SCHETSPLAN IS KLAAR Naast nieuw gebouw K. en K. te Leiden komt meer dan 40 meter hoog pand Ir. Van Dis: Papoea's mogen zelf kiezen Vergadering bedrijfschap voor de bloembollenhandel Successen bij de Over doel en werkwijze Europa-instituut Leiden DE LEZERS SCHRIJVEN ONS De Stapliorster affaire Weduwe Aernout dient smaadklaclit in NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 4 JANUARI 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag: Den Haas, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Arme Bitos". Vrijdag Schouwburg, 8 uur: Hoofdstad Ope rette met „Das Dreimadlerhaus", van .Schubert, voor K. en O. Oegstgeest, café Zomerlust, Rhijn- jgeesterstraatweg 31, 10.3012 uur: Re ceptie N. Wolfenbuttel, 40 jaar bij tech- jnisch bureau Koelman, j Den Haag, Diligentia, 8 uur: To neelgroep Studio met „Procederen". Zaterdag Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 luur: Haagsche Comedie met Hendrik IV". Diligentia, 8 uur: Virginia Pleasants, 1 clavecimbeL Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Boem, de superman van de marine (14 jaar); don derdag: Op grond van overspel (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Hercules ver overt Atlantis (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur)Adieu, Lebe- Iwohl, Goodbye (alle leeftijden). Rex (2.30, 7 en 9.15 uur): Stormloop der Tartaren (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Het oog van de duivel (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Afspraakje in september (alle leeftijden). Films van vrijdag af Casino (2-30, 7 en 915 uur): Nonnen voor het vuurpeloton (14 jaar); donder dag: Zondige vrouwen (18 jaar). Lido (230, 7 en 9.15 uur): Edidy op le ven en dood (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Van de brug af gezien (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De mysteri euze planeet. (14 jaar); donderdag; Der Sbenn van Santa Clara. Studio (2-30, 7 en 9.15 uur): Het oog van de duivel (18 jaar). Trianon (2 en 7.30 uur): De kanonnen van Navarone (14 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. Tentoonstellingen Lakenhal, schilderijententoonstelling „Jonge kunst uit Amsterdam" (tot 22 januari). Lakenhal, tachtig jaar tram (tot 22 januari). Boerhaavezalen, tentoonstelling foto groep „Rupture"' (tot 13 januari). Academiegebouw, schilderijen en te keningen van Jan Schlechter (tot 15 januari). Rijksmuseum van Oudheden. „Neder landse opgravingen in Egypte" (tot 25 februari Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10-5.30 u Bijkantoor chr. school Obrechtstraat: volw. dinsdag en donderdag van 650S uur nn., zaterdag 25 uur; Jeugd: elke woensdag 25 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6: maandag dinsdag van 4 tot 5.30 uur. woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere -eugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds sloten de stellen: Commissie afvalwaterzuivering: ir. J J G. van Hoek; J. H. van der Kloot: F. H. Nieuwenhuizen Segaar; J. G. J. Verhey in Wijk. Commissie voor bedrijfsruimte: jhr. Z. H. M. van Asch van Wijck; J. H. van der Kloot: W. G. J. van der Linden; J. Min- ee; W. J. E. Tissing; L. R. van Vliet. Commissie bouwmaterialen voorziening: D. Arentshorst; jhr. Z.H. M. van Asch in Wijck; D. J. van Herwaarden; G. J. (Van een onzer redacteuren) NAAR wij vernemen, streeft het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland er naar reeds volgend jaar met de bouw van het nieuwe gebouw aan het Stationsplein in Leiden te beginnen. Vol gens een schetsplan van het architectenbureau B. Buurman en ir. M. P. Schutte te Leiden zal het gebouw ongeveer 18 meter hoog worden en op de plaats van het oude gebouw komen, dus naast de fietsenstalling. Aan de andere zijde komt waarschijnlijk een meer dan veertig meter hoog ge bouw van Philips Pensioenfonds met daaronder een restaurant. In grote Inen komt het schetsplan op sloten de commissies als volgt het volgende neer: In het souterrain wor den onder meer de centrale verwar mingsinstallatie ondergebracht en de ar chieven. Op de begane grond komen de (grote) afdeling handelsregister en de kleinere afdeling codering: de afdelingen vestigingswetten en boekhouding zullen op de eerste verdieping worden onder gebracht. Op de tweede verdieping komen het secretariaat en een commissiekamer voor kleine vergaderingen. De grote verga derzaal en de kantine zijn op de derde verdieping geprojecteerd en de vergader zaal beslaat ook een deel van de vierde verdieping (waar de publieke tribune komt). Ook de conciërgewoning zal zich op de vierde verdieping bevinden. Het gebouw wordt afgesloten met een dak- Besteksklaar maken Tijdens de gistermiddag in de Lakenhal gehouden ledenvergadering deelde voor zitter ir. J. J. G. van Hoek mede, dat het architectenbureau opdracht is gegeven het plan verder uit te werken en be steksklaar te maken- De agenda gaf verder niet veel aan leiding tot discussie. Voorzitter ir. Van Hoek en de ondervoorzitters jhr. Z. H. M. van Asch van Wijck. C. F. Meerpoel en G. J. den Heeten werden herkozen en de vergadering ging akkoord met de subsidies voor 1962 en de samenstelling van de commissies (zie hieronder). Tijdens de rondvraag werd nog aan dacht geschonken aan de trage gang van zaken betreffende de brug over de Zijl, de volgens sommigen aanvechtbare „bewegwijzering" in Leiden en de (niet te verhalen) kosten, die de nieuwe num mering van de Lammenschansweg voor de betrokkenen met zich brengt (nieuw briefpapier e.d.). Om half vier begon in de Grote Pers de officiële nieuwjaarsvergadering, die door vele genodigden, onder wie ver scheidene burgemeesters, werd bijge woond. De redevoeringen publiceerden we in ons blad van gisteren. Commissies Tijdens de ledenvergadering werd be- Debat Nieuw-Guinea voortgezet (Van onze parlcmentsredactie) TNE Tweede Kamer heeft gistermiddag het Nieuw-Guinea-debat voortge- U zet. De belangstelling van de zijde van 't publiek was minder groot dan gisteren. Ir. C. N. van Dis (S.G.) kwam als eerste aan het woord. Aan het begin van zijn betoog bracht de heer Van Dis het lot van Ambon in herin nering. Voorts maakte hij melding van het vestigen van Russische basis ii de Indonesische archipel. De MIDZA wenst U in het nieuwe jaar een goede gezondheid, veel geluk en vele volge plakte MIDZA spaarkaarten Hij onderwierp vervolgens een groot aantal verrichtingen van pre sident Sukarno aan strenge kritiek. Hij gispte de wapenleveranties van westelijke landen aan Indonesië. Het toelaten van pro-Indonesische ele menten tot Nieuw-Guinea noemde hij dan ook het „binnenhalen van het paard van Troje". Ir. Van Dis wekte de regering op, on verminderd vast te houden aan het zelf beschikkingsrecht van de Papoea's. De Nieuw-Guinearaad mag niet worden ge passeerd. Zal men kunnen verwachten, dat Indonesië eventuele beloften houdt? En wat zal kunnen worden gedaan als Indonesië dergelijke beloften schendt? Van een open gesprek had de heer Van Dis weinig verwachtingen. Sukarno heeft veel van de allures van HET bedrijfschap voor de bloembollenhandel heeft woensdagmiddag in Treslong de begroting-1962, de kortingen voor de wederverkopers en de leverings- en betalingsvoorwaarden voor dit jaar onder de loep ge nomen. Veel moeilijkheden heeft dat niet opgeleverd. Anderhalf uur nadat voorzitter Fr. v. d. Kolk zijn (korte) nieuwjaarsrede had uitgesproken, viel de hamer voor de laatste maal. Aam een uitvoerige terugblik op 1961 had de voorzitter geen behoefte. Het af gelopen seizoen heeft de exporteur in hoofdzaak windeieren gelegd. Door het 1 tekort aan bollen stegen de prijzen en zakte de winst dier exporteurs. De cijfers I van de export zijrn nu bekend. In 1960 ging er 76.851.000 kg over de grenzen met een waarde von f 255 534.000.-. Ir 1961 kwaim men aan 73 936 000 kg met een waarde vam f 249 650.000,-. Ruim drie miljoen kg minder dus of in geld uit- I gedrukt: nagenoeg zes mijoen gulden I minder. Een teken aan de wand in de ze tijd van hoogconjuctuur. Voor het komende seizoen is er een re- i delijke kans. dat het aanbod ruimer zal zijn. De exporteur kan dan ook gaan verkopen zonder het bange voorgevoel, dat or straks misschien bollen tekort zullen zijn. De voorzitter sprak de hoop uit, da>t de exporteur na een reeks vam jaren waarin de winsten erg klein wu- j ren, nu eindelijk eens de beloning zal krijgen waarop het recht heeft. Wat de EEG betreft, deelde de heer v d. Kolk mede. dat alles sneller gaat dan men heeft verwacht. Weliswaar kon in 1961 de eerste fase niet worden afge werkt. maar daar staat tegenover, dat de besluiten met algemene stemmen moeten worden genomen. Straks, im de tweede fase. zal meerderheid van stem men voldoende zijn. Te royaal met papier I Bij de behandeling van de begroting merkte de heer Verhaar bij de post „vergoeding bond van bloembollenhan delaren" op, dat indertijd is besloten dlit bedrag te binden aan een maxi vam f 80.000. Nu staat er f 89 000 voor de begroting. Hoe kan dat Dat maximum gold voor dat jaar, al dus de heer v. d. Kolk. Het bedrag mag wettelijk 50% vam de contributies be dragen Gaan die contributies omhoog, dam stijgit dat bedrag automatisch. De heer Verhaar was het daar niet mee eens. Hij meende, dat men had be sloten niet verder te gaan dam f 80 000. Voor porti en drukwerk was f 32-000 uitgetrokken en dat vond de heer War- naar rijkelijk hoog. Hij had zich reeds lang geërgerd aan het royale omsprin gen met papier, dat het bedrijfschap doet. Daar kan beslist belangrijk op wor den bezuinigd Laat men een voorbeeld nemen aan het produktschap voor sier gewassen. Daar wordt geen papier te veel gebruikt. De heer v. d. Kolk zegde toe, dat zuiniger zal worden. Met algemene stemmen wend vervol gens de begroting 1962 goedgekeurd. Do kortingen voor de wederverkopers i importeurs blijven ongewijzigd, al deelde de heer v. d. Kolk mede, dat eerstvolgende vergadering vam 1 dagelijks bestuur de gehele zaak op de helling zal komen. Er zijn vam verschil lende kanten bezwaren gerezen, maar m het produktschap voor siergewassen d< mimimumexportprijzen heeft goedge keurd, heeft het geen zim wijzigingen te gaan aanbrengen. Ook de leverings. en betalingsvoor waarden werden ongewijzigd vastgesteld In de plaats van de heer M. C. Drie huizen werd in de sociale gekozen de heer J. Langelaan. Bij de rondvraag informeerde de heer Freriks nog naar de CAO voor he administratief personeel. Er zijn ondei handelingen gaande geweest, zo deelde de heer Steinmctz mede. De onderhan delingen met de afdeling bloembollen vam het Ned. Lamdbouwoomité zijn vast gelopen. Het bedrijfschap kan trachten de zaak weer op gang te brengen, verder gaat de bemiddeling niet. i Sfeer in 'f ge*in f De JVieuwe Leidscheer den Heeten; P. J. van Hoeken; C. Sweris. Commissie colportage en afbetalingen: C. F. Meerpoel; P. A. de Jong: W. J. E Tissing. Commissie voor het handelsregister: J. A. E. Aalders; S J. Anes: N. Langezaal; F. H. Nieuwenhuizen Segaar: F. J. E. Urlus. Commissie voor de makelaardij: B. D. Arentshorst; G. J. den Heeten; P. J. van Hoeken: H. L. van der Horst; D. Hout zagers: D. L. Landman; L. Zitman. Commissie inzake uitverkopen: P. A. de Jong; C. F. Meerpoel; W. J. E. Tissing. Commissie vervoer en verkeer: P. J van Hoeken; ir. M. C. de Jong; S. A. van Leeuwen; D. F. E. Meerburg; E. S. Prins; F. C. Wieder. Besloten werd in de vaca ture, ontstaan door de uittreding van de heer J. W. Heringa, niet te voorzien. Commissie vestigingswet: C. A. Bos: mr. W. J. M. Kerckhoff; C. D. Ligtvoet; C. F. Meerpoel; G. Schrama; W. J. E. Tissing; A. Vogelaar. L.p.K.y. Als wij het afgelopen jaar eens na gaan, dan zien wij, dat er op 't gebied pluimvee én konijnen in Leiden goed materiaal zit, vooral bij de leden de Leidse Pluimvee- en Konijnen sportvereniging. Met grote belangstelling wordt uitge- en naar de bondsshow in 's-Hertogen- bosch, waar op 13 januari niet minder dan 6000 dieren te zien zullen zijn. Noemen wij nu de successen van de L.P.K.V. op verschillende tentoonstellin gen behaald. Hart-van-Holland-show te Gouda; hier aren niet minder dan 2000 jonge die- •n ingezonden. P. v. d. Leek met vlaamse reus 3x g.; J. W. Rozendaal met witte weners z.z.g. en 5x z.g.; A. Augustinus met Havana 2x z.g.; J. Rol met Black Tan :.z.g.; L. Boonstra 2x z.g. met kleur- dwerg. Bij de hoenders was het H. R. Blok met 3x z.z.g. en 3x z.g.. terwijl W. Blij- leven met wit wyandotte 2x z.z.g. en "X z.g. kreeg. Nationale tentoonstelling te Enschede: twee leden van de L.P.K.V. namen hier deel. L. A. Warmerdam uit Hille- die daar de mooiste tekening Ko nijn had met Hollander Zwart, verwierf t.z.g. en Sx z.g. pluimvee behaalde W. Blijleven met de mooiste krielhoender en de mooi ste haan van de tentoonstelling 3x z.z.g. z.g. Jubileumtentoonstelling D.V.V. te Nieuwerbrug a. d. Rijn. W. Blijleven met zijn witte wyandotte kreeg 2x z.z.g. Hij had voorts de mooiste van de gehele tentoonstelling en de mooiste haan (oud) en de mooiste hen (jong). Bij de sierduiven W. Blijleven me' helmduif z.g. en met Tippler z.z.g. Nat. en Prov. Kersttentoonstelling te Boskoop. Konijnen: E. Mekel met Vlaam se Reus 1. z.z.g. en z.g. met ereprijs; P. v d. Leek met Vlaamse Reus z.z.g. en 2 maal z.g.; P. Zwanenburg met Blauwe Weners z.z.g. en z.g. met ereprijs: A Augustinus met Havana 2x z.g. met ere prijs; B. Th. Rutgers met Klein Chin chilla z.z.g. en z.g. met ereprijs; L. Warmerdam met Hollanders 3x z.z.g 10 x z.g. met 4 ereprijzen. Sierduiven: N. de Mey met Vinkduif z.z.g. en z.g. met ereprijs; J. de Mey (jeugdlid) met Tippler 2x z.z.g. en Duit se Baardtuimelaar 2x z.z.g. met 2 ere prijzen. Hoenders: G. J. Bloemendaal mei Zwart Hollandse Kriel 2x z.g. W. Blij leven met wit wyandotte werd de beste van de tentoonstelling en behaalde 4x z.z.g. en 5 ereprijzen. LEIDERDORP Anti-hongeractie Ook hier wordt een begin gemaakt met de actie 10 x 10. de anti-hongeractie van de Nederlandse jeugd. De openingsavond wordt gehouden in het dorpshuis aan de Kerklaan zaterdagavond acht uur. Voor nadere inlichtingen over de actie kan men terecht bij het secretariaat. Eiken laan 14. Het gironummer is 24.774 ten name van de heer H. Brinksma te Leidei- dorp. Erbij vermelden 10 x 10 Leiderdorp. Het actiecomité doet een dringend beroep op alle Leiderdorpers mee te doen aan de actie Men heeft nog een aantal medewer kers nodig, die zich bij het secretariaat kunnen opgeven. Chroesjtsjef, zei hy>, wijzend op de slechte resultaten van het open gesprek tussen Kennedy en de Russische premier. Mevrouw Stoffels-Van Haaf ten (lib.) zei, dat ze er geen enkele behoefte aan had, de mededelingen van hél kabinet over het internationaal diplomatiek leg over Nieuw-Guinea in twijfel te itrek- ken. Zij begreep, dat het voor de gering niet mogelijk was, bij de inter nationalisatieplannen Indonesië te trekken. De houding van Indonesië gaf daartoe immers aanleiding. De Verenig de Naties zijn, aldus de liberale spreek ster, in hun verantwoordelijkheid te kort geschoten, omdat zij de Brazzaville- resolutie geen tweederde meerderheid „We kunnen echt niet gaan zitten wachten op de volgende Algemene Vergadering", vervolgde mevr. Stof fels. Minister Luns bevestigde dit door neen te knikken. Mevrouw Stoffels vroeg zich af, of de oorlogszuchtige uitlatingen van Indonesië dan geen indruk maakt op de volkeren, schijnt de wereld te ontgaan, dat het ons niet gaat om de soevereiniteit, maar om de zelfbeschikking der Pa- De bereidheid van Nederland om te praten moet tot het uiterste gaan, al dus de liberale spreekster. Ze kwam, wat het gesprek met Indonesië betfft, tot dezelfde conclusies als in de rege ringsverklaring van gisteren zijn ge noemd. Van hot standpoint van de socialistische fractie meende mevrouw Stoffels, dat het iets amide-re will dan het zelfbeschik kingsrecht van de Papoea's. „Laat mer diiit eerlijk zeggen", riep zij udt Zij vroeg de heer Burger, of een kabinet met cialisten het Nieuw-Guineavraagstuk met meer succes zal kunnen oplossen dan het Kabinet-De Quay. Zij herin nerde eraan, dat mr. Burger het imter- nationalisaitieplan van de regering in ok tober heeft gesteund. Waarom zou hij het kabinet dan nu niet meer steunen „Wij schenken het gaarne ons vertrou wen", zo vatte zij haar standpunt sa men. „Wij hoeven er echter geen vreug de over te betonen, dat wij onder de huidige omstandigheden mot Indonesië moeten onderhandelen". Dr. Meulink „Desnoods met behulp van het zwaard macht moet het Nleuw-Guineavraagstuk worden opgelost", zette ten slotte dr. Meulink (a.r.) zijn standpunt uiteen. De heer Meulink sprak uitsluitend namens zichzelf. Hij betrad het sprekersgestoel te, omdat hij het standpunt van de meer derheid in de a.r. niet deelt. Dr. Meulink keerde zich met na-druk tegen ook maar enige aantast ing van he: zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's De roeping van Nederland kan alleen vervallen, als zij door overmacht niet meer kan worden uitgevoerd. Haagse politierechter Verward in de papieren Eigenlijk raakten èn de officier, èn de rechter, èn een ambtenaar van de Sierteeltgewassen met de papieren in de war. Gedrieën konden zij eindelijk met veel moeite, uit de ingewikkelde be rekeningen komen, om vast te stellen hoeveel fresia's door een kweker uit Ter Aar, die terecht stond, waren ge teeld. Het bleek uiteindelijk ruim 10 m2 te zijn. Dat was veel te veel Niet zo erg verwonderlijk was het dat verdachte zei dat hij niet alle be rekeningen kon maken die nodig waren het strafbare feit te ontgaan. Hij aan het stoken gegaan in de ka» vanwege de vorst, doch als gevolg daar- an werden de koude kassen ook ver- •armde kassen en daar gelden weer andere regelingen voor. Dat hij in overtreding was geweest bekende verdachte direct en na allerlei berekeningen over de teveel gemaakte winst eiste de officier f 500 boete of 50 dagen hechtenis. „Aan de tomaten heb ik ook al een strop gehad", klaagde verdachte. Daar- bepaalde de rechter de boete op f 400 of 40 dagen hechtenis. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Elizabeth dr van P. Schlagwein en P. v. d. Walle; Anto- nius Johannes zn van A. J. Moerkens en A. D. v, d. Ende; Karin dr van R. C. Ladan en H. v. d. Linden; Eli sabeth Maria dr van C. H. de Groot en B. de Geus; Sophia dr van W. Minke en L. Nagtegaal; Jacqueline Maria Joséphine dr van A. J. Ruig- rok en A. V. M. Emond; Hendricus Johannes Petrus Antoniu6 zn van G. A. H. Rozemeijer en A. H. M. ter Haar; Geertruida Maria dr van P. van Dam en G. M. Haasbroek. OVERLEDEN: C. C. M. Devilee, 82 jaar. wed. van A. H. Selier; H. C. Blonk. 39 jaar, echtgen. van J. W. van Voorthuijzen; C. den Oude, 75 jaar, wed. van A. Voerman; G. van Weeren, 84 jaar, wed. van A. Dreef; K. Eveleens. 23 jaar, zoon; J. T. G. Klaverwijden, 88 jaar. man. Wandelpro gramma 1962 van de Kring Na overleg tussen de besturen van de aangesloten wandelsportverenigingen heeft het bestuur van de Wandelkring Leiden en Omstreken onder meer de eigende tochten voor het komende wandelseizoen samengesteld. 30 april: kringwandeltochten in samen werking met de vereniging „Koningin nedag" en de L.J.A.; 5 mei: bevrijdings- tocht van „Sempre Avanti" (Alphen aan den Rijn); 12 mei: derde brandweer stempel tocht WSV „De Vlam" (Leiden); 16 mei: avondwandeltochten WSV „De Stalen Band" (Leiden); 1819 mei: nachtwandeltocht (60 km) WSV „Op Goede Voet" (Alphen aan den Rijn); 23 t.e.m. 26 mei avondvierdaagse te Alphen aan den Rijn; 58 juni: avondvierdaagse te Hillegom; 9 en 11 juni: Rijn- en Gou wemarsen WSV „Op Goede Voet" (Al phen aan den Rijn); 13 t.e.m. 16 juni: avondvierdaagse Wandelkring Leiden en Omstreken; 4 juli: a vond wandel tocht WSV „Op Goede Voet" (Alphen aan den Rijn); 7 juli: hyacinthatocht WSV „Hya- cintha" (Noordwijk); 15 september: Hol- landiamars WSV „Hollandia" (Alphen aan den Rijn); 17 november: kring-St. Nicolaastochten in verscheidene ge meenten. De startplaatsen en starttijden zullen nog worden bekendgemaakt. EZER dagen hadden wij een onderhoud met prof. dr. I. Samkalden, directeur van het Europa-instituut in Leiden, over de doelstellingen en de werkzaamheden van deze instelling. Het Europa-instituut werd op 13 december 1957 opgericht en het is gevestigd in het juridisch studie centrum Gravensteen aan het Pieterskerkhof. De staf van dit instituut bestaat thans uit drie vaste medewerkers, twee wetenschappelijke ambte naren en een assistent. In het begin van het gesprek wees prof. Samkalden dié aan de rijksuniversiteit Leiden college geeft in de staatsrech telijke en bestuursrechtelijke vraagstuk- van internationale organisaties erop, dat door de diverse vormen van de na-oorlogse, Europese samenwerking de nationale rechtsorde hoe langer hoe meer de invloed ondergaat van de rege lingen en besluiten van internationale en supra-nationale instellingen. Daardoor krijgen de burgers van de samenwerken de West-Europese landen steeds meer te maken met de rechtsregels die door „Europese wetgevers" worden opgesteld. Europa-instituut houdt zich bezig met Europees publiek- en recht. Winkelsluiting Dit blijkt ónder meer uit de processen, die de laatste jaren voor Nederlandse rechters zijn gevoerd over de vraag of de één of andere bepaling uit het Neder landse recht bijvoorbeeld die der win kelsluiting al dan niet verenigbaar is met een artikel uit de conventie van de rechten van de mens, die in 1950 in Rome tot stand kwam. Hetzelfde geldt voo gedingen, waarin Nederlandse rechters moeten beslissen of een bepaald contract nog rechtsgeldig is na de totstandko ming van artikelen uit het verdrag tot instelling van de Kolen- en Staalgemeen schap. van de gemeenschappelijke markt of van Euratom. Deze gang van zaken brengt rech ters en advocaten, ambtenaren van departementen en industrleëlen in rechtstreeks contact met dit Europese recht Aan dat recht moet het Neder landse recht zich aanpassen. Volgens een bepaling in onze grondwet toch, prevaleert het internationale recht boven het nationale, zodat, wanneer een Nederlandse wet of wetsbepaling niet verenigbaar is met een recht streeks bindende internationale be paling, de eerstgenoemde niet kan worden toegepast Voor de bestudering van dit Europese recht en zijn invloed op de nationale rechtsbedelingen der samenwerkende Europese landen, zijn de afgelopen j; in binnen- en buitenland verschillende instituten opgericht. Zo kwam In Neder land allereerst het Europa-Instituut in Leiden tot stand, dat gevolgd werd door een instituut voor Europese verkeers- vraagstukken in Rotterdam en een in stituut voor Europese verkeersvraag- stukken in Amsterdam, dat onder de ge meentelijke universiteit aldaar ressor teert Wat de doelstelling van het Europa- instituut in Leiden betreft, deze is neer gelegd in artikel drie van de statuten en zij luidt: „Het onderzoek der weten schappelijke vraagstukken met betrek king tot samenwerking in Europees band, in het bijzonder die, welke betrek king hebben op de in Europa bestaande ;n ontworpen inter, en supra-nationale instellingen te steunen en te bevorderen en bij te dragen tot de wetenschappelijke bewerking van deze vraagstukken". Het In uw blad beschreef dr. Paardekoper onlangs een bekend verschijnsel- uil onze tijd, namelijk dat men meer en meer nalaat de jeugd gevoel voor orde en gehoorzaamheid bij te brengen. Hij had met evenveel recht een ander en niet minder betreurenswaardig ver schijnsel kunnen bespreken: dat allerlei schrijvers in periodieken zich hun ver antwoordelijkheid niet meer bewust zijn en heel rustig gaan schrijven over onderwerpen, welker beheersing hun xennis te boven gaat en dat zij zich hierbij niet in het minst de moeite ge troosten even na te gaan of hetgeen zij schrijven wel met de feiten overeen stemt. Men kiest veeleer de weg van de minste moeite: klakkeloos naschrijven van wat een ander al heeft gemeld en er dan een of andere, min of meer ge slaagde, conclusie aan verbinden. In het geval van Staphorst is dr. P» conclusie dan naar mijn mening, al heel weinig geslaagd. De oorzaak is. dat hij uitgaat van enige feitelijke onjuistheden. Had hij de moeite genomen zich ter plaatse op de hoogte te stellen, dan had hij stellig anders geschreven; nu debi teert hij een hele reeks onwaarheden, waarvan ik er slechts enkele wil noe- In de eerste plaats babbelt hij een Utrechts blad na (dat is er nl. mee be gonnen), dat de bedoelde personen in Staphorst op een mestkar door het dorp Nu rapport Zaaijer bekend is FNE weduwe var donesië door c in 1948 in pistoolschot het leven gekomen KNIL-vaandrig R. C. L. Aernout, mevrouw H. J. Aernout-Rovaards te Bussum, heeft gisteren bij de officier van justi tie in Amsterdam een klacht inge diend wegens smaad subsidiar be lediging. Zij acht een passage in het rapport- Zaaijcr beledigend voor haar man. Pas kortgeleden heeft zij van deze voor dien geheime passage kennis kunnen nemen, nadat de minister van defen sie, ir. S. II. Visser, het volledige rap port inclusief de geheime gedeelten naar aanleiding van de verwikkelin gen in de zaak Van der Putten, open baar had gemaakt. De door mevrouw Aernout gewraakte passage ln het rapport-Zaaijer luidt als volgt: „De commissie neemt als vast staand aan, dat Aernout geen veiligheids- officier was, maar uit persoonlijke lief hebberij optrad als informant. Overtui gend bleek, dat hij een grote belangstel ling had voor inlichtingenwerk en. tei- wijl aan zijn rechtschapenheid en goede bedoelingen niet mag worden getwijfeld daarbij alle kenmerken vertoonde van de onbekwame en onbelangrijke dilet tant, levende ln een sfeer van detective- romantiek, geheimzinnigheid en gewich tigdoenerij-" Het waarnemend hoofd van het Am sierdamse arrondissementsparket, mr. J F. Hartsuiker, deelde vanochtend mede. dat hij de klacht van de weduwe Aernout nog moet bestuderen. Het is niet waarschijnlijk dat het Am sterdamse parket de klacht in behande ling zal nemen. Het wordt waarschijnlijk geacht dat mevrouw Aernout in overwe ging zal worden gegeven haar klacht bij de Haagse officier van Justitie in te die nen. aangezien het beweerde delict in de residentie is gepleegd. Daar verrichtte de commissie-Zaaijer haar werkzaamhe den en maakte minister Visser het rap port openbaar. zouden zijn gevoerd. Nu moet men ten, dat een mestkar bij de boeren Staphorst praktisch niet voorkomt. Dat is een voertuig dat in het mus thuishoort. In werkelijkheid zijn de be trokkenen vervoerd op een gewone boerenwagen. In de tweede plaats werpt hij schuldvraag der betrokkenen od. D nu juist mijns inziens helemaal niet de vraag waar het om draait, want alle vier de betrokkenen (dus: die man die overspel beging, de vrouw die dat deed. plus hun wettige echtgenoten) hebben allen toegegeven, dat het inderdaad was als de Staphorsters zeiden en doen dat vandaag nóg. Het overspel was niet alleen bewezen, maar ook vlot weg toegegeven, reeds vóór het volks gericht begon en ook daarna. Wie iets van volksgerichten afweet (ze zijn in de laatste 15 jaar heus we) meer voorgekomen) weet, dat het be wezen feit juist een absolute voorwaarde is voor een volksgericht. Nog nir is in ons land een volksgericht op losse geruchten op touw gezet. Het komt (of kwam) pas in actie, nadat men zich van bewezen en toegegeven feiten meer aantrekt of aantrok. Daarbij i: dan in Staphorst nog zover gekomen, dat er een zelfmoord dreigde en toen heeft men ingegrepen. Ten derde: dr. P. doet het voorkomen alsof alles een nozemrel was. Dat een volksgerecht nooit. Laten de feiten maar weer eens laten spreken: de be trokken man is, vier uren vóór de tocht door Staphorst begon, door volwassenen uit een café in Meppel gehaald. Ook di vrouw is door volwassenen ingere kend" en het paar is döor volwassenen op de wagen gezet en door het dorp ge voerd. Dat er daarna een heel stel jonge lui achteraan ging lopen en joelde, be hoeft toch waarlijk geen verwondering te wekken. Laat dr. P. ons wijsmaken, dat hij in zijn studententijd kalmer v Laat hij dan eens vertellen, dat hij zijn jeugd zoiets heel kalm zou hebben aangezien. Wat verwacht deze opvoeder eigenlijk van jonge mensen? Gaat hij soms straks onze zendingsfeesten, Ko ninginnedagen en andere nationale fees telijke gebeurtenissen óók afkammen omdat bepaalde jongelui zulke feesten wel eens aangrijpen als een gelegen heid tot het plegen van kattekwaad Dr. P. is een goed filoloog en heeft op dat terrein zijn sporen verdiend. Wat hij op zijn eigen terrein publiceert, lees ik meestal met genoegen en grote in stemming. Maar hij is geen volkskun dige. Geen zinnig mens zal Staphorst goed willen praten, ik ook niet. Men heeft een verkeerd middel aangegrepen om iets ergs te voorkomen. Maar dan moeten alleen zij oordelen, die in het dilemma van Staphorst een betere op lossing weten. Bespaar mij a.u.b. de „op lossing" van dr. P., want die zou mis schien een mensenleven hebben gekost. Alphen aan den Rijn. W. GELDOF. V.N.SJVL: Benoemd tot directeur de heer R. J. Marsman, adjunct-directeur na het aftreden van de heren Sj. Mook en M. A. Pelt; procuratie verleend aan de heer E. M. van der Sande Lacoste chef afdeling vrachtzaken. Samenwerking een desbetreffende vraag beant woordde prof. Samkalden, dat zijn in stituut een goede samenwerking heeft met buitenlandse zusterinstellingen. Zo heeft het Europa-instituut in Leiden sa mengewerkt met dat in Milaan bij de opstelling van een rapport over de so ciale wetgeving in Europa. Met andere instituten zoals dat in Nancy, worden regelmatig gegevens uitgewisseld en ook met Frankfort en Tübingen bestaan goede contacten. Sprekende over de werkzaamhe den van het Europa-instituut, zei de hoogleraar, dat deze allereerst be staan uit het verzamelen van litera tuur, van jurisprudentie en van ad ministratieve beslissingen op het ge hele terrein van de Europese rechts vorming. Daarnaast houdt men zich bezig met het bestuderen van een aantal bijzondere onderwerpen. In de derde plaats brengt het Europa-in stituut werkgroepen bijeen, die zich interesseren voor algemene en voor speciale Europese problemen. Zo komt bijvoorbeeld de Europese stu diegroep, gevormd door afgestudeer den en oudere-jaars-studenten, één maal per maand bijeen om een be paald onderwerp te bespreken en in discussie te brengen. Voor deze werkgroep bestaat een ge durige en levendige belangstelling. Ver der nodigt het Europa-instituut voortdu rend buitenlandse sprekers uit om refe raten te houden. Zo werd nog onlangs een voordracht gehouden door de heer Catalano, rechter in het Hof van Justitie van de Europese gemeenschappen ln Luxemburg. Aan het einde van het onderhoud sprak prof Samkalden de wens uit. dat de „Europa-instituten" in de toekomst zouden kunnen overgaan tot een uitwisse ling van hun wetenschappelijke mede werkers, hetgeen aan de waarlijk inter nationale bestudering der nieuwe rechts vormen in Europa zeer ten goede zou komen. VOORSCHOTEN Inbraak bij I.K.I. In de nacht van 2 op 3 januari hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot de kantoren van de I.K.I. Vrijwel alle kantoorruimten werden met een bezoek vereerd en de ongenode gasten hebben de vertrekken In de grootste wanordo achtergelaten. Bureaus werden opengebroken, kenne lijk met de bedoeling de sleutels van de brandkast te vinden. Weliswaar slaagde men daarin, maar de brandkast bevatte geen geld of geldswaardige papieren. Uit bureauladen wordt enig geld ver mis'.. terwijl een bedrag van plm. f 80. dat in een in de kantine staand geldkist je was opgeborgen, eveneens in ver keerde handen is overgegaan. De politie stelt een onderzoek in. Vertraging bij bouw van ,,Soza"-woningen Door financiële moeilijkheden van de hoofdaannemer is er stagnatie opgetreden bij de op:evering van de 58 zgn. ,,Soza"- woningen' in het plan Adegeest. Nog steeds konden 8 woningen niet worden betrokken terwijl ook de afwerking van het g-ehe.e plan werd vertraagd. Nor maal z>u de oplevering van het gehele plan medio december 1961 hebben plaats gehad Nu het aannemersbedrijf Gebr. Huls bos cv te Zoeterwoude officieel fail liet is verklaard, tracht het architecten bureau ir A de Leeuw (Oegstgeest) een andere aannemer te vinden, die het werk kan voltooien. Als alles meezit, wordt hr plan nu de volgende maand opgeleverd Muzikaal begin van actie De actie 10 x 10 zal zaterdag in Voor schoten starten met een muzikale rond gang van Benvenuto en S*. Laurentius door het dorp. De door Benvenuto te volgen route is: Voorstraat, Treubstraat. Leidseweg, Schoolstraat, Bijdorpstraat, Hyacint- straat, Papelaan, Nareisstraa'. W, de Zwijgerlaan. Burg de Kcmpenaerstraat, Wijngaardenlaan. Pr. Bernhardlaan, J W. Frisolaan, J. v Stolberglaan. L. de Colignylaan. Margrietlaan. Kon. Julia- nalaan, Leidseweg, Treubstraat, Voor straat. St. Laurentius: Leidseweg (opstellings plaats bij nr 100). Hofweg, Krimkade. Ant. v. Leeuwenhoeckkade. Prof. Ein- steinlaan. Raadhuislaan. Prof Zeemans- plan'soen, Molenlaan. Oranjeboom straat. Raadhuislaan, Langehorststraat. Tolstraat, Parkstraat, Nieuw Voordorp- straat, Badhuisstraat. Leidseweg. Beide korpsen vertrekken om half drie HILI.ECOM Schoolmclk voorzien Ing Met ingang van 15 januari moet de prijs van de schoolmelk met 1 cent per liter worden verhoogd. Daardoor wordi de prijs op f 0.37 gebracht. De kaarten die recht geven op de voormemng van schoolmelk. worden dezer dagen door de melk leveranciers aangeboden Op 8 Janu ari moeten ze op school worden ingele verd. De prijsverhogingen van de laat e ja ren hebben een ongunstige uitwerking op de deelneming aan de schoolmelk - voorziening Toch is schoolmelk nog aJ- tijd dc goedkoopste melk die te ver- krijgen is. Daarbij komt dia-t het m klas se ver band drinken stimulerend werkt en ÊÊK dat kinderen, die melkdruikcn, op het komt vaak thuis afkerig zijn school enthousiaste melkgebruiken don. Daarom .-raast het plaatsdijk ■choolmclkcomiM dc ouden aan dek, raak nog ccnn aandacht tc schenken De melk leveranciers kan alle gewenste in lichtingen versohaffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3