BON Maak de zuivel los van de landbouwpolitiek Weer V.N.-actie in Katanga? Vergaand akkoord over de relatie Oost-West School en bedrijfsleven Ultrasonore golven II Voorzitter produktschap Zuivel: rde VERDIEN 24 CT OP ELK DUBBELGROOT PAK 9 NOODWET VOEDSELVOORZIENING De regering heeft bij de Tweede Kamer een ontwerp voor een noodwet voedselvoorziening ingediend. Daarin vraagt zij bevoegdheden om ten tijde van oorlog, oorlogsgevaar, oproer, watersnood en andere rampen de zorg voor en de regeling van de voedselvoorziening geheel of gedeeltelijk op zich te nemen. Van deze buitengewone omstandigheden zal geen gebruik kunnen worden gemaakt dan krachtens koninklijk besluit op voordracht van de minis terpresident en na bekrachtiging bij wet. Ze stellen de overheid in staat zo nodig de ^voortbrenging, afzet er. verdeling van levensmiddelen geheel te be- jj|| orie van toelichting wordt er op gewezen, dat de voorge- haar aard enige overeenkomst vertoont met het voor- heersen. In de i stelde regeling i malige voedselvoorzieningsbesluit. Britse troepen in West-Duitsland te compenseren. Er werden evenwel geen cijfers genoemd. Intussen heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken het Russische me morandum aan West-Duitsland „onhan- cynisch" genoemd. De nota is wig te drijv zijn Adenauer en Macmillan in Bonn: In een Brits-Duits communi qué dat gisteren na afloop van de bespreking tussen Adenauer en Macmillan werd gepubli ceerd, wordt gerept over „ver gaande overeenstemming" over de betrekkingen tussen Oost en West, algemeen gecontroleer de bewapening, westelijke een heid, versterking van de NAVO en de ontwikkeling van de Eu ropese gemeenschappen. Ook werd gisteren in Bonn ver klaard, dat de Westduitse rege ring niet van plan is het jongste Russische memorandum te be antwoorden. Behalve Adenauer en Macmillan heb ben gisteren in de Westduitse hoofdstad de minister van buitenlandse zaken be sprekingen gevoerd over de legering van Britse troepen in Duitsland. Dit on derwerp maakte later op de dag ook deel uit van de bespreking tussen de beide staatslieden. In een afzonderlijk communiqué is gis teravond van Britse en Duitse zijde ver klaard, dat West-Duitsland zijn wapen aankopen in Engeland zal uitbreiden. Een op te richten commissie van des kundigen zal de mogelijkheid van West duitse financiële hulp aan Engeland onderzoeken om het tekort aan buiten landse valuta, als gevolg van de kosten die zijn verbonden aan de legering van bedoeld West-Duitsland genoten zo zei de De Britse minister van buitenlandse zaken Lord Home is gisteravond in Ber lijn aangekomen, waar hij onder meer door burgemeester Brandt werd be groet. Lord Home verklaarde, dat het Britse volk zeer onder dc indruk is van de standvastigheid van de Westber- lijners. „Deze eigenschap zal goede diensten bewijzen in de tijd van beproe ving die u en wij voor de boeg heb ben" zo zei de Britse minister. Voor de aankomst van Lord Home heeft burgemeester Brandt een rede gehouden waarin hij er met klem op aandrong, dat het Westen meer pogingen in het werk stelt om het geheel eens te worden inzake Berlijn. G. A. MOS J)E STICHTING School Bedrijf Ook hierbij is cmUMa» Uil en o«baj«rd op wederzijdse belangstelling uan onderwijs voor het bedrijfsleven van het bedrijfsleven voor de school- fchoót gaande jeugd. Een belangstelling die reeds bestond vóór de oprichting van de stichting bevredigd werd door gemis aan con tact en voorlichting. Ik zou hiermee niet willen zeggen, dat de bedrijven geen voorlichting wil- ervan uitgegaan HHHHHI deze tijd, nu MULO. middelbare school. kweek school of nijverheidsonderwijs wordt gevolgd, niet meer geïsoleerd leeft in 'en thuis. De jeugd hoort en ziet gebeurt. Ze vindt echter i HmHL of onvolledige incidcn- die niet voldoende tele berichten geen houvast. Ze ont beert de bronnen, waardoor nieuwsgie righeid en weetgierigheid gelaafd kun nen worden. Ook hier kunnen de leer boeken geen uitkomst geven, terwijl docenten evenmin verwacht j van de docenten e' den of konden geven en evenmin, dat kan worden dat Zlj over de grote de scholen niet trachtteri aan gepaste scheidenheid van onderwerpen steeds kracht tot ontploffing gebracht, aldus de Amerikaanse commissie voor atoom energie. Het was de negende proefex plosie uit de huidige reeks van kern proeven. De commissie deelde voorts mee. dat de proef ondergronds heeft plaatsgevon den. De aanduiding „gering" betekent jiormalitef een explosieve kracht van niet meer dan 20.000 ton tnt. 794. U weet hoe asdic werkt: door de kwartskristallen van een oscillator worden ultrasonore tril lingen opgewekt, die zich met een bepaalde snelheid In het zeewater voortplanten. Treffen deze ultrasono re golven een bepaald voorwerp in het water, dan wordt een gedeelte van de energie teruggekaatst, wéér door de oscillator opgevangen en omgezet In electrische energie die, door een verster ker hoorbaar ge maakt, en op een recorder aangete kend kan worden. Daar de voort- plantin gssnelheid van geluld in wa ter bekend is, kan uit de tijd die ver lopen is tussen een uitzending van het signaal en de ontvangst van de echo, berekend worden waar het terugkaatsende voorwerp zich bevindt. Met asdic kunnen dus onderzeeërs, maar ook scholen vis en walvissen worden op gespoord, terwijl tevens de zeebo dem kan worden gepeild. Behalve bij asdic en echolood, kunnen ultrasonore golven op zee gebruikt worden voor het overbren gen van mededelingen. Indien men onder water door middel van ge luidsgolven mededelingen wil over brengen, kunnen hiervoor ultrasono re trillingen als draaggolf worden gebruikt. Ook voor het opsporen van fouten, zoals scheuren of luchtblaasjes in materialen en werkstukken zijn ul trasonore trillingen geschikt. Maar hun toepassing gaat nog veel ver der, want de ultrasonore boor kan kwarts en diamant doorboren en de soldeerbout die met deze trillin- TOCH IS HET ZO! gen werkt, is geschikt om alumini um te solderen. Gassen -kunnen door ultrasonore trillingen uit ge smolten metalen worden gedreven en roet en waterdamp kunnen er mee uit de lucht worden neergesla gen. Vooral in verband met de ver vulling van de atmosfeer in vele fa briekssteden, is deze laatste toepas sing hoogst belangrijk; de kosten zijn echter hoog. Nog steeds zijn we niet aan het ein de van de mogelijk heden die deze to verachtige trillin gen ons bieden. Het langzame verloop van allerlei chemi sche reacties kun nen met behulp van ultrasonore trillin gen worden versneld, zoals bijvoor beeld het verouderen van whisky. Voorts blijken stoffen in water tot een hoge graad van verdeling te wor den gebracht, zodat hiervan gebruik kan worden gemaakt voor de ver vaardiging van zeer fijnkorrelige emulsies voor fotografische platen. In de geneeskunde wordt de laat ste jaren eveneens met ultrasonore golven geexperimenteerd, vooral in Duitsland, waarde bruikbaar heid daarvan werd onderzocht bij de behandeling van verschillende ziekten, zoals jicht en rheumatiek. Een belangrijk verschijnsel is ten slotte, dat deze golven door hun ge concentreerde energie bacteriën kun nen doden en kleine levende orga nismen verlammen en zelfs ver scheuren. Daardoor is het mogelijk op deze wijze melk te pasteurise ren. Maar zo eenvoudig als dit hier staat Is het natuurlijk ook weer niet. Fraai gepavoiseerd maakte de reusachtige 66.000 ton metende oceaanreus „:'rance" een geslaagde proefvaart. Spe ciaal de haven van Southampton werd door het nieuwe Franse schip aangedaanomdat deze Zuid-Engelse stad een van de belangrijkste havens gaat worden voor de „France", die op de dienst naar Amerika wordt ingezet. De voorzitter van het produkt schap voor zuivel, ir. B. van Dam, heeft vanmorgen in zijn nieuwjaarsrede gepleit voor een duidelijke scheiding van melk veehouderij en zuivelindustrie in twee afzonderlijke grootheden, jyk» aldus „De zuivel moet zich los maken uit de langzamerhand verstik kende omarming door de land bouwpolitiek, een omarming, die nadelig is, niet alleen voor de industrie maar ook voor de veehouderij," aldus ir. Van Dam. Volgens ir. Van Dam is de zuivel industrie bijzonder belangrijk voor de economie van ons land, omdat zij een produkt van eigen bodem (name lijk melk) tot waarde weet te bren gen en daardoor een bijdrage van ongeveer twee miljard gulden recht streeks aan het nationaal inkomen levert. Ook voor de betalingsbalans is de zuivelindustrie met haar export ter waarde van 850 miljoen gulden belangrijk. Voorts verdienen 30.000 Subsidiesysteem is verwarrend (Van onze sociaal- economische redactie) werknemers Van Dam. „Onjuist om- feite de zuivelindustrie geen deel heeft aan de verplichtingen van de overheid jegens de melkveehouderij, terwijl daarentegen de gedragingen van de overheid suggereren dat deze zui velindustrie voor een belangrijk deel verantwoordelijk is voor de consequen ties van deze verplichtingen. Gevaar lijk, omdat hierdoor een op zichzelf ge zonde industrie, die de vergelijking met de industrieën in andere landen met glans kan doorstaan. in een positie wordt gemanoeuvreerd, waarin door een opportunistisch budgettair beleid, de noodzakelijke bewegingsvrijheid voor toekomstige expansie ontbreekt." Is eenmaal een duidelijke scheiding van veehouderij en zuivelindustrie tot stand gebracht, dan zal men volgens ir. Van Dam in de beleidssfeer de moei lijkheden beter kunnen lokaliseren om dan daarop de aandacht gericht te hou den. „Nu meent men, door telkens op- grijpen in het zuivelbeleid, de zuivel hun brood, de moeilijkheden die het beleid ten Toch. heeft de zuivelindustrie sympathie van ons volk, zo meende de produktschapsvoorzitter. Wijd verbreid is namelijk de veronderstelling dat de ondersteuning, die de melkveehouders van de regering ontvangen, in feite een ondersteuning is aan de zuivelindustrie. Iets wat ir. Van Dam beslist onjuist noemde. Hij weet deze misvatting aan de wijze, waarop de veehouderij aan een redelijk inkomen wordt geholpen, namelijk door het bijpassen van het verschil tussen de gemiddelde kostprijs Ki de marktwaarde van de melk. Niet alleen heeft de verkozen syste matiek een onderwaardering van de zui velindustrie tot gevolg gehad, ook de overheid zelve is volgens ir. Van Dam in het slop van de verwarring geraakt. Afgaande op de beslissingen van de laatste jaren .moet worden aangeno men dat men ten departemente de landbouwpolitiek en het zuivelbeleid volkomen is gaan vereenzelvigen, zulks ten nadele van beide bedrijfstakken. Il lustratief hiervoor vond ir. Van Dam dat met name het inleveringssysteem en de verrekenprijs geleidelijk zijn ge denatureerd tot instrumenten om de budgettaire consequenties van de land bouwpolitiek te limiteren. ,,De weg die de overheid hiermede heeft ingeslagen, is onjuist en gevaar- Indische communisten pro-Albanië De Oe Thant niet naar Rhoclesië Indonesische communistische partij, een van de grootste en invloed rijkste communistische partijen buiten het Sowjet- en het Chinese blok, heeft zich onthouden van steun aan premier Chroesjtsjefs stappen om Albanië uit het communistische kamp te sluiten, al dus schrijft een medewerker van de New York Times. De oppositie tegen het Sowjet-standpunt bleek op een bij eenkomst van het centrale comité van m Djakarta. „De Prawda deed hiervan Secretaris-generaal Oe Thant blijken door over deze bijeenkomst van de Ver. Naties zegt, dat de slechts een kort bericht od t^ nemen in n tegenstelling tot de ruimteVe werd gjvolkerenorganisatie nieuwe ope- wijd aan de pro-Sowjet verklaringen raties voorbereidt om Katanga te ontdoen van de buitenlandse huurlingen. Gisteren heeft hij zijn adviescommissie voor Kongo medegedeeld, dat dergelijke 'huurlingen, die krachtens de V.N.-reso- luties het land' dienen te verlaten, ach tergebleven zijn in Kamainstad, Jadot- stad, Kolwezi en Kipoesji. Hij verklaar de dat er enige tijd nodig znu zijn voor aleer de internationale politiemacht in Kongo gereed zou zijn voor nieuwe ope raties tegen huurlingen in dergelijke plaatsen. De politiemacht is nog steeds bezig met zuiveringsoperaties tegen scherpschutters e.d. in Elisabetlhstad. Thant zei te hopen d"at premier Tsjom- be zijn belofte zou nakomen om de ver wijdering van huurlingen te vergemak kelijken zodat de Ver. Naties niet nog meer strijdkrachten voor dat doel zon behoeven in te zetten. „Ik moet hieraan toevoegen, zo be sloot hij. dat ons plan en onze voorberei dingen voor nieuwe operaties ter verwij dering van de huurlingen in andere de len van Katanga buiten Elisabefhstaó' zonder verwijl doorgaan" Oe Thant, die door Rhodesia ultgeno- dlg-d Is voor een gesprek over het grens verkeer met Kongo, heeft van zijn ad voor Kongo de raad ge- Weer betogingen tegen de O.A.S. Ongeveer 500 mensen hebben gisteren betoging tegen de O.A.S. ontploft. in zondag De politie maakte demonstratie. In Nimes (Zuid-Frankrijk) marcheer den duizend mensen door de straten die leuzen tegen de O.A.S, riepen. Deze Detoging was georganiseerd door de -Franse communistische partij. Achttien Europeanen zijn dinsdag in Algiers beschuldigd van pogingen tegen de veiligheid van de staat, door middel van moord, diefstal en valse documen ten. In een individuele tenlastelegging wordt ook gewaagd van pogingen om •en gebouw met ontplofbare stoffen te vernietigen. kregen niet zelf te gaan maar een ande re V.N. functionaris te zenden. Hy heeft gisteren drie uur lang met de commis sie vergaderd. Het enige onderwerp van gesprek was de uitnodiging, die hem j.l, donderdag via de Britse gedelegeerde by de wereldorganisatie bereikte. Kimba: voogdijplan voor Kongo De Katangaanse minister van buiten landse zaken, Kimba. heeft gisteren in Elisabethstad verklaard, dat er een,plan wordt voorbereid om Kongo 25 jaar lang onder een „internationale voogdijraad" :e plaatsen. Kimba noemde het plan .de afschuwelijkste vorm van kolonia lisme". daar het alleen maar gericht op het maken van winst op korte termijn. Katanga zou nooit toestaan dat het uitgevoerd wordt. Kimba was in kennis gesteld van het plan tijdens zijn bezoek aan Brussel en Parijs. ens de Minister zouden vertegen- igers van landen. die „recht streeks belang hebben bij Kongo" en van buurlanden zitting in de raad krij gen. De vice-voorzitter van de Afrikaanse solidariteitspartij, Kimway. heeft dins dag in Leopoldstad verklaard, dat An- toine Gizenga, de vice-premier uit het bestuur van de PSA is gezet, omdat hij thans leider is van de nieuwe nationale Loemoemba partij (Panaloe). Deze par tij ^is door Gizenga in Stanleystad opge- Bij K B is benoemd tot voorzitter van de wetenschappelijke raad voor de kernenergie in vaste dienst: prof dr J H de Boer. thans adviseur bij de Staatsmij nen en buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft. de veehouders veroorzaakt, te kunnen verkleinen." aldus de schaps voorzitter in zijn rede. Beter beleid Ir. Van Dam zei dat het vast staat dat in de eerstkomende jaren steeds meer melk zal worden geproduceerd, zo als die produktie ook in 1961 weer is toegenomen met 1,4 procent tot bijna 7 miljard kg. Volgens een raming van het produktschap zal de melkproduktie in 1966 een 7,8 miljoen ton bedragen met een vetgehalte van 3,9 procent. Daarentegen zullen de afzetmogelijkhe den eerder minder dan beter worden. „Daarom is het dringend nodrg," al dus ir. Van Dam, „dat nu eindelijk eens de mogelijkheid wordt geschapen weer zuivelbeleid te kunnen voeren, ongehin derd door buiten het vlak van de zuivel liggende budgettaire knelpunten. Wil de zuivel de uitdaging, waarvoor zij zich gesteld ziet, kunnen beantwoorden, dan moeten de mogelijkheden worden geschapen een slagvaardige exportpoli- tiek te bedrijven en een doelbewust be leid te voeren dat is gericht op de uit bouw van de binnenlandse markt. Ook zal een weloverwogen systeem moeten worden ontwikkeld voor de afzet van overschotmelk. Meer armslag Volgens ir. Van Dam zullen nieuwe exportmarkten opgebouwd en bestaande markten verdedigd moeten worden. Ge legenheidsmogelijkheden, die zich al tijd ter wereld wel eens voordoen, moe ten worden benut. In dit systeem past een soepel hanteren van de mogelijkhe den om de export naar markten, die zulks vergen, door toeslagen financieel mogelijk te maken. De binnenlandse markt dient te worden uitgebouwd. Het boterverbruik moet worden opgevoerd tot 7 kg per hoofd en de kaasproduk-1 vmn H, h,- ,De onderwerpen voorlichting te kómen. Het bleef ech ter alles bij incidentele contacten bovendien bleek het materiaal van bedrijven maar al te vaak onbruik baar vooi aparte studie maken. In Nederland nu echter worden tel- kenmale onderwerpen van algemeen de school. Te dikwijls ont- Nederlands belang door deskundigen het element „algemeen uitvoerig behandeld, zodat de docent belang" in deze mededelingen, te veel was men gericht op de meer beperk te sfeer van het bedrijf. Het was tijdens de grote tentoon stelling in Rotter dam de E 55 waar honderden schoolklassen rond neusden, dat de behoefte aan ste viger en meer ge coördineerd con tact byzonder dui- delyk werd. Zo is het idee ontstaan lesbrieven te doen verschijnen, les brieven die vertel len over de bedrij ven, over hun pro dukten en vooral over de gebruiks- en toepassingsmo gelijkheden van die produkten. Aan deskundige auteurs werd opdracht ge geven deze les brieven, die uiter aard pedagogisch en didaktisch ver antwoord dienen te zijri, samen te stel len. De lesbrieven kregen de naam „Op Verkenning", een naam die wer kelijk de inhoud dekt. De leerlingen gaan inderdaad op verkenning in het beschreven bedrijf of de bedrijfsgroep. Ze maken kennis met de achtergron den, ze horen het DE SCHRIJVER De heer G. A. Mos (1920), kwam na zyn schoolopleiding reeds jong in liet bedrijfsleven, Na een opleiding an dc verkoop, waarbij het eontart met de scho len een belangrijke plaats in nam, vervulde hij verschillende functies in de verkoops- en publiciteilssfeer, welke tenslotte uitmondden in de positie van reklamechef van een grote on derneming. Zijn kennis van het onderwijs èn het feit, dat van rlamemateriaal by het bedrijf binnenstroomden, versterkten voortdurend zyn mening dat er bij de schooljeugd behoefte be staat aan goede voorlichting over het bedrijfsleven Toen hij in 1958 werd aangc- tocht als directeur van de Stichting School en Bedrijf, ge vestigd Mauritsknde 45 te Den Haag, greep hij de kans om op Jit terrein nuttig werkzaam Ie kunnen zijn dan ook met heide handen aan Door deze functie it zijn mening, dat voorlichting over het hedrijfsle\ en aan het onderwijl noodzakelijk is, tot een overtuiging geworden. verwerkbaar materiaal zijn leerstof vindt. Om ook hier weer enkele voor- beelden te noe men: In het afge lopen jaar werden artikelen gewijd aan de Nederlandse tunnelbouw. het kernonderzoek, de plaats van Neder land in do E.E.G., het Nederlandse bankwezen, Botlek en Europoort, ter wijl reeds eerder het Deltaplan, de Zuiderzeewerken, de Nederlandse zeesleepvaart en vele andere belang wekkende onder werpen belicht werden. Hiermee is weer een stap gedaan op het grote ter rein. dat de stich ting door haar doel treden. Men mag mening noch de school, noch het bedrijf als geïso leerde eenheden zien. Beide zijn fa cetten van ons maatschappelijk bestel, samenhan gende delen van De worden denken gezet door de opdrachten het eind van ieder hoofdstuk. Eerste voorwaarde voor het gen was, dat de lesbrieven gericht den zijn op een bepaalde groep leer lingen. Men moet houden met leeftijd Daarom werden op den duur de huis- burgers gen, producenten en consumenten. Ze hanteren be grippen. dikwijls het zonder inhoud of achtergrond lessen en artikelen wordt het onoverzichtelijke want zó wordt maar al te vaak tegen het bedrijfsle ven aan gekeken overzichtelijk. Ne derland Nu is hiervoor het bewüs. Het re"kening gaat namelijk niet alleen naar onder ontwikkeling. wijsinstellingen van lager tot hoger onderwijs. houdscholen en de technische scholen sterie van buitenlandse zaken naar al- gekozen terwijl later ook het part-time le Nederlandse diplomatieke posten in ~-Jmeisjes de Mater de hele wereld gezonden. Het is geble- a de Zonnebloemcu - ken dat deze vorm van voorlichting. onderwijs Amabilisscholen en de Zonnebloemcu sussen in het programma werden opge- Deze keuze was niet toevallig. ttetot 9 a 10 kg per hoofd van de be- Ir. Van Dam meende voorts dat de consumptiemelkindustrie in staat moet ■worden gesteld haar omzet tenminste op peil te houden. Hij vond dat i concessies voorlopig nog een onontl lijk element in dit beleid zullen moeten vormen en bepleitte daarom slag voor deze industrie bij het doorbe rekenen van kostprijsstijgingen. vroeg ten slotte het prijsbeleid r bij het produktschap te laten, daar verantwoord beleid op het gebied de zuivel een zeer gespecialiseerde ken- ervaring vereist. beknopt maar toch helder, waardeerd wordt, de bedrijven Zonder in chauvinisme te willen a kunnen in deze categorieën vart het vallen moet ik toch stellen, dat het beslist oen v/c/.onlnk belang het rooster opgenomen leer- dat de nationale industrie zich in het internationale verkeer gcruggesteund weet door de binnenlandse markt, de landgenoot-consument. Reeds is de in dustrie, het hele bedrijfsleven, door de Europese samenwerking in een ge- heel nieuwe fase van concurrentie ge- )or- komen. Bij deze concurrentie speelt de die goodwill, de goede faam, een belang de rijke rol. Door het nader tot elkaar brengen van school en bedrijf in de ruimste zin, wordt een bijdrage gele verd. ook op reële en zakelijke basis, om dit te verwezenlijken. De geschiedenis van de stichting is nog pril. maar reeds is, naar mijn ge- rtle be- onderwijs het beste worden aangepast vakken. De betrekking tussen huishoudschool en bedrijf is duidelijk. De leerlingen, de toekomstige besteedsters van de ge zinsinkomens, krijgen er een uitgebrei de warenkennis mee, leren hoe een grodukt te beoordelen. Om enige eelden te noemen. Lesbrieven reeds werden uitgegeven of vol naaste toekomst op het programma staan handelen over: vitaminen, syn thetische vezels, board- en boardpro- dukten, diepvriesprodukten, margari ne. beton, het gebruik van eieren, wol, kaloen, aardewerk, soda.... 1HWVHBHOTHÜ Voor de technische scholen is de voelen, het bestaansrecht band met het bedrijfsleven even dui- wezen, delijk noodzakelijk. Van de leerlingen dezer scholen kan toch ver' den. dat zij al spoedig zelf in het bedrijfsleven gaan in belangstelling voor hun werk zal gro ter zijn, wanneer ze niet alleen het hoe. maar ook het waarom weten de produkten die in een bepaald bedrijf of bedrijfsgroep worden vervaardigd. Wat in 1956 nog als een proefneming beschouwd kon worden, het uitge van de lesbrieven, heeft nu reeds enkele jaren bewezen werkelijk leemte aan te vullen. Een leemte die door geen enkel boek. hoe verdienste lijk ook, vermeden kan worden, daar boeken nooit zo actueel en veelzijdig kunnen zijn. De raad van advies en de redactiecommissie van de Stichting, beide bestaande uit prominenten op onderwijsgebied en een vertegenwoor diger van het bedrijfsleven, hebben de supervisie over „Op Verkenning". In de vijf jaren die sinds het verschijnen van de eerste lesbrief zijn verstreken hebben meer dan drie miljoen lesbrie ven. handelend over 35 verschillende onderwerpen, de scholen bereikt. Wan neer men dan weet, dat iedere school slechts lesbrieven krijgt toegezonden nadat een schriftelijke aanvrage is in gediend, dan heeft dit cijfer toch wel een duidelijke betekenis. Dikwijls ook komen aanvragen voor een bepaalde lesbrief uit de streek waar een bedrijf is gevestigd. Men grijpt de kans aan om nader kennis te maken met de fa briek, die in het dagelijks leven van ve- -n overwegende het i Ideaal-Persil verzorgt uw was ideaal le streekbew rol speelt. Toen de eerste basis ,.w, tact school-bedrijf hecht gelegd bleek het niet alleen mogelijk rr~- wel degelijk gewenst hierop bouwen. Zo ontstond een nieu' tief en wel de uitgave van I schrift Nederland Nu. dat vii per jaar verschijnt. aan &onte. Kij, I Voor het inschrijven van postpaketten aan de loketten van het post kantoor in Bern is gis teren een fotografisch apparaat in gebruik ge nomen. Na een simpele druk op de knop neemt het toestel het adres in zijn geheel over. Er kunnen zo duizend tot twaalfhonderd poststuk ken per uur verwerkt worden. I In Denemarken zijn nood-voedselvoorra den aangelegd en selfa rantsoenkaarten gedrukt voor gebruik in even tuele oorlogstoestand. De bevolking zal worden aangeraden noodvoorra den te vormen, terwijl de regering een geschrift zal uitgeven over de te nemen algemene voor zorgen. I Van de 782 traditionele Weense koffiehuizen die er eind I960 waren zijn er in de loop van vorig jaar 33 gesloten of ver anderd in espresso-bara waarvan er nu 202 zijn. Het aantal konditoreien nam met 27 toe tot 175. In de 13-300 Zwitserse fabrieken zijn thans 720.000 arbeiders werk zaam van wie 220.000 buitenlanders. Sedert 1934 is het aan tal personen van boven de 65 jaar in Wenen verdubbeld, van wie weer tweemaal zoveel vrouwen als mannen. Het vrouwenoverschot in de middelbare leeftijd is Aldoor komen er nieuwe abonnees op deze krant. Om haar inhoud. Wie een abonnee opgeeft verdient „Dat zit zo" In envelop (of op kaart geplakt) verzenden aan U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van ingang1 BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was Ik al abonnee. Voor het aan brengen van bovenstaande nieuwe abon nee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO of TIP PARADE (Doorhalen wat niet van toepassing Is) Schrijf hier uw eigen n ongeveer dertig procent, terwijl onder de 25 jaar meer mannen dan vrou wen zijn. I Het honten Odilia- beeldje, dat het afgelo- pen weekeinde uit het Roseliusmuseum in Bre men werd ontvreemd, teruggevonden. Het uit de veertiende eei terende beeld, c waarde heeft van 30.000 nie> I" de winkel te koop. 130 golden bij een anti quariaat aangeboden. I „Dat zit Zo"en„Tip-Parade" - boeken boordevol met on gelooflijk handige wenken

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5