Met verbouwing Gehoorzaal is een begin gemaakt Pilmamchool Kanonnen van Navarone, een meesterlijk stuk vuurwerk Knecht met mager loontje stal 18500 van Leidse bakker NIEUWE LETOSCHE COURANT 3 ZATERDAG 6 JANUARI I96J Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag: Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Hendrik ir: Virginia Pleasants, IV". Diligentia, 8 elavecimbeL Maandag De Doelen, 8 uur: Amateurfotografen, tweede ronde zwart-wit „Rust". Rijksmuseum van Oudheden. 8 uur: Lezing L. Foucher (Sousse) over: „La mosaïque romaine a Hadrumète au Illème 6iècle. Oegstgeest, Pauluskerk, 8 uur: Prof. dr. H. Berkhof over „Indrukken i mijn reis naar New-Delhi", Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 our: Ned. Danstheater, de Diligentia, 8 uur: Dina de Rossa, een sopraan. Daniel Kelly, piano. j Dinsdag be- Kantine CIos en Leembruggen. Korte Mare 28a, 7.15 uur: Contact- en ruilavond end «De Philatelist". AB Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 :rin uur: Rotterdams Toneel met „Boeing het Boeing". nen Diligentia, 8 uur: Trio Italiano d'Archi. 'ter Woensdag sen Schouwburg, 8 uur: Hoofdstad Operette ige- met „Das Dreimaderlhaus", voor K. e het Academisch ziekenhuis, aula. 1-1.25 :len Middagpauzebijeenkomst e" j Foyer gehoorzaal, 8 uur: Vereniging ieei voor pedagogiek. Nieuwjaarsvisite mj eeJ Jules de Corte en H. A. A. R. Knap. jjgt Hotel Central, 8 uur: Jaarvergadering bg. commissie ,,'t Oude Vierde", bespreking reünie 1963. Oegstgeest, gemeentehuis, 7.30 uur: Raadsvergadering. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 Bur: Ned. Comedie met „Een midzomer- cachtsdroom". Diligentia, 2.15 uur: Scapino Ballet. Diligentia, 8 uur: Julian Olevsky, viool. Gerard van Blerk, piano. Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Hans Richter- l Haaser, piano, voor Leidsche Kunstkring t «Voor Allen". r Schouwburg, 8 uur: Hoofdstad Operette met „Das Dreimaderlhaus", voor K. en O. D e n H a a g, Diligentia, 8 uur: Marilyn Tyler, sopraan, Felix de Nobel, piano, VrUdag i Doelenkazerne, zaal 16, 8 uur: Expogé, mevrouw ir. T. de Boer-van der Hoek over „De geschiedenis van het glas", met J films. Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: 72ste Jeugd- eoncert Toonkunst Wiener Solisten o.l.- t Wilfried Boettcher. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Tweede concert Toonkunst, Wiener Solisten o:l:v: Wilfried Boettcher. Zaterdag Restaurant Van der Heijden, 8 uur: «Ons Grunnegerlaand", nyjoarsveziede. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Feestavond per- y" soneel Zaalberg. j" Leiderdorp, Gercf. kerk. 8 uur: Herdenkingsavond 75 jaar CJV „Eben de Haëzer", spr. ds. J. P. van der Stoel en ig- ds. G. N. Lammens, nol j Den Haag, Diligentia, 8 uur: Alicia de Larrocha, piano, féi DagelUk, te I D e n H a a g, Gebouw K. en W., 8 uur: Snip en Snap-revue 't Staat in de Ster- TN DE Stadsgehoorzaal klinken da- A gelijks felle hamerslagen en maken drilboren een oorverdovend lawaai. Met de grote verbouwing is een be gin gemaakt, terwijl de exploitatie van het gebouw tot 15 maart normaal wordt voortgezet. Men volgt deze werkmethode, omdat men anders zon der nachtarbeid niet voor het vol gende seizoen klaar kan zijn. Op bet ogenblik is de N.V. bouw- en exploi tatiebedrijf B. J. Huurman en Zn, die bij onderhandse aanbesteding 't werk toegewezen kreeg, met die onderdelen van het restauratieplan bezig, die het minst storend zijn voor het gebruik. In de kelder bijvoorbeeld kan al aardig wat werk worden verzet Daar Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Nonnen voor het vuurpeloton (14 jaar); donder- -"ag: Zondige vrouwen (18 jaar).' Lido (230, 7 en 9.15 uur): Eddy op le en en dood (14 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Van do brug af gezien (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De mysteri euze planeet (14 jaar); donderdag: Der Stern van Santa Clara. Studio (230, 7 en 9.15 uur): Het oog in de duivel (18 jaar). Trianon (2 en 7.30 uur): De kanonnen in Na va ironie (14 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, schilderijententoonstelling „Jonge kunst uit Amsterdam" (tot 22 januari). Lakenhal, tachtig jaar tram (tot 22 januari). Boerhaavezalen, tentoonstelling foto groep „Rupture"' (tot 13 januari). Academiegebouw, schilderijen en te keningen van Jan Schlechter (tot 15 januari). Rijksmuseum van Oudheden, „Neder landse opgravingen in Egypte" (tot 25 februari). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27. maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10—-5.30 u Jeugdbibliotheek, leeszalen en bibüo- :heek Reuvens. Plantage 6; maandag dinsdag van 4 tot 5.30 uur. woens dag en zaterdag van 12 tot C30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere *eugd) van 6.30 tot 8.30 uur s avonds Bijkantoor chr school Obrechtstraat volw dinsdag en donderdag van 6.30C uur njn.. zaterdag 25 uur; jeugd: elke woensdag 25 uur. komen ventilators, die de zalen met hete lucht verwarmen en tevens voor de luchtverversing zorgdragen, er ook worden hier de nieuwe transfor mators geplaatst. Voorts wordt ge werkt aan de koffiekamers en de keuken, die boven elkaar komen tc liggen, verbonden door een lift. Op de begane grond richt men de recep tiekamer als koffiekamer in, op de verdieping de kleine zaal. De nieuwe koffiekamers worden aanzienlijk groter dan de tegenwoor dige, onder meer doordat de buiten muur VA meter naar voren wordt ge plaatst. Bij deze werkzaamheden stuitte men op oude funderingen, vermoedelijk van het St Catharina- gasthnis, het oudste en grootste gast huis van Leiden, waarvan een deel vroeger op deze plaats stond. Voor ontlasting van de muren wor den twintig stalen kolommen op be tonplaten geplaatst. Het zware ver keer over de Breestraat maakt dit noodzakelijk. In de krant van 10 oktober-jl. gaven PLANTSOEN 65 - TEL. 01710-26558 TYPEN STENO fn;4 falen DUITS - ENGELS FRANS-NEDER LANDS MIDDENST.OPL. FIAT 500 3490.- Glardlnlera 4299? j 4000.- FIAT 600 4345? 4190.- •7890^ 1 7700.- I Special. -S9ÖÜ^ FIAT 1800 40650^ 5750.- 6500.- 9990.- Imp. J. Leonard Lang*6 Automobielbedrijven N.V., Stadhouderskade 114 e, Amsterdam Voor Leiden e.o. KOREVAAR CARACE Korevaarstraat 43 - Tel 0171023730 Prof. Berkhof spreekt over de conferentie in New Delhi Maandag zal door de zendingscommis- sies van de Gereformeerde Kerk ei Hervormde Gemeente in de Pauluskerk te Oegstgeest de tweede gezamenlijke ge meente-avond worden gehouden. Op deze bijeenkomst hoopt prof. dr. H. Berkhof te spreken. Prol Berkhof, die in Leiden hoogleraar vanwege de Hervormde Kerk is, woonde de conferentie van de Wereldraad van Kerken in New Delhi bij, die in de laatste maand van 1961 werd gehouden. Prof. Berkhof zal een groot aantal le zingen in Nederland houden over zijn indrukken van de conferentie; de voor dracht in Oegstgeest is de eerste van deze reeks. De hoogleraar zal spreken over India, het hindoeïsme, de Christelijke Kerk in India, de hoofdpunten van de conferentie en een vergelijking van deze bijeenkomst van de Wereldraad met de reeds eerder gehouden samenkomsten, waarna hij de betekenis van de conferen tie voor Nederland zal toelichten. Met een discussie zal de avond worden besloten. wij reeds een uitvoerige beschrijving van de ingrijpende veranderingen, die verder zullen worden uitgevoerd om de stadsgehoorzaal tot een aan de moderne eisen aangepast gebouw te maken. De kosten hiervan bedragen f 1.568.000. De werkzaamheden zullen na 15 maart, als de gehoorzaal geheel bui ten gebruik is gesteld, op groter schaal worden uitgevoerd. Zonder tegenslagen, men weet bij oude ge bouwen nooit precies waar men aan toe is, zal de verbouwing in septem ber zijn voltooid. TUSSEN DE BLADZIJDEN TRIANON Regisseur J. Lee Thompson (bekend o.a. van „Yield to the night") is iemand, die zijn vak terdege verstaat. Als 't nódig is van dik hout planken te zagen, voert hij zijn opdracht even meesterlijk uit als wannee hij de subtielste menselijke emoties moet uitbeelden. De door hem ge maakte film De kanonnen van Navarone (naar het boek van Alastair McLean, indertijd als feuilleton in ons blad verschenen) behoort nu een maal tot het genre van „warfiction"-opeenhoping van, sterke staaltjes uit de oorlog. Vroeger noemde men dat huzarenstukjes, een ieder weet wel wat men eronder moet verstaan. Komt het u soms ongelooflijk voor bedenk dan dat in een oorlog altijd van alles mogelijk is. De feuilletonlezers weten, dat de ka nonnen van Navarone Duitse superka- baar fort op het Griekse eiland Nava rone. die alle geallieerde schepen weg schoten. Zij versperden de zeeweg naai het eiland Kheros, waar 2000 geallieerde soldaten klem zaten, die hoognodig daar vandaan geëvacueerd moesten worden. Met veel risico weet een speciaal com mando de kanonnen met een springla ding buiten werking te stellen, zodat de Engelse vloot ongehinderd chend voorbij kan varen om haar vracht je op te halen. De avonturen zijn werkelijk adembe nemend en hoewel iedereen wel weet. dat er alles veel te dik wordt opgelegd, volgt men dit romantische epos in grote spanning. De acteurs zijn door Thomson met zorg uitgezocht: de vaderlijke James Robertson Justice als de generale plan nenmaker. de onvei .-hrokken Gregory Peck als de volvoerder, de geestige Da vid Niven als het denkende brein het groepje, de robuste Anthony Quinn als de Griekse verzetsman, zij met elkander een uitnemende ploeg, die de Duitsers, maar ook de elementen: de storm op zee, de steile rotswand, het onneembare fort, enz. enz. grandioos de baas is. Enorm veel wordt er in deze film overhoop gehaald en evenee dreven, maar dit alles bezorgt het pu bliek in ieder geval enige uren van spon tane spanning, afgewisseld door de var H. Dessaux N.V. boekte in het nieuwe boekjaar hogere omzetten en de voor uitzichten zijn ondanks concurrentie en toenemende loonkosten gunstig; men is de aanloopmoeilijkheden bij de overne ming van de tapijtfabriek te Sint Jan steen te boven. Th. J. van der HEIJDEN lid van de NcdcrL Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a, Leiden Telefoon 23405 David Niven, Gregory Peck en Anthony Quinn in de grootse avonturenfilm De kanonnen van Navarone. tijd tot tijd uitbarstende Engelse humor. De trucage-techniek is ver gevorderd en J. Lee Thompson weet daar een dig gebruik van te maken. Er is in deze film verbluffend met spek geschoten, maar dat zijn de kanonnen van Nava rone dan ook wel waard. Een avonturen film van een overrompelende overdaad: een stukje meestervuurwerk. (Spanning). Nonnen voor vuurpeloton CASINO. De door Ralph Thomas geregisseerde film Nonnen voor het vuurpeloton (Conspiracy of hearts) had ongetwijfeld de mogelijkheid de ont roerendste film van het jaar te wor den, want het onderwerp (helaas authentiek) bood Lier alle aanleiding toe. In 1943 nemen dc Duitsers na de val van Mussolini het commando over de Italiaanse troepen in de door hen be zette gebieden over. Bij een klooster' in de buurt van Florence ligt een door gangskamp voor Joden en andere ver volgden. De Cisterciënser-zusters hebben sinds lang de taak op zich genomen zoveel mogelijk Joodse kinderen via een on deraardse gang uit dit kamp te redden. Zolang de Italianen het bevel over het kamp hadden, werd dit oogluikend toe gestaan, zodra echter een Duitse com mandant zijn intrede doet. is dit radi caal afgelopen. Nog twee groepen kinderen zien de nonnen kans in hun klooster te smok kelen, maar dan is de Duitser er ach tergekomen en doet hij een inval in het klooster. Drie kloosterzusters wor den voor het vuurpeloton gesleept De film oefent echter niet de uitwer king uit, die hij verdient en die men, gezien de inzet met de harde oorlogs journaals, ook verwacht. Men twijfelt soms aan de echtheid, terwijl in wer kelijkheid wel ongeloofwaardiger din gen zijn gebeurd en op de ogenblikken van de hoogste tragiek, wordt de film sentimenteel. Heeft het glamourkarakter van de zus ters hiertoe bijgedragen (Lilli Palmer als moeder-overste, de schone Sylvia Syms als novice, enz.), of zit, vooral in het begin een bepaald soort misplaat ste humor in de weg? In leder" geval blijft de film onder de maat. Toch zijn er tal van echt ontroerende ogenblikken. Uiteraard vooral als dc kinderen (en ditmaal goed en zonder glamour) in het beeld komen. In dit verband wordt een hoogtepunt getrof fen, als de uitgehongerde kinderen wei geren te eten, want het is Yom Kip poer, Grote Verzoendag, dag van boete en vasten. Ach, had Ralph Thomas maar iets meer gegeven van deze godsdienstige sfeer, die het hele werk had moeten doortrekken. Maar helaas, hij heeft weinig begrepen van het religieuze element Misschien is dat in diepste grond wel de oorzaak van het falen. Minder goede uitwerking van on roerend gegeven. Van de brug af gezien LUXOR. Zij, die indertijd van de Ned. Comedie Millers aangrijpende toneelstuk ,,Van de brug af gezien" heb ben gezien, kunnen bij Sidney Lumets verfilming van dezelfde materie con stateren. hoezeer men met het navertel len per film kan achterblijven bij het oorspronkelijke. Deze film glijdt voor bij als een serie rauwe beelden zonder enige innerlijke beklemming, die men zozeer bij de prestatie van de Ned. Co medie onderging. Het filmverhaal van Lumet is een wijdlopig gepraat met beelden geworden van wat Miller in zijn stuk zo krachtig en kort en bondig met woorden aangaf. Kennelijk heeft men niets uit het toneelstuk willen missen en er zelfs nog wat bij willen doen per filmbeeld. Dit erbij-doen werkt juist zo verslappend. Zo heeft de advocaat Alfieri in het to neelstuk de functie van de verteller, die staande op de Brooklyn-bridge tel kens toelicht wat er omgaat in de we reld der Italiaanse immigranten in Amerika en speciaal in het gezin van Eddy Carbone. Dit „van de brug af ver tellen" geeft ook de titel aan het stuk. In de film echter hoeft Alfieri deze ver tellersfunctie niet te vervullen, dat doet de camera voor hem. Toch treedt hij telkens in het beeld en zegt dan dingen, die behorend bij zijn vertellersrol in het toneelstuk heel goed pasten, maar hier slaan als een tang op een varken. Zoals toneel geen literatuur is, zo Is film geen toneel. Wie de onderscheidene functies van deze dicht bij elkaar horende kunstvormen uit het oog ver liest, komt maar tot een half realiseren van zijn bedoelingen; hoogstens tot een slap aftreksel van wat hetzelfde ver haal onder andere gedaante was, (Slap aftreksel). HAAGSE RECHTBANK „Als ik liet goed. begrUp, dan hebben die twee elkaar uitgezogen", 7.0 merkte dc president van de rechtbank op. Die twee. dat waren verdachte, een bakkers knecht uit Voorhout, en de bakker zelf. Aan verdachte was ten laste gelegd, dat liü tussen 1956 en 1961 in totaal ƒ8500 zou hebben verduisterd van zUn werk gever te Lelden. Volgens verdachte ver diende hy slechts ƒ60 en de patroon wei gerde hem een hoger loon te geven, hoewel hij van 's morgens 6 uur 's avonds 7 uur werkte. Omdat hij teveel uitgaf, pleegde hij voortdurend verduisteringen doch als ge volg daarvan kon hij geen ontslag nemen, /rees dat alles zou worden ontdekt. Toen het toch vastliep, tekende verdach te schuldbekentenissen. was daardoor gevangene van uw eigen positie", zo constateerde de presi dent, die er zijn verwondering over uit sprak, dat verdachte al die jaren geen loonopslag had ontvangen. Verdachte had o.m. een bromfiets ge kocht en aan zijn verloofde gaf hij geld Dr een spaarbankboekje. ,Er zitten aan deze zaak verschillende vreemde aspecten", zo constateerde de officier van justitie. De werkgever zette verdachte onder druk, doch verdachte zoog als een parasiet dc bakker uit ..Maar de bakker zoog zijn knecht uit", wierp dc verdediger op. Bepaald ergerlijk vond de officier het. dat verdachte weigerde de bromfiets, die jan het verduisterde geld had ge-, kocht, vrijwillig ter beschikking te stellen van de bestolen werkgever. Naast zijn eis van 6 maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest, vor derde de officier van justitie met nadruk teruggave van de bromfiets aan de werk gever. De verdediger, mr. H. van Zanten wees op de gecompliceerdheid van het geval. Er was ook nimmer controle op verdachte uitgeoefend. Hij verzocht een groot deel van de straf voorwaardelijk op te leggen. Uitspraak over 14 dagen. Zeven maanden geëist tegen Leidse insluiper Volgens een 21-jarige loswerkman kwam hij oud papier halen, doch hij had het meer voorzien op bankbiljetten In een perceel aan het Rapenburg te Lei den stal hij enkele tientallen guldens, uit een school aan de Lorentzkade nam hij ƒ32,50 mee, in het academisch ziekenhuis roofde hij ƒ35 en in een woning aan het Paviljoenshof ƒ20. Dit alles gebeurde in het tijdvak van 26 augustus tot 19 november. Hij betrad de huizen en gebouwen en wanneer hij werd betrapt, deed hij het voorkomen, alsof hij oud papier wilde kopen. De officier eiste tegen verdachte, die de feiten bekende en die reeds eerder is veroordeeld, 7 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. F. de Koning pleitte clementie. Eddie op leven en dood LIDO. ,,Eddy (Constantine) neemt wraak met harde vuisten en rake klappent", zo belooft de aankondiging van Eddie op leven en dood (Cause toujours mon -lapin). En inderdaad er vallen klappen, maar de echte Constan- tinefans komen niet aan hun trekken. Er wordt veel minder gevochten dan in andere Constantinefilms, maar daardoor kon er ook van een vrij redelijk ver haal sprake zijn. Het hangt wel van toevalligheden aan elkaar, maar amu sant is het toch wel te zien hoe Con stantine ten onrechte veroordeeld ontsnapt en dan de echte moordenaars opscharrelt en afstraft. De regie had Guy Lefranc, die voor iets te weinig vaart heeft gezorgd. (Amusant). De mysterieuze planeet REX. Er draait deze week weer eens een science-fictionfilm. Het is er een met ruim te-aspecten, compleet in (afschuwelijke) kleuren en met de titel Dc mysterieuze planeet (The angry red planet). Als geheimzinnige planeet doet Mars dienst en degenen die met het mysterie kennis maken, zijn de drie mannen en de vrouw, die met een raket op dit rode hemellichaam landen. Ze brengen er bepaald geen vakantie door; nog maar nauwelijks uitgestapt wordt de vrouw al „aangerand" door een vleesetende plant.. Ook maakt men nog kennis met kolossale spinnen en nog gigantischer eencellige wezens. Met moeite weten de ruimtevaarders op aarde terug tc keren. Ze hebben een op de band opgenomen waarschuwing van de Marskoning bij zich dat ze be ter thuis hadden kunnen blijven. En dat is dan het einde van de film. Wij willen nog opmerken, dat regis seur Ib Melchior ook beter bij moeder thuis had kunnen blijven inplaats van dit miserabele rolprentje te maken. (Brrr liet oog van de duivel STUDIO. Ingmar Bergmans op nieuw geprolongeerde film Het oog van dc duivel, is een blijspel met een ern stige ondertoon. De duivel stuurt Don Juan om de reine dochter van een Zweedse predikant te verleiden, maar hij krijgt de kous op zijn kop. De film loopt uit op een ode aan de liefde, er in deze tijd maar weinig zijn geschreven. Gisteravond bracht de Hoofdstad Operette voor groene kaarthouders van K. O. in de Leidse Schouwburg dc operette „Das Dreimaderlhaus' door Heinrich Berté samengesteld uit melodieën van Schubert. Het werd een opvoering, waarvan vooral vocaal veel le genieten viel met vertolkingen van Jan Handerson, Hans Taube (in de Schubertrol),Lizzi Scliöffman cn andereu. Fran: Riffel .regisseerde het geheel op trefzekere I w\jze. Het verhaal behandelt een episode uit het leven van Schubert: de com ponist slaagt er niet in zijn aangebe dene te overtuigen van zijn liefde voor haar. Zelfs niet met de hulp van zijn vriend, baron Schober, die met de lief- talligste van de drie meisjes in het huis tot overeenstemming komt. Het operettegezelschap bezit zeker ook spelkwaliteiten. K. O. deed er goed aan de Hoofd stad Operette voor de tweede maal 1 dit seizoen naar Leiden te halen. De kerstpuzzel Tijdens de afgelopen feest dagen hebben velen hun best gedaan op de kerstpuzzel, die wij in het zondagsblad plaats ten. Het aantal inzendingen is dan ook buitengewoon groot. Het lag in de bedoeling, dat wij vandaag de uitslagen reeds zouden publiceren. Helaas kan dat niet doorgaan, omdat wij een dergelijke hoeveelheid op lossingen niet hadden voor zien. Wilt u nog even geduldig op de publikatie van de uitslagen wachten? Intussen doorwor stelen wij de stapel post.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3