Duitse bladen bepleiten akkoord met Moskou Duitse centrale volledig door vuurzee verwoest Veiligheidsmaatregelen zijn zeer moeilijk te treffen V.N. aansprakelijk voor dood Hammarskjoeld Hoe gelukkig te leven met reumatiek Grote katapulten 5 Naar aanleiding van het Russi-I sche memorandum aan West-:! andere Duitse bladen waar voor een Duits-Russisch pact, n dat van Rapallo in 1922. D:- Duitsland, waarin de Sowjetuniej goede betrekkingen van West-Duitsland bilaterale besprekingen tussen ,htt westen moeten niet in rev Uien vóór het koken een kwartiertje in warm water leggen Waarvoor Ja dat is één van die handige wenken voor u in „Dat zit Zo". Als u ze leest zegt u telkens: had ik dat maar eerder geweten MET DEZE BON WORDT HET BOEK VAN U In envelop (of op kaart geplakt) verzenden aan het Bureau van dit blad). i U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aan brengen van bovenstaande nieuwe abon nee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO of TIP PARADE (Doorhalen wat niet van toepassing is) Schrijf hier uw eigen naam en adres: Dat zit Zo" en Tip-Parade boeken boordevol met on gelooflijk handige wenken zijn niet in de winkel te koop. Hereniging van Duitsland primair Bonn en Moskou voorstelt, en welk memorandum door Adenauer is afgewezen als een communistische poging om de N.A.V.O. te ont wrichten, zijn in West-Duitsland verschillende stemmen opgegaan die kritiek hebben op het door Adenauer gevoerde beleid. De te genstanders van Adenauers poli tiek zijn van mening, dat de kan selier zich zo nauw met het Westen verbonden heeft, dat hij alle be zorgdheid over de Duitse hereni ging verloren schijnt te hebben. Twee vooraanstaande Westduitse bla den zijn de vertolkers van een meer opportunistische politiek, namelijk de Frankfurter Rundschau en Christ und Welt. De beide bladen stellen, dat Chroesjtsjef een uiterst realistisch man is, die zich zeer goed bewust is van de strategische positie van de bondsre publiek als een van de tien belangrijk ste ianden ter wereld. De Sowjetunie zou er dus alle belang bij hebben, dat de verstandhouding met West-Duitsland goed is, zelfs al zou dit het verlies van Oost-Duitsland inhou den. Adenauer had Chroesjtsjef dan ook moeten uitnodigen tot een bezoek aan Bonn, aldus Christ und Welt. En de Frankfurter Rundschau komt tot de conclusiedat hoewel het einde van Oost-Duitsland een ver schrikkelijk verlies voor Moskou zou betekenen dit te dragen zal zijn, indien een herenigd Duitsland een po litiek van strikte neutraliteit zou vol gen. Dit zou alleen maar kunnen als de regering-Adenauer verdwijnt. orden gebracht, aldus de Stuttgarterj Nachrlchten, zeker niet door hen, die denken, dat Duitsland opnieuw het wes ten legen het oosten kan uitspelen, zo als het dit voor de tweede wereldoor log heeft gedaan. Intussen heeft de Prawda gisteren ge- pleit voor betere betrekkingen tussen de Sowjetunie en West-Duitsland. Het blad schrijft, dat de vijandigheid van de leidende Duitse kringen in het ver leden zich meer dan eens tegen de aanstichters zelf heeft gekeerd en te gen de nationale belangen van het Duitse volk. Een vindingrijk Berlijner is op het lumineuze idee gekomen om de befaamde „Berliner Luft" in blik te gaan verkopen. Op de Kurfürs- tendamm in Berlijn is de lucht in blik te koop en de leverancier ga randeert een schier onbeperkte houdbaarheid, zolang het blikje dicht blijft. Twee dc den door ontp1 iffing Bij een ontplc "ing die zich gis teren tegen de middag heeft voorgedaan in een krachtcentrale in de Münchense voorstad Ober- sendling, is een tegelzetter om het leven gekomen en een tiental personen gewond. Een ingenieur wordt vermist. Na de ontploffing, die zich in de oliebrander had voorgedaan, wolkte dikke rook door het dak en de uitgangen van het tachtig meter hoge gebouw naar buiten. Een hefschroefvliegtuig van de Amerikaanse strijdkrachten wist twee arbeiders, die naar het dak van de centrale waren gevlucht, in veiligheid te brengen. De brandweerladders wa ren daar niet lang genoeg voor. Een uur lang was de stad vol gehuil van sirenes van brandweer- en andere dienstauto's, die zich naar de plaats van het ongeluk spoedden. De reddingswerk zaamheden werden bemoeilijkt door de lange rijen auto's in de straten bij de centrale en de grote menigte nieuwsgie rigen. Enkele der van het dak gehaalde arbeiders moesten wegens rookvergifti ging in het ziekenhuis behandeld worden. Talriike andere arbeiders en schilders, die in het ketelhuis aan het werk waren, hadden de ruiten kapot geslagen en wachtten, totdat zij door de brandweer met ladders naar beneden werden ge haald. Een nieuw gevaar dreigde doordat een dertig kubieke meter lichte stookolie in brand was geraakt en de staalcon structie van hit ketelhuis door de enorme hitte begon te gloeien. Men vreesde dat de ketel zou ontploffen Honderden brandweerlieden waren ter plaatse. Eerst moest echter de olie uit branden voordat men daadwerkelijk kon optreden. Een Amerikaans hefschroef- vliegtuig bracht voortdurend materiaal aan voor de blussing met schuimappa- De hal, waarin de brand uitbrak, was i korte tijd een laaiende vuurzee. Door de ontploffing stortten muren in en den de stalen deuren naar bulten gedrukt. Binnen ln het gebouw volgden voortdu rend nieuwe kleinere ontploffingen var de brandende olie. Men vermoedde, dat de vermiste inge nieur, dr. Vogel, zich op het ogenblik van de ontploffing in de hal bevond. Op dat moment waren veertig tot vijftig me in het gebouw aan het werk. Zegenrijk Maar daarnaast hebben, in tijden an goede betrekkingen, economische, culturele en in sommige gevallen poli tieke samenwerking (pact Molotof-Rib- bentrop) dikwijls een zegenrijk karak ter gehad. Het Russische volk. aldus het artikel, is bereid al het nodige te doen om het klimaat der betrekkingen tussen beide landen te verbeteren. De Sowjetunie kan niet als ongeïnteres seerd toeschouwer blijven afwachten hoe de agressieve westelijke kringen de materiële hulpbronnen van de Bonds republiek blijven mobiliseren ter voor bereiding van een nieuwe wereldoorlog. Minder gewerkt: deel loon terug Een ambtenaar van de graafschaps- raad van Willesden (Londen), heeft een bedrag van 10 pond van zijn loon gerestitueerd, omdat zijn geweten knaagde. In een keurig getypte brief, die het geld vergezelde, stond: „Aangezien ik de laatste weken niet goed heb kunnen werken, doe ik u hierbij 10 pond ge- wetensgeld toekomen". Wie de ambtenaar is, die het geld teruggezonden heeft, is niet bekend. Maar een van de wethouders zei: „Het zeker een aangename verrassing. Ik wist niet, dat er iemand van de staf minder goed gewerkt had". Het geld is gestort in het fonds <voor ouden van dagen. Kluizenaar bleek miljonair te zijn Een Schot, die 35 jaar lang als een kluizenaar geleefd heeft, blijkt mil jonair te zijn zonder dat iemand het wist. Kapitein David Lawson overleed in december vorig jaar in de ouderdom van 82 jaar. Na een ongeval tijdens een polowedstrijd in 1926 trok hy zich terug. Uit zijn testament is thans gebleken dat hij in totaal 1.074.293 pond ster ling nagelaten heeft. De inwoners van het dorp Chisel- hampton in Oxfordshire bij het boe renbedrijf waarop Lawson een villa'tje bewoonde, waren zeer verwonderd over de grootte van de nalatenschap. „Niemand hier had ooit gedacht dat hij rijk was", zei een der dorpelingen. „Hij deed vrijwel nooit boodschappen en hij had een stokoude auto" In Engeland nu 6 doden door pokken De pokkenepidemie in Groot-Bri- tannië heeft gisteren een zesde slacht offer geëist. Het is een driejarig jon getje dat in een quarantaine-inrichting bij Leeds verpleegd werd. De klinieken in de besmette gebie den hebben personen, die vragen in geënt te worden, teruggestuurd met de geruststellende mededeling dat de toestand geen voorzorgsmaatregelen op grote schaal vereist. Gisteren werd aangifte gedaan van :n nieuw geval van pokken in het i^ong Reach ziekenhuis in Kent. Na derhand werd vernomen, dat de be wuste patiënt in het geheel niet aan pokken leed. Uit reservevoorraden van het Ame rikaanse departement van defensie is voldoende materiaal voor 500.000 inen tingen naar Engeland verstuurd. De «rohoie partij entstof kost Engeland 11.000 dollar. Pe twintigjarige ongehuwde dienst- Dlichtig korporaal H. Gritter is te Zuid- laren door een vrachtauto aangereden en in het stads- en academisch zieken huis te Groningen aan de opgelopen verwondingen overleden. Laivineramp in Peru, merkwaardig land Vereniging van Zweedse vliegers: Het openbare onderzoek naar|dood van Hammarskjoeld en het teseert 'zijn mening op de resultaten van het in de dood van wijlen secretaris-ge- Ndola ingestelde onderzoek. „Hierbij is neraal Hammarskjoeld is in Ndola voortgezet met het horen van de getuigen. Intussen heeft het orgaan van de vereniging van Zweedse vliegers een artikel gepubliceerd, waarin vooruitge lopen wordt op de conclusies van de commissie van onderzoek. De vereniging wijt de dood van Hammarskjoeld niet aan sabo tage of een technische storing, maar aan een bestuurdersfout en aan schromelijke tekortkomingen van de zijde van de V.N. Het blad van de vereniging voor Zweed se vliegers, Flygposten, stelt de Verenigde Naties volledig verantwoordelijk voo haar vliegdiensten, de basisregels de veiligheid in de lucht met voeten hebben getreden. De in de dienst volkerenorganisatie staande vliegers moesten vluchten van militaire aard vol brengen, waarvoor zij niet waren op- Flygposten schrijft, dat de vliegers bo- endien oververmoeid waren als gevolg 'an de talrijke vluchten, die zij laatste, noodlottige vlucht hadden moeten maken. Het blad besluit met de opmer king, dat de bestuurders van het veron gelukte toestel zich niet hebben gehou den aan de internationale voorschriften met betrekking tot het vliegplan. Voor de commissie van onderzoek ln Ndola verklaarde een getuige, dat hij op de avond van het ongeluk twee vliegtui gen had gezien een groot verkeers- toestel en een klein toestel, dat er boven vloog. Hij zei, dat het kleine toestel zoeklichten op het grote vliegtuig had gericht. Het geluld van het grote toestel had hem niet normaal toegeschenen. Een vertegenwoordiger van de Rhodeslsche regering kondigde aan een vllegdeskun- dlge op te roepen, die zon kunnen aan tonen, dat deze verklaring niet ln over eenstemming met de waarheid kan zijn. Een andere getuige had een zwaar gewonde inzittende van het verongelukte toestel van Hammarskjoeld ondervraagd in het ziekenhuis. Dit was sergeant Julian geweest, die later aan zijn verwondingen is bezweken. Julian had verklaard, dat het toestel een grote snelheid had toen het uit elkaar sprong. Hij had overal kleine ontploffingen gehoord. Hij was uit het toestel gehold, toen het op de grond terc-cht kwam. Daarna wist Julian zich niets meer te herinneren. A o vertenue Geslaagd dank zij RESA-HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) - Tel. 45432 H.B.S.. Gymnasium. Onderwijzersakte. Middelbare Akten: Frans, Duits, Engels en Nederlands M O. Tolkvertaler Hoofdcorres pondent V.T.H.-dlploma. (Van een onzer redacteuren) ALS MEN Peru per zeeschip na dert en het is helder weer, wat ongeveer vier maanden per jaar het geval is, krijgt men al een aardi ge indruk van 's lands uiterlijke structuur. Het kustgebied, waar ook de hoofdstad Lima is te vinden, ligt op een gemiddelde hoogte van 150 meter boven de zeespiegel. Tot ongeveer 30 km landinwaarts stijgt men geleidelijk aan tot 1000 meter; daarna evenwel stoot men tegen vrij steile bergwanden, die de reizi ger zeer snel tot 3 a 4000 meter de hoogte in voeren. Op dit hoog- plateau vindt men een landschap van dalen en bergen: eerstgenoem de van 3 tot ruim 4000 meter, laatstgenoemde met bergtoppen va riërend van 5 tof 8000 meter. Men bevindt zich hier in het An desgebergte, een grillig en woest landschap, waar men de boomgrens al is gepasseerd en waar voorname lijk nog de oorspronkelijke Incabe volking (Indianen) woont, in dorpjes van 50 tot 600 inwoners. Primitieve mensen, die zich bezighouden met eenvoudige landbouw en veeteelt, een zeer armelijke bevolking; hygiëne is haar volkomen vreemd. Verder vindt men in dit gebergte vele mijnen of mijntjes verspreid, die koper, lood en zink opleveren. De meeste van die mijnen zijn in handen van grote maatschappijen, zoals de Cerro de Pasco Corporation: daarnaast is er ook nog een aantal in handen van particulieren. De mijn-corporation betrekt zijn werk krachten hoofdzakelijk uit de Incabe volking, die op deze grote hoogten tot de beste prestaties in staat is. Als de Incamannen in de mijnen werken, krijgen zij een huisje van de maatschappij en gaan doorgaans na een jaar met het aldus verdiende geld een stuk land erbij kopen, of breiden hun veestapel uit. De doorsnee-Peruaan gaat in zijn land praktisch nimmer ,,de hoogte in"; hij verkeert zijn hele leven in de lager gelegen kuststreek. Alleen zij, die er iets te maken hebben en sommige toeristen wagen zich in het hoog gelegen gebied, dat de meesten van hen althans aanvanke'ijk nu niet bepaald zo best bekomt. Men denke zich in: het zich op een hoogte van 3 tot 4000 meter be vinden betekent voor een vliegtuig passagier dat hij dank zij de „druk- cabine" al lang kunstmatig zijn zuur stof krijgt toegediend. omdat de lucht op die hoogte al behoorlijk ijl geworden is. Voor degenen die zich in het Andesgebergte bevinden geldt deze voorziening uiteraard niet en dat heeft zijn consequenties. De een meer en de ander minder, maar iemand die op de normale at mosfeer is ingesteld ontkomt in eer ste instantie niet aan de „bergziek- te". Immers: door de ijlere lucht neemt hij bij iedere inademing min der zuurstof tot zich dan gewoonlijk, waardoor het lichaam te kampen krijgt met zuurstoftekort. Men krijgt vreemde, katerachtige gewaarwordin gen, is snel buiten adem en voelt zich al gauw doodmoe. Maar gaat men liggen dan valt men meestal niet in slaap, omdat men dan aller lei vreemde hallucinaties kan krijgen, een soort visionaire „dromen". (Is op deze wijze ook de gedachte aan „sneeuwmannen" bii Himalaya-be- stiigers ontstaan?). Hoofdpijn en mis selijkheid begeleiden in het begin het zijn op grote hoogte. Het beste is èrg kalm te blijven/ zich dus niet erg ln te spannen en weinig te eten. Het eten smaakt trouwens ook niet zo. evenmin als men veel genoegen be leeft aan rookartikelen. Na één of twee dagen wordt d it alles minder, maar men heeft onge veer een maand nodig om te accli matiseren. Het lichaam zorgt in die tiid voor veel meer rode bloedli chaampjes, waardoor het bloed een stroperige structuur krijgt, hetgeen natuurlijk zijn eisen aan het hart stelt. Hart en longen dienen daarom wel degelijk in orde te worden be vonden alvorens men gaat „stijgen". De trein die de reiziger van Lima naar hogere sferen brengt verzorgt waarschiinlijk het hoogste railvervoer ter wereld. Doordat men gebruik maakt van een wisselsysteem zigzagt deze trein naar boven, zó snel vol trekt zich het niveauverschil, Op een gegeven ogenblik dendert hij voort od 4800 meter hoogte, dat is on het niveau van het topje der Mont B'anc. de hoogste berg van Europa! De conducteur loopt service van de spoorwegen met een zuursto'aona- raatje rond. dat hij iedere passagier onder de neus houdt die flauw dreigt te vallen. Zelfs injecties die in Nederland alteen doktoren toe moven dienen wil hij de reizigers desge vraagd geven. Drs. C. J. Overweel gaf commentaar De dezer dagen voorgevallen ramp in de Ztiidamerikaanse staat Peru (spreek uit: Peroe), waar in het Andesgebergte een ijslavvinc een aantal dorpen met een snelheid van meer dan 150 km per uur wegvaagde, heeft heel even dc aandaeht van de Ne derlandse krantenlezer afgeleid de ond w-Guinea en hem bepaald hij een ofsrhuwelijke gebeurte nis in een zeer merkwaardig land, dat tot de hoogst gelegen ehieden ter wereld behoort. In enkele t onder sleehts enkele tientallen konden worden lenig- gevonden: wat zijn dat voor na- tuurkraehten en hoe kunnen die mogelijkerwijs ontstaan? Kan de Peruaanse regering geen voor zorgen treffen om de bevolking enigszins te beveiligen tegen dergelijke I knme orgc- ten ko. Deze en aan de orde. in bijgaand artikel, dat is ontstaan dank zij de in lichtingen die wij verkregen van drs. C. J. Overweel, conservator aan het Rijksmuseum voor Geo logie en Mineralogie te Leiden, die drie jaar lang in de onmid- dellijko omgeving van het hui dige rampgebied werkzaam is geweest als mijngcoloog. Hij verleide ons eerst van zijn ervaringen in dit land en ging vervolgens in op de mogelijke oorzaken, die tot de recente catastrofe kunnen hebben geleid. Het gebergte is zeer grillig en be dekt met grote hoeveelheden los puin en grote stenen. Herhaaldelijk komt daar het nodige van naar beneden, zodat vóór de trein uit steeds een lorrie met vier man aan boord moet rijden om de eventueel aanwezige ob stakels tijdig op te ruimen. Ook een autoweg voert het gebergte in, die Advertentie Advertentie babyderm POEDER-ZAIP-OUE-ZEEP Leef opgewekt. Neem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van pijn, reumatiek, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogelijk. Togal is veilig de maag. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. Coiffeur Antonio heeft in Parijs zijn nieuwe kapsel Yoyo" gelan ceerd en daarbij was nóg een nieuwigheid. Antonio gebruikte een volkomen nieuwe soort krul spelden (plastic, wasbaar, klein, gemakkelijk plaatsbaar) die het haar in 15 minuten in plaats van 30 drogen, omdat het onder de kop kan „ademen". Rechts dg Ligne Yoyo en links: de Ligne Yoyo, schuilgaand onder de krul spelden. Jj(i een. &oftfce Kij. I Een zware sneeuwstorm trok gisteren over de westelijke staten van Centraal-Amerika naar de vallei van de Ohio- rivier en de zuidooste lijke staten. In Kansas en Missouri vielen ongeken de pakken sneeuw, de hoeveelheid variërend van 35 tot 37 cm. In Kan sas is nu sinds 8 decem ber een laag van 117,5 cm sneeuw gevallen. De grootste Amerikaan se universiteit voor negerstudenten, namelijk de hogeschool te Baton Rouge, in de staat Loui siana, heeft haar poorten voor onbepaalde tijd ge sloten. Deze maatregel is genomen in verband met betogingen tegen rassen scheiding. Bij de univer siteit staan 4900 studen ten ingeschreven. Een krachtige aardschok heeft gisteren om zes uur 's morgens grote schrik teweeggebracht in Foggia in Zuid-Italië waar dui zenden, nog gehuld in nachtkledij, de straat op vluchtten. Er kwamen geen ongelukken voor, maar vele gaven er de voorkeur aan om tot het aanbreken van de dag buitenshuis te blijven. De Griekse reder Onas- sis en de sopraan Maria Gallas zijn gisteren met het jacht Christina ver trokken voor een lange reis, die waarschijnlijk naar de V.S. z'al voeren. Het eerste doel is Palma de Majorca. Prinses Margriet, die gisteren in de huiselijke kring haar verjaardag heeft gevierd, heeft van vele zijden brieven en telegrammen met geluk wensen ontvangen. Het Prinses Margrietfonds bood geen geschenk meer aan, omdat men de prin ses daarvoor thans te oud geworden acht. Waar schijnlijk zal prinses Mar griet volgende week naar Montpellier terugkeren. I De Franse radio heeft er gisteren bij degenen, die donderdag 500 gram cu rare hebben gestolen, op aangedrongen het gevaar lijke vergif in te leveren. Het pak met voldoende curare voor het doden van 25.000 mensen werd ge stolen uit een vrachtauto van een pharmaceutiscb bedrijf in Parijs. I In het noorden en mid den van Spanje heerst sinds enige dagen een koudegolf. De steden Avila, Soria, en Segovia zijn met een dikke laag sneeuw bedekt. De wegen van Madrid naar het noorden en oosten zijn op verscheidene punten on begaanbaar. I De Engelse mevrouw Wood heeft donderdag te vergeefs getracht zich als postpakket naar de minister van posterijen te laten verzenden, als protest tegen de vertra gingen, die zich thans bij de Britse posterijen voor doen. Zij ging met een bord om haar hals mei de naam van de minister en met als adres het La gerhuis een Londens postkantoor binnen, maar de postbeambten accep teerden het pakket niet. Voor de oorlog kon men zich in Engeland per post laten vervoeren en onder geleide naar de opge geven bestemming laten brengen. 803) Het schijnt dat de Syrlërs de belangrijkste en verschrikkelijkste uitvindingen op krijgskundig gebied hebben gedaan. Lang geleden heb ben wij ze op deze plaats het oc trooi op het Griekse vuur verleend en Pllnius die in de eerste eeuw- na Chr. leefde vermeldt hen als de uitvinders van het geschut. Niet het moderne geschut, wel te ver staan, maar de artillerie uit de oud heid. die niet met cxplosievcn werkte maar met veerkracht. Met opzet hebben •schijn" gesproken, want hoewel het zeer zeker mogelijk is dat Plinius ge lijk heeft, gebiedt het eerste histori sche feit dat ons bekend Is, het hoofd een andere kant op te draaien. Het eer ste gebruik van ge schut dat te onzer kennis is geko men stamt uit het jaar 405 v. Chr., toen Dionysius van Syracuse z(jn artillerie tegen een vesting der Car- thaers op Sicilië beproefde. Dat was uitsluitend vcstinggeschut, dat zwa righeden tegen muren en borstwe ringen moest werpen. Maar nog geen halve eeuw later om nauw keurig te zijn in 363 werden door de Thebaanse veldheer Epaminon- das reeds batterijen van katapulten ln het veld gebracht. Vanaf die tijd ai ging het in versneld tempo voorwaarts, want Philippus van Ma cedonië had In zjjn arsenaal reeds 150 kataoulten staan en de geweldi ge stedendwinger Demetrius bouwde zelfs een belegeringstoren van 9 ver diepingen. waarvan de onderste het zware, de middelste het middel zware, en de bovenste het licht ge schut kreeg te torsen. Hiermede konden zowel de muren en borstwe ringen ais de verdedigers onder vuur worden genomen. Het voornaamste belegeringswerk van een blijden. tuig was de batlista, stenen of pijlen en speren werden geworpen. Maar de vorm van dit antieke geschut is, ondanks tamelijk uitvoerige beschrijvingen uit de oudheid, niet voldoende bekend. De werking kwam ln leder geval hierop neer, dat zware stenen werden weg geslingerd door middel van lange houten balken die met grote kracht in een bepaalde positie terugveer den. Als zodanig zouden zij dus te vergelijken zijn met onze vroegere TOCH IS HET ZO! niet minder betekenis was des tijds de katapult, die wel enige over eenkomst vertoon» op affuit geplaatste kruisboog. Om steeds verder le kunnen schieten, werd de boog steeds groter en krachtiger gemaakt, zodat ze met de hand niet meer gespannen kon wor den en een spanlnrlchtlng moest wor den aangebracht. Tenslotte kon de veerkracht van dc boog niet verder worden opgevoerd, zodat de drij vende kracht ontleend moest wor den aan touwbundeis die schroef vormig in elkaar gewrongen wer den. Was de pees gespannen en de pijl of speer in de loop gelegd, dan werd de klink met een hamerslag losgeslagen en het wapen suisde de vijand met grote kracht tegemoet. De laatste ontwikkeling ln de Ro meinse tijd was de onager, even eens een werptuig dat zijn kracht aan wringen ontleende, waarna een balk terugschoot waaraan een slln- gerzak was bevestigd. Het daarin gelegde projectiel werd dan met een grote boog weggeworpen. Maar nu de uitwerking van dit klassieke geschut. Daarover een volgende keer! uit dient te kijken. Hoe de ramp van verleden week is ontstaan kan van hieruit uiteraard niet exact worden gezegd. Maar de veronderstelling is gewettigd, dat het enerzijds de thans heersende regen- periode is, die de rivieren en vele meren snel deden stijgen, waardoor nog méér puin en stenen werden los gewoeld, dan er al los lag: en dat is nogal wat. Anderzijds moet het zich verder terugtrekken van de zeer hoog gelegen enorme gletschers zijn ge volg van het iets stijgen der tempe ratuur op aarde waardoor een gro te ijsmassa is losgeraakt en gaan schuiven. Deze Ijsmassa's mèt de aanwezige pulnhoeveelheden en gro te kelen zijn van de steile berghel ling afgekomen, waardoor een alles vernietigende lawine moet zijn ont staan. welke hulzen, mensen en die ren van de aarde wegvaagde. Een ontzagwekkende kracht moet deze lawine hebben ontketend: ze moet een hooete van een flatgebouw met vier verdiepingen en een snel heid van meer dan 150 km per uur hebben gehad! De meeste slachtof fers moeten door puin. ijs en stenen eenvoudig vermorzeld zijn. terwijl ve le anderen door de bruisende rivier de Santa in zee moeten zijn gespoe'd. De spontaan aangeboden hulp uit de gehele wereld moet niet veel heb ben kunnen uithalen, want bij d~ze ramnen die wel meer voorkomen z:in alleen doden en praktisch geen ge wonden. Het tyfusgevaar is groot na zo'n ramp; vandaar dat men daarte gen zoveel mogelijk maatregelen tracht te nemen. Persberichten zeggen dat de bevol king in dit gebied niet meer wil wo- dat lijkt weinig in ja. fata'istisch gewordt Men zou deze mensen bijvoorbeeld naar de weinige veiliger oorden in het hooggebergte kunnen overbrengen, maar dan ondervindt men onmiddel lijk de moeilijkheid dat ze daar geen of te weinig grond vinden om van de opbrengst te kunnen leven. Dan een verplaatsing naar volkomen veili ge kustgebieden. zou men zeggen. Maar hier kunnen de Inca-mensen eenvoudig niet leven, omdat zij zich „beneden" lichamelijk niet kunnen aanpassen, in tegenstelling met de „benedenmensen", die wél acclimati seren op 3 tot 4000 meter hoogte. De lichamen der Inca's zijn vo'komen aangepast aan de omstandigheden in het hooggebergte: zij hebben zeer brede borstkassen en zijn klein van stuk. wat een verminderde energie behoefte impliceert. Komen deze men sen in lager geleeen streken dan krij gen ze veelal tuberculose en sterven spoedig. Als men derhalve vraagt: Wat kan de Peruaanse regering in dezen doen? dan staat zij voor een schier onop losbaar vraagstuk. Het enige middel lijkt een goed functionerend waar schuwingssysteem te zijn, waardoor rampen, dank zij tijdige evheuatie, kunnen worden voorkomen. Maar men bedenke, dat het hier om zeer uHee- strekte èn dun bevolkte gebieden gaat; dat hier derhalve kosten mee ziin gemoeid waarvan men moet dui zelen. Bovendien is Peru een land aan het begin van ziin ontwikkeling. Hoe hard het ook more klinken: de regering zal nog heel wat „meer urgenle" nroh'emen tot een on'osslug moeten hrenecn, voor en a'cr zij aan het eerdT door ons gestelde vraagstuk toe Is. Bronchi lel ïen Hoestdronk in tabletvorm.95ct Aardschokken in Griekenland Door een krachtige aardbeving heb ben zeven stadjes in westelijk en mid den-Griekenland gisteravond op hun grondvesten staan schudden. De be volking vluchtte in paniek uit de hui- Volgens de seismologische dienst te Athene bevond het epicentrum zich te Patras, de voornaamste havenstad van het eiland Peloponnesus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5