X13 Heel Nederland plukt de Eerste VU-verpleegsters thans in de praktijk J. A. Risseeuw, nieuwe directeur ANVV: vruchten van het toerisme m Opnieuw uitstel RUIMTEVLUCHT VAN GLENN DONDERDAG Machinekamer Noors schip uitgebrand Groot aantal aanmeldingen 7 MAANDAG 22 JANUARI 1962 Dam-vruuy 19S (Eerste publicatie) 1 lil MSI p m f il m m i m 0 g J E fsS M S UI; y f M Vr 5 0 m B - II B b 1 S 9 F e 1 Zwart: 7, 9, 10, 12, 14, 17, 20, 27, 31. 37. Wit: 19, 23, 25, 28, 29, 40, 42, 43, 44, 48. Het stuk dat op z'n veld terugkeert Is een probleemidee dat in deze ru briek al eerder is gedemonstreerd. Bo venstaand probleem voldoet èn wat stand èn wat uitwerking betreft aan de bekende scherpe regels. Opgave: wit aan" zet wint. Schaak-vraag HUI In het probleem van Meisner was dit de stand: Wit: Kfl, Tf8 en Tg3, Pe2. Zwart: Khl, Lc3, pi h2. Wit moet in drie zetten mat geven en begint aldus: 1. Tf8—h8! Zwart moet nemen anders volgt mat op gl of na 1Lg4 volgt 2. Tglf, Lgl: en mat door 3. Pg3. Dus: 1Lc3 Xh8; 2. Tg3g7! Sluit de loper af van het veld e5. Er blijft zwart niets an ders over dan 2Lh8xg7 en 3. Pe2g3 mat. Twee torenoffers om een paard de gelegenheid te bieden mat te geven! Bruige De oplossing van het 6 schoppen spel, dat mij door een lezer werd toegezon den, is gebaseerd op een eliminatie van 3 kleuren bij West! Dit gaat dan als volgt: Zuid neemt de le slag met schoppenaas, incasseert klaverenvrouw en -aas en troeft een harten af. Hierna wordt eep klaveren in de dummy getroefd, hartenaas ge maakt en een tweede harten inge- troefd. Vervolgens maakt Zuid ruiten- sasheer en troeft nogmaals een har ten, waarna we deze eindfiguur zien: CHTERAF bezien is het niet zo vreemd, dat de heer J. A. Risseeuw directeur van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (ANW) is geworden. Zijn vader immers, de heer J. C. Risseeuw is vele jaren secretaris van de Ned. Chr. Reisvereniging geweest. Als deze dan des zomers als reisleider optrad, mocht zijn enige zoon dikwijls mee op reis en zo kwam de man, die sinds kort de leiding van de ANW in handen heeft, al op jeugdige leeftijd in contact met het toerisme. En heeft de heer J. A. Risseeuw soms niet de Van Hoogstratenschool in Den Haag bezocht, waar de huidige secretaris van de Ned. Chr. Reisvereniging, de heer C. Sonneveld, toen onder wijzer was? Dat heeft zeker geen kwaad aan zijn be langstelling voor het reiswezen gedaan T^N TEN SLOTTE: de heer J. A. Risseeuw heeft vier jaar in Engeland en evenveel jaren in Frankrijk gewoond en bovendien nog kortere tijd in Zwitserland en in Spanje. „Nergens anders is het beter wonen dan in Nederland", zegt hij en dus is het niet vreemd, dat hij het thans prettig vindt voor Nederland te gaan werken. Zelfs zegt hij het zó: „Holland in het buiten land te verkopen klinkt niet prettig, maar het is wel prettig om Nederland met zijn vele goede eigenschap pen in het buitenland meer bekendheid te geven." directeur van de ANVV werd op 18 augustus 1914 in Apel doorn geboren, bezocht de HBS in Den Haag, en trad in 1933 in militaire dienst. In 1941 vertrok hij naar Engeland en dienst bij de Irenebrigade. Hij be zocht de Engelse en Nederlandse hogere krijgsschool en was, toen hij na een mi litaire diensttijd van 27 jaar eind 1961 ontslag vroeg, werkzaam bij SHAPE in Het directeurschap van de ANW is dus zijn eerste functie in het burger leven, doch zoals gezegd het toe- me is hem niet vreemd. Hij vindt het i levendig bedrijf en zowel in binnen- bqitenland is er voor het Nederlandse toeristenwezen veel te doen. Vooral voor de buitenlandse dienst van de ANVV ligt werk, meent hij. Meer armslag De ANW heeft thans zeven kantoren het buitenland en de heer Risseeuw van oordeel, dat hét doeltreffender is deze kantoren eerst meer armslag te geven, alvorens meer kantoren te stich ten. Niettemin mogen bijvoorbeeld Oos tenrijk en Noord-Italië, waar de ANVV nog niet officieel is vertegenwoordigd, niet worden verwaarloosd. Daarom wor den reeds folders gezonden naar de ver tegenwoordigers van de Nederlandse Kamers van Koophandel. Blijkt dat in die landen de markt goed ligt, dan kan ,Niet alleen klompen in Volendam maar ook de Deltawerken. Zuid speelt nu klaveren 10! West (is gedwongen te troeven, moet in de vschoppenvork terugspelen en Zuid maakt de rest! Jack Diamond. Ini-ul-puzzel Vul horizontaal in: 1. specerij; 2. tel woord; 3. barbaars kunstverwoester; 4. rapport; 5. in de regel; 6. deur van een wagon; 7. wilddief. Hij juiste oplossing leest men op de rcirkeltjes de naam van een gemeente 'in Z.-Holland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. automaat, 2. slotvers, 3. paalvast, 4. ertsader, 5. ringworm, 6. eindpaal, 7. naambord. ASPEREN. Vier mannen in arrest na pistoolschoten De Amsterdamse recherche heeft dit weekeinde vier Amsterdammers aange houden in verband met twee schoten, die zaterdagnacht werden gelost in de richting van de 30-jarige Amsterdamse koopman T. de G. Toen de koopman in gezelschap van een vrouw uit zijn auto stapte in de Albert Cuypstraat in Amsterdam, stop te op het zelfde moment aan de over kant van de straat een andere auto, waaruit een man met een pistool sprong. I die twee schoten loste. Tot nu toe is niet ontdekt waar de kogels terecht zijn ge- I komen. Wel is een huls gevonden. De koopman heeft tegenover de poli tie verklaard, dat hij zijn aanvallers i heeft herkend. Twee van hen zouden eerder op de avond een bezoek aan zijn huls hebben gebracht, waarbij een vuist gevecht zou zijn ontstaan. De politie is van mening dat het hier waarschijnlijk gaat om een strijd tussen twee groeperingen uit de Amsterdamse onderwereld. De oorzaak zou een geld kwestie zijn. Adenauer heeft griep De West- duitse kanselier Konrad Adenauer heeft vandaag zijn kamer moeten houden ten gevolge van griep. Adenauer heeft tem- peratuursverhoging. maar hoe veel werd tiet bekendgemaakt. H. Oosterhuis -oud-voorzitter NVV (68) overleden Te Naarden is gisteren plotseling ov< leden de heer H. Oosterhuis (68), oud- voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen en oud-Kamerlid Hij werd, terwijl hij aan het vissen was, door een hartaanval getroffen. De heer Oosterhuis vervulde in het N V.V. talrijke functies: van 1949 tot 1956 die van voorzitter. Hij was van 1919 tot 1927 lid van de gemeenteraad van Oude- Pekela en was de laatste vier jaar wet houder. Hij was redacteur van het ondergrond se orgaan van het N.V.V. Paraat. In 1946 werd hij lid van de Eerste Kamer voor de P.v.d.A. Dit duurde tot 1960. Voorts is hij voorzitter geweest van de Stichting van de Arheid, van de Raad van Vakcentralen, vice-voorzitter van de Novib, lid van de S ER., het Be- neluxparlement en de Ned. delegatie bij de V.N. Hij was ridder in de orde van de Ned. Leeuw en commandeur in de orde van Oranje-Nassau. De N V. P. F. van Vlissingen en Co's Katoenfabrieken beëindigt de rouleou- drukprodukten van de Belgische dochter, N.V. De Kempen, en concentreert deze te Helmond, omdat de helft van de af zet in Kongo wegviel en de toestand op de vraag. Als de ANVV niets zou doen. de Belgische markt uiterst moeilijk is zou het aantal buitenlandse toeristen in De filmdruk-produktie wordt centraal ons land aanzienlijk minder zijn. Dat in België voortgezet. Een deel van het hebben we in Griekenland gezien, vertelt personeel in België wordt ontslagen. hij. Griekenland deed vele jaren weinig altijd worden overwogen daar kantoren op te richten. Maar voorlopig ziet de heer Risseeuw er meer heil in, mogelijkheden te schep pen waardoor dc huidige kantoren doel treffender kunnen werken. Daarvoor is geld nodig, veel geld. En op dat punt is de heer Risseeuw niet tevreden. Meer geld Het Rijk geeft anderhalf miljoen, zegt hfj en het bedrijfsleven f 90.000. Wel worden de VW's ook door het bedrijfs leven gesteund, doch dit geld kan en mag niet voor de propaganda in buitenland worden gebruikt Thans v den anderhalf miljoen folders naar buitenland gezonden en dat is zeker noodzakelijk, doch er moet méér worden gedaan, waarbij de heer Risseeuw denkt aan films. Geen kleine films, maar gro tere. die voor de televisie gedraaid kun nen worden. Dan bereikt men meei ogen en oren dan met folders of met af en toe een voorstelling met korte films. Het Rijk wil de ANVV wel tere bedragen subsidiëren, mits het bedrijfsleven óók met meer geld over de brug komt. Die vicieuze cirkel moet worden doorbroken en in de eerste plaats dient dan het bedrijfsleven te worden beiverkt, aldus de heer Ris seeuw en hij meent, dat dit met suc ces kan geschieden. Meer welvaart Het toerisme is Immers een bron van welvaart voor iedereen. We moeten het Nederlandse volk dat vooral duidelijk maken. De bouwondernemers, de zaken lieden op het gebied van voedings- en genotmiddelen, de transportondernemin gen, de exploitanten van vermaakcentra. het hotel- en restaurantwezen, heel het Nederlandse bedrijfsleven plukt de vruchten van het toerisme. Er zyn maar weinig bevolkingsgroepen in ons land. aldus de heer Risseeuw. die kunnen zeggen niets aan het toerisme te heb ben. Meer toerisme brengt dus welvaart. Dank zü het toerisme kwamen in 1960 liefst 485 miljoen deviezen ons land bin nen. Dat is meer dan de totale Neder landse export naar Italië, of naar Noor wegen. of naar Zwitserland, of naar Midden-Afrlka. Het is ook meer dan de totale export van boter, of van groen ten. of van kaas. of van bloembollen of van de gehele scheepsbouw. Meer toerisme Om de export naar een der genoemde landen of van een der genoemde pro- dukten te bevorderen, doet men alles. Om echter het toerisme te bevorderen, wordt slechts mondjesmaat steun ont vangen. De toerist komt tóch. wordt dikwijls gezegd. Dat vindt de heer Risseeuw of niets. Nauwelijks krijgen de Griekse instanties op toeristisch gebied de be schikking over een behoorlijk budget of het vreemdelingenverkeer steeg aanmer kelijk, het eerste jaar al met 25 procent. En zelf hebben we in Noord-Frankrijk wat intensiever propaganda gemaakt dan anders en de resultaten zün duidelijk waarneembaa r. Meer bekendheid Het skelet voor een doeltreffend wer kende organisatie is aanwezig, aldus de heer Risseeuw, doch die organisatie moet de wapens en de middelen in de hand krijgen, teneinde de mogelijkheden uit te buiten. In Amerika zijn zo ongeveer vijftig Nederlandse instanties bezig de markt te bewerken. Daar is bundeling van krachten gewenst in welk verband de heer Risseeuw zijn bewondering uit sprak voor de Denen, die in Parijs in één gebouw Denemarken op een presen teerblaadje aanbieden. Niet alleen een Deens toeristenkantoor, maar ook een restaurant waar specifiek Deense pro- dukten verkrijgbaar zijn en ook iets van de sfeer van Denemarken wordt gevon den. Overigens heeft de heer Risseeuw op het gebied van de coördinatie ai wat ge daan, hoewel hjj nog maar kort in dienst van de ANVV is. Zo is al met dc KLM gesproken over liet samengaan van hel de diensten in één gebouw in cén of t Europese hoofdsteden. Want willen Nederland workeljjk in de belangstelling plaatsen, zo zegt de heer Risseeuw slotte, dan moeten we samenwerken het niet alleen zoeken in molens, klom pen en Volendam. maar ook in de tv- pische situatie waarin ons land verkeert bijvoorbeeld de Zuiderzeewerken de Deltawerken meer bekendheid geven. Vaccinatie volwassenen tegen pokken blijft een ernstig risico (Van onze correspondent) In een oproep tot het Schiphol-perso- neel over te gaan tot revaccinatie tegen pokken schrijft de quarantaine-arts van de G.G. en G.D. uit Amsterdam, dat aan het vaccineren van volwassenen die nooit eerder tegen pokken zijn ingeënt, „nog steeds een ernstig risico kleeft". Zonder kan ook aan deze personen geen advies tot vaccinatie worden gegeven, zo meent hij. Hij acht het echter wel wenselijk hen te wijzen op het risico dal het werk op een internationle luchthaven r ongevaccineerden meebrengt. Daar- raadt hij aan bij de aanstelling van personeel dat te werk wordt gesteld bij de passagiersafhandeling de voorwaarde te stellen, dat men reeds tegen pokken is ingeënt en dat men bereid is zich regel matig tegen pokken te laten revaccineren In de oproep wordt voorts gezegd dat revaccinatie niet noodzakelijk is voor per sonen die in de afgelopen drie jaar nog werden gevaccineerd of gerevaccineerd. Onenigheid in de Utrechtse KVP i de gemeentelijke centrale van de Katholieke volkspartij in Utrecht, mr. W. H. J. Derks, heeft het bestuur van deze centrale medege deeld zijn functie te zullen neerleggen. Het blijkt steeds fneer, zo heeft mr Derks het bestuur van de centrale meegedeeld, dat er bepaalde groepe ringen in de Katholieke volkspartij in Utrecht zijn, die een beleid wensen te voeren, dat niet in het belang van de Katholieke volkspartij in Utrecht is Hij noemt het volkomen duidelijk dat deze groeperingen volgens strikt geno men democratische beginselen het recht aan hun zijde hebben maar zegt in zijn ontslagbrief het volkomen dui delijk te vinden dat het ter voorkoming van een innerlijke strijd beter is te be danken als voorzitter. Om dezelfde re denen heeft de heer P. Schoonderwoert als secretaris van de centrale bedankt, evenals de voorzitter van de propagan- da-commissie van de K.V.P. in Utrecht Mr. Derks, die sedert 1 januari 1954 deel uitmaakt van het college W. der gemeente Utrecht, zal by de aanstaande verkiezingen zich niet beschikbaar stellen voor de gemeente raad en de provinciale staten var Utrecht. KASSIER IN ARREST Niet f9.000 maar 50 mille zoek De 31-jarige kassier Th. C. uit Am sterdam, die enkele dagen geleden in bewaring werd gesteld nadat hij bekend had f 9.000 te hebben verduisterd teu nadele van een garagebedrijf aan de Overtoom in Amsterdam, heeft zich waarschijnlijk schuldig gemaakt aan verduistering van minstens f 50.000, zo ls uit een nader politie-onderzoek ge bleken. De verduisteringen werden ontdeki toen de administrateur en dc bedrijf» leider van het garagebedrijf de kassier ter verantwoording riepen voor een be drag van f 8000 dat van een debiteur geïnd en niet bleek te zijn afge boekt. Een accountantsonderzoek wees uit dat liet afgelopen jaar verschillende malen betalingen van klanten niet in di hoeken zijn verantwoord. De kassier zou enkele malen getracht hebben het tekort weg te werken door in casino's en speelbanken in het bui tenland zijn slag te slaan. In 1961 1000 woningen minder dan in 1960 In 1961 zijn 82.650 woningen gereed ge komen. aldus de gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. In 1960 83.820. In december 1961 werden 7850 woningen opgeleverd tegen 8620 in december 1960. astronaut John G. Glenn jr. in baan om de aarde te brengen is uur uitgesteld. De lancering zal dus donderdagavond plaats vin den. Aanvankelijk zou Glenn eind december in de ruimte geschoten worden, toen volgde uitstel tot om streeks 20 januari. Het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart (NASA) maakte de reden van het nieuwe uit stel niet bekend. In de afgelopen weken heeft Glenn ;n zestigtal theoretische vluchten gemaakt, waarbij alle gebeurtenis sen die zich zouden kunen voordoen, werden herhaald. Tijdens deze vluch ten is hij geland op de Atlantische oceaan, de Indische oceaan en de Stil- Volgens één van de trainers van Glenn heeft deze vertrouwen in de onderneming. „Hy blijft gefascineerd door hetgeen hij op aarde zal Hij kijkt daar naar uit: niet alleen als naar een groot avontuur, maar ERNSTIGE ONLUSTEN IN TEHERAN Meer dan 180 personen, waaronder 80 politiemannen, zijn gisteren gewond bij botsingen tussen studenten en de veilig heidspolitie in de Perzische hoofdstad Teheran. Acht gewonden zijn er ernstig aan toe. Ongeveer 200 studenten zijn ge arresteerd. Aan de betoging namen 6.000 studenten deel: zij eisten het aftredei van de regering-Am mi. De politie dreef de studenten met wa penstokken en met traangas uiteen ci ontruimde het terrein van de universi teit. Zij had hier meer dan een uur vooi nodig. Als gevolg hiervan hebben d' rector magnificus en de leden van he college van curatoren hun ontslag bii premier Amini ingediend. Zij zijn mening, dat de politie het recht niet heeft het universiteitsgebouw te bezetten. Sommigen nemen aan. dat de stu denten ten gunste van oud-premier Mos- sadeq demonstreerden. De politie meent echter, dat de studenten demonstreerdi op instigatie van feodale landheren, die gekant zijn tegen het landhervormings programma van de Sjah. Van dit pro gramma zouden vijftien miljoen boeren profiteren, omdat het land wordt ont eigend en onder hen wordt verdeeld. In Rotterdam-zuid, op de weg Waal haven-oost is gisteravond een autobus in botsing gekomen met een rangeerloco motief. Bij deze botsing zijn elf personen, inzittenden van de bus, gewond. Het on geluk gebeurde op een overweg. Negen ook als een grote ontdekkingsreis. Hij wil niets missen van wat ook maar enige wetenschappelijke waarde zal blijken te hebben". Glenn toonde gisteren weinig teke nen van spanning. Hij is naar de kerk geweest, heeft gebeden en deed mee met het zingen. Aan boord van het 1.712 ton metende Noorse stoomschip Ifjalmar Weasel, dat met een lading houtpulp onderweg waa van een Noorse haven naar Rotterdam, beeft gistermiddag een felle brand ge woed. Op het eerste noodsein vertrok de IJmuidense sleper Titan naar het brandende schip, dat door het volledig uitvallen van de machines geen eigen vermogen meer had en voor anker waa gegaan. De brand was ontstaan in de machi nekamer. Schepen die in de nabijheid van het schip waren, vroegen of zij assistentie konden verlenen. De Britse 11.945 ton metende Port Auckland kwam omstreeks half vijf het eerst in de on middellijke nabijheid van de Hjalmar Wessel, om de eerste hulp te verlenen. Omstreeks half zes meldde de Hjal mar Wessel dat men het vuur onder do knie had. maar dat sleepbootassistentie nog steeds dringend nodig was, omdat de machinekamer geheel was uitge brand. De Port Auckland werd verzocht ter plaatse te blijven tot de Titan er was. Ook was de zeesleper Simson naar het schip onderweg. Vandaag zou men proberen het schip naar IJmuiden te slepen. Bij dc brand hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. Woonwagens uitgebrand: 21 personen dakloos Eenentwintig personen werden van nacht im Wolvega dakloos, toen twee woonwagens mogelijk als gevolg van overhitting van ccn kachel, in brand raakten. De brand ontstond in de wagen het gezin van de 38-jarige koopman P. Tel. die zich met zijn vrouw en negen kinderen nog maar net in veiligheid kon stellen. Het vuur sloeg over naar de wagen van de 42-jarige koopman M. Bakker, die de wagei. bewoonde met n acht kinderen. Beide wagens, die niet verzekerd waren, brandden ge heel uit. 8vUCiu« De twee gezinnen hebben voorlopig de elf gewonden konden later het I onderdak gevonden op het politiebureau. (Van een onzer verslaggevers) De eerste leerlingen van de V.U. verpleegstersschool in Amstelveen hebben hun eerste theorie-periode beëindigde en zijn de praktijk inge gaan. In ziekenhuizen in Zierikzee, Utrecht en Laren. Directrice J. C Groneman zegt: de meisjes zijn en thousiast. Een tweede groep van 36 teerlingen volgt inmiddels de tweede (13 weken) aan de school, die in oktober vorig jaar is geopend Zoals w(j reeds meldden wordt In dc verpleegstersopleiding van het In aan bouw zijnde academisch ziekenhuis vai de V.U. gewerkt volgens geheel nleuwi principes. Grondgedachten zijn: de leer Ung-vcrpleegster moet als leerling niet als werkkracht worden beschouwd, theo rie moet aan praktijk voorafgaan, en geen cursusen ln de vrUe tUd. maar Ir diensttijd. Het zijn richtlijnen, die worden aan gegeven in het rapport van de voor lopige verplegingsraad. dat zeer binnen kort naar de minister zal worden ge- Twee-en-zeventig leerlingen telt de school thans en nog steeds komen nieuwe sollicitaties binnen, zegt opleidingsdirec trice Groneman. Iedere drie maanden gaat de groep, die de eerste opleiding KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE Een vrachtvliegtuig is boven de Caribische Zee neergeschoten, juist op het ogenblik, dat de eige naar er radio-contact mee heeft. Dit is het voor spel op de gebeurtenissen rondom de geheimzinnige figuur van Talbot, die voor de rechter verschijnt, ergens in het Zuiden der Verenigde Staten, maar die na een vuurgevecht de vlucht neemt in een ge stolen auto, een jonge toeschouwster uit de rechts zaal met zich voerend. Na enkele omzwervingen keert hij met haar terug naar het motel, waar hij de nacht tevoren doorbracht. Af spoedig verschijn' daar de nogal sinistere Jablonsky, die Talbot dwingt het meisje prijs te geven, omdat haar vader een rijke oliemagnaat bereid zal zijn veel geld voor haar veiligheid te geven. Talbot wordt ge dwongen mee te gaan naar het huis van Ruthven, de oliemagnaat. „Laat niet door een andere telefoon de politie opbellen om mijn nummer op te sporen. Dat heeft geen nut. Ik ben hier namelijk over precies twee minuten weg. We hebben onze tijd dus hard nodig' Wat zal het zijn, generaal? Vlug alstublieft." Weer een pauze en toen begon Jablonsky te lachen. „Dreig ik u, generaal? Chantage, generaal? Ontvoeren? Doe niet zo kinderachtig, generaal. In geen enkele wet staat dat iemand niet mag weg lopen van een gevaarlijk moordenaar. Zelfs al heeft die moordenaar een ontvoerd meisje by zich. Ik i doodgewoon de benen en laat die twee al leen. U onderhandelt toch niet over het leven van dochter, generaal? Is ze u niet eens een vijf tiende procent van uw vermogen waard? Bent u nu vader, die op afgodische manier van zyn doch ter houdt? Ze luistert mee, generaal. Wat moet ze van u denken? U riskeert haar leven voor een habbekrats, want meer betekenen vijftigduizend dollar niet voor u. Ja zeker, natuurlijk mag u met haar spreken." Hij gaf het meisje een wenk. Ze holde de kamer door en rukte hem de telefoon uit de hand. A list air MacLean „Papa? Ja ik ben het ik had nooit „Genoeg!" Jablonsky legde zijn grote, bruine hand over het mondstuk en nam haar de telefoon af. „Tevreden, generaal Blair? Geen namaak, is het wel?" Een ogenblik bleef het stil. Toen begon Ja blonsky breed te lachen. „Dank u, generaal Blair Nee, over een garantie maak ik me geen zorgen Het woord van generaal Ruthven betekent voor my garantie genoeg". Hij luisterde even. Hij keek naar Mary Ruthven en de sardonische blik in zijn ogen maakte de ernst in zijn stem tot een leugen. „U weet trouwens heel goed, generaal, dat in geval u me met het geld bedriegt of uw huis vol agen ten zit eh dat dan uw dochter nimmer meer tegen u zal spreken. Er is alle reden voor, zou ik zeggen. Om precies te zyn: vijftigduizend dollar!" Hij hing op. „Kom overeind. Talbot. We hebben een afspraak met de hogere kringen." „Mooi." Ik bleef zitten. „En daama lever je me uit aan de politie en steek je ook nog vijftiendui zend dollar in je zak. Waar of niet?" „Natuurlijk. Waarom niet?" „Ik heb twintigduizend redenen om het niet te doen." „Heus?" Hy keek me onderzoekend aan. „Heb je ze by je?" „Doe niet zo dom. Geef me een week tijd of mis schien „Eén vogel in de hand is beter dan tien in de lucht", onderbrak hij me. „Zo is Jablonsky riu eenmaal. We gaan. We hebben nog heel wat werk voor de boeg." Hij sneed mijn boeien door en via de garage be gaven we ons naar buiten. Jablonsky hield zijn hand om de pols van het meisje geklemd en een revolver op een afstand van vijftig centimeter var. mijn rug. Ik kon het wapen niet zien, maar dat was ook niet nodig. Ik wist dat het er was. De avond was gevallen. De wind begon op te ste ken. Hij blies uit het noordwesten en voerde dc zilte geur van de zee mee en een. koude regen die op ritselende, druipende bladeren van de palmen kletterde en schuin op hot asfalt sloeg. Naar de plaats waar Jablonsky zijn Ford had geparkeerd was het niet meer dan honderd meter, maar het bleek genoeg te zijn om ons kletsnat te maken. Bij een dergelijke regen was de parkeerruimte totaal verlaten, maar toch stond Jablonsky's auto in een van de donkerste hoeken. Ik had niet anders van hem verwacht. Hij opende de beide voorportieren en ging by een van de achterdeuren staan. „U eerst, dame. Op de voorbank. Andere kant Jij rijdt. Talbot." Ik schoof achter het stuur. Jablonsky smeet het voorportier dicht en ging op de achterbank zitten Voor het geval dat mijn geheugen me in de steek liet. hield hij de loop van de Mauser tegen mijn nek gedrukt. „Op de hoofdweg rechtsaf." Ik reed de verlaten parkeerruimte over en sloeg rechtsaf. „Het huis van je vader ligt aan de hoofdweg, is het niet?" „Jawel", antwoordde het meisje. „Kunnen wc er nog op een andere manier ko men? Langs zijwegen?" „U kunt om de stad heen ryden en „Nee, we gaan rustig door de stad. Ik denk pre cies zoals Talbot dacht toen hij naar het motel kwam niemand zal hem in de buurt van Marble Springs zoeken." (Wordt vervolgd achter de rug heeft de praktijk in. Dat gaat zo de hele 314 jaar durende cursus door: eerst theorie, daarna een periode in een ziekenhuis, waarin de opgedane theoretische kennis aan de praktijk wordt getoetst Nu gebeurt dat nog in bevriende zie kenhuizen, later als in 1964 het acade misch ziekenhuis gereed is zullen de meisjes déór hun stages lopen. SELECTIE „Het aantal aanmeldingen dat nog steeds binnenkomt Ls groot. Maar lang niet Iedere sollicitant wordt aangeno men", zegt directrice Groneman. „De selectie Is vrij zwaar." „Een eis bij voorbaat is dat men ulo heeft, liefst met huishoudschool: mid delbaar onderwijs geniet de voorkeur Dan is er nog de test. Die zal later wel iet minder zwaar worden. hoge t Dit resterende 95 procent kiest een van de vele andere richtingen, die het vak biedt, voor een groot gedeelte liggend in de sociale geneeskunde. Ook het huwelijk werkt verloop In de hand. Statistieken zeggen dit: vijf jaar na het begin van de opleiding Is tachtig procent van de verpleegsters getrouwd. KADER Strenge seleetie voor de VU-verpleeg- steropleiding ook daarom: er moet een goed kader werden opgebouwd voor het arademisrli ziekenhuis waar dc meisjes straks zullen gaan werken (als het zie kenhuis gereed Is zullen de eerste afge studeerden kunnen worden aangenomen) en: er worden tjjdëns dc opleiding hoge eisen gesteld. Veel wordt er namelijk bij de meisjes gevraagd van aanpassingsvermogen en intelligentie. Want en dit is ook nieuw de opleiding ln Amstelveen geeft alleen de essentie van het vak, de grondprincipes. Ieder ziekenhuis werkt die op eigen wijze uit. En zolang de leerlingen nog in „bevriende" zieken huizen stage lopen (ook wanneer het eigen ziekenhuis gereed is zal een ge deelte van hen nog buiten de stad prak- verloop tegen te gaan. Gemiddeld ligt n de Nederlandse ziekenhuizen op 33 procent, er zijn zelfs ziekenhuizen met verloop van 67 procent, j ons. zegt d edirectrice, hopen we met dit nieuwe systeem een verloop an slechts 10 12 procent tc bereiken Verloop, het is een van de grootste oroblemen waarmee ziekenhuizen kam pen. Als gevolg van dit verloop bijvoor beeld werkt slecht vijf procent van het totaal aantal gediplomeerde verpleeg sters in ons land in ziekenhuizen. De Leerling-verpleegsters in de pre klinische opleiding. Een van de eerste programmapuntenbedden opmaken. Directrice J. C. Grone man rechtshelpt daarbij een handje. het I tük krijgen» zulh-n zij zich i aanpassen. Zegt de directrice Gro neman: bij veel opleidingen wordt de leerling nog té veel ballast meegegeven. DEVIES Over 3'i jaar zal de eerste groep gediplomeerden kunnen gaan beginnen in het ruim 700 bedden tellende nieuwe ziekenhuis, waarvan begin volgend jaar de eerste vleugel gereed zal zijn. Ver pleegsters uit ..eigen huis"' uit de ver pleegstersopleiding. krijgen een eigen school bij het ziekenhuis, en een lcerlin- genhuis. Dan zal het ziekenhuis, dat „uit het niets" In opgekomen compleet z(jn en dit devies (Iedere verpleegster draagt het op haar uniform) in de praktijk kunnen brengen: Carltati Servlat Sclcn- tia. kennis diene de barmhartigheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7