Reacties op akkoord van Brussel zijn gunstig Openbare debat over het incident' niet uitgesloten VOORLOPIG OORDEEL VAN C.B.T.R. Donner verloor van rivaal Robatsch Discussie over transportband in raad van Zoeterwoude TEGENSTRIJDIGHEID WEKT BEVREEMDING Geflatteerde zege van Ter Leede tegen Lisse DAMMEN Baba Sy leidt vierkamp in Leiden Henk v. cl. Grift won in Stange Nieuwe mantel-c.a.o. voor de tuinbouw Beroep van Oe Thant: 19«l KTEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 18 JANUARI 1962 (Van onze soc.-econ. redactie) r~iE Raad van Ministers van de Europese Economische Gemeenschap heeft besloten tot overgang naar de tweede vierjarige etappe. Hoe wel dit besluit voor het hele Nederlandse bedrijfsleven van het grootste belang is, mag toch wel een uitzondering worden gemaakt voor het land- bouw-bedrijfsleven. Bij de Benelux is de landbouw achtergebleven bij de onderlinge economische samenwerking tussen de drie landen. Nederland wilde tot elke prijs voorkomen, dat zich hiervan bij de EEG een herhaling zou voordoen. En daarom is er thans in de eerste plaats in het agrarische bedrijfsleven van ons land voldaanheid over het resultaat van Brussel. De landbouw zal onverkort meegenomen worden in de economische integratie van de zes-lid-staten. Landbouwbeleid EEG nu gelijk gericht Desgevraagd verklaarde men ons in de zijde van de Ned. Ohr. Boeren- en Tuindersbond. globaal tevreden te zijn met het bereikte resultaat, Het is voor de eerste maal na de oorlog, dat het een internationale organisatie ge lukt is in zo vergaande mate te komen tot samenwerking op het gebied van de landbouwpolitiek. 'Het is gelukt de zes landen van de EEG, wat de landlbouwpolitiek betreft, die onderling wezenlijk verschillen, ge zamenlijk onder te brengen in één hok, namelijk dat van het in grote lijnen door de Europese Commissie ontworpen systeem van heffingen en richtprijzen. Het grondpatroon van dit voorstel is aanvaard. De ministerraad heeft gedu rende de afgelopen drie weken alleen Op onderdelen correcties aangelbracht. Het heffingen- en richtprijzenstelsel is wat gematigd en getemporiseerd uit de bus gekomen. De doorvoering is ge spreid over drie jaar. Zo zijn met name de consequenties van de heffingen en de richtprijzen, die dienen om de prijs- en produktieverechillen tussen de lan- Iden voorlopig te overbruggen, voor be paalde streken van Duitsland verzwakt. De directe prijsdalingen zullen daar maar beperkt zijn. In deze gebieden zal de mogelijkheid bestaan vraohtsuhsidies te verlenen of op andere wijze in de markt in te grijpen om de prijzen voor- lopig neg op een hoger niveau te hou- ^en ^an 'n Eur°Pees verband gezien eigenlijk wenselijk is. Winstpunt Het grote winstpunt ls, dat men er ln geslaagd ls, voor de Europese land bouwpolitiek een instrumentarium op te bouwen dat voor alle landen de land bouwpolitiek een gelijke gerichtheid geeft cn onderling vergelijkbaar maakt. Er komt een gemeenschappelijke con trole op handelspolitieke maatregelen, zoals het toepassen van handelsrestric ties en het verlenen van subsidies. De economische overlegvoerlng ls gebonden aan bepaalde spelregels, die uniform gelden voor alle lid-staten. eer talrijke maatregelen in de di- landen ter bescherming van de eigen agrarische produktie, worden nu vervangen door een enkele maatregel. Door deze uniformering van het sys teem valt er in de hele zaak var Diploma-zwemmen Jongens, diploma A: Albert Crama; Ton Swaneveld; Hans Meyer; Robert Loon; Tjeerd Lopes Cardoso; Nico Lof; Pieter Kop: Kees Hundersmarok; d. Hoed; Hendrik Henzen; Dick Hensing; Erik Gerbrands; Jacob Fioole; Machiel Delfos; Hendrik Brandwijk; Ro nald Menges; Dirk Zuyderduin; Hendrik v. d. Woerd; Dick de Wit; Reinier Vol- kers; Chris Smits; Johannes v. d. Reyden; Joop Platteel; Jacob v. d. Plas; Walter van Krieken; Ronald Bliek; Nicolaas Bliek; Edmond Fallaux; Michiel Dorre- paal. Meisjes, diploma A: Marijke Zierikzee; Wilhelmina Siera; Antoinette v. d. Vliet; Antje Versteegt; Johanna Valk; Judith Slijkhuis; Sylvia Sjaardema; Ditha Sigtenhorst; Johanna Noppe; Catharina Kop; Ria v. d. Hout; Klara v. d. Hout; Maria Hagen; Critiene den Edel; Jacque line Beekmans. Jongens, diploma B: Johannes 1 Woerd; Arnold de Roode; Gijsbertus Plomp; Peter Lamboo; Peter Kriek; Hendrik Hekking; Jan Gerbrands; Wil lem Coers; Justus v. Krieken; Robert den Hertog; Jan Slaman. Meisjes, diploma B: Cornelia Bink; Henny Bonte; Petra van Deventer; Hen- -riëtte v. d. Horst; Noortje Kuperus; Hen- drika Libochant; Kitty v. d. Mey; Rieki Neuteboom; Cornelia Noppe; Johanna van Stad en; Gonny Eradus; Annemarie d. Berg; Johanna v. d. Wilk; Marina de Groot. Ouderavond atleten Evenals vorig jaar organiseert de A.V. Holland morgen om 6.45 uur, een ouder avond voor de ouders van de junioren cn de pupillen die trainen der leiding van de heer J. van Heek, in de gymnastiekzaal aan het Noordeinde, ingang Galgewater (via een poortje naast no. 10). Europese landbouwpolitiek beweging te krijger in de richting van een Europe se gemeenschappelijke landbouwpolitiek. Het voor all" landen geldende hef fingensysteem ter overbrugging van de verschillen in Drijs en produktie geeft de Euro'>ese landbouw ook een gemeen schappelijk inzicht naar buiten. Want ook aan de buitengrenzen van de EEG zullen uniforme maatregelen gelden. Alleen in uiterste noodgevallen is ont snapping aan het heffingensysteem mo gelijk. Hiervoor is een aparte clausule opgenomen. Op deze wijze zijn de scherpste kanten van plotselinge markt verstoringen na ingang van de tweede fase van de EEG weg te nemen. Dil kan bijv. zijn het sterk overvoerd wor- den van een land met een bepaald pro- dukt. Hiervoor gelden gemeenschappe lijke noodmaatregelen en een gemeen schappelijke controle. Samenvattend kan gesteld worden dat voor de landbouwpolitiek een gemeen schappelijk uitgangspunt is gevonden en dit is reeds van enorme betekenis. Er is nu een raamovereenkomst waarbin nen de prijzen en de structuurpolitiek in de verschillende landen dichter naar elkaar toe kunnen groeien. Men kan het teleurstellend vinden dat e minsters in Brussel hieraan wezen- jk nie: toegekomen zijn, maar ander zijds dient in aanmerking genomen te worder dat hiervoor een duidelijke ba sis is gelegd. Het zal zo kunnen komen tot afschaffing van alle grenssluitingen onder a.le omstandigheden en tot het verbieden van een invoerstop. Geen verlies In het algemeen kan gesteld wor den, dat het Nederland gelukt is de basis te leggen voor een positie van onze agrarische bedrijfstakken, welke geen achteruitgang betekent vergele ken bij de huidige onderlinge krachts verhouding. Dit neemt niet weg, dat er de komende jaren door de verschil lende bedrijfssectoren binnen het agra rische bedrijfsleven nog wel eens een robbertje gevochten zal moeten wor den als het gaat om het oplossen van praktische moeilijkheden in het vlak van het Europese landbouwbeleid. (Op de betekenis van het akkoord van Brussel voor de diverse sectoren van het agrarisch bedrijfsleven, hop^n wij nog nader terug te komen.) HOOGOVENSCHAAKTOERNOOI De spanning is in Beverwijk weer toe genomen. Jan Hein Donner die na vijf ronden een volle punt meer had ver overd dan zijn naas- loor woensdag met wit van de Oosten rijkse grootmeester Robatsch. Daarnaast won de Belgische grootmeester O'Kelly en staat dr. Trifu- novic zeer goed tegen Van Scheltlnga. Een en ander houdt in, dat de strijd om de eindzege geheel open is geworden. Donner speelde tegen Robatsch een Ben-Oni, die aanvankelijk geheel nor maal verliep. Een onvoorzichtige ma noeuvre vrij spoedig na de opening gaf de Weense grootmeester echter ge legenheid tot een diepe combinatie, die de kwaliteit kostte, maar hem een zeer groot pionoenoverwicht opleverde. Na harde strijd zette hij de kansrijke posi tie in winst om. O'Kelly versloeg Henneberke. die zich van de Aljechin-vendediging bediende. Deze opening is tamelijk omstreden en toen zwart daarbij nog een onbekende variant koos, nam hij zulke risico's dat het voor de Belg een kleine moeite was de overmoed van de Nederlander af te straffen. Grootmeester Bisguier verloor van de Indiër Aaron. Het was een merkwaar dige nederlaag want wit had omstreeks de vijftiende zet een groot stellingsover- wicht verworven. Hij verspeelde dit ten dele. blunderde en verloor een stuk, om ten slotte nog een toren cadeau te LangewegKottnauer speelden en Engelse partij, die steeds in positionele banen bleef. Toen de dames werden ge ruild, kwamen beide spelers spoedig re mise overeen. Dr. Trifunovic zette tegen Van Schel- tinga een diep berekende positionele partij op het bord. De dames werden vroegtijdig geruild, doch toen kreeg wit een licht overwicht, dat hij bijzonder knap vergrootte. Ten slotte won hij een pion bij betere stelling. De afgebroken partij biedt de Nederlander nog slechts weinig perspectieven. Resultaten De resultaten van de zesde ronde waren: Grootmeestergroep: Donner (Ned.) Robatsch (Oostenrijk) 0—1; Bisguier (V.S.)—Aaron (India) 0—1; Langeweg (Ned.)—Kottnauer (Eng.) Trifu novic (Zuidsl.)Van Scheltinga (Ned.) afg.; O'Kelly de Galway (België)—Hen neberke (Ned.) 10. 1/2. Donner en Robatsch, beiden 4 pt: 3 Langeweg 314 pt: 4. Trifunovic 3 pt en 1 afg.; 5/6. O'Kelly de Galway en Kott nauer, beiden 3 pt; 7/8. Aaron en Bis guier, beiden 214 pt; 9. Henneberke 2 pt: 10. Van Scheltinga 114 pt en 1 afg. Meestergroep A: Eising (Dl)Puig (Spanje) 1414; Bink (Ned.)Baren- dregt (Ned.) 1414; Kuijpers (Ned.)— Fazekas (Eng.) afg.; Wade (Nw. Zeel.) Scafarelli (It.) 1414; Parma (Zuidsl.) Durao (Port.) 1414. Afgebroken partij uit de 5de ronde: FazekasBink 1414- Na zes ronden heeft Parma met 5 pt de leiding op de tweede plaats geyolgd door Scafarelli met 4 pt. Wade. Baren- dregt, Puig, Bink en Eising bezetten met GISTERAVOND heeft de gemeenteraad 7 van Zoeterwoude een krediet van f 1200 beschikbaargesteld voor de aan koop van verkeersborden in verband met de wijziging van de grenzen van de bebouwde kom. Een voorstel van B. en W. een krediet van f4000 te verlenen voor de aankoop van een transportband stuitte op tegenstand. B. en W. vonden de aanschaf van een transportband noodzakelijk om spoedig zand te kunnen laden wanneer gladheid van de wegen moet worden bestreden. Ook voor andere werkzaamheden bij ge meentewerken is de transportband nut- Itig. De heer J. H. van der Ploeg was niet overtuigd van de noodzakelijkheid. Hij vroeg zich af of dit krediet wel verant woord is. De heer Van der Geest schaar de zich achter hem en de heer Van Mil vroeg het voorstel terug te nemen. De heer J. B. van Diemen stelde de vraag of inschakeling van particuliere bedrij- wel is overwogen. Dat zou voor deliger en efficiënter zijn. Wethouder Van Hofwegen zei, dat B. en W. zijn uitgegaan van de gladheids- bestrijding. Maar ook bij tal van andere werken zal men gemak hebben vai transportband Het voorstel van B. en W. werd genomen met 7 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heren Van Mil, Van der Geest, Paardekooper, P. J. Koek en Joh. van Vliet Vervolgens ging de raad in besloten vergadering. ieder 3 pt de 3e tot en met de 7e plaats. Meestergroep B: Mohrlock (Did) Sandor (Hong.) 10; Gereben (Israël) Bakker (Ned.) 10; Rellstab (Did)— Perez (Spanje) '4"4; Castagna (Zwits.) Smederevac (Zuidsl.) 10; De Rooi (Ned.)Kramer (Ned.) afg. Gereben en Mohrlock delen de eerste plaats met ieder 4!4 pt. de (gedeelde» derde plaats is voor Smederevac en Ferez. Zij hebben ieder 3% pt. Damesgroep: mej. mr. De Klerck (Ned.)mevr. Timmer (Ned.) 01; me vrouw Heemskerk (Ned.)mevr. Bee- laerts (Ned.) 10; mevr. Spook (Ned.) mevr. Sinca (Hong.) 01; mevr. Van der Veen (Ned.)—mevr. Tranmer (Eng. 0—1; mevr. Sunnucks (Eng.)—mej. Jo- vanovic (Zuidsl.) afg. De leiding is in handen van mej. Jo- vanovic. die met 5 pt en 1 afg. de eerste plaats bezet. Mevr. Sinca is met 5 pt tweede, mevr. Sunnucks met 4 pt en 1 afg. derde en mevr. Timmer met 4 pt vierde. Afgebroken partij uit de 5de ronde mevr. Traunmermevr. Spook SKIËN Mej. Burgerhout en Lukowski wonnen Barbara Burgerhout, kampioene 1961 en Peter Lukowski. veelvuldig oud-kam pioen van Nederland, hebben de eerste dag van de Ned. ski-kampioenschappen in Lenzerheide (Zwitserland) geheel be heerst. Beiden zegevierden in de reuze- slalom met grote overmacht. Renee Palm, houdster van de jeugdtitel, scheen aanvankelijk Barbara Burgerhout te gaan bedreigen, doch een val op het laat ste deel van de piste schakelde haar uit voor een hogere klassering. Ze kwam niet verder dan de vierde plaats. De weersomstandigheden waren op deze eerste dag bijzonder goed, doch de staat van de piste was matig. De he rn moesten 2200 meter afleggen met in hoogteverschil van 200 meter. Er aren 43 poortjes in de piste opgenomen. Voor de dames was het parkoers inge kort tot 2000 meter met 245 meter hoog teverschil en 33 poortjes. Er namen vijf dames en dertien he in aan deze reuzeslalom deel. De uitslag is: 1 Barbara Burgerhout 30.6; 2 Anna de Lint 2.45.4; 3 Jannie Kets de Vries 2.56.-; 4 Renee Palm 3.00.2; 5 Paula Stevens 3.19.2. Heren: 1 Lukowski 2.50.8; 2 Van Lan- keren 3.14.-; 3 Denknatel 3.20.4; 4 De Lint 3.21.2; 5 Ter Haar en Van den Bergh beiden 3.21.8; 7 Van Megen 3.22.6; 8 G. Kruyt 3.23.8; 9 E. Kruyt 3.28.-. BRIEF VAN DE QUAY MORGEN IN KAMERCOMMISSIE VOOR enige tientallen bezoekers heeft Ter Leede met drie invallers, gisteravond een lichtwedstrijd tegen Lisse gespeeld in het sportpark aan de Menneweg. Het was een wedstrijd met twee speelhelften. Niet al leen de normale helften van tweekeer 45 minuten, maar ook van twee totaal verschillende spelbeelden. Voor de weinigen die de koude wind hadden getrotseerd, viel er niet veel te genieten. Een toeschouwer meen de dat de voetballers waarschijnlijk nog schaatsbenen haddenHet tem po lag behoorlijk hoog en dat is bijna de gehele wedstrijd zo gebleven. Maar voetbaltechnisch werd er vaak geklungeld. Van beide kanten. Een blunder van de Lisser-achterhoede stelde Sassemer midvoor Manus Mo lenaar al na drie minuten in staat te scoren; 1-0. Maar toen nam Lisse het heft in han den. En wat we nu bijna drie kwartier lang mochten aanschouwen was een van onze merkwaardigste voetbalervaringen. Bijna 40 minuten belegerden de Lisser oranjehemden de Ter Leede-veste, maar een doelpuntje kon er niet af. Er vie len grote gaten in de verdediging van de Sassenheimers. De Llssenarep zagen echter geen kans de weg naar het net te vinden. Bovendien stak doelman De Vries in goede vorm. En zie hoe vreemd een voetbal kan rollen. Een uitval van Ter Leede tien minuten voor de rust dwars door een verbouwereerde Lisse- verdediging en Manus Molenaar scoor de het tweede doelpunt voor Ter Leede: 2—0. Verdiend was dan ook zeker het tegenpuntje dat de Lisser rechtsbuiten Martin van Diest drie minuten hierna maakte: 21. Na de hervatting kwam dan die tweede speelhelft, die zo geheel verschillend was van de eerste. Er werd beter gespeeld en we constateerden zelfs verdienstelijke pogingen samen te spe len. hetgeen resulteerde In aardig opge zette aanvallen, vooral van Ter Leede. Gelijkmaker De in de eerste helft al ve»rd ïende ge- MORGENOCHTEND komen in het Tweede-Kamergebouw de vaste Kamercommissies voor buitenlandse zaken en defensie bijeen voor een beraadslaging met minister-president prof. De Quay, de minister van buitenlandse zaken mr. Luns, de minister van defensie ir. Visser, en staatssecretaris De Jong, eveneens van defensie, over het incident, dat zich in de wateren bij Nieuw-Guinea heeft voorgedaan. Aanleiding hiertoe is de vertrouwelijke brief, die prof. De Quay gistermiddag aan de vaste com missie voor buitenlandse zaken heeft doen toekomen. Naar verluidt heeft de inhoud van dit schrijven een betrekkelijk groot aantal leden van de commissie niet voldaan. schijnt als vaststaand te mogen worden aangenomen, dat «ij geen uiteensetting bevat over het verdere beleid, dat de regering in de naaste toekomst denkt te volgen. Prof. De Quay heeft vol staan een beknopte uiteenzetting over het militaire treffen bij Nieuw-Guinea. Hij heeft eraan toegevoegd, dat de re gering nog niet van alle feiten op de hoogte was. Het schrijven bevat voorts een op somming van de diplomatieke stappen, die de Nederlandse ambassadeurs bü de daarvoor in aanmerking komende regeringen met betrekking tot de Nieuw-Guineakwestie hebben gedaan. De vaste commissie voor buitenlandse zaken heeft gistermiddag slechts twin tig minuten over de brief vergaderd. Na afloop van haar bijeenkomst deelde de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L G. Kortenhorst, in de openbare verga dering mee, dat was besloten, vrijdag morgen weer bijeen te komen, samen met de vaste commissie voor defensie, en voor deze bijeenkomst ook de vier ge noemde bewindslieden uit te nodigen. De vaste commissie hoopt, dat het daarna mogelijk zal zijn, de Kamer over deze aangelegenheid nader in te lichten. Mocht de regering, naar het oordeel van de commissie, ook mor genochtend nog geen bevredigende in lichtingen verschaffen, dan is het niet uitgesloten, dat de commissie zal aan dringen op een openbaar debat. De Kamer zou dan eventueel aan het be gin van de volgende week of misschien zelfs zaterdag a.s. weer bijeenkomen. Dit zal een doorkruising betekenen van de oorspronkelijke plannen. Immers zou de Kamer, bijzondere gebeurtenissen voorbehouden, vanavond op reces gaan en dit reces zal, alweer volgens de oor spronkelijke plannen, tot 20 februari duren. Het is echter altijd mogelijk, het reces te onderbreken als de omstandig heden dat eisen. Voor de gedachte om ir comité-generaal dus met gesloten deu ren over de jongste ontwikkeling rond N. Guinea te vergaderen, blijkt de Kamer niet geporteerd. Na de gebruikelijke openingswoorden zat er gisteravond in Den Ver gulden Turk al direct spanning in de beide partijen, waarbij bleek dat het de Scnegaelzen Baba Sy, de komende wereldkampioen, en Abdoul, Man- sour Kouate niet voor de wind zou gaan. Deze merkwaardige Afrikanen, die, zoals zij nog eens duidelijk te kennen gaven, volstrekt niet in Neder land zullen gaan wonen en werken, hadden 's middags in een Leids wa renhuis de hele boel op stelten gezet door als havikken op de bakken met damesondergoed aan te vallen waarin zij grepen en graaiden dat het een aard had. Het bleek dat zij zich zelf in Dakar er mee tooiden. Tijdens de pairtijen kreeg Baba Sy van uit Huizen per telefoon nog eens de be trekking vain vertegenwoordiger aange boden, doch hij had er geen oren naar. Ln zijn partij tegen Mertens opende hij met 32—28. wat beantwoord werd met de centra matoot 1923 waardoor zwart voorlopig beheerser van het mid denbord bleef terwijl de Senagalees voortdurend naar zwakke punten bleef tasten, die echter niet te vinden waren. Geruime tijd bleef men nu van beide kanten laveren totdat de groeperingen zich gingen sluiten en de tempi hoogst belangrijk werden. Toen bleek dat Sy in moeilijkheden was gekomen. De stand was op dat ogenblik zwart: 3, 6, 11. 13, 16, 17 19. 23, 24. 26: Wit: 25, 27, 23, 32. 33, 35, 36. 38. 42. 43. Dit was na de 44ste zet van wit. Hier kon Mertens gewoon doorspelen in het klassieke systeem daar hij voordelig stond doch hij wilde het onderste uit de kan hebben en for ceerde de stelling met 2631, waarna Baba Sy wel met 33—29 moest doorzet ten en bleek dat zijn partner het te rugwerpen met 3227 over het hoofd had gezien waarna diens eindspel niet méér te redden was. Van Leeuwen had de wat minder be kende Kouaté te bestrijden doch ook hier was Leiden uitstekend op dreef. Men speelde dezelfde openingszetten als in de andere partij en kwam na divense om wegen eveneens in het bekende beeld van de klassieke partij terecht. Een val strik bij de 29-ste zet werd handig door Van Leeuwen vermeden. Aardig was het te zi enhoe de natuurdammer Koua-té zijn kroonschijf rustig in dit soort standen opspeelt en strategisch gebruik1.. De Se nagalees gaf bij de 38-ste zet een offer doch bewerkte daarmee een combinatie mogelijkheid van Van Leeuwen wat deze DAMMEN Baba Sv won in Leiden De Senegalees Baba Sy zegevierde woensdagavond na een drie en half uur durende wedstrijd over de Leidse kunstschilder Jos Mertens in het inter nationale damtoernool dat gisteren cn vandaag ln Lelden wordt gehouden. - Kouate speelde remise tegen de Leidse kampioen Jan van Leeuwen Na de eerste ronde ziet de stand er als volgt uit: 1 Baba Sy (Senegal) 2 pt: 2 en 3 Kouate en Van Leeuwen ieder 1 pt; 4 Mertens 0 pt. lijkmaker voor Lisse -kwam na twintig minuten spelen in de tweede helft, na een blunder van de Ter Leede-verde- diging: 2—2. Acht minuten voetballen verder speel de midvoor Molenaar zich op fraaie wijze vrij en hij gaf een droompassje aan linksbinnen Van Ginhoven, die achte loos met zijn been zwaaide en de bal over keeper Hogendoorn heen lepelde: 3—2. Ter Leede had nu de smaak te pak ken. Binnen een minuut rondde Manus Molenaar een mooie aanval over rechts af met een strak schot: 42. Acht minuten voor het slot kwam de Lisser rechtsbinnen Van Wieke ren alleen voor de keeper, die stok stijf bleef staan en zich pas weer be woog toen hij de bal uit het net moest halen: 43. En met deze enigszins geflatteerde zege voor Ter Leede kwam een einde aan oefenpartij, die zorgen baart voor de Sassenheimers in verband met de belangrijke ontmoeting van zaterdag *eaen Quick Boys. Rest te vermelden, dat de Lisser voerder Bon enkele minuten voor een blessure opliep, waardoor hij het veld moest verlaten. Opstellingen: Ter Leede: De Vries, J. Tijssen. K. Molema, H. Tijssen, W. Slui- mers. P. de Bruin. K. Molenaar, C. Mo lenaar, H. Molenaar, Van Ginhoven, D. van Biezen. Lisse: A. Hogendoorn, A. in t Veld, K. van de Zwet, A. Boon, Kees v. d. Zwet. F van Gerven, M. van Diest, W. van Wiekeren. H. van Kesteren, A. Bon, S> Vink (v.r.n.l.). VOETBAL Ned. jeugdelftal gelijk tegen militairen Het Ned. Jeugdelftal (16—18 jaar) be haalde woensdagmiddag ln Hilversum ln de oefenwedstrijden tegen het Ned. militaire elftal een gelijkspel: 2—2. Bij rust had de jeugdploeg een 2—0 voorsprong genomen, door doelpunten van rechtsbuiten Giesen (Roda Sport) en Ridderhof (Enschedese Boys). Na rast scoorden De Graaf (Sparta) en Senders (Willem II) voor de militairen. gé- bouw in Neurenberg, waarin zo wel de kantoren als opslagruimten van een warenhuis waren gevestigd, heeft gisteren minstens twintig men senlevens geëist. Voorts zijn er tien gewonden, van wie er één, vrouw, in levensgevaar verkeert Tegenstrijdigheid Tegenstrijdigheid van een aantal be richten, die uit Hollandia Den Haag heb ben bereikt, heeft naar het schijnt, bij veel Kamerleden bevreemding gewekt. Men wenst voorts opheldering over een verklaring van de commandant van de Nederlandse strijdkrachten in Nieuw- Guinea schout-bij-nacht L. E. H. Reeser. Deze schijnt in Hollandia te hebben ge zegd, dat Soekarno al zijn redenaars talent nodig zal hebben, wil hij de Indo nesiërs opnieuw bewegen tot een aanval op Nieuw-Guinea. Men vreest, dat door de gemelde tegenstrijdigheid en het feit, dat militair gezaghebber politieke verkla ringen zou hebben afgelegd, een on overzichtelijk beeld wordt geschapen. In parlementaire kringen schijnt men zich derhalve af te vragen, of een der gelijk gebrek aan coördinatie ii voorlichting in het buitenland en met name bij de secretaris-generaal van de voordeel opleverde in de eindstand zwart: 13, 17. 19, 26: Wit: 16, 30. 32. 35, 45, dat na 30—24, enz. echter niet meer dan remise opleverde. Hedenmorgen kregen Senegalezen Neerlamdere elkaar onderling, waarna de paring van hedenavond er als volgt uit ziet: Baba Sy—Van Leeuwen; Kouaté— Mertens. Hedenmorgen speelden Senegalezen Nederlanders tegen elkaar en dus ook de Leidienaars. SCHAATSENRIJDEN Onder verre van ideale weersomstan digheden hebben de hardrijders van de kernploeg woensdag in Stange deelge nomen aan de Internationale wedstrijd over 500 en 1500 meter. Wereldkampioen Henk van der Grift toonde zich van zijn beste zijde door beide afstanden op zijn naam te bren gen. De 500 meter won hij in 43,1 sec. de 1500 meter in 2 min. 20,8 sec. Verras send reed ook Chris Meeuwisse, die dankzij een tijd van 2.23.5 waarmee hij tweede werd op de 1500 meter achter Henk van der Grift de tweede plaats in het totaalklassement bezette. Overigens was het verschil tussen hem en Henk van der Grift ruim twee pun ten. Opvallend waren de matige tij den van Rudi Liebrechts. Op de 500 ter maakte de Vlaardinger een tijd 45,8 sec. op de 1500 meter finishte hij in 2 min. 29. 4 sec als zevende. De uitslag van de 500 meter was: Henk van der Grift (Ned) 43.1 s 2 Edmond Lundsten (Noorw) 43.9 sec; 3 Ivar Eriksen (Noorw) 44,1 sec; 4/5 Chris Meeuwisse (Ned) en Claas Renes (Ned) beiden 44,5 sec; 6 Finn Thorsen (Noorw) 44,7 sec 7 Paul Nelson (VS) 44,8 sec; 8 Kurt Stille (Den) 45.6 sec; 9/10 Rudi Liebrechts (Ned) cn Steinar Sol- berg (Noorw) beiden 45,8 sec; 11 Arie Zee (Ncd) 45,9 sec; 12 Gerben Karsten 9 Zee 229.6; 10 Torsen 2.31.0; 11 Karstens (Ned) 46,2 sec; 13 Jan Mul 'Ned) 46.3 sec. 2.32.1. 1500 meter: 1 Van der Grift 2.20.8; 2 Totaalklassement: 1 Van der Grift Meeuwisse 2.23.5; 3 Lundsten 2.26.4; 4 90.033 pt; 2 Meeuwisse 92.333 pt; 3 Lund- Stille 2.26.5; 5 Eriksen 2.27.5; 6 Nelson sten 92.700 pt; 4 Eriksen 93.267 pt; 5 Stil- 2.29.2; 7 Liebrechts 2.29.4; 8 Solberg 2.29.5; le 94.433 pt Waterpolo Wedstrij rooster veteranencompetitie: 24 januari LZCHVGB, 21.15 uur; 7 fe bruari LZC—AZ 1870, 21.15 uur; 2f bruari DWRLZC, 21.45 uur; 2 maart HVGB—LZC, 21.00 uur. Voor LZC II, heren, zijn de volgende spelers opgegeven: J. Brak; J. Groene- weg; D. Houthoff; L. Julien; G. Kramer; J. Timmermans; A. Wattendorf; L. Zand- voort; S. van Meygaarden; J. van Mey- gaarden; H. Pouw; R. Schmidt; P. Wel. Hieruit zal steeds een keuze wor den gemaakt. Het zevental speelt in afd. 4 van de kring tegen: DKD I; LWV I; LGB I; Sleutelstad 2; De Zijl 2. Op 23 januari LWV I—LZC H; 22.05 (Van onze soc.-econ. redactie) Werkgevers- en werknemersverte genwoordigers in de tuinbouw heb ben een nieuw mantelcontract opge steld ter regeling van de arbeids voorwaarden voor het personeel werkzaam in de tuinbouw. De be langrijkste verbeteringen in het mantelcontract komen neer op een verhoging van de beloning op feest en gedenkdagen van 100 tot 130 pro cent van het normale uurloon. De maximumhuur van een dienstwo ning is verhoogd met f 1 tot f 7,25 per week. Deze huur geldt echter niet in dien er per gewest een andere regeling is vastgesteld. Het College van Rijksbemiddelaars zal zijn goedkeuring aan dit contract moe ten geven. Daarna zullen partijen per gewest nader spreken over eventuele loonsverhogingen en zoals van werkne- merszijde reeds is te kennen gegeven over verhoging van het aantal vrije za terdagen. Op het ogenblik moeten in de tuinbouw tenminste 13 vrije zaterdagen gegeven worden. Dit aantal willen de landarbeide-nsbonden thans verhoogd Over deze dingen wordt door de tuin bouw per gewest gesproken omdat deze bedrijfstak geen landelijke richt- en ga rantieprijzen kent Voor de akkerbouw en de veehouderij gelden wel garantie prijzen. In deze prijzen is een bepaalde produ ktiviteitsstijging ter verhoging van de lonen en eventuele verbetering van andere arbeidsvoorwaarden verdiscon teerd. Daarom kunnen lonen e.d. die akkerbouw en de veehouderij ook op landelijk niveau vastgesteld worden. De tuinbouw welke vrijwel onafhankelijk is van de overheidsfinanciën doet dit echter per gewest, voortbouwend op het landelijke zogenaamde mantelcontract voor de tuinbouw. De opstelling var mantelcontract geschiedt in de hoofdaf deling sociale zaken van het landbouw schap. De gewestelijke besprekingen zullen nu waarschijnlijk op korte ter mijn beginnen. De ingangsdatum vo< cao. tuinbouw is verschillend. Er zijn gebieden met een ingangsdatum v februari, maar in de landbouwgebieden houdt de tuinbouw zich veelal aan de datum van de andere sectoren, namelijk 1 mei. Verenigde Naties Oe Thant niet dc indruk zal wekken, dat Nederland met een dubbel gezicht opereert. Daarnaast zijn vragen gerezen naar aanleiding van het bericht, dat het tref fen met de Indonesische vaartuigen zich heeft voorgedaan op meer dan drie mijl afstand van de kust van Nieuw-Guinea en dus buiten de eigenlijke territoriale wateren. Weliswaar is de laatste jaren de breedte van de territoriale wateren onderwerp van veel internationale dis cussie. maar ons land heeft zich in deze discussie niet geschaard aan de zijde van de mogendheden, die herziening eisten van de volkenrechtelijke opvatting met betrekking tot de driemijlszone. Ook hierover zal ongetwijfeld een duidelijke verklaring van de regering worden ge vraagd. Minister Visser heeft, mede ln ver band met het bovenstaande, aan schout bij-nacht Reeser gevraagd, hem nog maals nauwkeurig op de hoogte te stellen van wat ln de wateren bij Nieuw-Guinea ls voorgevallen en op welke afstand van de kust het Incident heeft plaats gehad. Ook heeft de bewindsman de comman dant van de Nederlandse strijdkrachten opheldering gevraagd over de aard van zijn opmerkingen over Soekarno. Schout-bij-nacht dr. M. W. Mouton, die het vorige jaar de internationale conferentie over het zeerecht in Genève heeft bijgewoond, heeft van ir. Visser de opdracht ontvangen, een rapport op te stellen over de internationale afspra ken met betrekking tot de breedte der territoriale wateren. Naar werd ver wacht zou de bewindsman hierover in de loop van de middag nadere medede lingen doen. Zoals wij reeds in een deel van onze edities meldden, heeft de brief van prof. De Quay aan de Kamercommissie nog voordat zij was ontvangen een rol ge speeld in het parlementaire debat. Gis termiddag aan het begin van de Kamer vergadering uitte de socialistische frac tieleider, mr. J. A. W. Burger, felle kritiek op het uitblijven van het minis teriële schrijven. Naar zijn mening wekte deze trage wijze van werken dc indruk, dat van regeringszijde opzettelijk reke ning werd gehouden met de omstandig heid, dat de Kamer vandaag op reces zou gaan De heer Burger vreesde, dat dc Kamer uiteen zou gaan zonder behoorlijk te zijn ingelicht. Gisteren werd vernomen, dat minis ter Luns vandaag in Den Haag zou terugkeren. Het particulier karakter van zijn bezoek schijnt te hebben in gehouden, dat hij zich in Genève in verband met rugklachten onder me dische behandeling heeft gesteld. Reeds bij de behandeling van dc be groting van buitenlandse zaken bleek, dat minister Luns door rugklachten werd geplaagd. (Vervolg van pagina 1) Het Suezkanaal President Nasser van de Verenigde Arabische republiek heeft de volle steun toegezegd aan alle maatregelen van Su karno om Nieuw-Guimea m bemeten te krijgen, aldus wordt te Djakarta bekend gemaakt. Sprekend aan een staatsbanket in het Merdekapaleis ter ere van de vice-presi- dent der VA.R., veldmaarschalk Abdul Hakim Ameni, zeidie Sukarno, dat hij een brief ontvangen heeft van Nasser „vol woorden van vriendschap, broeder schap en kameraadschap en waarin steun wordt toegezegd voor alle stappen van Indonesië om Nieuw-Guinea uit Neder lands „koloniale handen te krijgen". De vice-president van Sukarno's ad viesraad, Ruslan Abdulg&ni. zeide vol gens Antara, dat Egypte het gebruik van het Suezkanaal voor Nederlandse agressieve doeleinden tegen Indonesië niet zal toestaan. Officiële personen te Kalro lieten zich niet over deze berichten uit. Het bericht over de sluiting van het Suezkanaal deed de ronde op buitenlandse ambassades en in diplomatieke kringen, doch verscheen niet in de plaatselijke pers. Gewoonlijk goedlngellchte maar nlet-offlclële perso nen waren geneigd daaraan weinig waarde ie hechten. De twee Nederlandse vrachtschepen Katcndreclit en Balong kwamen gisteravond In Port Said aan cn zi) zouden hedenochtend door het kanaal mogen varen. De Londense Times schrijft dat er geen juridische gronden bestaan om Ne derlandse oorlogsschepen de doorvaart door het kanaal te weigeren. Nasser heeft in 1956 verzekerd, dat de vrijheid van de scheepvaart geen enkele invloed van de nationalisatie zou ondervinden. Een weigering zou inbreuk op het vol kerenrecht en een woordbreuk zijn. De liberale Guardian acht het onwaarschijn lijk, dat Egypte een dergelijke belofte aan Indonesië zou hebben gedaan. Russische wapens gevraagd De Indonesische minister Subandrio, heeft heden een onderhoud gehad met de Russische ambassadeur, Mlchaüaf, over de versnelling van dc Russische wa- penleverimgen aan Indonesië, Na het onderhoud zeide Subandrio dait er de laatste drie weken geen vooruitgang was geboekt bij de pogingen tot een diplo matieke oplossing van het vraagstuk- Nieuw-Guinea. Zedenschandaal in Utrecht Drie Utrechters zijn door de afdeling zedenpolitie van de Utrechtse recherche aangehouden wegens ernstige zedenmis drijven. Het zijn de 43-jarige chauffeur De G.. de 40-jarige vertegenwoordiger B. en de 22-jarige V.. allen in Utrecht woonachtig. Hun misdrijven strekken zich over een periode van enkele maan den uit. Een van hen zocht in een bekend café in de binnenstad contact met meisjes. Hij nodigde de vaak jonge kinderen uil 's avonds mee naar een feestje te gaan, waarop meerdere malen ernstige zeden misdrijven werden gepleegd. He aantal meisjes, dat bU d« festijnen betrokken was beloopt dc 60.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9