Rijnsburg is van plan heel wat huizen te bouwen Rijnsburg wil van 3e naar 2e gemeenteklasse Leiderdorps secretaris hartelijk gehuldigd Surinamer slaat met bijl ex-vrouw neer NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 WOENSDAG 3 JAMJARI 1962 Schaken in Hastings Penrose bij winst naast Botwinnik Voor het int. schaaktoernooi van Hastings werden dinsdagavond de par tyen van de zesde ronde gespeeld. De uitslagen luiden: Botwinnik Rus land»— Penrose (G.B1 afg.; Robatsch (Oost.Littlewood (G.B.) 10; Gligo- ric (Z.-S1.)Flohr (Rusl.) 1—0; Wade iNw-Zeel.)—Bisguier afg.; Barden (G.B.)Aaron (India) 10. Verder werden er nog enkele afge broken partijen uit voorgaande ronden uitgespeeld. De ontmoeting Botwinnik Gligoric uit de derde ronde eindigde in remise. Ook Wade en Robatsch kwa men in him partij uit de vijfde ronde tot een puntenverdeling. Na de zesde ronde luidt de stand: 1 Botwinnik 4'j pt en 1 afg.; 2. 3 Pen rose en Bisguier 3!i pt en 1 afg.; 4. 5 Flohr en Gligoric beiden 3% pt; 6 Little wood 2% pt; 7 Wade 2 pt en 1 afg.; 8. 9 Robatsch en Barden 2 pt; 10 Aaron 1 Pt. Scholierensporttoernooi in Rotterdam Den Haag gaf toon aan bij schaken Ter gelegenheid van het negende lus trum van de afd. Rotterdam van de Christen Gymnaslastenbond organiseer den de gymnasiasten van het Marnlx- gynmaslum ln de Maasstad een sport toernooi, waaraan door diverse middel bare scholen uit het land werd deelge- Libanon-lyceum sleepte met die herenploeg de volleybart- prijs in de wacht, doch pas, nadat een beslissingswedstrijd tegen het Chr. lyce um iai Delft was gewonnen. Bij de dames stak de Obr. kweekschool uig Leiden met loop en schouders boven de naaste concurrent ua<t. De meeste te genstand boden nog de meisjes van de Chr. middelbare meisjesschool ukt de Maasstad. In de finale had de Chr kweekschool maar weinig moeite met het Rotterdamse Mamax-gymnasium. Bij het tatfelrtenmms werd het Rem- brwndit-lyoeum mit Leddien winnaar, ge volgd door het eerste Chr. lyceum tót Zeist. Het Haags Marvtessori -lyceum en de Ohr. HBS Rotterdam deelden de vier de en vijfde plaats. De beste schakers Weken iin Den Haag te huizen. Het SA Jane College scoorde 20% pt en het gymnasium Haganum 16% pit. Tussen beide Haagse ploegen nestelde zich het Gadamd-lyceum uit Rotterdam met 19% pt SCHAATSEN IN OSLO Johannesen won De Noorse kampioen Knut Johannesen Is bü schaatswedstrijden ln Oslo goed voor de dag gekomen. Nadat hij maan dag de 5.000 meter had gewonnen, zege vierde by dinsdag op de 1500 en 10.000 meter, zodat h(J drie van de vier afstan den op zUn naam bracht. De populaire Voor, die ln 1957 wereldkampioen en in 1959 en 1960 Europees kampioen werd, Is hard op weg zijn oude vorm te her winnen. De uitslagen waren; 1500 meter 1. Knut Johannesen 2.15.0; 7 Nils Aaness 2.16.8; 3/4/5. Thorstein Sandholt. Svein Erik Sogge en Ivar Erikson 2.18.5. 10.000 meter 1. Knut Johannesen 17.14.4; 2. Fred A Maier 17.17.0; 3. Ed- mond Lundsten 17.25.9; 4. Rolf Troen 17.27.6; 5. Tor Guttu 17.28.8. Eindklassement: 1. Johannesen 190.890 pt; 2. Aaness 191.730 pt; 3. Lundsten 192.605 pt; 4. Sogge 193.394 pt. Nieuwjaarsrede burgemeester TTAND A AG, enkele dagen nadat iedereen iedereen een gelukkig jaar heeft gewenst, komt de gemeenteraad bijeen om te trachten zijn deel tot de vervulling van die wensen bij te dragen. Uiteraard vermeldt de agenda als eerste punt de Nieuwjaarsrede. Het nieuwe raadhuis moet wachten op de rijksgoedkeuring. Alles wordt gedaan om een gunstige beslissing te bespoedigen G.S. hebben de nieuwbouwplannen reeds aan vaard en ter financiering van de bouw een hogere uitkering uit het Ge meentefonds toegezegd. Rijksgoedkeuring is ook nog niet verkregen op het plan voor de schoolhoofden Jagersma en Mul een nieuwe woning te bouwen aan de Graaf Florislaan. De burgemeester hoopte, dat deze goed keuring nu spoedig komt, anders zullen de oude hoofdonderwijzers woningen nog niet afgebroken zijn als de goedkeuring voor de raadhuis- bouw misschien al binnen is. Evenmin kunnen vorderingen worden gemaakt met de plannen, die de „Stich ting Gedenkteken Graven Hollandse Huis" heeft ten aanzien van een monu ment voor de in Rijnsburg begraven leden van het Gravenhuis. Ook daarvoor zal eerst het huidige raadhuis moeten zijn afgebroken. In 1961 zijn 12 woningwetwoningen op de Knikkerbaan en 43 particuliere wonin gen (waarvan 27 op de Knikkerbaan) ge reedgekomen. In uitvoering zijn: 52 par ticuliere woningen, waarvan er 24 dit voorjaar gereed zullen komen, en 24 wo ningwetwoningen. Aangevraagd en door gezonden voor het verkrijgen van rijks goedkeuring zijn de plannen voor 74 par ticuliere woningen: 44 woningen met ga rages aan de Collegiantenstraat (waar voor door een aannemer reeds prijs werd opgegeven). 8 woningen aan de Colle giantenstraat die aan een plaatselijke aan nemer zijn toegewezen. 8 Bouwkas-wonin- gen aan de Collegiantenstraat. 9 winkel woningen aan de Anjelierenstraat, 3 wo ningen aan de Oude Vlietweg en 2 ge meentewoningen aan de Graaf Florislaan. Bovendien zijn 41 woningwetwoningen aangevraagd, waarvan 35 aan de Colle giantenstraat en 6 aan de Spinozalaan. Bouwvolume Voor 1962 werd aan Rijnsburg een bouwvolume verstrekt van 37 woningwet woningen en 20 premiewoningen, waar bij als voorwaarde is gesteld dat 20 krot ten moeten worden opgeruimd. Enerzijds stemt deze toewijzing tot tevredenheid, anderzijds grijpt het aan. dat de woning nood ook na het volbouwen van de Col legiantenstraat nog geruime tijd zal voort duren. Binnen afzienbare tijd zullen B. en W. de gemeenteraad een uitbreidingsplan voorleggen voor het westelijk deel der gemeente. In 1962 zal met kracht worden door gewerkt aan de verbetering van de riolering ln het oude dorpsgedeelte. Een gedeelte van de Vliet werd ge dempt en gerioleerd. Na amovertng van het huls van dokter Van der Laan zal er een mogelijkheid zijn langs de Vliet eenrichtingverkeer ln te stellen. Een begin werd gemaakt met het bouwrijp maken van de gronden ach ter de Brouwerstraat In de loop van 1962 hopen B. en W. het resultaat van een studie over zuivering van het rioolwater over te leggen. Na de verwijdering van de tramrails is verbetering van de verbindingswegen ur gent geworden. Het resultaat van veel overleg zal spoedig aan het oordeel van de raad worden onderworpen. Gebruikmakend van het minder drukke jaargetij is een begin gemaakt met de vernieuwing van de Bakkersbrug. Te langen leste schijnt er wat schot te zijn gekomen in de plannen voor een nieuwe verkeersbrug over het Oegstgees- terkanaaL De burgemeester deelt althans mede. dat Rijnland voornemens is het komende voorjaar de brug aan te beste geheel nieuwe tuinbouwschool. De Stichting Tuindersbelangen kon kortge leden met haar taak beginnen. Voor warenhuizen en kassen wer den in 1961 43 bouwvergunningen af gegeven, dit was voor een bedrag van 2.226.850. Voor 1960 warren de overeenkomstige cijfers: 29 en 1.515.691. (Kennelijk gaan de Rijnsburgse kwekers dus nu besef fen, dat teeltintensivering bij uit sluiting toekomstmogelijkheden biedt.) Resumerend stelt de burgemeester, dat )61 een vruohtdragend en gezegend jaar is geweest en dat de vooruitzichten voor 1962 zeker niet somber moeten worden genoemd. BÜRG. KOOMANS optimistisch den. Ook voor Rijnsburg zijn de finan ciële consequenties niet gering. De pro vincie geeft hierbij echter bevredigende steun, evenals trouwens bij de riolerings werkzaamheden, torenrestauratie (waar voor op 17 januari 1962 een aanbesteding zal worden gehouden), het nieuwe raad huisplan, de uitbreiding van het sport veldencomplex en de aanschaffing van een mistbluseenheid voor de brandweer. Tramremise Het parkeervraagstuk wordt nijpend. De aankoop van de tramremise biedt echter mogelijkheden. De raad kan hier over spoedig een voorstel verwachten. De burgemeester belicht voorts de ac tiviteiten van V.V.V., brandweer, B.B.. Jeugd Rode Kruis en politie. De politie schreef 950 processen-verbaal, en er wa- 65 aanrijdingen, waarvan geen enkele met dodelijke afloop. De rijkspolitie heeft toegezegd, dat dit voorjaar zal worden begonnen met de bouw van een nieuw groepsbureau aan de Tulpenstraat. De brandweer rukte 12 maal uit: 4 x voor een binnenbrand, 7 jor een schoorsteenbrand en 1 x voor ?n brandje bij Flora. Het personeel van gemeentewerken hoopt met de inmiddels gearriveerde veegmaohine het dorp dit jaar tweemaal per week te vegen. Het belangrijkste op onderwijsgebied as de start van de ULO-school. Een 4 lokalen tellend noodgebouw aan de Graaf Florislaan is inmiddels klaargekomen. Terrein is aangekocht voor de bouw van VAN de vijftien agendapunten die de raad van Rijnsburg vanavond te behandelen krijgt, bevat een drietal bijzonder interessant nieuws; het moet echter onwaarschijnlijk worden geacht dat deze punten veel dis cussie zullen opleveren. We doelen in de eerste plaats op het plan de grond tussen Koestraat en Noordeinde te gaan onteigenen. Deze gronden zijn blijkens een in de Tweede Wereldoorlog vastgesteld en kort na de oorlog bekrachtigd uitbreidingsplan bestemd voor een openbaar gebouw. Dit blijkt inmiddels openbare gebouwen te zijn geworden: een ULÖ-school en een tweede kleuterschool. gegrond, de gemeenteraad van Oegst- geest tijdens een vergadering van 29 juni i960, G.S. bij een besluit van 4 septem ber 1961. Van deze beslissing werden W. op 15 december 1961 in kennis gesteld. De overweging van het afwijkende be sluit is, dat het ontworpen universiteits terrein voorziet in een dringende behoef- dat deze behoefte moet prevaleren boven de belangen die betrokken zijn bij het tegenwoordige, agrarische gebruik m de gronden. De bezwaren die B. en W. tegen deze argumentering hebben (we gingen daar op reeds eerder uLtvoerig in), zijn niet ontzenuwd. Het beroep bij de Kroon zal dan ook worden ingesteld op grond van dezelfde bezwaren als die welke aan de gemeenteraad van Oegstgeest en aan G.S. werden kenbaar gemaakt. Zoals de burgemeester ook tn zijn Nieuwjaarsrede meedeelt, hebben Ge deputeerde Staten de bezwaren van Rijnsburg tegen het uitbreidingsplan van Oegstgeest (bestemming grond nabij Drie Witte Palen tot universiteitsterrein) on gegrond verklaaird. B. en W. stellen voor hiertegen bij de Kroon in beroep te gaan. Belangrijk achten wij ook het voor stel een verzoek in te dienen bij de be voegde instanties Rijnsburg zo spoedig mogelijk in de 2e gemeenteklasse in te delen. Onteigening Het b in Rijnsburg een goede gewoon te geworden onteigening waar maar enigszins mogelijk te vermijden. Met de eigenaren van de grond tussen Noord einde en Koestraat, de heren J. Krom hout en H. H. van Egmond. zijn daarom reeds langdurig onderhandelingen gaan de. die echter niet tot overeenstemming hebben geleid. B en W. zien zich dan ook genood zaakt onteigening voor te bereiden en stellen voor het onteigeningsplan voor lopig goed te keuren. B. en W. argumen teren daarbij dat, wil de uitvoering van het zo urgente scholenbouwprogramma niet in gevaar komen, zo spoedig moge lijk beschikt moet worden over de no dige bouwterreinen. Uiteraard zullen de onderhandelingen, die volgens B. en W. mogelijk nog tot een minnelijke schik king zullen leiden, worden voortgezet B. en W. stellen voor een beroep bü de Kroon ln te stellen tegen de bestemming tot universiteitsterrein van bet gebied bü de Drie Witte Pa len. zoals dat te vastgelegd ln het uit breidingsplan van Oegstgeest Reali sering van dat plan ion betekenen, dat de door Rljnsburgers uitgeoefen de tuinbouw teruggedrongen wordt ln de richting van het eigen grondge bied. BU de gemeenteraad van Oegstgeest en bij G S. hebben B. en W. krachtig aan gedrongen op behoud van het agrarische karakter van deze gronden. Beide instan ties verklaarden da bezwaren echter on- Problemen Rijnsburg is ingedeeld in de derde loonklasse. Deze indeling gtelt de plaat selijke overheid echter voor grote pro blemen. omdat de omringende gemeenten Noordwijk. Katwijk. Oegstgeest) alle n een hogere klasse zijn ingedeeld. In deling van Rijnsburg in de derde klasse lévert verschillen op die niet verklaar baar zijn en uit een oogpunt van gelijk gerechtigdheid van politie, rijks- en ge meen tepersoneel ook bepaald ongewenst zijn. Praktisch geeft de aantrekking van nieuw personeel moeilijkheden, terwijl indeling in een hogere klasse de zuig kracht van het particuliere bedrijfsleven uiteraard vermindert. Voorts wordt voorgesteld de ge meentegelden tegen fraude te ver zekeren tot f 50.000.(was f 35.000), het krediet in rekening-courant met de Bank voor Ned. Gemeenten vast te stellen op f 200.000.en een ver ordening op het beheer van het wa terleidingbedrijf vast te stellen. Er zal wel geen bezwaar tegen zijn voor de openbare school in 1962 f 56.07 per leerling beschikbaar te stellen, evenmin als tegen enkele huur- en pachtverlengingen en aankoop van een stukje grond in het uitbreidings plan Brouwerstraat. De „Vereniging Proeftuin Rijnsburg en omstreken" vraagt het recht van opstal en stukje door haar van de gemeen te gehuurde grond langs de Sandtlaan. i W. adviseren hierop gunstig te be schikken. De Lofstem Door familieomstandigheden van de dirigent kunnen er vanavond geen repe tities van „De Lofstem" worden gehou- Spreekbeurt Vrijdag om acht uur hoopt in de zaal achter de Chr. Geref. kerk ds. C. van de Bosch van Gorinchem voor de afdeling Geref. Bond een spreekbeurt te ver vullen. Schaatswedstrijden in Leiderdorp Morgenmiddag om 2 uur zullen de clubkampioenschappen voor heren op de kortebaan worden verreden. Inschrijving tot 2 uur op de ijsbaan aan de Maurits- Zaterdagmiddag zijn er (eveneens om 2 uur) districtskoppelwedstrijden. Ieder lid van een ijsvereniging in het district Sassenheim kan zich tot 2 uur op de baan laten inschrijven. Beide wedstrijden worden dus in Leiderdorp verreden. IJSHOCKEY Dell St John nu Oostenrijker De Canadese Ijshockeyspeler Dell St. John. die een aantal jaren geleden de kleuren van het Hoky-team verdedigde en die momenteel uitkamt voor de „EIs- laufvereln" Wenen, is tot Oostenrijker genaturaliseerd. Zijn voorbeeld is nagevolgd door zijn landgenoot Mc. Donald, speler-trainer van Innsbruck. De beide Canadezen zulen in de toekomst ook voor de Oos tenrijkse nationale ploeg mogen spelen, hetgeen waarschijnlijk zal gebeuren tij dens het dit jaar te houden toernooi om het wereldkampioenschap. De vergadering die de gemeente raad van Leiderdorp gisteravond hield droeg niet zozeer door de nieuw jaarsrede van burgemeester Van Die- peningen een bijzonder karakter (al bevatten de daarin verstrekte cijfers iets van verrassing) als wel door de huldiging van gemeentesecretaris Hobo, die zijn zilveren jubileum in gemeentedienst vierde. Uit de ver schillende toespraken tot de heer Hobo bleek overduidelijk, dat in Lei derdorp voor de secretaris van de ge meente grote waardering bestaat, voor zijn persoon en zeker in niet mindere mate voor zijn werk. De voorzitter begon de vergadering met het jaaroverzicht. Het aantal in woners bedroeg op 1 jan. 1961 7433. Vorig jaar werden 239 kinderen gebo ren. Er overleden 45 personen. 691 per sonen vestigden zich in Leiderdorp en 404 personen vertrokken er. Nu zijn er 7914 inwoners. Een toeneming van 6% procent. Leiderdorp stevent dus met kracht naar de 8000. Het aantal huwe lijken was vorig jaar 47, tegen 32 in 1960. Brugbouw medio 1962 In zijn toespraak wees de heer Van Diepeningen onder meer op het ruimte- tekort, waarmee de chr.-nationale la gere school heeft te kampen. De bouw van een gymnastieklokaal is ook zeer urgent. Wat de woningnood betreft, er zijn 225 ingeschrevenen. Zeven onbe woonbaar verklaarde woningen moeten nog worden ontruimd. De bouwactivi teit is vorig jaar achtergebleven bij die van 1960. In 1959 werden 157 woningen gebouwd, in 1960 182 en vorig jaar 115. Gebrek aan bouwgrond is hierin een In aansluiting aan ons bericht over de aankoop van Grenshoek en de bouw van de nieuwe Rijnbrug deelde de voorzitter mee, dat men in mei of juni met de bouw van de brug hoopt te beginnen. Een minder gunstige mededeling was, dat bij het bevolkingsonderzoek ruim 18 procent zonder opgaaf van reden verstek heeft laten gaan. De burge meester roemde ten slotte de prettige samenwerking in de kring van het ge- meentepersoneel. De agenda De raad besloot de volkstuinen nabij de rioolzuiveringsinrichting aan de Mauritssingel met ingang van 1 maart 1962 voor de tijd van drie jaar te ver huren voor 7 cent per m2 per jaar. De leden van de culturele raad werden her benoemd. In de vacature van de heer J. Spaargaren werd de heer P. J. Roden burg benoemd. De heer Rodenburg is de heer Spaargaren opgevolgd als voor zitter van de Harmoniekapel Leider- B. en W. kwamen met het voorstel Roger Moens praeses Belg. Atletiekbond Het ziet er naar uit dat de Belgische atletiekbond op 18 februari een nieuwe president zal begroeten. Wie het wordt, Is nog niet bekend, maar dat de huidige wereldrecordhouder Roger Moens hoge ogen gooit, is zeker. Moens is door zijn club, Vlierzele Sportief, geheel volgens de reglementen kandidaat gesteld. Reeds enige tijd heerst er ontevredenheid bij een groot aantal verenigingen, die vooral de aanpak van de trainingen bekritiseren. Roger Moens zal die clubs, bij de presidents-verkiezlng achter zich vinden. Op 18 februari name lijk eindigt de bestuurstermijn van de huidige voorzitter Edouard Hermes, die sinds 1928 deze functie bekleedt. Wielrennen De Ned. sprinter Jan Derksen zegevierde dinsdag op de Oer- likon-baan in Zürich over de Belg Jan Lambrechts. de Fransman Roger Gaig- nard, de Belg Jos de Bakker, de Duitser Werner Potzernheim en de Zwitser Adolf Suter. Prof. Haardt voorzitter van Architectenraad Tot opvolger van prof. dr. J. N. Bak huizen van den Brink te Leiden is tot voorzitter van de Architectenraad van de Bond van Nederlandse Architecten benoemd prof. mr. W. L. Haardt te Den Haag. De Architectenraad heeft o.m. tot taak het houden van het architecten- register, waarin ongeveer 2600 architec ten zijn ingeschreven en het uitoefenen in disciplinair toezicht op deze leden Prof. dr. Haardt is alhier advocaat en procureur en buitengewoon hoogleraar in het burgerlijk procesrecht aan de Rijks universiteit te Leiden. Prof. Haardt is tevens lid van de Staatscommissie, die belast is met de herziening van het Bur gerlijk Wetboek. Voordat burgemeester en me vrouw Banning in het Leidschen- damse raadhuis gisteravond een stroom van gelukwensen in ont vangst mochten nemen van aller lei vertegenwoordigers van de burgerij, bezochten zijzelf 's mid dags de Nieuwjaarsreceptie van de commissaris der Koningin, mr. J. Klaasesz. Deze werd gistermid dag gehouden in Kasteel Oud Wassenaar en natuurlijk door zeer vele gemeentelijke autori teiten bezocht. Burgemeester Banning biedt commissaris Klaa sesz juist zijn beste wensen aan. Dammen in Amsterdam Baba Sy nu vier punten voor De uitslagen van de elfde ronde van het int. damtoernooi in Amsterdam zijn: Hoofdgroep: DevauchelleVan Dijk 11; KouateGournier 20; Baba Sy Aeilkema 11; BakhuizenVerhey 1—1. Jeugdgroep: De RooyVan Leeuwen 20; VarkevisserKleinrensink 20; LekkerkerkerIvens 11; Jonkhart Dallinga 11. De uitslagen van de twaalfde ronde luiden: Hoofdgroep: Van DijkBakhuizen 11; VerheijBaba Sy 02; Aeilkema Kouate 11; GournierDevauchelle 2—0. Jeugdgroep: Van LeeuwenJonk- hart 02; DallingaLekkerkerker 20; IvensVarkevisser 11; Kleinrensink —De Rooy 0—2. De stand: 1 Baba Sy 20 pt; 2 Van Dijk 16 pt; 3 Gournier 13 pt; 4 en 5 Bakhui zen en Kouate ieder met 12 pt; 6 Aeilke ma 10 pt; 7 Devauchelle 7 pt; 8 Ver heij 6 pt. Junioren: 1 Dallinga 20 pt; 2 Ivens 17 pt; 3, 4 en 5 Jonkhart. De Rooy en Varkevisser elk 14 pt; 6 Van Leeuwen 8 pt; 7 Kleinrensink 8 pt; 8 Lekkerker ker 3 pt. een verbodsbord voor llnksafslaan te plaatsen bij het punt HoofdstraatEiken laan. De heer Boot had bezwaren; hij twijfelde eraan, of dit de gewenste op lossing zou brengen. De heren Lolling en Andrik waren evenmin enthousiast. De heer Andrik stelde voor, een bord „verboden voor auto's te plaatsen op de hoek KastanjelaanEikenlaan. De voor zitter stelde voor, dat B. en W. hun voorstel ter nadere overweging zouden terugnemen. In de volgende vergade ring komt het dan opnieuw aan de orde. Aangenomen werd het voorstel om voor de noordwest-zijde van de Does laan een wachtverbod in te stellen. De heer C. de Graaf, nestor van de raad, dankte de voorzitter voor zijn jaar overzicht en goede wensen en wenste hem namens de raad kracht en wijs heid toe in het besturen van de ge meente in dit pasbegonnen jaar. Huldiging Toen maakte de raad zich op om de heer Hobo te huldigen. Namens de raad sprak de heer C. de Graaf. Hij re leveerde de loopbaan van de gemeente secretaris en meendedat deze in het secretarisschap een ideaal verwezenlijkt zag. De heer Hobo, die de juiste man op de juiste plaats kan worden genoemd, is een vraagbaak voor velen. Het werk geeft hem, gezien ook de kwaliteit er van, bepaald voldoening. De heer De Graaf dankte hem voor de wijze, waar op hij steeds voor de belangen van de gemeente Leiderdorp werkzaam is, en bood hem een elektrische kachel aan. Burgemeester Van Diepeningen, die in de heer Hobo „zijn rechterhand" heeft, schetste zijn secretaris als een hartelijk, gaaf, gastvrij en hardwerkend Namens de gemeenteraad overhan digt de nestor van de raad, de heer C. de Graaf Sr., een geschenk aan de heer Hobo. Het was een warm cadeau: een elektrische kachel. Foto N. van der Horst. mens. Gezegd kan worden, dat hij nooit zijn plicht verzuimd. En die plicht is zeker niet altijd eenvoudig. Waardering en bewondering zei de burgemeester daarvoor te hebben. Namens het personeel sprak de heer Neijmeijer, waarnemend secretaris. Hij meende, dat de groei van de gemeente in allerlei opzicht voor een niet-gering gedeelte is te danken aan het volijverige werk van de heer Hobo. Een elektrisch scheerapparaat was zijn geschenk. De heer Buitendijk bood de jubilaris na een hartelijk toespraakje een boeken- Ten slotte sprak de heer Hobo een dankwoord. Hij zei. zeer verrast te zijn door de vele attenties, die hij op deze dag mocht ontvangen. Een terugblik werpend verklaarde de jubilaris, de leiding van God sterk in zijn leven te hebben ervaren. Dankbaar was hij voor de prettige geest, waardoor de gemeen telijke "kringen van Leiderdorp zich kenmerken. Na de huldiging had een drukbe zochte receptie plaats. Onder anderen kwamen feliciteren ds. en mevrouw Honnef, de hulpprediker Van den Hoek, de bejaarde heer M. Splinter, de heer Sweris van Ouderzorg en De Ridder en afgevaardigden van school besturen, de a.r. kiesvereniging, de kerkvoogdij van de Hervormde Ge meente en de commissie van beheer van de Geref. kerk. Thuis mochten de heer en mevrouw Hobo veel bloem stukken ontvangen. Ijsbaan weer open Actie voor N.B.G. De actie van Hervormde en Geref. jeugd ten bate van het Ned. Bijbelge nootschap heeft honderd nieuwe leden opgeleverd. Drama op straat in Den Haag Levensgevaarlijk gewond voor ogen van dochtertje ,.Maat dat heb ik niet gewild stamelde de 30-jarige Rotterdamse kantoorbediende K. J.B.. toen hij gis termiddag in de Merwedestraat in Den Haag voor de ogen van zijn vier en een half jaar oude dochtertje zijn ge wezen echtgenote met een bijl had neergeslagen. De dader is een Surinamer, die thains in Rotterdam woont. Hij is al enige tijd gescheiden Zijn vrouw, de 31-jarige mevrouw A. M. T. v. d. P. woont met hum dochtertje in de Kraayenhoffstraat te Den Haag. De man had mog regel matig contact met zijn gewezen echt genote, wanneer hij het kind kwam be zoeken. Er was afgesproken, dat de vrouw en het dochtertje bij hem in Rotterdam de Kerstdagen zouden doorbrengen. Het bezoek is om de een of andere reden niet doorgegaan. Dit heeft de kantoor bediende danig dwars gezeten. Gisteren kocht hij im Rotterdam een bijl en met dat wapen in een tasje reisde hij per brein naar Den Haag. Tegen vyf uur wandelde hij naar de Merwedestraat, waar het dochtertje overdag in het Juliana-kinderdagverblijf is onderge bracht, omdat de moeder buitenshuis werkt. Hij ontmoette vrouw en kind bij het uitgaan van het dagverblijf, en op het trottoir ontstond een heftige woor denwisseling. Geëmotioneerd verweet de man de vrouw, dat zij met de Kerst dagen niet naar Rotterdam was gekomen: De vrouw verweet de man dat hij maar Den Haag was gekomen om moeilijk heden te veroorzaken. Op een gegeven ogenblik schoof de man zijn dochtertje opzij en sloeg hy zUn gewezen vrouw met de vlakke hand ln het gezicht, waarop zü viel. Toen zü op ds crond lag. heeft de man haar met de bij! verscheidene malen aan hoofd en hals geraakt. Na zün daad wierp hy het wapen weg en zette het op een lopen. Dc vrouw bleef zeer ernstig ge wond en hevig bloedend uit tal van wonden op straat liggen. Een passerende wielrijder, de 45-jarige A. J. D heeft eerste hulp verleend. Tot de GGD arriveerde, hield hij de slag ader aar de slaap en de halsslagader van het slachtoffer dichtgedrukt. De vrouw is naar de Ursulakliniek te Was senaar overgebracht, waar zij nog dezelf de avond is geopereerd. Haar toestand is zeer ennstüg; voor haar leven wordt gevreesd. Andere getuigen zetten in middels de dader na. Het gelukte de 58- jarige automonteur C.P.S. G. uit Noot dorp, en de 40-jarige J. T„ d'irecteur van een Amsterdamse onderwijsinstelling die juist in zijn auto passeerde, de dader <te grijpen Op dat moment stak de Rot terdamse kantoorbediende beide handen omhoog en riep: ,,Ik geef me over.... ik geef me over aan de politie Gekalmeerd Het kind ls door de directeur' van de onderwijsinstelling en door de 47-jarige mejuffrouw C. E. v. R., die bij hem in ae auto zat, naar de politiepost aan het Huygenspank gebracht. Rechercheurs hebben de peuter overgebracht naar de r. k-lnstelling „Huize Groenestein" aan de Loosduinseweg, waar zij werd ge kalmeerd Bij het eerste verhoor op het politie bureau heeft de dader gisteravond ver klaard, dax hij de bijl in Rotterdam heeft gekooht „om mee te slaan als dat nodig was". He.' is njït zijin bedoeling geweest aldus zijn verklaring zijn gewezen vrouw te doden. De man heeft bekend, het slachtoffer opzettelijk met de bijl te hebben verwond. Vooruitgang bij Zeven Provinciën Het bruto-premie-inkomen van de As surantie Mij. De Zeven Provinciën be draagt over 1961 ongeveer f 45 miljoen en het premie-inkomen eigen rekening zal voor het eerst de f 30 miljoen overtref fen. Het bedrijfsresultaat zal volgens de president-directeur, de heer D. Quint, zeer bevredigend zijn. Het hoofdagent schap te Genua wordt bijkantoor en te Parijs is een hoofdkantoor gevestigd. Uit breiding van het belang in Egypte blijft mogelijk. De Amerikaanse portefeuille belooft gunstige resultaten over 1961. Raiffeisenbanken boven 3 miljard De spaargelden van de gezamenlijke Raiffeisenbanken zijn boven de drie mil jard gulden gestegen. Dit betekent een verdubbeling in zes jaren. Wielrennen De Zwitser Alfred Ruegg heeft gisteren in Zürich het wereldrecord 20 km overdekte banen op 25 min 24.5 sec gebracht. Het oude record stond met 25 min 42.6 sec sinds 27 december 1959 reeds op zijn naam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 6