AANDACHT VOOR DE VISSERIJ IN KAMER VAN KOOPHANDEL Flatbouw in Sassenheim Landbouw ook taak bij verwerking en afzet NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 13 JANUARI 1962 Visserijgolfjes TN de nieuwjaarsrede van de voorzitter van de Haarlemse Kamer van A Koophandel werd veel aandacht besteed aan de visserij. De heer En schedé verstrekte interessante cijfers. De stijging in de aanvoer van verse haring, makreel, kabeljauw, schol en tong heeft zich de laatste vijf jaar onafgebroken voortgezet. In dezelfde periode daalde de schelvisaanvoer echter voortdurend. De kwaliteit van verse haring wordt redelijk ge noemd, hoewel ze over het algemeen wat klein van stuk was. In hoofd zaak schreef de voorzitter de stijging van de aanvoer toe aan de voort durende uitbreiding van de kottervloot. De vissoorten waren over het al gemeen prijshoudend, er werd een goede afzet in binnen- en buitenland gevonden. De visconservenindustrie kon behoorlijk van grondstoffen wor den voorzien. De export van verse haring nam af. De totale export van verse en bevro ren zeevis bleef in 1961 vrijwel gelijk aan die van 1960: 25 000 ton. De uitvoer naar België daalde iets. evenals die naar Engeland, de Verenigde Staten en Zwit serland. Naar Duitsland bleef de export bijna gelijk, naar Italië kon wat meer worden verzonden. Een opvallende ver hoging onderging de uitvoer naar Frank rijk, die steeg van 3.651 ton tot 8.150 ton, het gevolg van de enorm toegenomen tongaanvoer op de Nederlandse markt Gelet op de nog voortgaande uitbrei ding van onze vissersvloot met zeer mo derne eenheden, en in aanmerking ne mend de in bepaalde gevallen gunstige uitwerking van de bepalingen van het E.E.G. verdrag, mag een zeker optimis me over de toekomstige ontwikkeling van de zeevisgroothandel niet ongewet tigd worden genoemd. Voor de rond- visaanvoerders was 1961 slecht. De kot ters ging het echter voor de wind. De voorzitter betreurde het dat het rapport van de commissie ontwikkeling zeevisse rij nog steeds niet is verschenen. Men acht het weinig optimistisch ge zien, dat een tot dusverre vooruitstre vende rederij drie moderne trawlers on der vreemde vlag heeft gebracht en aan de andere zijde van de oceaan het be drijf laat uitoefenen. De internationale positie wordt moeilijk nu in Nederland geen overheidssteun wordt verleend, in omringende landen wel. Aan de overheid is nu de taak na het rapport van de com missie-Diepenhorst te beslissen of hel voortbestaan van een grote Nederlandse trawlvisserij een landsbelang kan wor den genoemd. Wordt hier bevestigend op geantwoord, dan zal men het buitenland moeten be wegen de subsidiepolitiek achterwege te laten of zelf een gelijkwaardige steun aan de Nederlandse visserij te geven. In het tegenovergestelde geval zal de vader landse visserij de consequentie moeten trekken dat een verdere investering van kapitalen in de nieuwbouw van traw lers niet meer verantwoord is. Wat er was De IJmulder markt werd door 21 vaar tuigen voorzien van 2376 kisten vis, waarvan 30 schelvis, 670 wijting. 105 gul en kabeljauw. 40 koolvis, 532 spanharing, 350 schol, 21 tarbot 250 diversen. 65 st kabeljauw en 15.000 kg tong. De Noord trawler SCH 126 had 375 kisten, waar van 15 schelvis. 320 wijting. 20 gul en kabeljauw en 20 koolvis. Er werden stij ve prijzen betaald. De pennen noteerden bijvoorbeeld van 80 tot 75 gulden. Ook tong liet zich niet onbetuigd en ging niet onder de vier gulden per kilo van de hand. Op ree Om de noord moesten de trawlers zich met zeer bescheiden vangsten te vreden stellen. Op 60 NB werden een paar trekjes doorgegeven van wat haring en makreel. Op de 58 werd niets ge vangen. Dat was ook het geval bij de P-boeien en op de kust De schippers klaagden over het ongunstige weer. In de Ierse Zee is het ook niet pluis. De (Advertentie) AUTO FINANCIERING AUTO VERZEKERING W. Ouwehand's Ass. Kantoor KAMPERFOELIEPLEIN 1 KATWIJK AAN ZEE TELEFOON 3139 VERZEKERING WETTELIJKE AANSPRAKELIJKHEID voor gezin, bedrijf, motorvoertuigen enz ASSURANTIEKANTOOR VAN DER PLAS Wyborghstraat 7 Tel. 2916 Katwijk aan Zee. Het kantoor voor ai Uw verzekeringen In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 180 kisten wijting. 10 kisten gul en ka beljauw. 4 kisten sprot 150 kisten schol en 4000 kg tong. Ontwikkeling Ook Duitsland heeft zich actief inge zet voor de visserijhulp aan minder ont wikkelde gebieden. Duitse deskundigen zijn in 1960 werkzaam geweest in Thai land. Somaliland, Libië. Guinee. Chili en Mexico. Andere projecten worden voorbereid. Men wees de inlandse auto riteiten op de grote mogelijkheden, die de visrijkdom van hun kustwateren biedt. De ontwikkeling van de visserij in Pent bijvoorbeeld, is verbazingwekkend. In 1948 vingen de Peruviaanse vissers 48.000 ton. in 1960 3.140.000 ton. De vis- meelproduktie nam in dezelfde periode toe van 1000 tot 569.000 ton. De uitbrei ding van het distributienet hield met deze produktiviteitsstijging geen reke ning. De enorme aanvoeren waren bo vendien niet allemaal in eigen land af te zetten, al zou men in Peru niet anders dan vis eten. Peru verscheen op de bui tenlandse markt en werd al spoedig op vismeelgebied de schrik van de West- Europese landen. Ook de Duitse visserij moest tol betalen. De Peruviaanse vis- meelinvasie kwam Duitsland op miljoe nen marken te staan. Daarom wordt het voorbeeld Peru ook als vermaning gebruikt. De huidige visserijlanden zullen in de toekomst re kening moeten houden met con currentie van landen, die nu door hen op de been worden gvholpen. Dc verhoudingsgewijs lagere produktiekos- ten zijn al een groot voordeel voor deze landen. Het ontwikkelingsprogramma moet er daarom voornamelijk op gericht zijn de betrokken landen in staat te stel len de eigen bevolking beter te kunnen voeden en een hogere levensstandaard te kunnen bereiken. (Advertentie) VERSE, zowel als KOELHUISBOTER door omzezt steeds vers voorradig. De Landbouwer VOORSTRAAT 3 TEL. 2136 Op 2 maart I960 besloot de raad tot verkoop van een perceeltje grond, gele gen op de hoek Parklaan/Narcissenlaan, aan de heer H. Visser (thans de N.V. Zomercentrum Zandvoort). De grond zon worden bestemd voor de bouw van een flat met eventueel kantoorruimte en garages. Als verkoopprijs werd over eengekomen een bedrag van f 40 per m2 voor de grond bestemd voor de flat en van f 25.08 per m2 voor de grond be stemd voor de garages. Achteraf is gebleken, dat de bouw van de flat op de desbetreffende grond niet realiseerbaar is, aangezien de wer kelijke situatie niet in overeenstemming bleek te zijn met de situatie op het uit breidingsplan. Tot tweemaal toe werden plannen ingediend. Als gevolg van een en ander heeft Visser een belangrijke financiële strop geleden. Na veel onderhandelingen hebben B. en W. met Visser overeenstemming be reikt omtrent een andere compenserende grondtransactie. Zij stellen thans voor. onder intrekking van voornoemd be sluit, 2 percelen bouwterrein, resp. ge legen op de hoek Narcissenlaan/Gladio- lenstraat en op de hoek Narcissenlaan/ Fl. Sehoutenstraat, groot 2155 m2 en 2490 m2, aan Visser te verkopen voor de prijs van f 25 per m2. Op de grond worden hoogstwaarschijn lijk ééngezinswoningen en een flatge bouw (kleiner dan het aanvankelijk ge dachte flatgebouw gebouwd. Als voor waarde zal worden bedongen, dat de woningen bij voorkeur moeten worden verhuurd of verkocht aan de eigen in woners of aan degenen, die economisch aan de gemeente zijn gebonden. De te bouwen woningen zullen moeten vol doen aan hoge eisen van welstand. Agenda gemeenteraad Donderdagavond acht uur komt de gemeenteraad van Sassenheim bijeen. De agenda: nieuwjaarsrede voorzitter; ver pachting consumptie-verkoop en fietsen stalling op gemeentelijk sportterrein; wijziging bebouwingsvoorschriften, be- l'OORSCHOTEN Bevordering BU beschikking van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen bevorderd tot bouwkundig ambtenaar A bij de rijksdienst voor de monumenten zorg de heer W. J. Berghuis alhier. Over Znid-Afrlka De Gereformeerde mannenvereniging •Dr. A. Kuijper" vergadert donderdag 18 januari in de kerkeraadskamer. De voorzitter, de heer G. Los. zal spreken over het onderwerp: Kerkelijk leven en prediking in Zuid-Airika. Zowel leden als andere belangstellenden zijn deze avond, di eom 8 uur begint, welkom. Groslijst P.v.d.A. De groslijst van de P.v.d_A. voor de gemeenteraadsverkiezingen is als volg! vastgesteld: 1. dr. P. S. Pels; 2. dra. Sto ker; 3. H. J. van Eerde; 4. ir. J. M. Veld huis; 5. drs. M. S. H. G. Heerma van Vos; 6. W. Biesheuvel; 7. mevr. J. J Baarda-Gertenaar; 8. B. Hoogwerf! Kroon; 9. F. van Seijst: 10. G. Nasveld; 11. H. van Wijk; 12. H. J. M. Harms: 13. A. v. d. Kamp; 14. W. Jansen; 15. C. Steenlage. Hervormde Gemeente In 1962 zal ds. Saraber optreden als praeses van de centrale kerkeraad van de Hervormade Gemeente en ds. Meije- ring als scriba. ZEER BELANGRIJKE FOTOAVOND A S. MAANDAGAVOND 8 UUR IN HOTEL NOORDZEE: CANON toont de resultaten, verkregen met de camera's van de beroemde CANON fabrieken Dc heer Fokkema. bekend fotograaf maakte meesterlijke opnamen met de Canon reflex en de volautom. Canonet. ir Echt Hollandse foto's en muziek ir Documentatie Canon camera's ir La Camargue. het prachtige Franse natuurreservaat Zigeunerfeesten in kleur en muziek ir Bij de pottenbakker. ir Kleursvmphonie in abstractie. Projectie gestuurd door bandrecorder. Verzuim deze leerzame avond niet Toegang vrij. FOTOHANDEL D. KRUYT, Voorstraat 9, Katwijk aan Zee, Tel. 2851 horende bij „uitbreidingsplan Sassen heim, herziening 1960"; verkoop grond achter Oude Koningshuys aan Bouwbe drijf A. J. van der Geest te Sassenheim; verkoop grond in plan Bijdorp aan N.V Handel- en Exploitatie-Maatschappij ..Zomercentrum Zandvoort" te 's-Graven- hage. Woningbouw De heer A. J. van der Geest Menne- weg 38, wenst van de gemeente aan te kopen een perceeltje bouwterrein van 1408 m2, gelegen aan de Willibrordus- laan. Op deze grond zal verzoeker 8 koopwoningen en 3 garages bouwen. De woningen zullen worden verkocht aan Sassenhcimers of aan degenen, die eco nomisch aan deze gemeente zijn gebon den. De verkoopprijs kan worden bepaald op 3800 per bouwkavel en 350 per garage, met dien verstande, dat de totale prijs niet minder dan ƒ31.450 mag be dragen. Met de bovenstaande verkoop zal het laatste bouwterrein achter het Oude Koningshuys zijn uitgegeven. Consumptietent en fietsenstalling De voetbalverenigingen Ter Leede en Teylingen wensen van de gemeente een vergunning te ontvangen voor het ver strekken van Consumpties en het tegen vergoeding toezicht uitoefenen op fietsen en andere vervoermiddelen op het ge meentelijk sportterrein aan de Menne- weg. De verenigingen zijn bereid voor deze „verpachting" een pachtsom te be talen van in totaal ƒ200 per jaar. KATWIJK AAN DEN RIJN Bridgeclub „De Brug" Uitslagen van de onderlinge bridge drive van „De Brug": groep groen: de heer en mevrouw Van der Valk 55 p.. S. Visser en D. Parlevliet 54 p., L. van der Plas en J. Parlevliet 53 p., Jac. de Jong en D. van der Plas 52 p., A. de Ruiter en E. van Leeuwen, én de heer en mevrouw C. Duindam 43 p„ groep rood: heer en mevrouw C. den Dulk- Jansz 55 p., P. Wamsteeker en W. Buse- leaar 44 p.. M. D. Hage en W. Klos. én mevrouw Koenraads en H. Booij 38 p., P. Ravensbergen en J. van der Plas 35 p., Tan den Anker 29 p. KATWIJK AAN ZEE Herv. en Geref. jongeren Een verblijdend iets is het feit dat iedere maand een groep jongeren van de Geref. Kerk en de Herv. Gemeente menkomt om samen te onderzoeken te bespreken wat hen in godsdienstig opzicht biedt. Gisteren sprak in Irene ds. W. L. Tukker over het onstaan prediking van de Geref. Bond. De leden van de Geref. Bond zien in de „repeterende breuken in de gerefor meerde gezindte" het bewijs, dat mcr. toch in de Hervormde kerk moet blij- Ds. Tukker deed een beroep op de ge reformeerden in het algemeen tot heid te komen. Vroeger stonden de meenteleden, zowel in de Hervormde als de Gereformeerde Kerken, dichter bij elkaar. Er ontspon zich na de voordracht een levendige discussie. Hoog en laag water Zondag hoog water 9.34 u, 22.14 u.; laag water 5.05 u., 17.37 u. Maandag hoog water 10.48 u., 23.28 u.; laag water 6.15 u., 18.49 u. ROELOFARENDSVEEN K aartwedstrijd Uitslagen van de door de ijsclub Wil- helmina in café De Vier Heemskinderen gehouden kaartwedstrijden: winnaars klaverjassen: 1 Ant van Egmond en Jan Pouw; 2 L Verdcl en Cok van Egmond; 3 Nic Bakker Nz en Jan Hoogenboom Mz; 4 Th l'Amie en Koos Verdel; Win naars kruisjassen: 1 R Paauw en C v d Meer Pz; 2 P de- Jong en Ben Hoogen boom Verliezersronde klaverjassen: 1 Adrie Hoogenboom en Fons Koek; 2 Siem van Ruiten Ez en Ant van Egmond Dz; 3 Jac S Bikker en Nic v d We reld Antz; 4 Jan v d Hoorn en J v d Meer Dz. Verliezersronde kruisjassen: 1 Ant v d Wereld enPvd Geest; 2 Tek yan Es en C Krijger. KATWIJK Burgerlijke stand GEBOREN: Margretha Jacqueline, dr van J. Pommer en A. J. Vlieland: Fran- ciscus Melchior, zn van C. Kruijt en F. C. Butterman; Klazina, dr van N. M. Kuijt en K. Zwaan; Albert Carel. zn van A. de Vink en G. Zwanenburg; Jacque line, dr van J. J. v. d. Blom en D. S. Hundersmarck; Hillegonda Wilhelmina, dr van J. van Beelen en J. van Duijn: Jeroen, zn van A. den Hollander en E. Ravensbergen; Johannes, zn van W. Kralt en C. Verhart; Teunis Dirk, zn van D. v. d. Plas en W. E. Ouwehand; Jolanda Maria Josepha. dr van H. G. J. Gommers en A. J. van Dijk; Willem, zn van W. Hoek en W. Houwer. GETROUWD: C. Haasnoot en M. A. Varkevisser; C. A. den Duik en G. J. den Heijer: H. P. M. Alkemade en M. J. Aanhane. ONDERTROUWD: P. F. van Rijn en G J M. van Leeuwen. OVERLEDEN: Willem Varkevisser. 87 jr; Karoline Agatha Weverling, 55 jr. w.v. P. van Veen: Anthonie Simon Schal- kers, 84 jr (Zoeterwoude) Brand In de werkplaats van de scheepswerf van de Gebrs. Zwitser aan de Berghaven brak brand uit tijdens het lassen. Bij het snijden met een brander ontstond brand door een lek bij de aansluiting der slangen op de acetyleenfles. Daar ont ploffingsgevaar niet denkbeeldig was. werd de werkplaats ontruimd en afgezet. De brandweer trad daarna op en liet de brandende fles in de Berghaven zakken Aanrijding Op de kruising Paul Krugerstraat-Jan Tooropstraat had een aanrijding plaats tussen twee vrachtauto's. Oorzaak: niet verlenen van voorrang. De gevolgen ble ven beperkt tot mteriële schade. Stormschade De storm heeft ook in Katwijk be hoorlijk huisgehouden. Een schoorsteen van een perceel aan de Voorstraat leverde gevaar op voor het verkeer. De brandweer moest eraan te pas komen om het gevaar te bezwe ren. Een leslokaal van een school naast de woning moest worden ontruimd. Van verscheidene woningen en van de Oude Kerk werd de dakbedekking (pan nen en leien) zwaar gehavend. Televisie- naasten liepen veel schade op. Van een woonwagen die aan de Rijn mond stond woei het dak weg. De wagen werd verplaatst en voorlopig hersteld. De schoorsteen van een woning aan de Voorstraat woei van het dak. KATWIJK AAN ZEE Bouwarbeidersbond In de bovenzaal van het jeugdhuis kwamen gisteravond de leden van de Ned. bouwarbeidersbond onder leiding van de heer D. van der Plas bijeen. De voorzitter zei, dat de vakvereni ging een belangrijke taak heeft ten aan zien van het matigen van de verlangens van de werknemers. Tweede bondsvoorzitter Eshuis sprak over de chr. vakbeweging in het alge meen. Bij de in- en doorvoering van be drijfsgroepen valt, behalve in de hout sector, een spanning te constateren. Een andere moeilijkheid vormt de duur van de arbeidstijden. Werkgevers stelden voor in de winter 8 uur per dag en 's zomers 9 uur en 20 minuten per dag te werken, eventueel met prestatiebeloning. De vak beweging wenst geen loonstop en even min wil men het in tarief werken be vorderen. De leden waren om. van oordeel dat het langer werken dan 9 uren ongewenst is. De produktie zal hierdoor niet be langrijk stijgen. Penningmeester J. van de Bent en secretaris C. Rous brachten verslagen uit. Kuipers bijeen In de Oranjezaal van het Jeugdhuis vergaderde gisteravond de bedrijfsgroep kuipers, afdeling Katwijk, onder voor zitterschap van de heer C. Verloop, die in zijn openingswoord het overlijden van oud-voorzitter A. Wassenaar memoreerde Oud-voorzitter D. Noppe en afgevaar digden uit Scheveningen, Leiden en Kat wijk II waren aanwezig. In een rede sprak de heer P. Broeks- ma. hoofdbestuurslid, over de strijd voor sociale rechtvaardigheid. De bondsvoorzitter sprak de heren D. Verburg, Jac. Remmelzwael en W. de Mol toe in verband met hun veertigjarig bondslidmaatschap. De heren W. van der Plas en H. Ouwehand vierden hun 25- jarig jubileum. Het Rijnsburgse toneelgezelschap O.B.K. voerde na de pauze „Een huis vol verrassingen" op. NOORDWIJKERHOllT Loop der bevolking In 1961 In 1961 is de bevolking van Noordwij- kerhout met ruim 5 pet. toegenomen. Er zijn thans 11632 inwoners. Het aantal mannen is 6496 en het aantal vrouwen 5136. Bedroeg op 1 jan. 1961 het mannen- overschot 1188. nu is dit overschot ge stegen tot 1360. Dit mannenoverschot wordt mede gevormd door de mannelijke bevolking van het seminarie Leeuwen horst en de psychiatrische inrichting Sint Bavo. In 1961 zijn 276 kinderen geboren. Er overleden in dat jaar 80 personen. Het geboorteoverschot bedroeg dus 196 per sonen. Het aantal vestigingen in 1961 was 912 tegéh een aantal vertrekkenden van 546. Het vestigingsoverschot bedroeg dus 366 personen. De totale vermeerdering van de bevolking bedroeg 562 personen. In 1961 zijn 88 huwelijken voltrokken. Er werden geen echtscheidingen ingeschre- Burgerlijke stand GeborenMaria H, d v P G de Klerk en M G van der Hulst; Maria A A, d v G W M van den Berg en A M van Saase: Petrus N, z v J M Koomen en A M van der Lans; Deborah G, d v L A J Stroombergen en G H M La Feber; Maria H P d v H M van den Berg en A A T Verhoeven; Renatus A M, z v J W van Paridon en C A M Warmerdam; Elisa beth, d v P Laros en I Wielinga. Getrouwd; HJ G van Leeuwen en A C Okkerse. Overleden: Ignatius N Knoops, 84 j, wednr v J J v Zwieten; Cornelis W Dortmundt, 62 j, ongehuwd. LISSE De heer Bak overleden In de nacht van vrijdag op zaterdag overleed op 62-jarige leeftijd de heer N. Bak. In Hervormde kringen te Lisse was de overledene een bekende figuur.- Jarenlang was de heer Bak diaken van de Hervormde Gemeente, in de laatste jaren ook administrerend diaken. Voor, tijdens en na de oprichting van de stichting bejaardencentrum „Rust oord" nam hij actief deel aan de voor bereidingen en werkzaamheden. Gedu rende vijf jaar was de heer Bak erbij betrokken, om gezondheidsredenen moest hij kortgeleden deze arbeid neer leggen. De begrafenis heeft maandag om half drie op de protestantse bgraafplaats „Duinhof" te Lisse plaats. Hervormde Jeugdraad Vanavond zal de Hervormde Jeugd raad niet het toneelspel „Kom d'r maar in" opvoeren, doch „Het sloofje". Het eerstgenoemde stuk voert men zaterdag 20 januari, op de instuif in Rehoboth, ten tonele. LEIDERDORP D.V. hoopt op dinsdag 16 jan. om half 8 in de Lindelaan voor te gaan Ds H. VISSER uit Urk Alphens echtpaar Van Gijzel in het goud HALVE eeuw geleden, op 26 januari 1912, voltrok wethouder' Jongejan in Boskoop het huwelijk van de heer Z. J. van Gijzel en mejuffrouw N. de Vos (uit Leimuiden). Op 22 januari zal het gouden\ echtpaar daarom van 45 uur in hotel Toor recipiëren. De heer Van Gijzel, thans 73 jaar, werd in Capelle (Noord Brabant) geboren en had toen hij trouwde een eigen tuinders- bedrijf. Toen de eerste wereldoorlog uit brak, moest hij onder de wapenen na melijk bij de cavalerie in Den Haag, waar hij ook voor zijn nummer had ge diend. Omdat het altijd al zijn streven was geweest bij de politie te komen haalde hij in de mobilisatiejaren zijn politicdiploma en liet hij de tuinderij de tuinderij. In 1917 werd hij als politieman gesteld in Alkmaar. Drie jaar later kwam hij naar Alphen aan den Rijn gemeentedienst. Er waren toen zes agen ten en een commissaris van politie in Alphen. Velen zullen de heer Van Gij zel nog kennen als de bureauhouder van TER AAR Verdeling van welvaart De Chr. Besturenbond kwam in verga dering bijeen om met de districtsbestu- ren, de heer W. P. van Leeuwen, te spre ken over de verdeling van de welvaart „Men kan welvaart niet afmeten n de bestedingen. Dat men zegt dat de beiders het wel best hebben in deze tijd, is mede te danken aan de manier waarop men het inkomen besteedt De buitenstaande!; die dit als norm neemt gebruikt een mistbril, waardoor men de zon ziet zonder dat ze schijnt", aldus de heer Van Leeuwen. De hoogconjuctuur en de overvloed aan werkgelegenheid betekenen nog niet dat iedereen welvaart heeft Uit de sta tistieken blijkt dat 38 procent van de loontrekkenden een bruto inkomen heeft van minder dan f 5000 en 48 procent een inkomen van f 5000—f 7500. De gepensioneerden vormen de groep met de laagste inkomens. Bovendien zijn er gehandicapten en ongeschoolde ar beiders. De laatsten gaan in het gun stigste geval met f 70 bruto per week naar huis. Als er welvaart is. hoe moet die dan worden verdeeld? De heer Van Leeu wen toonde zich een voorstander van een loonsverbetering in een vast bedrag voor iedere werknemer boven de pro centuele verhogingen. Dan komt de C.B.T.B.-conferentie voor akkerbouw (Van i redactie) Ir. IJ. dc Boer, directeur van de Na tionale Coöperatieve Aan- cn Verkoop- vereniging voor de Landbouw „Centraal Bureau", heeft gisteren op de akker- bouwconferentle van de C.B.T.B. te Woudschoten het pleit gevoerd voor meer activiteiten van de boeren en tuin ders bU de verwerking en afzet van landbouwproduktcn. Op het ogenblik gaan deze verwerking cn afzet nog bU- na geheel buiten de eigenlijke landbouw om. De verwerking en afzet zUn echter van doorslaggevende betekenis voor de concurrentiepositie van onze agrarische produkten. De land- en tuinbouw zal waar nodig zelf een verwerkings- en afzetapparaat in het leven moeten roepen. De heer De Boer vond het te ver bedacht om bijv. over te gaan tot de oprichting van bier brouwerijen. want dan zou de landbouw zich' ook moeten interesseren bij het café-, restaurant- en hotelbedrijf, maar wel achtte hij het van belang te gaan samenwerken met grote winkel-N.V.'s verbruikcoöperaties. Hij achtte het zelfs niet onjuist om in samenwerking met de coöperatie voor bepaalde gebie den te komen tot oprichting van niet- coöperatieve dochterondernemingen. De heer De Boer gaf toe dat er ook aan de coöperaties nog wel wat man keert. Ook aan het coöperatie-apparaat kleven fouten. Door hervormingen zal hier de structuur verbeterd dienen te worden. Met elkaar zal men moeten stre ven naar een grotere afzet van land en tuinbouwprodukten. De onderlinge concurrentie zal beperkt moeten worden al wilde de heer De Boer de concur rentie niet afschaffen. De organisaties van boer en tuinder moeten gezamenlijk aandacht gaan besteden aan artikelen als piepkuikens, vleeswaren, doperwten, diepvriesgroenten en verpakte aardappe len. artikelen die op het ogenblik netjes in het gelid naast elkaar staan in het levensmiddelenbedrijf. In zijn referaat knoopte de heer De Boer aan bij het rapport „Landbouwpoli tiek op langere termijn" van het Land bouwschap, waarin ook aandacht wordt gevraagd voor de verwerking en afzet van landbouwproduktcn. De land- en tuinbouw zal daarbij ook meer aandacht moeten besteden, aldus de heer De Boer. aan de commerciële factoren, waarvan de betekenis door landbouwtechnici veelal wordt onder schat. Aan de Landbouwhogeschool in Wageningen komt men hieraan vrijwel niet toe. De land- en tuinbouw zal re kening mogen houden met de eigen wen sen en mogelijkheden, maar uiteindelijk zal voor ogen moeten staan de zo goed mogelijke bediening van de consument. Meer marktonderzoek en marktanalyse ter vaststelling van de koopgewoonten van het publiek zijn daarbij onmisbaar De heer De Boer sprak zich ten slotte uit tegen te sterke prijsschommelingen, om dat de consument zich daardoor van een produkt kan afkeren. Er zal slechts spra ke mogen zijn van 'n beheerste bewege lijkheid in de prijzen, wat ook de vaste prijs van het merkartikel ten goede komt. Binnen deze beperkte beweeglijk heid zal de teler zyn prijsmogelijkheden moeten benutten. groep, die van sociale verzekeringen moet leven, voor een verdeling van welvaart in aanmerking, evenals die de pensioengerechtigden. Het is een schriftuurlijke opdracht dat we meedelen aan de naaste die nood heeft. Daarom zijn wij zelf verdelers van de welvaart in de persoonlijke sec tor, waarvoor wij verantwoording schuldig zijn aan de Gever van het al. De voordracht ontlokte een geanimeer de gedachtenwisseling. De avond stond onder leiding van de voorzitter, dc heer Heijns. A.R. kiesvereniging over Nieuw-Guinea Leden van de A.R.-kiesvereniging ren bijeen onder leiding van de voorzit ter, de heer M. Heijns. Na de opening gaf de voorzitter een toelichting op de groslijst voor de Provinciale Staten. Men besloot de volgende namen op de kandi datenlijst te plaatsen: 1 A J Dekker te Alphen aan den Rijn; 2 C G Karssen te Bodegraven; 3 C J v d Heuvel. Moer- kapelle; 4 T Hopman, Zoetermeer; 5 H Vink. Gouda; 6 C M Eijgenraam, Delf- gauw; 7 Ir. J P Venema, Waddinxveen; 8 mr. A J Meijer, Alphen aan den Rijn: 9 Joh de Jong, Alphen aan den Rijn; 10 A C van Beek te Woerden. De heer L. Koning las een gedicht, waarna de voorzitter een causerie hield over de houding der AH. partij inzake de kwestie Nieuw-Guinea. Bij de dis cussie daarover vonden de leden het op zijn minst vreemd dat Se heer Bruins Slot in de 2e Kamer op onderhandelin gen had aangedrongen tussen Nederalnd en Indonesië. Er waren ook leden die de' ze houdng niet konden waarderen, om' dat de - A.R.P. altijd heeft geweigerd met de revolutie te spreken. Het prin cipe zelfbeschikking voor de bevolking van Nieuw-Guinea wilde men gehand haafd zien. HAZERSWOVDE Jaarvergadering Unie Gisteravond kwam de kiesvereniging van de Chr. Hist. Unie in ledenvergade ring bijeen. De voorzitter, de heer M. Jansen, opende waarna de secretaris, de neer A. J. de Witte, gelegenheid kreeg het jaarverslag van de afdeling te lezen Hieruit hoorden wij dat aan de Rijndijk een onderafdeling is opgericht die zal trachten aan de Rijndijk leden te winnen or de C.H.U. Men had daar al 12 leden door de ledenwerfactie is dat gebracht op 32 In het dorp telt de afdeling onge veer 70 leden. Het financiële verslag van de heer J. M. Verlare gaf een saldo te ".en van f 100,60. Vervolgens gaf de heer H. de Groot -en uiteenzetting over de groslijst van de Statenkieskring Gouda. Als tweede wordt door de afdeling Hazerswoude gesteld de heer Stehouwer te Alphen a d. Rijn. Voor de groslijst voor de Prov. Staten kon geen middenstander worden gevon den, zodat hieraan geen gevolg wordt gegeven. De afgevaardigden naar de Statenkieskring Gouda op 20 januari zijn de heren H. de Groot. J. M Verlare A J. de Witte en A. v. d Velde. Op 21 maart wil men een propagandavergadering houden in het Herv. verenigingsgebouw, waarin de heer Van Eibergen te Katwijk aan Zee zal spreken. De Chr. Hist, jon gerengroep zal medewerking hieraan ver- In de rondvraag kwam samenwerking met dc A R P. bij de gemeenteraadsver kiezingen nog ter sprake: de afdeling staat hier niet afwijzend tegenover Eerst zal de zaak van alle zijden moeten wor den bekeken. Er zal op 23 mei een pro- paganda-avond worden gehouden waarop de heer De Vries uit Leiden zal spreken het oude politiebureau, naast het nu af gebroken Huis der Gemeente. Twintig jaar heeft hij daar gewoond, in welke periode hij dag en nacht klaar stond voor Alphens ingezetenen. Over die periode raakt de gouden j bruidegom bijna niet uitgepraat. Tal van ernstige ongelukken zijn door hem ver-l 9 baliseend, zoals de zes doden na het NSB Pinkstergongres in 1937 in Lun- teren, die allen in de destijds beruchte S-bocht in De Hoorn met in auto in het water reden en verdronken. De familie Van Gijzel was de laatste die de dienst-' woning naast het „Huis der gemeente" heeft gewoond. "Het echtpaar heeft vier kinderen, zes kleinkinderen en een achterkleinkind. De heer Van Gijzel heeft gediend on der burgemeester Visser, dir. Lovinck, 3. Colijn, Zuidervliet en mr. Schokking. Autobotsing Een uit de richting Bodegraven ko- mende zware vrachtwagen liet, mede door de opbrekingen in de Steetotenveg, I de doorgang voor een tegemoetkomende personenauto, bestuurd door 'n Utrechte- Tl naar, niet vrij. De personenwagen werd V door de botsing aan de linkerzijde ge-1 heel opengescheurd, terwijl ook de 1 vrachtwagen schade opliep. V/J Vormingsklas naar Amsterdam Leerlingen van de vormingsklas van fl de landbouwhuishoudschool „Koningin Juliana" brachten onder auspiciën van de stichting „Wikor" een bezoek aan de Amsterdamse Stadsschouwburg, waar u een opvoering werd bijgewoond van! Gijsbregt van AmsteL Tl Onder leiding van mevrouw Alleman j\ en de heer Mojet. leraar algemene ont wikkeling, werd 's middags eerst een 1 bezoek gebracht aan de tentoonstelling (J „Vincent van Gogh" in het Stedelijk Museum. r Het gebeurde op klaarlichte dag Voor de Filmclub draait de volgende "i week. op dinsdag- en donderdagavond K om 8 uur in het Nufsgebouw. „Es ge- shah am hellichten Tag" (Het gebeurde op klaarlichte dag), van de Zwitserse li scenarioschrijver Friedrich Dürrenmatt. Het is een verhaal over een politieman dnc, voordaft hii elders een belangrijke T post zal aanvaarden, nog betrokken raakt bij de opheldering van een moord op een klein meisje. D.E.S.-dames In het bekertoernooi voor de afdeling Leiden van de Ned. volleybalbond was voor de dames van D.E.S. ditmaal geen U succes weggelegd, mede als gevolg van het feit dat men in een hogere afdeling J. moest uitkomen. Eerst speelde men te- gen het sterke Arjos. Het werd 2—0. De volgende tegenstandsters waren de A dames van Oranje Groen; twee van de drie games waren voor de Leidse d a- Vi mes. Toen men direct daarna tegen 1 Nieuw-Brunhilde moest spelen ging de P vermoeidheid parten spelen en ook dit L werd een 2—1 nederlaag. Er werd pret- 1 tig en sportief gespeeld. Fl Sfeer in 't gezin De „ISieuue Leidsche sin e" er in BENTHUIZEN Burgerlijke stand Geboren: Rudolf z v J Roggeveen en C J Hazenbroek. DE KAAG Jonge Kerk en de Pinkslergroepen Gisteravond vergaderde de Jonge kerk in de consistorie. Als gast-sprekers waren aanwezig de heren Repko uit Leiden en zijlstra uit Gouda, beiden be horende tot één van de Pinkstergroepen d^ng^S nC*: "^e Volle Evangeliezen- De heren vertelden iets over het ont staan en het werk van de Pinkstergroe pen. Zij waren beiden van oordeel, dat het erg moeilijk is over de beweging te spreken. „Wij spreken liever vanuit de beweging". Dientengevolge werd de avond meer een persoonlijke getuigenis waarbij sterk de nadruk viel op het ont vangen en vervuld zijn met de Heilige Geest en op de persoonlijke ervaring i beleving daarvan. Na de pauze was er gelegenheid tot net stellen van vragen, waarbij ter ke kwam de s-'aats, die men Pinksterbeweging toekent aan de me dische wetenschap, psychologie en psy chiatrie. Ook kwam duidelijk naar vo ren dait men de kinderdoop afwijst en volwassenen doopt door onderdompeling Toch bleven nog vele vragen onbeant woord. Er was echter voldoende stof ge boden om ie eigen kring nader op terug tc komen. 5 Herv. Gemeente De diensten van morgen zijn: 10 uun ds. Fokkema, 5 uur ds. Brons, van Abbe- H

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4