Leiden in drie fasen „moderne" stad Gemeente presenteert nieuw wegenschema en basisplan sanering J. H van der Velden jubileerde bij N.L.Crt. NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 2 FEBRUARI 1962 Bont allerlei De suggestie van Gemeente werken om de Langcbrug via een brug over het Steenschuur en het Van der Werfpark door te trekken naar het te dempen resterende deel van het Leven daal zal nog eens moeten wor den bestudeerd. Deze „oplos sing" ontmoet in het college van B. en W. nogal bezwaren. De Turfmarktsbrug wordt volgens dit schema verbreed en vernieuwd. Er komt dus geen nieuwe brug ter hoogte van de Lakenhal. De Korte Mare zal reeds in de eerste fase van het plan moe ten worden gedempt. Op 19 februari zal de ge meenteraad de plannen in het openbaar behandelen. De volgorde van de sanering is: 1. het gebied tussen Heren gracht en Zijlsingel: 2. langs de Noord-Zuid-verbinding (St. Jo- rissteeg o.a.); 3. de Camp (ach ter de Haarlemmerstraat). De gemeente zal in het ko mende voorjaar een tentoonstel ling houden van tekeningen, maquettes e.d., die op 't wegen schema en de sanering betrek king hebben. Daarop zullen mondelinge toelichtingen wor den gegeven. De onteigeningen voor de realisering van de Noord-Zuid verbinding (via Hooigracht) zullen nu snel worden doorge voerd. zei wethouder Jongeleen op de persconferentie. De demping van het restje Levendaal en de bouw daarbij van een Groenebrug zullen bin nen enkele maanden worden aanbesteed. In de af te breken driehoek Garcnmarkt -Levendaal -Raam- steeg zal binnenkort het eerste gat worden geslagen. Over twee panden worden nog onderhan delingen gevoerd. Op de Brecstraat zal voorlo pig geen éénrichtingsverkeer worden ingevoerd. 9 De eerste en tweede fase van het wegen- cn saneringsschema zouden vijftig miljoen gulden vergen. Deze schatting is, naar het ons voorkomt, aan de lage kant. Zoals de geschatte pe riode van 10 a 15 jaar voor de uitvoering van de eerste fase ons ook nogal optimistisch lijkt. De bebouwing tussen de Kaiser- straat en de Vijfde Binnenvest- gracht zal in de eerste fase van het wegenschema wellicht plaats moeten maken voor de uitbrei ding van het universitaire ge bied in de binnenstad. Rechts op de foto de Kaiserstraat. Op de voorgrond een van de hofjes. De Vijfde Binnenvestgracht, links op de foto, zal worden gedempt. (Foto N. v. d. Horst) tische ontwikkeling forse herzienin gen noodzakelijk maken. Toch is het, dunkt ons, goed, dat het gemeentebestuur tracht, op pa pier, zo ver mogelijk in de toekomst te kijken; immers, de besluiten die vandaag worden genomen kunnen van invloed zijn op wat over tien jaar noodzakelijk is. Aan alle besluiten die in Leiden worden genomen op de gebieden van verkeer en sanering, dient een dui delijk uitgestippeld beleid ten grond slag te liggen. Zo niet, dan zetten wij komst leiden naar een over het Gal gewater, ter hoogte van de Zeevaart school, te bouwen brug. Als het verkeer deze brug is gepas seerd, kan het links via het verbrede Galgewater (de straat, wel te verstaan, dus langs de Rotogravure en de r.-k. huishoudschool) naar de binnenstad en rechts via het Noordeindsplein naar de te dempen Trekvliet (Rijn- en Schie- kade). Gedempte Trekvliet 4. De gedempte Trekvliet (Rijn- en Schiekade) zal halverwege, over het terrein van Oud-Hortuszicht met de Witte Singel worden verbonden. Zo ontstaat de verbinding met de Jan van Houtkade. Wat voorrang heeft De realisering van dit wegenvierkant, dat ook wel cityring wordt genoemd, vraagt geen afbraak van panden op grote schaal, behalve dan aan de route Jan van Houtbrug St. Jorissteeg Hoge- woerd Haarlemmerstraat Lange- gracht Maresingel. Wel zal een aan tal bruggen moeten worden gebouwd. Voorrang zal moeten worden ge- In de komende weken hopen wij u regelmatig iets te vertel len over de plannen van de gemeente Leiden voor de ..modernisering" van de stad. Het nieuwe wegenschema en liet basisplan voor de sanering zijn nu voor publikatie vrij gegeven. De stof is dermate omvangrijk, dat wij menen, haar u slechts in gedeelten te kunnen voorzetten. Vandaag dan de eerste aflevering. Redactie IS.L.C. senhuis) en een brug over de Witte Singel. Voor een verdere ontwikkeling van de universiteit is gedacht aan de *ooe tussen de gedempte Trekvliet (Rijn en Schiekade) en de Witte Singel, waar het rijk het Diaconessenhuis ai heeft aangekocht. Voor dit alles zal de koksscliool moeten worden verplaatst. Sanering van de grachten 5. Doortrekking ran de Ir. Driessen- straat (bij L.D.M.-gebouw Hooigracht) in de richting van de Oosterkerkstraat met saneringen naar de kant van de Oude Rijn en tussen Waardgracht Oranjegracht en de Nieuwe Rijn. Bij dit punt wordt ook de sanering Haverstraat Gortestraat Geregracht genoemd. Ring om binnenstad 6. Er is rondom de binnenstad een ringverbinding geprojecteerd ter ont lasting van de binnenstad. Deze loopt als volgt: De Sitterlaan Burggravenlaan weg door de Waard Sumatrastraat Willem de Zwijgcrlaan weg over het Schuttersveld Stationsplein Mors singel nieuwe brug over Galgewater (nabij Zeevaartschool) Noordeinds plein gedempte Trekvliet (Rijn- en Schiekade) Drie-Octoberstraat Stadshouderslaan Koninginnelaan Lammenschansweg De Sitterlaan. Parkeerplaatsen De nieuwe parkeergelegenheden vindt men in de Camp, tussen de Janvossen- berg en de Lange Mare, aan de Lam mermarkt, achter de nieuwe bebouwing aan het Stationsplein, aan het Noord eindsplein, op het Doelenterrein, op de Boommarkt, bij Garenmarkt Leven daal, aan de Geregracht, de Vierde Binnenvestgracht en de Ir. Driessen- straat. Door sloping op papier van de oude bebouwing tussen Wilhelminastraat, Bloemistenlaan en Leliestraat kon een ruim parkeerterrein worden ont worpen. Geen weg langs Burcht In het wegenschema van drie Jaar geleden was ter verbinding van da Brecstraat met de Haarlemmerstraat een weg langs de Burchtheuvel opgenomen. Deze gedachte is losgelaten. De Hooigracht is ervoor in de plaats gekomen en later, in de derde fase van het plan, wordt dat de Uiterstegracht, als de oostelijke zijde van de cityring. Deze route zal via de te dempen Oude Herengracht met de oost-west-traverse langs de te dempen Langegracht in ver binding kunnen worden gebracht. Aan de zuidkant via een doorbraak door slechte bebouwing rond de Wielmakers- steeg (Hogewoerd) naar een circulatie- plein op het open terrein achter de Geregracht. Dit betreft echter de slot- IIEER J. H. van der Velden vierde gisteren zijn zilveren ju bileum bij de n.v. Nieuwe Leidsche Courant, bij welk bedrijf hij op 1 fe bruari 1937 hij was die dag juist 11 jaar geworden als jongste be diende in dienst trad. Thans is hij de eerste man op de advertentie-afde ling en voorts is hij belast met de propaganda en de inspectie. Met zijn vrouw werd hij gisteravond tijden' een bijeenkomst met directie en per soneel in restaurant 't Karrewiel har telijk gehuldigd. Nadat directeur F. Diemer een gees tige omschrijving had gegeven van een jongste bediende een „uitgestorven ras" en enige telegrammen had voor gelezen van naar andere windstreken uitgevlogen oud-personeelsleden, sprak de heer A. van Egmond als waarnemend directeur van het hoofdkantoor te Rot terdam; namens de kantoren te Rotter dam en Dordrecht bood hij de heer Van der Velden een enveloppe met inhoud aan. Dit voorbeeld werd gevolgd door de heer F. Diemer. die de jubilaris een goede ambassadeur van ons blad noem de. een man, die de kunst verstaat ..pro blemen weg te vegen". De heer J. Schuchhard belichtte na- nens het personeel de veelzijdige acti viteiten van de collegiale jubilaris, aan wie hij een camera overhandigde. Foto graaf N. van der Horst die 21 jaar ge leden door bemiddeling van de jubila ris zijn eerste zakelijke contact met de N.L.Crt. legde, voegde hier een paraat- tas aan toe. Namens de advertentie-afdelingen van de Nieuwe Haagsche Courant en De Rotterdammer sprak de heer E. Diemer Gzn., die op de harmonie tussen werk en levensbeschouwing van de heer Van der Velden wees. Ook hij bood een ge- Verder spraken onder anderen nog de heren J. Bandell. chef der zetterij, Ih. Menses i namens de directie van Je Nieuwe Haagsche Courant), de heer P. A. Joen, directeur van het Dordtsch Dagblad, advertentie-acquisiteur J. Plat- teel (die een rijmende levensschets gaf) en de heer G. Tulp namens de redactie. Mede namens zijn vrouw dankte de .eer Van der Velden voor de hem toe gezwaaide hulde cn de geschenken. FOTO: Mej. Leny Schouten bouu me vrouw M. van der Veldcn-Spies een boeket bloemen aan. Foto N. van der Horst. 23 JANUARI 1959 werd aan de vele Leidse plannen het wegenschema toegevoegd, een beleidsprogram voor tientallen jaren, dat van Leiden een stad moet maken die aan de moderne eisen van verkeer en bewoning zoveel mogelijk voldoet. Op 16 februari 1959 sprak de gemeen teraad zich over de plannen uit, waarbij naast waardering meermalen de mening werd geuit, dat het schema nog veel studie zou vragen. „Voortgezette studie zal ongetwijfeld tot oplossingen leiden, die meer bevrediging schenken", zeiden B. en W. De moeilijkheid in een stad als Leiden is immers, dat steeds moet worden gezocht naar een syn these tussen verleden, heden en toekomst. Welnu, de dienst van gemeentewerken heeft sinds de raadsvergadering van 1959 op dit punt niet stilgezeten. Met voortvarendheid is gewerkt aan een serie oplossingen die het wegenplan wellicht aannemelijker maken, hoewel het gemeentebestuur ervan overtuigd is, dat niet alle particuliere wensen kunnen worden ontzien. Zowel het wegenschema als het erbij gevoegde basisplan voor sanering en stadsvernieuwing vraagt offers. Particuliere belangen kunnen dan moeten wijken voor gemeenschappelijke. De oude stad zal op deze wijze moeten worden geïncorporeerd in het moderne levenspatroon. „Hier en daar zeer in grijpend", typeerde wethouder Jongeleen de nieuwe suggesties voor het toekomstbeleid van Leiden. „Maar wij doen er zeker ook ons voordeel mee". Overigens moet wel worden be-1 als voorlopig is te beschouwen. Op dacht, dat ook het nu aangeboden bepaalde punten kunnen de gedach- wegenschema, dat dus een herziening ten in de loop der jaren gemakkelijk is van het project van 1959, ten dele veranderen. Bovendien kan de prak- het nageslacht voor nog grotere pro blemen dan waarmee wij al zitten. De uitvoering van het gehele ontwerp il een lange reeks van jaren in beslag ;men. Er is dan ook gedacht aan drie fasen. Vandaag willen wij het over eerste etappe hebben, die, naar wacht wordt, tien A vijftien jaren zal duren. Wij voorspellen méér! W egenvierkant n voornaam aspect van dit onder deel is de ontlasting van het centrum doorgaand gemotoriseerd verkeer. De aanleg van een wegenvierkant i^ daarvoor urgent Dit wordt in de eerste fase gevormd door de volgende bindingen. Noord-Zuid 1. Noord-Zuid-route: gaan van Hout- brug Korevaarstraat verbrede St. Jorissteeg Watersteeg Hooigracht verbrede Pelikaanstraat Pauw- brug doorbraak naar de Maresingel Mamixstraat. Met de onteigeningsprocedure begonnen. Oost-West 2. Demping Langegracht en aanleg van de Oost-West-verbinding. Deze i binding moet men zich als volgt vt Verbrede Morssingel Rijnsburger- singel nieuwe brug over deze singel nabij de molen De Valk Lammer markt gedempte Langegracht Oude Herengracht na een verbrede Ver verstraat nieuwe brug naast de Zijl- poortsbrug Lage Rijndijk. De Morssingel wordt door verwijdering van de voortuinen 9 meter breed. Aan de Ververstraat kan „zonder bezwaar" een complex slechte woningen worden gesloopt. Brug over Galgewater 3. Het verkeerscircuit bij het Ples- manviaduct (Pesthuislaanlegermu seum) deelt, zoals u zich kunt voorstel len, de Morssingel in twee stukken: het ene deel leidt naar de Stationsweg Steenstraat, het andere naar de Mors- weg (Morspoort) Dat laatste stuk nu gaat in de toe- Een en ander zal de verkeersmoeilijk heden bij de De Gijselaarsbank aan merkelijk doen afnemen. Parallel Haarlemmerstraat 3. Openlegging van het gebied tus- Dc demping van de Langegracht komt nu wel in zicht. De gracht wordt een belangrijke schakel in de oost-west-verbinding, ter ont lasting van de binnenstad. Als het gebouw van de geneeskun dige dienst weg is en de Mare is gedempt, zal de doortrekking in de richting van de Rijnsburger- singel-Morssingel een feit kun nen worden. (Foto N. v. d. Horst) Verbreding Galgewater 2. Verbreding van het Galgewater tot ontlasting van het smalle Noordein de waar eenrichtingverkeer zou moe ten worden ingevoerd. De Bostelbrug moet sterk worden verbreed. De volgende route moet worden ge maakt: verbrede Van der Werf6traat doorbraak Voldersgracht via ver brede Clarasteeg naar de Lange Mare. En verder: Vrouwenkerkkoorsteeg Klooster Lijsbethsteeg Oude Vest (om de daar ontworpen parkeerruimte en de gerestaureerde Boerhaavezalen te kunnen bereiken. Zeer urgente krotopruimingen Noord- Rundersteeg, Mirakelsteeg, Koddesteeg, Agnietensteeg en omgeving) komen dan tot stand. Afbraak aan Kaiserstraat Er bestaan ook plannen voor uitbrei ding van het universitaire gebied in de binnenstad. Het ziet er naar uit, dat ze in de eerste fase van dit wegenschema worden gerealiseerd, ojn. in de recht hoek Kolfmakersteeg Kaiserstraat Sterrewachtlaan Vijfde Binnenvest gracht (langs de achterzijde van de Hortus) Voor de ontsluiting van het gebied is een parallelroute voor het Rapenburg ontworpen: verbrede Rembrandtstraat terrein Doelenkazerne gedempte Vijfde Binncnvestgracht. Het Rapenburg wordt dan ook ont last. Universiteit aan singel Van de te dempen Trekvliet (Rijn en Schiekade) af zal het nieuwe univer sitaire terrein zijn te bereiken via de Groenhovenstraat (naast het Diacones geven aan de doorbraak Levendaal Hogewoerd, de doorbraak van de Haarlemmerstraat naar de Lange gracht en de demping van de Lange gracht. Vervolgens aan de doortrek king van het wegtracé over de Lange gracht naar de Lammermarkt en via de nieuwe brug over de Rijnsingel naar de verbrede Morssingel. De uitkomsten van verkeerstellingen op de invalswegen op het Leidse stads gebied laten een gemiddelde toeneming van ruim 50 zien in de jaren 1955 1960, van personenauto's zelfs van bijna 75%. Het plaatselijke personenautopark nam van 1 augustus 1955 tot 1 augustus 1959 toe van 1883 tot 3478: 75 in 4 jaar. Er is dus wpi reden het principe van de Cityring te aanvaarden. Alleen het verkeer dat binnen deze ring een bestemming heeft, behoort gebruik te maken van de binnen de ring gelegen wegen. Parallel Stationsweg De eerste fase bevat ook een serie verbeteringen op bescheiden schaal. Wij laten ze hier volgen: 1. De nauwe route Stationsweg Steenstraat heeft behoefte aan de vol gende parallel: Circuit Rijnsburgerwegviaduct weg over het Schuttersveld Valkenburg over Rijnsburgersingel Nieuwe Bees tenmarkt nieuwe (bredere) Turf marktsbrug verbrede Turfmarkt Prinsessekade, Het ontworpen wegenvierkant, de „cityring", is op deze tekening duidelijk te zien. Kleine afbui gingen komen er niet op uit. Links de westelijke verbinding: Morssingel via een brug over het Galgewater ter hoogte van de Zeevaartschool naar het Noord eindsplein en de gedempte Trek vliet (Rijn- en Schiekade), die in de buurt van Oud-Hortuszicht een verbinding krijgt met de Wit te Singel. Rechts de noord-zuid-verbin- dlng van Jan van Houtbrug via St. Jorissteeg, Hooigracht, Peli kaanstraat en doorbraak Oude Singel-Maresingel naar de Mar- nixstraat. De oostzijde van dit vierkant zal later de Uiterste gracht moeten worden. Het vierkant sluit aan de bo venkant met de gedempte Lange gracht, richting Rijnsburgersingel en Morssingel naar het Plesman- viaduct (Legermuseum). Links boven het station. De B is een autobusstation voor Interlokale lijnen, sen de Haarlemmerstraat en de Oude Vest. „Omdat in tegenstelling lot de Breestraat de Haarlemmerstraat zeker niet als een hoofdroute en wellicht ge heel niet meer als verkeersstraat kan fungeren", zegt de nota van Gemeente werken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3