Drumband DWS bracht serenade aan Oegstgeester bruidspaar Nuso-congres in Leiden Promotie mevrouw Ter Haar Romeny-Wachter in Leiden BENDER Jicll mit n Fidl, prachtige Joodse humor uit Polen MEUKT LEIDSCHE COURANT S WOENSDAG 24 JANUARI 19A2 Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag Lutherse kerk, 7.45 uur: nm: Gebeds dienst Oecumenische Raad Leiden. Consistorie Lutherse kerk. 8 uur: Ge- sprekskring Oecumenische Raad Leiden. Bethel, 8 uur: Herv. Bond voc dige zending op G.G., ds. v. d. Ent Braat. van Monster. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 uur: Lezing „Karagöz", het Turkse schimmenspel door J. T. P. de Bruijn. Antonius clubhuis, 8 uur: Filmavond „Metaal" over buitenlandse vakantierei- Stadsgehoorzaal, 8 uur: Jaarlijkse uit voering Sempre Avanti's „Jong en Jolig" Bovenzaal Zuiderkerk, 8 uur: Arjos, G. v. d. Berg over „Europese Eenheid. Oegstgeest, Gemeentehuis. 7.3 «ur: Raadsvergadering. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „Een midzomer- nachtsdroom". Gebouw K. en W., 8 uur: Residentie- Orkest en Toonkunstkoor. Diligentia, 8 uur: Aafje Heynis, alt, Johan van den Boogert, piano. Mauritshuia, 8 uur: Viola da Gamba kwartet, Donderdag Pieterskerk, 7.15 uur non.: Avondgebed. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie-Or kest o.l.v. Istvan Kertesz. solist: Ca- mille Maurane, bariton, voor K. enO. Lodewijkskerk, 12.30 uur: Gebedsdienst Oecumenische Raad Leiden. Gebouw Bethel, 8 uur: Jaarvergade ring Herv. jeugdvereniging op G.G. „Cal- vijn". Botermarkt 1, 4—8 uur: Opening op- tlciënsbedrüt NV. Brilco. Oegstgeest, Het witte Huis. 8 uur AH.-kiesvereniging, C. J. van den Heu vel Moerkapelle, over: „Wat ons als prot.-christelijke partijen verenigt". Den Haag, Gebouw K. en W., 8 uur: Ned. Studenten Orkest o.l.v. Jan Brussen; solist: Theo Olof, viool Diligentia. 8 uur: Marie-Théréae Four- neau, piano. VrUdag Academie, filmzaal, 12.20 uur: LAK- pauzefilms. Academie. 4.15 uur: Ambtaanvaarding W. R. O. Goslings, hoogleraar voor mi- erobiele ziekten en antibiotica. Geologisch instituul Garenmarkt 1B, 8 uur: Causerie „Beelden uit het verre verleden", door mej. G. E. de Groot, met films, voor K. en O. f Het Gulden Vlies, 8 uur: Prat. chr. onderwijzersvereniging, A. Boogaard over: „Schoolsucces". Schouwburg, 2 en 8 uur: Toneelgroep Studio met „Spel van liefde en toeval", voor scholieren. Aula St. Bonaventuralyceum. 7 uur nm: Interscholair muziekconcours. Oegstgeest, kantine M.E.B., 8 uur: Solistenavond Oegstgeester Jazzclub. Leiderdorp, Dorpshuis, 7.45 uur: Uitvoering Harmoniekapel „Leiderdorp". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Een mal meisje". Zaterdag Lakenhal 8.15 uur: Donateursconcert Jeugdkamerorkest Leiden o.l.v. Henk Brier. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Arme Bitos". Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Concert gebouw Orkest o.Lv. Witold Rowicki; eoliste: Stefania Woytowicz, sopraan. Kurzaal 8 uur: Spaanse dansen van Susana y José Diligentia, 8 uur: Jean-Charles Ri chard, piano. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Hoe ver moorden wij oom George? (18 jaar); donderdag: Bakvissenpuberteit (14 jr.) Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De misda digers (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De dolle generaal (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De on sterfelijke sheriff (14 jaar); donderdag: Haven der begeerte (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Tussen hemel en moeras (alle leeftijden) Trianon (2 en 7.30 uur): De kanon nen van Navarone (14 jaar). Bouwfonds gaat flats in Leiden bouwen 34 huizen in Zuid-West alle verkocht Naar wij vernemen, heeft het Bouwfonds Ned. Gemeenten in Den Haag de premie aangevraagd voor de bouw van 72 flatwonin gen op een terrein in het noorden van Leiden, tussen de zwemin richting De Zijl en de over de Zijl te bouwen provinciale brug. Het flatgebouw zou vijf-hoog worden. Dit zullen de eerste flatwoningen van het Bouwfonds In Leiden zijn. Met de bouw van 34 ééngezins woningen op een terrein in het zuidwestelijk stadsdeel, in de buurt van de Mozartstraat, is een begin gemaakt. Wij vernamen, dat deze woningen alle reeds zijn verkocht. Tien kosten 40.000 en de rest 31.000. De bouw zal nog wel het hele jaar in beslag nemen. Twee inbraakjes in Leiden Bij de w. Docos in de Kikkerpolder is tussen 21 en 23 januari ingebroken in de kantine waarbij aanzienlijke hoeveel heden chocolade, kauwgom, pepermunt e.d. werden ontvreemd. De diefstal is waarschijnlijk kwajongenswerk. Vannach tis ingebroken in een kan toor van een expeditiebedrijf aan de Middelstegracht waar men zich toegang wist te verschaffen via een niet vol doende gesloten deur van een naastligl gende garage en de verbreking van een raampje. De nog onbekende dader(s) heeft (hebben) uit een geldkistje een bedrag van f 25 meegenomen. Een trouw lid van de Rijnsburgse gymnastiekvereniging DWS, mejuf frouw J. van der Kwaak te Oegst geest, trad gistermiddag om twee uui in het huwelijk met de heer Van der Kwaak, vertegenwoordiger te Rijns burg. Dit was een gerede aanleiding voor de drumband van DWS het jonge paar een serenade te brengen voor het gemeentehuis te Oegstgeest. Door middel van een vriendin kwam mejuffrouw Van der Kwaak vijf jaar geleden in aanraking met de Rijnsburgse gymnastiekvereniging en sindsdien is zij een enthousiast lid. Bijna was de verrassing van DWS-hestuur voor het bruidspaar niet doorgegaan toen men de weers verwachting had bekeken, die buien meldde. Maar gelukkig heeft men de gok gewaagd in de hoop. dat de fraaie uniformen en de blinkende instrumenten niet zouden worden besproeid door een „milde" regen bui. Het paar zal in Oegstgeest in de Van Assendelftstraat gaan wonen. (Foto N. v. d. Horst) Advertentie OPRUIMING NAAIMACHINES Enige overjarige en licht bescha digde naaimachines tegen sterk ge reduceerde prijzen. MEERPOEL'S NAAIMACHINEBEDRIJF Spreekbeurt Morgen om 8 uur hoopt in gebouw Janvossensteeg 17 ds. J. A. Smink van Den Haag een spreekbeurt te vervullen. Muziek- en zangavond in kerk aan de Herengracht ZN de Gereformeerde (Vrijgemaakt) kerk aan de Herengracht te Leiden was gisteren een muziek- en zangavond te beluisteren, die bij de aan wezigen goede indrukken moet hebben nagelaten. Er was ten eerste het Geref. Gemengd koor te Leiden, dat op waardering aanspraak maakt. Voorts waren het violisten(echt)paar Remijnse, de sopraansoliste Ineke van Nus en Anneke Lameris, die tot de goede indruk bijdroegen. De kerk was bevredigend bezet. ken. Het samenspel klopte. De greep op de toets resulteerde in zuivere sa menklank, zij het in de snelle delen Het koor, dat opende met een Oud- Duits kerstlied in de bewerking var Praetorius, boeide mij, ondanks kleine begrijpelijke tekortkomingen reeds door zijn geestdrift en de voortvarende lei ding van dirigent Leen Bergwerff Een „Wie schön singt uns die Engel- schar" van Corn Freundt stelt hoge eisen, waaraan werd voldaan. Als enige bedenking zou ik slechts kunnen zeg gen, dat de sopranen wellicht iets nomischer met de adem zouden kunnen omspringen. De intonatie kan hierdoor aan beheersing winnen. Dit neemt niet weg dat de stemplaatsing te loven is. De bassen en tenoren produceren zeer gave klank, waardoor dit koor sonore indruk maakt. Buxtehudes cantate Lobet Christen euren Heiland, een vocaal pronkstuk uit diens oeuvre, werd voortreffelijk koorklank uitgebeeld. Een compliment )or de heer Bergwerffs leiding! Ineke van Nus solieerde hier en later in een Bach-aria als sopraan. Zij beschikt over een fris klinkend en sympathiek sopraangeluid. Jam mer is, dat zij de medeklinker „r" niet op de gebruikelijke wijze arti culeert. Voor de rest niets dan lof over haar gevorderde stemtechniek en levendige voordracht. Het echtpaar Remijnse droeg behalve obligate partijen nog een tweetal duo sonaten voor van Corelli, hierbij blijk gevend van wat men met muziekstudie als vrije-tijdsbesteding wel kan berei- De kinderkleurwedstrijd Heel veel kinderen hebben de kleurplaat van onze tekenaar Otto Dicke in het kerstnummer vast leuk gevonden, want er waren niet weinig inzendingen. Het was dan ook een gezellig tafereel, vonden jullie niet? Wat hebben wij genoten van de vrolijke kleuren, die jullie hadden gebruikt voor de kleertjes van de spelende kinderen! Ze staken aardig af tegen het wit van de sneeuw en het grijsblauw van het ijs op de sloot. Jammer, dat we deze winter zelf nog geen sneeuwpret hadden, maar wie weet Het viel niet altijd mee precies binnen de lijntjes te blijven, vooral voor de kleinsten. Toch konden we zien, dat jullie je er je best op hadden gedaan en dat is het voornaamste, vinden wij. Nu zijn jullie natuurlijk wel benieuwd naar de prijswinnaars. Dat waren wij eigenlijk ook. Het was heel moeilijk uit te maken wie de allermooiste kleurtjes had gebruikt, wie het beste binnen de lijntjes was gebleven en wie niets had vergeten te kleuren. We hebben de inzendingen allemaal bekeken en verdeeld in twee groepen. In de eerste groep, die van de kinderen beneden de acht jaar, gaat de hoofdprijs naar Jaco Brouwer, Muggenlaan 1, Nieuwveen. Jaco is zeven jaar en heeft van zijn plaat met waterverf bijna een schil derijtje gemaakt. Nelleke van der Plas, Tijmstraat 30, Katwijk aan Zee, is ook zeven jaar. Zij werkte met kleurpotlood en deed dat heel netjes. Ze krijgt de tweede prijs. De derde prijs gaat naar Connie Lancel, Titus Brandsmalaan 202, Leiden, die vijf jaar is. De zeven jarige Christieneke Binnendijk, Burg. Lotsystraat 11, Valkenburg, krijgt de vierde prijs, Mieke Nieuwenhuis, Jan van Houtkade 41a, Leiden (vier jaar),de vijfde prijs en de zesjarige Cokkie Brussee. Noordeinde 25, Rijnsburg, de zesde. In de groep van de groteren (acht jaar en ouder) won Joke de Kuijff de hoofdprijs. Joke is veertien jaar en woont in Alphen aan den Rijn. Zij heeft een stemmingsvol geheel van de opgave gemaakt. Stuur je ons je adres nog even, Joke? Wim van der Plas, Prins Mauritslaan 9, Katwijk aan den Rijn, krijgt de tweede prijs toe gestuurd. Wim gebruikte rustige tinten, die het bij elkaar toch goed deden. Tiny van Pijpen, Kerklaan 15, Sassenheim (acht jaar), komt voor de derde prijs in aanmerking, Jan Zemel, Lijsterbeslaan 2, Lei- muiden (elf jaar), krijgt de vierde, Marco Ravensbergen, Celebes- straat 31, Oegstgeest (twaalf jaar) de vijfde en Anneke van Iterson. Valkenburgseweg 20, Rijnsburg (tien jaar), de zesde. Zullen we afspreken dat de winnaars vóór woensdag 31 januari ons een briefje sturen waarin ze vermelden wat ze graag zouden willen hebben? Jullie weten het: de hoofdprijswinnaars mogen gaan tot een waarde van f 25, de winnaars van de tweede prijs tot een waarde van f 10 en de andere gelukkigen tot een waarde van f5. Denken jullie er dan ook om je naam en adres er duidelijk bij te schrijven? Anders kunnen wij de prijzen niet sturen! Onze felicitaties gaan naar de gelukkigen. Degenen die niet bij de prijswinnaars behoren, moeten maar moed houden en een volgende keer nog meer hun best doen dan ze al deden. Misschien staan hun namen een volgende keer wel in de krant weinigjc minder gaaf. cantilenes in de langzame delen lever den echter een fraaie en warme toon. Waar dit nodig was, begeleidde An neke Lameris op het kerkorgel. Zij on derhield van haar verre plaats een uit stekend contact met dirigent, koor en solisten en was een waardevolle steun. De heer Bergwerff liet zich op het orgel nog horen in een Toccata en Fuga van Jos Seeger en een drietal koraalvoorspelen van Max Reger. Zijn vertolkingen waren correct. Mogelijk heeft de dispositie van het orgel hem beperkingen opgelegd; de registratie was nl. niet zeer afwisselend. In de samenzang met koor en belang stellenden trof mij weer, dat het ge woonte is het slotakkoord van elke re gel te lang aan te houden en daarentegen de inzetten steeds te vroeg te nemen. Dit is een ingeroest gebruik, waar toch heus mee gebroken moet worden, vooral wanneer het publiek bij het concert wordt ingeschakeld. Naar mijn mening wordt deze manier van begeleiden het publiek opgedrongen. Men overwege dus om een lied van bv. acht regels niet in even zovele stukken te hakken. Dit is natuurlijk slechts een goed be doelde suggestie om tot nog muzikaler prestaties te komen dan nu reeds het geval was. Want ik herhaal graag nog eens, dat van deze avond een ongemeen frisse bekoring uitging. Dit was mijns inziens te danken aan het elan, waar mee Bergwerff zijn mensen weet te leiden. Henri Welbooren Eerste sleutel Prot.-chr. woningbouwvereniging Op zaterdag 27 januari zal het bestuur van de Prot. christelijke Woningbouw vereniging officieel de eerste sleutel uit reiken van de in zijn beheer gekomen woningen in Zuid-West (Beethovenlaan). Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Bond van Speeltuin verenigingen voor Leiden wordt op vrijdag 25 en zaterdag 26 mei het NUSO-congres in Leiden gehouden. Het bestuur van de Leidse Bond heeft een congrescommissie benoemd, die met de voorbereidende werkzaam heden is begonnen. De commissie ver wacht, dat het congres zal worden bezocht door 350 deelnemers, van wie er 200 voor 1 nacht aan logies moeten worden geholpen. De bedoeling van de commissie is. de congresgangers zoveel mogelijk lo gies te verschaffen bij leden van de speeltuinverenigingen die zijn aange sloten bij de Leidse Bond. Men kan zich voor het verlenen van logies schriftelijk of telefonisch melden bij het secretariaat: Oltmansstraat 10. of tel. 23645. Watersnood aan de Boerhaavelaan Zou het niet heerlijk zijn om een eigen zwembad in uw achtertuin te krijgen zonder dat het u iets kost? De bewoners van de Boerhaavelaan in Lei den denken daar echter anders over. Men zit daar zodra het regent, met een zo ruime voorraad hemelwater in de tuin, dat alle bomen en planten vergaan en de mensen maar besluiten om er eendjes in te gaan houden. Het begon vorig jaar toen de NZHVM het terrein van de oude tramremise ging ophogen voor het nieuwe bus station. Zodoende raakten de laagga- legen tuinen hun gemakkelijke maar onofficiële afwatering kwijt. In 1919 is de sloot, die voor deze afwatering zorg de, en op het terrein van de tuinen liep, gedempt zodat men er twee meter tuin bij won terwijl het water toch wel in de polder terecht kwam. Nu zit men echter met de misère, want door bebouwing en ophoging van het terrein zijn de tuinen beneden het normale straatrioolniveau, waarop men is aangewezen, gekomen en kan het wa- Daar de tegenwoordige bewoners zich de gedempte sloot niet kunnen herin neren, wist men dus ook niet wie hier- Dr aansprakelijk was. Nadat echter de polderplannen was gekeken, bleek men na zoveel jaren nog ,,in de zelfgedempte sloot is gevallen". De oplossing zal dus liggen bij de huiseigenaren, die door hun tuinen op te hogen, van hun gedwongen kikker station. Zodoende raakten de laagge- baden af kunnen komen. Haagse politierechter Het vuur zat erin Het was omdat het vuur erin zat, dal een kweker uit Noordwijik een opper vlakte van 890 m2 tulpen had verkocht, voor welke handel hij geen vergunning had. „Als je voor de bollen teelt, mag je niet de bloemen verkopen," zo herinner de de officier van justitie aan de voor schriften. De officier eiste ƒ250 boete of 25 dagen hechtenis: de rechter ver- oordeelde tot 200 boete of 20 dagen hechtenis Vanmiddag Is aan de Leidse universi teit gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde mevrouw C. Ch. ter Haar Ro meny-Wachter. Als promotor trad op prof. dr. M. Vink. De dissertatie is In het En gels gesteld en draagt tot titel „Throm boplastic activity of the atherosclerotic arterial wall". De nog jonge doctor, geboren in Heem stede in 1925, is de echtgenote van de op het vliegkamp Valkenburg gestationeer de vlootpredikant. ds. C. R. H. ter Haar Romeny, in Leiden geen onbekende: hij vervulde hier verscheidene preekbeurten en sprak ook herhaaldelijk in het diaco- nessenhuis. Ook aan de totstandkoming van het prot.-christelijk militaire tehuis in Katwijk aan den Rijn heeft hij zijn medewerking verleend. Uit de stellingen van het proefschrift citeren wij: Hoewel er verband bestaat tussen het gehalte aan cholesterol in het bloedserum enerzijds, en het stenoserend arterieel vaatlijden anderzijds, staat geenszins vast dat dit verband van causale aard is. Het is niet bewezen, dat het toedienen van preparaten met een hoog gehalte essentiële vetzuren aan patiënten, lijden de aan een stenoserend arterieel vaat- proces, therapeutische waarde heeft. Er dienen op internationaal niveau af spraken te worden gemaakt aangaande GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties UITBREIDINGSPLAN De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang 25 januari 1962 tot en met 21 februari 1962 voor een ieder in ontwerp ter ii zage zal liggen ter gemeentesecretari afdeling openbare werken (stadhuis, kamer 111), een plan voor uitbreiding met betrekking tot gronden, gelegen tussen de Lage Rijndijk en Hoge Rijn dijk en tussen de Oosterstraat, de zijde van de bebouwing aan de Van Speykstraat en de oostelijke oever var het Rijn- en Schiekanaal (uitbreidings plan ,.Leiden-de Waard 1962"), met daarbijbehorende bebouwingsvoorschrif- len, vast te stellen met intrekking var het uitbreidingsplan van 6 november 1933, voorzoveel dit voor dat gebied geldt Leiden, 24 januari 1962. De burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. prof. New Delhi en het communisme op Oud-Poelgeest Op het oecumenisch vormingscen trum Oud-Poelgeest te Oegstgeest wordt een bijeenkomst belegd ter be spreking van de rapporten, die ge durende de derde Assemblee van de Wereldraad van Kerken werden ge maakt. Ook aan de vragen, gesteld in het Wendingnummer van februari aangaan de deze Assemblee, zal men aandacht besteden. De verslagen van drie secties Getui genis, Dienen en Eenheid, zullen res pectievelijk worden ingeleid door: dr. J. Blaauw gereformeerd studie secretaris van de Nederlandse Zendings raad; ds. H. van Andel hervormd jeugdgedelegeerde, als secretaris van de Oecumenische Jeugdraad, en prof, dr. J. A. Oosterbaan doopsgezind ver tegenwoordiger van de Broederschap. Op 10 en 11 maart houdt de Stich ting Oud-Poelgeest een vormings weekend voor jonge volwassenen over de sociale en zedelijke beteke nis van het communisme, zoals het naar voren wordt gebracht in het nieuwe partijprogramma van de munistische partij in de Sowjetunie met als thema: „Communisme, de we reld van morgen?" Inleidingen worden gehouden c „Het communisme van gisteren" prof. dr. R. F. Beerling, hoogleraar in de sociologie aEtn de Rijksuniversiteit te Leiden; „De Sowjet-economie" drs. W. Tims, econoom aan het Centraal Planbureau te Den Haag; „De wereld van morgen" oec. huisdienst o.l.v. ds. J. Irik, N,H. predikant te Oegstgeest, er „De Sowjet-samenleving" (spreker ge vraagd). Bewondering van anderen voldoening bij U zelf... dat verwerft U met een van onze kleine, klankrijke piano's. En de prijs is nu geen hindernis meer. deskundig in klank Bel of schrijf om onze foto-brochure nr. 60 A Leiden, Hoogewoerd 90, tel. 20097 Amsterdam Arnhem Breda Rotterdam K. EN O.-FILMSTUDIEKRING Alleen in ons land kunnen de filmliefhebbers nog kennis maken met wat Joodse filmkunstenaars vóór de oorlog in Polen hebben gepresteerd. Door een gelukkig toeval ontdekte de directeur van het Nederlands Filmmuseum onlangs een prachtig bewaard gebleven kopie van de in 1936 in Warschau tot stand gekomen film „Jidl mit'n Fidl", geheel door Joden geproduceerd en gespeeld. In deze film wordt de enorme veerkracht openbaar van het Joodse ras, en ook de onverwoestbare gein, die zich weet te handhaven door alle misère heen. Op de Poolse jaarmarkten speelt een klein Jodinnetje met smachtende ogen het volk. Met haar viooltje moet zij het levensonderhoud verdienen voor zichzelf en voor een bejaarde vader. De nood stijgt ten top als ook het dak bo- hun hoofd het tweetal wordt ont zegd. Een zwerversleven begint, met de veiligheid van het meisje een vermomming als jongeman. Contact een tweetal straatmuzikanten leidt tot het vormen van een orkestje, dat overal welluidende ontspanning brengt. Het prachtigste fragment van de film vonden wij de in de war gelopen Joodse bruiloft ten plattelande, met zijn typi sche gebruiken en geheel eigen sfeer. Het jeugdige bruidje wenst niet aan akelig rijke oude heer te worden gekoppeld en versterkt als zangeres het orkestje. Eenmaal in Warschau aan gekomen dreigt het troepje uit elkaar te vallen, omdat de liefde voor allen veel goeds in petto heeft, behalve voor het meisje en haar vader. Maar, onnodig te vermelden, alles komt op sprookjes achtige wijze zo goed als het maar kan. Naast een grote dosis naïviteit is deze rolprent zo verrukkelijk als historisch document dat men de diepe weemoed, dat zoiets nooit meer zal worden, ge maakt, bijna vergeet. De film in het voorprogramma. „Gis teren komt nooit weerom", van Theo van Haren Noman, sloot uitnemend bij de hoofdfilm aan. Dit was een zeer waardevolle avond. Haag; se rechtbank Oud papier Volgen» een koopman uit Leiden kwam hij om oud papier vragen doch de werkelijke bedoeling was diefstal te plegen En zo sloeg hij zijn slag in en kele woningen aan het Raperiburg, in een school aan de Lorenbzkade en in het ziekenhuis en stal er geld. De officier van justitie eiste tegen verdachte zeven maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf, waarvan tiwee maanden voorwaar delijk. Op te grote voet Als gevolg van het feit, dat hij op be grote voet had geleefd, pleegde een bak kersknecht te Voorhout verduisteringen ten nadele van zijn werkgever te Lei den. Hei totale bedrag zou ongeveer ƒ8500 zijn De officier eiste zes maan den gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot rier maanden gevange nisstraf waarvan twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie Jaar en aftrek van voorarrest. Dood door schuld Een groentehandelaar uit Leiderdorp had zien te verantwoorden, omdat hij op de Hoogmadeseweg met een door hem bestuurde auto een aanrijding had veroorzaakt met een motorrijder, die aan de gevolgen daarvan is overleden De rechtbank veroordeelde de man tot 100 boete of 20 dagen hechtema. de in de bloedstolling gebruikte testme thodieken. Een reincultuur van angiotheelcellen t# kweken blijkt tot op heden niet mogelijk. Het gebed, waaraan inherent i« een er varen van de betrekkelijkheid van eigen zijn en doen. biedt bij uitstek de moge lijkheid tot ontspanning. Ds. Ter Haar Romeny hoopt met zijn gezin op 10 februari naar Curacao ta vertrekken om daar drie jaar te werken. Ir. Maris bezocht Leidse universiteit Gisteren heeft Ir. A. G. Marls, voor zitter van de Academische Raad een werkbezoek aan de Leidse Universiteit gebracht. De heer Marls werd In het Academiegebouw verwelkomd door do president-curator, dr. E. H. Reerink, In tegenwoordigheid van leden van het col lege van curatoren, het senaatsbestuur en het presidium Ir. M. L. Kalff, curator, in het bijzon der belast met de zorg voor de ruimte lijke uitbreidingen, gaf een uiteenzetting van de bouwplannen. Deze werd ge volgd door een gedaohitenwisselirug over velerlei vraagstukken van wetenschap- pelijk-organisatorische en onderwijstech nische aard. In de loop van de middag heeft de heer Maris enkele universitaire instellin gen bezocht en terreinen in ogenschouw genomen. De Academische Raad, waarvan de se cretaris de heer R. C. Kwarrtes, eveneens aanwezig was, is ingesteld krachtens de nieuwe wet op het wetenschappelijk on derwijs. Zij vormt een schakel, zowel tussen de Nederlandse universiteiten en hogescholen onderlinf, als tussen deze instellingen en de maatschappij. Tevens heeft de raad tot taak een doelmatige samenwerking tussen universiteiten en hogescholen te bevorderen alsook de aan passing van het wetenschappelijk onder wijs aan de ontwikkeling van de weten schap en de behoeften van de maatschap* pij- Am. onderscheiding voor dr. Van Thiel Prof. dr. P. H. van Thiel, hoogleraar in de parasitologie en directeur van het la boratorium voor parasitologie der Leidse Universiteit, is benoemd tot erelid van de American Society of Parasitologists. Dit genootschap, dat ruim 1000 leden en 15 ereleden telt, is de grootste ver eniging op het gebied van de parasitolo gie. Rectorale rede Ter gelegenheid van de herdenking van de stichting der Leidse universiteit, 387 jaar gebeden, zal prof. dir. G. Seven- sber, nectar magnificus, op 8 februari om 2 uur in de Gebootraaall een rede uit spreken. Na afloop wordi*. een receptie •gehouden in de Burgerzaal van heit stadhuis. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 23 Januari Rijksuniversiteit Geslaagd voor het doet ex Ned. recht de hecen H C Wierlnga te Haarlem en P 3 Kalff te Amsterdam. Lezingen van Turkse kunsthistoricus Onder auspiciën van het Nederlands instituut voor het Nabije Oosten te Lei den, zal de bekende Turkse kunsthis toricus prof. dr. M. S. Ipsiroglu uit Istan bul, in de tweede helft van februari een aantal voordrachten in Nederland komen houden en wel in het kader van de Nederlands-Turkse culturele betrekkin gen alsmede in samenwerking met de culturele afdeling van de Raad van Europa. Prof. Ipsiroglu is een expert op het terrein van de Turkse miniatuurkunst en van de oud-christelijke kerkbouw in Turkije. Zijn voordrachten zullen tussen 20 februari en 2 maart worden gegeven in Amsterdam, Leiden, Den Haag, Nij megen, Enschede en Groningen. Prof. Ipsiroglu zal twee onderwerpen behandelen. Het eerste is getiteld „Het reisboek van de Perzische veldtocht van Sultan Soliman de Grote" en het tweed® gaat over de oud-christelijke kerken in Centraal-Turkije. Laatstgenoemde voor dracht wordt geïllustreerd met een kleu renfilm. Feest aan de Brandewijnsgracht Op 31 januari zal het 50 jaar gele den zijn. dat het echtpaar S. P. de Graaf (71)Af. v. d. Linden (69), wonende Brandewijnsgraeht. 6, in het oude Leidse stadhuis in het huwelijk werd verbonden. Het echtpaar heeft kinderen gehad, van wie drie is en twee dochters nog in leven zijn. Zij zijn allen gehuwd en maakten zichzelf en hun ouders gelukkig met 15 kleinkinderen en 1 achterkleinkind. De heer De Graaf moest reeds op jeugdige leeftijd naar een baas om het schildersvak te leren en stichtte in 1930, op 40-jarige leeftijd, een eigen schildersbedrijfje, waarvoor in de toenmalige crisisperiode moed en vak- anschap nodig tv aren. ..Met een gulden op zak en wat ma teriaal van mezelf ning ik op stap. Ik haas en knecht, net naar het uit- Na een moeilijk begin namen de karweitjes langzaam maar zeker In aantal toe. Na 13 jaar eigen-baasschap werd dr bruidegom hartpatiënt en moest hij de schilderskwast voorgoed opbergen „Ik kreeg bovendien het g. sehtlderseczeem, een hardnekkige itslag waar ik nu nog last van heb. Al met al ben ik dus nu al weer ruim 18 jaar werkloos". Hoewel de 69-jarige bruid de laat ste drie jaar niet meer zo uit de voe ten kan als zij wel zou willen, doet zij nog met plezier haar huishoudinkje. „Wij woonden voorheen in een groter huis aan de Maredijk en konden twee jaar geleden door een ruiling deze twee-kamerwoning krijgen", vertelde de bruid. „Nu heb ik dus minder werk hoop nog vele jaren mijn huishou den te kunnen doen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3