Parijs' garnizoen wordt versterkt' ION Leger in alarmtoestand door westerse ..aanval" Toekomst van Atlantische markt Gangsters sleepten zes kinderen uit brand Moskou zou toenadering tot Z.-Slavië zoeken Jsl oen Hosite \ij, Sneller dan de wind 9 Verklaring Oostduitse deserteurs: Openlijke muiterij j ÜS' kwam voor bouw op 13 augustus naar beneden te De Oostduitse troepen zijn bij het sluiten van de Berlijnse sec torgrens in de nacht van twaalf op dertien augustus 1961 gealar meerd in verband met een „op handen zijnde westelijke aan val". Daartoe werden zij met scherpe patronen uitgerust. Pas op 15 augustus werd de alarm toestand enigszins verzacht. Toen de Oostduitsers in de gaten kregen, dat zij niet, zoals hun was wijsgemaakt, naar Berlijn waren gezonden om westerse agressie af te slaan, kwamen ge vallen van openlijke muiterij voor. Vooral de order, dat er op Duitsers die probeerden te vluch ten, geschoten moest worden, deed het moreel geweldig dalen. Dit kijkje achter de Oostduitse scher men kregen de persvertegenwoordi gers gisteren op een persconferentie, waarop de Westduitse minister voor zaken geheel Duitsland betreffende, Ernst Lemmer, zeven voormalige le den van de Oostduitse volkspolitie en het Oostduitse leger voorstelde. Een van de deserteurs, een luitenant, ver telde, dat het leger en de politie geen uitdrukkelijke orders hadden om het vuur te openen als de westelijke ge allieerden geprobeerd zouden hebben om de muur in Berlijn tijdens de Binnen 2 a 3 jaar wereldgraanverdrag Van onze parlementsredactic) Als Engeland, Ierland, Dene marken en Noorwegen tot de Euromarkt zullen zijn toegetre den, zal aan een betere or dening van de wereldmarkt niet zijn te ontkomen, zei dr. S. L. Mansholt gisteren in Utrecht. De vice-voorzitter van de Europese Commissie zette glashelder uit een, dat een Euromarkt, waarbij dan tien Europese landen zullen zijn aangesloten, van zeer grote invloed zal zijn op de wereldhan del. Toegepast op zijn eigen spe cialiteit, de landbouw, meende dr. Mansholt, dat binnen twee a drie jaar een begin moet worden ge maakt met de totstandkoming van een Wereldgraanverdrag. bemoeilijkt door de de landen, die behoren tot het Britse Gemenebest. Deze landen genieten in het algejneen met hun exportprodukten voorrang op de Britse markt boven de produkten uit andere landen. Moet aan de Gemenebestlanden een even gunstige positie op de gehele Euromarkt worden geboden, als Engeland tot de E.E.G. zal zijn toegetreden? Dr. Mansholt beantwoordde, althans wat de landbouwprodukten betreft, de ze vraag ontkennend. Zeker, Canada en Australië zouden met een dergelijke voorkeurspositie zijn gebaat, maar de Euromarktlanden zouden de Verenig de Staten en Argentinië met een derge lijke maatregel tegen zich in het har nas jagen. Juist de Ver. Staten kampen al sinds jaren met een groot graanover schot. Mede hierom is het niet juist, Amerika in het isolement te dringen, al dus dr. Mansholt. Met de graanuitvoe- rende landen moet de Euromarkt daar om een wereldgraanverdrag sluiten. In dit verdrag moet worden vastgelegd, dat de Euromarktlanden een bepaald deel van de overschotten van de graan- uitvoerende landen zullen afnemen, ter wijl deze laatste landen zullen garande ren, dat zij hun graanprodukten niet uitvoeren tegen een prijs, die zo laag is, dat daardoor het evenwicht in de E.E.G.-landen wordt verstoord. De verantwoordelijkheid voor de graanoverschotten, die thans alleen door de V S. wordt gedragen, zou door alle belanghebbenden gemeenschappe lijk op zich moeten worden genomen, meende dr. Mansholt. ,,Als dit alles is vastgelegd, hebben wij de stabili teit op de wereldmarkt gekregen, waarnaar wij al zo lang hebben ge zocht", verklaarde hij. s het in beginsel verboden het vuur te openen op vrouwen en deren. Er mocht ook niet over de grens geschoten worden. De troepen waren wel voor elke eventualiteit uitgerust.... zij hadden scherpe patronen voor ma chinegeweren en machinepistolen. De manschappen hadden echter slechts los se flodders om zonodig een vijand schrik aan te jagen. De luitenant be twijfelde of er in geval van nood een bevel tot vuren dat slechts kon wor den gegeven door de minister van bin nenlandse zaken zou zijn gekomen. Voor het moreel onder de Duitse soldaten hadden de deserteurs geen goed woord over. Vooral toen de muur werd opgericht en de order afkwam, dat op vluchtende Oostduitsers moest worden geschoten, daalde de stemming zienderogen. Er waren gevallen van openlijke muiterij. De officier ver klaarde, dat het vuren op Amerikaanse. Britse of Franse troepen de Oostduit sers waarschijnlijk gemakkelijker zou zijn afgegaan. bepaald regiment werd het mo- slecht, dat het uit Berlijn werd teruggetrokken en naar een afgelegen gebied werd overgeplaatst. In bepaalde afdelingen sloten de soldaten zich in hun kamers op en weigerden dienst te doen. De officieren straften hen niet, omdat het bataljon toch al onder de sterkte was. ;n ander geval werden de ser geants uit de barakken gegooid als zij probeerden de manschappen wakker te maken en de officieren lieten hun ge zicht helemaal niet zien. Een ding bleek duidelijk uit de verklaringen van ïven deserteurs: het moreel in de Oostduitse strijdkrachten is, mede ten gevolge van de voortdurende politieke druk, ongelooflijk slecht. Bulgaarse piloot beschuldigd Onder-luitenant Milusc Solakof, piloot an de Bulgaarse Mig-straaljager die p 20 januari bij een NAVO-basis te -i is i:_ gekomen, is gisteren offi- :el van spionage beschuldigd. Volgens de poiitie is de beschuldiging gegrond op artikel 257 van het Italiaan se strafrecht. In dit artikel is een mi nimumstraf van 15 jaar gevangenis vastgesteld voor het verkrijgen van ge gevens voor militaire of politieke spio nage, die in het belang van de staat geheim dienen te blijven. Dit zelfde ar tikel schrijft levenslange gevangenis straf voor als het misdrijf de verdedi gingsvoorbereidingen, -paraatheid ol militaire operaties in gevaar gebra'cht rzoek is nog niet afge sloten en het is nog niet bekend, wan- Solakof terecht zal staan. Er ligt dan wel wat sneeuw, viaar toch kwam in Engeland al een vroege lentebode zich melden. Op een boerderij te V/root bij Doncaster werd een schapentweeling geboren en Joyce Hopkins, de, dochter van de boermocht er mee poseren voor de fotograaf. De onbekende van wie reeds dezer dagen werd gemeld dat hij in het Noord- beierse dorp Langenbach verschillende behoeftige gezinnen met geldgaven had verblijd, gaat nog steeds weldoende rond De „sprookjesoom" is het onderwerp van het gesprek van de dag in vele kleine plaatsjes daar in de buurt. Hij zou tegen de begiftigden gezegd hebben dat hij in Met het oog op rede De Gaulle Met het oog op de radiorede die president De Gaulle maandag zal houden en uit vrees voor wraak nemingen van de O.A.S. voor de arrestaties van leiders van het geheime leger zullen dit weekeinde versterkingen naar Parijs worden gedirigeerd. Zeshonderd man schappen en 32 pantserwagens zullen naar de Franse hoofdstad worden overgebracht, waardoor de politie sinds verleden zaterdag met in totaal duizend man versterkt is. Volgens sommige bronnen zal de regering een veiligheidssysteem in voeren, dat in Algerije reeds in ge-| 1 QQ "17" Q bruik is. Op verscheidene belangrij- Ls*J II1JLI1 III «O» ke punten zullen namelijk speciale vpiiitrhfiHcnitrnnillcc autn'« en voor- President Kennedy heeft gisteren aan. veiligheidspatroullles auto s en voor- gedrongen op het besteden van een be- bijgangers op wapens en springstof- §rag v|n I9£ miljoen dollar voor per. „Dit bewijst dat er in ieder mens wel wat goeds steekt", verklaarde hoofdinspecteur Raymond Martin Brooklyn in New York, nadat zeven leden van de Gallo-bende zes kinde ren hadden gered uit een brandende flat op de derde verdieping. De bende wordt door de politie dacht van schietpartijen en gevechten IB! BBPBPin met andere bendes over gokautomaten. graag beihoef- waren °.P we? naar hun hoofdkwar- I komen, Waarnemers in Moskou menen uit verscheidene aanwijzingen de conclusie te moeten trekken, dat de Russische houding ten opzichte van Zuid-Slavië zich wijzigt en dat de Sowjetunie steeds meer Kennedy De heer Mansholt herinnerde er dat president Kennedy, blijkens jongste boodschap aan het Amerikaan se Congres, toenadering zoekt tot de Europese gemeenschappelijke markt. Hierop is een positief antwoord nodig, meende hij. ..Wij zullen door tariefsver laging de toegang van Amerika tot de Euromarkt moeten vergemakkelijken. Kennedy krijgt dan de mogelijkheid bet Congres ervan te overtuigen, dat met ons moet worden onderhandeld." Als dergelijke onderhandelingen tus sen de Euromarkt en de Ver. Staten eenmaal zijn begonnen, zal blijken dat het niet gaat om de hoogte var de tarieven alleen, maar dat ook de Eroduktie en de concurrentie bii de eschouwing moeten worden betrok ken. Dr. Mansholt. zeer optimistisch gestemd over de toekomst van de Euromarkt, zag in dergelijke onder handelingen perspectieven voor de totstandkoming van één grote Atl; tische markt. De heer Mansholt voerde het woord op het agrarisch congres van de Dr. Wiardi Beckmanstichting. Hij werd waarderend toegesproken door de voor zitter van de Partij van de arbeid, de heer J. G. Suurhoff, en ontving uit diens handen een vlag en een wimpel voor het jacht, dat dr. Mansholt in zijn vrije tijd in dë Antwerpse haven bouwt. toenadering zoekt tot de „Belgra- dose revisionisten". Men meent zijn conclusie uit de vol gende feiten te kunnen trekken. In de eerste plaats heeft Rusland grote hoe veelheden hout, cement en -medicamen ten naar Zuid-Slavië gezonden als een bijdrage in het lenigen van de nood van de slachtoffers van de hevige aardbe vingen die onlangs plaats vonden. Ook in Belgrado wordt het Russische gebaar beschouwd als een sterke aan wijzing, dat de betrekkingen van Tito met het Kremlin langzaam beter worden. Overigens gelooft men niet dat Ohroesjtsjef zich bloot zal stellen aan al te vele verwijten van Chinese en Alba nese zijde. De Poolse vice-premier zei deze wedk in Belgrado zelfs bij de ond'ertekening van een protocol dat Zuid-Slavië een vriende socialistische mogendheid Is. rook en vlammen naar de derde etage. Een van de gangsters trok zijn leren jasje uit en doofde daarmee het bran dende haar van de vijfjarige Evelyn Biaz. Inmiddels brachten zijn metgezel len de vijf andere kinderen in de flat in veiligheid. De kinderen varieerden in leeftijd tussen 10 maanden en zes jaar. Vervolgens gingen de gangsters de brand te lijf. Een brandend bed en een dressoir werden uit de ramen gegooid in korte tijd was het vuur gedoofd. De moeder van de kinderen had hen ren alleen gelaten om boodschappen te gaan doen. De Gallo-gangsters lieten het niet bij redden en blussen. Ze koch ten nieuwe kleren voor de kinderen, collecteerden voor nieuw meubilair voor het gezin en zorgden voor huisvesting de buurt. Vermoedelijk pokken bij Monsehau Gisteren is melding gemaakt var twee vermoedelijke pokkengevallen ir het Eifeldorp Lammersdorf, in het dis trict van Monsehau. Het betreft een 32- jarige monteur, die op 23 december jl. van werk uit India terugkeerde, en zijn negenjarige dochter. De monteur, zijn vrouw en hun zoontje worden in ziekenhuis in Simmerath, waar het genjarige meisje reeds woensdagavond heengebracht was, in quarantaine ge steld. Een dokter eD een verpleegster blijven vrijwillig bij hen, en ook de chauffeur die het meisje naar het zie kenhuis gebracht had, blijft in afzonde ring. Broodvergiftiging eist 11 levens igehoudenen i behoren en j nieuwe aanslagen. Bovendien zijn twee woningen grote hoeveelheden ont plofbare stoffen aangetroffen. In Al giers heeft een kneedbom gisteren de radiokamer van de prefectuur van po litie geheel verwoest. Na de explosie brak er brand uit. Het totaal aantal do den bij aanslagen in Algiers en Oran bedroeg gisteravond vijf. Eerder op de dag werden zes Mohammedanen gedood bij een inval die Franse militairen uit voerden in een hoofdkwartier van Mo hammedaanse opstandelingen in Oran. Ten slotte hebben koning Hassan van Marokko en premier Ben Khedda van de voorlopige Algerijnse regering gis teren In Fez bekendgemaakt, dat zij be sloten hebben tot Instelling van een per manente commissie op ministersniveau ter bevordering van het streven naar een verenigd Arabisch Noord-Afrlka. Voor sociale zorg fen onderzoeken. mier Debré gisteren de Parijse prefec tuur bezocht, waar hij een onderhoud had met de chefs van de veiligheids diensten. Inmiddels hebben Franse regerings kringen gisteravond verklaard, dat pre sident De Gaulle in zijn rede van maandag beslist niet iets buitenge- is zoals èen bestand in Algerije be kend zal maken. Aan de veiligheidsmaatregelen is bui tengewoon veel bekendheid gegeven. Men verwacht, dat zij van kracht zul len blijven tot de voorlopige Algerijnse regering heeft geantwoord op het vre desaanbod van Frankrijk. De leden van de Algerijnse regering zullen hierom trent op een bijeenkomst in Tunis een besluit nemen. Premier Ben Khedda wordt met het oog hierop vandaag in Tunis verwacht. Twaalf leden van de O.A.S.die ope reerden onder bevel van Castille, zijn gisteren in Parijs gearresteerd. Het zijn merendeels Fransen uit Algerije. Twee de arrestanten zijn vrouwen. Bij huiszoekingen zijn weer talrijke docu menten gevonden, waaruit blijkt dat U AA en handen ruw? ÜIÜÏPUROI- Heuser verdacht van moord op Joden Georg Heuser, vroeger hoofd van het departement voor crimineel on derzoek in de Westduitse staat Rijn landPalts, is in staat van beschuldi ging gesteld wegens het deelnemen aan de massamoord op joden in Oost- Europa gedurende de Tweede Wereld oorlog. Dit is gisteren meegedeeld door een woordvoerder van het bu- leau van de openbare aanklager ir Koble.nz. Heuser, een gewezen officier van dp S.S., bevindt zich sedert 1959 in arrest. Volgens de woordvoerder zal de zaak waarschijnlijk eind 1962 voor de rechtbank in Koblenz worden behandeld. Vervolgens heeft bet Russische pers bureau Tass bijzonder veel aandacht be steed aan de reddingspogingen die Russisch schip heeft ondernomen om Zuidslavlsch schip dat aan de grond zat Do.or het ctcn van brood, gebakken in de Zwarte Zee te bereiken Het Zuidsla- van uit de Verenigde Staten ingevoerd vische schip, dat In een storm met wind-meel1 zUn ,n Brits Guyana elf menoen stoten van 130 kilometer per uur op een festorve"-. BÜ *wee honderd personen r .1, zandbank liep, verkeert nog steeds inoen z'ch vergiftigingsverschijnselen JL/0Iv 111 Icllllk OOFZ33K nood, waarop ook een tweede Sowjet-ber-i v9or- gingsschip zich naar de plaats va ramp begaf. Advertentie WIN 'n JUNCKER-Quickstaart-BROMMER ter waarde van f. 800.- of een der vele andere machtige prijzen I waaronder: 3 draagbare radio's, pick-up, 2 pers.-tent, 100 platenbonnen, fototoestel len, 400 bioscoopbonnen en duizenden sigaren. SIGARENWOORDEN VORMEN Dit moet u doenSchrijf op een briefkaart de zin die u uit de sigaren- letters heeft gevonden. Vermeld duidelijk uw naam, adres, woon plaats en leeftijd. Stuur de briefkaart in vóór 6 februari 1962 aan Postbus nr. 309 te Eindhoven. De antwoorden zullen worden beoordeeld door een jury, wier uitspraak bindend is en waarover niet kan worden gecorrespondeerd. OOK AL AAN DE SIGAAR? Robert Kennedy begon wereldreis sident, is gisteren uit Washington trokken voor een wereldreis. Hij zal bezoeken brengen aan Japan, Indone sië, Perzië, Italië, West-Berlijn, West- Duitsland en Nederland. Hem werd op het vliegveld uitgeleide gedaan door president Kennedy. Robert Kennedy, die vergezeld wordt door zijn echtge note, zal na een bezoek aan West- Duitsland, op 25 februari naar Den Haag reizen. De Kennedy's zullen twee dagen in ons land verblijven. Controle Rhodesië van de baan De plannen van de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties voor con trole op het grensverkeer tussen Rhode sië en Katanga zijn in de ijskast ge plaatst, zo is donderdag van betrouw bare zijde in Londen vernomen. Oe Thant zou een persoonlijke vertegen woordiger naar Rhodesië zenden om met de federale premier van Rhodesië. sir Roy Welensky, de mogelijkheden van controle op smokkel van wapens en huurlingen via deze grens te bespreken. Aangezien de Katangaanse provinciale autoriteiten thans, echter met de Vere nigde Naties samenwerken bij de ver wijdering van huurlingen, worden der gelijke besprekingen nu overbodig ge acht. smakelijk gezond licht verteerbaar uitstel vlucht Glenn De Amerikaanse organisatie voor de lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft medegedeeld dat een lek in de brand stoftank van de atlasraket waarmede ruimtevaarder luitenant-kolonel John I Glenn jr. om de aarde zou cirkelen, de oorzaak was van het uitstellen van de voorgenomen ruimtevaart. He* lek werd dinsdag ontdekt, toen men bezig was de tank opnieuw vullen voor de ruimtevaart, die gis teren had moeten plaatsvinden. In de NASA-verk'aring wordt ge zegd dat het herstel van de „Atlas" naar verwachting morgen zal zijn vol tooid. waarna alle onderdelen van de raket opnieuw zullen worden proefd Omdat er in Trier aan de Moezel geen ooie vaars meer verschijnen, zal de stad wilde een den aanschaffen om de kikvorsplaag te bestrij den. De zwemmers wor den in het voorjaar steeds weer door legers kikvorsen geplaagd. Men hoopt, dat de eenden de keren en zich weer op het bed van de boer uit te strekken. Dit heeft hij enige maanden vol gehouden, maar sinds kort is de beer zoek. De boer vreest, dat hij door een stroper is gedood. De Romeinse gemeente ambtenaren, waaronder In 1961 zijn in de idee enbus van dc Philips- bedrijven 11.138 ideeën binnengekomen. Dat is 720 minder dan in 1960. Tegenover deze kwan titatieve teruggang staat een stijging van de kwaliteit der inzendin gen. In het afgelopen jaar werden 2573 ideeën stad tevens van de mug gen zullen bevrijden, f Een alleenwonende boer in het Tatra-gebergte, aan de Pools-Tsjeehische grens, heeft verschei dene maanden lang een beer te gast gehad. Hij trof de beer op ze kere dag in zijn bed aan. Alle pogingen om hem te verwijderen faalden. De volgende morgen vertrok de beer goed uitgeslapen op ook straatvegers en vuilnisophalers, zijn gis teren voor drie dagen in staking gegaan. Zij eisen betere secundaire arbeidsvoorwaarden. In sommige wijken gooi den de Romeinen hun vuil op straat, waar zich reeds aardige ho pen beginnen te vor men. De verkeerspolitie is van plan haar posten tijdens de spitsuren even te verlaten uit so toegepast cn ze werden beloond met een totaal bedrag van 269.445 gul den. Vijf mannen die aan een weg bij een kurk- fabriek in de nabijheid van Londen werkten, hebben zich gisteren meester gemaakt van de lonen van het fabrieks- personeel. Toen de auto waarmee de loonzakjes werden gebracht, voor de fabriek stopte, be zoek naar voedsel, om dezelfde avond terug te lidariteit met hun mede- overheidsdienaren. dreigden de „wegweg- kers" de bewakers van het geld met hun hou welen, stelden hen bui ten gevecht en verdwe nen met een bedrag van ruim 30.000 gulden. Skiërs die het plezier van andere wintersport liefhebbers bederven op de hellingen van de Beierse Alpen kunnen voortaan rekenen op een bekeuring. Snel heidsmaniakken, dron ken skiërs en skiërs, die de gehele piste voor zich opeisen, zijn niet ongewoon. Toezicht op de goede manieren op de pisten zal worden ge houden door een bri gade skipolitie, die be keuringen kunnen ge ven en onnadenkende skiërs zelf ter plaatse kunnen arresteren, als zij de veiligheid van an deren in gevaar bren gen. 815) Het lijkt ongerijmd, dat Ijs boten die immers door de wind wor den voortgedreven, harder zouden kunnen gaan dan dc wind. Toch is dit mogelijk, ai zal voor dc verkla ring van dit verschijnsel meer tekst noodzakelijk zijn dan uit dit enkele zinnetje blijkt. Zoals u weet, zijn ljsbootjes op ijzers geplaatst, die veel overeen komst vertonen met onze schaat sen. En uit ervaring weten we, dat schaatscd op het ijs weinig wrij ving ontmoeten, zodat de weerstand die wordt onder vonden niet bijs ter groot is. Bij wat nu volgen gaat, moet dit wel even in het oog worden gehouden, anders zou wel licht dc indruk ontstaan dat ook zeilboten een gro tere snelheid dan de wind kunnen bereiken en mij is niet bekend of dit inderdaad het geval is. Maar goed, laten we terugkeren tot dc ljsbootjes, die van verhou dingsgewijs grote zeilen zijn voor zien om zoveel mogelijk wind op te vangen. Maar wat Is wind? Een schijnbaar overbodige vraag, die wc toch even moeten beantwoorden om dc zaak te vergemakkelijken. Wind bestaat uit luchtdeeltjes die zich in horizontale richting voortbewe gen. Zou er nu uit het noorden een wind waaien met een snelheid van 60 km per uur en zouden wij mei onze ijsboot recht voor de wind gaan, dan kunnen wij geen grotere snelheid dan de wind bereiken. Im mers, wij gaan recht naar het zul den met een even grote snelheid ais de luchtdeeltjes zich naar liet zui den verplaatsen; de luchtdeeltjes kunnen ons dus niet „Inhalen", of In andere woorden: met die snel heid blaast geen wind in dc zeilen. Dit wordt echter anders, zodra de ijsboot niet meer recht voor de wind gaat, maar onder een hoek van ongeveer 120 gr. zeilt. De wind blijft met dezelfde kracht van 60 km per uur uit het noorden blazen, maar Inplaats van zuid, koerst de ijsboot ln zuidwestelijke richting (welke kompasrichting niet geheel klopt met onze hoek van 120 gr met het N., maar dat moeten on ze zeelui maar even slikken) en krijgt de wind dus schuin ln de zei len. Indien de boot op die wijze een snelheid van bij voorbeeld 100 km per uur zou krij gen. dus 100 km in zuidwestelijke rich ting, dan la haar westelijke snelheid ruim 85 km en haar vaart naar het zui den is ongeveer 50 km per uur. Maar de luchtdeeltjes komen uit het noor den met een snelheid van 60 km en blazen dus nog steeds ln de zeilen. Wanneer dan eindelijk de Ijsboot een snelheid zou krijgen van 120 km ln zuidwestelijke richting, is haar '.uldwaartsc snelheid even groot als de uit het noorden waaiende wind m zij zal ln dat geval dus niet har der kunnen gaan, om de eenvoudige eden dat zij geen stuwkracht mee> «ntvangt. Het is overigens plezierig derge Ijke theorieën aan de praktijk tr tunnen toetsen; bij een storm var >ngeveer 112 km per uur, werd Ir ie V.S. met Ijsboten een snelheid •an meer dan 200 km gehaald, zo 'at verder betoog overbodig Is. En dan wilden we u nog vertel en dat u aan ijsbergen vaak zul' '<unnen zien, of ze van Groenland dan wel van het zuidpoolgebied af komstig zijn. Daarover een volgende keer! 3E manente federale sociale zorg. waarbij de nadruk verplaatst wordt van het uit delen van aalmoezen naar de wederoi bouw van verwoeste levens In een speciale boodschap aan het Congres drong hij aan op permanente uitbreiding van het programma van een jaar voor hulp aan afhankelijke kinde ren van werklozen, meer gelden voor rehabilitatiewerk, meer geld voor socia le zorg voor kinderen, meer gelden voor Huurlingen gaan weg uit Katanga De plaatsvervangende leider van het burgerlijk optreden van de V.N. in Kon go, Dumontet, heeft gisteren na een ge sprek met president Tsjombe ver klaard, dat hij voldaan was over de voortgang van de besorekingen over de kwestie van de huurlingen. Volgens waarnemers schijnen de Ka tangaanse autoriteiten zich te houden aan hun belofte om zich van deze huur lingen te ontdoen. Een wegversperring aan de weg naar de Noordrhodesische plaats Kitwe, die door huurlingen werd bewaakt, is deze week met haar bezet ting verdwenen. Voor het eerst sinds de gevechten in december zijn Indiase en Ierse militai ren van de V.N. ongewapend in Elisa- bethstad verschenen Thompson weer bij Gromiko De Amerikaanse ambassadeur ln Moskou. Llewellyn Thompson, heeft gis teren zijn pogingen voortgezet om de bedoelingen van de Sowjet-regering ten aanzien van Berlijn tc weten te komen. Na uit Washington nieuwe instructies te hebben gekregen, had de ambassa- een gesprek van twee en een half met minister van buitenlandse za ken Gromyko. Thompson wilde niet zeg- f '-O de minister nieuwe stukken had overhandigd. Wel deelde hij na af loop mee, dat er meer ontmoetingen op het program staan. De vorige gesprekken tussen Thomp- ■n en Gromyko vonden op 2 en 12 ja- ïari plaats. Premier Adoela van de centrale Kon golese regering is gisteren uit Leopold- New York vertrokken, waar voeren met de waarnemend secretaris generaal der VN, Thant. president Ken nedy, en de Belgische minister van bui tenlandse zaken Spaak. Advertenties lezen brengt U veel meer voordeel dan de krant kost. Ook daarvoor kunt u deze krant aanbevelen. U verdient dan „Dat zit zo" ln envelop (of op kaart geplakt) verzenden aan U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van tngang BETALING PER W EEK/ M A AN D/ K W ART A AL/GIRO Doorhalen wat niet van toepassing is) Zeli was ik al abonnee Voot hei aan brengen van bovenstaande nieuwe abon nee heb ik dus recht op DA I ZH ZO of HP PARADE Doorhalen wat niet van toepassing Is) Schrijf hier uw eigen naam en adres „Dat zit Zo"en Tip-Parade - boeken boordevol met on gelooflijk handige wenken - zijn niet in de winkel te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5