France start 3 februari voor reis naar de VS Erhard waarschuwt Westduitsers Leibbrand nu in staat van beschuldiging Portugese rebellen aan grens gearresteerd Hoe vrijheid leren gebruiken? Jn een &onte h# Reflexen bij insecten 5 ffc Wil hen kater besparen De Westduitse minister van eco nomische zaken Ludwig Erhard heeft in een radiorede verklaard, „dat hij het Duitse volk gaarne de kater wil besparen, die zonder enige twijfel zal volgen in dien het het geluk, dat het thans nog in handen heeft, door de vingers laat glippen". Grotere concurrentie en hogere kos ten veroorzaken reeds winstdalingen" waarschuwde de minister. „Anderzijds nemen de besparingen niet voldoende snel toe om het vereiste kapitaal voor nieuwe investeringen en rationalisatie bijeen te brengen. De recente verhogin gen door uurlonen overtreffen de pro- duktiviteitsstijging reeds met 200 pro- cent. „Laat iedereen zichzelf afvragen or een verdere verkorting van de arbeids uren in het licht van de grotere uitga ven voor nationale taken van de groot ste urgentie het juiste middel is om hel welzijn van het individu en de natie te dienen", zei hij. „Het is prachtig te weten, dat ieder een alles kan eten wat hij wil, maai doorvoedheid als geestelijke houding van een natie kan slechts tot ongeluk leiden", aldus Erhard. Minister Erhard zei echter ook Met die man wil hij drinken.... De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk en Anatoly Dobrynin, de rtieuwe sowjetambassa- deur in de Verenigde Staten, zullen vol gens „Newsweek" zeker één onderwerp hebben, waarover zij zullen kunnen spreken. Toen beide mannen elkaar enkele jaren geleden bij de Ver. Naties ont moetten, verzocht Dobrynin Rusk, die toen aan de Rockefeller stichting ver bonden was, een bezoek aan Rusland te brengen. „Indien ik ga", zo moet Rusk toen gezegd hebben, is de enige man, die ik daar wil ontmoeten degene die Stalin overtuigd heeft, dat de Ver. Staten niet zouden reageren op de communistische agressie in Korea. Ik ben de man, die president Truman verteld heeft, dat de Chinezen nooit aan de Koreaanse oor lóg zouden deelnemen. Ik geloof, dat wij eens een borrel met elkaar moeten drinken. Verkeer in Münehen chaos door sneeuw Soldaten van do Bundeswehr en vrij willigers uit de burgerbevolking ziin gis teren opseroenen om hulo te bieden bii het ruimen van de 45 cm dikke laag sneeuw die West-Duitslands op een na grootste stad, Münehen, bedekt. Toen het stadsbestuur een beroep deed op hulp van het leger, sneeuwde het nog steeds. De sneeuwval had toen een volle dag en nacht geduurd. Op dat ogenblik waren reeds 800 gemeentearbeiders en een duizendtal vrijwilligers bezig met Verkeersopstoppingen in het centrum van de stad blokkeerden sneeuwploegen en vrachtwagens die de tonnen sneeuw moesten afvoeren Tal van fabrieken, kantoren en winkels zaten in de och tenduren zonder personeel en de ver voersdiensten raakten ver achter op hun Tijschema's- Cubaans protest bij regering VS Cuba heeft bij de Amerikaanse re gering geprotesteerd tegen de „vele honderden schendingen" van Cuba's luchtruim en wateren door Amerikaanse vliegtuigen en schepen. De nota werd door de Tsjechoslowaak- se ambassadeur te Washington, Miloslal Ruzek, overhandigd aan de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Robert F. Woodward. De Tsjechische ambassadeur sprak een half uur met Woodward, die de Inter- amerikaanse aangelegenheden behandelt. Hij beloofde de zaak te zullen onder zoeken. De Cubaanse belangen in Washington worden sinds het verbreken van de be- trekkipgen tussen beide landen behartigd door Tsjechoslowakije. Castro heeft de Verenigde Staten her haaldelijk beschuldigd van voorberei dingen voor een nieuwe aanval op Cuba. Hij heeft op nieuwjaarsdag te Havanna in een rede verklaard, dat de zware bewapening van Cuba een gevolg is van het Amerikaanse imperialisme. Castro krijgt grote hoeveelheden wapens uit de landen van het Russische blok. Sow jet «el ukwensen voor Finland een nieuwjaarswens aan de Finse president. Kekkonen. heeft premier Chroesjtsjef verklaard, dat in 1961 het vertrouwen en de vriendschap tussen de Sowjetunie en Finland nog groter zijn geworden, alius is in Helsinki officieel medegedeeld. In zijn nieuwjaarsbood schap legde de Sowjetpremier er de na druk op, dat het Russische volk een ho ge dunk heeft van president Kekkn nens „persoonlijke bijdrage aan de ont wikkeling van samenwerking op basis van goede nabuurschap". President Bresjnef van de Sowjetunie sprak in zijn nieuwjaarswens voor de Finse president de hoop uit. dat de veiligheid van Noord-Europa zal toene- Communist uit bond Britse elektriciens De 240 000 leden tellende Britse bond van elektriciens heeft gisteravond de waarnemend algemeen secretaris, Robert Mclennan, een communist, ontslagen. Mclennan werd vorig jaar door het hoog gerechtshof schuldig bevonden aan knoei erijen bij vakbondsverkiezingen. Het bondsbestuur, dat thans voor de eerste maal sedert jaren uit niet-communisten bestaat, besloot te streven naar heropne ming in het vakbondscongres en in de Labourpartij. De bond van elektriciens was wegens communistische sympathieën uit beide organen gestoten. trouwen te hebben in de economische toekomst van West-Duitsland. „Een overzicht van de economische situatie der Bondsrepubliek doet mij geloven dat de positieve elementen de negatieve factoren verre in de schaduw stellen", zei hij. „Zij, die verwachten, dat de ge weldige hausse onverminderd zal voort duren, zullen zich echter moeten verzoe nen met de gedachte, dat zij zal af zwakken." Erhard zei, dat de gestadige opgang in de Duitse economie in de afgelo pen 14 jaar heeft aangetoond, dat de „economie zich losgemaakt heeft van het ritme der conjunctuurgevolgen met zijn afwisselende periodes van hausse „Maar dit", aldus Erhard, „zal na tuurlijk niet beletten dat bepaalde sec toren van de economie de gunst of on gunst van de hausse zullen ervaren." Lager douanetarief landbouwprodukten De Franse douanetarieven op de In- roer van landbouwprodukten uit de leden-landen van de E-E.G. zijn met in gang van 1 januari 1962 met 10 pet. ver laagd. Het decreet, dat in verband hier mede door de Franse regering is uitge vaardigd, is in overeenstemming met de artikelen 14 en 23 van het Verdrag De maatregel betekent de vierde laging van de tarieven op de invoer landbouwprodukten uit de landen de E.E.G. sedert 1 januari 1959. De eerste twee verlagingen, evenals de vierde van toepassing op alle landbouwprodukten, bedroegen elk 10 pet. De derde van 5 pet. betrof alleen niet-vrijgemaakte land bouwprodukten. De douanetarieven op de invoer van industriële produkten zijn voor de vierde achtereenvolgende maal met 10 pet. laagd. De invoertarieven bedragen thans op basis van de tarieven die op 1 januari 1957 van kracht waren: 1) Voor vrijgemaakte landbouwpro dukten 70 pet. 2) Voor niet-vrijgemaakte landbouw produkten 65 pet. 3) Voor industriële produkten 60 pet. NAVO-oefeningen in West-Duitsland De bevelhebber der NAVO-strijdkrach- ten in Europa, generaal Lauris Norstad. heeft medegedeeld, dat tussen 16 januari en 12 februari een militaire oefening zal worden gehouden, om de versterking van de NAVO-striidkrachten in Europa met Amerikaanse troepen op de proef te stellen. Omstreeks zesduizend manschappen zullen per vliegtuig naar West-Duitsland worden overgebracht voor een '„defen sieve oefening" met de troepen van het centraal-Europese NAVO-commando. In het kader hiervan zullen onder meer drie gevechtsgroepen infanterie tactische oefeningen houden. De openbare aanklager in Stutt gart heeft tegen de internationale verkeersdeskundige professor dr. Kurt Leibbrand (47) wie des tijds ook door Haagse instanties om advies is gevraagd bij het gerecht een aanklacht uitgebracht van moord in 26 gevallen en poging tot moord in ten minste vijf ge vallen. Leibbrand zou ln augustus 1944 In Zuid- Frankrijk bevel gegeven hebben tot het doodschieten van Italiaanse arbeiders die werkten voor de spoorwegcompagnie van de wehrmacht waarvan Leibbrand de leiding had. Dit zou vanuit een hin derlaag z{jn geschied, zonder oorlogsnood- zaak of vorm van proces. Minstens 26 Italianen zouden door machinegeweer- vuur om het leven gekomen zijn. Van de overigen zouden minstens vijf, enkele met verwondingen, hebben kunnen ontkomen, aldus de aanklacht. Leibbrand. die aan de technische hoge school van Zürich doceerde maar voor de duur van de strafprocedure met verlof is, werd 23 juli 1961 op het vliegveld van Frankfort aangehouden in verband met het reeds tegen hem ingestelde onder zoek. Op 22 augustus verklaarden Leib- brands advocaten dat hij zich in de zin van de aanklacht niet schuldig gevoelde. Hij had slechts het van hogere instantie gekregen bevel tot het doodschieten van de Italianen aan zijn compagnie doorgege ven. Op 8 september werd Leibbrand te gen borgstelling vrijgelaten. Het Zuidslavische bureau voor de statistiek heeft bekendgemaakt, dat er op 1 januari 1962 naar schatting 18.725.000 Zuidslaviërs waren. Een grote brug over de riuier Marecchia (Midden-Italië) werd door ae gezwollen stroom gedeeltelijk weg geslagen. Een kleine auto, die juist passeerde, werd meegesleurd. De bestuurder moest drie uur doorbrengen in het wrak van zijn auto en kon toen door de politie worden gered. Hij was ongedeerd. Hij zag uit zijn benarde positie nog drie motorrijders verongeluk ken, die te laat ontdekten, dat de brug verdwenen was. Met vruchtensapclubvoor tieners Het pronkjuweel van de Franse scheepsbouw, het snelle lijnschip „France", zal op 3 februari zijn eerste reis naar New York maken. Het schip, dat het modernste zo wel op het gebied van de scheeps bouw als van het continentale hotelwezen vertegenwoordigt, ver schijnt op een tijdstip, waarop an dere grote scheepvaartmaatschap pijen de bouw van nieuwe schepen uitstellen tot zij met meer zeker heid het antwoord zullen kunnen geven op de vraag, welke invloed het steeds toenemende luchtvaart- verkeer op hun bedrijf zal hebben. Maar de ..France" zal stoutmoedig schuimend spoor van kielwater door de oceaan trekken alle concurrentie ten spijt. Haar rederij, de Compagnie Ge nerale Transatlantique. verwacht in eer amortisatieperiode van 25 jaar winst te maken. Deze maatschappij legt grote nadruk op de levensvreugdelijke aspecten var het reizen en tot dusverre heeft deze be- drijfstactiek haar geen windeieren ge- Bij de bouw van de „France" hebben koel-zakelijke en geenszins sentimentele overwegingen voorgezeten. Moderne materialen en de toepassing m moderne methoden hebben het een ;er hoge jaarlijkse capaciteit gegeven ij een nieuw, laag brandstofverbruik en lage kosten aan arbeidskrachten per passagier. De rederij vergelijkt de 350 meter lange „France" het langste schip ter wereld gaarne met de 315 meter lange Liberté, de koningin van de na-oorlogse Franse vloot, die de vorige maand i: verkocht om op de tentoonstelling te Seattle te dienen als drijvend hotel. Het verlies van de „Normandië". die bijna even lang was als de ..France" door een brand, dit dit schip aan de kade te New York in 1942, toen het nog jaren oud was, vernielde, heeft de Franse maatschappij de hele na-oorlogse periode pijnlijk gevoeld. BEMANNING De bemanning van de ..France" zal /en groot zUn als die van de „Liberté", ongeveer 1.000 koppen. Maar de „France zal 500 passagiers meer kunnen vervoeren, nl. 2.000 tegen 1.500 van de „Liberté". Het geheim is het vervallen van de tweede klasse. Zij heeft slechts een eerste klasse voor 500 passagiers en een toeristenklasse voor 1.500. De „France" is met 66.000 bruto ton slechts matig zwaarder dan de „Liberté" met haar 52 000. maar heeft een topsnel heid van ongeveer 35 knonon tegenover de „Liberté" en zal 50 minder brandstof verbruiken. Dit is hoofdzake lijk bereikt door toepassing van lichtere metalen, waar dat mogelijk was. en gro ter efficiency in romp en krachtinstal latie. De „France" zal de plaats innemen in zowel de „Liberté" als de 45.000 ton metende „Ile de France", die in 1959 als oud ijzer is verkocht, en per jaar meer passagiers vervoeren dan deze beide schepen tezamen. Verwacht wordt, dat het nieuwe schip winst zal opleveren bij gemiddelde be zetting van 75% van zijn capaciteit. Dit lijkt hoog, maar volgens functionarissen van de maatschappij zal het op de route New York gedurende vijf maanden van het jaar tot volle capaciteit bezet zijn en zal dit eveneens het geval zijn op kruis tochten buiten het seizoen. I 288 miljoen gulden heeft gekost, hebben ook tot het besluit de „Fran ce" te bouwen bijgedragen. Het moest een drijvende tentoonstelling worden van al het beste, dat Frank rijk kan bieden, van electronische en metallurgische producten tot champagne en muziek van Ravèl. Deze dingen en een zodanige dienstre geling. dat de weekeinden binnen de reistijd vallen, moeten zowel zakenlieden als toeristen aantrekken. Een zakenman zal niet meer dan twee werkdagen of twee en een halve dag verliezen tijdens elk 1 beide richtingen. In snelheid kan de „France" niet te gen de vliegtuigen concurreren maar wel wat dc tarieven betreft, het mini mum tarief voor de eerste klasse is 428 voor de toeristenklasse 228 dollar, beide enkele reis. Op retourbiljetten wordt 25% reductie gegeven en voor die prijzen krijgt de passagier een groot aan tal vakantiegenoegens en een rustige reis om ervan te genieten. Het schip heeft overdekte en openlucht zwembaden, een kegelbaan, grote en kleine zalen voor concerten en bals. een schouwburg, bars. .vruchtensapclub" voor tieners, speelkamers voor kinderen en t v. eigen programma's van het schip en program- De rustgevende stabiliteit van het «chip wordt volgens functionarissen van de rederU verzekerd door dc lengte van het schip het overbrugt constant drie golfbergen en twee stel horizontale stabilisators onder water. Regering eert overste Da Fonseea In Lissabon is gisteren een rouwdienst gehouden ter ere van de onderminister van het leger, luitenant-kolonel Da Fonseea, die bij het onderdrukken van de opstandige beweging te Beja door een mitrailleursalvo om het leven kwam. De Portugese rege ring liet bekendmaken, dat thans vrijwel alle opstandelingen gear resteerd zijn. De gearresteerden zullen niet met de doodstraf be straft worden. De aanval op de kazerne in Beja zou geleid zijn door vier legerofficie- Alle overige opstandelingen \va- burgers, onder wie de rooms-ka- tholieke jeugdleider Manuel Serra, die door de politie gezocht wordt, sinds hij twee maanden geleden uit Brazilië naar Portugal terugkeerde. Serra is nu aangehouden bij de Spaan- grens, die hij met vier zwaar be wapende metgezellen wilde passeren. De andere leider, kapitein Gomes, werd bij het gevecht van maandag zwaar gewond. Hij was maandagnacht met drie andere officieren bij de ka zernepoort verschenen, die onmiddellijk werd geopend, toen de wacht twee offi cieren van zijn regiment herkende. On geveer twintig burgers drongen zich te pel, waar het stoffelijk overschot sinds maandag lag opgebaard. Vele leden der regering en de voornaamste officieren van de strijdkrachten woonden later de begrafenis van de onderminister 'bij. Medeplichtigen Het R.K. blad A Voz schreef gisteren, dat ongetwijfeld velen, in het land me deplichtig zijn aan de actie in Beia. „Iedereen", aldus het blad, „weet, dat de vijanden van het volk en van de re gering hoge posten bezetten op militair, administratief en onderwijsgebied." Een ander blad sprak van misdadige actie van een kleine groep communistische agenten. Van gerechtelijke zijde werd meege deeld, dat overlevenden van de opstand lange gevangenisstraffen zullen krijgen en niet de doodstraf. De straffen zullen variëren van vier tot twintig jaar, plus het verlies van politieke rechten controle door de politie. Dit kan onbepaalde duur zijn. Politie-autoriteiten vermoeden, dat de plannen voor de overval ontworpen zijn door Manuel Serra. Na de mislukte sa menzwering tegen Salazar van maart 1959, zocht Serra een goed heenkoi op de Cubaanse ambassade. Hij wist het gebouw te verlaten zonder herkend te worden en week uit naar Brazilië. De politie zocht hem, nadat bekend was geworden dat hij naar Portugal was teruggekeerd. PROF. Dr. A. CHORUS TT/IJ leven in een crisis van de opvoeding - dat is een gemeen plaats. Wat betekent die crisis? Een korte vergelijking met de situatie in het verleden kan ons hier helpen. Vroeger werd het kind als kind niet gewaardeerd, niet in zijn eigen waarde en betekenis gezien. Zoals we op schilderijen uit vroeger eeu wen kinderen altijd als kleine man netjes en vrouwtjes in ..volwassen klederdracht zien rondlopen, zo zag men steeds slechts in het kind een volwassene in zakformaat. Daaruit is ook dat verschrikkelij ke moraliseren te verklaren: men denke aan de versjes van Van Al phen: „Mijn spelen is leren „de plicht is de vriend met ijzeren hand" en zo meer. Dat behoorde nog bij het beste van die tijd. Zie naar deze aanhaling uit een school- gezang, dat gezongen werd bij het uit- en aangaan der school: Wat wij dan ooit begeren tn onze vroege jeugd de school is ons verlangen als oefenplaats der deugd. Het kind als fase in de ontwikke ling. die haar eigen waarde heeft, zag men niet. Gelukkig is dat nu voorbij, voorbij met de merkwaardige hypo crisie van de volwassene tegenover het kind. Men is de betekenis van de ontwik keling als zodanig gaan inzien. Een kind moet goed kind geweest zijn. wil het een goed volwassene kunnen wor den Een kind. dat zijn leven als grijs aard moet beginnen, zal nooit een rijp mens kunnen worden. Maar met deze ontwikkeling is ge paard gegaan een geleidelijke desin tegratie van het gezin en een aantas ting van het gezag, vooral het vader lijk gezae. Daarmede hebben we twee belangrijke kanten van de huidige cri sis in de opvoeding en in onze gehele cultuur. 1. De natuurlijke, onopzettelijke op- voedlngskrachteii worden zwakker of vallen weg. Onder onopzettelijke op voeding versta ik die opvoeding, wel ke plaats grijpt door het milieu, door zijn zo-zijn, zijn natuurlijke hoedanig heden en ook door de instinctieve ze kerheden. waarmede de mens in zo'n situatie handelt. 2. De gezagscrisis: het gezag als drager van zekerheid en gemeen schapsgeest wordt betwijfeld en be kritiseerd. Zien we thans slechts naar het eer ste punt, dan valt op, dat tegenover de natuurlijke opvoedingskrachten de planmatige staan. De opvoeding, die uitgaat van rationeel overleg, die een plan ontwerpt en tracht uit te voeren, dat is de „geplande" opvoeding. Wij, opvoeders, bepalen daarbij wat er ge beurt, wij beslissen over doel en mid delen. In de loop der eeuwen is er een duidelijke verschuiving opgetreden: vroeger, en nu nog in de primitieve gemeenschap, verliep de opvoeding ge heel of grotendeels onopzettelijk; mi lieu. gemeenschap, gezamenlijk werk en spel - zorgden voor een vanzelf sprekende opvoeding. Sinds enkele eeuwen is in Europa het rationeel- planmatige ook in de opvoeding sterk naar voren gekomen. Dat betekende dal de ouders en opvoeders meer vrij heid kregen; dat bracht mede, dat op voeding niet meer een min of meer automatisch verlopende gemeen schapsaanpassing betekende voor het kind. maar dat het kon worden: het kind Ieren zijn vrijheid gebruiken. En dat is ware, menselijke, humane op voeding, dat is ook wezenlijk christe lijk. Maar een verschuiving van zulke wezenlijke kanten van het mensenle ven heeft nooit alleen maar dié ge volgen, welke wij wensen. Er kwamen geheel andere, zoals deze: vele plan nenmakers rezen op, die nu eens en voor goed uitmaakten hoe men zijn kinderen moest opvoeden. Er ontston den de wildste theorieën. Het meest sorekende voorbeeld is Rousseau, de Frans-Zwitserse romanticus, die zijn Kapitein Gomes ging met enkele in zijn volgelingen naar de kamer van de commandant, *najoor Martins. Deze echter vlugger met zijn geweer dan Gomes en schoot de rebellenleider neer. Martins zag kans de kazerne te verla ten en waarschuwde de republikeinse garde, die spoedig de kazerne wist te bezetten. Schout-bij-nacht Tomas, het Portugese staatshoofd, heeft de omgekomen over ste Da Fonseea postuum de Orde van de Toren en het Zwaard, de hooeste Portugese onderscheiding, verleend. Pre mier Salazar en alle leden van het ka binet brachten een bezoek aan de ka- In 1961 zijn ruim 200.000 vluchtelingen uit Oost- naar West-Duitsland ge vlucht, maar het totaal ligt ongetwijfeld veel ho ger dan het officieel aan tal ingeschrevenen. On danks de oprichting van de muur was het aantal hoger dan in 1960. name lijk 207.026 tegen 199.188 Sinds 13 augustus is hei aantal vluchtelingen wel scherp gedaald. In de cember werden er slechts 2420 geregistreerd, het laagste maandcijfer in 1961. I Een staking bij twee van de grootste buson dernemingen in New York dwong gisteren 1.3 miljoen gebruikers naar andere middelen van ver voer uit te zien. Er ont stond een ware stormloop op de ondergrondse en op taxi's. I In België hebben zich tijdens het Nieuwjaars- weekeinde 526 verkeers ongevallen voorgedaan, waarvan het grootste deel te wijten was aan de gladde wegen. Zeven personen werden gedood en bijna 70 zwaar ge wond. De afdeling bescherming burgerbevolking van het Pentagon heeft bepaald, dat de voor de handel ge fabriceerde schuilplaat sen tegen kernneerslag op zijn minst honderd maal zo veilig moeten zijn tegen dodelijke stra ling als de onbeschermde buitenwereld. Dit is een van de minimumeisen, die de afdeling stelt aan fabrikanten van schuil plaatsen en aannemers die de goedkeuring var de regering op hun ont werpen willen verkrij gen. Het doel van het stellen van deze tech nische eisen is, officiële normen vast te stellen, die de basis zullen vor men voor het doeltref fend construeren van ge zinsschuilplaatsen. In een memorandum worden bij zonderheden gegeven over ruimte, ventilatie, bouw, brandveiligheid, watervoorziening, sani tair en andere noodzake lijke dingen. Schuilplaat ten, in te richten door doe-het-zelvers, moeten met bijzondere zorg zijn ontworpen, zodat iemand met redelijke intelligen tie ze in een normaal tijdsbestek, zonder grote terenslagen en met nor maal beschikbare gereed schappen in elkaar kan zetten. Tijdens een Nieuwjaars bijeenkomst met het per soneel heeft de rectie van de Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaat schappij meegedeeld, dat in principe besloten is om in de komende jaren over te gaan tot de bouw van het grootst gegraven dok in Nederland, be stemd voor de bouw en reparatie van schepen met een draagvermogen van niet minder dan 150.000 ton. I In de Kopenhaagse voor stad Frederiksberg Is het maandag tot ongeregeld heden gekomen naar aan leiding van de opvoering van het toneelstuk Draak van Morele Herbewane- ning. Betogers noemden leidei de groi nationalistisch-Cbi- nese oud-premier Ho Hng-Tsiin. een „Chinese Fichmann" en een oor logsmisdadiger. De voor stelling moest worden gestaakt. 788) We hebben een vorige maal laten zien dat zich bij ons allerlei reflexen voltrekken, waardoor we voor de Instandhouding van het le ven van een groot aantal zorgen zijn bevrfjd. Iets dergelijks vindt uiteraard, en in versterkte mate, ook in de dierenwereld plaats. Van een vlieg die over 6 poten beschikt, kunnen we bijvoorbeeld onmogelijk verwachten dat hij zijn aandacht richt op de bewegingen van al de ze onderdanen Eer insect beschikt voor de loopbeweging dan ook over reflexen die de samenwerking van de drie paar poten regelen. Lopen de voorste poten, dan ontstaat een gecoördineerde be- weging tussen al le poten. Dit kan duidelijk worden aangetoond door een segment van een insect van de rest van het li chaam te isoleren, dit met een pincet beet te pakken en dc poten over een oppervlakte te slepen. ZIJ gaan dan rhytmisch stappen uitvoeren, want wrijving wekt in de geïsoleerde poten re- flectorische gangbeweglng op, een gangbeweging die echter gecoördl neerd Is met de bewegingen der andere poten, althans indien he' geïsoleerde paar aan het llchaarr is verbonden Dergelijke coördinerende reflexer zijn ook bij de regenworm bekend Frledlander heeft een regenworm in het midden doorgesneden en bel de lichaamshelften door een draad lus verbonden. Toen dit preparan' op vochtig flltreerpapier werd ge bracht, bleek het zich te gedrage» als een gaaf en normaal dier, wani de losgesneden achterhelft maakte tijdens het kruipen normale krulp- beweglngen die volkomen waren af gestemd op dc bewegingen die de TOCH IS WHET TM voorste lichaamshelft had gemaakt Nn zijn de krulpbcwegingen van een worm vrij Ingewikkeld, want In de eerste plaats plant een kring spier-beweging zich van segment tot segment voort (het dier maakt zich dus dunner en daardoor langer) en in de tweede plaats volgt een sa mentrekken in de lengterichting. Door deze laatste samentrekking zou de vooruitgeschoven kop dus weer terug moeten trekken, maar kleine weerhaak les beletten dit. Het gevolg hiervan Is, dat de volgende segmenten naar voren worden ge trokken. BU de In tweeën gesneden worm ging het niet anders. Het voorstuk voerde, door combinatie van samentrekking der kringspieren en sa mentrekking in de lengterichting. de normale kruipbewe- glng uit en toen de laatste phase, dus verkorting der lengtespieren, tot aan de wand was genaderd, werd aan de draadlus en daardoor aan de voorste segmenten van het losgesneden deel getrokken. Dit was een reflectorlschc prikkel die verkorting der kringspieren ten gevolge had, het achterstuk werd dus langer en ging naar voren. Ten. gevolge van de wrijving op het nat te flltreerpapier werd de verkor tingsreflex in werking gesteld en al dus liep de beweging die de worm bij de kop had ingezet normaal door 'n het geamputeerde achterlijf. En dan nu het antwoord aan een -zer die wilde weten of de „steen- •les" In een horloge werkelltk kost baar »Hn HM hsn«t er na»"nrlHV •sn af. wat men kostbaar noemt, maar meer dan een naar cent kos ten ze In leder geval niet. Daarover een volgend* keer! DE SCHRIJVER Prof. dr. A. Chorus (1909) Studeerde psychologie in Nijme gen rn Utrecht, promoveerde in 1010. werd lector in de ontwik kelingspsychologie te Nijmegen en is sinds 1947 hoogleraar in de psychologie te Leiden. Hij is o.m. oprichter van de Rijk«- p-vchologi«che dienst en direc teur van het P-ichologisrh In stituut der Lcidsc universiteit. Prof. Chorus heeft verscheidene itiblikat op zijn vijf kinderen achtereenvolgens het vondelingengesticht dirigeerde en zo tijd overhield om dikke boeken over de opvoeding te schrijven, hoe het daarmee allemaal moest - let wel voor de opvoeding van de kinderen van Anderen. Men kan erom lachen, maar felt M. dat vele van die opvattingen van Rousseau nu nog onze °pvoed?)* „m palen. Dat die opvattingen daarom ook deugdelijk zijn is niet zo 'e«fr. Vervolgens vloeide uit die verschui ving ook een sterke tendens tot staats opvoeding voort: men lette maar eens op de bedoelingen van de_Fr?"se volutionairen ten dezen. En „lc_hYns staats-opvoeding: niet gemecnschaps- onvoeding. wat iets heel anders is. Die meerdere vrijheid der opvoeders was dus een groot goed maar een precair bezit. Immers, die vrijheid moet door de opvoeders zelf K°edge- bruikt worden om het hun kinderen te leren Zodra nu de opvoeding echt „gepland" an worden, zodra komt het kind ook in het centrum van de aandacht te staan. En dat is eerst recht in de twintigste eeuw het geval geworden. Riep in het be*11} d|Pf eeuw de Zweedse pedagoge Ellen Key niet al uit: dit zal de eeuw van het kind worden! Maar dat in het centrum komen van het kind is nu juist het gevaar lijke - want de ontwikkeling van het kind. zoals van elk levend wezen, moet zich niet voortdurend in het vol le daglicht afspelen. Men moet bij een groeiende plant niet naar de wor tels willen kiiken. Dat gebeurt nu al te gemakkelijk. Alles wat het kind doet is interessant, alles bijzonder, al les veelbelovend, alles creatief. Het gevolc? Niet het leren gebruiken van de vrijheid, maar het voorgoed over het paard tillen van het kind en de jonge mens - die nooit meer zijn even wicht kan hervinden. Want. dat is wel duidelijk: vrijheid Is steeds geba seerd op een evenwicht van krachten In de mens. We zien dan ook in onze tijd heel veel verschijnselen, die erop wijzen, dat de kinderen hun evenwicht al vroeg verloren hebben, en vooral door toedoen van die volwassene, die het kind al maar aangaapt en bewondert en vleit en ln de beugel tilt maar aan de andere kant weer eruit. Zie naar de Verenigde Staten met hun grote jeugdcriminaliteit. Zie naar de vele gevallen waarin kinderen schromelijk verwaarloosd worden en van de andere kant buitengewoon ver wend. En die verwaarloosde en ver wende kinderen zijn dan later weer de ondankbare kinderen. En zulke kinde ren hebben de ouders dan niet meer graag en zo is een stad als Wenen al od weg om de kinder-vijandige stad nummer één te worden. Daar gaat men zo gebukt onder het gewicht van al de plannen en regels, die men moet kennen con een kind goed op te voeden, dat men er maar liever niet meer aan begint. Kinderen worden daar als huis-last, verkeers-obstakel en zo meer gezien: ze moeten er in de tweede tramwagen, waar ook de hon den 'n mogen. Kijk in uw omgeving: overal wor den He gezinnen talrijk, die „het hun kinderen beter kunnen geven" dan de ouders het zelf vroeger hadden. Wat bezielt vele van zulke ouders? „Zij zullen dat alles niet moeten missen; zij moeten alles van het beste heb ben" enzovoort. Dat zijn de wel of niet uitgesproken deviezen. En dan maar verwennen: alle lasten, alle moeiten wegnemen. De lievelingen woeden door vader naar school ge bracht die dan naar ziin werk ver der gaat - want die kinderen kunnen zich toch geen platvoeten gaan lopen. Speelgoed? Alles wat ze wensen - al moeten wc er krom voor liggen. En het is ontroerend om die ouders dan te zien plezier hebben aan die gewel dige pop, die kijkt, slaapt cn haar be hoefte kan doen, en waar «IJ mee spe len In hun kinderen. Deze kinderen leren echter alleen maar eisen van anderen; zii leren al lerminst hun vrijheid gebruiken. Want dat houdt juist in: zichzelf eisen te le ren stellen, beheersing en verantwoor delijkheid te Ieren, te gaan beseffen, dat beloning alleen volgt op inspan ning en overwonnen weerstanden - dat houdt kortom in: zichzelf te handha ven tegen de weerstanden in en bui ten ons, geen speelbal te zijn van in drukken en ogenbliksimpulsen. Dat moet men leren en dat kost moeite en strijd, elke dag Wie dat niet 'eert. en dat zijn vele onzer he dendaagse kinderen, die zullen als slappelingen in het latere leven staan; die /uilen verbitterd worden en die zullen ondankbaar zijn tegenover hun ouders - en ln zekere zin terecht, want van hen hebben ze niet het belangrijk ste geleerd: dat de vrijheid gewonnen wordt door dagelijkse strijd aan haar grenzen. Dan wordt maar al te vaak het woord van Vondel bewaarheid: de kleinen treden op het kleed, de gro- »cn treden op het hart. Eerste incident bij de „muur" in nieuwe jaar Aan het stilzwijgende bestand, dat ge durende de Kerstdagen en Oud- en Nieuwjaar langs de rode muur door Berlijn geheerst heeft, is maandagavond een einde gekomen, toen de Oostduitse grenswacht zonder enige reden enkele kruidenierszaken in Luebars ln Noord- Berlijn met stenen bekogelde. De Westberlijnse politie antwoordde met zeven traangasgranaten, die een einde maakten aan de bekogeling In het westen werd niemand gewond Op een ander punt langs de grens. In Spandau (Britse sector), ontsnapten later twee VoPo's door de prikkeldraadver sperring. De machinepistolen van de beide mannen gingen per ongeluk af toen zij door het prikkeldraad kropen, maar het vuur werd niet beantwoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5