WiltU even wachten.. 12) 0psn briel Blad PHYLLO OP EEN STOEL VAN TANTE I UIT LEERDAM I PAT ZIT «1 ÏTÏ3« !Msr-S!5t ÏTCÏ aw -srs&kff ZATERDAG 20 JANUARI 1962 en kruisridder wil ten strijde gaan Twee met ,,'t werk" te maken hebbende afspraken én een (on schuldig) privé-pijntje brachten me onlangs in korte spanne tijds naar drie wachtkamers. Vertrekken dus, waar je gedurende minu ten, dan wel kwartieren wordt geacht geduld als een zéér schone zaak te beschouwen tot het verlossende „wilt u mij maar volgen" aan de gedwongen lijdzaamheid een einde maakt. Soms is het in zo'n wachtkamer wel uit te houden, als je tenminste voor het dichttrekken van de huisdeur niet vergeten bent een pocket-boek in je handtas te frommelen, zodat je als je wilt je omgeving vol komen kunt vergeten. Daar het formaat van een nieuw tasje met zóveel liefde door Sinterklaas gegeven, dat ik er de eerste maanden bij elke stap bui ten de deur onherroepelijk aan vastzit.... in de verste verte niet op een pocket is berekend, kan ik nu die drie wachtkamers wel uittekenen. En dat ga ik dan ook in woorden doen. Een tellet je De eerste afspraak voerde me naar wat onbetwist een groot con cern genoemd mag worden. Een directionele mijnheer met iets academisch gevormds voor zijn naam. had gezegd dat de koffie én hijzelf me om half elf zouden wachten. „Of ik even een telletje had", vroeg me na de draaideur een vriendelijke juffrouw en ze bracht me naar een kleine, kale ruimte met een paar rechte, al leen maar houten stoelen, gecom pleteerd door een soort keukenta fel. 'k Ben nog nooit in een poli tiebureau aan de tand gevoeld, dat moet u geloven, maar zó heb ik me altijd het vertrek voorge steld waar onverbiddelijke recher cheurs mensen met een schuldig geweten de hele, maar dan ook de hele waarheid trachten te ont futselen. 'n Wachthokje was het en dan ook geen letter meer. Na de brieven aan de secreta resse, de telefonen of wat het meer mag zijn geweest, bleek de koffie om kwart voor elf nog warm en de mijnheer ontvang- klaar te zijn. Na het zure van het hokje kwam hier het zoete via een teakhouten deur met volle schep pen op me af. Vier royale fau teuils, waaraan het schuimrubber niet was gespaard (te bereiken over een alle geluiden dempend zwaar tapijt), stonden uitnodi gend klaar bij een mooie, zoge naamde salontafel. De koffie was geschonken in kopjes met een gouden Tandje en ware ik een man geweest, ik had uit zwaar zilveren doos een dikbuikige si gaar kunnen kiezen.... De tegen stelling tussen het meer politione le hokje en het uitgesproken di rectionele vertrek was zo groot, dat ik de overigens alleraardigste mijnheer in mijn hart voorzichtig een kwartiertje „geduld oefenen" in zijn eigen „voorportaaltje" toe wenste.... Wachtkamer nummer twee be hoorde toe aan een arts, die van- Nieuwe zeep voor vette huid Aan de vele soorten toiletzeep, die men voor de verschillende huidtypen kan kiezen, is er weer eentje toegevoegd. De dermato loog Charles Bedeman heeft er in zijn Londense laboratorium een behoorlijk tijdje aan gewerkt eer hij het middel vond. dat. in toilet zeep te verwerken, glimmende neuzen en dito wangen tegengaat. Hij voegde nog een deodorant aan de zeep toe, zodat ook frisheid door de fabrikant wordt gegaran deerd. Deze „treatment soap" voor vette huiden dus heeft een nogal fel oranje kleurtje mee gekregen. VAN BLOEM'EN PLANT Bent u het met ons eens dat een Phyllocactus, of ficieel Epiphyl- lum hybridum geheten, een van de saaiste plan ten in de ven sterbank is? De lange platte, vaak topzware sten gels, zien er al lerminst tierig uil in de winter, totja, tot ze meestal in de loop van januari hun bloemknop pen gaan vormen. En wie eens het wonder van de prachtig gevorm de bloemen aan schouwd heeft, met hun lange meeldraden, is alle saaiheid ver geten en staat elk voorjaar op- ademloos bij die vorstelijke tooi, zoals alléén cac tussen die kun nen voortbren gen! Hebt U Uw plant vanaf november rust gegeven door haar aan de droge kant te houden en te bewaren voor een zonnig raam, bij een temperatuur van 812. gr. C.? Dan kunt U nu de groene punt jes zien zwellen langs de sten gels en mocht dat nog niet het val zijn, houdt haar dan nog zo droog mogelijk tot februari. Zodra de knoppen zichtbaar zijn meer water geven en wat meer warmte, 12 16 gr. C. is echter voldoende. Bij te ho ge warmte kunnen de knoppen verdrogen. Er af en toe met de bloemenspuit met lauw wa ter overheen gaan is altijd goed. behalve tijdens de bloei. ten. de bloemen niet te Enkele dagen scherp zand, met een potscherf op de bodem. In de zomer Phyllo's houden 's zomers van frisse lucht en ochtendzon. Wie een tuin heeft kan ze van af mei tot oktober met pot en al ingraven in halfschaduw. In huis houden we ze zo mogelijk voor een raam op het oosten of zuid-oosten, waar we veel luchten, tamelijk veel gieten en sproeien en om de 14 da gen kamerplantenmest geven, tot dat in november de rust periode weer begint! A. C. MULLER—IDZERDA. De bloei duurt helaas maar enkele dagen, maar als er veel knoppen in zitten kunnen we er toch wekenlang van genie ten. Niet draaien of verzetten in die tijd, omdat anders de knoppen kunnen afvallen. neerd worden. Oude stengels, die rijk gebloeid hebben, kun nen kort ingesnoeid worden, andere getopt om nieuwe ver takkingen te krijgen. Tegelijk nemen we stek van volwassen stengels. Stukken van 10 cen timeter lengte laten we een paar dagen drogen en steken ze dan ondiep in bladaarde met scherp zand (metselzand). Door ze schuin af te snijden vormen zich meestal eerder wortels en wat heel belangrijk is, ze niet op hun kop in de aarde steken, dan wortelen ze niet. Dus onthouden wat de on derkant is! Aan een stokje bin den om omvallen te voorko men. is beter dan ze te diep in de aarde te duwen. Tegen felle zon schermen en matig gieten. Bij hergroei een krach tig grondmengsel geven, maar in een kleine pot zetten. Een goed mengsel is bladaarde, oude koemest, wat klei en Boekbespreking Een nieuwe handleiding op het gebied van kamerplanten- verzorging vraagt onze aan dacht „Planten in huls" door Hanni Steln. Uitgave Elsevier. Dit boekje, uit het Duits ver taald. heeft, hoewel het er aar dig uitziet, de grote nadelen van een vertaald werkje. Men hoeft ons vanuit Duitsland niet te vertellen hoe wij, met onze grote lichte ramen, onze plan ten moeten verzorgen. De hui zen daar hebben dikke muren en kleine vensters, waardoor planten kweken erg moeilijk is. Vensterbanken kent men er praktisch niet, bollen kweken en bloemen schikken staan nog in de kinderschoenen, waar door dit boekje bij een nadere beschouwing een verouderde indruk maakt. Het aantal goe de illustraties vergoedt veel. maar het ware beter geweest als de vertaler dit Duitse werk je had afgestemd op de behoef ten van het Hollandse publiek. worden geschonken. Al plegen weinig kleine kinde de ichtkar „Ik ben weg van dit stoeltje", zegt binnenhuisarchitect Han Greuter van dit modeleen ont werp van de Amerikaan Charles Eames. wege een met pleisters op de deur bevestigd kaartje „afwezig tot...." van een zijner collegae, gedurende twee weken een aan tal nieuwe gezichten onder zijn medische ogen kreeg. Waartoe ook het mijne, 'k Vermoed zo, dat deze dokter eigenlijk chirurg Tiad willen worden, dit gezien de ruimte, waar je op je beurt moest wachten. Met haar witter-dan-wit- ste wanden, een kille neonbuis aan het plafond, 'n efficiënte stof vrije vloer van rubber tegels en aan de muren bevestigde plastic zittinkjes, maakte de kamer een bijna steriele indruk. Gelukkig waren er wél tijdschriften... Hun ouderdom en ezelsoren deden haast weldadig aan; ze maakten het vertrek tenminste een beetje menselijk. Van tante In de derde „neemt u even plaats"-ruimte ten slotte was het wachten op iemand, wiens werk terrein onder het sociaal-maat schappelijke viel. Daar dit zich in dienst stellen van de mensheid met-problemen meestal niet ge paard gaat met een rijkgevulde kas, mag het feit, dat er über haupt een wachtkamer was, al een heel iets worden genoemd. De meubilering van het vertrek deed de financiële zorgen echter wel schrijnend uitkomen, 't Leek er op, of even goed willende familie leden er, ieder op eigen wijze, een steentje toe hadden bijgedra gen. Tante in Leerdam had blijk baar nog een stoel over, evenals nicht uit Uithuizen, terwijl er er gens ook nog een „we-gebruiken- hem-toch-niet-meer" kloostertafel vandaan was gekomen. Alsmede een fruiterig stilleven, gevat in krullerige lijst. wachten of je klanten krijgt.... kijk dan weet je wat je wil. Gelukt Nu drie jaar later blijkt het waagstuk volkomen gelukt. Er kwamen opdrachten, een magni fieke toonzaal, wat personeel ér zelfs mensen uit Brussel, die al leen maar door Han Greuter hur huis wilden laten inrichten. Ter wijl heel wat jonge paren hui. meubels bij hem komen uitzoe ken. En dit wilde ik toe: even vertellen, tot we de drempe naar de wachtkamers weer over Huiselijk, s.v.p. Hoe deze zacht, maar enthou siast pratende Voorburger hei ziet? Wel, laat dokters iets hui selijks in die kamers brengen Dat „steriele", veelal te vinden in de vertrekken van nog niet zc oude artsen, maakt je al bleek voordat je bij hen naar binner. moet. Natuurlijk: een „dure spe cialist" zal een andere wachtka mer wensen dan wat we even een „fondsdokter" zullen noemen. Maar iets gezelligs kan toch geen kwaad. Dat gezellige wil Ha Greuter voornamelijk met materi aal bereiken. Een aardige stoffe ring, wat hout, een warmaandoen- de verlichting én. niet van die beduimelde tijdschriften beteke nen al heel wat. De eerste indruk Wachtkamers in bedrijven, die soms uitblinken door chroom-met houten kantoorstoelen en wippen- notaris te bezoeken, niettemin demonsteerl dochter Jacqueline wat haar vader bedoelt met „veel leer" voor só'n kamer, (foto rechts9 prachtige. donkere houtsoort (foto onder) foto's uit het bedrijf zelf. Voeg daarbij een paar verzorgde fol ders, waarin de wachtenden iets over het bedrijf kunnen lezen, en ze voelen zich al iets bekender met het concern, 't Zal natuur lijk van de aard van het bedrijf afhangen, hoe de wachtkamer er verder uit gaat zien, maar wat „gemakkelijks" mag er best staan, 't Hoeven geen sjieke meu belen te zijn, maar wel een paar prettige fauteuils en zo. Een wachtkamer geeft de bezoekers nu eenmaal een eerste indruk van de zaak waar ze terecht zijn ge komen, en waarom zou die eerste indruk gelijk geen goede zijn? Veel leer Voor notarissen en advocaten ligt de zaak natuurlijk weer an ders. Klassiek of antiek is hier zeker op z'n plaats, terwijl mo dern met een verantwoorde vorm geving ook niet misplaatst is. „Ik zou veel met leer willen doen in zo'n kamer", denkt Han Greuter hardop, „en met een mooie, don kere houtsoort." 't Spreekt van zelf, dat, om welke wachtkamer het ook gaat, er altijd een soort studie vooraf zal moeten zijn om zo goed mogelijk de sfeer te kun nen creëren die bij de in te rich ten wachtkamer past. Zoals deze binnenhuisarchitect óók altijd de mensen, voor wie hij een geheel of gedeeltelijk nieuw interieur gaat verzorgen iets meer dan op pervlakkig wil leren kennen. En fin, hij heeft het precies in zijn hoofd en wat hij in dat hoofd heeft, komt ook via papier en pot lood wel uit zijn handen. Wat mij betreft mogen het voor het groot ste deel wachtkamers zijn.... Belofte maakt schuld, dus, welaan, mevrouw en mijnheer, we praten verder over de saus. U construceert dus met 'n ko kend vocht op 'n afgekoelde roux snel en vaardig een mooie gladde saus. Laat dat vocht nu eens melk zijn. Dan ontstaat voor u de sauce Béchamel". Na op smaak gebracht te zijn met zout en peper komt deze over of door uw groentes, die naar hun aard van u dan al of niet toevoeging van noot muskaat, foeliepoeder e.a. ver wachten. 'n Béchamel met geraspte kaas zal de saaie blootheid van uw gaargekookte macaroni, spaghet ti of noedels bedekken en er met wat ham of restjes vlees een smakelijk gerecht van ma ken. En natuurlijk wilt u ook wel eens zo'n schotel goudbruin gratineren in uw van te voren da nig verhitte oven. 'n Béchamel, fraai rood gekleurd door toma ten-puree, verschaft genoemde meelspijzen, gemeubileerd met gerookte tong, corned beef of champignons, weer nieuwe char- auzen lol streling van hel oog en de long mes. Terwijl gehakte peterse lie. selderij of kervel, met wat citroensap van uw Béchamel een zeer geschikte vissaus maken (bij gekookte vis uiteraard). Heus, de Béchamel brengt u ver. Maar pas op, dat hij niet aan brandt: er zit melk in! Vervolgens zijn we beland bij de nog grotere groep sauzen, wel ke bestaan uit 'n roux en 'n bouillon. We trekken met toewij ding een krachtig watertje uit blokken kalfs-, runder- of var kensvlees, uit 'n tong of tonge tje van welk slachtdier dan ook of uit kalfszwezerikken. Het vlees wordt met een ui, een wor tel en een prei (bouquet), wat foelie en gekneusde peperkorrels onder ruim koud water aan de kook gebracht en vervolgens er tegenaan gehouden. De opper vlakte wordt zo nu en dan lief derijk afgeschuimd. Als het vlees gaar is. zeven we de bouillon op een afgekoelde, witte roux, waar na we, geheel volgens bespro ken plan, weer de saus doen ont staan. Verder op smaak gebracht en verrijkt met enige scheu ten slag- of koffieroom valt de ze saus dan terug op het fijne bouquet gescheiden vlees. Het resultaat? Een nieuwe verschei denheid van gerechten. Want fan taseert u maar weer door: ge hakte kruiden in deze saus; ka pertjes; paprika- of kerriepoe der; champignons, reepjes rode en groene piment de keus is J3 HH-S Kijk, als je dan pal na drie maal antichambreren op deze wij ze in cursieve advertentieletters leest, dat het allemaal anders kan. beter, dat het anders moet.... en dat er iemand is, die opdrach ten daartoe van HH artsen, HH tandartsen, HH notarissen, HH ad vocaten, HH bedrijfsdirecteuren en nog andere HH's met „het hei lige vuur van een kruisridder" wil uitvoeren, denk je: die ridder ga ik eens opzoeken. Al zou het alleen maar zijn om eens van na bij te kunnen aanschouwen hoe zijn wachtkamer er dan wel uit ziet.... De kruisridder woonde in een toepasselijke straat, de HH- straat van Voorburg. Op nummer dertien van deze Herenstraat kwam ik echter niet in een ka mer, maar meer in een zaal te recht. Vol meubelen, welgekozen gerangschikt, stuk voor stuk mo dern en vele soms heel mooi. Wachten hoefde ik niet, binnen huisarchitect Han Greuter deed de deur van zijn toonzaal dlrekt Compleet onjuist M'n verwachting, dat iemand, die vol heüig vuur ten strijde wil trekken tegen de akelige ruimten, welke wachtkamers soms zijn, je in vlammende bewoordingen toe lichting gaat geven op hoe hij het allemaal ziet. bleek compleet on juist. Deze jonge binnenhuisarchi tect (27 jaar) is meer thuis ach ter z'n tekentafel, dan op een praatstoel. Z'n stem is zacht en slechts achter de telefoon hoor je hem hardop lachen, zo zittend te genover je lacht hij alleen maar achter in z'n keel. Maar achter dit pantser van bescheidenheid weet hij precies wat hij wil. Want. als je 24 jaar bent en samen met je verloofde zo'n vijfduizend gulden voor de uitzet en alles wat daarbij komt hebt opgespaard.... je achter je in de Herenstraat iémand tegen een ander hoort zeggen, dat die hoedenwinkel bij na failliet gaat.... je dan la mi nute naar die hoedenwinkel toe- stapt.... de prijs van de gevraagde vijfduizend gulden door de bijna failliete mijnheer naar de vijfhon derd weet te brengen.... je met eigen handen je pas verworven winkel van binnen sloopt om hem met hetzelfde materiaal weer te vernieuwen je vervolgens de ƒ4500. die je nog over hebt in je inventaris steekt.... én je dan na het trouwen gaat wonen in een kamertje van twee bij drie met slechts twee keukenstoelen, een tafel, een soort veldbed (en een hond).... en dan maar dient af te 90000B0000000000000000000000000000000000000000M000000000000000000000000000000000000000i ZOALS iedereen de vorige week beeft kunnen constateren, ben ik aan de tweede herenbriel' in mijn beantwoording niet toegeko men. Of beter: nét toegekomen. Het einde van de eerste: dat een meisje precies iets meer is dan b.v. een postzegel, een hobby dus. iets om trots op te zijn, is tegelijk het begin van de tweede. Immers, bij een open verhouding tussen ouders en kinderen moet het mogelijk zijn dat kinderen bij je komen met alles wat ze ver overen op het leven: een boek dat ze mooi vinden, een moppig voorval (zij gaan de humoristi sche kant van het ogenschijnlijk alledaagse zien), een vriend schap. Dan zijn ze in de ware zin des woords: kinderen. HEEL veel, zelfs veel meer dan gewoonlijk in onze kringen voor mogelijk wordt gehouden, kan binnen de huiselijke sfeer worden gerealiseerd: ook ver-van- elkaar-leven in de puberteit, ook het niet alles vertellen, ook het verwerken van dingen die op de kinderen aanstormen ik denk hier b.v. aan opmerkingen van kameraadjes die van hun z.g. wereldwijsheid willen blijk ge ven, aan briefjes met bedekte toe spelingen op het sexuele, die op school soms (het is net een be smettelijke ziekte) circuleren. Je kunt de kinderen niet behoeden, ze behoeven ook niet direct bij je te komen aanhollen met een. voor ons gevoel misschien zo vroom, maar onverwerkt: moet u eens horen! Als het goed is thuis, en je ze durft laten groeien, dan blijkt vanzelf eens in een gesprek dat je weet wat op hen aankomt in de tijd dat zij van kind vol wassene worden, en dan beseft het kind weer eens te meer: ik word begrepen, ook zonder dat we daar om de haverklap dierbaar over doen. Tussen haakjes: een Open Brief-vriendin die hygiëne do ceert aan een vormingsklas meis- les, schreef me dat bij een door haar gevoerd gesprek met de meisjes bleek dat 7 van de 9 nog nooit met hun ouders of zelfs met hun moeder hadden gesproken over de meest elementaire zaken van hun lichaam. Geen wonder, al dus mijn vriendin, dat als er nooit gesproken wordt over het allerge woonste, de deur dicht is voor de bijzondere dingen. Zij meent dat, als er maar gesprek was, het ook wel mogelijk zou zijn tot diepere vragen te komen als het op een gegeven moment nodig is. En ik geloof dat met haar, al zal ten, menigeen, dat weet ik. me voor den bar optimistisch verslijten. Maar goed, ik mag veronder stellen dat de kinderen onder on- veel permitteren ze hoede opgroeien, en dat wij het êisende tijd zie vermogen hebben hen in dat op- doen. Vraag ik groeien zichzelf te laten zijn. Dan netzelfde milieu, dan weet ik niet meegegeven. Geloof. Vertrou wen. Liefde. Jezelf zoals je bent. Ik geloof dat je nog niet half be seft wat dat is. Ik kan je het ook maar gebrekkig duidelijk maken. B.v. door te zeggen dat wij een vriend verloren in november. Jong- 47 iaar- ging h'J heen van niet toe. Re- vrouw en kinderen. Ik behoef maar gegoed Jven mijn ogen te sluiten om hem jk niet v naar kom lk kom ui milieu. Thuis kan natuurlijk niet voor me" le Zjen vjer jaar vriend, alles, maar we kunnen ons toch schap zijn daarvoor genoeg geble- komt dus het moment en daar of ik het ooit i ben ik de vorige keer gebleven - dezfe veel- |(en. zjjn fiere, haast felle oog- ardig mee- opsiag. de moed die er in lag om meisje uit de weg die God met hem wou gaan. ten einde te lopen. Als ik -- hem, o. zal brengen hem' ïr- ontzettend mis ik hem. Maar te gelijkertijd begint er iets in me getroost te raken: dat ik haar hetzelfde kan schaffen als onze ouders zich daag permitteren. Hoe zal zij ais'het reageren op zuinigjes-aan, en wat dit heb iiTdan'toch SilW U'twisbare herinnering, dit kan vf fni' V zult niemand me afnemen. Zo zijn het misschien een bagatel vinden. er WOOrden. gebaren, die over dood en graf heenreiken. Jij hebt t ze als i* jezelf geeft. Je hebt het i nou- vermogen voor een mens een we- jf* P re^ van geluk te openen. En als je dat gaat zien, dat wonder: dat je het leven draaglijk maakt voor de ander, dan acht je alle gewin: ling platen hebt, of gezel een auto'tje op den. valt het niet n terug te doen. Ik hoop niet dat dat verachtelijk vindt, maar hi kom ik hier ooit uit?" Beste Ron, je komt lijk direct uit wamn weg verliefd wordt. hij kind-af. En wat er nu ook ge beurt: of er een blijvende gene genheid ontstaat, of dat hij zucht: ring krijgt zijn kans. en daarmee minder per ja. groei. Het is ver' voorrecht, als dit ons bijzijn, onder onze aandacht, ik zeg niet: bemoeizucht, maar aandacht, kan gebeuren. Tot zover brief 1. n uail aLILl JC U11C gCWUI, J ,oe8ift- Dan zijn alle platen uit je y01"". discotheek maar voorspel op die •o lange langspeelplaat die leven e hccl- i« «1 auto'tje gen lezen van vriendinnen die die dag zomaar even aan tafel gingen zitten en zich uitschreven. En dan bedoel ik niet de dood Ja, ook die. Maar daarvan ko men wij niet terug. Weer moeten léven, dat is moeilijk. Beroofd van een lichaamsdeel. Beroofd van kind. Op die weg u|u - tip® me» betrekking tot kinderen heb ben meegenomen, dat ik voor deze (en waarschijnlijk de vol gende) rubriek die afdeling In de map maar eens wil open slaan. Eerst echter volgens het bekende recept een inha- kertje, dit In aansluiting op het bericht op Blad-ZIJ ovei „buurvrouwen helpen elkaar". Mevrouw Visée Wactl uit Loosduinen wil even wijzen o het bevestigen van haken aan de trapleer als men zondei hulp de ramen moet zemen. Aan zo'n haak kan de emm worden opgehangen. Een sta len trap kan men voorzien vai twee koperen haken. „Behelp jezelf zo lang het kan en zo lang je nog een trapleer wil» beklimmen" onderstreept dczi lezeres haar suggestie. Van oud naar Jong nu met: AARDIGE ZOOM Een uitgehaalde zoom waarin de scherpe vouwnaao te zien blijft en die men toe! niet wil borduren, kan vooi kleine meisjes prima worder. uitgerafeld. Zo'n franje aan het rokje of de jurk doet hf prima, vindt mevrouw De Laat uit Schiedam. DAT STRAKKE ELASTIEK Als 's «niddags of 's avonds de truitjes, jurkjes of pof- broekjes uitgaan, hebben de kleintjes soms rode strepen op benen of armen, omdat het elastiek zo knelde. Waarom in plaats van nieuw elastiek niet wat ouder materiaal ge bruikt?, vraagt mevrouw A. L. Enzlin-van der Ploeg uit Rot terdam. Zij bewaart voor zul ke kledingstukken altijd het elastiek uit oude broekjes, di rectoires, pyama's e.d., dat niet zo „straf" meer is. PRAKTISCHE KINDERWAGEN Eon kinderwagen is geen verhuiswagen, schrijft de heer T. van Steenis uit Rotterdam, ofschoon je bij het zien van volgeladen wagens zoiets wel eens denkt. Hij maakte aan die volpakkerij een einde door onder de kinderwagen een draadverbinding aan te bren gen, waarop een volle week endtas gemakkelijk een plaats je vindt. Praktisch elk onder stel is voorzien van dwarsver bindingen, waaraan de draden kunnen worden bevestigd en waarop dan de tas kan steu nen. Óp die manier heeft een moeder, die op een moment veel mee te dragen heeft de handen vrij. terwijl de wagen netjes blijft. VOOR STRAKS Als u over een aantal maanden met uw jongage naar het strand gaat en u wilt de peuter graag een soort zwem- vestje aandoen, zult u ontdek ken, dat de meeste plastic rin gen te groot zijn evenals de vestjes. Mevrouw Ouwerkerk uit Voorschoten kwam op het idee haar dochtertje toen dat elf maanden was, een binnen- bandje van een scooter om te doen. dat met wit keperband zo hoog mogelijk onder de ar men over de schoudertjes werd vastgemaakt, 't Is uitstekend bevallen. DELLEN BLAZEN Nog een kort kinder-tipje. Geef, als u geen stenen pijp in huis hebt, de kinderen een stukje plastic watersiang en de zeepbellen worden bijna nog mooier aldus mevrouw S. uit Poortugaal. SEIZOEN-TIPS Omdat het er het seizoen voor is, even twee tips er tus sen door. De eerste heeft toch nog ergens iets met kinderen te maken 't Gaat namelijk over kinderdekentjes, die ide aal zijn voor de kouwelijke helft van een echtpaar. Heef. echtgenoot in het tweeper soonsbed constant een dekei minder nodig dan uzelf, dan ii zo'n kleine deken, die allee op uw plaats past, dé opli sing, schrijft mevrouw M. A. van T.-T. uit Rotterdam. Dt volgende ideetjes zijn u wi licht welkom bij vriezenc weer. Zo kunt u een bevrorr autoslot plus de sleutel, óf het vastzittende slot van de buiten- Jeur. even wat kam erspir.tus geven, 't Helpt volgens me- - rouw De Ruiter-Vcrkade uit Rijswijk direkt. En mocht u nog op de schaatsen komen te staan, steek dan, zo u dat heeft een leertje van een bre tel dij u. Mocht het voorband- leertje van uw houten schaat sen breken, dan hebt u het euvel zo 'erholpen. aldus Plei van den Doel uit Sommelsdijk •T IS JAMMER, MAAR... weer een lijstje W uit Alphen aan den RIJn'a willen vragen of hij die brief SS taf. lu Spijt me reuze voor d« echt. de theetlp had ei ,r-—il» de ldeetjet jezelf. En dan inder- te koop E.) het meisje een verwonderde vraag: spreek ju trots was. anders hierover nooit met je ouaers? Ik meer alleen als ken je omstandigheden nu zo ■n mee te brengen langzamerhand en heb eens na huis. Nu wordt geslagen wanneer je vader af studeerde. mijn beste man. dat was in 1935! Toen namen econo men, ingenieurs en dergelijke lie den baantjes aan van 1200,- Magda van'der H. i trouwden geld niets. En zelfs het de innerlijke groei. Het is veel. op! Toen reisden doctorandTin de ÏJ" P°i|.ze nüD£?,£felpl"t te 'u letteren op een goedkoop retourtje De we.« naar Veendam of Hengelo om zich netjes voor te stellen bij een schoolbestuur. Wie, of wat, heeft je vader toen in het zadel gehol- pen? Geld van familie'' Moed? -g Geduld? Is het vergeten? Willen ze het soms niet weten? Had je ..aanschaffen^'. En moeder enige garantie dat toekomst het met haar e FN meteen brief 2. want als een meisje geen postzegel is. kun je haar niet „aanschaffen". Er dat suggereert mijn briefschrij ver toch wel wat a'.s hii met het der wel goed volgende komt: (je vindt u-4 toch goed. Ron. dat ik. nu v kaar al zo lang kennen, je ge dachten eens in i" brcn$?) „Ik ben meisje. Zou er wel een paar welijk i niet openhaarheid ders mogen ie d; heb geen vertellen. Maar óls het dat er ons dan ook niet ■Steleurstel ling. Die van pijn. Die van een zaamheid. wie zal zeggen welke ie nog zult gaan. Kijk i je heen. Niet: wie vindt d genoeg. Maar: wie wil i troosten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15