X13 „Aansluiting bij Indonesië is de enige oplossing" Juliana (Wassenaar) werd winnaar Deining in Engeland om werving door Fokker Koninklijk bezoek met kerkgang besloten Gladonia „krabbelde naar diep water In Capelle op helling Geheel dorp in quarantaine 7 MAANDAG 5 FEBRUARI 1962 Frits Kirihio verklaart in Keulen: Dam-vraug 201 (Eerste publicatie) Wonderbaarlijk is het gesteld met het meerslag-systeem. Het blijkt tel kens dat je er wonderen mee kunt verrichten. Ook in dit geval is het weer zo dat wit er winst mee boekt. Be eindstand die resteert is er een om je hoed voor af te nemen. A. A. Polman is de auteur. m 8 si - m 1 m m s- M m SB ST 13 B B m jpl p ^jp '-r,: Ji ÉS V r- Schaak-vraag 204 Het probleem van de Rus Dom- brovskis had de volgende stelling: wit: Kf8, Dd2, Tf3 en g2, Lhl en c7, pi d3 en e3; zwart: Kd5, Dbl, Lh7, pi b3, c5 en e6. Mat in twee door 1. Tg2 g7! Dreigt Td7 mat. Zwart kan pa reren door 1Dbl x d3 of 1 Lh7 X d3, waarop volgt 2. Tf3—f5 mat of 2. Tf3fl mat Zwart heeft zich zelf gepend, waarna de witte batterij g2hl in werking kan komen. Op 1. c5c4 volgt 2. Dd2a5 mat. Een verleiding is 1. Tf7?, die wèl op gaat na het slaan op d3 maar faalt t 1. Dfl! Bridge De oplossing van het gegeven 4 schoppenspel is aldus: Gezien West's openingsbod moet Zuid de Westspeler taxeren op de 3 ontbrekende azen (waarvan ruitenaas reeds werd getoond) en klaveren- vrouw. Zo op het oog gaan dus slechts 3 slagen verloren, maar er dreigt een 4e verliesslag. namelijk: een aftroef- slag in ruiten! De juiste speelwijze is nu, om in slag 2 ruitenvrouw over te nemen met de heer en daarna uit de band een kleine troef te spelen. Het contract is dan onverliesbaar, want ziehier de volledige kaartverdeling na de 2e A 8 5 A6 O 107 65 «f» V9 A 8 In de praktijk bleef Zuid echter in slag 2 met ruitenvrouw aan tafel, speelde schoppen en legde in de hand schoppenboer. West nam met het aas, vervolgde metruiten en Zuid ging down! Hij troefde met schoppenheer, waarna de schoppen 8 van West pro moveerde! Zoals u ziet, leidt het af troeven met schoppen 9 eveneens tot verlies. Oost troeft over met schoppen 10 en Zuid komt ook dan een slag tekort! Jack Diamond. Invul-puzzel Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben. 1. de familienaam van Vergilius, 2. levenslucht, 3. verstand, 4. voorte ken (Lat). OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. Doorn, 4. Vaals, 8. e.p., 10. t.t, 12. Rijn, 15. lento, 17. Ospel, 19. sla, 20. mat, 22. ant, 23. kalis, 24. sta, 26. net, 27. ark, 29. medoc, 30. immer, 31. ere, 33. E.K., 37. do, 38. romer, 39. dries. Ver».: 1. deels, 2. op, 3. ra, 5. af, 6. Lt, 7. stelt, 9. bij, 11. Ina, 12. romance, 13. notitie, 14. opa, 16. elite, 18. entre, 21. ale, 24. smeer, 25. Ada, 27. ami, 28. kroos, 32. Ra, 34. k.o., 35. te, 36. er, 37. de. (Van onze speciale verslaggever) "C^RITS KIRIHIO was gisteren A weer in Nederland terug. De 27-jarige Papoea-student, die in Lei den sociologie studeert en met Su karno op tournee naar Celebes is geweest, dook de vorige week plotseling in Duitsland op als hij in december van het vorige jaar uit Nederland verdwenen was. Hij wil de, zoals hij verklaarde, eerst naar Nederland en daarna naar Nieuw- Guinea gaan. Dat hij zolang in Duits land is gebleven, is naar alle w schijnlijkheid te wijten aan zijn wens „eerst wat reacties uit Den H« op te vangen. Zoals bekend, heeft het vertrek van de Papoea naar In donesië indertijd veel opzien ge baard, terwijl enkele van zijn land genoten niet geaarzeld hebben hem „verraad" in de schoenen te schuiven. „Naar mijn beste overtuiging", al dus Kirihio op een zaterdag in Keulen gehouden presconferentie, „is aan sluiting bij Indonesië de enige oplos sing van het vraagstuk-Nieuw-Gui- nea." Andere wegen konden volgens hem niet bewandeld worden, daai deze nergens toe zouden leiden. Zelfs de stichting van een zelfstandige Re publiek Papoea wees hij van de hand, omdat er zijns inziens onvol doende mogelijkheden voor waren. De persconferentie, die slechts dooi enkele Nederlandse en Duitse journalis ten werd bezocht, werd gehouden in het Keulse kantoor van het Indonesische persbureau Antara. Door een vertegen woordiger van dit bureau werd Kirhio voorgesteld als een „nationalist uil Iran". Naar werd medegedeeld, had de samenkomst tot aanleiding een televisie- uitzending over Nieuw-Guinea. die vry dagavond in Duitsland was uitgezonden Niet alle feiten zouden hierin recht zijn gedaan, terwijl er te weinig aandacht zou zijn besteed aan de mening van de Papoea's zelf. Veelzeggend was dat ook enkele leden van de Indonesische am bassade in de Bondsrepubliek aanwezig Frits Kirihio had naar zijn zeggen dt I reis naar Indonesië gemaakt omdat hij eenzijdig van Nederlandse kant wai voorgelicht over de bestaande conflict stof. Hij wilde zich aan de andere zij de ter plaatse oriënteren, ten einde te onderzoeken welke mogelijkheden en moeilijkheden er waren. Hij was de vas te overtuiging toegedaan dat andere Pa poea's hetzelfde moesten doen als hy had gedaan, niet in de laatste plaats degenen, die in de Nieuw-Guinea Raad zitting hebben genomen. Wie zijn reis naar Indonesië had be taald Kirihio studeert op een beur» van de Nederlandse regering wilde hij niet zeggen. Hij had zijn erewoorü gegeven, zo zei hij, hier nooit met iemand over te spreken. Wel wilde hij verklaren dat er geen Indonesiërs mee waren gemoeid. Ook de groep-Rijkens zou niets met de financiering te maken hebben gehad. Mogelijkheden In Indonesië was Kirihio de gaai van de strijdkrachten geweest. „Aan de hand van met president Sukarno en an dere Indonesische leiders gevoerde ge sprekken", aldus de Papoea, „en dooi datgene wat ik in Atjeh heb gezien, ben ik tot de overtuiging gekomen dat er voor Indonesische provincies wel dege lijk mogelijkheden zijn voor regeling van de eigen huishouding." In Indone sisch staatsverband zou Nieuw-Guinea zelfs een autonomer status kunnen krijgen dan Atjeh, met prioriteiten voot de ontwikkeling van het onderwijs, de economie en de gezondheidszorg. Gevraagd, of dit betekende dat Neder land op deze gebieden niet voldoend» heeft gedaan, antwoordde Kirihio dal deze prioriteiten zouden garanderen dat het door Nederland verrichte werk niel door overdracht aan Indonesië achteruil zou gaan. Volgens de Papoea heeft Nederland het zelfbeschikkingrecht van de inwo ners van Nieuw-Guinea weliswaar ge garandeerd. doch de verwezenlijking er van zou tot dusver uitsluitend zijn be paald door het Nederlands-Indonesisch conflict. „Indien Nederland zegt dat de Papoea's mogen kiezen, kan deze keu- Referendum De Papoea, die tot de oprichters vat de Partei Nasional behoort naast de Democratische Volkspartij de voor naamste politieke organisatie var» Nieuw-Guinea bracht naar voren te gen een volksstemming in Nieuw-Guinea te zijn. omdat deze. „als gevolg van de eenzijdige voorlichting", tegen aanslui ting bij Indonesië zou uitvallen. „Ik zal me. indien dit tenminste mogelijk is, Schutters festijn in Vlaardingen FRITS KIRIHIO en wat nu? dan ook tegen een referendum verzet ten", zo vervolgde hij, „totdat de Pa poea-leiders zich ter plaatse in Indone sië hebben georiënteerd." Volgens Kirihio zijn niet alleen de In donesische strijdkrachten voorbereid op een situatie, waarin een gewapend con flict niet meer vermeden kan worcen. maar ook het hele Indonesische volk. Indonesië was volgens hem bereid tot een gezamenlijk bestuur met Nederland tijdens een overgangsperiode, mits de uiteindelijke overdracht van tevoren werd vastgelegd. Volgens welingelichte kringen in Den Haag zou de Nederlandse regering Kiri hio niets in de weg leggen, als h(j naar Nederland zou terugkeren om daar z(jn studie te voltooien. Ook zou hij, indien zijn geweten licm dit opdrong, naar Xleuw-Guinea terug kunnen gaan. Uit de in Duitsland afgelegde ver klaringen van Kirihio valt af te lelden, dat deze op twee gedaehten hinkt. Aan de ene kant wil hij zijn graad behalen wat Sukarno hem volgens z(jn zeg gen ook aangeraden heeft aan de andere kant wil hij zo spoedig mogelijk naar zün geboorteland terug om zijn landgenoten van zün ervaringen in In donesië op de hoogte te brengen. Meerkerkse notaris in grond gestikt De 57-jarige notaris R. R. Kraaij uit Meerkerk is daar vrijdag door verstik king om het leven gekomen. Hij had zich op gevaarlijk terrein begeven, een stuk grond, waar zand is gewonnen voor een nieuwe rijksweg. De hier ontstane kuilen zijn later weer met modder ge dicht. De vroegere eigenaar van het ter rein wilde het terugkopen en had de no taris gevraagd het stuk grond te be schrijven. Zaterdag trof een agent de auto van de notaris bij het terrein aan. Pas na uren had men het stoffelijk overschot geborgen. De notaris woonde alleen Zijn huishoudster was 's nachts afwezig In het ziekenhuis te Groningen is overleden de 66-jarige D C Hoekstra uit Groningen. Za-terdagnacht is hij. waarschijnlijk als gevolg van de glad heid, uitgegleden en terecht gekomen in dat gedeelte van de Westerhaven, dat gedempt wordt. Nadat hij uit het drijfzand was gehaald werd de heer Hoekstra in bewusteloze toestand overgebracht naar het zieken huis waar hij is overleden. Kobe Oser (Papoea-vereniging) clistancieert zich van Kirihio DE in onze speciale verslaggever) TERUGKEER van Frits Kirhio laar Nederland heeft de hier te lande gestichte Papoea-vereniging Kobe Oser („W(j zün één") tot onmiddellijke actie gebracht. Het bestuur heeft zich voorgenomen ten koste van alles te voor komen dat Kirihio binnen het kader van de vereniging propaganda voor zUn standpunt zal kunnen voeren. Het doet dit niet alleen, omdat het afwijzend staat tegenover de denkbeel den van de door Sukarno gefeteerde Pa poea. maar ook. omdat het de overtui ging is toegedaan, dat het onhoffelijk te genover de Nederlanders is Kobe Oser als een anti-Nederlands, politiek instru ment te gebruiken. Kirihio, die eens voorzitter van de Papoea-vereniging was, heeft dit, naar de mening van het huidige bestuur, in het verleden meer dan anderen lief was. gedaan. Tijdens de ambtsperiode van grote Engelse vliegtuigfabriek, waar van enige bedrijven zullen worden ce- •loten. om na te gaan, of het mogelijk zou zijn tijdelijk geschoolde en ervaren vliegtuigbouwers ter beschikking te krij gen. Omdat de lonen in Engeland aan merkelijk hoger liggen dan in Nederland, is het niet mogelijk Engelse arbeider» in dienst te nemen en de bij Fokker ge bruikelijke lonen te betalen. Zoals wel meer geschiedt in de indus trie. wil men in dit geval de betrokken krachten van de Engelse onderneming lenen. Dc Engelse onderneming zou dan het normale in Engeland geldende ioon aan dc arbeiders betalen benevens een vergoeding van reis- en verblijfkos ten. Fokker betaalt dan een vergoeding per arbeidsuur aan de Engelse onderne ming. Het noemen van een contractter mijn van tien jaar is volgens Fokker in •lit verband natuurlijk volstrekte onzin Er zullen overigens niet meer dan enkele daarom contact gezocht met tientallen arbeidskrachten worden ge leend. Dc onderhandlmgen zijn echter nog niet geëindigd. Wat de arbeiders uit Belfast betreft, deze konden wel tegen de in Nederland geldende lonen in dienst worden geno men. omdat het loonpeil in Noord-Ier- land veel lager is dan in Engeland. Vaa de destijds aangeworven Noordierse ar beiders zijn er nu nog acht i negen bi) Fokker. \70LGENS Engelse bladen zal een lid van het Hogerhuis, lord Stonham, dinsdag of woensdag de regering vragen stellen over de aanwerving van overtollige geschoolde arbeiders van de Engelse vliegtuigindustrie door Fokker. Lord Stonham wil we ten. of het de regering békend is, dat geschoolde arbeiders van vliegtuig fabrieken in Christchurch en Belfast, die overtollig zijn geworden, ar beidsovereenkomsten met een ga rantie voor tien jaar met Fokkci sluiten. Ook zal hij de regering vra gen, welke stappen worden genomen om een op haar taak berekende Brit se vliegtuigindustrie in stand te hou den. die in staat is Brits vakmanschap In Engeland te benutten. Fokker deelt naar aanleiding hiervan mede. dat zy te kampen heeft met een tekort aan geschoolde vaklieden. Begin (Van een onzer verslaggevers) De regionale schietwedstrüden, weken geleden in Vlaardingen be gonnen, behoren weer tot het verleden. Vierhonderd schutters van de schietver enigingen uit de kringen Westland, RUn- land en midden-Zuid-Holland hebben bü elkaar ongeveer 26.000 schoten gelost op de schietbanen van de schietvereniging „Wilhelmina" in de Emmastraat te Vlaardingen. Er werden 2200 vrijebaan- kaarten, 215 personele baan- en 450 vaste baankaarten verschoten. De fraaie beker, beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Vlaardin gen, kwam in het bezit van de schlet- ereniging „Juliana" te Wassenaar met 233 punten. Er hebben in totaal 65 korpsen aan het schietfestijn deelgenomen, waarbij de beste prestaties werden behaald door de volgende schietverenigingen: Korps A. 1 Juliana (Wassenaar) met 233 punten: 2 Wilhelmina (Vlaardingen). Snijders ('s-Gravenzande)e 227; 4 Maasland (Maasland), 227; 5 Loosduinen Burg. (Loosduinen), 225. 1 Monster (Monster), 223 pun ten: 2 Wilhelmina (Vlaardingen), 221; 3 Maasland, 218; 4 Pr. Alexander (Rotter dam). 212; 5 Joubert (Ouderkerk aan de IJssel), 210. Korps C. 1 Juliana (Wassenaar), 214 punten: 2 Waterloo (Berkel), 212; 3 HPSV (Den Haag), 210; 4 Wilhelmina, 208; 5 Loosduinen, 202. Korps D. 1 Wilhelmina, 208; 2 Juliana (Wassenaar). 199; 3 Generaal Snijders Cs-Gravenzande), 195; 4 Maasland, 193; 5 St. Joris (Ridderkerk), 189. Korps B 2. Wilhelmina, 202; 2 Willem Teil (Alblasserdam). 195. Korps C 2. 1 Wilhelmina, 198; 2 BVL (Noordwijk), 169. Personele wedstrijd. 1 A Beekenkamp, Loosduinen; 2 H Korpel, Maasland; 3 L Hulsbos, Loosduinen; 4 F v Staalduinen, Maasland; 5 P v Ravensbergen, Wasse- Me-t 148 punten was de heer W. van Dijk uit Maasland de beste deelnemer aan de va9te baan wedstrijd, gevolgd door de heer L. Maat uit Vlaardingen met 147 punten. De namen van de eerste vijf aankomen den, die aan de vrije baanwedstrijd heb ben deelgenomen, zijn: C Klein Hesse- ling (Maasland). W Valkenburg jr (Was senaar). H Korpel (Maasland), W van Dijk te Maasland en R C Bruin van Wil helmina. hard hebben gisteren hun be zoek aan Amsterdam beëindigd met het bijwonen van een dienst in de Oude Kerk, waarin ds. W. A. Smit, hervormd predikant, voorging. Za terdagmorgen was deze samen met H. Boiten, directeur van de oecumenische stichting „O.Z. 100" en pastoor J. A. Solleveld van de Slnt-Nicolaasparochie, als vertegen woordigers van de kerken die in de Amsterdamse birjnepstad samenwer ken, door de Koningin ontvangen. Bij deze gelegenheid werd een openhartig gesprek gevoerd, waarin de Vorstin haar erkentelijkheid be tuigde voor de interkerkelijke sa menwerking. In de kerkdienst van gisteren preek te ds. Smit over de gelijkenis var. de rijke man en de arme Lazarus zulks ter gelegenheid van de collect! voor het wereldkiakonaat. Na afloop van de dien9t keerde het Koninklijk paar per auto naar Soestdijk terug Het programma van zaterdag omvat te onder meer de ontvangst van veertig kunstschilders, te weten leden en gewe zen leden van de jury voor de koninklij ke subsidie voor vrije schilderkunst en ontvangers van deze bijdrage. De Ko nlngin informeerde in het bijzondei naar het succes der schilders sinds zij dun bekroning hadden ontvangen. Prins Bernhard bracht een bezoek aan .Bollywood" van Joop Geesinks film produktlebedrijf, waarbij hij onder mcei geanimeerd van gedachten wisselde ovei net maken van films. Ten slotte dankt* hij zijn gastheren voor „dit leerzame ongedwongen bezoek". De Prins bezocht ook nog de manege in het Amsterdamse bos, waar hij Vera Crusano. een oud springpaard van hem ontmoette. Intussen was de Koningin naar een buurthuis in de Jordaan ge gaan. Daar sprak zij onder anderen met de 60-jarige heer N. C. Cornelisse. flie vertelde dat hij vlak na de eerste wereldoorlog eens bijna onder de ko nlnklijke koets was terecht gekomen In dc koets bevond zich toen ook prinse» Julian^. r.Moet ik daar nu nog mijn cx cuus voor aanbieden?", vroeg de Ko ningin toen haar verteld werd, dat de koets toen veel te hard had gereden „Nee. dat hoeft niet", vond de heei Cornelisse. „Het was uw schuld niel maar die van de koetsier." Ook sloeg de Koningin enige tijd ge amuseerd swingende en twistende jeugd in het buurthuis gade. Men raakte wal achter op het tijdschema, maar „we zijn gelukkig dicht bij huis", stelde de Ko ningin een van haar hofdames gerust Zaterdagavond werd het programma, dat tal van punten omvatte, besloten met de bijwoning van .Jen midzomer nachtsdroom" van Shakespeare, opge voerd door de Nederlandse comedie. Het Koninklijk paar en prinses Bea trlx, die ook aanwezig was, lieten zlcb verschillende spelers en speelsters voor stellen. De Vorstin noemde de uitvoering een der mooiste die z(j ooit gezien had De Prins sprak nog met mevrouw G Wijsmuller, schrijfster van „Geen tijd voor tranen". Hü bood haar spontaan een handtekening aan op het gips van baar gebroken arm. Kirihio zijn bij het secretariaat verschil lende brieven van Papoea-ouders binnen gekomen. waarin hun in Nederland stu derende kinderen verboden werd lid Kobe Oser te worden. Als argument hiervoor werd naar voren gebracht dat Kirihio. die uit de Parna (Partei Nasio nal) stamt, aan politieke beïnvloeding deed. die de briefschrijvers niet welge- Door de bekendheid en ook het gezag, die Kirihio in kHngen van in Nederland verblijvende Papoea's genoot (geniet' vreest het bestuur dat hij in staat zal zyn de jongeren (voornamelijk middel bare scholieren) naar zün inzichten te halen. Door Kobe Oser is dan ook een brief opgesteld, waarin de door Ki rihio in Indonesië afgelegde verklarin gen in gecommentarieerde vorm zyn ver meld. „Mocht hij byvoorbeeld ontkennen gezegd te hebben namens alle Papoea'! te spreken" aldus een woordvoerder „dan zal hij tenminste moeten toegeven dat het Indonesische persbureau Antaro gelogen heeft. Het zou een maatstaf kun nen zijn, waarmee de beloften, waarmee Kirihio is thuisgekomen, afgemeten moe ten worden." Uit Nieuw-Guinea is een stroom van brieven by Kobe Oser binnengekomen, welke het gedrag van Kirihio laakbaar stelt. In sommige gevallen kan zelfs van dreigbrieven worden gesproken. De strekking is dat Kirihio maar niet meer naar Nieuw-Guinea terug moet keren, daar hij zich anders >n levensgevaar be geeft In Nederland verblijven momen teel bijna honderd Papoea's. De mees ten van hen zün middelbaar scholier, terwijl de rest een voortgezette (univer siteit, iandtoouwschool) of een vakop leiding volgt Allen ontvangen het me dedelingenblad van Kobe Oser. Ambtenaar bekent verduistering Een gemeenteambtenaar van re secre tarie van Arkel en Kedichem, P. A. C. van G. uit Arkel. is per 1 februari ont slagen wegens financiële nregelmatig- heden. Van de zijde van de gemeenten wilde men nog geen inlichtingen geven de grootte van het bedrag. Wel deel- ïen mede dat Van G. de verduiste ringen, die tot dusver zijn komen vast te staan, heeft bekend. Van G. is penningmeester van vele plaatselijke verenigingen. Deze zullen nagaan of Van G. ook daar onregelma tigheden heeft gepleegd. (Van onze speciale verslaggever) "VTA twaalf dagen op de Maasvlakte ■Lte hebben vastgezeten, is de Gladonia gistermiddag eindelijk in veiligheid gebracht De 468 ton 34 Ik kwam echter waar ik zijn moest en met de zekerheid dat zich op het dek geen enkel luik be vond waardoor meer kon dan een mens. Ook op het achterschip vond ik niets dat mijn belangstelling had kunnen opwekken. Dek en bovenbouw dien den hoofdzakelijk voor de hutten. Ik zag een groot opstaand luik met een glazen kap. Twee van de koekoeken stonden open. Ik knipte de lantaarn Machines. Dat schakelde dit luik uit en ook het gehele opperdek. Andrew wachtte geduldig in het rubberbootje. Ik voelde dat hij me vragend aankeek en schudde het hoofd. Niet dat het nodig was geweest. Toen' hij zag dat ik de rubberkap over mijn hoofd trok en het zuurstofmasker voordeed, -wist hij namelijk mijn antwoord al. Samen maakten we de reddings- lijn om mijn middel vast. Het kostte ons een hele minuut, want het rubberbootje schommelde zó hevig, dat we ons met één hand moesten vasthou den. De maximum diepte die ik kon bereiken was iets meer dan zeven meter. De tanker stak mis schien viereneenhalve meter en ik had dus speling genoeg. Het onder water zoeken naar een draad of iets dat aan die draad zou kunnen hangen, bleek gemakkelijker te zijn dan ik had verwacht, want zelfs op een diepte van vier meter al was er van de deining niet veel meer te bespeuren. Andrew vierde de reddingslijn en volgde al mijn bewegin gen alsof een soortgelijk karwei altijd tot zijn werk had behoord en dat was ook inderdaad hèt geval. Heen en terug zwom ik de lengte van de boot af. Ik hield me aan elke kant zo dicht mogelijk bij de kimkielen en controleerde met een onderwater- lantaarn meter voor meter de romp. Op de terug reis zag ik een geweldige moeraal uit het donker kronkelen. Hij duwde zijn kop met de boosaardig starende ogen en de giftige tanden tegen het glas de lantaarn. Ik knipte het licht een paar maal en uit en de moeraal verdween. Meer dan die aal ontdekte ik niet. Toen ik me weer aan boord van het rubberbootje hees, voelde ik me doodmoe. Vijftien minuten in gespannen zwemmen met een zuurstofmasker voor zou iedereen doodmoe gemaakt hebben. Als ik ech ter gevonden had waarnaar ik zocht, was er van moeheid vast en zeker geen sprake geweest. Ik had erop gerekend het op of onder die tankboot te vin w 4 n door Alistair MacLean den en nu dat niet het geval was, kreeg ik het ge voel dat ik er op een of andere manier was inge lopen. Ik was moe, neerslachtig, ontmoedigd en koud. Ik snakte naar een sigaret, naar een knappend vuurtje, een kop hete koffie en een flinke borrel. Even dacht ik aan Herman Jablonsky die nu in het mahoniehouten bed in het huis van de generaal vredig zou liggen slapen. Ik ontdeed me van mas ker en zuurstofcylinder, schopte de zwemvliezen van mijn voeten, trok met verkleumde vingers schoenen aan, smeet broek, colbert en hoed op het dek van de tankboot en klom aan boord. Drie mi nuten later had ik mijn bovenkleren aan en droop ik als een net uit de wasmachine gehaalde deken. Vlak daarop bevond ik me langs- de verticaal han gende valreep op weg naar het kuildek van de boortoren. De langs de hemel jagende wolken hadden de laatste sterren weggeveegd, maar het hielp me weinig. Ik had gedacht dat de lamp boven het val reepgat niet zo erg sterk zou zijn, maar daarin bleek ik me schromelijk vergist te hebben. Ik had het schijnsel alleen maar op een afstand gezien Toen ik me drie meter onder h'et platform bevond, ontdekte ik dat die lamp een schijnwerper was. Veronderstel dat een valreepsgast de wacht hield. Moest ik hem dan vertellen dat ik de tweede ma chinist van de tanker was en aan slapeloosheid leed? Ik zag me al een prachtig verhaal afsteken, terwijl het water van het duikerpak door mijn broek droop, rond myn voeten een plas op het dek vormde en de valreepsgast met belangstelling naar het opgeslagen rolboord van glinsterend rubber staarde waar een das en boordje hadden moeten zijn. Ik had geen revolver en nam direct aan dat iedereen die ook maar iets met generaal Ruthven en Vyland had te maken bij het opstaan eerst zijn sch'ouderholster aan zou doen en dan pas zijn sok ken. Dc kerels die ik tot dusver had ontmoet, had den op wandelende arsenalen geleken. En als er een revolver op me werd gericht? Moest ik dan vliegensvlug honderddertig ijzeren treden afdalen met de kans dat de valreepsgast me op zijn gemak zou kunnen neerschieten? Afdalen zou natuurlijk niet eens nodig zijn. De op een brandladder lijken de valreep was aan drie zijden dicht, maar open aan de kant van de zee en ik zou niet ver van de kleppen en buizen op de tanker beneden me te recht komen. Ik kwam tot de conclusie dat een nuchter denkend mens regelrecht weer naar om laag was gegaan. Ik klom verder naar hoven. Er was niemand. De valreep eindigde in een aan drie kanten afgesloten soort alkoofje aan de ene kant de reling van het platform, aan de andere twee zijden hoge stalen wanden. De vierde kant kwam uit op het kuildek met de kraan. Wat ik van het kuildek kon zien. was helder verlicht. Ik hoor de het lawaai van machines en op nog geen tien meter afstand de stemmen van arbeiders. Het leek me niet raadzaam me tussen hen te wagen en ik zocht dus naar een andere uitweg. Ik vond hem meteen. Het was een ijzeren trapje in een van dc vier meter hoge stalen schotten. Ik klom het trapje op, kroop behoedzaam verder over het platform en verborg me achter een pijler. Daar kon ik de hele constructie overzien. Ongeveer honderd meter van me vandaan, op het noordelijk platform, ver hief zich de eigenlijke boortoren Hij leek nog ge weldiger dan eerst. Aan de voet zag ik controle kamers en heen en weer lopende arbeiders. Onder de boortoren zouden zich waarschijnlijk de elek trische centrale en de verschillende verblijven be vinden. (Wordt vervolgd). metende Britse kustvaarder were gisteravond om negen uur by Ca pelle aan de IJssel afgemeerd, waai hij op een helling van Vuyk in re paratie is gegaan. Hoe groot de schade, kon vanmorgen nog niet worden vastgesteld, doch aan de kiel zowel als aan de romp zal heel wai moeten gebeuren. De operatie tot redding van de En gelsman begon gistermiddag om twee uur. toen het. voor 't eerst sinds een dag of veertien, springvloed werd. Ber gingsspecialist Koning van Van den Tak had de leiding, terwijl er niet min der dan vyf vaartuigen waren inge schakeld. Op 't moment dat de vloed z'n hoog tepunt bereikte, begon de Gladonia op z'n anker te trekken. Tot grote vreugde van kapitein Ellard en z'n mannen kwam er onmiddellijk beweging in. Wat ge vreesd werd, gebeurde niet. De draad, die strak op de winch stond, hield het. hoewel hij onderhevig was aan ontzag wekkende krachten. Langzaam maar zeker krabbelde" de kustvaarder naar dieper water, dwars door geulen en over steenharde zand banken heen. Toen hij niet verder kon. was het bergingsvaartuig Bruinvis in staat een trekje te geven. Hoewel dit door zijn diepgang niet in de onmiddei- lUke nabijheid kon komen, werd via de reidingvlot J. A. M. Goudriaan een sleepverbinding tot stand gebracht, die het ook al hield. Zeesleper In open zee nam de zeesleper Poolzee het vrachtje ton slotte over De Gladonia. toen een half uur lang verwoed aan getrokken en gesjord was. zei de raderlijke kust van het natuurreservaat De Beer op dat moment voor goed wel. want wat de Poolzee vast heeft, laat hij niet meer los. Om kwart voor drie werd de sein post van Hoek van Holland gepasseerd De Engelsman, wiens lading porcelein- aarde overboord was gezet, lag hoog op het water, en gierde en slingerde als bezetene. Daar hij geen roer meer had. maakte dc Rijkshavendienst V van havenmeester Van den Heuvel van ach teren vast, ten einde hem toch nog enigszins bestuurbaar te maken. Boven Maassluis namen de haven sleepboten Phoenix en Vlieland de taak de Poolzee over. Het avontuurdat (Van onze correspondent in Bonn) De 32-jarige monteur Joseph Breuer uit Lammcrsdorf (nabij Monschau aan de Belgische grens) on zijn 9-jarig dochtertje Waldtraut lijden aan pokken. De toestand van het meisje is ernstig. Joseph Breurer keerde op 23 december van het vorige jaar terug van een kar wei in India. Op 4 januari reeds werd hy door zijn huisarts onderzocht. Deze diagnotiaeor- de evenwel windpokken. Kostbare we ken zijn intussen verstreken, waarin Breuer contact had met vele honderden mensen, niet alleen in zijn dorp maar ook in Hennef aan de Sieg. In Beuel (bij Bonn), in Keulen en in Hamburg (waar hij zicb in het tropeninstituut liet onderzoeken). Al deze mensen moeten nu in quarantaine. Monsohau is door de wereld ^gezondheidsorganisatie tot pok- kengebied verklaard. De Duits-Belgische grens by Röttigen is gesloten. Nederland se autoriteiten hebben zich in Aken op de hoogte gesteld van de ernst der ziekte. Het gehele dorp Lammeredorf is in qua rantaine. Levensmiddelen worden bij de dorpsbewoners voor de deur gelegd. De schollen in de „Kreis" Monschau zün gesloten. Schoonvader stal 23 mille van dief De gemeentepolitie te Maasniel arres teerde zondag de 34-jarige schilder M. uit Tegelen, die ervan wordt ver dacht op 1 december een bod rag van f40.000 tc hebben ontvreemd bij de tex tielhandelaar H. Lutgens te Maasniel- Roermond. Het bedrag zou M. aan zijn aanstaande schoonvader, de 53-jarige in valide H. V. uit Tegelen hebben gegeven die op zyn beurt f 23.000 van het totaal zou hebben verduisterd. Beiden zün daar om opgesloten in het politiebureau ta Roermond. De diefstal die M. inmiddels heeft toe gegeven werd in de vroege avond ge pleegd, tijdens afwezigheid van het echt paar Lutgens. M. verschafte zich met een loper toegang tot het huis waar twea kinderen lagen te slapen Schaken te Stockholm Dr. Filip bedreigd door Fischer De uitslagen van de zaterdag gespeel de partijen uit de vüfde ronde van het interzonale schaak toernooi te Stock holm lulden: Korchnoi (Rusl.) Petrosjan (Rusl.) afg. Dr. Filip (Tsj. Slov.)Stein (Rus land) 10. Bolbo- chan (Argentinië)— Olafsson (IJsland) V4-V4. Bertok (Zuid-Slavië)Cuellar (Colum bia) 10. Uhlmann (Oost-Duitsland) German (Brazilië) afg. Teschner(West- Duitsland)—Yanofski (Canada) Vt—Vi. Benkoe (Ver. Staten)Schwebcr (Argen tinië) afg. Aaron (India)Gligoric (Zuid- Slavic) 01. Portisch (Hongarije)Po- mar (Spanje) 14—W Bilek (Hongarije) Fischer (Ver. Staten) 0-1 Barcza (Hon garije)—Bisguier (Ver. Staten) M—'4. Geiler (Rusland) was vrij. De uitslagen van de zesde ronde lul den: Yanofsky (Canada)—Benkoe (VS) 1—0. Cuellar (Columbia)Uhlmann (O. Did.) Stein (Rusland)Bolbochan (Ar gentinië) 1—0. Gligoric (Zuidsl.)—Por- tisch (Hong.) Vt—'4. Olafsson (IJsland) •Bertok 'Zuid6l.) 1—0 Pomar (Spanje) -Bilek (Hong.) 10 Gelier (Rusland)— Korchnoi (Rusland) afg. Fischer (VS>— Barcza (Hongarüe) afg. De stand na de zesde ronde ziet er als volgt uit: 1. Filip 5 pt. 2 Fischer 4 pt. en 1 afg. 3/4 Pomar en Bolbochan ieder 4 pt 5. Uhlmann 314 pt en 1 afg. 6. Gligoric 3V4 pt, 7, Sohwober 3 pt. en 1 afg. 8. en 9. Portisch en Yanofsky beiden 3 pt. 10. 11 en 12. Narcza, Petrosian en Benkoe allen 214 pt. en 1 afg 13. en 14. Bertok en Olafsson beiden 2'4 pt. 15. en 16. Korch noi en Geiler beiden 2 pt en 1 afg. 17. tot en met 20 Teschner. Cuellar, Stein en Bisguier allen 2 pt. 21. German 1V4 pt. en 1 afg. 22. Bilek 1V4 pt. 23. Aaron Vs pt. Schaken In Malaga Langeweg verloor Zaterdag Is in Malaga het Jaarlijkse Internationale schaaktoernooi voortgezet met de partijen van de negende ronde. De Nederlandse vertegenwoordiger Lan geweg verloor van de Zuldsiavische jeugd-wereld kampioen Parma. De Spanjaard Perez en de Hongaar yoed in de ondergang van de Szabo hebben de leiding met elk 614 pt. Gladonia had kunnen uitlopen, kwam Langeweg deelt met Gereben (Iar) en 's avonds laat in Capelle tot een goed Scafarelli du de zevende plaats met einde. 4 pt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7