Televisiekoorts beheerst de politieke partijen Kongo wil van V.N. meer militaire steun hebben r Recept jarige ie voor Erhard Noorder- of zuiderlieht Jjh een Êoafce hij. 30N 5 Misverstand met de Sow jet unie betoging ge- n Gizenga en alle andere Kongolese leiders die ver volgd worden, te bewerkstelligen. Veilig Premier Adoela van de centra le Kongolese regering heeft in' Een reddingspatrouille van de V.N, New York met verschillende staatslieden besprekingen ge- Ige voerd. Zo heeft hij gesproken met de Russische vertegenwoor diger bij de V.N., Zorin, de Bel gische minister van buitenland se zaken, Spaak en hij heeft ver schillende werkbijeenkomsten ge had met waarnemend secreta ris-generaal Oe Thant en zijn naaste medewerkers. Deze werk bijeenkomsten hebben ten doel het optreden van de V.N. in Kongo in details te bespreken, teneinde dit zo vlot mogelijk te laten verlopen. Premier Adoela zal waarschijnlijk nog meer onitmoetingen hebben met minister Spaak. Het is het eerste contact van een vertegenwoordiger van de Belgische re- die uit het onafhankelijk worden van de voormalige Belgische kolonie zijn voortgevloeid. Adoela heeft ruim anderhalf uur ge sproken met de Russische vertegenwoor diger bij de V.N., Valerian Zorin. Zorin verklaarde na afloop van het gesprek, dat onder meer de bijeenkomst van de Veiligheidsraad over Kongo tot onder werp had. dat het normaal vriendschap pelijk gesprek was geweest. Adoela zei later, dat Zorin hem de Sowjetrussische houding aangaande de Kongolese situatie had uitgelegd en dat gebleken was, dat er een „misverstand" had geheerst tussen de beide regeringen over de kwestie van het bijeenroepen van de Veiligheidsraad. In een onderhoud met waarnemend secretaris-generaal Oe Thant heeft Adoela om nieuwe militaire, financiële en tech nische hulp van de volkerenorganisatie verzocht. De Kongolese premier verdui delijkte, dat het verzoek om militaire hulp geen oorlogszuchtige achtergronden heeft, doch bedoeld is om de orde, vooral in de gebieden waar geen troepen van de V.N. zjjn, te handhaven. Na afloop deelde Adoela mee, dat berichten als zou Gizenga, de gearresteerde ex-vice-pre- mier, in gevaar verkeren, absoluut on- Inmiddels heeft de centrale regering in Leopoldstad drie artsen opgedragen een wakend oog te houden op de wan kele gezondheid van Gizenga. Een van de artsen is een Amerikaan, lid van de werkgroep voor Morele Herbewapening in Leopoldstad. In Peking in Rood China dingsstation in Kama bereikt en beeft bericht, dat alle Amerikanen in goede welstand verkeren. De vrees bestond, dat deze zendingspost in de provincie Kivoe aangevallen zou zijn door de muitende Kongolese soldaten in dat gebied. De militaire campagne van de V.N. tegen de muiters vindt gestaag voort gang.De V.N.-troepen zijn per vliegtuig naar Kindoe gébracht en er hebben zich geen incidenten voorgedaan met de mui ters, die getuige waren van een landing van de Ethiopische soldaten. De wereldgezondheidsorganisatie heeft meegedeeld, dat in Leopoldstad in de eerste 20 dagen van januari 88 gevallen van pokken zijn ontdekt. Zestien per sonen zijn in deze periode overleden aan de pokken. In Leopoldstad is de gehele bevolking gevaccineerd, maar het schijnt, dat de vaccinaties door verschillende oorzaken geen afdoende uitwerking heb ben gehad. Commentaar Winnaar K.V.P. morgen MORGEN zullen miljoenen televisiekijkers afstemmen op het eerste van de reeks pro gramma's, die door de politieke partijen op de beeldbuis worden gebracht. Voortaan zal iedere dinsdagavond een dergelijk pro- gramma worden uitgezonden. (Van onze parlementsredactie) hoofdbrdra^^oetenBde "contributies het eerst op de beeldbuis dat een deel van hun zelfstandigheid ge vaar loopt, ais ze Ln een bepaald opzicht financieel afhankelijk zijn van de over heid. Ze staan liever op eigen benen. De Partij van de Arbeid heeft al laten weten, dat zij de subsidie niet aanvaardt. In elk geval, met of zonder subsidie, het leeuwendeel van het benodigde be drag zal zelf moeten worden opgebracht. Vooral de kleinere partijen kost dit (Van onze correspondent in Bonn) Als het weer het toelaat (er is zacht weer voorspeld) wil bondskanselier Adenauer (86) vandaag na zijn twee- weekse griepaanval de tweede deze winter vandaag niet alleen weer zijn werkzaamheden op de bondskanselarij hervatten, maar ook aanwezig zijn bij de receptie, die op het ministerie van economische zaken ixl Duisdorf bij Bonn wordt gehouden voor prof. Lud- wig Erhard. De Westduitse vice-kanse- lier en minister van economische za ken is gisteren namelijk 65 jaar gewor den. Ook vele leden van het in Bonn geaccrediteerde diplomatieke corps zul len aan de verjaarsreceptie deelnemen. Prof. Erhard is de grote stemmen- trekker der C.D.U. Zijn populariteit is waarschijnlijk veel groter dan die van dr. Adenauer, die desondanks aarzelt hem tot zijn officiële opvolger te be stemmen. Sinds enkele maanden is de opvolging door prof. Erhard medio 1963 wanneer Adenauer het voornemen heeft zich uit de politiek terug te trek ken weer onzeker. De kanselier schijnt aan de vroegere fractieleider der C.D.U., dr. Heinrich Krone, de voor keur te geven. Hij wordt daarin ge sterkt door de liberale vrije demokra- ten. die zich in prof. Erhard teleurge steld zien, sinds deze tijdens de kabi netsformatie van het vorige jaar wei gerde zich kandidaat voor het kanse- lierschap tegen Adenauer te la ten stellen. Fransman beschuldigt Egyptenaren pressie te hebben toegepast Henri Mouton, een van de vier Franse functionarissen die in Kairo terechtstaan i op de beschuldiging van samenzwering tot het vermoorden van president Nas- j ser en omverwerping van de Verenigde Arabische republiek, heeft gisteren voor de rechtbank in Kairo verklaard door de ambtenaren, die hem destijds j hebben verhoord, te zijn geketend, ge-| blinddoekt, geslagen en bedreigd. Mou ton verklaarde, dat de bekentenissen. die hij had afgelegd, hem onder dwang i waren afgeperst en dat ze waren ge- j schreven na drie slapeloze nachten, zo dat hij niet meer besefte wat hij schreef. Mouton maakte met zijn drie Franse medebeklaagden deel uit van een offi- ciële delegatie, die belast was met de regeling van de kwestie der in Egypte j in beslag genomen Franse eigendom men. Hij ontkende thans ten stelligste zich aan het hem ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt. Gesprek met Gromiko leverde weinig op De besprekingen tussen de Amerikaan se ambassadeur in Moskou. Llellyn Thompson, en de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, die vorige I week zijn gehouden, hebben weinig posi tieve resultaten opgeleverd. Het belang-1 rijkste was de Westerse afwijzing van het Russische voorstel om Oost-Duitsland tot de Ver. Naties toe te laten en tegelijk ook West-Duitsland en Wcst-Berlijn lid van de volkerenorganisatie te maken. I Dit hebben gezaghebbende Amerikaan se woordvoerders in Washington girt eren i medegedeeld. Zij ontkenden de berichten als zou Thompson verkiezingen in beide delen van Berlijn hebben voorgesteld, om de Berlijners althans tijdelijk een beslissing over de toekomst van hun stad I Thompson heeft de kwestie van het zelfbeschikkingsrecht bij het vorige ge-, sprek met Gromiko in januari ter' sprake gebracht. Hij stelde toen eon I volksstemming voor Berlijn voor, aldus de woorvoerders. Zij achten het wel mogelijk dat Thompson de kwestie van de volksstem-1 ming binnenkort nogmaals ter sprake zal brengen. Dit is nodig om de Russen er1 van tijd tot tijd aan ie herinneren dat het zelfbeschikkingsrecht een van de i grondbeginselen van de Westerse filoso-1 La ia. Natuurlijk zijn de partijen blij met de hun toegemeten zendtijd. Nauwelijks hebben ze echter be seft, hóe zwaar deze korte uit zendingen, die slechts tien minu ten duren, de partijkassen en secretariaten belasten. Iedere partij zal ongeveer acht uit zendingen per jaar te verzorgen krij gen. „Dit grapje kost ons wellicht een ton", verwacht de secretaris van de A.R.-Partij, mr. W. R. van der Sluié. „Bovendien vraagt iedere uitzending een hoeveelheid extra werk waarvoor één man een week nodig heeft. „Men mag aannemen, dat het met de ande re partijen niet anders is. Men be hoeft natuurlijk niet aan de uitzendin- mee te doen. Men verspeelt dan echter de kans, ongeveer drie miljoen kijkers op de hoogte te stellen van het partijstandpunt. Het tijdstip van de politieke uitzendin gen ligt uitermate gunstig. Eraan voor af gaat het NTS-journaal. Erop volgt het wekelijkse filmprogramma. Journaal en filmprogramma trekken verhoudingsge wijs een zeer groot aantal kijkers. Men zet zijn tv-toestel niet gedurende tien minuten af. Daarom zijn de partijen be reid, zoveel werk en kosten aan de tv- uitzendingen te besteden. ~i een indruk te krijgen van de hoog- in deze kosten: de A.R. Partij opent haar uitzendingen met een inlei dend tekenfilmpje. Dit filmpje duurt een kwart minuut. Elk filmbeeldje moet worden getekend. De ontwerper van het filmpje heeft er een hele week aan ge werkt. De kosten van dit kleine filmpje, waarvan het afdraaien slechts vijftien seconden duurt, bedragen 2400 gulden. Nu zou men kunnen volstaan met al leen maar een spreker op het scherm te brengen, maar natuurlijk i$ er dan geen sprake van. dat men de mogelijk heden van de televisie ten volle benut. Hoe fraai van uiterlijk sommige Neder landse politici ook mogen zijn, het zou toch beslist teveel van het goede zijn, tien minuten achtereen naar dezelfde spreker te mogen staren. Dus krijgt de kijker een iets afwisselender beeld voor gezet. In hun eentje krijgen de politieke par tijen een dergelijk afwisselend program ma niet op het scherm. Ze missen daar voor in het algemeen de deskundigheid. De beide protestantse partijen hebben om advies aangeklopt bij de televisie deskundigen van de NCRV. Zij ontvan gen van die zijde alle mogelijke bijstand. In samenwerking met de deskundigen komt het draaiboek tot stand. De verwe zenlijking ervan kost nieuwe hoofdbre kens. Opnieuw een illustratie. De A.R.- Partij brengt volgende week dinsdag een programma, dat in hoofdzaak zal zijn ge wijd aan het werk en de betekenis van de minister van financiën, prof. Zijlstra. Prof Zijlstra verschijnt natuurlijk zelf op het scherm, maar de aard van zijn werk wordt toegelicht met korte film fragmenten. Deze filmfragmenten moes ten apart worden vervaardigd en boven dien moest van minister Zijlstra een kor te film worden gemaakt. Het geheel moet worden gemonteerd tot een sa menhangend programma, dat precies negen en een halve minuut mag duren. Het is duidelijk, dat hiervoor een filmfabriek moet worden ingeschakeld. Dat gebeurt dan ook. De KVP heeft de film voor haar eerste programma, dat morgen wordt uitgezonden, laten ver vaardigen door Polygoon-ProfUtl. De A.R. Partij laat de nodige filmopnamen verzorgen door het Cinecentrum. het programma met ter Zijlstra zijn vrijdag 26 januari in Den Haag gemaakt. De dag erna zou de bewindsman met vakantie gaan. Voor dat de minister er zelf aan te pas kwam. was vier uur nodig voor de technische voorbereiding. De opnamen voor het ei genlijke programma van negeneneenhal- ve minuut namen twee uur in beslag. Hiermee was, zoals reeds is vermeld, het programma nog niet gereed: het moest nog worden aangevuld met andere als illustratie bedoelde filmopnamen De bedoeling is immers, een zo levendig mogelijk beeld te krijgen. worden verhoogd? Geen aantrekkelijke gedachte. Moet dan een speciaal fonds worden gevormd, waarvoor ieder jaar een finan ciële actie op touw wordt gezet? Een aantrekkelijke gedachte, ware het niet, dat er al zoveel fondsen zijn en dat met name in de verkiezingsjaren een klem mend beroep op de leden van de partijen wordt gedaan, met extra bijdragen een groots opgezette verkiezingactie mo gelijk te maken. Zal er dan voor het televisiefonds nog veel overschieten? Zo blijkt, hoeveel haken en ogen verbonden zijn aan de verwezenlijking vr nieuwe propagandamogelijkheid. Morg i en Subsidie Staatssecretaris Scholten heeft toege zegd, dat de overheid per uitzending een subsidie van ten hoogste vierhonderd gulden zal verstrekken. Men begrijpt, dat dit bedrag een druppel is op de gloeiende plaat. Bovendien heerst bij veel politieke partijen beduchtheid, deze rijksbijdrage te aanvaarden. Zij vrezen. 817) Galilei wordt als de ontdekker va ken, maar toen by ln 1610 zijn kijker het op de zon richtte en op het zonne- oppervlak donkere vlekken waar nam, deed hy eigenlijk niets anders dan vroegere waarnemingen beves tigen. Want lang te .000 km (50 maal de aarde!) boven oppervlak verheffen en byzondere straling uitzenden. Te gelijk met deze straling worden deel tjes materie uitgestoten, met een snelheid van gemiddeld 100 km per seconde. Deze straling van materiële omstandigheden waarbij het zonlicht op andere wyze was verzwakt. Bo vendien hadden Chinese astronomen van dit verschynscl reeds melding de protonen dringei gemaakt tussen 300 en 1200 n. Chr. dampkring binnen dus een ruwe 1000 jaar eerder. Sedertdien is van de zonnevlek ken wel iets meer bekend geworden zij het dan nog lang niet voldoende om iedere nieuwsgieri ge een bevredigend antwoord te geven. Maar dat zal op deze plaats ook wel niet worden verlangd, eigenlijke onderwerp TOCH IS HET ZO! een etmaal de aarde bereiken. De electroncn blijven in de hoogste la de dampkring steken, maar ioniseren op eg grote aantallen moleculen en atomen. Deze geïoniseerde mole culen en atomen ke ren echter weer tot hun normale toe stand terug, onder het uitzenden van licht, dat we in het algemeen poolllcht noemen maar dat want het vandaag is zuidelijk halfrond zuiderlieht) het mysterieuze poolllcht en het is dank zjj de onderzoekingen Störmer, Blrkland, e.a. ai poolllcht verband kan worden gebracht. De zonnevlekken worden be schouwd als relatief koelere gebie den op het zonneoppcrvlak; vermoe delijk zyn zy 1500 gr. C. koeler dan de omgeving en steken daardoor donker af. Toch moeten we de term „koeler" ook niet al te letterlijk ne men, want de gloeiende gasmassa's van de zonnevlekken hebben ook al tijd nog een temperatuur of 5000 gr., zodat we ons over de afkoeling niet al te overdreven voor stellingen moeten maken. Het zijn eruptie-gebieden, waar gloeiende gas sen naar het oppervlak worden ge stoten; In de omgeving van de vlekken ziet men dan ook onophoudelijk pro tuberansen. Dat zijn zonnevlammen Daarover een volgende keer! De vraag die by vele lezers nog hele op de lippen ligt. n.1. „waarom de wetenschap dat het treedt dit verschijnsel voornamelijk et de zonnevlekken ln bij de polen ep" lieten we even on beantwoord. om het ionisatle-cffcct niet te storen. Maar het Is niet de bedoeling u in het ongewisse te la ten. De stroom van kleine deeltjes materie, die uit de zonnevlekken wordt uitgestoten, ondergaat een af buiging naar de polen door het mag netische veld van de aarde. De stralen van het poolllcht volgen dan ook ongeveer de aardmagnetische 4500 krachtlijnen en bevinden zich meest- r de al ln een zone die ongeveer 20 gr. 'oor- van de magnetische polen is verwij derd. O ja, een lezeres wil nog weten wie in het bekende kinderversje be doeld is met „Jan Huygen in een ton, met een hoepeltje er om." Desondanks word met veel elan de eerste uitzending voorbereid. De K.V.P. opent morgen de serie politieke tv-pro* gramma's met een uitzending, die ge wijd zal zijn aan de betekenis vai provincie in het dagelijks leven va: burgers. Het programma draagt het ka rakter van een documentaire en is ge heel op de film opgenomen. Wim Povel vervaardigde het script en verzorgde de montage. Voor de aan- en afkondiging van het programma is een tekenfilmpje vervaardigd door de Amerikaanse teke naar Jim Hills. Een week daarop presenteert de A.R.- Partij haar eerste programma. Het zal zoals reeds werd gezegd, zijn gewijd aan het werk van prof. Zijlstra. De tweede a.r.-uitzending heeft plaats op 28 maart, aan de vooravond van de verkie zingen voor de provinciale staten. Deze uitzending zal dan ook als titel dragen „Ga stemmen". De derde uitzending valt op 8 mei en zal zijn gewijd aan de sociale verzeke ring. Dit programma is mede gericht op de meningsvorming in de eigen partij. Het onderwerp „sociale verzekering" komt namelijk ook' ter sprake in de ge spreksgroepen, die in de A.R.-Partij zullen worden opgericht. De tv-ultzendlng sluit gedeeltelijk bij de besprekingen in deze groepen aan. De volgorde van de uitzendingen der verschillende partijen is door loting bepaald. De C.H.U. komt op grond van de uitslag van deze loting pas in maart op de beeldbuis. Dit wil niet zeggen, dat niet reeds hard wordt ge werkt aan de voorbereiding van de c.h.-uitzendingen. De voorbereiding is toevertrouwd aan een kleine commis sie. waarin behalve jkvr. Wttewaall van Stoetwegen de heren Kikkert en Van der Kwaak zitting hebben. De deskundige medewerking van NCRV- man Ab van Roon houdt de belofte in, dat ook de uitzendingen van de C.H.U. de aandacht zullen weten te trekken. Op zaterdag 18 februari a s. is er een bijzonderheid te horen en te zien in het televisieprogramma van de AVRO. Dan zullen nl. „Los Hermanos Zavala" optreden voor de camera's. Deze muzikale groep wordt gevormd door tien Mexicaanse broers en zus ters, van wie de oudste 33 en de jong ste 13 jaren oud is. Dit familietiental bespeelt tezamen 17 vcrschilende instrumenten, zingt en danst. Het zal behalve typisch Mexi caanse liedjes ook enkele bekende oude en nieuwe „tophits" ten gehore bren gen. Eén van de scheepsofficieren droeg een Afrikaanse vrouw op zijn schouders naar de wal, toen de Portugese kustvaarder „Lu- mane" bij de monding van de Bons Sinais-rivier in Portugees Oost Afrika aan de grond was gelopen. Het schip kreeg het in een zware storm nogal te ver duren, ongeveer op dezelfde vlek, waar een jaar tevoren een andere Portugese coaster ver loren ging. Toen kwamen 300 mensen om het leven. Dreigende staking in Belgische mijnen De socialistische en rooms-katholieke vakbonden van mijnwerkers in België hebben besloten een algemene staking aan te kondigen, die op 12 februari zal beginnen, indien voor die tijd geen over- tenstemming zal zijn bereikt over eisen 'oor loonsverhoging en verbetering van de sociale voorwaarden. De onderhande lingen in de nationale mijncommissie, waarin de regering, werknemers en werkgevers zijn vertegenwoordigd, du ren echter nog voort en het wordt niet uitgesloten geacht, dat alsnog een ak koord zal worden bereikt. „Swiebertje" neemt voorlopig afscheid De televisiefiguur Swiebertje (in de persoon van Joop Doderer door menig kind al op straat herkend) zal woens dagmiddag a.s. voorlopig afscheid ne men van het NCRV-kmderprogramma. dat hij in 1955 voor het eerst opluister de. Het is niet onmogelijk, dat hij in de toekomst opnieuw zal verschijnen en de kinderen vermaken met zijn brutale stukjes, die sommige volwassenen het hoofd hebben doen schudden en anderen deden schudden van het lachen. Het was maar zoals men het bekeek De kinderen wordep voor het afscheid getroost met een tweedelig spel "Als ik koning was", dat geschreven werd door Jaap Hoogstra en wordt opgevoerd door de Toneelgroep Studio. Op woens dag 7 maart a.s. de eerste aflevering, in april de tweede. Voor het televisieprogramma zor gen NTS en NCRV. De NTS begint met journaal en weeroverzicht en presen teert om 9.15 uur de 7e aflevering van „V for Victory", memoires van Chur chill. De NCRV vraagt om 8.20 uur aandacht voor de rubriek Memo waar na een aflevering van „Vader weet het beter" wordt uitgezonden. Aanslui tend een opname van de Spaanse pia niste Alicia de Larrocha en om kwart voor 10 een forumgesprek over „Va derlandsliefde in deze tijd in verband met de Europese eenwording". Tips uit het buitenland In het muziekprogramma dat Brus sel Nederlands op 324 m. uitzendt kunt u om 8 uur gaan luisteren naar een uitvoering van het Octet in Es voor strijkers van Mendelssohn en om 8.30 uur naar werken van Hindemith, Liszt en Paganini, uitgevoerd door het kamerorkest van de omroep, gediri geerd door Jef Vereist. .Capricio" van Ri- Duitsc uitvoering on- i Ferdinand Leitner, r gaan horen bij de t Het zangspel chard Strauss, ii der directie va kunt u om 9 uu BBC, op 464 m I Hoort u liever een symfonieorkest, dan staat de NDR voor u klaar. Ook hier heeft Ferdinand Leitner dc opna men gedirigeerd. Tezamen met kna penkoor cn solisten voert het Keulse symfonieorkest de Hongaarse Psal men van Kodaly en de 9e symfonie van Bruckner uit. Het zal ongetwijfeld niet alleen de Rotterdamse televisiekijkers genoegen hebben gedaan dat hun stadgenoot Jan de Hoop zaterdagavond in de quiz „Willens en wetens" van de VARA met zijn kennis over de Engel se voetbalclub Arsenal de grote prijs van op een cent na duizend gulden in de wacht heeft gesleept. Uit de vele telegrammen, brieven en andere attenties die Jan de Hoop ook bij zijn laatste ronde weer ont ving, bleek voldoende, hoe heel het land heeft meegeleefd met deze kra nige jongeman, die niettegenstaande zijn lichamelijke handicap frank en vooral vrij heeft meegedaan. Theo Eerdmans liet hem weer pra ten en grappen verkopen alvorens het spel begon en niettegenstaande een misse beurt won Jan ook deze laatste wedstrijd, mede doordat zijn stadge noot die alles van de Nederlandse wet geving afwist, een beetje ongelukkig was met zijn antwoorden. Dat iedereen Jan de Hoop zijn prijs gunde bewees het luide applaus en de toejuichingen van het studiopu- bliek, vooral ook, omdat hij in zijn onbevreesdheid, met tveer een opera tie in het vooruitzicht, vele andere spastische patiënten een hart onder de riem heeft gestoken en ten voor beeld is geweest. Wat de quiz op zichzelf betreft blij ven wij het een bezwaar noemen, dat quizleider Eerdmans teveel aanvecht bare vragen stelt en daarmee de deel nemers meermalen in een moeilijke positie brengt. De manier waarop za terdagavond de kwestie tussen tand artsen en tandtechnici werd aange roerd was sympathiek noch fijngevoe lig, ook al wil het zaalpubliek dat een avondje uit is, wel lachen. Men dient niet te vergeten dat dit alles ook in de huiskamers doordringt en daar dikwijls heel anders wordt ontvangen. Spijtig is het ook, dat een deelne mer die een ronde verliest terwijl hij toch geen antwoord mist, uitgescha keld wordt. Wij hadden bijv., graag meer gehoord van de deelnemer die zaterdagavond zoveel over Dostojews- ki wist, maar overigens volkomen eerlijk) werd uitgeschakeld door de derde Rotterdammer, die alles over Leonardo da Vinei kan vertellen. Maar ja, daar is het nu eenmaal een „harde" quiz voor en daarbij moeten wij ons, als kijkers, dus neerleggen. Radioprogramma Hllve aim I. 02 m. KRO: 7.00 Nieuwi ammofoonmuzlck; 7.30 Vo« lorgongebed en overweging; muziek; 8.50 15 Klassiek, de jeugd; 7.< HM 8.00 Nieuws: 8.15 Gi Voor de vrouw; 9.36 Waterstanden; Schoolradio; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Lichtbaken, lezing; 10 25 Bekende orkestwer- 00 Voor de vrouw: 11.30 ■■PM.. Volaan... .00 Middagklok - noodklok; gisteren, klankbeeld; ken (gram.); 12.04 Als de 'dag ïdelingt... 2.50 Actualiteiten; 1 13.40 Pari." de plattelandsvrouwen; 14.45 Tierel gevarieerd programma (herh.); 15.05 Grarr mofoonmuzlek; 16.00 Voor de zieken; 16 3 Bidstonde voor de zieken; 17.00 Voor d jeugd: 17.40 Beursberichten: 17.45 Regering- uit^nding; Amerikaanse fulbrightstudent iderland, door mr. Ali' Leeu\ dlrecteu. Foundation; 18.00 Dansor ten; 18.30 Radiovolksunh 11 - Aatrono Mphons J. M. U. S. Educatl. test en zangsolis- P. Th. liteiter. 20.10 Muziek. lezing; 20 40 soUst; 21.55 Wintertc. 22.15 7 22 30 Ni. foonmuzlek; 23.10 Ten ding; 23.25 Lichte mi 19.25 Lichte grammofot modern en klassiek. Radio-Filharmonisch - „Prisma" in het teken van de duiven.... Vrijdagavond zal het radio programma „Prisma" van de NCRV in het teken van de dui ven staan. Feitelijke aanleiding hiertoe is, dat dan de stemmen- spel-serie „Wachtend op de duif", geschreven door Will Bar nard naar het boek „Symbol der Sehnsucht Aller" van Heinrich Oittmar, begint. Deze serie, bestaande uit vier delen die op de vrijdagen 9 en 23 februari en 9 en 23 maart worden uitgezonden, is een soort voordracht met verschillen de stemmen, die de betekenis van de duif door de eeuwen heen wil aantonen. De delen hebben tot titel „De duif van Noach" (dit hoort U dus vrijdag a.s.), „De duif van Christus". „De duif van Picasso" en „De vredesduif'. In feite komen al de begrippen, in deze serie voorgedragen, toch neer op de oorspronkelijke betekenis van de duif als vredessymbool, Het eerst werd dit kenbaar bij de duif, die Noach de olijftak bracht. Opnieuw werd dit dui delijk, toen de Heilige Geest zich in een duivengestalte manifesteerde bij de doop van Christus in de Jordaan. Wel heel anders gebruikt Picasso de duif als vredes-symbool: hij schonk die aan het communisme. Tenslotte komt de conclusie in het laatste deel: de vredes duif. Om deze duivenserie terdege in te lel den heeft de NCRV zich een kleine vrij heid veroorloofd ten opzichte van het Prismaprogramma van deze weck. Er komen nu nl. echte en geforceerde „dui ven" aan te pas. Er is een muziek-en- semble gevormd voor één keer, dat zich „De Duivenfluiters" noemt en amusementsmuziek laat horen en het hulstrio „Rurhythm" zorgt voor meer vrolijkheid onder het motto „Vier op til". Tenslotte komt Jan Zindel aan de praat met duivenliefhebbers. Of dit allemaal de juiste bege leiding is van het begin van de serie „Wachtend op de duif?" Daarover kan verschil van me ning bestaan, maar we zeiden het al: de NCRV veroorlooft zich deze avond een kleine vrijheid, die ieder maar moet nemen, zo als het valt. Vanavond geen hoorspel in het NCRV- programma, maar een studio-uitvoe ring door het Promenadeorkest, het Radiokoor en solisten van de komi sche opera „Die Opernprobe" van Lorzing. U kunt hiernaar luisteren tus sen 8.10 en 9.05 uur. Aansluitend een reportage uit Athene en dan tot 10 uur muziek door het Nederlandse Strijk kwartet. Na het nieuws van half elf de avondoverdenking. Na een aflevering van de musical „Dc wilde vaart" zendt de VARA over Hilversum II weer de quiz „Je neemt er wat van mee" uit. Aansluitend een programma van liedjes en melodie tjes en om 9.55 uur „Marimba". Na het nieuws speelt het Radio-Kameror kest onder leiding van Roelof Krol de 5e symfonie van Mozart. I.oo Nieuws. framje/be23Pl£ AVRO: 7.00 Nieuws; k; 7.20 Lichte gram- 7.50 Dagopening: 9.10 De groenteman, praat ziek (gr.); 9.40 Morgenwi preking; 10.00 Lichte gra lek; 12.20 Rcgeringst 16 15 Plar 16.00 Var Land- en tulnl spel met solis ngen en grammofoonmuziek; 13.25 B< £hten; 13.30 Lichte muziek; 14.00 Lichte mmofoonmuzlek; 14 40 Schoolradio; 15.00 £jg a HlHP naaicursus: 15.30 Plano- mens tot mens. lezing; 30 Voor de Jeugd: 17.30 New York calling, 5.20 Opnamen van"^ 1815 Ac,uaInelten: 1961; 19 00 Voor de kinderen; lO.OS^pirls vous parlc, praatje; 19.10 L'EUslr d'amore. wï«r.a (grJL «-50 Pianorecital (gr.); 20.00 ••As,er" koerier, licht pro- gramma. 21.00 Gevarieerd programma voor de militairen; 22 00 Sergie Rachmaninoff muzikale lezing: 22 30 Nieuws en mededelin gen; 22,40 Actualiteiten; 23.00 Klassieke mu ziek (gr.); 23.55-24.00 Nieuws. 13 no Nie Ja een krant als deze, met alle zaterdagsport En iets eigens Zet u op de bon wie er ook zo over denkt U verdient dan „Dat zit zo" Televisie morgen Televisieprogram NTS: 19.30 Interna 20.20 PoliUeke lezing K.V.P.; KRO: 20 30 Ita liaanse TV-documentaire; 2100 Italiaanse speelfilm. ln envelop (of op kaart geplakt) verzenden aan U kunt noteren als nieuwe abonnee: I De 62-jarige Duitser Heinz Arntz heeft in Duisburg zijn eigen „we reldrecord pianospelen" met 44 uur verbeterd en op 850 uur gebracht. Het reglement stond el ke dag een rustpauze van twee uur toe. Sinds 29 december bespeelde de musicus zijn instru ment dagelijks onafge broken 22 uur. Zijn in nigste streven is een re cord van 1.000 uur. I Dc nieuwste Saturnus- raket die de mensen voor tochten rond dc maan buiten de aarde moet brengen, wordt niet minder dan 105 me ter hoog. Daarmee wordt de raket dus ho ger dan de Euromast. De raket zal 6 miljoen Engelse ponden wegen wat gelijk staat aan ruim 25 volbeladen Boe ing 707 straalvliegtuigen. I De Amerikaanse mi nister van justitie Ro bert Kennedy is giste ren in Japan aangeko men voor een goodwill- bezoek, dat zes dagen zal duren. Op het vlieg veld van Tokio legde hij een verklaring in het Japans af, waarop de menigte van enkele hon derden Japanners, die hem had opgewacht, reageerde met vriende lijke glimlachjes en een hartelijk applaus. Ook Kennedy's vrouw poog de iets in het Japans voor de microfoon te zeggen, zij besloot met de uitroep „Oh dear". Een Engels sprekende Japanner verklaarde la ter, dat hij geen van beide Kennedy's had kunnen verstaan, maar dat hij dc goede bedoe ling hogelijk had ge waardeerd. I Het omstreden plan, een groot aantal kope ren naaldjes in een gor del om de aarde te brengen een vorig jaar ondernomen poging hiertoe is mislukt is weer op de proppen ge komen. De tegenstan ders van dit plan, en wel in de eerste plaats de radio-astronomen, voeren aan, dat de naaldjesgordel hun waarnemingen zou kun nen belemmeren. I De 56 mannen, vrou wen en kinderen van het eilandje Foula, het meest afgelegen gebied van Groot-Britannië, wachten nog steeds op hun Kerstpost. Het ei landje is de afgelopen weken door stormen on bereikbaar geweest. I Dc Sunday Times is deze week voor het eerst met een bijlage in kleu rendruk verschenen. De bijlage, waarvoor lord Snowdon een dienstver- Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/K WARTAAL/GIRO Doorhalen wat niet van toepassing Is) /.elf was ik ai abonnee. Voor het aan- I brengen van bovenstaande nieuwe abon- nee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO of TIP PARADE Doorhalen wat niet van toepassing Is) v eigen n n adres band met de Sunday Ti mes heeft aangegaan, bevat een groot aantal advertenties die op vrouwelijke lezers zijn afgestemd, alsmede tikelen over onderw pen van algemeen 7 In de nacht van sater-Schrijf hier dag op zondag hebben vermetele Inbrekers in het Etruskische museum te Grossetto in Italië een aantal voorwerpen ontvreemd, waarvan dc totale waarde geschat wordt op 600.000 tot een miljoen gulden. De die-' ven drongen het gebouw binnen door een groot „Dat Zit Zo eil „lip-rarade gat in de deur te boren. Het merendeel van de - boeken boordevol met 011- gestolcn voorwerpen da-1 teert van 2600 tot 2700geloot lijk handige wenken - jaar geleden. Alleen al; één vermist collier zijn niet in de winkel te koop, wordt op een waarde van 360.000 gulden ge- schat. M-028

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5