Uw probleem is het onze Chr. partijen moeten zich bezinnen over vrije tijd Supralux Een woord voor vandaag Astrologen voorspellen einde van de wereld 1 ECONOMISCHE VOORLICHTING M TVE produktie blijft stabiel, de consumptie is opgelopen, de invoer is ge stegen maar de uitvoer daalde, de deviezenreserves lopen Iets op, de werkloosheid blijft laag, de kosten van levensonderhoud trekken een fractie' aan, de spaarlust is nog altijd goed. Dit zijn zo van die berichten, die wij met de regelmaat van de klok in de krant kunnen lezen en die ons een indruK geven hoe wij er voor staan, welke kant wij uitgaan, wat wij te verwachten hebben. Er zjjn verscheidene bronnen, waaruit de economische gegevens komen, j maar veruit de belangrijkste is het Centraal Bureau voor de Statistiek in Den Haag. De hoeveelheid cijfers die daar worden verzameld, verwerkt en in bepaalde gevallen bestudeerd, is overweldigend. Een ononderbroken stroom van statistische gegevens op schier elk terrein van het maatschap pelijke leven vloeit naar de belanghebbenden, zij die zich op toezending van dit materiaal geabonneerd hebben. Er zijn ook nog andere bronnen: de departementen, de N'ederlandsche Bank, de voorlichtingsorganen van de verzekeringsmaatschappijen en van de spaarbanken, met elkaar zorgen zij ervoor, dat de Nederlander op nage noeg elk terrein met cijfermateriaal wordt voorgelicht. De eerste onder de besten blijft echter het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, niet alleen omdat het een voor dit doel gespecialiseerd bedrijf Is met zeer ter zake kundige krachten, maar ook omdat bedrijven en andere Instellingen op grond van een wettelijk voorschrift verplicht zijn de ge vraagde gegevens te verstrekken. De economische gegevens zijn interessant voor ieder die de ups en downs van onze economie wil volgen. Zij zijn echter van het grootste belang voor ieder die wil meespreken op het terrein van de economische politiek: vak organisaties van werknemers en werkgevers, middenstandsorganisaties, agrarische organisaties, produktschappen, bcdrijfsschappen, de Stichting van de Arbeid, de Sociaal-Economische Kaad, het parlement en vanzelfspre kend de regering. Zij alle willen weten wat er verandert en hoe het verandert. Een sprekend voorbeeld: de werknemersorganisaties eisen loonsverhoging, de werkgeversorganisaties gaan hier na lang beraad mee accoord, de regering echter kan de voorstellen niet accepteren, omdat zij vreest dat de koop kracht te veel wordt opgedreven, gezier» dc ontwikkeling van de produktie. Het wordt nu touwtrekken tussen de partijen, een touwtrekken waarbij ieder volop economische cijfers op tafel legt, hoe meer hoe beter om alle con sequenties van een loonsverhoging te kunnen overzien. Dat uit dezelfde economische cijfers door de verschillende groepen in ons men gezamenlijk tot een grootse land verschillende conclusies getrokken kunnen worden, is natuurlijk een visje komend, ons volk iets posi- andere zaak. Dit is een kwesüe van de basis waarvan men uitgaat, waarbij tigfs tg bie(jen heeft, politiek inzicht en levensbeschouwing de richting van het denken bepalen. Voor de regering is goed economisch cijfermateriaal bovendien van het Tot deze uitspraak kwam de Am- grootste belang om bijtijds haar houding te kunnen bepalen: moet zij wel ofsterdamse hoogleraar prof. dr. G. C. moet zij niet ingrijpen. Weer een voorbeeld. De regering vreest dat de be-ivan Niftrik toen hij in de gisteren te stedingen te snel groeien. Daarom dat zij de fiscale voordelen die de on- v^S^mstorr dernemers bij hun investeringen genoten, heeft beperkt; zij heeft voorts de sche gemeentebestuurders sprak over bouw enigermate aan banden gelegd om te voorkomen dat de bouwmate- het on(jerwerp „Overheid, Jeugd rialen in prijs zouden gaan stijgen; ook heeft zij de afbetaling afgeremd vrjje zaterdag"." door de eerste betaling te verhogen Zo kan zij ook via de Nederlandsche j Besprak prof. dr. Van Niftrik de prin- Bank de kredietverlening van de banken aan het bedrijfsleven verzwaren.: cipiële zijde van dit vraagstuk, na de Kortom, een geheel arsenaal van maatregelen bestaat er tegenwoordig om middagpauze behandelde mr. dr. K. de de economische wagen minder snel te laten lopen, maar ook om hem v"" pn n Geen afwachtende houding aannemen Recreatie is spel als van een kind EN zal zich nu al moeten be over een positief antwoord op de vraag wat er gebeuren moet met de toe nemende vrije tijd. Dit is een ethisch en religieus probleem. Als christen-politicus zalmen daar rekening mee moeten hou den. De Christelijke Historische Unie zal niet alleen moeten denken, maar dit moeten doen in samenwerking met de andere christelijke partijen, dus ook met de anti-revolutionairen, opdat (Van een onzer redacteuren) Misschien is ons denken over ar beid en ontspanning niet helemaal in orde, zo veronderstelde prof. Van Nif trik. We vereren de arbeid te veel, we vinden het prachtig wanneer we afge laden agenda's kunnen afwerken. Maar die verering heeft in christelijke krin gen zo'n vorm aangenomen, dat het een afgoderij is geworden. Recreatie op gang te brengen. Denk bij dit laatste o.m. aan het uitvoeren van grote werken, als de werkloosheid te groot is geworden. Maar om snel en goed te kunnen ingrijpen, moet de regering eerst weten hoe de stand van zaken is. Dank zij het Centraal Bureau voor de Statistiek (en ook het Centraal Planbureau) beschikt de overheid over veel materiaal. Een bezwaar was echter, dat dit materiaal niet van gisteren, maar veelal enkele maanden oud was. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dit nadeel thans voor een gedeelte kunnen wegwerken en wel door het publiceren van een conjunc tuurtest. Deze verschijnt ongeveer op de 10e van de maand en heeft be trekking op de maand die er aan vooraf gaat. Vlugger kan het dus niet. Om dit te kunnen bereiken, vraagt het CBS de mening van een groot aan tal ondernemers over de arbeldsbczetting, de produktie, de aanwezige voor raden en de orderpositie in hun bedrijven. Het aantal meewerkende onder nemingen is zó groot, dat zij tezamen genomen een goede indruk geven van de gang van zaken in de industrie. dat binnen niet al te lange tijd ook het gehele onderwijs tot invoering van de vrije zaterdag zal worden overge gaan. „We moeten van de gedachte uit gaan. dat de mens in de naaste toe komst. mpde door de steeds verder gaande automatisering, over heel wat meer vrije tijd zal beschikken dan thans het geval is", zo begon prof. dr. Van Niftrik zijn referaat. ..Nu is de verlei ding groot om reactionair te worden als we dat nog niet zijn zo in de geest van: Er staat geschreven zes dagen zult gij arbeiden en al uw werk doen", aldus de hoogleraar, die tegen dit, wat hij noemde biblicistisch gebruik be zwaren had. alhoewel hij persoonlijk de vijfdaagse werkweek ook weer niet kon toejuichen. Rekening houdend met het negatieve houding moeten De "deze week gepubliceerde conjunctuurtest van het vierde kwartaal leert feit. dat door de toeneming d.t de arbeldsbeiettins leta loenjm. dal de gemiddelde dagproduktle heel licht steeg, dit de voorreden In nktohrr tornamen, mair deerne on- w(j dus met an.w00nJ moeie„ veranderd bleven, en dat de orderportefeuille geen wijziging van betekenis tornen op de vraag hoe deze vrije tijd derrlnr I te besteden. In de christelijke politiek llrt ligt voor de hand. d.t de.0 eonjnrctuurtest, niet elleen voor de rege »1 n»n ee^riehno^moeten^anwiizen ring, maar ook voor de vakbonden van be.ang zijn. En niet minder voor het bedrijfsleven zelf. Men kan door vergelijking met de eigen cijfers vast stellen, of men boven of onder de streep zit, hetgeen een aansporing kan j zijn om de oorzaak van het verschil aan een onderzoek te onderwerpen. j Een volgende slap zou natuurlijk zijn om deze conjunctuurtests zo op te' stellen, dat zij ook internationaal vergelijkbaar zijn, waarbij dan in de eer ste plaats aan de Euromarkt valt te denken. Het CBS wil ook inderdaad deze kant uit, maar daarvoor heeft het de medewerking van de betrokken i ondernemers nodig. Naar het schijnt, staan sommigen daar nog afkerig tegenover. I Al met al. wij zijn op de goede weg. Wij kunnen weliswaar laatdunkend op statistische cijfers neerzien, wij kunnen zeggen dat het er alleen op aan komt hoe men de cijfers groepeert, de praktijk bewijst onomstotelijk, dat wij niet meer buiten de nodige economische cijfers kunnen. Hoe vollediger, maar ook hoe sneller ze op tafel komen, hoe hechter wordt de basis voor een goede en gezonde economische politiek. tekend worót. kan beleven. Dit is niet een hele avond naar een beeldbuis zitten te kijken. „Ik krijg daar wat van", aldus prof. Van Niftrik, die tenslotte nogmaals aandrong op een gezamenlijke bezinning van alle christelijke politieke partijen. Verdubbeld Mr. dr. K. de Vries herinnerde er eerst aan, dat in 1938 45 procent van de leerlingen na het verlaten der lage re school voortgezet onderwijs volgde. Dit percentage is thans verdubbeld, nl. Van de leerlingen, die het voort gezet onderwijs volgden, ging in 1938 18 procent naar het nijverheidsonder wijs (thans 40 procent), 21 procent naar het ulo (thans 34 procent) en 6 procent naar het vhmo (thans 15 pro cent). Wanneer men spreekt over di vrije zaterdag voor de jeugd, gaat het vooral om de schoolgaande jeugd", al dus mr. De Vries, die herinner de aan het ANOF-rapport, waarin geconclu deerd wordt, jiat het niet gewenst is thans al tot invoering van een vijf daagse voor de scholen over te gaan. In het rapport van de raad van leraren bij het v.h.m.o. wordt echter zonder meer gesteld, dat een invoering van vijfdaagse schoolweek niet wenselijk mogelijk is. Mr. De Vries achtte dit laatste mede in verband met de situatie in het buitenland onjuist. Persoonlijk was hij er van overtuigd, dat de sociale pressie ons tot een vijfdaagse schoolweek zal dwingen. Zonder voor een directe invoering te willen pleiten, meende mr. De Vries, dat de mogelijkheid er wel was, vooral neer er iets wordt gedaan aan de lading van het onderwijs. We sukkelen nog altijd met het oude ideaal vai Comenius „Allen alles te laten leren' Vandaar dat de onderwijsvernieuwing het minst bij het v.h m.o. is geslaagd. „Als de vrije v.h.m.o.-zaterdag komt, ik het als een zegen, omdat we dan i afkomen van het streven allen alles te laten leren", aldus mr. De Vries. De wonderen zijn de wereld niet uit. Vaak gedachteloos ge bruiken wij deze uitdrukking. Maar de diepe zin van deze woorden dringt soms onverwacht tot ons door, als wij iets horen of zien, dat wij voor volslagen onmogelijk hadden ge houden. Als u bijv. de geschiedenis in Marcus vijf leest van de door de duivel bezetene, die weer een „gewoon" mens wordt door de verlossing door Jezus. En als u dan ziet, dat deze man, die kort daarvóór de schrik was vóór iedereen en zelfs met de sterkste touwen niet in toom kon worden ge houden, dat uitgesproken déze man één van de eerste ver kondigers van het Evangelie wordt! Hij vraagt eerst bij Jezus te mogen blijven. Maar Jezus staat het hem niet toe. „Ga naar uw huis tot de uwen en bericht hun al hetgeen de Here in Zijn ontferming u heeft gedaan", zo zegt Hij tot de man. Deze doet dat en hij vertelt tot in wijde omtrek wat hem is over komen. Is dit nu een wonder of niet? Valt het niet volkomen buiten onze menselijke proporties? U moet weten, dat het nog gebeurt. Dat mensen, die eenmaal de grootste godlooche naars waren, in hun hart worden gegrepen en gaan getuigen van Jezus, van Zijn bevrijding en Zijn overwinningen op de duivel. Dat zal dan op een andere manier gebeuren dan met deze man in het land. der Gerasénen maar het resultaat is hetzelfde. Inderdaad: de wonderen zijn de wereld niet uit Nu komt er een tijd, dat de recrea tie niet meer een zelfstandige vorm is, geen ontspanning na inspanning De indeling van de week zal heel an ders worden, en het gevaar dreigt, dat de voortgaande automatisering zich ook meester zal maken van de recreatie. Dat betekent dus, dat de vrije tijd zal komen onder de heer schappij van de technocratie, dal de duivel zich meester maakt vai de geautomatiseerde vrije tijd. Nu is het veelal nog zo, dat het werk de recreatie bepaalt. Maar kan het bij bels gezien ook andersom zijn, waardoor we loskomen van het jachtige leven" Zelfs in de vakantie werken we nog ei eigenlijk moeten we dan nog veertien dagen vrij hebben om bij te komen van e vakantie", aldus prof. Van Niftrik, in dit verband ook dacht aan de wij- waarop de sportbeoefening zich heeft ontwikkeld. „De mens moet wat preste ren. omdat wij altijd de prestatie be wonderen". Rekening houdend met een grote wij ziging in het le-venspatroon kan men de vraag stellen of de toekomstige ontwikke ling ons weer primitief zou kunnen ma ken. dat wil zeggen ons weer kan terug brengen tot de heiliging. Heiliging betekent volgens August nus niet een krampachtig vasthouden aan de g'boden, maar voor alles God liefhébben doen wat je wilt. Als de mens 2 ontdekken, dat hij een spelende t zouhij100k zijn vrijheid ontdekken. Doorbetonnen steden zal vermaken. „Er te luisteren, naar de Heilige Scnr-ft moe- h t perste-Kamerlid Van ten wij tot de rust komen, die dan geen "1; "a.IS net aerate Aameriia v*n recreatie irrer is maar een spel als Hu,st noemde een Delta-plan voor van een kind'. Allé christelijke parti en de jeugd moeten komen. In dit ver- zullen zich hier moeten bezinnen, opdat band dacht mr. De Vries vooral aan in de tijd. die korren gaat de mens niet de bouw van zwembaden. Voor de wordt overgegeven ann de gemechani-1 christelijke partijen is hier baanbre ziJn;kend werk te doen", zo zei hij. Taak Vlaag van onrust over de aarde Niet de sterren spreken, maar de Morgenster Maar de invoering van de vijfdaagse schoolweek brengt een taak mee voor de overheid, vooral voor de gemeente i her-lijke overheid, die er niet van kan is. uitgaan, dat de jeugd zich wel in de i de Bijbel ge- verf en lak Meer samenwerking j tussen clirist. schooiorganisat ies Naar wij vernemen ziin deze week te Utrecht in een gezamenlijke vergadering bijeengeweest het hoofdbestuur van dc Ver. voor Chr. Volksonderwijs, de Com missie van Uitvoering van Geref. School verband cn dc Hoofdcommissie van de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs, drie zusterorganisaties zich aale bewegend op hetzelfde terrein. Uitvoerig is van ge-1 dachten gewisseld over de mogelijkheid van nauwer samengaan en de vraag is| gesteld of het wenselijk en nuttig zou zün bepaalde activiteiten en werkzaam heden te coördineren. De bijeenkomst die het karakter had van een ontmoeting stond onder leiding van prof. dr. H. Smitskamp. Voorzitter van Chr. Nat. Schoolonderwijs. Dr. G. Kalsbcek te 's-Gravenhage. oud- inspecteur van het kwcekschoolonderwijs leidde de besprekingen in. Aan de hand van een aantal door hem opgestelde punten kwamen de aanwezigen tot een openhartige gedachtenwisseling waarbij ieder de gelegenheid had zijn standpunt uiteen te zetten en bepaalde wensen te formuleren. Uit het gesprek bleek dui delijk. dat bij velen de behoefte aan een nauwere samenwerking bestaat. De hoofd besturen zullen zich er thans ieder afzonderlijk op beraden in hoeverre een samengaan mogelijk is zonder dat aan het eigen principieel karakter der ver enigingen afbreuk wordt gedaan. T.z.t. kan een door de drie organisaties inge stelde bijzondere commissie worden ge machtigd bepaalde voorstellen nader uit te werken. Rooms priester gaat over tot Geref. kerk ANDERZIJDS (Vrij iig.) A. A. is als De 3«-jai van der missionaris op Nieuw-Guinea, langs, naar wij uit betrouwbare bron vernemen, overgegaan tot de Gerefor meerde Kerken (Vrijg,). die r-v— ding drijven op Nieuw-Guinea. De heer Van der Velde, die binnenkort naar Nederland vertrekt zal aan de Theologische Hogeschool te Kampen verder studeren. Benoemd tot onderwijzer aan de CVO school te Tjerkwerd: C. v.d. Meu- lcn te Joure. Benoemd tot onderwijzer aan de Her vormde school te Opheusden: D. R:e- znbos te Kcrkwerve; dr. A. Kuyper- .«chool te Haarlem: W. D. Visser tc Amsterdam: prof. dr. H. Bavinckschool ------ w *- Colmschate i aan de Ds. Stegemanschool te Aauen: A. de Bram te Leiden: Dr. A Kuyperschool te Har derwijk: T Boots ma *- "U1 te Enschede: J. Blenk Benoemd tot onderwijzer gemanschool te Aalten T Rhener.: Ned. H«rv7 school te Koudekerke aan de.1 Rijn: L. Wijnmalen te VeenendaaL Bcrnepimrswerk NED. HERV. KERK Beroepen tc Ridderkerk: L. Blok te Capelle a. d. IJssel; te Wildrrvank: dr. H. G. Hubbeling te 't Zand (Gr.). Aangenomen het beroep van de gene rale synode als pred. voor buitengewone werkzaamheden (arbeid nnder de Neder landse emigranten in Canada): A. L. Groenenberg, vic. te Soheveningen. „KNUFFELUURT JE" In de Gereformeerde Kerkbode voor de classes Dordrecht en Ba- rendrecht heeft de emeritus pre dikant B. Wentsel die als hulp- orediker de gemeente van Brou wershaven dient, een artikel ge publiceerd getiteld: „Knuffeluur tjes" en .Zoethoudertjes op de oreekstoel". In dit artikel besteedt hij aandacht aan de kritiek waar een predikant aan bloot staat en aan de hang naar het „knusie" in de mens, waarvoor men in on ze kerk weinig of geen bevredi ging uindt. Kritiek op de preek blijft om zo te zeggen op ons kerkelijk erf aan de orde van de dag. In zeker op zicht is hierin bij al het onaange name dat er vaak bij komt toch iets vertroostend, 'k Heb me wel eens afgevraagd of men in het bui tenland ook zo kritisch inge jesteld i ten opzichte van de preek? Ik denk van niet; informaties hieromtrent heb ik niet Ik denk van niet. om dat men in buitenlandse kerken bijna geen publiek (meer) in de kerk heeft. Zeker niet in die vele honderdtallen, zoals ze bij ons nog naar dc kerk gaan. Inzoverre zit er dus iets verblijdends in de uiting van de publieke opinie omtrent het zondagse werk van de predikanten. Men neemt er nog kennis van en vormt er een oordeel over. Nu is preken een uiterst moelli'k geval ondanks alle colleges in de homilitiek of predikkunde en alle bestaande handboeken over de ho militiek. "t Is ook een uiterst practische bezigheid van welke wel mag ge zegd dat wie aan de weg timmert veel bekijks heeft. De preekstoel staat wel binnen de muren van het kerkgebouw, maar men gaat met de preek toch maar de straat op, neemt haar mee naar huis, kantoor, fabriek, werkplaats, trein enz Vroeg ik hierboven hoe dit in 't buitenland zou zijn. ik stel nog een vraag hoe men het zou vinden als andere publieke bezigheden op dergelijke wiize aan kritiek zouden zijn blootgesteld? Men leest b.v nooit kritiek on de bouwvakarbeiders of de metaal bewerkers of schilders en timmer lieden of de doktoren. Wel weer op de ambtenaren, oo mensen dus die veel met het publiek in aanraking komen. En op ministers: ja die laatsten moeten vaak onder het Juk der kritiek door. Zit hier wat ter verklaring van de kritiek op de predikanten die we ook ministers namelijk dienaren dc« Woords. noemen? Wie weet? Maar ik schreef hierboven twee eigenaardige uitdrukkingen: Knuf- feluurtjcs en zoethoudertjes op de nreekstoel. Ze zijn geen van bei- Van den Brink gebezigd werd op oen vergadering van de persyer- eniging „Waarheid en Éénheid". Hij nam deze uitdrukking niet voor zijn rekening, maar nam ze over van mensen, die het hem zo had den geze-gd. Hij wilde het daar niet voor op nemen. Nu. ik ook niet; want wie daarmede aankomt doet niet alleen zonde tegenover het Woord dat hij moet bedienen, maar vergrijpt zich aan ons kerkpubliek. Tenslotte is de kerk geen bewaarschool, en zijn onze christengelovigen geen kinderen al zijn er onder die geen vaste spijs kunnen verdragen en met melk moeten worden gevoed. Ik meen dus met die tweede uit drukking niet verder te moeten af rekenen. omdat ze zichzelf diskwa lificeert. Ze is beneden alle waar digheid en de beschuldiging die er in uitgesproken wordt, is wel heel ernstig. Hoe ik nu kom aan de uitdruk king knuffeluurtjes? 'k Heb deze aangetroffen in een boekje van het „Nationaal Protestantse Centrum voor de Geestelijke Gezondheids zorg in Nederland" publicatie no. 1. Dit centrum verzoekt aan kerkbo des om de lezers op deze uitgave, die tot voor kort gratis verkrijg baar was, opmerkzaam te maken. De titel van No 1 is: „De Kerk en de Geestelijke volksgezondheid." In één der referaten op een ontmoe ting gehouden, spreekt dr. J. H. Plokker. zenuwarts, terloops over wat men wel „knuffeluurtjes" noemt in Kinderziekenhuizen. Men had in een bepaald kinder ziekenhuis opgemerkt, dat kinderen ondanks ideale omstandighedc;' als voeding, ligging, hygiënische \cr- zorging enz., wegkwijnden en stier ven Pas toen de z.g. „knuffeluur- tjes" werden ingevoerd, waarbij de verpleegsters, vrijgemaakt van an dere dienst, geregeld een tijdlang met de kinderen konden spelen, stoeien en „vrijen" nam de morta liteit (sterfgevallen) af. Nu zal men vragen wat ik hiermee wil in verband met de kritiek op de preek? Eerlijk gezegd heb ik me dc vraag gesteld of we in de ker kelijke gemeenschap, in dc ont moeting. zoals het psychologisch heet. niet juist hierin te kort schie ten. dat we geen „knuffeluurtjes" kennen. De hang naar het „knusse" is de mens niet vreemd; en deze vindt in de massaliteit van ons kerkelijk le ven weinig of geen bevrediging. De groei van de secten wordt hier ook wel uit verklaard Daar is het in- t.eme, gemoedelijke dat in de gro- kerkverbanden. ook in de pre- de i mij. En slechts één i staat oor- val kleine ger ze Uck stellig Benoemd tot vic. te Amsterdam (Mui- derkeiwgem. A B. J. van Tent, vic. al daar (Jeruzalemgem.)tot vic. te Kat- wljr.c aan Zee (Wijfogem. Noord-Oost): drs. J. Broekhuis, kand. te Bameveld. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Kralingen, te vens als schipperspred. van de Rotter damse havens: J. W. van de Gronden te Enschede-O.; te Rotterdam-W.: N. Jong te Katwijk aan Zee. J. Hoekstra uit Nijkerk gèhouden bijeen komst werd medegedeeld, dat de voor zitter, burgemeester H. M. Martens uit Nunspeet. wegens gezondheidsredenen had bedankt. Ais nieuwe bestuursleden werden benoemd mevrouw Nijhof-van 't Hof uit Emmen en wethouder J. van Aalderen te Hoogeveen. De heren J. C. Vogelaar te Nieuwerkerk aan den IJssel, H. G. Niezink te Oldehove en J. Hoek stra te Nijkerk werden als bestuurslid herbenoemd. Voor de eerste keer was op deze gadering de a.r. vereniging van burge meesters, wethouders en gemeentesecre tarissen Groen van Prinsterer in de bestuursleden burgemeester J. C. Haspels uit Bussum en burgemeester mr. H. H. Douma uit Barendrecht vertegenwoor digd. Burgemeester Haspels was zeer erkentelijk voor de uitnodiging, die hij had ontvangen en vertrouwde, dat de vereniging van c.h. gemeentebestuurders ook de vergadering van Groen van Prinsterer op 14 juni zouden bijwonen. Verder werd deze vergadering bijge woond door burgemeester G. Brameruit Den Halm, als voorzitter van de minis teriële commissie vijfdaagse schoolweek. Benoemd tot hoofd aan de School met tde Bijbel te Eemnes: L. W. Muilwijk |te Nieuwerkerk a.d. IJssel. (Van onze kerkredacteur) Opnieuw waait er een vlaag van angst over de wereld. Ram pen staan voor de deur. De wereld zal vergaan en wel op maandag aanstaande. De sterren hebben het gezegd. Ditmaal is het niet Europa dat angst wordt aangejaagd door deze onheils profetie, zoals enkele jaren ge leden door de Italiaan Bianco. Vooral India houdt zich nu met de voorspelling bezig, en vandaar uit is het nieuws over de gehele wereld verbreid geworden. Haar den van onrust treft men op het ogenblik in vrijwel alle landen. De oorzaak van de angst is een conjunctie van planeten zoals die in de moderne geschiedenis van de mens nog niet is voor gekomen. In India bidden tienduizenden hindoes, moslims en boeddhisten vurig om een afwending van het onheil. Velen zijn reeds weggevlucht uit Calcutta, Bombay, Madras en New Delhi om in de heilige stad Benares te gaan bidden. Het zaken-t leven is vrijwel tot stilstand gekomen. Speculaties op de termijnmarkten heb ben een dieptepunt bereikt.' In Nepal zijn honderden de hergen in gevlucht waar zij een mogelijke aardbeving af wachten. Het beeld in deze streken doet denken aan de profetie van de apostel Johannes: ..De rijken en de machtigen en iedere slaaf en vrije verborgen zich in de holen en de rotsen der bergen" (Ooenbaringen 615). De achtergrond van al deze angst is de stand van de planeten die een wel heel bijzondere zal zijn. Voor het eerst in duizenden jaren zullen de acht „pla neten" van ons zonnestelsel elkaar op maandag voor het menselijk oog ont moeten. Het zijn de zon, de aarde, mer- curius. venus, mars. jupiter. saturnus en de maan. Iets dergeliiks gebeurde bijna vijfduizend jaar geleden ook eens, toen er een conjunctie voorkwam-v planeten. Mercurius hield zich toen nog afziidig. Volgens vele astrologen begon in die tijd het „tijdperk van de duister nis". Conclusies In de astrologie wijst een conjunctie van selfs maar twee planeten al op rampen. Nu het er acht zijn kan zelfs de verbeelding zich niet meer voorstel len w-at er allemaal kan gaan gebeuren. Er zijn dan ook evenvele conclusies als itrologen zijn. Voor de een vergaat ereld, voor de ander begint de derde wereldoorlog, voor een derde komt er een nieuwe zondvloed en voor de vierde een groot gedeelte van de wereld door aarbevingen vergaan. Over ding z(jn ze het echter allemaal Het zal op maandag a.s. gebeuren. De geschiedenis van de wereld kent vele vlagen van angst voor het einde. In het Jaar duizend was de gehele wes terse wereld in beweging. In 1843 pro feteerde William Miller dat het einde aanstaande was en vele volgelingen kochten hun bezittingen en wachtten in witte klederen op de daken van huizen en op bergtoppen de komst van Chris tus af. Ook astrologen hebben geregeld het einde van de wereld voorspeld. Het jaar "179 en enkele eeuwen later 1496 hadden •olgens hen de laatste moeten zijn. De Duitse astroloog Johann Stoffler voor spelde in februari 1524 een zondvloed, maar die maand werd de droogste in de geschiedenis van dat land. Zondvloed Ook nu weer leeft de angst voor een zondvloed. In een Portugese krant ver scheen enkele dagen geleden een adver tentie, waarin plaatsen werden aange boden aan boord van een nieuwe ark Noach. Kennelijk heeft men ook in dit land dat zich christleijk noemt, nog steeds niet gelezen wat God aan Noach beloofd heeft: „Ik dan richt Mijn verbond u op, dat voortaan niets dat leeft. 1 door de wateren van de zondvloed worden uitgeroeid, en dat er geen zondvloed meer wezen zal om de aarde te verderven." Natuurlijk worden de mensen ook gerustgesteld. Er is een groep van astrologen die uit de constellatie van de sterren niet tot de'conclusie is gekomen dat de wereld zal vergaan, maar juist tot het inzicht is gekomen dat nu pas een nieuw tijdperk van geluk zal aanbreken. Het „tijdperk van de duisternis" zal nu worden een „tijdperk van het Jicht". Zo heeft .een Chinees Tsai Pai-li verklaard dat de sterren wijzen op een tijd van nieuwe voorspoed, op een vlotte uitwis seling van ideeën tussen de landen, zowel op politiek als economisch gebied. Iflorgenstcr Maar maharadja Koemar van het bergland Sikkim heeft zijn huwelijk met slingert de wereld heen en weer tussen, hoop en angst. Tussen een hoop die geen basis kent en een angst die ongegrond is. En men vergeet dat niet de sterren, maar de Schepper van de sterren de toekomst van de wereld in handen heeft Het einde van de wereld is niet door de sterren te bepalen. Zelfs Christus zei dat God dat tijdstip aan Zichzeif heeft gehouden. Maar de toekomst van de wereld wordt ook niet door de sterren bepaald. Christus is onze toekomst. Hij heeft de demonische „overheden en machten ontwapend en openlijk tentoon gesteld en zo over hen gezegevierd". Hij heeft ook gezegevierd over de denkbeel dige macht van de sterren, Niet de sterren bepalen het einde van de nacht van deze wereld. Maar H(j Is de Morgenster, die de nieuwe dag aan kondigt, maar slechts voor hen in wier harten deze Moreenster door geloof is opgegaan. Zo schreef Petrus. Hij schreef ook: „Het einde aller dingen is nabij", maar hij kwam niet tot dlc conclusie uit de sterren, maar uit de zekerheid van het geloof, dat een nieuwe da.g In Christus ziet gloren. Paus: miljoen lire voor slachtoffers ramp Harmeien Paus Johannes XXIII heeft een be drag van 1 miljoen lire 6000) door zijn internuntius in Den Haag, mgr. Joseph Beltrami, laten overmaken aan de Nederlandse Spoorwegen. In een begeleidend schrijven verzoekt de nuntius namens de paus dit be drag te bestemmen voor de meest ur gente noden van de nabestaanden der slachtoffers van de treinramp in Har- melen. Antwoord: Het beslaan en bevrie- 1 voorkomen door Spiritus Vraag: Een familielid heeft een huis verkocht. Nu komt er iemand zen kan van de belastingen, die vraagt wat hij glycerine met dit geld heeft gedaan. Hij heeft te laten staan tot het helder het voorlopig op een bank gezet. Wel- met gfiMu'mi ke belasting krijgt hij hiervoor? Hoe hoog is deze? Komt deze belasting elk jaar terug of is het een heffing in eens? Hoe hoog mag het bedrag we ll hij vrij zijn van belasting - u het graan als meel, dan moet u er vooral veel in roeren, want als meel te lossen, dat lang staat en vooral als men een ge- ..jlder wordt en sloten fust gebruikt, krijgt men er al hiermede de ruit af- spoedig meelworm (leng) in. Als u de- nemen. Ook doet zuivere glycerine. De laatste tijd zijn middelen nodig, doeken in de handel, die geïmpreg- Vraag: Ik heb raad volgt, heeft u geen speciale :u wil hij vrij zijn -- - --- - Antwoord: De rente van dit geld voorkomt dat zij bevriezen. De doffe is inkomen. Of hierover inkomstenbe- mica-ruit moet lasting moet worden betaald hoe WM- Jboek een heel klein insect ontdekt. Het lijkt het meest op een bladluis en is licht van kleur. Kunt u ook zeggen, waar het vandaan komt en hoe het is te voor- deskundige hulp komen? ••ordt opgeteld en de totale verschul- glycerine behandelen. "iTatoriiim Het it inkomstenbelasting wordt bere- Vraag: Hoe reinigt men het beat. ^nVcSik iil volgens een oplopend tarief. De inkomvnbelasting wordt jSBB geheven .-aar het in dat ji -Jg«L- - inkomen. L dere rente, hoe klein ook, moet bij het overige inkomen op het volgens aangiftebiljet worden vermeld. Of het Maar niet: iTe inkomen beneden de belastbare broek die doortrokken is jaar nebloompittenolie? Deze is eerst be knoten handeld met warm water en azijn, daarna drie maal met dreft-sop en ver- r de stomerij gezonden, hielp. Antwoord: Wasbenzine is een zeer ■L-, het instrument te kostbaar. Als vrij <i harmonium wilt moderniMrtn. onschuldig insect, dat in bewoond, doe het dan met zelf. maar stel u in bij geregelde schoonmaak, verbinding met een orgelbouwer. In l valt. de vraag gevaarlijk middel. Probeer het huizen en bij gerege dus ook van de boeken, weinig of niet zal optreden. In musea, bibliotheken en herbaria daarentegen kunnen zij zich hinderlijk snel ontwikkelen en grote rchade aanrichten. Bestrijdings- 'dus middelen zijn droogstoken, lucht en zonnen, gewone insectenbestrijdings- is geen boekje voor orgelbouw voor leken be kend. Vraag: Van mijn buurman kan ik duivenmest krijgen voor de bemesting van mijn bloementuin. Kan dit gewo Vraag: Wat is vloeibaar-hard plas- ken in met galzeep. Laat deze goed DDT wordt het gebruikt? intrekken. Daarna moet u uitwasser ""~~J raim naspoelen. Vraag: Onlangs ontving ik enige £4t wmen"veraieGwen7"K'an daarbij" dë Zeeuwse tarwe, en het bovenbouw zonder bezw mUtt Het I. middelen voor df huishouding, zoals over de tuingrond gestrooid worden, i dergelijke. Wordt het bij het drogen vanzelf hard of is daarvoor nog een aparte behan deling nodig? tientallen kilo's bij- helder en de dingen, die daarin gego- tevens voorzorgen tegen muizen. In registers, stemmen. Kunt dering grote hoeveelheden wordt het graan Antwoord: Di« bovenbouw dient er ring in Vraag: Wat is gen bevriezing goed middel te- zakken ook los bewaard op droge zolders of in niet alleen moet de duivenmest eronder worden gewerkt of rnoet deze eerst vermengd harmonium, worden met zand of iets dergelijks? Antwoord: Duivenmest is goed, maar veelal wat drooe en kluiterig. worden ge- Voorts is deze mest door het hoge per spels-orgel met centage van voedingsstoffen nogal bran- sprekende derig. Beter is het daarom deze mest ter bevor- goed fijn te maken en te mengen met ■an „doe het zelf'-ambities de vochtige turfmolm en ze dan in te wcr- boekje geven over de ken Op de grond laten liggen geeft Iaanleiding tot stikstofverlies. De tur'- molm dient tevens voor grondverbete- bloementuin. Vermengen mm bevelen, daar i het instrument? met zand i dan met kunstmatig, ven voor de muzieklesscnaar en een zand de grond maar slechter maakt. een dof geworden mica-ruit graan roeren om sch'-nrnclvorming en klank- en geluidskast. evenals bij een door humusvorming ■'weer helder krijgen? aneenkleven te ^.^rkvmen. Bewaart viool. U kunt die bovenbouw zonder kleur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2