WAARHEEN? m Ballingen geven plan de campagne" prijs ht ee ft &ojnt& lij, Het jaar 1962 werpt schaduw vooruit ;u Chefarine ,,4 Ultrasonore golven we Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen NIEUWE GEMEENTE BIJ AMSTERDAM Do minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, is voor nemens de vorming van een nieuwe gemeente te bevorderen, bestaande uit de gemeenten Diemen en Ouder-Amstel en westelijk Weesper- karspel. In verband hiermede zal het bij de Tweede Kamer aanhangige wets ontwerp tot opheffing van de gemeenten Ankeveen, 's-Graveland, Kor- tenhoef, Weesp en Weesperkarspel en vorming van nieuwe gemeenten 's-Graveland en Weesp, alsmede wijziging van de grenzen der gemeen ten Hilversum, Naarden en Ouder-Amstel bij nota van wijziging moeten worden herzien. Evenals Nieuwer-Amstel tot een krachtige zelfstandige randge meente van Amsterdam is uitgegroeid, zal de voorgestelde nieuwe gemeente zich tot een krachtig zelfstandig geheel kunnen ontwikkelen, zo meent de minister. De nieuwe gemeente zal bij haar stichting niet veel minder dan 20.000 inwoners tellen. Het zou irreëel zijn, aldus mr. Toxopeus te ont kennen, dat deze gemeente voor een zware opgave komt te staan. Het zou evenwel evenzeer irreëel zijn, te veronderstellen, dat een ge meente met bijna 20.000 inwoners niet m staat zal zijn, een geleidelijke groei tot een gemeente met ruim 100.000 inwoners, in goede banen te leiden. Aan de voorgestelde gemeente is voorlopig de naam Bijlmermeer toegedacht Indien de raden der betrokken gemeenten aanleiding moch ten vinden andere namen voor te stellen, zullen deze uiteraard in over weging worden genomen. TUNIS, december 1961 Er zal niet veel openheid bij de onderhandelingen zijn, die Parijs en de Algerijnse ballingenregering bin nenkort zullen gaan voeren. Tijdens de besprekingen wil men de publie ke opinie zo min mogelijk bespelen, daar beide partijen er serieus naar streven eindelijk tot een oplossing van de vraagstukken te komen. Het is de „gesloten diplomatie", welke men na wil streven, teneinde niet bij voorbaat de geesten van het échec van Lugrin en Evian op te roepen. Ge verneemt dit in kringen van Algerijnse ballingen in Tunis, wel ker leiders thans formeel achter de schermen wensen te blijven. Men zegt u erbij dat de heropening van de onderhandelingen „tres rapide" zal zijn. Men is ook optimistisch gestemd over de uitkomsten ervan, omdat men gelooft Frankrijk in een positie te hebben gemanoeuvreerd, welke automatisch concessies in houdt. Zo stellen Ben Khedda en de zijnen zich de ontwikkeling van de komende maanden en jaren voor: 1. Geheim contact tussen Fransen en Algerijnse vertegenwoordigers vol gens insiders reeds gemaakt! ten einde overeenstemming te bereiken over de principiële hoofdpunten; 2. Onderhandelin. 1 gen op officieel ni- 1 veau met op de I achtergrond de I zekerheid dat ze tot overeenstem ming zullen leiden: i 3. Staken van het zijden en toezicht op de naleving er- 4.' Een periode 1 van gezamenlijk 1 bestuur door Fran- i sen en Algerijnen ter voorbereiding van een volksstemming, waarbij F.L.N.- troepen bepaalde gebieden krijgen toe gewezen; 5. Toezicht op een eerlijk verloop van het referendum door vertegen woordigers van beide kanten; 6. Vaststelling van een periode van overgang voor de terugtrekking van alle Franse troepen en de vorming van mohammedaanse eenheden ter bewa ring van orde en rust. CONTROLE VAN ONS BIJ DE STEMBUS Omzichtig '11 r. it Het bovenstaande ,,plan de campag ne" geeft slechts in grove lijnen weer wat de G.P.RA. in Tuilis van denaas- te toekomst verwacht. Kernpunten als de Sahara en de Franse marine-basis Mers-El-Kebir hoort ge met de ui- terste omzichtigheid benaderen. Ge krijgt het gevoel dat de opstandelin gen-leiding bereid is tot concessies in dezen, als slechts niet het principe van autoriteit wordt aangetast. „Ons uitgangspunt dat Algerije en de Algerijnse Sahara ondeelbaar moe ten blijven, zullen we onder alle om standigheden handhaven", vertelt een woordvoerder. „We zijn uiteraard bereid met de Fransen samen te werken, wat de ont ginning van de bodemschatten be- treft. Administratief dient de Algerijn se Sahara onder het in Algiers zetelen- de, wettige gezag te vallen". „Hoewel we vast van plan zijn geen I enkele vreemde mogendheid steunpun- ten op ons grondgebied te verlenen, i kan voor Mers-El-Kebir misschien een uitzonderingspositie worden gescha- j pen". De woorden zijn van de zelf- I de man „We willen echter garan- I ties hebben dat deze marine-haven 1 niet wordt gebruikt voor agressie naar welke kant ook. Welke moeilijkheden een vreemde militaire basis in een land veroorzaken kan, hebben we aan Bizerta gezien". Ge hoort veel met zekerheid verkla- J ren in Tunis. Ge weet dat men over maxima praat, zonder te zeggen met 1 welke minima eventueel genoegen zal worden genomen. Het kan ook moei- I lijk anders. De partij, die weet, waar zijn onderhandelingspartner genoegen i mee neemt, verkeert nu eenmaal in een uitzonderlijk rooskleurige positie. Ge 'informeert naar de O.A.S., en wel om te horen, of Ben Khedda en zijn ministers er een werkelijk ge vaar in zien. Ge beroept u op een communiqué, dat juist een dag tevo ren werd uitgegeven, en waarin van ernstige ongerustheid over de ont wikkeling in Algerije wordt gespro ken. voudig. De oorlog zal voortduren, tot de Franse Algerijnen murw zijn gemaakt. De zaken liggen voor ons veel gunstiger dan vijf jaar geleden. Heel zwart Afrika is op onze hand, alle landen van het communistische blok, terwijl we ook een groot deel van de rest van de wereldopinie achter ons hebben staan. Niet wij zijn nog langer bang, doch het zijn de Fransen, die reden moeten heb ben bang te zijn. In de steden van Algerije is dat trouwens al duidelijk te merken. De F.L.N., de G.P.R.A., zijn realiteit geworden". Ge vraagt ten slotte naar de po sitie van de joden, van wie er en kele honderdduizenden in Algerije zijn. Ge peurt voorzichtig, of voor het nieuwe Algerije het plan bestaat de zelfde antagonistische houding aan te nemen als die, welke in de Arabische landen van het Midden- Oosten estaat. ,,De joden, die bijna net zo lang als wij in Algerije wonen", krijgt ge te horen, „beschouwen wij als Algerijnen, tenzij ze Frans willen blijven. We hebben hun intellect no dig, en we willen er, evenals men dat in Tunesië en Marokko doet, van gebruik maken. Er wonen zeer knappe, joodse professoren in Alge rije, zeer goede doktoren en zeer bekwame handwerkslieden. We wil len ze graag bij ons houden om sa men met ons de nieuwe Algerijnse staat te bouwen De Pakistaan Ismat Khan, die de eerste kerstdag uit Karachi in geland arriveerde, is gisteren in een kenhuis overleden aan pokken. Sinds Khan hier arriveerde, zijn nog twee gevallen van pokken geconsta teerd. eveneens bij Pakistanen. Een verpleegster die Khan te woord stond toen hij zich bij een ziekenhuis in Lon den kwam melden is afgezonderd om dat zij waarschijnlijk ook met de ziek te is besmet. reur van de ultra's in de schulp te kruipen. Natuurlijk, de O.A.S. kan de inheemse bevolking veel schade doen. Hij richt echter veel meer schade uit in de sector der Europese bevolking, waarvan we geloven dat deze zich in steeds sterkere mate tegen de moord en de doodslag zal keren. Het is voorts onze-overtuiging dat het gehei me leger van Salan vanzelf verdwijnt, als de Franse troepen ecripseren. We beweren niet dat de ultra's beschermd worden door de Franse troepen, maar wel dat ze hun lugubere daden dank zij hun aanwezigheid kunnen verrich ten". Een breuk tussen Ben. Bella en Ben Khedda wordt door de rebellen ten sterkste ontkend. „Het is door activisten ingegeven gepraat", wordt er verklaard, „omdat men, hoe dan ook, de legende van een Frans Algerije levendig wil houden. Ben Bella, die al meer dan vijf jaar in Frankrijk gevangen gehouden wordt, is een rebel van het eerste uur. Ben Khedda, die gematigd is, en we gens zijn gezag Ferhat Abbas is opge volgd, is een revolutionair, die inhoud aan ons politiek denken wil geven. De een zal de ander nooit laten vallen. U zult het zelf zien: Zodra de order staakt het vuren van kracht wordt, zullen Ben Bella en diens mede-gevan genen hun plaats in de Algerijnse re gering innemen". Ge merkt dat men er in Tunis niet op staat dat Ben Bella aan de onder handelingen deel moet nemen. Men stelt het tenminste niet als een condi tie. welke van tevoren vervuld moet worden. Men vertrouwt dat De Gaulle de vice-premier van de G.P.R A. vrij zal laten zoals reeds is beloofd zodra de vijandelijkheden in Algerije tot het verleden behoren. Onaanvaardbaar Samenwerking bij bestrijding van pijn! V/er middelen In één lebiet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die el- kaars werking ondersteunen. Che farine „4" werkt echter niet alleen krachtiger bij bestrijding van pijn en griep, maar bovendien veiliger, daar één der bestanddelen zorgt dat een gevoelige maag niet Yan streek raakt. Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 Kongolees parlement roept Gizenga De Kongolese kamer van afgevaardig den heeft gisteren in Leopoldstad met 66 tegen 10 stemmen en 7 onthoudingen motie aangenomen, zich daar in het parlement te verant woorden. Gizenga moet binnen 48 uur na aan zegging door de regering in Leopoldstad zijn. De motie was ingediend door Kim- vay, de vice-voorzitter van de Parti so lidaire Africain, waarvan Gizenga voor zitter is. Aan de indiening van de motie was een debat voorafgegaan, waarin ver-1 schillende afgevaardigden Gizenga be schuldigd hadden van activiteit, gericht op afscheiding van de Oostprovincie van de rest van Kongo. Andere afge vaardigden verweten Gizenga. dat hij namens het hele Kongolese volk wil op- Een van de gebeurtenissen van 1962 zal zeer waarschijnlijk een geslaagde proef van de Sowjet- unie zijn met projectielen die aardsatellieten kunnen vernietigen. Experts achten deze proeven dit jaar al mogelijk en in ieder geval voor eind 1963. De redenen voor deze verwach ting zijn nogal eenvoudig. Om te beginnen heeft men in de Sowjet- unie sinds het einde van de twee de wereldoorlog regelmatig een groot gedeelte van de enorme de fensiebegroting ongeveer twin tig procent aan de luchtverde diging besteed. Deze twintig pro cent heeft men later nog ver hoogd tot 30 procent en meer als men alle facetten van de luchtver dediging meerekent. De voornaamste oorzaak van deze verhoging is dat de Sowjets bijzonder veel geld gestoken heb ben in de productie van wapens die gebruikt worden tegen geleide projectielen. De Sowjets pochen dat zij al zo'n wapen hebben. Een gelei-' projectiel dat een satelliet kan vernietigen en dat dit twij felachtig gepoch waar moet ma ken, is veel gemakkelijker te ma ken dan een wapen tegen geleide I projectielen. I Indien de Sowjets over een i bruikbaar wapen beschikken dat j ee satelliet kan vernietigen zullen j er grote problemen ontstaan. De regering onder Eisenhower liet j al aan de verkenningssatelliet Sa- mos werken. Kort geleden bleek het Samosprogramma echter te falen. Zelfs als de proef met een Samossatellict zou slagen zouden de Sowjets hun antwoord hierop al klaar hebben, als tenminste hun proeven met wapens tot ver nietiging van satellieten geslaagd zijn. Zullen zij in deze omstandighe den proberen om de Amerikaanse satelliet met hun nieuwe wapen boven Rusland neer te schieten? En wat gebeurt er dan met de bemande satellieten die de Ver enigde Staten in een baan om de aarde willen brengen? Deze kun nen nauwelijks uitrusting voor verkenning bergen omdat zij men sen moeten vervoeren. Zullen die satellieten ontrefbaar zijn? En de Sowjetsatellieten? Het Amerikaanse wapen tegen geleide projectielen, dle Nike-Zeus, beant woordt helaas nog niet aan zijn doel, maar kan gemakkelijk ver anderd worden in een doeltreffend wapen tegen aardsatellieten, dat het tegen de Russische wapens kan opnemen. Zouden de Sowjetsatellieten dan ook ontrefbaar zijn? Het is de moeite waard om aan deze lastige ,,Een gevaar" het „De O.A.S. is een gevaar", wordt gezegd, „doch eerder voor d werking in de toekomst dan 1 welslagen van de komende onderhan- delingen. We weten dat Salan steun in Frankrijk ondervindt, vooral in bepaal de bovenlagen. Maar we weten ook dat Parijs niet van plan is voor ter- Ben Bella, zoals hij vijf jaar ge leden tverd gearresteerd, toen het vliegtuig, naar in hij zich bevond, gedwongen uerd een tussenlanding „Een verdeling is niet datgene", zegt men u, „waarvoor we zeven jaar lang goed en bloed hebben geofferd. Het is trouwens de vraag, of de Fran se Algerijnen het zullen nemen. Dege nen, die aan de goede kant gedomici lieerd zijn, natuurlijk wel, maar dege nen, die aan de verkeerde kant 'zit ten. beslist niet. Deze mensen zullen onherroepelijk moeten repatriëren, omdat er voor hen geen plaats is in het Algerije van de andere Fransen. We vragen ons bovendien af. hoe zulk een verdeling ooit effectief zou kunnen worden doorgevoerd. Het zou apartheid j betekenen, op de zelfde wijze als in Zuid-Afrika. Wel rechten om te wer ken, maar geen rechten om te wonen. Nee, welke verdeling ook, zij is voor ons onaanvaardbaar". „En als cr toch een verdeling; mocht komen? Van Franse kant is er toch herhaaldelijk mee gedreigd? „Als deze bedreiging wordt uitge voerd, dan is het voor ons zeer een- 793) Onze laatste conclusie was, dat een trillend kristal electriciteit le vert, maar dat omgekeerd electrici teit trillingen in het kristal opwekt. Wc kunnen het ook wel eleganter zeggen: mechanische trillingen wor den omgezet in electrischc-, gelijk cleclrlsche trillingen in mechanische trillingen van dezelfde frequentie worden omgezet. Maar ais een dergelijk kristal door electrische stroom In trilling geraakt, gaat de lucht of de vloeistof waarin dit kristal zich bevindt, eveneens trillen. Er gaan van het kristal dus golven uit die wc kunnen horen, zo lang hun frequentie beneden 16 h 20 kHz blijft. Wordt het aantal trillingen echter hoger dan 20.000 per sec. dan liggen z(j boven de menselykc gehoor grens en hebben we dus te maken met het onhoorbare geluid, of met ultrasonore golven, zoals wc ze ln het vervolg zullen Nu weet u dat de golflengte kleiner wordt naarmate het aantal trillingen per seconde stijgt. Het is mogelijk met behulp van kwarts-kristallen trillingen op te wekken van 500.000 kHz waardoor dus ultrasonore gol ven ontstaan die 500 miljoen maal per sec. trillen zodat de golflengte ln fracties van duizendsten van mil limeters moet worden gemeten. Ul trasonore golven komen dus wat de golflengte betreft wel overeen met de golflengte van het licht, maar des ondanks moeten we het grote ver schil tussen beide goed in het oog houden. Want geluid en dus ook het onhoorbare geluid moet zich altijd voortplanten door middel van een stof. Een electrische hel die on- TOCH IS HET ZO! der een luchtledige stolp is geplaatst, kan zo hard rinkelen als hjj wil maar we zullen hem niet horen omdat geen lucht in de stolp de geluidstrillingen voortgeleidt. Zetten we na een bron die ultrasonore trillingen voortbrengt onder de stolp, dan zullen ook de golven daarvan niet tot de buitenwe reld kunnen doordringen. Maar een electrische zaklantaarn zal zün licht vanuit een luchtledige glazen stolp even helder naar ons blijven uitstra len ais altijd, want lichtgolven heb ben dc lucht niet als tussenstof nodig om zich voor te planten. Dit verschil tussen licht- en ge luidsgolven blijft bestaan, ondanks vele overeenkom- Ultrasonore gol- queutie kunnen net als lichtstralen ge bundeld en gericht of gebroken en teruggekaatst worden, zodat zich allerlei toepassingsmogelijkheden voordoen. Maar vóór we daarover gaan spreken moeten we onze aan dacht eerst even vestigen op de ge weldige energie die ultrasonore gul ven van grote frequentie bezitten. Het geluid van een luidspreker heeft vaak slechts een energie van onge veer 0.000000002 Watt per vierkante centimeter. Dc geluidsintcnsitelt van een kanonschot is gelfjk te stellen niet 0,002 Watt per vierkante cm en is dus een miljoen keer zo hard als de schreeuwende luidspreker. Maar met ultrasonore trillingen kan ge makkelijk een vermogen worden be reikt van 10 Watt per cm2 overeen komende met het gezamclüke geluid van 5000 kanonnen! En nu de prak tische toepassingen. Daarover een volgende keer! JOSEPH ALS0P vragen en onaangename feiten aandacht te besteden. Zij houden verband met de voorspelling die tvij voor hef nieuwe jaar vol ver trouwen durven uitspreken. In 1962 zal de geschiedenis zich nog sneller bewegen dan zc de laatste tientallen jaren al heeft gedaan. De snelle opeenvolging van ge beurtenissen is als de versnelling van een cersteklaswagen, nauwe lijks merkbaar tot de klap komt. Daarvoor hoeft men zich alleen maar de grote lijn der gebeurtenis sen sinds het einde van de twee de wereldoorlog te herinneren. Het in slavernij brengen van Oost-Europa, de communistische triomf in China, het opkomen van de Sowjetunie als tweede indus triële macht, het herstel van West- Europa, het verval van de kolo niale machten, het op drift raken van het Midden-Oosten, de poging van Afrika om uit de schaduw naar voren te treden, de oorlog in Korea, de oorlog in Indochina, de Algerijnse oorlog, de verbete ring van de A-bom, de ontwikke ling van dc H-bom, het geleide projectiel, en de aardsatelliet, a' d"ze veranderingen waren vroe ger genoeg om een hele eeuw mee tc vullen of een tiental eeuwen in lang vervlogen tijden. Sneller, sneller, riep de hertogin tot de arme ademloze Alice (in Alice in Wonderland) en hetzelfde roept de geschiedenis tegenwoor dig tegen ons. De oorzaak van deze verwarrende versnelling is niet ver te zoeken, integendeel. Het is de wetenschap beheerst door wapens en communicatiemid delen. die deze overweldigende, moderne tirannieën mogelijk heeft gemaakt; de wetenschap, die zich laat gelden in de commu nicatiemiddelen en de industriali satie, welke de mens van zijn oude wegen heeft verdrongen; de wetenschap, uitgedrukt in nieuwe wapens en nieuwe middelen om ze te vervoeren waardoor het lijkt of de hele wereld kleiner dan En geland in de achttiende eeuw is. De geleerden zijn herhaaldelijk teruggeschrokken van hun eigen ideëen. Dr. Robert Oppenheimer en met hem de helft van de voor aanstaande fisici in Amerika, pro beerden zich aanvankelijk wijs te maken dat de Sowjetunie geen H-bom zou hebben gemaakt als Amerika het niet het eerst had gedaan. De geleerden die thans de Amerikaanse regering advise ren gebruikten deze verkeerde mo tieven opnieuw toen zij ageerden tegen het plan van de minister van defensie. McNamaraom voor Amerika meer geleide lange af standsprojectielen te doen produ ceren. Toch kunnen er geen grenzen gesteld worden. Men weet niet waar het eindigt. De biologen wachten ongeduldig op het ogen blik dat zij het geheim van het leven kunnen onthullen. En het allesoverheersende feit dat dit proces niet kon worden begrensd of kon worden tegengehouden roept enige enorme problemen op. Protest telegram van president Tsjombe De president van het afgescheiden Kongo had gisteren kennelijk weer een balorige bui. Hij stuurde tenminste een scherp gesteld telegram aan Kasavoe- boe, president van geheel Kongo, waar in, hij het Kongolese leger beschuldigde van misdaden in Kongolo. Verder weigerde Tsjombe een Katan- gese parlementszitting bij te wonen; hij was te vermoeid, liet hij zeggen. De zitting werd toen tot vandaag uitge steld. Ook u zet een nieuwe abonnee op de bon? (Wij vinden dat u dan „Dat zit zo" verdient). ln envelop fof op kaart geplakt) verzenden aan het Bureau van dit blad. U kunt noteren als nieuwe abonnee I Dr. Robert Servatius, de verdediger van Adolf Eichmann, heeft medege deeld dat bij kan beschik ken over de opbrengst van het boek dat Eich mann in de gevangenis heeft geschreven. Hij verwacht dat die op brengst het hem toeko mende honorarium zal overtreffen. I Volgens de Prawda be draagt dc bevolking van de Sowjetunie op het ogenblik 220 miljoen zie len, tegen 208.800.000 be gin 1959. Het blad schrijft deze grote bevolkings toe dc houdende verbetering der levensvoorwaarden van het Russische volk. „John" was in 1961 voor het derde opeenvol gende jaar dc incest voorkomende jongens naam in de geboortebe- bcrichten van dc London- se Times. „Jane" was, eveneens voor het derde jaar, de populairste meis jesnaam. De tweede plaats namen „James" en „Mary" in. „Nicho las", die in 1960 boven aan stond, komt nu niet meer op dc lijst van dc tien populairste namen I Alle postkantoren in Israël waren gisteren vier uur lang gesloten als „waarschuwingssta king''. Ingenieurs bij de openbare diensten heb ben besloten met ingang van donderdag in staking te gaan. Zij eisen een sa larisverbetering die over eenkomt met die, welke de staatsartscn vorig jaar hebben gekregen. Op 29 januari zal door Harmers Ltd tc Londen een van de zeldzaamste postzegel verzamelingen ter wereld worden ge veild. Het is een verza meling van Andrew Cleark, die geheel be staat uit in dc eerste twintig jaar na dc invoe ring van de postzegel uit gegeven zegels (1840). I Joseph P. Kennedy, de vader van dc Amerikaan se president, is gisteren uit het ziekenhuis ontsla gen. Kennedy sr., die ambassadeur in Londen is geweest, werd op 19 december in het zieken huis opgenomen, nadat hij een beroerte had ge- bad. Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aan- brencen van bovcns'aande nieuwe abon nee hoh ik dus recht op DAT ZIT ZO of TIP PARADE 'Doorhalen wat niet van toepassing is> Schrijf hier uw eigen naam en adres; Op 60-jarige leeftijd is gisteren in Wenen overle den Hertog Max van Ho. henberg, zoon van aarts hertog Franz Ferdinand. Deze was troonpreten dent van Oostenrijk-Hon- garije. De moord op de aartshertog en zijn vrouw in 1914 in Serajewo, was de aanleiding tot de Eer ste Wereldoorlog. Dc Amerikaanse am- Di—024 bassadeur in Bern heeft i vorig jaar december de zeer bekende kwakzalver „dr. Frederik Wichter- ,,UQt Zit ZO en,,Tip-Parade mann" op plechtige wij- li i i ren oorknndc „is lid - boeken boordevol met on- X£'j£532r vJi: geloof lijk handige wenken - rinf^ is'wichfermann'dér- ",etrfe W'mM 1e ko0P-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7