwijzingen van de heer Verkerk jr. vonden duikers van do in Keizersveer gelegerde Dontonniers La ter het lijk van de heer Prince. Australische Papoea's tegen Indonesië De Jaarvergadering van Papoea-afge vaardigden van de streekgemeenschap pen in Australisch Nieuw-Guinea, dit door 51 mensen werd bijgewoond, heeft volgens de South Pacific Post, te Port Moresby een resolutie aangenomen waarin zij de Indonesische eisen tot in lijving van West-Papoea afwijst. Zij verklaart dat Nieuw-Guinea één eiland ls en dat de bewoners één ras vormen De Indonesiërs zijn een geheel andei volk. Nederland en Australië voeden dit op totdat het rijp is voor zelfbestuur Dit is goed en moet zo blijven. Het volk van Australisch Nieuw-Guinea wensi niet dat West-Papoea door Indonesië ingelijfd wordt aldus de resolutie Zaterdagmiddag heeft zich in de ma gazijnen van de N.V. Hexspoor en Zonen te Tilburg, een explosie voorgedaan in de gasinstallatie voor de verwarming van de cellen, waarin bananen hun rij pingsproces ondergaan. Van de op dal moment in het gebouw aanwezige ze» personen werden er twee op slag ge dood en een derde levensgevaarlijk ge- Volkomen onverwachts explodeerde do gasinstallatie met een enorme knal. Vaj- lende brokstukken van dak en muren veroorzaakten in een minimum van tijd een trieste ravage. Een der directeuren der N.V, de 37-jarige L. G. J. Hex-poor werd onder het vallend puin op slag ge dood, evenals de 35-jarige boekhoude» der N.V., H. J. M. Bogaers die zich op hel kantoor bevond. Onmiddellijk stroomde van heinde en ver mensen toe. Even ontstond er een paniek, toen men, zonder op gevaar be ducht te zijn, de spoorbaan waar re gelmatig treinen tussen Breda en Til burg passeren, overliep. De schade is zeer aanzienlijk. Overal In het gebouw zijn de muren gescheurd en de volgepropte bananencellen wer den ernstig beschadigd. Vóór ontivapeningsdebat PREMIER Chroesjtsjef van Sowet-Rus- land heeft gisteravond voorgesteld bij de opening van de ontwapeningsconferen tie op 14 maart in Genève, een topcon ferentie van achttien landen te houden. Het voorstel werd gedaan in een brief aan president Kennedy en de andere be trokken staatshoofden. Dit voorstel van Chroesjtsjef is een antwoord op het voor stel van Kennedy en premier Macmillan van Engeland, om de ministers van bui tenlandse zaken de opening van de ont wapeningsconferentie bij te laten wonen. Chroesjtsjef zou verklaard hebben, dat de pogingen om een einde te maken aan de wedloop met kernwapens een veel te ern stige zaak is om over te dragen aan de bureaucraten (met wie hij de ministers van buitenlandse zaken bedoelde). Van Weste lijke zijde is nog geen commentaar op dit voorstel geleverd. De regering Kennedy neemt het standpunt in. dat geen grote top conferenties gehouden moeten worden als voorgaande besprekingen niet hebben uit gewezen, dat er mogelijkheden tot een over eenkomst zijn. Een mislukking van een der gelijke topconferentie zou de spanning ern stig kunnen opvoeren. Volgens de brief van Chroesjtsjef kunnen de ontwapeningsbeginselen zoals die ln de af gelopen herfst in de Algemene Vergadering van de V.N. door Rusland en de V.S. werden aanvaard, als basis voor de Geneefse onder handelingen dienen. Deze beginselen betref fen de procedure voor achtereenvolgende maat regelen om de bewapeningswedloop te beteu gelen en de militaire kracht te verminderen met als einddoel algemene ontwapening. On der de achttien landen die in Genève zullen onderhandelen bevinden zich Canada, Enge land, Frankrijk en de V.S. aan de westelijke zijde. Polen, Rusland en Tsjechoslowakije aan de oostelijke zijde en verder een aantal neu trale landen oun. Brazilië, India, de V-A.R. en Zweden. Anderhalve ton in Londen zoek Scotland Yard stelt op liet ogenblik een on derzoek in naar de verdwijning van bankbiljet ten ten bedrage van 150.000 gulden, die met een Zwitsers lijntoestel van Zürich naar Londen moesten worden vervoerd. Het geld, in coupures van 1 en 5 pond ster ling, had donderdagavond met een Caravelle van de Swissair moeten arriveren, het was ech ter nergens meer te vinden. Een functionaris van de Zwitserse maat schappij verklaarde, niet te kunnen zeggen, waar de biljetten na de aflevering in Zürich konden zijn gebleven. Ten den.- stijgend WEER ES EUROPA PR waait vandaag een zware wester- storm, afkomstig van een depressie die zondag nog bij IJsland lag. Deze stormdepressie is snel naar Denemarken getrokken en heeft boven de hele Noord zee de wind tot volle storm doen toene men. In het westelijk kustgebied werden vammorgen al enkete windstoten van honderdtien kilometer per uur gemeten. Deze stormwind 'zal de komende twaalf uur nog aanwezig blijven en iets naar noordwest ruimen. Morgen wordt er via Schotland iets koudere lucht met enkele HET gure buien aangevoerd. De koude lucht zal vin IJsland verder naar het Noord- Rapporten hedenmorgen zeven uur zeegebied opdringen, zodat het weer de komende dagen een onbestendig en guur karakter krijgt. De hoeveelheid regen was tot vanmorgen niet bijzonder groot. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: nujt.| Harde wind tot storm, geleidelijk rul- tpenourg mend van west naar noord-west. Nu en dan buien, maar ook enkele opklaringen, j* gut kouder. (Opgemaakt te 11.15 uur). Twente Eindb ZON EN MAAN Za .mp Dinsdag: zon op 8.01, onder 17.49 uur; itucfch maan op 12.33, onder 3.26 uur. o*o 19 februari Volle Maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 13 februari 9.47 vjn. en 22.30 n.m. Barometerstand zaterdag: 768 mm tendens: dalend Londeo Adam BrimeJ T~\E westelijke bezettingsmogendheden in West-Berlijn hebben gisteren •*-' andermaal afwijzend beschikt over een Russisch verzoek om delen van de luchtcorridors naar West-Duitsland voor Russische militaire toe stellen te reserveren. De Russen eisten het gebruik van de noordelijke en middelste corridor tot een hoogte van 2.250 meter voor zich alleen. Intus sen duren de peilingen om te komen tot een gesprek over Berlijn met de Russen nog steeds voort. De Westduitse regering denkt erover om, indien deze pogingen zullen mislukken, haar ambassadeur in Moskou, Kroll, te machtigen, tot het hernieuwen van zijn contact met de Sowjet-regering. Aangezien de luchtcorridors voor het voortbestaan van West-Berl(jn van ie- belang zyn, zullen de westerse mo gendheden elke poging van de Russen gedeelteiyke zeggenschap over de luchtwegen te verkrUgen met beslistheid E *or«T- week woensdag en donderdag eisten de Russen de corridors op voor militaire oefeningen, ditmaal van vanmorgen kwart over tien tot even over half een De Russen werd evenwel te verstaan 2.250 meter gaan vliegen. De geallieer den stellen de Russen aansprakelijk voor de veiligheid van het luchtruim in deze corridors. Verleden week werden er geen sisc^e vliegtuigen tijdens de door de Russen geëiste uren in de corridors waargenomen. De geallieerden beschouwen elke In breuk op de vrijheid van het verkeer -net Berlijn als een inbreuk op de gemaakte afspraken. Bovendien is het met het oog gegeven, dat de geallieerde vliegtuigen J op mogelijke onderhandelingen over Bei gewoon door zullen vliegen. De trans- lijn van het grootste belang niet ge- portvliegtuigen zullen weer beneden de j ringste beperking op de verbindingswe-1 gen met de rest van Duitsland te aan vaarden. Zoals bekend stelt de Amerkaanse ambassadeur in Moskou, Thompson, po gingen ln het werk om te komen tot een .inderhandelingsbasis met de Russen. By een eventuele mislukking denkt de West deur, Hans Kroll, opnieuw contact met de Russen te laten opnemen. Dit zou geen scheuring in het wes telijk from betekenen, maar .ju .er een verandering van taktiek, aldus Westduitse zegslieden. Bovendien weigert Adenauer zich door de Rus- aen te laten overhalen tot tweezijdi ge onderhandelingen. De drie westeiyke commandanten ln Beriyn hebben zaterdag bU hun Rus sische ambtgenoot geprotesteerd tegen de invoering van de dienstplicht in Oost- Bcrlijn, aangezien dit een „hermllital- risatie van Oost-Berlyn bet end". De Russische kolonel Solofjef heeft gewei gerd het protest ln ontvangst te nemen, omdat „dit een interne aangelegenheid de Oostduitse regering is". onbew.windstil windstil 16 „Ik moet nu ophangen, mam, ik was juist in de badkamer aan het spelen, toen u belde."

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1