BON Begroting V.S. bereikt rekord Door EEG-akkoord geen hogere prijzen V.N. wijzen verzoek 0111 hulp van Gizenga af Uitvinding van buskruit Begroting in cijfe Sowjet-staiiclpuiit inzake Berlijn onverzettelijk /ft een doftfce Hoogstens brood cent duurder (Van onze soc.-econ. redactie) Het akkoord van Brussel over het gemeenschappelijk te voeren landbouwbeleid in de tweede fase van de overgang naar de Euro- markt zal voorlopig niet van in vloed zijn op het prijspeil in Ne derland. Hoogstens zou in het na jaar de broodprijs met een cent kunnen stijgen, maar zeker is dat nog niet. Aldus de minister van landbouw, mr. V. G. M. Marij- nen, op een persconferentie in Den Haag. De minister noemde het akkoord van grote betekenis. Hij vond dat de aanpak van een gemeenschappelijk landbouwbeleid fundamenteel van start is gegaan en dat er anders dan in dertijd met het Benelux-verdrag een werkelijke basis is gelegd voor een agrarische markt, die niet behoeft achter te blijven bij de andere secto ren in de economische gemeenschap. De bewindsman vond het akkoord vooral van belang voor de besprekin gen met de Britse regering over de toetreding van het Verenigd Konink rijk tot de E.E.G. Zou er geen besluit! zijn gevallen over een gemeenschappe lijke landbouwpolitiek, dan waren de ze besprekingen met Engeland onge twijfeld in een impasse gemaakt. Mr. Marijnen zei dat de Britse regering het akkoord reeds bij voorbaat in be ginsel heeft aanvaard en slechts ter zake van bepaalde modulaties voorbe houd heeft gemaakt. De opvatting van de heer H J. de Koster, voorzitter van het Verbond van Ned. Werkgevers, die zoals gis teren gemeld van mening is dat het uiteindelijke beleid ernstig zal af wijken van hetgeen bij de totstandko ming van het E.E.G.-verdrag derdaad per 1 juli aanstaande in wer king kunnen treden. Ratificatie van de overeenkomst in de parlementen van de leden-staten is zijns inziens niet nood zakelijk. omdat die overeenkomst lo gisch voortvloeit uit het geratificeerde verdrag van Rome. De betrokken mi nisters zijn geheel aansprakelijk voor het overeengekomene. hard heeft gevochten schuiving van verantwoordelijkheden te krijgen bij de institutionele opzet. Dank zij het succesvolle Nederlandse verzet tegen het Franse plan om het zogenaamde Comité Gestion grote be voegdheden te geven bij de besluitvor ming, behield de Europese Commissie (het bestuur van de E.E.G.) haar ver antwoordelijkheden. zoals die zijn ge regeld in het Verdrag van Rome. De Nederlandse interventie op dit punt. die er toe leidde dat het Comité Gestion werd omgevormd tot advies college van de Europese Commissie vervulde E E.G.-president Walter Hall- stein met grote dankbaarheid. Hij stuurde althans minister Marijnen dinsdag een telegram, waarin hij de Nederlandse bewindsman lof bracht voor diens deskundigheid en Europese overtuiging. ,,die niet in de laatste plaats bij de besprekingen stitutionele vraagstukken tot uiting is gek" concessies zijn gedaan, ontkende Marijnen geenszins. „Maar het is on mogelijk concessies achterwege te la ten als men wil samenwerken in een Europese economische gemeenschap", aldus de bewindsman, die voorts nog opmerkte dat uiteraard een stuk eigen autonomie wordt prijsgegeven door een akkoord als dit. Minister Marijnen zei zich bewust te zijn van de zeer grote hoeveelheden werk, die het departement in Den Haag zal moeten verzetten om te zor gen dat de Brusselse besluiten ook in- Voedselschaarste in Zuid-Sumatra De militaire commandant van Zuid- Sumatra, kolonel Haroen Sohar, heeft onlangs op een persconferentie te Palem- bang meegedeeld, dat „het meest belang rijke vraagstuk thans" is, de bevolking té voorzien van voldoende levensbehoef ten. aldus heeft „Antara" heden gemeld. Volgens Sohar bestaat er, gezien het ern stige rijsttekort in zijn am/btsgebied, thans geen 'behoefte aan d'e import van luxe goederen „en zelfs niet aan dad'els uit de Arabische landen voor de vasten maand ramadhan". Na een onderbreking van een maand zijn de afgevaardigden van Engeland, Rusland en de Verenigde Staten voor de 350ste keer in conferentie bijeengeko men. te Genève om te onderhan delen over de stopzetting van kernproeven. Aan het hoofd van de tafel: voorzitter Wright (Engeland), tweede van links de Amerikaan Steele en tweede van rechts de Rus Tsarapkin. Tsjombe: moorden duren voort Antoine Gizenga heeft bij de V.N. geprotesteerd tegen zijn afzet ting als vice-premier van de cen trale Kongolese regering. Tegelij kertijd heeft hij de bescherming van de V.N. ingeroepen. De tegenwoordiger van de V.N. in Kongo, dr. Sture Linner, heeft ge weigerd dit verzoek in te willigen, omdat hij van mening is, dat het leven van Gizenga geen gevaar loopt. Oe Thant heeft bij Adoela aangedrongen op eerbiediging van Gizenga's rechten bij een eventuele berechting. Tn Noord-Katanga schijnen de moordpartijen voort te duren, want Tsjombe heeft bij Ierland wil geen associatie De Ierse minister-president. Sean F Lemass, heeft gisteren in Brussel op een ministeriële bijeenkomst met de zes landen van de E.E.G. verklaard dat Ierland bereid is de politieke doelstel lingen van het Verdrag van Rome te onderschrijven en zich in staat te ach ten de consequenties van het lidmaat schap van de gemeenschap te aanvaar- De Ierse premier legde er in ant woord op vragen op een persconferen tie belegd, na de bijeenkomst met'de ,,zes". de nadruk op dat Ierland bij het verzoek om aansluiting bij de Euro- markt uitgaat van een volledig lidmaat schap en niet van een of andere vorm van associatie. Zeventienjarige tot 13 jaar veroordeeld Een zeventienjarige jongen is gisteren door een kinderrechtbank in Rome ver oordeeld tot een gevangenisstraf van dertien jaar en twee maanden wegens doodslag. De rechtbank, die de zaak met geslo ten deuren heeft behandeld, heeft Oran te Cardarelli schuldig bevonden aan moord .op een 56-jarige Amerikaan, ko lonel Norman A. Donges. Orante, die kelner was in een Romeins restaurant, kreeg in 1960 ruzie met Donges om een geldkwestie, vloog hem aan en wurgde hem. De rechtbank is tot de conclusie ee komen dat de jongen niet gehandeld b*of» m"' He boHoeline tc doden. Was dit wel het geval geweest, dan had Orante tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld kunnen worden. Communisten 111 de V.S. aan banden Autoriteiten van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken zullen binnenkort een aantal mensen, van wie bekend is dat zij communist zijn. schrif telijk meedelen dat hun paspoort inge trokken zal worden. Van welingelichte zijde werd verno men dat er 20 tot 30 van dergelijke brieven verzonden zullen worden. In de brieven wordt meegedeeld dat men te gen de beslissing in beroep kan gaan. in welk geval men op een zitting moet verschijnen om zich zo mogelijk te ver weren tegen het bewijsmateriaal dat de autoriteiten verzameld hebben. Wellicht heeft men u op school ver teld dat Bcrthold Schwarz de uitvin der is geweest van het buskruit? Dat zijn van die dingen die men nooit vergeet, vooral niet omdat Schwarz een monnik was, welke functie in onze kinderlijke ogen kwa lijk leek te passen bij een uitvinding die tot doel had anderen het leven te benemen. Maar dat zagen we toen verkeerd, want iemand kan best een uitvinding doen zonder de draagwijd te te beseffen. Maar eigenlijk was alles verkeerd wat men ons hierover heeft verteld. Want op het monument van Schwarz te Freiburg staat het jaar 1354 ver meld, welk jaar volgens de één het jaar van de uitvinding is geweest, maar anderen menen dat dit wel licht zijn sterfjaar is. De vermelding van dat jaartal is overigens wel de ongelukkigste dienst die de ver eerders van Schwarz de mon nik hadden kunnen bewijzen. Want er waren reeds kruit- fabrieken in 1340 te Augsburg, in 1344 te Spandau en in 1348 te Lieg- nitz. En in 1346 gelastte de Engelse koning Eduard III alle voorraden zwavel en salpeter op te kopen, ter wijl -lijn leger in het zelfde jaar bus kruit gebruikt in dc slag bij Crécy. Uit wetenschappelijk oogpunt is het dus wat bezwaarlijk het buskruit nog eens te laten uitvinden in 1354. Degenen die in dat, in het monu ment gebeitelde, jaar de heugelijke geboorte van bet buskruit willen zien, hebben dus alvast ongelijk. Maar goed, het zou best kunnen dat 1354 het sterfjaar van Schwarz is geweest en dan kunnen de bus kruitfabrieken sedert het jaar 1340 hun florerende bestaan aan hém te danken hebben gehad. Maar omdat een Engels document uit het jaar 1338 reeds spreekt van „een klein vat buskruit" mitsgaders een kanon die in de Londense Tower aanwezig zijn, wordt de kans op erkenning van Schwarz' uitvinding toch wel klein. En iie kans wordt nog kteincr wan- TOCH IS HET ZO! neer een authentieke acte gewag maakt van een kanon in Florence in 1326 en een manuscript in Oxford uit 1325 ons de afbeelding van een kanon toont. Schwarz zou dan een stevige 30 jaar vóór zijn dood de uit vinding hebben moeten doen. Onmo gelijk is dat echter nog steeds niet. De monnik Schwarz behoudt dus nog een kleine kans op het octrooi recht. Maar die minimale kans wordt volslagen nihil zodra we ken nis nemen van de werken van de universele geleerde uit de dertiende eeuw, Roger Bacon. Deze geniale man, die in 1294 op 82-jarige leeftijd stierf, heeft het eerste recept voor buskruit gegeven en is de Duitse monnik dus een aanzienlijke lengte voor geweest. Wil dit nu zeggen, dat Bacon de eigenlijke uitvinder Is geweest? Geenszins! Moderne onderzoekers be schouwen het bus kruit als een produkt dat vele stadia heeft doorgemaakt en waaraan velen heb ben meegewerkt om het beter en soms ook weer slechter te maken. De ex- vaarde van het zgn. Griek- dat in de 7de eeuw in de strijd om Byzantium werd gebruikt, schijnt neg vrij gering te zijn ge weest. Maar in de 13de eeuw werd het buskruit reeds vrij algemeen ge bruikt als aandrijvingsmiddcl voor brandraketten en pas in de 14de eeuw kreeg men het denkbeeld de ze stof te gebruiken voor het: uitsto ten van projectielen en daarvoor ge schikte wapenen te vervaardigen. Na 1300 verbreidt zich aldus in ver scheidene landen het gebruik van buskruit als explosie-stof. (Het vroeg ste gebruik van buskruit schjjnt aan de Chinezen en achter-Indiërs te moeten worden toegeschreven, maar zü hebben de eerste mengsels van houtskool, zwavel en salpeter waar schijnlijk uitsluitend voor vuurwerk gebruikt) Wist u overigens dat dc oude Ro meinen reeds artillerie bezaten? Daarover een volgende keer! tegenover de burgerbevolking in de omgeving van Manono. Gizenga deelde Oe Thant mee, dat de motie van afkeuring in het par lement van geen waarde is, tenzij hij zelf gehoord zou zijn. Hij noem de de stemming „een listige ma noeuvre'-, bedoeld om hem voor een voldongen feit te plaatsen en met het oogmerk hem gevangen te kunnen nemen. Oe Thant schreef aan Adoela (het was opvallend, dat de secretaris-gene raal Gizenga passeerde en zich recht streeks tot Adoela richtte), dat hij zich niet wilde mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Kongo, maar wel wil wijzen op de noodzaak Gizenga te behandelen overeenkomstig de wet en diens rechten te eerbiedigen. Voorts bood hij Adoela desgewenst de hulp van de VN aan ter verzekering van de veiligheid van Gizenga. De centrale regering pleegt nu over leg met de VN over de mogelijkheid om Gizenga naar Leopoldstad over te brengen. Dit zou vandaag of morgen moeten gebeuren. Er zal een gerech telijke vervolging tegen hem worden in gesteld vanwege zijn rol bij de opstand in Stanleystad van verleden week. Haast Voor de Franse kust bij Bor deaux liep de 4000 ton metende Russische tanker „Neftagorsk" op een zandbank. De positie van het schip werd zo gevaarlijk, dat de bemanning het moest ver laten. Dat gebeurde met heli copters. Zes-en-dertig man kwa men op die manier veilig aan wal. De tanker moet als ver loren worden beschouwd. President Tsjombe heeft gisteren klaard, dat de moorden in Kongolo niet zomaar een uitbarsting van haat zijn, maar dat geheel Noord-Katanga het to neel van onvoorstelbare gruwelen is. Troepen van het centrale leger zouden woensdag weer een moordpartij heb ben aangericht onder de burgerbevol king van Manono in het gebied van Ki- selc. De Kongolese soldaten zouden ook een post van de Katangaanse gen darmerie hebben aangevallen. Naar verluidt is Tsjombe inmiddels uit Elisabethstad vertrokken met onbe kende bestemming. Men neemt aan dat hij Premier Adoela zal ontmoeten. Andere berichten zeggen, dat Tsjombe met zijn minister van buitenlandse za ken, Kimba, naar Brazzaville is gevlo gen. De aartsbisschop van Kongolo heeft verklaard, dat behalve de 19 missio narissen, nog tien Europese missiona rissen en zes nonnen in de. omgeving Kongolo worden vermist. Er is nog hoop, dat zij In leven zijn, daar dit gebied, naar verluidt, nog in Katan gaanse handen is. Laotiaanse prinsen zien elkaar De drie prinsen, die resp. de rechtse, de linkse en de neutralistische bewe ging in Laos leiden, hebben gisteren te Genève een informele ontmoeting gehad met de Britse en de Russische voorzit- de conferentie inzake Laos. Het c rte ao-ria dat dc prinsen De centrale regering wil wel haast maken met deze plannen, omdat een verkenningsvliegtuig van de VN, dat op zoek was naar de moordenaars van de missionarissen, een JU'ote 8™ep sol- elkaar spraken, sinds hun bijeenkomst ...»g naar jn Vientiane eind december geen oplos- dat dit|«ing had gebracht voor het probleem Gizenga zijn. die van de vorming van een coalitierege ring. daten heeft gesignaleerd op weg Stanleystad. Men de aanhangers van hun leider zouden willen ontzetten. Advertentie President Kennedy heeft gis- j teren zijn begroting 1962/1963 bij het Congres ingediend. Het is de hoogste begroting ooit in vredes tijd ingediend. De president raamde dc uitgaven op ruim 92% I miljard dollar, terwijl de inkom sten op 93 miljard dollar worden geschat. Hij noemde het zelf een j voorzichtige en verantwoorde be- I groting, die met een klein over schot sluitend is. De grootste post I is uitgetrokken voor defensie, nl. 52,69 miljard dollar. Voor het lo- pende jaar is dat bedrag 51,21 miljard dollar. Deze begroting gaat uit van een welvarende pe riode voor de V.S. en houdt reke ning met een daling van de wer keloosheid van 6.1 procent tot 4 I procent medio 1963. De Amerikaanse president wil een dergelijk bedrag voor de defensie om ervoor te zorgen, dat de V.S. over de middelen beschikken om el ke aanval te kunnen overleven en op beslissende wijze te kunnen be antwoorden. Een atoomoorlog is het grootste gevaar dat de V.S. bedreigt, maar de president acht het uitbreken van een atoomoorlog minder waar schijnlijk dan een aanval met con ventionele wapens. Met het oog daar op dienen de conventionele strijd krachten in samenwerking met de bondgenoten aanzienlijk te worden versterkt. Vergeleken met de vorige begroting stijgt het totaal aan voorgestelde uitga ven met 3.4 miljard dollar. Hiervan komt bijna alles voor reke ning van defensie en internationale za ken, of zoals Kennedy het noemt: de noodzakelijke maar dure plannen de nationale veiligheid en internationale doeleinden in de huidige wereldsituatie. De Amerikaanse president stelt grote re hulp op lange termijn voor aan on derontwikkelde landen, teneinde deze te steunen in hun economische opbouw. Ook is een flink bedrag (3 miljard dol lar) uitgetrokken voor het hulpprogram ma voor Latijns-Amerika. de Alliantie voor Vooruitgang. Een van de meest opvallende voor stellen in de nieuwe begroting is de be lasting van 2 dollarcent per gallon voor alle brandstoffen die voor het commer ciële luchtvaartverkeer gebruikt wor den, met inbegrip van brandstof voor straalvliegtuigen en een belasting van 3 dollarcent per gallon op alle brand stoffen. die in de algemene luchtvaart gebruikt worden. Ruim teonderzoek De begroting voor het ruimteonder zoek wordt met 1.1 miljard dollar ver hoogd tot 2.4 miljard voor de voortzet- van „een belangrijke versnelling de programma's van het natio naal bureau voor lucht- en ruimtevaart op het gebied van communicatie en meteorologie en In het meest dramati sche streven van allen de beheersing de ruimte, die wordt gesymboli seerd door een poging een man naar te zenden en veilig naar de aarde terug te brengen". Wat betreft de defensie heeft oe pre- DR. E.j.SWAAB'S VERENIGDE FABRIEKEN I'S Begrotingscijfers in min. dir. 1962 1963 Inkomsten 82.100 93.000 Uitgaven 89.075 92.537 Overschot of tekort 6.975 463 Staatsschuld 295.400 294.900 Van elke Amerikaanse belas- 'ingdollar voor het fiscale jaar 1963 gaat: Naar defensie, buitenlandse hulpverlening en ruimteonder zoek 63 cent. Naar rente op de federale schuld 10 cent. Naar de oud-strijders 6 cent. Naar dc landbouwhulppro- gramma's 6 cent. Naar gezondheidszorg en so ciale bijstand 6 cent. Naar alle andere federale ta ken 9 cent Een Amerikaanse belastingdol lar is als volgt samengesteld: 53 cent uit inkomstenbelasting 28 cent uit vennootschapsbe lasting. 11 cent uit accijnzen en om zetbelasting 8 cent uit andere bronnen. j Vergroting van het aantal divisies van het geregelde leger van veertien tot zestien divisies, waarbij de twee nieuwe divisies in de plaats komen van eenheden van de Nationale Garde. Rode leiders in Moskou bijeen Radio-Moskou meldt dat de hoge functionarissen der communistische partij uit alle delen van de Sowjet- naar Moskou zijn gekomen, waar :n het partijhoofdkwartier beraad slagen over de uitvoering van de op het 22ste partijcongres genomen be sluiten. Radio-Moskou meldde dat de com munistische partijleiders thans drie rapporten bespreken, die over de op het 22ste partijcongres genomen be sluiten zijn uitgebracht. bijeenkomst der Russische leiders. Volgens hen wordt de indruk gewekt dat het hier een routinebijeenkomst betreft, die mogelijk is uitgeschreven in verband met de campagne voor de algemene verkiezingen, die achttien maart a.s. in de Sowjetunie worden gehouden. Egyptische boeren naar Syrië? De Syrische minister voor hervormin gen van de landbouw, Bakr Kabbani, heeft gisteren meedegeeld dat Egypte van plan was vier miljoen Egyptische boeren over te brengen naar de vrucht bare streken in Syrië. Syrië had volgens een volkstelling 4.6 miljoen inwoners. Over- an vier miljoen Egyptische 1 de samenstelling van de be de toenmalige noordelijke van de Verenigde Arabische Republiek volkomen hebben veranderd. planting volking 2 Aanzienlijke uitbreiding q Herziening van de organisatie- en opleidingsprogramma's voor reser- A Algemene toeneming van de bewape ning en uitrusting van alle conven tionele strijdkrachten, zodat deze overal ter wereld kunnen deelnemen aan be perkte oorlogen van lange duur. Vooral de marine en de luchtmacht zullen ip het komende jaar aanzienlijk versterkt worden. Bij de luchtmacht zal het accent gelegd worden op do vervaar diging van intercontinentale raketten en de marine zal voornamelijk uitgebreid worden met duikboten met Polaris-raket- ten en met atoomduikboten. Schuilkelders Verder is een grote post op de de fensiebegroting bestemd voor de bouui van schuilkelders, die aan vijftig mil joen mensen plaats moeten kunnen bieden. De president verzocht de verleden jaar aanbevolen voorstellen voor een be lastinghervorming kort na het begm van de nieuwe zitting van het Congres goed te keuren. Hij herhaalde het reeds in zijn State of the Union-boodschap gedane verzoek tot vrijheid van handelen ter verlaging van het tarief der inkomstenbelasting bij wijze van anti-recessiemaatregel. De vermindering van uitgaven voor de steun aan de landbouw, het tekort bij de posterijen en de lagere uitgaven door het aflopen van de tijdelijk ver- hoogde steun aan werklozen geeft arm slag voor hogere uitgaven voor onder wijs. gezondheidszorg, volkshuisvesting en ontwikkeling van natuurlijke hulp bronnen. Koude oorlog reageerd op de „koudc-oorlogsbegro- ting", die Kennedy heeft ingediend. De skeptlci kondigden aan pogingen in het werk le zullen stellen de ultga- -1 drastisch te besnoeien. De Sowjetunie blijft ten aanzien van Berlijn en Duitsland een on verzettelijk standpunt innemen. Volgens niet-bevestigde berichten uit Washington zouden de Russen als voorwaarde voor een regeling van de Duitse kwestie als eis stel len, dat Russische troepen in West- Berlijn worden gelegerd. Ten over vloede heeft het Russische rege ringsorgaan Izwestia verklaard, dat het sluiten van een vredesver drag met Oost-Duitsland voor de Sowjetunie meer dan een formali teit betekent. Uit het tweede gesprek, dat de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Llewellyn Thompson, gehad heeft met minister Gromiko, is wel duidelijk ge worden, dat de Sowjet-eisen inzake regeling van de kwestie-Berlijn onver anderd zijn gebleven. Gromiko over handigde Thompson een memoran dum, dat in dezelfde hardnekkige geest zou zijn opgesteld als de Rus sische houding geweest is sinds het gesprek tussen Kennedy en Chroesj- tsjcf in Wenen vorig jaar. Het onderhoud met Gromiko W3S niet zo bemoedigend geweest als sommigen hadden durven hopen en kwam overeen met de inhoud van het memorandum. Gromiko zou het Amerikaanse voorstel de toegangswegen 1 Oost-Duitsland onder internationale cc trolc te stellen, van de hand hebben f Op zijn persconferentie bevestigde minister Rusk, dat de peilingsgesprek- ken van Thompson met Gromiko geen wijziging van betekenis in het Russi sche standpunt hebben aangetoond. Dit betekent, dat ook nog geen redelijke basis voor eventuele onderhandelingen is gevonden. Rusk verwachtte wel, dat de gesprekken zullen worden voortgezet. Naar aanleiding van het standpunt van verschillende westelijke leiders, dat er een mogelijkheid bestaat dat een ver drag tussen de Sowjetunie en Oost-Duiïs- land mogelijk niet meer zou zijn dan een formaliteit om het gezicht te red den, waardoor voortzetting van de status quo in West-Berlijn zal kunnen voortduren, heeft het Russische rege- ringsblud Izwestia een artikel geschre ven. waarin het Sowjet-standpunt nog eens duidelijk wordt uiteengezet en te gelijk verhard wordt. Het zou naïef zijn te veronderstellen, aldus de Izwestia, dat een vredesver drag met Oost-Duitsland voor de Sow jetunie alleen maar een formaliteit zijn. Het verdrag „moet vergezeld gaan van een regeling van alle kwesties, die opgelost zouden worden als alle 'anden. Na het eerste gesprek tussen Thomp son en Gromiko kwam dc Izwestia ook met ccn krachtig kommentaar. Het v» klaarde toen. dat niet onderhandeld k: worden, wanneer de geallieerden vj plan zijn In We.st-Berlljn te blijven. Het gemeentebestuur van Oberhausen in Rijnland heeft zijn vroegere Jood se stadgenoten die nu in Israël wonen, uitgenodigd de eeuwfeesten bij te wonen, die in september van dit jaar gevierd wor den. De stad zal een ge denkboek uitgeven „ter ere en dankbare nage dachtenis van onze vroe gere Joodse burgers, die slachtoffer zijn geworden van de nationaal-socialis- tische vervolging en wier schokkend en tragisch lot ons met diepe schaamte en rouw vervult". I „Wij hebben lord Snow- don op grond van zijn be roepsbekwaamheid ge vraagd of hij bij ons wilde komen werken. Wanneer zijn naam gunstig werkt, is dat des te beter. Maar vergist u zich niet: wij zullen hem werk te doen geven", aldus heeft Roy Thomson, de eigenaar van de Sunday Times, giste ren in Londen verklaard. Na de verslaggevers ver zekerd te hebben, dat hij niet wist welk salaris Snowdon zou ontvangen, vervolgde Thomson: „Het is wel duidelijk, dat zijn nieuwe naam niet vreemd is aan zijn tewerkstelling bij de Sunday Times. Zal de verkoop hierdoor stij gen? Ik hoop het". I Amsterdam wordt op het ogenblik geplaagd door tienduizenden spreeu wen, waartegen de afde ling beplantingen van pu blieke werken een „koude oorlog" is begonnen. Ieder jaar heeft Amsterdam veel last van spreeuwen in de zwermperiode, maar de aantallen zijn dit jaar wel erg groot. Wegen zijn onbegaanbaar en arm dikke boomtakken breken onder het gewicht van de spreeuwen. Men be strijdt de dieren door het lawaai van ketels, het af steken van vuurwerk en het plaatsen van een op gezette uil. Bij het Cen traal Station is een ge luidswagen geplaatst die voortdurend angstkreten van spreeuwen ten gehore brengt. I Yves Saint-Laurent, die faam verworven heeft als hoofdontwerper van Christian Dior en daarna kort van het toneel ver dween, verhuist binnen kort naar een luxueus pand in de Rue Spontini. Daar zal hij op 29 januari zijn nieuwe mode lance ren. In de herfst van I960 kwam de stormach tige carrière van dc jeug dige ontwerper abrupt tot een einde door de wei gering van het huls Dior hem na zijn militaire dienst weer aan te nemen. Saint-Laurent was uit de dienst ontslagen na zes weken met een zenuw instorting in een zieken huis te hebben gelegen. Saint-Laurent deed Dior een proces aan, dat hij won, maar waartegen Dior in beroep ging. De zaak zal In maart opnieuw be-1 handeld worden. Alles wat 11 wilt weten. En snel. In deze krant. Toch heeft ze iets eigens. Dat past bij ivie u op de bon set. „Dat zit zo99 is dan voor u. in envelop (of op kaart geplakt) verzenden aan U kunt noteren als nieuwe abonnee; Datum van Ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was lk al abonnee. Voor het aan brengen van bovenstaande nieuwe abon- iee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO of TIP PARADE Doorhalen wat niet van toepassing is) Schrijf hier uw eigen n n adres: „Dat zit Zoen Tip-Parade boeken boordevol met on gelooflijk handige wenken zijn niet in de winkel te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5