GLADDE PRAATJES EN kleine lettertjes BEZORGEN HUISVROUWEN STROP Twintig procent meer personenauto s Huishoudelijke apparaten met een kwalijk luchtje Consumentenbond dient klacht in bij justitie U proeft de moutwijn Weer vele doden bij relletjes in Kivoe Werkgevers metaal zien conjunctuur teruglopen Duizenden ambtenaren naar 't bedrijfsleven Cocktail-party rond Jaguar Mark Ten Japan vraagt: stop ermee 9 ZATERDAG 10 FEBRUARI 1962 TAE wereld wil bedrogen zijn" is een bekend spreekwoord, dat maar al te waar is. In gesprekken, die wij hebben gehad met de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, de Consumentenbond, de Huishoud- raad en de Vrouwen Elektriciteitsvereniging, is ons duidelijk geworden, dat vooral de laatste tijd veel huisvrouwen het slachtoffer zijn van kwa lijke praktijken bij de verkoop van huishoudelijke apparaten. Nadat men een handtekening voor de koop van een of ander apparaat heeft gezet, of nadat het bestelde is ontvangen, gaan de ogen pas open en ontdekt de huisvrouw, dat zij een ondeugdelijk of een veel te duur apparaat heeft ontvangen. zich gedupeerd voelenden in een bekend vermaakcentrum hebben gekocht. Spoe dig blijkt, dat men de mixer voor een veel te hoog bedrag heeft aangeschaft en dat men vast zit aan een koopcon tract. dat verplicht tot betaling van ruim f 300. terwijl het apparaat in een van onze nabuurlanden nog geen f 100 kost. Degenen, die een demonstratie van deze mixer bijwonen, worden geïmponeerd door de vele mogelijkheden en beseffen niet dat bijna alle andere mixers die ook hebben. Nadat men de handtekening heeft ge zet onder het contract met de vele klei ne lettertjes, gaat. men beseffen dat men onjuist heeft gehandeld. Van alles wordt dan ondernomen om onder de bepalingen van het contract uit te komendoch het resultaat is vrijwel nihil. Wel wordt de kans gegeven in plaats van de mixer andere apparaten, zoals stofzuigers en ijskasten te kopen, doch ook hierby moet men uitkijken, daar het hier veelal mer ken betreft, waarvoor in om land .vrij wel gen onderdelen te krijgen zijn. Dan pas denkt zij eraan om een van bovengenoemde organisaties in te lich ten. Dan is het veelal te laat. Te laat, omdat men volgens de letter van dc wet de verkoper niet kan vervolgen. Daar van maken deze verkopers gebruik. Zij weten precies, wat zij kunnen doen of moeten nalaten, maar als het een keer niet vlug genoeg lukt een order in de wacht te slepen, kunnen zij wel eens een fout maken. Daarop wachten dè vrouwenbonden en organisaties Veel kooplustige huisvrouwen ondervin den nog de narigheid van een bezoek aan de in de Houtrusthallen gehouden beurs of van een dagje uit naar het bekendste vermaakcentrum van Den Haag. Deze huisvrouwen hebben zich laten misleiden door de reclame voor een bepaald merk stapelpannen. „Voed u goed Leef langer" is de aanhef van een folder, waarin reclame gemaakt wordt voor deze pannen. Als men argwanend deze folder leest ontdekt men. dat hierin zoveel nonsens staat, dat men de f 129 voor drie arm zalige pannetjes beter in de zak kan houden. Het wordt allemaal heel mooi voorge steld en velen laten zich een rad voor de ogen draaien. De dames, die belang stelling hebben, worden uitgenodigd om ln een buurtcafé een demonstratie met deze pannen bü te wonen. Van een van de eigenaressen van een dergelijk buurt café kreeg de Ned. Ver. van Huisvrou wen een brief. „Voor de demonstratie begon ging mijn keuken voor uren ach tereen op slot. Er werd gekookt en ge braden dat het een lieve lust was. Toen de demonstratie met de pannen begon, werden de reeds halfgare produkten In de pannen gedeponeerd. De aanwezige dames kregen toen de Indruk, dat door deze pannen de maaltijden ln een mini mum van tijd gereed waren. Mijn café krijgen ze nooit meer". Als een klap op de vuurpijl wordt er tijdens zo'n demonstratie nog gezegd, dat er enkele pannen worden verloot en wordt er geschermd met een speciale prijs. Het resultaat ls niets dan ellende MIXERS Alle^ vloeit voort uit het feit, dat men niet leest wat m^n tekent. De huurkoper van de door ons bedoelde mixer wordt aan handen en voeten gebonden, zodat het onmogelijk is de koop teniet te doen. Zelfs als het gekochte op een of andere wijze verloren gaat, is de koper verplicht het gehele verschuldigde bedrag te beta- De Consumentenbond heeft naar aan leiding van de vele klachten, die over de ze zaak binnenkomen, een aanklacht in gediend by de Officier van justitie te Zutphen, die op deze klachten serieus is Ingegaan. Indien hiervan het resultaat Is, dat de betrokken firma wordt ver oordeeld op wat voor gronden ook, zullen vele hulsvrouwen verlicht kunnen ademhalen. Ook op de Damesbeurs werden vele huishoudelijke apparaten verkocht, die veel te duur waren. De huisvrouwen worden maar al te vaak verblind door allerlei reclameacties en aanprü zingen. OOK MET stofzuigers werden tot voor kort moreel ontoelaatbare prakty- ken toegepast. Op een beurs werden be langstellende dames uitgenodigd geheel vrubiyvend een formulier te tekenen waardoor zy een gratis demonstratie HET Kongolese nationale leger en V.N.-strijdkrachten zijn giste ren gezamenlijk in de provincie Kivoe tussenbeide gekomen om rel letjes te onderdrukken. De ongere geldheden waren ontstaan, nadat er verkiezingen waren gehouden voor een nieuwe koning. De plaatselijke Mwami (koning) is een paar maan den geleden afgezet door de provin ciale regering van premier Miroeho. Bij de gevechten zouden vele Afri kanen het leven hebben verloren. De gevechten vonden plaats bij Kara- be ten noorden van Boekavoe, de hoofd stad van de provincie Kivoe. De laatste maanden was het hier steeds onrustig geweest. Een majoor van het V N.-leger, die juist was teruggekeerd uit de oerwou den van Kivoe. had gemeld dat de rust was weergekeerd en dat alle blanke zen delingen en missieonarissen in deze streek veilig zijn. De verkiezingen voor een nieuwe koning waren nodig, omdat dc vorige was afgezet door de provinciale regering wegens onwettig optreden. Dc verkie zingsuitslag is nog niet bekend. Intussen ls de eerste groep huurlingen, die Katanga verlaten heeft sinds Tsjombe zich heeft neergelegd by de els, dat de huurlingen uit de strüdkrachten moeten verdwijnen, in Salisbury In Rhn- deslë aangekomen. De groep bestaat uit negen man en is doorgereisd naar Brussel. Een woordvoerder namens de negen mannen zei, dat zij de laatste „officiële huurlingen" zijn, die uit Katanga zijn vertrokken. „Als er nog meer zijn, dan zijn ze in het oerwoud en vechten al leen". verklaarde hij. Zij zouden Afri kaanse troepen hebben opgeleid voor de guerilla tegen de VN.-troepen. Een van de huurlingen zei, dat de V.N.-militairen niet goed bU de Katanganen staan aan geschreven en by gevechten in het oer woud geen schijn van kans hebben tegen Katangaanse guerilla's. De Union Minière is gisteren bereid gebleken een deel van haar kopererts per trein via Leopoldstad te vervoeren op voorwaarde, dat volledige molest- garanties werden gegeven Zoals bekend wil de Kongolese regering van Adoela, dat de maatschappij voortaan belasting betaalt aan de regering in Leopoldstad aan huis zouden krijgen. Natuurlijk lazen zy de kleine lettertjes niet. Later bleek, dat zy aan een koopcontract vast zaten, waarvan het moeilyk was af te komen Nog niet heel lang geleden werd een koelkastje van 25 liter in de handel ge bracht voor.... f 25. Zelfs voor de radio werd hieraan aandacht geschonken. Na dat het apparaat door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen door een erkend Instituut op dat gebied was on derzocht, kreeg men ten antwoord: „Het kastje koelt alleen als het s writers vriest". Bij een van de genoemde organisaties werd ons gezegd, dat apparaten ..waar mee op de een of andere manier iets aan de hand is, steeds voor een prijs van om en naby f 150 te koop wordt aange boden". Vertrouwenskwestie l^AN MEN huishoudelijke apparaten dan niet zonder meer aanschaffen Wij zijn opnieuw tot de slotsom geko men, dat een aankoop een vertrouwens kwestie is en dus het beste kan geschie den bij een vertrouwd adres. Hier1 kan men de beste service geven en daar is men er tevens bij gebaat, dat een klant op de beste manier geholpen wordt. Alle overige andere zaken is het alleen maar te doen om een eenmalige verkoop. Van daar. dat men niet op klachten van ko pers ingaat en zelfs niet bang is om door middel van een proces de weigerachtige koper tot betaling te dwingen. Men kan alle narigheid voorkomen door op zorgvuldige wijze te werk tc gaan. Eventueel wint men informaties in bij een van de bekende vrouwenorgani saties. Zij zullen u tevens adviseren, hoe men een twijfelachtig en tevens gevaar lijk koopcontract moet lezen en u-aarbj) men dan op. moet letten. Indien iedereen dit zou doen, zouden de kwalijke praktijken spoedig tot het verleden behoren. Zolang dit niet ge beurt, blijft het spreekwoord ,J)e we reld wil bedrogen zijn", maar al te waar. (Van onze soc.-econ. redactie) Voor het begonnen jaar ben ik be zorgd over de te verwachten conjunc turele ontwikkeling. Er kan op het ogenblik reeds gesproken worden een economische terugslag, naar deze terugslag wordt nog versluierd door langlopende opdrachten. Deze opdrachten zijn nog niet afg< werkt, waardoor elke ondernemer op het ogenblik nog over voldoende pro- duktiemogelijkheden beschikt. Het kan zo nog een lange tijd duren alv vraag naar investeringsgoederen zover is teruggelopen, dat een belangrijk verminderde vraag naar arbeidskrach ten ontstaat. Maar met name de partiële staal- producerende bedrijven en overpro- duktie in de ijzer- en de ongunstige toestanden in de scheepsbouwsector kunnen moeilijk nog doen spreken van een gezonde conjunctuur, waarvan men de toekomst met vertrouwen te gemoet zou kunnen zien. Deze weinig opwekkende woo/den sprak gisteren de heer J. M. Nijman Dzn, voorzitter van de contactgroep van werkgevers in de metaalnijverheid op de landelijke ledenvergadering van d( contactgroep van werkgevers in de me taalnijverheid op de landelijke leden- Journalisten vragen wijziging Kieswet Het bestuur van de Federatie van Nederlandse journalisten heeft zioh tot de minister van binnenlandse zaken ge wend naar aanleiding van het feit dat de wettelijke datum voor de gemeente raadsverkiezingen dit jaar valt op 30 mei, de dag voor Hemelvaartsdag. Het federatiebestuur wijst erop dat op He melvaartsdag geen couranten plegen te verschynen en dat het maken van een uitzondering op deze regel althans voor een zeer belangrijk deel van de dag bladen praktisch ondoenlijk is. De aan dacht wordt er op gevestigd dat inge volge de tegenwoordige bepalingen van de Kieswet de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1963 wederom op de dag voor Hemelvaartsdag zullen moe ten worden'gehouden. In het belang van een goede en actuele voorlichting door de pers van het publiek verzoekt het bestuur de minister met klem op korte termijn een zodanige wijziging van de Kieswet te bevorderen dat voortaan wordt voorkomen dat de verkiezings data vallen op een dag die voorafgaat aan Hemelvaartsdag, dan wel aan een andere feestdag waarop geen couranten uitkomen. Protest tegen komst van Kirihio Gisiteren hebben inwoners van Ransiki in Nederlands Nieuw-Guinea een telegram gestuurd aan resident J van Bodegom, waarin zy verklaren geen behoefte te hebben aan een terugkeer van de heer Kirihio „om ons voorlichting te g=ven". Hij is immers op eigen houtje naar Indonesië gegaan zonder zich om onze mening te bekommeren". „Wij wensen hier geen voorlichting zoals ln Bonthain", aldus het telegram. (In Bonthain op Zuid-Celebes had Kirihio op zijn rondreis met Sukarno enkele pro-Indonesische uitingen gedaan). vergadering van de contactgoep in Utrecht. De toename van de industriële pro- duktie is reeds tot staan gekomen. In de metaalindustrie bewoog de produktie zich sinds april 1961 op een duidelijk lager niveau dan in de overeenkom stige periode van I960. GEMAKZUCHT Andere factoren, die de heer Nijman aanleiding gaven tot bezorgdheid wa ren: inkrimping van de winstmarges tengevolge van de stijgende produktie- kosten en de door felle concurrentie da lende prijzen, het daarmee samenhan gende onbevredigende verloop van de in vesteringen. de teleurstellende ontwikke ling van de export, die in 1961 nog maar met enkele procenten toenam, de ongemotiveerde stijging van de con sumptieve uitgaven (6 pet, in 1961) en de in de hoogconjunctuur ontstane alge mene neiging tot gemakzucht. Ook was de heer Nijman van mening, dat de invoering van de 45-urige werk week een ongunstige invloed heeft uit geoefend en dat van alle goede voorne mens om door grotere inspanning hel produktieverlies op te vangen weinig of niets is terecht gekomen. De productie cijfers voor de metaalindustrie hebben dit inmiddels wel aangetoond Een meer magere periode in de con junctuur is op liet ogenblig bezig haar komst aan te kondigen, aldus de heer Nyman. een periode waarin minder weelderig zal moeten worden geleefd en waarin zowel werknemers als werkge vers zich meer dan tot dusver zullen moeten Inspannen om het eenmaal be reikte niveau te kunnen behouden. De huidige hoogconjunctuur noemde hy meer schQn dan werkeiykheid. De heer Nijman bepleitte voorts een stringente toepassing van het prys- en loonbelcid van de regering. Met het oog op de E.E.G. zal zoveel mogelyk naar kostenverlagingen gestreefd dienen te worden. Voor de Nederlandse metaal industrie achtte hf) de E.E.G. een be dreiging. Het achter-inlerleur van de Jaguar Mark Ten Saloon, die gis termiddag bij de N.V. Lagerwijs Automobiel Maatschappij werd ge toond. Duidelijk is de opgeklapte pick-nick tafel van wortelnotenhout aan de achterzijde van een van de uoorstoelen te zien. Tienmaal „Taal van het Materiaal" Een lust voor het oog is telkenjare de kalender die De Reproductie Com pagnie te Rotterdam als een fraai staal van vakmanschap rondstuurt. Hij loopt altijd van februari tot februari, en me nigeen heeft er al met ongeduld op zitten wachten. Het is de tiende, dit onder het motto „Taal van het materi aal" verzorgd is, en het is ongetwijfeld de mooiste. Elke maand een reproduktie, elke maand een verbluffend bewijs van wat cliché- en druktechniek in onze tyd ver mogen. De D.R.C. heeft het zich bepaald niet gemakkelijk gemaakt; elk kunstwerk vereiste kennelijk een aparte benadering en er zal met het vervaardigen van deze kalender heel wat tijd en kosten ztin ge moeid. Want er werd met opzet gezocht naar sprekende voorbeelden van mate-' rlaaltoepassinc bij levende Nederlandse kunstenaars. En aangezien de moderne kunst zoals de criticus C. Doelman in een begeleidend artikel terecht opmerkt hyperindividualistisch is, heeft de re- produktiekunst (want ook dit mag wel een kunstvorm genoemd worden) het niet eenvoudig. Anderzijds is er in deze tijd een steeds groeiende behoefte aan goede reprodukties; dat gaat gepaard met de socialisering van de kunst, waarop Doel- Alom bekende kunstenaars zh'n verte genwoordigd, zoals Willem Hussem met een bijzonder goed afgebeeld olieverf schilderij. en Herman Berserik met zyn bekende aquatint van de etser in zyn ate lier; Wally Elenbaas met een knap kleu renlitho en Wessel Couzyn met een bron zen reliëf. Maar ook werk van begaafde Jongeren is opgenomen: een olieverf van de Haagse Gerard Verdyk. een wasplas- tiek van de beeldhouwster Lies Maes. De glaskunst ontbreekt evenmin: een kleurig raam in gekit glas van Joh. v. d. Broek en een van de ramen in beton, die Louis de Roode voor het Rotterdamse spoorweg- oostkantoor vervaardigde. Van de oudere Etie van Rees is er een fijnzinnig gegla zuurd dierenfiguurtje, van Roger Chail- loux een zeer knap weergegeven ets, van Lex Metz een penseeltekening en van Anni Apol een fraai wandkleed. De repro dukties zijn uitgevoerd in offset en boek druk. De grafische vormgeving was van Piet Klaasse Gkf en Hans de Vries Gkf Een felicitatie waard. Tweelingen gaan congresseren De Nederlandse Vereniging van Twee lingen, ten dienste van wetenschap en volksgezondheid, organiseert met Pink steren 1962 een groot internationaal con gres voor tweelingen en meerlingen uit Nederland, Duitsland, België en Luxem burg. Dit driedaagse congres staat open voor alle twee- en meerlingen, en staat onder leiding van voorzitter dr. J .W. Bruins, arts te Deventer. De deelnemers wacht een bonte avond met cabaret en dans een viertal spreekbeurten door profes soren en doktoren en excursies. De vereniging telt 102 tweelingen al» leden, met de Zwolse vierling Kiffers als Niet uitsluitend hoger personeel (Van onze sociaal-economische redactie) Naar schatting zevenduizend amb tenaren, georganiseerd in een van de drie samenwerkende bonden van overheidspersoneel, hebben vorig jaar de overheidsdienst verlaten en zijn overgegaan naar het bedrijfs leven. Tot deze schatting kwamen gisteren de voorzitters van die bon den, toen zij op een persconferentie in Den Haag wilden illustreren dal het verloop onder het overheidsper soneel niet beperkt is gebleven tot de hogere rangen, maar zelfs groter is onder het lagere en middelbare personeel. By genoemd* zevenduizend kan volgens de vooreitters, die ter perscon ferentie een toelichting gaven op hun adres aan de Tweede Kamer inzake de ambtenarensalarissen, gevoegiyk eer paar duizend ongeorganiseerden tellen Het gaat volgens hen niet aan de pnsi tie van de hogere ambtenaren zoveel sterker te verbeteren dan die van overige personeel, alleen omdat anders weglopen. Dit motief geldt dan evenzeer voor de lagere en middelbare ambtenaren, met name voor die met een technische functie. Een toelichting gevend op de stelling van de centrales dat eerst de achter stand in bezoldiging van lagere en mid delbare ambtenaren dient te worden weggenomen, alvorens er iets voor d« schaalloners in het algemeen kan wor den gedaan, zei NCBO-secretaris W. Wieringa, dat die achterstand wordt ge schat op een percentage van 5 tot 7 procent. Hij vertelde dat dit percentage zelfs is voortgekomen uit berekeningen op het ministerie van Binnenlandse Za ken. waar de achterstand steeds is er- De voorzitter van de katholieke cen trale. de heer A. C. M. Weijters, noem de als knelpunten in het overleg de trendberekening, de achterstand lagere en middelbare ambtenaren, de prestatiebeloning voor schaalloners, de pensioenen en de uitkering ineens, zei dat deze wensen ingetrokken hadden moeten worden als de centrales de voorstellen van de minister w meegegaan in ruil voor een uniform percentage ter verhoging van de sala rissen der schaalloners. De voorzitter van het Alg. Comité Overheidspersoneel zei dat men geen slechter overleg kan bedenken dan die met het rük, dat de personeelsver- tegenwoordigers de benodigde gegeven: onthoudt. Hij had overigens waardering voor het besluit van minister Toxopeus met de uitvoering van het regeringsbe sluit te wachten tot na de behandeling van de salariskwestie in de Tweede Langs het trottoir van cle Koningin negracht, waar de heer Lagarwij in showroom de nieuwe Jaguar Mark X saloon tijdens een cocktail-party'aan een talrijk publiek toonde, stond gis termiddag een diepzwarte 7-persoons Daimler (f 50.000) geparkeerd. Er werd door komende en gaande gasten, waar onder leden van corps diplomatique en corps consulair wel een nieuws gierig oog naar geworpen, maar de be langstelling concentreerde zich tuurlijk rondom de comfortabele Mark Ten: 20 cm lager dan zijn voorgangers, met een grotere binnenruimte, vóór pere concurrentie en een verlaging van het tarief (Van onze verkeer,s- redacteur) VOOR de autobranche is het jaar 1961 in het algemeen een uitstekend jaar geweest. Deze conclu sie van het 68ste jaarver slag van de Nederlandsche Vereeniging „de Rijwiel en Automobiel-Industrie" (RAI) wordt bevestigd door de daarin opgenomen cijfers en beschouwingen. Begunstigd door een grote economische bedrij vigheid en een stijgende welvaart nam de perso nenautoverkoop belangrijk toe. namelijk van 100.154 nieuwe personen- en com binatie-auto's in 1960 tot 120.195 in het achter ons 1*960 50,6 liggende jaar. Een scher- gulden 34,4 pet (in 1960 34,9) Ook de bedryfsauto-verkoop Het verslag opent met beschouwing over de Euro- markt van de eerste naar de tweede etappe, en de invloed van het E.E.G.-verdrag op de wegentranaportmiddelen- branche. Door de voortgaan de verlagingen van o.m. het invoerrecht kan de auto in ons land goedkoper worden, m.a.w.binnen het bereik ko- auioniobielverkoop is de gang grotere bevol- I. A. omzetbelasting vertoonde een uitgesproken De omzetten in nieuwe mo- pet afkomstig is v (van 20 op 18 procent) leidde in 1961 lot prijsda lingen. De onderverdeling van de verkoo.- naar prijsklassen gaf weinig verandering te zien. Het aandeel styging. Het aantal afgege- torrywielen - kentekenbewyzen lag ongeveer 30 pet het vergelykbare cy- i 1960. Wel zeer opval- vrijwel ongewijzigd, be9tel- weten 2600 motorrUwielen ble- ten binnen de Euromarkt, e 10.000 scooters. Bij de ranciers biyft er dus m bromfietsen trad medio 1961 veel meer over dan 5 p enige stagnatie op in de ja- En verdere tariefafbraak lend komt de belangstelling renlange omzetatyging. Het de mogeüjke aansluiting de lichte bestelauto tot uiteindelyke resultaat Engeland cn Zweden zullen aldus het jaarverslag van de uitdrukking in de Lmportcij- 1961 lag iets onder dat prijsklassen onder de 6000 fers. In de autobussenbouw het voorafgaande jaar (240.000 RA I. derhalv gulden bedroeg 51.5 pet (in is sprake van een toenemen- j— kiwi tot 10.000 de buitenlandse concurrentie. Vergeleken met de gestegen procenten. brengen. achter onafhankelijk geveerd, motor (3 carburateurs) van 260 pk: snelheid 200 km per uur. Dit is wel in hoofdzaak het nieuws van deze stijlvolle zes-cilinder met het van Jaguar zo bekende interieur wortel noten hout, waarin zelfs de pick nick tafels, neerklapbaar vanuit de ach terzijde van de voorstoelen, zijn uitge voerd. Het verdere van het interieur, banken, leuningen, asbakjes en grondbe- dekking, is met dezelfde distinctie die heel de wagen kenmerkt als hert ware doortrokken. Toen de Mark Ten op de Londense autoshow voor het eerst werd getoond, werd in twee dagen tijd voor f 250 mil joen in de orderboeken genoteerd. Om de. Nederlandse première mee te mak< was gistermorgen een der Britse direc teuren met een chartervliegtuig, v in o.a. de zwarte Daimler en drie typen two-seater E, naar ons land gevlogen. Glimlaahend stond hy nu bij een van die two-seaters, een rood snelheids monster 275 km per uur me achtergrond een kostbaar 16e eeuws Vlaams gobelin. Natuurlijk heeft de Engelse degelijk heid gezorgd voor schijfremmen op alle vier wielen, ook bij de Mark Ten, wier acceleratiecljfers bij automatische trans missie er niet om liegen: van 0-30 km in 4 sec., van 0-60 km in 10,2 sec. en 0-100 km in 29.2 sec., nog geen halve minuut dus De Ten is ook leverbaar met traditio nele schakeling of overdrive. Dc vier portieren geven een ruime instap, de is voor vijf personen zeer royaal, terwijl de besturing licht is door een speciale bekrachtiging. Byzondere vermelding verdient nog het geheel nieuwe verwarmlngssystei waarbij voor en'of achter in de waj warme lucht wordt geblazen, 's Zomers kan een koele luchtstroom via systeem de wagen inkomen. Hel dashboard met knoppen en meters •s uitgevoerd, zoal* dat van Jaguar be kend Is. 7.e|f«. In hei handschoenenkastje werd verllrhttrvr (12 volt) aangebracht Natuurlijk kost de wagen een hand met geld f .10.000 maar daarvoor Hidt de koper dan ook In een wagen van bU- rotidere klasse. Bil het verlaten van de eocktall-partv, waar vanzelfsurekend .tule* d'orange fa voriet was. ontdekten we vlak bl| de ult- r»nr een Melchlor dTIondecoeter. Voor dit 17e eenwse pluimvee xal misschien evenveel moeten worden neergeteld als voor de Mark Ten Saloon, het pronk stuk van de Jaguar. Boclc van 300 voor verkeersongeluk dat drie levens kostte De Bredase rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen P. J. uit Stand- daardbuiten, die op 26 maart vorig Jaar op de Hoevenseweg onder Etten met zijn auto tegen een boom was gereden Daarbij kwamen drie personen om het leven. De verdachte werd vrijgesproken van het besturen van zijn auto onder invloed, doch veroordeeld wegens het in gevaar brengen van het verkeer tot f 300. De ei* was f 300 en drie maanden intrekking van het rijbewijs, maar de rechtbank trok het rijbewijs niet op nieuw in. nadat de verdachte het reeds tien maanden kwUt is geweest Desgevraagd rel de heer Van Bossen dat ook «yn bond. evenals de rnnmi- kathollekc KABO. het stakingsrecht aan het bestuderen ls, hoewel men liever een zinvol overlegorgaan r.ou willen be zitten dan dit stakingsrecht. Van de r.yde van de NCBO werd daarop ver klaard dat deze hond principieel tegen stander van het stakingsrecht voor ambtenaren is, gezien de status van het overheidspersoneel. Meegedeeld werd voorte dat de in de christelijke centrale georganiseerde Chr. Sociale Onderofficieren Vereniging zich van de activiteiten van de drie samen werkende centrales heeft gedistancieerd. Men acht acties, bedoeld om een rege ringsbeslissing herroepen te krygen, on verenigbaar met de status van de mili tair en heeft zich daarom van deelna me onthouden. Uit de woorden van de voorzitters bleek tenslotte voorts, dat men hoopt dat de Tweede Kamer een motie zal aanvaarden waarin bil de regering wordt aangedrongen op heropening van het overleg met de amhtenarencentra- les. Met name de voorzitter van bet ACOP, de heer van Rossen, bleek er zich van bewust te zUn dat een derge- ïyke hervatting concessies van de cen trales zal vragen. De Kamer zal op 20 en 21 februari de begroting van Bin nenlandse Zaken behandelen. (Vervolg van pagina 1) Australië De Australische oppositieleider, Arthur Calwell, heeft gisteren de regering van premier Menzies beschuldigd van een „sussingspolitiek van de slechtste soort". Hij zei. dat de regering voorstelt tegen over de Indonesische bedreigingen om Nederlands Nieuw-Guinea met geweld in bezit te nemen, met de armen over elkaar te blyven zitten. „Zij heeft Australië verlaagd tot een vijfderangs natie, die hevig snoeft als er geen ge vaar dreigt, doch door de knieën gaat bij het eerste vleugje onrust," zo zei Calwell die ook nog zeide te geloven dat Indonesië snel genoeg zal terugkrab belen als men het been styf houdt. Hij verklaarde ten slotte: „Zolang Indonesië geen agressieve voorne mens heeft, kan het verzekerd zijn van onze vriendschap, maar als het overgaat tot een daad van openlijke agressie en daarmee elke belofte en verzekering breekt, die het aan Aus tralië heeft gegeven, kunnen we er dan zeker van zijn, dat het geen ver dere agressieve voornemens lieeft?" Meer kritiek De Amerikaanse oppositie heeft zich eveneens geroerd. In het blad van de Republikeinse partij. „Battle Line" wordt gezegd, dat minister Robert Ken nedy naar huis moet terugkeren, „hoe eerder hoe beter". Het blad vraagt zich af of de regering met het bezoek van de minister aan Indonesië geen blunder begaat, nu Soekarno Moskou „heftig ver zoekt om meer kanonnen om onze oude vriend en bondgenoot Nederland in het gezicht te schieten." Het blad herinnert aan het Merdeka- geroep van ambassadeur Jones In Dja karta en vervolgt: „Nu wordt weer een andere stap in de verkeerde richting voorgesteld door het In bescherming ne men van een z.g. neutraal land ten koste van een bekende N.A.V.O.-bondgenoot, terwyi dit „neutraal land" de bondge noot met communistische wapens be dreigt. Bobby moet naar huls komen, hoe sneller, hoe liever, zonder een be zoek te brengen aan Indonesië. De wet voorziet In slechts één minister van buitenlandse zaken." Het Newyorkse blad „Journal Ameri can" schrijft onder meer: „Ondanks de ontkenningen van Washington, lijkt het er voor de rest van de wereld op dat de Verenigde Staten zwichten voor In donesische tirannie. De beste manier om te bewijzen dat dit niet zo is. is het af gelasten van het bezoek van de minister van justitie." A m bassadeu r Mali U De Indonesische ambassadeur in Mos kou, Malik, heeft de Russische regerings verklaring van donderdag uiteraard met instemming begroet In een televisie uitzending zei hij, dat de Sowjetrege- ring zich volledig bewust, is van het gevaar van de situatie die is ontstaan als gevolg van het Nederlandse optre den. Hij zei dat de enige manier ora deze kwestie te regelen is de Indonesi sche eisen in tc willigen. „De imperia listen moeten uit West-Irian vertrek ken" Malik legde er de nadruk op. dat „alle Nederlandse voorstellen kennelyk niet van vreedzame aard" waren. Malik vertelde nog, dat Russische burgers zich hebben bereid verklaard als vrijwilligers tot dc Indonesische strijd krachten toe ie treden en te helpen om een einde tc maken aan het Nederland se gezag op Nieuw-Guinea De Indonesische particuliere scheep vaartmaatschappij Unisa «United Ship ping Agences) cn een Russische rederij hebben een contract getekend waarin bepaald wordt dat maandelijks gemid deld acht Russische schepen de Indone sische havens zullen aandoen. Bendevorming niet toegelaten Kolonel Achmadl. secretaris van da Indonesische nationale verdedigingsraad, heeft te Djakarta de bevolking mede gedeeld. dat z.ij zich moet onthouden van oprichting van ongeregelde gewapende benden om Nieuw-Gulnoa aan He Ne derlanders te ontnemen. Bekend gemaakt is dat zich van de miljoen inwoners Djakarta 673.636 gemeld hebben de strijd om Nieuw-Guinea. minister van marine Hutalib en de procureur-generaal Gunawan zijn be- >cmd lot vice-admiraal. De communistische partij komt op te gen de bewering dat „beWijding van West-Irian uit de klauwen van de Ne derlandse imperialisten" onmogelijk is voordat de economische moeilijkheden opgelost en verklaart dat dc7e af komstig i« van cynische, onverschillige defaitistische vijanden van het volk. Papoea J A. Dimara, lid van de Indonesische verdedigingsraad, vertelde journalisten dat in Nieuw-Guinea Indonesisch geld in omloop is. hetgeen de trouw van dc bevolking aan Indone- 711 bewijzen. Zij heeft portretten van Sukarno in haar woningen hangen, zei- de hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9