BON Adenauer viert vandaag y'Jff zij11 86ste verjaardag Rliotlesië: Geen controle van grens door V.N. Parlement van Katanga bijeen Automatische koppeling voor Europese treinen Berlijiise bevelhebber te beperkt in handelen j De aarde draait wat onregelmatig Helderziende „zietde moord op Magda hi een. bonte. Negen doden in Algerije 5 Lange rij (Van onze correspondent in Bonn) korte vakantie in zijn bungalow Tegernsee in Beieren. Het is vandaag waarschijnlijk de op een na laatste maal waarnemers zijn in dit opzicht met voorspellingen bijzonder voorzichtig geworden dat dr. Konrad Adenauer zijn verjaar dag als regeringschef viert. Er is een stilzwijgende overeenkomst, dat ,,der Alte" die 86 jaar is geworden zijn functie ,,in de loop van 1963", dus ergens in het vol gende jaar, aan zijn nog altijd onbekende opvolger zal overdra gen. Vermoedelijk zal dit ge schieden na het staatsiebezoek. Daarna ccn lange rij van hoogw digheidsbekleders en officiële persoon lijkheden: het personeel van de bonds- kanselarij onder leiding van staatsse cretaris dr. Hans Globke, weeskinder tjes. de generaals van de „Bundes- wehr", burgemeesters en wethouders van de steden Bonn, Bad Godesberg en Beuel, de presidenten van de Bondsdag Bondsraad, diplomaten, partij- MÉjÉn bondsdag-boden. chefs, journalisten Het theeuurtje in de namiddag bleef gereserveerd voor dr. Adenau ers boezemvriend, de Keulse ban- kier dr. Robert Pferdmenges. Om I half zeven vanavond eindigt de offi- in ciële verjaarsviering met een aubade dat het Britse vorstenpaar in 1963 van de Keulse mannenzangvcreni- aan de bondsrepubliek wil bren-!ci"ff aan de vroegere Oberbürger- meister van de Domstad. De avond brengt dr. Adenauer in de kring van zijn familie door in zijn particuliere woning in Rhoendorf. Vier schilderijen in Italië gestolen Uit de woning van oen tandarts in de Noorditaliaanse stad Bergamo zijn vier schilderijen, waaronder een Ti-1 tiaan. gestolen. De kunstwerken waren verzekerd voor 50 miljoen lire (onge veer 300.000 gulden', maar volgens de eigenaar is de waarde groter. De Titiaan voorstellende de maaltijd in Emmaus, en het doek van een Vlaamse meester waren uit hun lijst ge haald. Twee kleine stillevens verdwenen met lijst en al. De diefstal werd op nieuwjaarsdag ontdekt, toen de vrouw van ^de tandarts van een feest terug- Dertig gewonden bij fabrieksexplosie Door een breuk in een gasleiding heeft zich gisteren in de telefooncentrale van Birmingham een explosie voorgedaan waarbij dertig mensen gewond' raakten. De ontploffing was zo krachtig, dat een meisje, dat buiten het gebouw stond naar de overkant van de straat werd ge slingerd. De explosie veroorzaakte een brand die vier verdiepingen van het ge bouw beschadigde. De belendende ge bouwen werden ontruimd en de straten in de buurt werden afgesloten. De conferentie van het Zuidafrikaan- se pan-Afrikaanse congres is voor on bepaalde tijd uitgesteld, zo is gisteren door het secretariaat van de Natfonale Raad van Nigeria en Kameroen bekend gemaakt. I Als het waar is dat dr. Adenauer ongeveer medio 1963 zal aftreden, zal hij op 5 januari van het komende jaar nog eenmaal zijn verjaardag als rege ringschef vieren. Vandaag wordt er in Bonn niet geregeerd, maar gefelici teerd. De feestelijkheden zijn echter, gezien de hoge leeftijd van de jarige en zijn algemene gezondheidstoestand, dit jaar tot een dag teruggebracht. Het vorige jaar nog de kanselier was toen pas hersteld van een lange bronchiale aandoening, die hij ditmaal begin december jl. te verdu ren kreeg stond hij in de grote ont vangstzaal van het Palais Schaum- burg" <de bondskanselarij) twee da gen lang handjes te schudden. Vanmorgen om half tien is de Jaarsviering begonnen met de inspectie van een erewacht der „Bundesgrent- schutz". de semi-militaire politie-een- heid, die is belast met de bewaking van de bondskanselarij en de rege ringschef. Daarop volgde de overbren ging van de gelukwensen door de ve le leden van de Adenauer-familie, in clusief de 21 kleinkinderen. Tegen het middaguur konden zijn naaste mede werkers dr. Adenauer gelukwensen. Zij werden aangevoerd door zijn plaats vervanger en vermoedelijke opvolger, de minister van economische zaken prof. Ludwig Erhard, daarvoor speci aal naar Bonn teruggekeerd van Vergiste Moskou zich met foto? Autoriteiten van het Russische mi nisterie van buitenlandse zaken willen nog geen commentaar geven op het be richt dat een foto die zij verspreid heb ben als het beeld van een Russisch dorp dat op bevel van de Duitse gene raal Heusinger in de tweede wereld oorlog werd platgebrand jaren geleden door Moskou gepubliceerd werd als een afbeelding van een Chinees dorp dat door Japanse soldaten in brand werd gestoken. Deze opzienbarende ontdek king staat vermeld in de jongste num mers van het Belgische Europe Maga zine en de Westduitse Stern. „Wij zullen een onderzoek instellen." aldus de autoriteiten, die met het geval zeer verlegen schijnen te zijn. Twee inwoners van het Zweedse Bromma nemen sedert 1930 op Nieuwjaarsmorgen een bad in de open lucht. Meestal moeten zij een grote bijt in het ijs hakken om die verfrissing mogelijk te maken. Met verkleumde handen maakte de fotograaf dit plaatje van het festijn. Twee jaar celstraf voor Hongaar Het gerechtsof te Arnhem heeft giste ren de 24-jarige fabrieksarbeider I. K. afkomstig uit Hongarije en wonende te Apeldoorn tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. Het hof beves tigde daarmee het vonnis van de recht bank te Zutphen. De procureur-generaal van het hof had öïie jaar met aftrek gc- Verdachte, een Hongaarse vluchteling, had moeite zich aan te passen in ons land. Om zijn schulden te betalen pleeg de hij inbraken. Er waren hem al eer der straffen opgelegd, maar de Hongaar was blijven doorgaan met inbreken. Drie inbraken waren hem ten laste ge legd. In totaal zou hij er tien hebben ge pleegd. Zwitserland heeft gisteren een con tract getekend voor de aankoop van Engelse geleide luchtdoelprojectielen ter waarde van 25 miljoen pond sterling. Dit is door de ..British Aircraft Corpo ration" bekendgemaakt. De projectielen zijn van het type Bristol Ferranti Blood hound 2. Nieuw systeem voor zes miljard Dit jaar nog zal men een begin zocht is een voorstel voor een auto- maken met het nemen van proe-1 rnatl"h kopp*linE,s,st"m in te die r,. nen. De Nederlandse industrie heeft ven voor automatische koppeling hier nlet op gereageerd; aan het sys- van alle Europese treinen. Met teem werden ook dermate hoge eisen de invoering van deze voor du gesteld, dat slechts drie systemen Europese integratie zo belang- u rijke modernisering van de trei nen zal een bedrag van rond zes miljard gulden gemoeid zijn, Voor Nederland zal dit neerko men op een investering van rond zestig miljoen gulden De directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J, P. Koster, heeft enige toelichtingen gegeven naar aan leiding van dit gigantische project. Hij deelde mee, dat aan 93 industrie- en uit alle delen van de wereld ver- Advertentie Klacht van Clay bij Rusk DE WASHINGTON STAR heeft'de minister erop hebben gewezen. gemeld, dat generaal Lucius Clay, de persoonlijke vertegen woordiger van president Kenne dy in Berlijn, bij de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk telegrafisch krach tig heeft geprotesteerd tegen de onvoldoende vrijheid van de Amerikaanse militaire comman dant in West-Berlijn om op te treden bij mogelijke Oostduitse anti-communistische opstanden langs de grens. 790) Nog niet zo lang geleden hebben we terloops eens verteld dat een horloge dat per dag een afwij king van 15 seconden vertoont, een vrij volmaakt uurwerk Is. Maar de ze prijzende opmerking hield na tuurlijk in het geheel geen rekening met het feit dat er horloges bestaan die aanzienlijk nauwkeuriger zijn. Enige jaren geleden werden te Reg- Iagc pols-chronometers getest en liet kampioenschap werd toen toegekend aan een horloge dat een dagelijkse afwfjklng van slechts 0,21 sec. Het zien. De ongekroonde wereldkampi oen uit St. Imier deed toen niet mee, hetgeen te betreu ren was, omdat dit uurwerk met een dagelijks verschil van 0.14 sec. met de tijd kan mee marcheren. Uit bet- zelfde Zwitserse plaatsje is boven dien een zakhorloge afkomstig dat een verschil van 0,09 sec. per dag vertoont. Dit zijn onvoorstelbaar kleine tijdsverschillen gedurende een etmaal, want dit laatste horloge loopt slechts cén seconde in 11 da gen vóór of achter, dus ruim een halve minuut per jaar! Hoewel het velen, die met een slordig lopend uurwerk sukkelen, wel moeite zal kosten, zo zouden we ons toch kunnen voorstellen dat ten slotte een horloge wordt geconstru eerd met een zo hoge graad van precisie dat zelfs dit halve minuutje tijdsverschil per jaar verdwenen is; dan is het horloge dus werkelijk vol maakt en volkomen accuraat. Maar na een bepaalde periode zal zelfs dit volmaakte uurwerk verschillen vertonen met de tijd. Niet omdat dit uurwerk niet zou deugen, want dit ls in alle opzichten goed. Neen. de oorzaak blijkt thans te liggen bij de astronomische tijd, die verre TOCH IS HET ZO! van volmaakt blijkt te zijn. En de oorzaak daarvan is tc wijten aan de onregelmatige loop van de aar de. Eigenlijk klinken die woorden wat te ruw, want zo héél erg hebben we ons over de bewegingen van de aarde niet te beklagen. Maar In een lang tijdsgewricht gezien, zijn er toch verschillen die aanzienlijk kun nen oplopen. De aarde draait soms wat sneller, dan weer eens wat langzamer dan wij menen tc mogen verwachten. Wanneer nu de aarde langzamer draait, wordt do dag die w'U op 24 uur heb ben gesteld, een tik keltje langer. Dit was bijvoorbeeld in 1878 het geval, toen de dagen 0,003 sec. langer bleken te zijn. Maar kort daar na ging de aarde weer wat sneller weer wat sneller wentelen, en wan neer we bij de eeuwwisseling ons theoretisch, maar perfect lopende horloge hadden bezeten, zouden we bemerkt hebben dat dit in totaal 12 seconden achter was, want de aarde liep vóór. Maar in de daarop vol gende tien jaren werd dit verschil weer hersteld, want de aarde begon weer wat langzamer te draaien, zó langzaam zelfs dat op het einde van de eerste wereldoorlog ons roem ruchte horloge bijna 25 sec. vóór zou hebben gelopen. Er zijn nog allerlei andere mo menten. ook tijdens het lopende jaar aan te wijzen, waarop het aller- nauwkeurigst-denkbare uurwerk ver schillen met de astronomische tijd, dus met de aarde-klok, blijkt te ver tonen. Maar het ls niet onze bedoe ling daarop in te gaan. want we willen ons liever eens verdiepen in de mogelijke oorzaken van die on regelmatigheden. dat „acties in Berlijn niet vanuit Washington, Parijs en Heidelberg kun nen worden geleid". Minister Rusk zou aan generaal-ma- joor Watson, de Amerikaanse comman dant in Berlijn, een aantal plannen heb ben toegezonden in geval zich anti-com munistische ordeverstoringen langs de grens mochten voordoen, waarin de re acties van generaal Watson op een gro te verscheidenheid van mogelijke uit barstingen in Oost-Duitsland aan ban den zijn gelegd. Volgens kringen in Washington heeft generaal Watson destijds, toen op 11 augustus een begin werd gemaakt met de bouw van de Oostberlijnse muur, aanbevolen deze onmiddellijk neer te halen. Het duurde echter verscheidene dagen voordat de regering in Washing ton een besluit nam, en toen was het reeds te laat. Een Amerikaanse woordvoerder in West-Berlijn deelde echter mee. dat ge neraal Clay het bericht van de Washing ton Star over een protest tegen een be knotting van de vrijheid van optreden van de Amerikaanse commandant in Berlijn „belachelijk" had genoemd. De Oostberlijnse radio heeft William Fulbrlght, voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de Ameri kaanse Senaat, uitgenodigd midden-fe- bruari zijn politieke opvattingen voor de Oostduitse radio uiteen te zetten. De radio zegt hiermee gevolg te wil len geven aan een onlangs door de Amerikaanse senator uitgesproken Stralingsonderzoek eiste 259 levens De Westduitse hoogleraar prof. dr. Hans Meyer, uit Marburg, heeft voor congres van de Duitse vereniging medici, die zich met de bcscher- tegen stralen bezig houden, ver- rd, dat het onderzoek van en de omgang met stralen tot dusver aan 259 mensen het leven heeft gekost. De meeste slachtoffers waren natuurkundi gen, artsen, assistenten en verpleeg sters. Prof. Meyer pleitte voor een weten schappelijke behandeling van de be scherming tegen stralen. Bij deze be scherming gaat het nu niet meer alleen om individuele personen, doch om de bevolking van gehele steden, landen en continenten. Het congres wordt bijgewoond door 250 medici en atoomdeskundigen ui' West-Duitsland en andere Europese lan den. waaronder Nederland. Actie voor federale wereldregering Een groep vooraanstaande figuren, onder wie koningin Elisabeth van Bel gië, de vroegere Britse premier lord Attlee. en Ajoeb Khan, president van Pakistan heeft gisteren in Washington een verklaring uitgegeven, waarin ge zegd wordt dat de Ver. Naties „duide lijk onmachtig zjjn gebleken om ontwa pening of het voorkomen van oorlog tc bewerkstelligen." Voorts wordt verklaard, dat de volke renorganisatie zou moeten worden ver vangen door een federale wereldrege ring. Het appèl verzoekt om bijeenroe ping van een internationale conventie tc Genève op 1 september van dit jaar voor het opstellen van een grondwet met het oog op de instelling van een wereld regering. mm m imm EU ZIJN mH BÜ^beu Einde sancties tegen Dom. Republiek Met het besluit van de organisatie van Amerikaanse staten (O.A.S.) om de poli tieke en economische sancties tegen de Dominicaanse republiek op te heffen, is een definitief einde gekomen aan een periode van 31 jaar in de Dominicaanse geschiedenis die door de familie Trujillo werd beheerst Door het O.A.S.-besluit is de weg ge opend tot een nieuw tijdvak van demo cratie en voorspoed en volgens Ameri kaanse functionarissen zal de volledige hervatting van het contact tussen de V.S. en de republiek tot onmiddellijk resul taat hebben dat de V.S., door aankopen suiker, de Dominicaanse economie tegemoetkoming van 26 miljoen dol lar zullen geven. beproeving in aanmerking kwa men. Deze drie systemen zullen nu be proefd worden op tweehonderd wagons. Terwille van een vloeiende overgangs periode moet het systeem ook geschikt zijn voor de schroefkoppeling, die r menteel nog in de Europese landen gebruik is Bovendien moet het aange sloten kunnen worden op het systeem, dat Rusland reeds geruime tijd geleden heeft ingevoerd en dat het thans ook van de oostelijke landen eist. Bij de automatische koppeling hoeft men de wagons maar tegen elkaar aan te drukken en zij zijn met elkaar ver bonden. Bij het oude systeem moet er altijd een rangeerder aan te pas komen, wat de veiligheid niet verhoogt. Er zijn tenminste in het verleden heel wat on gelukken met rangeerders voorgekomen, De ontkoppeling bij het nieuwe systeem gebeurt door middel van een hefboom. Een tweede voordeel is, dat de zwaar te van de treinen, tot nu toe afhanke lijk vin de sterkte van de schroefkop peling, bij het nieuwe systeem aanzien lijk verhoogd kan worden. In Amerika en Rusland zijn de treinen reeds veel zwaarder. Een trein van 10.000 ton daar vrij normaal, terwijl de zwaar trein in Europa niet verder gaat dan 2.400 ton. Daarnaast speelt een rol, dat men moeilijk meer rangeerders kan aantrekken, die bij nacht en ontij hun werkzaamheden moeten verrichten. Ir. Koster verwacht, dat het ongeveer zes jaar zal duren voordat alle treinen in Europa voorzien zijn van dit automa tische systeem. Men wil dit geleidelijk doen en niet het voorbeeld van Japan volgen, dat tweemaal veertien dagen in het geheel geen goederentreinen liet rij den en op die manier binnen een jaar was overgeschakeld. Er zullen in Euro pa r-!— J-:~ -:,s De regering van de Rhodesi- sche federatie wenst geen waar nemers van de Verenigde Naties op zijn grondgebied toe te laten. Secretaris-generaal Oe Thant had hiertoe een verzoek gedaan om een einde te maken aan het illegaal vervoeren van wapens vanuit Rhodesië naac Katanga. De federale regering var) sir Roy Welensky heeft in plaats daarvan Oe Thant uitgenodigd naar Sa lisbury te komen voor een per soonlijk onderhoud met het doel „misverstanden uit de weg te ruimen". feö'eratie V.N.-waarnemers te plaatsen om te voorkomen, dat wapens en vrijwil ligers naar Katanga worden vervoerd. Ecrj woordvoerder van de V.N. had op 26 decemiber beweerd, dat Katangaanse troepen van zware mortieren waren voorzien, die bediend werden door huur lingen uit Rhodesië tijdens de gevech ten met de V.N.-troepen. Sir Roy Welensky heeft deze beschul diging ontkend. De afwijzing u~* verzoek en de uitnodiging zijn Thant doorgegeven via de Britse rege ring. die in laatste instantie verant woordelijk is voor de buitenlandse poli tiek van de Centraal-Afrikaanse federa tie. De Britse regering zou aanvankelijk voorstander geweest zijn van het voor stel van Oe Thant, al was het alleen maar om de sfeer tussen Rhodesië de V.N. tc zuiveren, maar later is r gaan overhellen tot het standpunt van Welensky. De Rhodcslsche regering is wel bereid, indien zij daarom verzocht wordt, het In ternationale Rode Kruis uit te nodigen de Inspecties van het spoorwegvervoer van Ndola naar Katanga uit tc breiden tot controle op het lucht- en wegverkeer. De ze regeling zou onmiddellijk kunnen In gaan. - De Rhodesische regering is echter niet bereid de normale handel met Katanga te belemmeren. Zij wil bij een bezoek van Thant aan Salisbury zijn aandacht vesti gen op getuigenissen over de daden van de V.N. tijdens de gevechten in decem ber. De regering is ervan overtuigd, de zekere N.V.-commandanten in Katanga zijn opgetreden buiten hun bevoegdheid en zonder medeweten generaal. i de secretaris- Adoela eist Inmiddels heeft premier Adoela Tsjombc een telegram gestuurd, waarin hü eist, dat het Katangaanse parlement in Kamlna onder V.N.-besehermlng bij eenkomt. Kamlna is de grote V.N.-basls in Noord-Katanga. Adoela zou van me ning zijn, dat de leden van de Baloeba- kat-stam uit Noord-Katanga, die büna de helft van het aantal zetels ln het par lement bezetten, niet naar Elisabethstad durven, omdat dit het bolwerk ls van de vfjandlge Conakat-partfj. In Kamina zou meer kans zijn op een quorum en de besprekingen zouden zon der druk van buitenaf kunnen plaats vinden. De Baloebakat zou de in Kitona tussen Adoela en Tsjombe getekende overeenkomst willen goedkeuren, terwijl de vergadering in Elisabethstad dit ak koord zou willen verwerpen. Tsjombe heeft zich echter niets gele gen laten liggen aan de eisen van Adoe- Volgens de „Gazet van Ant werpen" heeft de Nederlandse „helderziende" Gerard Croiset zonder Kortrijk te kennen de weg beschreven, die Magda Debruyne afgelegd zou hebben voordat zij op 22 december ver dween. Croiset zegt, dat het meisje vermoord werd door in dividuen, die haar in hun auto meenamen. Zij zouden het lijkje even buiten Kortrijk in de Lys geworpen hebben. De Gazet van Antwerpen heeft zich _p 28 december tot Croiset gericht. Hij begon met de verklaring: „Ik zoek een bosje, waarvoor een wit hek staat. Ik ben zeer pessimistisch over de kleine. Ik ben ervan overtuigd dat zij ver moord is en dat het lijkje ln de Lys geworpen is. Men zal haar pas over 14 dagen terugvinden." De helderziende beschreef vervolgers Twintig i i de 21 Amerikaanse repu-|de weg, die het verdwenen meisje ge- blieken stemden gisteren voor opheffing van de sancties. Cuba onthield zich van stemming omdat het meende dat het Amerikaanse voorstel tot opheffing al leen bedoeld was om ter plaatse een marionettenregering te kunnen vormen. volgd moet hebben. Hij noemde aantal bijzonderheden, die precies ble ken te kloppen met de situatie in Kort rijk en omgeving. Croiset heeft bijvoorbeeld gesproken over een groot fraai gebouw waarvoor zittende leeuwen met wapenschilden tussen de voorpoten. Het 16de eeuwse stadhuis van Kortrijk beantwoordt pre cies aan die beschrijving. Verslaggevers van dc Gazet Antwerpen hebben ter plaatse de wijzingen van de Nederlander geveri fieerd en hebben tot hun verbazing ge constateerd, dat de door hem gegeven beschrijving precies met de feiten klopt. Na het centrum van de stad laten te hebben vonden zij, na zich twee kilometer in de richting zuid-zuid- oost begeven te hebben een landwegge tje aan de linkerzijde waarvan zich het bosje bevond, dat precies beantwoordde aan de beschrijving van Croiset. Voor het bosje stond een hek, waarop een witte plaat was gebracht met zwarte letters, zoals Croiset dat beschreven had. De bewuste weg gaat naar Marcke. Croiset heeft tal van andere bijzonderheden verstrekt over de weg. die Magda en haar moor- denaar(s) afgelegd moeten hebben. Al die bijzonderheden klopten. Volgens de helderziende moet Mag da 50 meter achter het hek in het bos je vermoord zijn. Hij zegt. dat het lijk je vervolgens in de Lys geworpen is op een plek waar veel zand en grint ligt. De Lys stroomt op enkele honderden meters van het bosje. Een gedeelte van de route, die Magda afgelegd moet hebben komt overeen met die, welke de Nederlandse politiehond Eoylant volgde. I In Kopenhagen kan men sinds woensdag televisie toestellen in huurkoop krijgen die pas werken, als men geld in een gleuf gooit. Voor een kroon (ongeveer 50 ct) werkt het apparaat een half uur. Daarenboven moet men nog een kijkvergun- ning hebben, die onge veer 60 gulden per jaar kost. I Het bestuur van hel Gooise natuurreservaat heeft besloten de schaaps kudde van het reservaat op te heffen en de dieren te verkopen. Hoewel het houden van de kudde fi nancieel een zwakke on derneming was. is dit toch niet de reden van de liquidatie. Deze moet ge zocht worden in het uitsterven van het schaapherders-beroep. Een schaapherder ls bijna niet meer te vinden. I De modelactie van de Britse postbeambten heeft de posterijen terugge bracht tot het tempo van de diligence. De beamb ten willen hogere lonen, maar dc minister wil er niet van horen, omdat dit streven in strijd is met de voorschriften. Bestel- tassen die een onsje bo ven het toegestane ge wicht zijn, worden ge weigerd. Een brief, ge adresseerd „Minister van posterijen, Londen", werd teruggestuurd met de aantekening „adressering onvoldoende, gelieve fir manaam op te geven". I Een brand in een vee stal in een dorpje in Noord-Span ie. in een van de belangrijkste veeteelt centra van het land, is geblust met tientallen emmers melk, omdat er een tekort aan water was. Acht koeien en ver scheidene ezels liepen echter zulke lelijke brandwonden op, dat zij afgemaakt moesten wor den. Het Italiaanse ministerie van defensie heeft giste ren het parlement ge vraagd de soldij van de Italiaanse dienstplichti gen te verhogen van 115 tot 150 lire per dag (69 tot 90 ct). Een wilde eend die een poot miste; een paradijs- weduwvogel als „gevon den voorwerp" van de politie; een vogelbroed- kastje met een hommel nest erin; een Peruduifje tachtig kilo brood; een hondje, dat in een doos bij het portiershuis van Artis stond; een schild- padei; een jonge zee hond, gemerkt London Zoo; een kameleon, die zomaar in een Amster dams huis gevonden was en met dierendag een pak rozijnen voor de wasberen: dat waren en kele van dc merkwaar- lige geschenken, die Ar tis in 1961 ontving. I „Met nieuwe vleugels ga ik spoedig de lucht weer ln, maar de vleugels zijn in Duitsland en ik ga ze nu halen". Deze tekst in bet Frans geschilderd op de flanken van een enorm groot Amerikaans transportvliegtuig zonder vleugels, dat gisteren dwars door het centrum van Parijs gesleept werd op weg naar een vliegba sis in Duitsland. la en het Katangaanse parlement ls gis teren in Elisabethstad bijeengekomen. Van de 70 afgevaardigden waren er 35 aanwezig, onder wie negen leden van de Baloebakat. Tsjombe. a'ie als eerste sprak, zei dat Katanga dc grondwet in acht zal nemen, wanneer de centrale re gering dit ook doet. Hij achtte de confe rentie van Kitona dermate belangrijk, dat hij de vertegenwoordigers van de na tie wilde laten beslissen. Tsjombe zei, dat hü de acht punten van Kitona alleen aanvaard had. omdat hü een einde w ilde maken aan de slachting. Maar als de communisten de overhand dreigen te krügen dan zal Katanga weer vechten voor zijn vrijheid, aldus Tsjom be. Inmiddels Is een Katangaanse delega tie ln Leopoldstad aangekomen voor be sprekingen over de grondwet. Li Algerije hebben zich gisteren, na de bloedige dag van woensdag, waar op alleen al in Oran negentien doden vielen (in geheel Algiers kwamen die dag achtendertig mensen om het leven), nieuwe ongeregeldheden voor gedaan. Naar schatting zijn hierbij negen personen om het leven gekomen en achtentwnitig andren gewond. Direct na het einde van het uitgaans verbod, gistermorgen zeven uur, drong een commandogroep van negen Algerijn se opstandelingen, gewapend met auto matische geweren, het centrum van Oran. binnen cn deed een aanval op een café. In de nabüheid gereed gehouden Franse militairen vielen op hun beurt de Alge- rünse commando's aan, die zich hierop in een woonhuis terugtrokken. Nadat een der opstandelingen door het vuur van een pantserwagen was gedood, gaven de acht overigen zich over. Bij deze actie kwam een Franse soldaat om het leven en werden een politieman en een burger gewond. Later op dc dag braken relletjes uit tussen groepen Algerijnen en Europese jongelui, waarbij enkele gewonden vie len alvorens de vechtenden door de politie werden verspreid. Sommige waarnemers zien in de ge welddaden van de laatste dagen ecu soort machtsvertoon van het F.L.N. (Al gerijnse bevrijdingsfront) voor de open lijke hervatting van de onderhandelingen met de Franse regering. In Parijs is gisteren het hoofdkwartier van de Franse communistische partü met machinegeweren beschoten. Men neemt aan. dat de aanslag is gepleegd door leden van de uiterst rechtse organisatie „het geheime leger", die de communisten als hun doodsvijanden beschouwen. De enige die verwondingen opliep was de Rechtstreeks met Canada telegraferen Vandaag is een rechtstreeks tele- graafcircuit tussen Nederland en Mon treal (Canada) in gebruik genomen. Hierdoor is dc mogelijkheid geopend het openbare telegraafverkeer met Ca nada automatisch af tc wikkelen, zo deelt de P.T.T. mede. Een 80-tal PTT-kantoren in Nederland kan n.l. door nummerkeuze Montreal bereiken: anderzijds kan men vanuit Montreal deze Nederlandse kantoren rechtstreeks kiezen. Na een geslaagde proef is enkele da gen geleden ook een rechtstreeks telex- circuit in gebruik genomen. Dit betekent een bespoediging bij het tot stand bren gen van telexverbindingcn met Canada. Voordien was daarvoor de tussenkomst Londen nodig. Deze christelijke krant wil een goede krant zijn. Daarom zet u een kennis op deze bon. (Wij vinden dat u dan „Dat zit zo" verdient). In envelop (of op kaart geplakt) verzenden aan U kunt noteren als nieuwe abonnee Datum van ingang BETALING PER WEEK MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing ls) Zelf was lk al abonnee. Voor het aan brengen van bovenstaande nieuwe abon- heb ik dus recht op DAT ZIT ZO of TIP PARADE (Doorhalen wat niet van toepassing ls) Schrijf hier uw eigen n Dat zit Zo"en„Tip-Parade" - boeken boordevol met on gelooflijk bondige wenken zijn niet in de winkel te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5