X13 mmti „Agenten? Absurd!'' meent zelfs de oppositie .V Hoofdbestuur Rode Kruis onderschrijft kritiek I Koningin I mm mm MMS É.JLJL f II B L r Plannen voor de bouw van „noodzetels" HULPVERLENING BIJ TREINRAMP V.U.-studenten onder doden 7 WOENSDAG 10 JANUARI 1962 (Vervolg van pagina 1) roerd ook dankte zij de grote schare werkers, EHBO'ers. verpleegsters, tele fonistes, doktoren en religieuzen die tiren achtereen hulp en troost hebben gebracht op deze rampdag. Lang stond de vorstin zwijgend In de kapel, waar vier doden lagen opgebaard. Het werd haar hier zelfs te machtig. Toen ze in de recreatiezaal temidden van de werkers van het eerste uur stond, zocht ze naar woorden om te laten blij ken. hoezeer ze getroffen was door het geen deze mensen hebben gedaan. Drie burgemeesters, die van Woerden, Kame- rik en Harmeien, hebben de Vorstin ver teld van de reddingswerkzaamheden. Minister overweegt meer hulp voor ontwikkelingsgebieden Uam-vraag 193 (Eertte publicatie) Met deze compositie van A. A. Pol man te Halfweg N. H. komen we terug op een reeds eerder besproken motief l.v.m. de uitgeschreven wedstrijd voor damproblemisten. Bedoeld moeilijk te bewerken mo tief zult U na de oplossing wél her kennen. Het vraagstuk voldoet aan de poherp gestelde regels terwijl de stel ling waarin wit aan zet is en wint zo jg dat verondersteld kan worden dat iwarts laatste zet 3540 was. (Van onze parlementsredactie) TN de Nieuw-Guineapolitiek van deze minister hebben wij geen ver- trouwen en ten opzichte van zijn Europese politiek staan wij scep tisch, maar welke bezwaren wij ook tegen mr. Luns hebben, de bewering, dat de aanslag op Soekarno door Nederlandse agenten zou zijn gepleegd, achten wij absurd." Dit zei gisteren een van de woordvoerders van de socialistische oppositie, de heer Goedhart, tijdens de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken in de Tweede Kamer tot minister Luns. De heer Goedhart bedoelde zijn opmerking humoristisch. Minister Luns antwoordde in dezelfde trant: „Ik dank de heer Goedhart, dat hij mijzelf of mijn agenten op Celebes niet aanziet voor het plegen van de aanslag." Schaaheraag 193 De stand in het eindspel van E. Pre- rorovsky was, wit: Kc8, Tc8, Lf8 en fl; zwart: Kh8, pi a2, b3, g7 en h7. Wit peelt en wint door 1. Tc3cl, waar nee hij de zet 1b3b2 afdwingt, omdat b(jv. op h7xg6 volgt Lf8—a3 n Jater naar b2. De tweede zet: 2. 7 dwingt zwart eveneens, nu •t promotie, waarop twee echo-varian- ;n volgen: Z b2—blD 3. Lf8x Ft, Kh8g8 4. LgtJf71. Kg8xg7 5. tf7xa2 en Z a2—alD 3. Lf8x ff» Kh8—g8 4 Lg6xh7f, Kg8xh7 5. «7xb2f. Bridge Het Juiste bod In het u voorgelegde ledprobleem, ie: pas. Hoewel Noord tot 2x toe een infor- latie-doublet gaf, met de bedoeling w beete kleur te horen, moet u het latste doublet inlaten en hiervan een Kdoublet maken. Het is onwaar- nlijk, dat West 3 harten zal ma- en; u zit immers met heer-vijfde in oef tegen! In de praktijk ging West dan ook down, hetgeen Noord-Zuid 500 pun- n opleverde. Ziehier de volledige lartverdeling: A 8 5 V O B 5 4 A H B 10 9 8 Het was een van de weinige lijke momenten in het buitenlandse debat. De aspecten van de buitenland se politiek zijn doorgaans allerminst vrolijk: Berlijn, Kongo, atoombewape ning. Een onderwerp, waarbij minis ter Luns en Kamer zeer lang stilston den, de hulp aan de onderontwikkel de gebieden, is iets opwckkender. maar ook daarbij staat toch steeds nog op de achtergrond dat momenteel tal van Aziatische en Afrikaanse lan den veel nood wordt geleden. Mede hierdoor was het opvallend, dat bij het debat over deze belangrijke onder werpen zelden meer dan twintig Ka merleden in de vergaderzaal aanwezig Wat de ontwikkelingshulp betreft, mi nister Luns zegde de heer Ruygers toe. dat hij de Kamer een nota over deze aangelegenheid zal zenden. Hij was het met de heer Biesheuvel (a.r.i. dat moet worden gedaan ter verbete ring van de coördinatie bij de hulpver lening. Hij ontkende, dat het Nederland- ontwikkelingsbeleid een duidelijke grondslag mist. Bij wijze van illustratie somde hij op. dat op de hulp ten gunste van Nieuw- Guinea, de Nederlandse Antillen en Su riname het zwaartepunt valt. Daarnaast wordt hulp verleend, op grond van ver dragsverplichtingen. via de Wereldbank, de Internationale Ontwikkelingsassocia- i de-Europese Économische Gemeen schap. Ten slotte is er de vrijwillige hulpverlening, bij voorkeur via interna tionale organen als de Verenigde Naties. Evenals zijn college Zijlstra enkele maanden geleden, weigerde mr. Luns zich vast te leggen op een hulpverle ning ter grootte van één procent var het nationale inkomen. Rekening moet worden gehouden met het alge mene uitgaven- en inkomstenbeeld Misschien zijn over een paar jaar de normen voor de hulpverlening dras tisch gewijzigd. Wel bleek mr. Luns van mening, dat de rijke landen hun hulp moeten vergroten. De regering acht het niet mogelijk, dit jaar reeds de bijdrage aan het Spe ciale Fonds van de V.N. te verhogen. Zij zal echter ernstig overwegen of een ver hoging het volgende begrotingsjaar mo gelijk is. Minister Luns deed wel alvast de toezegging, dat de regering een half miljoen gulden ter beschikking van het Mekon-project zal stellen. Hiervan pro fiteren de oeverlanden van de Mekon. Laos. Cambodja en Thailand. de toezegging van de bewindsman, dat hij de vraagstukken, die hiermee in verband staan, voor de verkiezingen van 1963 zal bestuderen. De suggesties van prof. Patijn waren: een politieke staf aan de top van het departement van bui tenlandse zaken, de benoeming van een minister voor Europese zaken en een intensiever overleg tussen minister en Kamerleden. Minister Luns zag de oplossing minder gemakkelijk dan prof. Patijn en deelde dat duidelijk mee. De hoogleraar ant woordde. dat de bewindsman moet op passen. dat hij zich niet opnieuw over werkt, en dat het aan de andere kant nodig is, dat de Kamer een goed inzicht krijgt in de lijnen van de buitenlandse politiek. Evenwicht Noord kwam uit met schoppenheer, I schoppen 6 als een aanmoedigend [naai en vervolgde met schoppen- ouw. West nam met het aas, speelde rten vrouw, door Zuid gedoken, ig met schoppenboer naar hand en telde hartenaas en harten na. Zuid h slag met hartenheer, ging nu rui- f spelen, waarop West troefarm werd «niet meer maakte dan 7 slagen! Jack Diamond. Figuur-puzzel 2 3 |r |P lorizontaal woorden invullen die ticaal dezelfde betekenis hebben, .schoeisel, Z dichterbij komen, 3. beven. LOSSING VORIGE PUZZEL lanaal aalbes, galant antwoord, Ëld naaldboom, voordeel lakei eiland, boterham r, komaan aanslag, Donar ma, zoolleer leerstoel, zakgeld geldlade. evenals alsdan, land- aardrijk, banier niersteen. Ie zegswijze luidt: „Aan de haal „Hofnar" Jones Minister Luns deelde mee, dat de Ne derlandse regering kennis heeft geno men van de persberichten over het op treden van de Amerikaanse ambassadeur Jones in Makassar. Hfj wees erop, dat bet geen gewoonte is, commentaar te geven op het optreden van ambassadeurs van vreemde mogendheden in derde lan den. maar voegde hieraan toch toe. dat „de regering verwacht te horen of de met zoveel anti-Nederlandse effecten ge chargeerde uitdrukking „Merdeka" in derdaad in de microfoon zou z(jn geroe pen door ambassadeur Jones." Minister Luns ontkende, dat binnen de NAVO meningsverschil zou heersen over het wezen van de kwestie-Berlijn. De verdeeldheid gaat over het Franse stand punt, dat onder de huidige omstan digheden niet met Rusland moet worden onderhandeld. De regering deelt dit standpunt niet aldus mr. Luns, maar de bewindsman voegde eraan toe, dat de perspectieven, die Rusland voor een op lossing biedt weinig moedgevend zijn. Dat perspectief strekt zich zeker niet uit tot 'n hereniging van Duitsland. Het wes telijke optreden moet derhalve allereerst zijn gericht op het vinden van een mo dus vivendi in de kwestie-Berlijn. Een gedaehtenwisseling met de socia listische hoogleraar Patijn over het vele werk. dat minister Luns moet verrichten en dat eigenlijk door twee mensen zou moeten worden gedaan, mondde uit in Staatssecretaris Van Houten merkte op. dat weliswaar Amerika op het stuk van de atoombewapening nog een voorsprong heeft, maar dat de komende jaren een evenwicht zal ontstaan. Een goede con ventionele strijdmacht is dan als druk middel van grote betekenis. De staats secretaris deelde ook mee ,dat de Neder landse regering weinig waardering heeft voor de Italiaanse invoer van olie uit landen achter het ijzeren gordijn. Tot Ir. Van Dis (s.g.). die had ge wezen op de protestantenvervolgingen in Spanje en Columbia, zei de be- winsman. dat de regering deze ver volgingen betreurt en afkeurt, maar dat zij ertegen niets kan ondernemen, omdat zij niet door de regeringen van deze landen worden gepleegd. Ir. Van Dis herinnerde hierna aan de straf, die is opgelegd aan een Spaanse militair, die tijdens een mis weigerde te knielen. „Deze straf is wel van over heidswege opgelegd", zei hij. Dr. Van Houten antwoordde, dat de regering deze zaak onderzoekt en inlichtingen heeft gevraagd. De heer Van Dis had geïnfor meerd of niet via de Verenigde Naties iets tegen de vervolgingen kan worden ondernomen. De bewindsman antwoord de, dat al het mogelijke wordt gedaan Het had overigens zijn verbazing gewekt, dat de heer Van Dis. die steeds tegen de V.N. fulmineert thans aandacht voor de volkerenorganisatie had gevraagd. Voorlichting Minister Luns zei. eraan te twijfelen, of 't Nederlapdse volk wel een onjuist inzicht heeft in de doelstellingen van de buitenlandse politiek van de re gering. „Ik ben", zo zei hij. „de laatste tijd overstroomd met brieven, tele grammen en boodschappen, waaruit blijkt, dat in brede lagen wel zeker begrip bestaat voor bepaalde facetten van onze buitenlandse politiek". Niet temin beloofde de bewindsman, te zullen onderzoeken of de voorlichting aan het Nederlandse volk verbetering behoeft. De minister zag, naast minder gunstige aspecten van het beleid der Verenigde Naties, ook lichtpunten. Hij herinnerde aan het mislukken van de Russische plannen tot instelling van een driehoof dig Secretariaat-Generaal. Over het op treden van de V.N. in Kongo zei hij, dat erdoor een complete chaos werd voorkomen. Het plaatsen van vraagtekens bij het ingrijpen van de V.N. in Katanga achtte mr. Luns gewettigd. Toch ge loofde hij niet. dat de V.N. hebben ge tracht, een politieke oplossing in bepaalde richting te forceren. Uit het accoord tussen Tsjombe en Adoela. gesloten te Kitone, leidde hij af, dat het optreden van de V.N. het vinden van een politieke oplossing door de Kongolezen zelf mogelijk heeft ge maakt. Wat het nemen van proeven met atoomwapenen betreft, minister Luns verklaarde met stemverhef fing, dat de veiligheid van het Wes ten hèt argument is bij een besluit het Westen om na de vele proef explosies door Rusland ook zelf de kernproeven te hervatten. Eenentaehtig kisten in de Utrechtse Buurkerk Civiele verdediging (Van onze parlementsredactie) In het kader van de civiele verdedi- glngsvoorbcrclding is de bouw geprojec teerd van „noodzetels" voor rijksoverheid en provinciale besturen. Het gaat hier om verblijven, die tegen radioactieve neerslag beschermd zullen zijn. Ze zul len worden gebouwd om in geval van een kernoorlog voortzetting van het bestuur mogelijk te maken. De noodzetels voor de provinciale besturen zuilen voor drie kwart door het Rijk en voor een kwart door de provincies zelf worden bekostigd. Dit heeft de minister van algemene zaken, minister-president De Quay, gis teravond in de Tweede Kamer meege deeld bij de behandeling van zijn begro ting voor 1962. De uitgangspunten van de civiele verd»digingsvoorbereiding nogmaals belichtei wees hij er op, dat bij een eventuele kernoorlog rekening moet worden gehouden met een openings van d0 dagen. Daarop zijn de plan- dan ook afgestemd, maar in ver schillende gevallen zijn de aangelegdf voorraden yoldoende voor meer dar dertig dagen, soms zelfs voor negentig dagen Het ligt echter buiten 't financiële bereik om alle voorraden op negentig dagen te baseren. Een in de NAVO algemeen aanvaard uitgangspunt is ook, dat in geval van oorlog niet tot automatische en preven tieve evacuatie wordt overgegaan. De bevolking blijft dus als regel op de plaats waar ze zich bevindt. Wel wordt reke ning gehouden met gedeeltelijke evacua ties, als de noodzaak daartoe zich zou voordoen. Wat de schuilplaatsen betreft: deze zullen vooral bij verkeersknoop punten en overheidsgebouwen worden aangelegd. Vragen over de noodwetgeving beant woordend kon prof. De Quay meedelen, dat een ontwerp-Scheepvaartnoodwet gereed ligt en bij de Kamer zal worden ingediend, nadat de adviezen van Suri name en de Antillen zijn ontvangen en de zaak in de rijksministerraad is behan deld. Ook het ontwerp-Havennoodwet /.al vermoedelijk dit zittingsjaar nog wor den ingediend Het overleg over het ont- werp-Vaarplichtnoodwet is nog niet af gesloten. Voorlichting Prof. De Quay ging niet diep in op de kritiek, die enkele Kamerleden vorige week hadden geleverd op de voorlich ting over de kernoorlog, zoals die in de bekende „Wenken" is gegeven. De pre mier meende dat deze kwestie uitvoeri ger bij de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken aan de orde kan komen. Overigens erkende hij, dat de voorlichting reëel moet zijn. Het stellen van harde feiten mag er niet in ont- brekea Wat nu de B B.-brochures betreft: deze hebben niet tot paniek geleid en evenmin tot defaitisme (op een enkele uitzonde ring na). Ons volk is daar niet vatbaar voor gebleken. Prof. De Quay verwachtte, dat ook de volksvertegenwoordiging de regering zal steunen bij haar streven om door voorlichting de bevolking mentaal voor te bereiden. „Dit sluit kritiek niet uit, die is zelfs noodzakelijk, zeker op dit terrein, want er zullen natuurlijk wel fouten worden gemaakt. Zelfs humor is geoorloofd, al krijgt men soms de indruk, dat die humor in ons land wel wat al te gemakkelijk in spot omslaat", aldus de m i n i ster-president. Hij onderstreepte, dat de voorlichting veelal raadgeving za! moeten zijn aan hen. die het nauwst bij de problematiek zijn betrokken (zoals functionarissen bij waterstaat, volksgezondheid e.d.>. Maar in coördinatie daarmee zullen brede la gen van de bevolking moeten worden voorgelicht. Bi] rouwdiensten overweldigende belangstelling Het hoofdbestuur van Het Neder- landsche Roode Kruis deelt de kri tiek van overste dokter J. G. Her schel, commandant van de Utrechtse Rode Kruis colonne, dat bij de trein ramp te Harmeien het Rode Kruis niet is gewaarschuwd door de ver antwoordelijke autoriteiten, maar het zou er bepaald de voorkeur aan hebben gegeven, indien deze ziens wijze in de omstandigheden, waar onder zij is geuit, achterwege gebleven. Dit is de officiële reactie het hoofdbestuur op de opmer kingen, welke de heer Herschel heeft gemaakt tijdens een persconferentie op de avond van de rampdag Utrecht en op de scherpe kritiek, die gisteren van verschillende zijden op de houdint» van dokter Herschel ut<*eoefend. De mededelingen van de Utrechtse Rode Kruis-functionaris werden door de chef medische dienst van de Ned. poorwegen. de heer P J E. Hovineh. ..een onkiese zaak" genoemd. Dokter Hovingh vertelde o.m.. dat maandag morgen even over half tien de Utrecht se G G.D. door de politie op de hoog te werd gesteld van de ramp en dat omstreeks tien uur de perste mensen en ambulances reeds in Harmeien ar riveerden. Daar waren inmiddels ook al huisartsen en chirurgen uit de om- gevine aaneekomen. Dok'er Hovingh die met name zijn bewondering uitsprak voor de correcte en actieve houdinz van de G G D -direr- teur. dr A A. Koopal. had met deze medicus een regeling getroffen volgens welke eerst de gewonden moesten wor den afgevoerd en wel zo snel mogelijk, De verdeling over de diverse ziekenhui zen we»-ci aan dr. Koopal overgelaten. In verbard met de opmerkineen dokter Herschel over het ontibreken een administratieve organisatie op het rampterre(n merkte dokter Hovingh op dat hij de mensen belangrijker dan papier. Bovendien hebben alle zie kenhuizen een zo goede administratie, dat de namen van de gewonden in min der dan geen tijd verzameld kunnen worden ongelukken assisteren," zo zei dokter Hovingh die daaraan toevoegde, dat hij net uit een oogpunt van correct heid beter vond ook de G.GJD.-en de omliggende plaatsen hulp be gen, omdat deze dezelfde routine heb ben en dezelfde discipline kennen, hetgeen de organisatie van het werk vereenvoudigde. Het bezwaar van de heer Hovingh tegen het Rode Kruis naast alle posi tieve eigenschappen, die het heeft ie, dat het over te weinig praktische erva ring beschikt, zeker op spoorweggebied. Dr. J. Dijkstra, chirurg van het Woer- dense ziekenhuis, noemde de opmerkin gen van dokter Hersohel onverantwoord. Vooral nam hij het hem kwalijk dat dok ter Herschel op de persconferentie heeft gezegd dat de toestand van de gewonden zeer redelijk was. „Op dat moment lagen er in mijn zie kenhuis nog drie van de twintig gewon den op sterven," aldus dr. Dijkstra, vol gens wie de heer Hersohel zich totaal niet op de hoogte heeft gesteld van de toestand van de gewonden. Rouwdiensten Enkele duizenden hebben gisteravond ln Utrecht in sobere bijeenkomsten die door de radio werden uitgezonden, de doden van de treinramp bij Harmelcn herdaoht. Zij hebben, leder op zijn etgen manier, gebeden voor cn gedacht aan hen, die op de vroege maandagochtend door de dood werden overvallen. Onder Goede ervaringen „In mijn langdurige spoorwegtijd heb ik altijd goede ervaringen opgedaan met de G G D -ers. Zij werken met ervaren medici en hulpkrachten, men sen uir de praktijk, die dagelijks bij 12 Even staarde ze naar de voor ons opdoemende rij vaten en terwijl de schrik op haar gezicht die in haar stem evenaarde, wendde ze zich met een schreeuw van angst af, duwde haar gezicht tegen mijn jas en klauwde haar nagels in mijn boven armen. Met ons spatbord raakten we het tweede vat van links. In mijn onderbewustzijn greep ik het meisje en het stuur steviger vast en zette me schrap voor de schok die me tegen het stuurwiel of door de voorruit zou smakken. Ik rekende erop dat het zware vat de bouten van het chassis zou losscheuren en de motor op de voorbank terecht ging komen. Het gebeurde echter niet. Ik hoorde alleen maar de krijs van metaal langs metaal en een hol weerkaatsende klap toen het spatbord het vat van de weg rukte. Ik voelde een lichte schok. Ik verwachtte dat het vat over de motor kap geslingerd zou worden om de voorruit te ver brijzelen en ons op de bank te verpletteren, maar ook dat bleef ons bespaard. Wild trok ik met mijn rije hand het stuur naar links en toen achter ons het rondtollende vat uit zicht verdween, kreeg ik de Chevrolet weer recht op de weg en raasden we verder. Het olievat was leeg geweest. Geen kogel as er afgevuurd. Langzaam hief het meisje het hoofd op, staarde over mijn schouder naar de in de verte vervagen de wegversperring en keek me daarna aan. Haar vingers klemden zich nog steeds om mijn armen, aar ze was het zich niet bewust. „Je bent gek." In het toenemend lawaai van de motor was haar schor gefluister nauwelijks hoor baar. „Stapelgek! Het kan niet anders." Misschien had ze eerst niet in paniek verkeerd, maar nu wel. „Ga wat opzij," verzocht ik haar. „U belemmerl mij het uitzicht." Ze schoof ongeveer een decimeter van me weg Haar ogen. waarin een ziekelijke angst blonk, ble ven me echter aanstaren. Ze beefde. „Je bent gek!" herhaalde ze. „Laat me alsje blieft uitstappen." „Ik ben niet gek." Ik besteedde evenveel aan dacht aan de achteruitspiegel als aan de weg voor AU stair MacLean Bij de spoorwegramp te Harmeien blij ken drie studenten van de Vrije Univer siteit te zijn omgekomen, de heren drs. L. Blok te Rotterdam, J. C. V. Groene- veld te Dordrecht en B. de Jong te Ber- gum tFr.t. Drs. L. Blok was 28 jaar. be haalde aan het Joh. Calvijn Lyceum het diploma H.B.S.-B. deed in 1950 eind examen en ging aan de faculteit der wis- natuurkunde van de V.U. studeren. In 1956 deed hij zijn kandidaatsexamen 1960 zijn doctoraal, met als hoofdvak natuurkunde. Daarna werd drs. Blok wetenschappelijk ambtenaar aan genoem de faculteit, waar hij aan onderzoek mee werkte en zijn promotie voorbereidde Strikt genomen was drs. Blok dus eigen hen waren ministers, bisschoppen, bnrge- meestera en militaire autoriteiten, maat ook gewone mensen die de behoefte ge voelden, te getuigen van hun diep mede leven. In Utrecht waar de spoorwegen gevestigd zijn en de doden liggen opge baard werden de slachtoffers ln drie bij eenkomsten herdacht. In de Domkerk woonden bijna vijftien honderd mensen een interkerkelijke ge bedssamenkomst bij. Hare Majesteit de Koningin liet zich vertegenwoordigen door haar kamerheer in buitengewone dienst. J. H. E. baron Van Nagell. Minis ter drs. H. A. Kortihals was er namens de regering, terwijl de directeur van de Ne- derlandsche Spoorwegen drs. D. J. Wan- slnk, eveneens aanwezig was. Daarnaast waren er tal van burgerlijke en militaire autoriteiten. Dr. J. M. van Minnen, geref. studen tenpredikant in Utrecht hield een korte overdenking over de woorden van Psalm 130: „Uit de diepten roep ik tot U. o Here". In het gebed dat werd uitgespro ken door ds. C. M van Endt, hervormd predikant in Utrecht, smeekte men troost voor de nabestaanden, om bijstand voor de gewonden, maar ook voor de redders en zij die naar ziel en geest gekwetst zijn. Men bad voor hen die dagelijks blootstaan aan de gevaren van het snel verkeer en in het bijzonder voor de ma chinisten. Zelfs tot bulten op de straat stonden zij. die gisteravond in de rooms-katholle- ke Sint Willlbrordkerk een plechtige mis van requiem bijwoonden. Een plechtig heid waarbij ondermeer aanwezig waren kardinaal B. J. Alfrink, minister Klompé, de president van de Nederlandsche Spoor wegen, ir. J. Lohmann. de president van de raad van commissarissen van de N S., prof. dr. ir. H. C. J. Gelissen, alsook bur gemeester dr. G. C. J. Timmermans van Harmeien. Ook het humanistisch verbond organi seerde een herdenkingsbijeenkomst me. „Ik ben gewend na te denken en opmerkzaam te zijn. Ze kunnen niet meer dan een paar minu ten gehad hebben om die versperring in orde te brengen en er zijn meer dan een paar minuten no dig om zes volle vaten naar buiten te rollen en ze in een rij op te stellen. Het vat dat we raakten stond met het vulgat naar me toegekeerd er was geen stop op. Het moest dus wel leeg zijn En wat dat uitstappen van u betrefteh ik ben bang dat ik er geen tijd voor heb. Ik zou graag willen dat u eens achterom keek.' Ze deed het. „Zeze volgen ons!" „Wat had u dan verwacht? Dat ze ergens een kopje koffie zouden gaan drinken?" We reden nu dichter bij de zee. De bochten van de weg volgden die van de kust. Er was vrij wei nig verkeer, maar genoeg om geen risico's te ne men en te snijden. De politieauto begon ons meer en meer in te halen. De chauffeur was beter me! zijn wagen bekend dan ik met de Chevrolet. De weg kende hij blijkbaar op zijn duimpje. Na tien minuten was hij ons tot op een honderdvijftig me ter genaderd. Het meisje had de politieauto even in het oog gehouden en toen keek ze me weer aan. Ze deed al haar best haar stem vast te laten klinken en bijna slaagde ze erin. „Wat.... wat gaat er nu gebeuren?" „Niet veel plezierigs," antwoordde ik kortaf. „Ze zullen wat ruw te werk gaan. vermoed ik. Ik denk namelijk niet dat de heren zich in een goed I uit humeur bevinden na dat akkefietje bij de ver- sperring." Nauwelijks had ik het gezegd of ik hoorde boven het lawaai van de motor en de banden uit twee of drie elkaar snel opvolgende knallen. Het had den die van een zweep kunnen zijn. De uitdruk king op het gezicht van het meisje vertelde me dat ik haar niets hoefde uit te leggen Ze wist het al. „Op de vloer!" beval ik. ..Zo plat mogelijk op de vloer. Bij kogels of een ongeluk heeft u daar de beste kans Weg met dat hoofd. Toen ze in elkaar gehurkt op de vloer zat en ik alleen haar schouders en donkerblond achter hoofd nog maar kon zien. nam ik de revolver uit mijn zak, haalde mijn voet van het gaspedaal, pakte de handrem en trok deze zo hard als ik kon naar me toe. Zonder de waarschuwing van aan gloeiende achterlichten kwam het snelheid min deren van de Chevrolet even onverwacht als plot seling en het gieren van de banden en wegslippen van de auto achter ons bewezen dat ik de chauf feur volkomen verrast moest hebben Ik vuurde een vlug schot af Op hetzelfde moment trof een kogel van onze achtervolgers de voorruit van de Chevrolet, hoorde ik het gekraak van versplin terend glas en zag precies in 't midden van de ruit een grote ster ontstaan. Ik vuurde opnieuw. De politiewagen schoot naar rechts en kwam met de voorwielen in een greppel bijna dwars over de weg te staan. Gezien de onbestuurbaarheid van de auto zou ik een van de voorbanden lek geschoten kunnen hebben. De agenten was blijkbaar niets overkomen. Binnen een paar seconden stonden ze op de weg en zo snel als hun vingers de trekkers konden overhalen, zonden ze ons hun fluitende kogels na. We waren echter al meer dan honderd tweehonderd meter van hen vandaan en op die afstand had het afvuren van revolvers niet meer nut dan het gooien met stenen. Enkele seconden later namen we een bocht en raakten de agenten uit zicht. Jlijlc al student-af. De heer J. C. V. Groeneveld bereikte de leeftijd van 20 jaar. Hij doorliep de H.B.S.-B te Dordrecht in 1958 en ging vervolgens aan de medische faculteit van de V.U. studeren. Over twee weken zou hij zijn kandidaatsexamen hebben moeten doen. Dc heer Groeneveld maakte deel uit van het studentencorps en was eveneens lid van de oratorische ver. L.Y.K.E.I.O.N, De heer Bouwe de Jong werd 26 jaar, deed eindexamen H.B.S.-B aan het Chr! Lyceuc te Sneek ln 1953, om vervolgens aan de faculteit der wis- en natuurkunde van de V.U. te gaan studeren met als hoofdvak scheikunde. Beging 1959 deed dccf vanavond Voor het programma van deze avond korwügn de NCRV een concert aan, dat werken van Tsjereprmen. De bussy, De Falla en Ravel omvat en tussen 810 en 9 uur wordt gegeven door het Radio Filharmonisch orkest en de pianist Jan Wijn. Dirigent is Je an Foumet. Hans Henkemans ver vol#4. om 9.20 uur de cyclus piano- werken van Dob ussy en na de avond- o ver denking is er platemnaeuws. (Wordt vervolgd) gekomen is". hij zijn kandidaatsexamen ,MIM.. jaar zou hij zijn doctoraal examen hebben afgelegd. De heer De Jong maakte deel ..«4 n het studentencorps. Al deze heren waren op weg van Rotterdam naar Am sterdam. De heer De Jong had het week einde bij zijn verloofde in Slikkerveer doorgebracht TELEGRAMMEN Het telegram, dat president Kennedy van de Ver. Staten aan koningin Juliana heeft gestuurd, bevatte de volgende woorden: „Uit naam van alle Amerikanen betuig ik u mijn innigste deelneming met de families van de slachtoffers van de treinramp te Woerden". Een soortgelijk telegram is ontvangen van koning Bou- "ïwijn en koningin Fabiola van België, ie met vakantie in Spanje vertoeven. Ook bondskanselier Adenauer en de Oostenrijkse president hebben, zoals ge- I meld. getelegrafeerd. De treinramp ts dinsdag voorts het onderwerp van her denking geweest in de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers, welker leden staande een verklaring van voor zitter Van Acker aanhoorden. De kamer zond een telegram aan de voorzitter van de Nederlandse Tweede Kamer. Namens de Eerste Kamer is voorts het volgende telegram aan de president- directeur van de Ned. Spoorwegen ge zonden door voorzitter Jonkman: „Na mens Eerste Kamer der SUten-Generaal, vandaag niet in openbare vergadering bijeen, gevoelen voorzitter en fractie voorzitters, als commissie bijeen, behoefte langs deze weg u te verzekeren dat ook de Eerste Kamer door de verschrikkelijke spoorwegramp te Harmeien, waarbij helaas zovelen zijn omgekomen, diep ge troffen is en innig meeleeft met het grote leed, hetwelk over nabestaanden en ge wonden en over uw personeel en directie vanavond Het televisieprogramma van da AVRO heeft een luchtig karakter. Na het NTS-journaal eerst tien minu ten actualiteiten en dam een half uur sportrubriek. Om 9 uur televisie- debutanten in „Nieuwe oogst", om 9.40 uur een aflevering van de strip „Mijn zuster Eileen" en tot besluit komt de letterkundige kring weer bijeen. Programma voor morgen DONDERDAG 11 JANUARI 1962 Hilversum I, 402 i 8.00 N-ws 8.18 NCRV: 10.00 Gram KRO: 11.00 V c 12.00 Middag. .13 Morgendienst 10.43 Gri zieken 11 46 Gewijde klok.noodklok 12 04 Gram 12 25 V c. Land" en tulnbouwmeded 12.38 Gram 12.50 Act 13.00 Nw. 13.1» Gram 13.40 Licht progr (herh) NCRV: 14.00 Promcnadeork 'n sohste 14.45 Inatr aextet 15 35 Instr ttttg '600 Bijbeloverdenking 16.20 Ka- Grar 17 40 i 17 30 40 Gram 17.00 V "c Beursber 17 45 Instr trio. Sportrubriek 18.30 Uraeilache 18.50 Sociaal volktMedei perspectief, praatje 18 19.10 Op de man af pr: 19 30 Radiokrant 10.50 Gevar progr 22.30 Nws 22 40 Avondov. =»enking 22 55 Bockbeapr 23 00 Strijkk' iet 23 30 Nobelprijswinnaar» »n verti «VI lezing 23 56-484 00 Nw» Hilversum II, 298 m. 1007 kc/». AVRO: - K Grani VPRO: 7J0 Pol lezing 20.00 9.35 Geostellj 3.15 Grai.. Morgenwijding 10 0o Gram teM 11.00 Huishoudelijke zaken 9.10 De groent üodert 50 V 9 40 ES2 w™ Beurzee 13Theaterortc en solist 14.00 Kamermuz 14.30 V d vrouw 15.06 Intern volksliederen 15.20 Gram 15.30 ?C0£,r(^aoht 1550 Pianorecital 16 20 Gram 17.05 Gram v d Jeugd 17 30 V d Jeugd. 18.00 Nws 18.1» Eventueel actueel 18.20 Gram 6 30 Sportpraatje 18.35 Ge? brief 18 40 Lichte 19 05 Gervar muz en Het Vogelkwam hoor^el 20 00 Nw. 20 no Pianorecital Doe het zelf. hoorapel 2; 45 Vocaal sex Si? 9*'m Nw» en medcd 22.40 23 00 Sportact 23 10 Dlacotaria 23 55—24 toneelstuk 22.30 Dagsluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7