Nieuwe parkeerterreinen in Leiden dwingende eis Leiden wordt moderne stad (V) Aanleg van verkeersplein Lammebrug en nieuwe Lammenschansweg één werk OPTEL KASSA Goede JMusica"-avond in Leidse Volkshuis NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 7 FEBRUARI 1962 Lezing in Oudheden over redding van Egyptische monumenten TTET verkeersplein bij de Lamme- brug zal worden aangelegd in samenhang met de reconstructie van de Lammenschansweg". Dat was het antwoord van een functionaris van de gemeente Leiden op onze vraag, wan neer de aanleg van dit grote plein met een middellijn van tachtig me ter een feit zal worden. Zoals ge meld, hebben de provincie en de ge meente Leiden overeenstemming over de aanleg bereikt. Agenda voor Leiden en Den Haag Uit een gemeentelijke kaart is ons gebleken, dat het ook niet anders mo gelijk is, want het verkeer dat van de Voorschoterweg komt en naar de stad moet, zal om dit plein heen de Lammenschansweg moeten bereiken. Het verkeer uit de stad rijdt langs het plein rechtstreeks naar de Voorscho terweg. De reconstructie van de Lammen schansweg en de Voorschoterweg en de aanleg van dit plein zijn dus als een geheel te zien. Soepele afvloeiing bewegen. Het spoorwegviaduct Lam menschansweg (rechts onder) heeft vier openingen, waarvan de beide ook al niet goedkope flatwoning maar de huishouding wordt voor hen gedaan. Men vindt in zo'n gebouw een di rectrice. een adjunct-directrice, een technicus, een kok en verscheidene meisjes als personeel. Een luxe ma nier van wonen dus, zoweJ voor be jaarden als voor jongere echtparen, zonder kinderen, en alleenstaanden. Het gebouw zal ook enkele zalen be vatten. zoals een zieken- en ontspan- ningszaaL Het aantal woningen bedraagt on geveer honderd, verdeeld over twaalf lagen. meer flats Nog samen-komen (rechts van het plein) is ook een flat gedacht, en wel voor kantoren, winkels en. woningen. De maximale hoogte van dit gebouw is bepaald op zestien meter. Er is plaats voor een benzinestation als onderdeel van een servicestation, kantoor en showroom op de begane grond. Het is de bedoeling, dat de bebou wing op de hoek van het Rijn- en Schiekanaal en de Trekvliet (links boven) verdwijnt. In de ontworpen flat zullen enkele dienstwoningen voor personeel van de Provinciale Waterstaat worden opgenomen en op de gronden die bestemd zijn voor achterbebouwing komen een kantoor, magazijnen en een werkplaats voor deze instelling. Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor 70.— en 100.— of f 300.— en 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen „Zilveren*' boekhouder bij de N.E.M. Maandagmiddag is bij de N.E.M. het feit herdacht dat de heer J. Bronsgeest 25 jaar als boekhouder aan het bedrijf is verbonden. Diverse sprekers gewaag den van de waardering voor hun collega en de heer Tuithof bood personeel een autoradio aan voor de ju bilaris en een fraai bloemstuk mevrouw Bronsgeest. De directie bood de heer i Bronsgeest in de Vergulde Turk diner aan, waarbij van de directie de heren Hofman en Stokman en de pro curatiehouders Schreuders en De Lijs ter aanzaten. middelste voor het grote verkeer zijn bestemd. Van de buitenste zal het langzame verkeer gebruik gaan maken. Tussen de spoorbaan en de Zoeter- woudseweg geeft de buitenste van de na de reconstructie uit vier stroken bestaande Lammenschansweg aan sluiting respectievelijk aan de Vei lingkade, de Tomatenstraat, de Ker senstraat en de Druivenstraat, Wie de fekenin? aandacht!? be- Woensdag Gebouw „Rehoboth", 8 uur: ledenver gadering afdeling Leiden der „Vereni ging tot bevordering der belangen van slechthorenden"; spreker dr. J. D. van i Ramshorst. Schouwburg, 8 uur: Galavoorstelling diesstuk Leidse academie, „II Giuoco delle Parti", van Prandello. Jeugdhuis, 8 uur: Christenvrouwen I Leiden-Centrum. huishoudelijke verga- dering. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „Caroline". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residen tie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; solist: Pierre Fournier, violoncel. KurzaaL 8.15 uur: Karman-dansers uit i Israël. Donderdag Het gulden Vlies, 8 uur: Dr. A. van Voorthuijsen-stichting, J. G. W. Schro der uit Groningen over stichting tehuis voor geestelijk gehandicapten. Casinotheater, 7 en 9.15 uur nm.: K. en O.-film van de maand, „Ascenseur pour '1 Echafaud". Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie- Orkest oJ.v. Willem van Otterloo; solist: Eduardo del Pueyo. piano. Stadsgehoorzaal, 2 uur: Diesrede prof. dr. G. Sevenster. Rehoboth, 8 uur: Veron, heer Moraal over „Griddippers en Oscillatoren". Den Haag. Kurzaal, 8.15 uur: Kar man-dansers uit Israël. Gemeentemuseum. 8.15 uur: Het Leon- hardt Consort, oude muziek op histori sche instrumenten. VrUdag Restaurant Van der Heijden, 8 uur: Jaarvergadering Vola. De Doelen, 4 uur: Ledenvergadering Mij. voor Toonkunst. Academie, Groot Auditorium, 4 uur: Forumbijeenkomst onder auspiciën van C.S.R. onder leiding van dr. H. Faber, „Eenheid der Kerk". Filmzaal academie, 12.20 uur: LAK- pauzefilms, „Poème electronique" en „Het schot is te boord". Schouwburg, 8 uur: Diestoneel. „II Giuoco delle Parti" van Pirandello. Den Burcht, 8 uur: Feestavond afd. Leiden Nederlandse Politie Bond. Den Haag, Kurzaal, 8 uur: Toneel groep Ensemble met „Een vrije dag". Zaterdag Stadsgehoorzaal. 8 uur: Muziekgezel schap „Concordia". Schouwburg, 8 uur: Diestoneel. „11 Giuoco delle Parti" van Pirandello. De Turk, 3 uur: Diploma-uitreiking jongezel-zetters en -drukkers. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De Ker sentuin". Gebouw K. en W.', 8.15 uur: Concert gebouworkest oJ.v. Bernard Haitink; so list: Robert Casadesus. piano. Lutherse kerk, Lutherse Burgwal, 8 uur: Feike Asma, orgel. Zorgvlietkerk. Oude Scheveningseweg, 8 uur: Willem Talsma, orgel. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De Olym pische Spelen van Rome (alle leeftij den). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De stalen klauw (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Vrijge- zellenflat (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De dan seres en de vampier (18 jaar); donder dag: Liefde en begeerte (18 jaar). Studio 2.30, 7 en 9.15 uur): De vijf gevonnisten 14 jaar). Trianon (2 en 7.30 uur): De kanonnen van Navarone (14 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406 Tentoonstellingen Trappenhuis academie, werken van Theo Blom en Wilfred Voet (tot 24 febr.). Lakenhal, werken van Ap Sok (tot 5 maart). Lakenhal. „Vijftig best verzorgde boe ken" (tot 5 maart). JeugdbibliotbecK. leeszalen en biblio theek Reuvens Plantage 6: maandag dinsdag van 4 tot 5.30 uur woens dag en zaterdag van 12 tot 430 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur «avonds Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree- straat 27. maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 er van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10-5.30 u Rijksmuseum van Oudheden. „Neder landse opgravingen tn Egypte" (tot 25 j februari). Bijkantoor chr school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 6.306 uur nm„ zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke woensdag 25 uur. kijkt, zal tot de conclusie komen, dat hier van een soepele verkeersaf- vloeiing moet worden gesproken. Het plein vangt dus het verkeer op van de Europaweg (de verbinding tussen de nieuwe rijksweg 4aZoeterwoude en de Lammebrug), de Voorschoter weg, de Lammenschansweg en de Kanaalweg. Het krijgt een middellijn van tachtig meter. De rijstroken van de Lammenschansweg krijgen een breedte van ongeveer zeven metey. Ze zullen door groen worden gescheiden. Op de vraag, wanneer met de re constructie van de Lammenschans weg wordt begonnen, konden wij bij de gemeente geen antwoord krijgen. Alles wijst er op, dat daarmee ddt jaar zeker een begin wordt gemaakt. De trambaan wordt al verwijderd en dus zal binnen afzienbare tijd allicht de eerste fase in uitvoering kunnen komen. Serviceflat Er is op deze tekening nog meer te zien. Bij het plein komt aan een verbin ding tussen de Kanaalweg en de Lammenschansweg een verzorgings flat. De grond is al verkocht. Daar zullen uitsluitend mensen met een ruime beurs kunnen wonen, want de bewoners hebben weliswaar hun elektrisch f 595.—. met omzetcontrole in rubrieken. HANDMODEL met zegelteller en omzetcontrole f 645.— en nog vele andere modellen. Het afgebeelde model met bonafdruk f 1480— Vraag vrijblijvende demonstratie KANTOORMACHINEBEDRIJF HAARLEMMERSTRAAT 167—171 LEIDEN „In en om de Leidse binnenstad zal voor de toekomst met een belang rijke toeneming van het aantal par keerplaatsen rekening moeten wor den gehouden", aldus de nota van de dienst van Gemeentewerken over het wegenschema. „De grootste par- keerbehoefte zal -zich voordoen in het citygebied. Het scheppen van nieuwe perkeerruimte kan echter niet on gelimiteerd plaats hebben. Een toe neming met ruim 2000 plaatsen zou reeds meer dan 5 ha terrein vragen. Dit is een vraagstuk met een belang rijk economisch en stedebouwkundig as pect. Wil het Leidse zakencentrum up to date blijven en de 'belangrijke cen trumfunctie kunnen worden gehand haafd. dan zal toch moeten worden voor komen, dat dn de binnenstad een ern stig tekort aan parkeerruimte ontstaat Ook moet rekening worden gehouden met de 'invloed van winkelcentra in of bij de nituwe woonwijken van de Leidse agglomeratie en van de zich snel ont wikkelende winkelcentra van Katwijk en Alphen aan den Rijn. Voldoend» parkeerruimte is dan ook een dwingen de eis. Er zal in de city naar een zekere mate van evenwicht tussen parkeer ruimte en bebouwing moeten worden gestreefd." Aldus de gemeentelijke nota. Bij hoofdwinkelstraten In het nieuwe wegenplan voor de binnenstad en omgeving zijn op rui me schaal parkeerterreinen geprojec teerd, die zodanige afmetingen heb ben dat de stedebouwkundige struc- Jubilerende V.P.R.O. bracht excentriek cabaret Het zal weinigen zijn opgevallen dat de Vrijzinnig Protestantse Radio Omroep (V.P.R.O.) het 35-jarig jubileum viert Hoewel het niet in de lijn van deze om roepvereniging ligt dit feit met veel ge druis te vieren, heeft zij hierin toch aan leiding gevonden haar jaarlijkse contact avonden een extra geestelijk tintje te geven. Dat deed zij in de vorm van een min of meer excentriek cabaret, dat gister avond in de Schouwburg werd opgevoerd. Het werd verzorgd door het ensemble „Pandorette" onder de titel „Tussen olie lamp en spijkerbroek". De titel duidt de bedoeling al aan: voor een ieder wat wils. Voor de oudere garde onder het publiek werden delen uit be kende operettes zowel gezongen als ge danst, voor de jongeren waren er negro spirituals. die uitstekend werden gezon gen door Marius Monkau. Ook chansons van Salvador en Claveau werden door „clown" Marius vertolkt. Het cabaret was geen vlees en geen vis. Anja Sodé is een goede operettezan geres, doch niet geschikt voor „teena- gers"muziek. Een bijzondere plaats in dit gezelschap nam de pianist Enrico Neck- heim in. die zowel in zijn begeleiding als in zijn eigen composities zeer goed was. Verder werkten mee Anina Margiono en Rieta Schiedon als de ballerina's en Walter Canoy, die het vocale gedeelte verzorgd* tuur zo weinig mogelijk wordt aan getast. De terreinen bevinden zich vooral in de zones die grenzen aan de hoofdwinkelstraten: Breestraat, Ko- revaarstraat, een gedeelte van de Ho- gewoerd, Steenstraat en Haarlemmer straat. Genoemd worden: de Camp bij de Boerhaavezalen. omgeving Janvossen steeg en Voldersgracht, Langebrug - Pieterskerkgracht, Levendaal Garen- markt Raamsteeg en tussen Gare» markt en St. Jacobsgracht, Nanmstraai en Eerste Binnerwestgraoht, Lammer markt, bij Hooglandse kerk, Ir. Drie» •enstraat. Middelstegracht en omgeving Nieuwe Brugsteeg Koenesteeg. Bodecentrum Kaasmarkt De verplaatsing van het bodecen trum op de Kaasmarkt voor een ver ruiming van de parkeergelegenheid zal in de toekomst ernstig moeten Officiële publikaties Verkiezing De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis dat van 20 februari tot 5 maart voor politieke groeperingen gelegenheid bestaat, in verband met de op 30 mei te houden stemming ter ver kiezing van de leden van de gemeente raad, aan het centraal stembureau schrif telijk te verzoeken haar naam, een aan duiding daarvan of beide in te schrijven in een register, dat door het centraal stembureau voor de verkiezing wordt aangelegd. Formulieren voor het indienen van deze verzoeken zijn van heden af ter gemeentesecretarie, afd. bevolking c.a., verkrijgbaar. Leiden, 7 februari 1962. F. H. VAN KINSCHOT. Verkeer Langegrachtbrug Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis dat de Langegrachtbrug met ingang van 8 fe bruari voor de duur van de werkzaam heden aldaar, zal zijn afgesloten voor alle rijverkeer, uitgezonderd rijwielen en rij wielen met hulpmotor, in beide richtin- Rijwielpad Haagweg Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis dat het rijwielpad langs de Haagweg, voor zo ver gelegen tussen de Churchilllaan en de Da Costastraat, met ingang van he den voor de duur der werkzaamheden aldaar is afgesloten voor het verkeer met rijwielen in beide richtingen. worden overwogen, zo menen de op stellers van de nota. Ook zijn parkeergelegenheden onV worpen in de omgeving van de Kaiser- straat en het Noordeinde. De kazernes zullen jnoeten verdwijnen. Verder wor den genoemd de omgeving van de Blos- mistenlaan, de noordzijde van de Lange- gracht, omgeving Maresingel, Heren singel en Manrixstraat en uiteraard het station. In het plan fase Hl is langs de spoor baan een nieuw Stationsplein met grote parkeerterreinen uitgezet voor ongeveer 600 auto's. Het is namelijk de bedoeling, op den duur de inrichting van bet ter rein van het academisch ziekenhuis te reorganiseren. Bij de voorbereiding van deze plannen zal terdege met de belan gen van het openlbare vervoer rekening moeten worden gehouden. Bij de Morssingel, de Langebrug (t* genover het K.O.-laboratorium) en in de omgeving van de Mirakelsfceeg i» plaats gereserveerd voor een parkeer garage. Overigens zal het beleid van de ge meente erop gericht moeten zijn, ver keer aantrekkende gebouwen zoveel mo gelijk naar de rand van de city te vei> wijzen. Met het programma, bestaande uit a cappella werken van Al tink. Viadana. Palestrina, De Klerk. Haydn en Schu bert. had men het zich niet gemakkelijk gemaakt. In de eerste plaats merkte ik de goed afgewogen ensembleklank op, waarbij de klank van de vrouwenstemmen het in kwaliteit winnen van die van de man nen. De sopranen en alten laten vaak zang horen, die aan enige scholing doet denken. Ook de tenoren en bassen zin gen met veel begrip, hoewel het timbre van de laatsten eigenlijk te baritonaal is om aan het ensemble voldoende grond te geven. Storend was het echter in geen De heer Arnoldus leidt zijn mensen met muzikaal inzicht: hij heeft als niet- beroepsmusicus een goede kijk op de be weeglijkheid van de stemmen in b.v de oude klassieke koorwerken. Behou dens een kleine inzinking in Palestrina kan worden gezegd dat a'le koorwerken, ook de meer romantische, stijlzuiver uit de noten kwamen. De harmonie kwam nergens in het gedrang; ieder koorwerk Gisteravond hield Jhr. Ir. C. C. Th. de Beaufort uit Amersfoort ln het Rijks museum van Oudheden een lezing over „De mogelijkheden tot redding van de Philae-monumenten ln Egypte". Door de nieuwe werken aan de thans geprojec teerde Assoeandam zullen verschillende monumenten in de N'ijlvallei voor altijd van de aardbodem verdwijnen, althans onzichtbaar worden. Dit ls één van de grote moeilijkheden, die de moderne ont wikkeling vraagt. De oude Assoeandam had reeds ten gevolge, dat de Philae-monumenten, die even ten zuiden hiervan liggen voor vrijwel het gehele jaar onder water zijn verdwenen. Door de bouw van de nieu we Assoeandam zullen deze tempels ech- ler komen te liggen in een meer tussen de twee dammen in met een waterstand, die ongeveer tot de halve hoogte van de tempels reikt. Het water in het meer gaat per dag 6 m op en neer. met het gevolg, dat deze tempels binnen een zeer afzienbaar aantal jaren volkomen vernield zullen zijn. De Unesco heeft een beroep gedaan op alle leden-sta ten om te redden wat er nog te redden valt aan alle monu menten, die straks onder water zullen verdwijnen. Als onderdeel hiervan heeft de Nederlandse regering aangeboden om een plan uit te werken voor de redding van de Philae-monumenten. De Philae-monumenten zelf stammen uit de laatste eeuwen voor Christus en de eerste eeuwen na Christus. Zij zijn biizonder goed bewaard gebleven. Ve lerlei teksten en hiëroglyphen zijn op de tempelmuren terug te vinden. De tekens en beelden op het complex te Philae verschillen zeer duidelijk van Uitstekend programma iri Doelenkazenie Dat de dienst Welzijnszorg t'an 't Leger voor de ontspanningsavonden ran „onze jongens" kosten noch moeiten spaart, bleek gisteren weer overduidelijk In de Doelenkazerne. Men bracht op deze caba retavond een serie artiesten van de boven ste plank op de planken, zoals Ans en Jaap Daniëls. het trio van Ellen Craamer en vele anderen van radio en televisie. Het heeft aan enthousiasme niet ontbro ken, want na alle programma-onderdelen gaven de aanwezige militairen en hun introducées duidelijk van hun waardering blijk. Het hoofd van het bureau Welzijnszorg, kapitein G. J. Lutz en zijn rechterhand, adjudant H. Raat. hadden wel eer van hun werk. Conférencier Dirk Engelbracht „lijmde" met treffende imitaties van be kende radio- en t.v.-figuren de diverse onderdelen van het programma aan el kaar op een echt leuke manier. Ellen Craamer, die men vanavond op de t.v. kan zien, opende de reeks door met begeleiding van haar uitstekende trio een aantal populaire hits te brengen. Er wa ren de muzikale clown Fantasio en de Stefani's met hun goochelnummer. Het duo Ans en Jaap Daniëls bracht zo'n ge slaagd nummer dat de ovaties niet van de lucht waren. Ook van de rolschaats- virtuozen „The Dutch Rolling Stars" werd, gezien de reacties uit de zaal, ge noten. Het Ellen Craamer trio verzorgde de muzikale omlijsting van alle nummers op voortreffelijke wijze en de drummer, Louis Debij, gaf aan het einde van de avond een meesterlijke solo, die bij de soldaten bijzonder in de smaak viel. Als men een programma van dit gehalte ziet voorgeschoteld aan de militairen van Leiden, dan dwingt dat toch wel de grootste bewondering af voor de dienst Welzijnszorg. De aanwezigen in de over volle kantinezaal van de kokschool zullen dit programma niet licht vergeten. Loodgietersbedrijf Kret bestaat 50 jaar Het was gisteren vijftig jaar geleden dat het loodgietersbedrijf D. Kret en Zoon werd opgericht aan de Oude He rengracht te Leiden. Het bedrijf, dat nu al veertig jaar aan de Hoge Rijndijk is gevestigd, is in de afgelopen halve eeuw- uitgegroeid tot een werkgelegenheid voor 24 personen. Ter gelegenheid van het jubileum hield men een receptie in restaurant Van der Heyden aan de Breestraat. Onder de aan wezigen zagen we Leiderdorps burge meester K. van Diepeningen en afge vaardigden van praktisch alle Leidse bedrijven, van wie verschillenden hun felicitaties deden vergezeld gaan van geschenken. Het personeel bood de heer N. D. Kret, zoon van de oprichter, een bureau aan Op originele wijze waren door het personeel ook bloemen aangeboden, nl door in twee bloemstukken de oude tijd door een houtskoolpot met soldeerbou ten en het moderne bedrijf door een propaangasfles uit te beelden. Op deze drukbezochte receptie werden de felicitaties ontvangen door de eigenaar N. D. Kret, diens echtgenote en zijn moe der. eindigde stipt op toon, wat een opmer kelijke verdienste is. Plaatsgebrek belet mij elk nummer afzonderlijk te bespreken. ZU nog opge merkt dat het openingsnummer. Lauda Sion van Altink, meteen een bijzonder gave indruk maakte. Als men zich de articulatie van het Latijn nog meer weet eigen te maken, zal dit de gunstige re sultaten nog meer onderstrepen. Dat dit ensemble ten slotte op vocale concour sen tot in de ere-afdeling is doorge drongen, is voor mij zeer begrijpelijk. Als afwisseling werkte het Leids Ka merorkest aan het programma mee. Dit kleine ensemble, eigenlijk meer een „strijkje", gaf goede ontspanningsmu- ziek, die qua keuze uit de toon viel bij het streng klassieke programma van het koortje. Onder leiding van de eerste vio list, de heer Trouwee, maakte men ech ter ernst met het musiceren. De werk jes van Rimsky Korsakov, Francis Popy e.a.. waren met zorg bestudeerd cn dik wijls mooi genuanceerd voorgedragen. Deze avond was voor het vriendelijk gestemde publiek stellig de moeite waard en uit cultureel oogpunt van betekenis. Henri Welbooren de beelden en schrifttekens, die uit de zelfde tijd stammen, namelijk b.v. hel Oude Assyrië uit het twee stromenland. Op de studiereis, die spreker heeft ge maakt, om te komen tot een verantwoord voorontwerp voor de redding van de Philae-tempels zijn bijzonder veel tech nische gegevens verkregen. Deze tech nische gegevens zijn verwerkt in een rapport blijkt, dat technisch inder- rlng is aangeboden aan Unesco. Uit dit rapport olijkt, dat tech technisch inder daad mogelijk is om een aantal eilanden in de omgeving van Philae met elkaar en met de oever van de Nijl te verbin den door hoge dijken. Hierdoor zal in het hoog liggende meer tussen de be staande en de nieuwe Assoeandam een laag liggend jneer binnen de dijken ont staan, waarin het eiland Philae in zijn oude pracht weer bereikbaar en zicht baar voor iedereen zal komen te liggen De nodige bouwmaterialen enz. zijn alle in de omgeving te vinden. De bouw zal pas in 1967 kunnen beginnen als de werken voor de nieuwe Assoeandam al enigszins zijn gevorderd. De grootste moeilijkheid zal wellicht zijn het bijeen brengen van de nodige gelden, die voor lopig zijn geschat op 5Vj miljoen dollar voor de redding van de Philae-monu menten alleen. Haagse politierechter Een 21-jarige metselaar uit Leiden had ln de nacht van 6 op 7 mei rare streken uitgehaald. Op het Rapenburg had hij een fiets gepakt, die eerst tegen de straat geslingerd en vervolgens in het water gegooid. Het bleek dat verdachte ruzie had met zijn meisje en dat de verkering wa» uitgegaan. „Kan ik me voorstellen als U zulke rare kunsten uithaalt", merkte de vrou welijke politierechter op. De fiets wa» stevig gehavend en de eigenaar stelde een civiele vordering in van 103. De officier eiste voor deze stoerdoenerij een week voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd plus toewijzing der vordering. De politierechter handhaafde het laatste doch veranderde de gevangenisstraf in 20 boete. Gestolen goed Een 32-Jarlge meubelmaker uit Noord- wljkerhout had ten nadele van zijn werk gever een bus verf gestolen, wat uit geldnood gebeurde. De officier vond dit een vreemd motief daar verf toch niet zo duur is en eiste toch maar 25, waar toe de rechter veroordeelde. Ook een moeder en haar dochter uit Katwijk aan den Rijn moesten zich voor de politierechter verantwoorden voor diefstal. Eigenlijk «tonden dochter en moeder terecht, daar de eerste een paar kousen van 16,50 had ontvreemd ter wijl de moeder haar dochter op deze weg was gevolgd. Van de eis voor ieder f 50 boete en 14 dagen gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar, maakte d« rechter 25 en een week voor beiden; hij handhaafde de proeftijd. Kosters in Leiden bijeen De afdeling Leiden en omstreken van de Prot-christelijke Kostersvereniging kwam in de consistorie van de Lutherse kerk te Leiden bijeen. De vergadering stond onder voorzitterschap van de heer L. van Duijn te Noordwijk aan Zee. Er werd vooral gesproken over het nieuwe landelijke concept betreffende salariëring e.d. In alle afdelingen wordt dit concept aan de orde gesteld. Leiden bracht twee bezwaren naar voren: ten eerste tegen het feit dat no* steeds de klasse-Indeling wordt gehand haafd, ten tweede tegen het feit dat d« koster pas na het 55ste werkuur voor uitbetaling van overwerk ln aanmerking Burgerlijke stand vao Leiden Geboren: Laurens, zn v J Laterveer en E Binflc; Angelina M A, dr A A de Graaf en M vam Leemput; Nanne. zin v J Batenburg en J Glas bergen; Bruno T, z<n v G P Korten- horst en S H T M Barge; Paulus P N, zn v N H Koomen en A C Opdam; Irene E, dr v J A Lorinser en Y N Tan; Sandra, dr v H van Oosten en H Teske. Gehuwd: H J van Benten en C Knottier. Overleden: G J Huijzerweld, 61 J, mam; CFG Zegveld, 72 J, vrouw: C Vermeulen, 88 j. wed v H J Slewe; C J Wassenaar, 67 j, echtg v J A Vreeburg; P A van den Bogaard. 56 J. man; H Stafleu. 52 j, man; A R Holleman, 32 j, man; J Huijscr, 65 J. echtg v W Nieuwenbung; A Abbink, 77 J, wed v J C Gans; G C A Jungc, 56 j, man; A Marbus, 7 mnd, zn. Leidse K.N.A.U. had jaarvergadering Maandagavond hield de afdeling Lel den van de K.N.A.U. haar jaarvergade ring in De Vergulden Turk. Vooral het jaarverslag van de secre taresse, mevr. E. Hosman-Jasper. Bracht veel ter tafel. Had de afdeling Leiden in voorgaande jaren veel van haar good will verloren bij officiële instanties en verenigingen, dit jaar heeft men met succes alles in het werk gesteld om het verloren terrein te herwinnen. Het con tact met de Sportstichting werd her steld. In 1961 werd een jurycursus ge houden en 12 personen zijn de uitge dunde gelederen komen versterken. Het was voor de afdeling een grote eer de jeugdinterland NederlandBelgië, die gold als jubileumwedstrijd van de 60-jarige K.N.A.U„ te mogen organise ren. Een groot succes werd het training»- weekend voor A. en B. junioren in „di« Ossewa" te Noordwijk. Het ledental steeg met 50. Door de toetreding van de Spartaan uit LIsse worden opnieuw ruim honderd leden aan het district toegevoegd. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer B. H. v. Winkel, mevr. V. v. d. Brink-Thielen gekozen. Flessen melk gestolen De Leidse politie heeft een 44-jarige schilder aangehouden, die er een ge woonte van maakte dagelijks een of meer flessen melk uit een krat voor een melkwinkel weg te halen. Benthuizenaar na een aanrijding overleden Vanochtend is de 73-jarige heei P. van Noord vam der Vlies te Benthui zen bij de bushalte nabij de molen aan gereden door een auto. Zij liep een sche- delbasisfractuur op en werd in ernstige toestand overgebracht naar het acade- gereden door een auto. Hij liep een sche- misch ziekenhuis te Leiden. Bij aan komst bleek de man reeds te zijn over leden. Twaalf en een half jaar geleden vormde zich, ter gelegenheid van het huwelijk van een bevriende relatie, uit de oratoriumvereniging Ex Animo een dubbel gemengd kwartet, dat zoveel levensvatbaarheid bleek te be zitten, dat het zich als vocaal enseipble heeft gehandhaafd. Na de aan gehoorde prestaties in de goed klinkende zaal van het Leidse Volkshuis behoeft dit geen verwondering te wekken. Onder leiding van de heer J. Arnoldus, amateurdirigent, zijn opmerkelijke resultaten bereikt. Hijzelf, zijn echtgenote en mevrouw Van der Bent maken reeds al die tijd deel uit van het kwartet; zij werden om die reden gehuldigd, met respectieve lijk een geschenk en bloemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3