Indonesië eist het onmogelijke Commentaar Ilicuiue £riïtsri)e (Courant DR. VAN ROlJEN (naar Den Haag teruggeroepen): Subandrio: Oe Thant bereikte niets Maanraket kan geen tv-foto's leveren Arrestant ontsnapt door luikje in cel Coaster gered van ondergang Ruimtevlucht Glenn donderdag of later Crha) p s? II I-: lï Onzekerheid over status gevangen Indonesiërs MAANDAG 29 JANUARI 1962 >2 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 U. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter (By contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; f 0,59 per week. Twwftl.wrtlgsl* Jurgrog no. 12390 CHRISTELIJKJiATIONAAL DAGBLAD „Staat.«ttick K akektt.e. o|D htrt In RECHT is toch KROM Zie pagina 5 T~\r. J. H. VAN ROUEN, de bekende onderhandelaar voor Nederland met de republiek Indonesia in 1949, is gisteren op Schiphol aangekomen. Hij is door minister Luns uit Washington, waar hij ambassadeur is, naar Den Haag ontboden voor overleg inzake het geschil met Indonesiëë over Nieuw-Guinea. Hij verklaarde bij aankomst: „Het is volmaakt en ten enenmale uitgesloten dat Nederland met Indonesië zal gaan onderhande len zolang de Indonesische regering als pralabele voorwaarde blijft stel len, dat Nederland eerst capituleert vóór de partijen om de tafel kunnen gaan zitten". Hij verduidelijkte, dat hij met „capituleren" doelt op de Indonesische eis, dat Nederland er om te beginnen mee instemt uitsluitend te zullen spreken over dewijz waarop Nieuw-Guinea aan Indonesië zal worden overgedragen. Hij voegde eraan toe: „Die eis is onaanvaardbaar". Dr. Van Roijen bevestigde uit Den Haag een oproep te hebben ontvangen om xloh voor raadpleging met de regering naar Nederland te begeven. „Ik vermoed dat men wil weten hoe de Verenigde Staten staan tegenover de problematiek be treffende Nieuw-Gulnea", zeide hij. HU had niets te zeggen over de verklaring van de Indonesische minister van buitenlandse zaken Subrandlo, dat Oe Thants bemiddelingspogingen zonder resultaat zouden zijn gebleven om de eenvoudige reden dat hij, naar hjj zeide, niets van die verklaring af wist. Uitsteluitstelevenals zijn voorgangers in de ruimte vaart, Shepard en Grissom, heeft John Glenn zaterdag urenlang vergeefs in spanning in zijn cabine gezeten om ten slotte te horen dat ook zijn ruimtevlucht moest worden uitgesteld. Welge moed was hij 's morgens de cap sule ingestapt (foto boven), wel gemoed èn moe stapte hij er 's middags weer uit (foto onder). Tot donderdag Nieuws in één oogopslag 0 Volgens de Indonesi sche minister van buiten landse zaken, Subandrio, hebben de pogingen van seoretaris-generaal Oe Thant tot vreedzame rege ling van de kwestie Nw.- Guinea niets positiefs op geleverd. Ambassadeur dr. Van Roijen is in Neder land aangekomen voor het plegen van overleg met de regering. Hij verklaarde dat de Indonesische eis (Nederland moet eerst ca pituleren voor er gepraat kan worden) absoluut on aanvaardbaar is. Als de sterk toenemende bewol king boven Cape Canave ral moest de ruimtevlucht von John Glenn zaterdag worden afgelast. Hij had reeds vier uur in de nau we capsule doorgebracht. Een volgende poging om Glenn in de ruimte te schieten zal niet voor don derdag worden onderno men. De maanraket, die vrijdagavond is gelan ceerd, zal geen foto's van de achterzijde van de maan naar de aarde kun nen doorgeven. Door een technische storing is ex gen sterke vermindering ontstaan in de kwaHteit van de t.v.-ontvangst. De raket zal de maan wel op geringere afstand pas seren dan eerst werd ver ondersteld. De regering van Cey lon heeft medegedeeld, dat zij een staatsgreep heeft weten te voorkomen. Acht arrestaties zijn verricht: hoge politiefunctionaris sen en militairen. De po ging tot staatsgreep vloei de voort uit een strijd tus sen linkse en rechtse groe. peringen in en buiten de regerende vrijheidspartij. Premier Adoela van de centrale Kongolese re gering heeft bij de Ver. Naties geprotesteerd te gen de vergadering, welke de Veiligheidsraad morgen op verzoek van de Sowjet- unie aan de situatie in Kongo zal wijden. Naar het oordeel van de pre mier rechtvaardigt niets deze vergadering: de toe stand in Kongo wordt steeds beter. Ook premier Tsjombe van Katanga meent, dat de verhoudin gen steeds normaler wor den. De bekende predikant Niemöller heeft opnieuw gepleit voor een neutraal Duitsland als een brug tussen Oost en West. Hier door zal het oorlogsgevaar worden verminderd en zal men een fundament krij gen voor „de plicht van het blanke ras". In afzonderlijke ambassadeursbespre kingen tusen Nederland en Indonesië zag hij geen heil Hij achtte de aanwezigheid van een derde partij („en Oe Thant zou een gelukkige zijn geweest") noodzake lijk. Overigens noemde hij de secretaris generaal van de Verenigde Naties „zeer volhardend" en hy vermoedde dat deze de bemiddelingspogingen niet zou op geven. Op een vraag of de Nederlandse re gering zou overwegen hem aan te wij zen voor mogelijke onderhandelingen, antwoordde hij: ,J)aar weet ik wer kelijk niets van, maar misschien vloeit die veronderstelling nog voort uit de onderhandelingen die ik twaalf laar geleden heb gevoerd met Moham med Roem. Aan Roem heb ik de aan genaamste herinneringen gemaakt. Ik betreur dat hij thans gevangen is' ge nomen. Inderdaad ken ik vele Indo- tïesiërs en ik ben met velen bevriend." Wel had dr. Van Roijen zijn collega Zain ontmoet (van die ontmoeting was ln Amerika een foto verspreid), maai hij noemde dit slechts toeval „Ik liep hem op een cocktailparty tegen het lijf en wij kennen elkaar al heel lang. Ove rigens moet u hieruit niet de conclusie trekken, dat hij gemakkelijk is als tegen speler. Hij is een zeer lastig man". Moeilijk De Indonesische minister van buiten landse zaken, Subrandio, en generaal majoor Achmed Jani zijn gisteren voor de Amerikaanse televisie verschenen Op de vraag of Snbrandio een vreedza me oplossing nog mogelijk achtte na hel zeegevecht, antwoordde hy: „Om oprecht te zyn, op dit ogenblik ls het moeilijk De geloof dat wü onze emotie en veront waardiging binnen de grenzen moeten houden Als er een mogelykheid voor een vraadzame oplossing, zal onze regering deze mogeiykheld onderzoeken". Oirschot weer om zes uur op De militairen in de legerplaats Oir schot, die maanden lang zelf hebben mo gen bepalen, boe laat ze wilden opstaan, hebben roet ln eigen eten gegooid. Door dat een te groot aantal van hen te hecht aan het bed bleken te zyn gebonden, wordt in Oirschot weer om zes uur re veille geblazen. De proefneming in Oirschot ging uit van het Hoofdkwartier van de Generale Staf. De chef van de Generale Staf, was er opuit, de dienstplichtige militairen zoveel mogelijk eigen verantwoordelijk heid te geven, onthief de infanteristen en cavaleristen in Oirschot van de verplich ting, prompt om zes uur naast hun bed te staan. Ook het appèl-voor-de-bedden om half zeven werd tijdelijk afgeschaft. Voor waarde was, dat de militairen om half acht behoorlijk gekleed en gepoetst aan het ontbijt zouden verschijnen. De proef is mislukt Te veel militairen bleven te lang slapen. Daarom staat voortaan niemand meer na zessen op. grote druk uitgeoefend om vergel dingsdaden te verrichten en van som mige kanten om Nederland de oorlog te verklaren. Voor vervolg zie pagina 9 Ranger 3 liet maan achter zich toen het met enorme snelheid langs de maan schoot wel foto's ge maakt, maar men vreest dat ze niet bruikbaar zullen zijn, omdat de ap paratuur niet op een dergelijke gro te afstand waren ingesteld. Gister avond laat is de Ranger de maan op Zondagavond is uit de cel, waarin hij was opgesloten, de 24-jarige M. O. uit Zalk (gemeente IJsselmuiden) ontsnapt. De man wordt verdacht van een aantal aanradingen, inslui pingen en inbraken. De Rijkspolitie in de gehele omtrek is in staat van groot alarm gebracht en surveilleert op de wegen. De gearresteerde, die donderdagavond was Ingesloten, ontsnapte nadat hem zyn avondeten was gebracht. Het doorgeef luikje in de deur van de cel bleef na- meiyk openstaan, omdat alsnog een kopje thee zou worden gebracht. De gearresteerde zag kans zich door het luikje (afmetingen 20 bij 30 centimeter) te wringen, waarna de weg naar de vry- heid voor hem open lag. De officier van justitie te Zwolle ls naar IJsselmuiden gegaan, om zich ter plaatse van de ont vluchting op de hoogte te stellen. Donderd ig was O. gearresteerd naby IJsselmuiden. Sinds begin januari was hij zwervende. Hij sliep in werkkeetjes en hooibergen en voorzag in zijn onder houd door inbraken en insluipingen. In augustus van het vorig jaar was hy uit de gevangenis ontslagen na een straf te hebben uitgezeten voor een aantal aanrandingen en inbraken. De gehele nacht is naar de ontsnapte gezocht. Met een speurhond heeft men gisteravond zijn spoor gevolgd over een afstand van 12 kilometer. Toen stonden de politiemannen aan de IJssel. Men neemt aan dat O. met een bootje over dc rivier is gegaan. Ook vanmorgen was men nog bezig het Zalkerbos aan de overkant met speurhonden uit te kam men. Bij de politie ter plaatse heerst grote verbazing, dat het etensluikje een mo gelijkheid tot ontsnappen inhoudt. „We hebben het echt niet vergeten dicht te doen," zo verklaarde men. Het is vaak de gewoonte het luikje open te laten, mede met het oog op de ventilatie van de cel. Er is gisteren nog een ander jeugdig persoon door het luikje gekropen. Een zoon van een der aanwezige autoritei ten van de justitie heeft zich met veel moeite er door heen weten te wringen. Hij heeft ongeveer hetzelfde formaat als de ontsnapte. een afstand van ruim 37.000 km ge passeerd. De toestellen die zich in het ruimte schip bevinden reageren nog altijd perfect op de signalen, die vanuit Goldstorae, op 320 km ten noordoosten van Los Angelos, gegeven worden. Nadat de 325 kg zware raket de maan gepasseerd was, is hij in de ruimte daarachter terecht gekomen, waar hij een baan om de zon zal gaan beschrij ven. Eén omwenteling zal 406 dagen duren. De geleerden verklaarden dat de raket uitstekend werkte, op één punt na: de antenne bleef niet op de aarde gericht Daardoor was het signaal van de tv-ca- mera zwakker dan in de bedoeling had gelegen. Het zat bovendien vol bijge luiden. De geleerden probeerden die ge- Luiden te verwijderen om dan het zui vere signaal over te houden. Een woord voerder heeft echter al verklaard dat ei weinig kans bestaat op bruikbaar resul taat. De Nederlandse kustvaarder Argus uit Delfzijl is zondag door nog onbeken de oorzaak gestrand op de oostkust van het eiland Fehmam in de Oostzee. Direct na de stranding dreef het schip (200 brt), als gevolg van de sterke wind, af in de richting van voor dc kust van het eiland liggende steenmas sa's. ytijds en ondanks de hevige bran ding ter plaatse, wisten opvarenden van de Duitse reddingboot Hamburg een lijnverbinding met de Argus tot stand te brengen. De kustvaarder werd uit de gevaarlijke omgeving weggesleept en is te Burgstaakea voor anker gegaan. „Er sal wel een dag komen 1VE ruimtevlucht van John H. Glenn zal niet voor donderdag 1 februari gehouden worden. Nadat zaterdag twintig minuten voor het tijdstip van de lancering bekend werd gemaakt, dat de lancering niet door zou kunnen gaan omdat zich boven Cape Canaveral een wolken dek vormde, is men meteen begon nen met de voorbereidingen voor de tocht op de nieuwe datum. Overigens staat deze nog niet geheel vast. Het Amerikaans bureau voor lucht- en ruimtevaart, de NASA, was hierover tamelijk vaag. „De VS zullen niet voor 1 of 2 februari een nieuwe poging doen om een man in een baan om de aarde te brengen", zo luidde een bekendmaking van de zijde van de NASA. De Amerikaanse marine heeft latten weten, dat ze de nieuwe proef met dezelfde onderdelen zal steunen. De schepen zijn overal op hun post gebleven. Glenn heeft de tegenslag „zeer filoso fisch opgevat en zyn stemming wa» goed", aldus een woordvoerder. Hij had wat lichaamsgewicht verloren tengevol ge van het hevige transpireren in de capsule waarin hy vyf uur en een kwar tier had moeten wachten. Dit lange HELDENTENOR Westerling: beurs voor zangles De roemruchte ex-kapitein Raymond Westerling, die na zijn mislukt debuut als tenor te Breda uit het kunstnieuws verdween, heeft van het ministerie van O. K. en W. een studiebeurs van 2000 gulden gekregen om zich tot operazan ger te bekwamen. Ofschoon Westerling al 42 jaar is een rijkelijk hoge leef tijd om een carrière te beginnen wil men hem toch een kans geven, oindat hij het zelden voorkomende type van hel dentenor bezit. Westeling had ln 1959 al financiële steun by de Nederlandse Opera gevraagd, maar hij kon door de Opera zelf niet geholpen worden. In de opleidingsklasse kon hij niet geplaatst worden, maar hij kon wel gaan studeren bij repetitoren van de Opera in Amsterdam. Voor deze studie heeft O. K. en W. nu een beurs ver strekt met de voorwaarde dat de Opera toezocht op de studie houdt en dat Wes terling nu zal moeten bewijzen of hy in de opero toekomst heeft. Een tweede uitzonderlijk geval is zo in de zangwereld ontstaan: Hans Kaart, die ook op latere leeftijd (maar niet zó laat) begon te zingenen nu dan Raymond Westerling. De oorzaak van al deze over grote aandacht ligt in het feit, dat er vrijwel geen tenoren te vinden zijn en dat vooral in de Nederlandse Opera dit tekort zeer pijnlijk begint te worden. wachten was ook een factor geweest voor net besluit tot uitstel. Toen kolonel Glenn uit de kabine klauterde zei hy: „Wel er zal nog wel een dag komen." President Kennedy was teleurgesteld toen hy ervan ln kennis werd gesteld dat de lancering van Glenn verdaagd was. De President had de voorbereidin gen voor de ruimtetooht op het televi siescherm nauwkeurig gevolgd. Vorig jaar zyn de twee korte ruimtevluchten van Shepard en Grissom ook door het weer vertraagd. Het uitstel was toen oeide malen drie dagen. Staatsgreep op Ceylon mislukt De regering van Ceylon heeft meege deeld, dat zij een staatsgreep heeft we ten te voorkomen. Er zijn acht arrestaties verricht: hoge politiefunctionarissen en militairen. Al tien maanden lang ls er onrust en spanning in het land. Sinds april vorig jaar leven de ruim negen miljoen inwo ners in een door de overheid afgekon digde noodtoestand. Volgens politieke waarnemers in New Delhi is de poging tot een staatsgreep voortgevloeid uit de strijd tussen linkse en rechtse groeperingen binnen en buiten de regerende vrij hei dsoartij van mevrouw Sirimavo Bandaranaike, de premier. van de uitspraken die past bij de bekende Duitse pastor Martin Niemöllet althans bij de Niemöller die wij ons zo graag herinneren. Want deze man ln voor velen het symbool geweest van het verzet der Duitse christenen tegen Hitlera bestialiteit. Een Duitser, maar een van de goede soort Velen zijn zich echter ln de laatste jaren gaan afvragen: „Wat Ls er aan de hand met ds. Niemöller?" Zijn uitspraken over het samengaan van Oost- en West-Dults- land, van de Oost- en Westblokken in de wereld, passen niet in de gedachtengang die wij in het Westen over deze vraag stukken hebben. En menigeen is voor zich zelf tot de conclusie gekomen dat de man van het „liever dood dan rood" zonder het te willen in het rode kamp is terecht gekomen en mee roept met het koor def pafleisten die overal in de wereld het Kremlin in de kaart spelen. Ook zijn jongste redevoering, als voorzit ter van het Duitse vredesgenootschap, wijst ln de riohtlng die het Westen als voordelig voor het communisme ziet. En dus is men al spoedig geneigd zijn woor den maar voor kennisgeving aan te nemen en over te gaan tot de orde van de dag. Zeg: over te gaan tot het verder voeren van de koude oorlog. Want dit moet men zich toch wel reali seren: tot op een bepaald punt is de ana lyse zoals Niemöller die geeft juist. Als hij zegt dat het geschil tussen Oost en West in eerste aanleg een ideologisch ge schil is dat niet met wanengeweld kan worden opgelost, dan zal leder deze stel ling moeten onderschrijven. En als hij waarschuwt dat het gevaarlijk is het communisme uitsluitend als „een ketterij" te zien, ook dan kan men zijn gedachten- gang nog volgen, zij het dat men hier al de vraag bij zichzelf voelt opkomen of ds. Niemöller hier niet het communisme als leer en het leven van vele christenen in het communistische Rusland en zijn satellletlandcn doorccnhaalt. Want zoals iedere overdrijving schadelijk is, zo ls het ook gevaarlijk Rusland af te schilderen als „de hel op aarde". Waar de meningen van ds. Niemölle» enerzijds en die van dc meeste christenen ln het Westen echter uit elkaar gaan, is het punt waar de conclusies getrokken moeten worden. Het woord „godsdienst oorlog" is voor ds. Niemöller en voor alia pacifisten een onbestaanbaar woord en daarom pleit hij voor een neutraal Duits land en raadt hij het Westen aan zich neer te leggen bij dc coëxistentie, het naast elkaar leven van Oost en West. Maar oorlog, het hanteren van het zwaard en zelfs van de atoombom, kan geboden zijn ter bescherming van wat wij zien als de christelijke vrijheden. 's Mensen visie is altijd beperkt en het „God wil het" is een leus waarmee men voorzichtig moet zijn daarom willen wij een Niemöller niet veroordelen. Maar wel met klem stellen dat wij het andera zien. ,Ik ben met Marijke's zusje imwemab tweede keer in deze winter geschaatst kunnen worden. Tijdens het weekeinde heeft zich boven Scandinavië een sterk hogedrukgebied ontwikkeld. Een noord oostenwind blijft geleidelijk nog wat koudere lucht aanvoeren. Vanmorgen vroor het in Zuid-Holland 5 en in Fries land 6 graden. In de komende nacht is 7 tot 9 graden vorst te verwachten. Het hogedrukgebied ziet er zeer solide uit met als gevolg dat het grootste deel van deze week een winters karakter zal houden. De sneeuwkans blijft in de ko mende dagen klein en ook overdag zal het kwik niet meer boven het vriespunt kunnen komen. De Bilt verwacht tot dlnsdagovn^ Droog weer met weinig bewolking. Vannacht overwegend matige vorst, mor genmiddag lichte vorst. Zwakke tot ma- staUoo lige oostelijke wind. (Opgemaakt 11.15 Tendens stijgend HET WEER (N EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur .e«z e h ZON EN MAAN D. Hei Dinsdag: zon op 8.25 onder 17.23 uur, /Tw' maan op 2.42 onder 12.31 uur: 5 februari ^elde nieuwe maan. QNZEKERHEID heerst over het lot van de 52 Indonesiërs, die na het militaire treffen ten zuiden van Nieuw- Gulnea door de Evertsen zün opgepikt reeds veertien dagen in Nleuw-Gul- aanwezig zyn. Hun aanwezigheid heeft de Nederlandse regering voor en kele Juridische moeilijkheden gesteld. Weliswaar worden de Indoneslëërs be handeld als krygsgevangenen. maar het staat helemaal niet vast, of zU op grond van de bepalingen van het volkenrecht wel als krijgsgevangenen kunnen wor den beschouwd De conventie van Genève beschouwt als krijgsgevangenen personen, 'die in de oorlog in handen van de tegenpartij vallen en dan tijdelijk van hun vrijheid worden beroofd. Weliswaar zijn de In donesiërs betrokken geweest bij een ge wapend treffen tussen Nederlandse en Indonesische strijdkrachten, maar van een oorlogstoestand met Indonesië is geen sprake. (Voor vervolg zie pagina 3) Je Bilt Twente Elndb 3eriyn franKlui Wüncher Madrid

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1