Uw probleem is het onze Leerlingverpleegster is niet enkel werkkracht Lonen bouwvakarbeiders niet laten achterlopen Hongaarse vrijheidsstrijders nu op vrije voeten Vaticaan doet Fidel Castro in de ban Een woord voor vandaag R.K. hebben bezwaren tegen mammoetwet Minder uren voor leraren bij Duitse v.h.m.o. 2 ANDERZIJDS NIEUW-GUINEA-ZORG In het weekblad Jfervormd Nederland schrijft de hoofdredac teur, ds. F. H. Landsman over de achtergrond van de oproep van hel modenamen oan de Hervorm de Kerk in verband met de kwes tie Nieuw-Guinea. Ds. Landsman schrijft: IT ET besluit tot het doen uitgaan van deze oproep kwam in de eerste plaats voort uit een diepe be zorgdheid over het lo* van land en volk var. Westelijk Nieuw-Guinea Indien de regering van Indonesië werkelijk tot uitvoering van de door haar aangekondigde militaire acties zou overgaan en het tot een oorlog zou komen, zou in de ohaos en de ellende, die daardoor zouden worden teweeggebracht, de op- bouwarbeid van vele jaren worden vernietigd. Ongetwijfeld zijn er velen m In donesië die het afschuwelijk zou den vinden als het zover zou ko men. Maar niemand twijfelt er daar aan of het een strijd zou zijn voor een rechtvaardige zaak! De brieven, die ons bereikten, eerst van de Oe cumenische Raad van Kerken in Indonesië en enkele weken geleden van de Evangelische Christelijke Kerk op Halmaheira en Morotai wijzen erop. dat de christenen in Indonesië alles willen doen wat in hun vermogen is. om te verhinde ren. dat het tot wapengeweld komt. Maar ook zij staan geheel achter het uitgangspunt van de Indonesi sche regering, dat Westelijk Nieuw- Guinea ..tot het lichaam van Indo nesië behoort". Ook in de gesprek ken tussen de Indonesische en Ne derlandse delegaties in New-Delhi lie- men hierover geen twijfel be- hachelijke internationale situa tie die na de gebeurtenissen in Goa is ontstaan, onderhandelingen waar in dit feit niet ten volle ernstig wordt genomen, uitzichtloos zijn. Even uitzichtloos zou. als het tot een oorlog zou komen, voor ons land een verdedigingsactie zijn. omdat een gewapende interventie, van welke zijde dan ook. indien zij al zou plaatsvinden, zeker niet ertoe zal leiden dat de Indonesische aan- soraken niet zouden worden gerea liseerd en nog minder dat het zelf beschikkingsrecht van de Papoea's, in de zin waarin de Nieuw-Guinea- Raad en de Nederlandse regering dit het liefst zouden verstaan, zou kunnen worden gerealiseerd. «chikkingsrecht". hebben wy tegelijk ook het meest hachelijke en het meest tragische aspect van de gehele kwestie genoemd. Het was te verwachten en het was in zekere zin onvermijdelijk, dat de ..oproep" in Nieuw-Guinea de re acties ten gevolge zou hebben wel ke in de kranten zijn gepubliceerd. We denken vooral ook aan de be wogen woorden van de heer Kas- siepo. Hij en andere vooraanstaande Papoea's kunnen het zioh moeilijk indenken, dat de Nederlandse rege ring. die reeds zovele beloften die zij heeft gedaan, wèl is nagekomen we denken aan de uitbreiding van het onderwijs, aan de econo mische opbouw, enz. ten aanzien van de realisering van het zelfbe schikkingsrecht haar woord niet zou kunnen» houden. Wij moeten, hoe ongaarne ook. constateren, dat er teveel is beloofd. Nederland is er zowel in zijn, overigens niet onaan vechtbare. cultuurpolitiek in Nieuw-Guinea. als in zijn beleid t a.v. de politieke status van dit land. van uitgegaan dat het de tijd wel zou hebben om zijn plannen, over een periode van veie jaren, uit Reeds in 1956 waarschuwde de generale synode in haar befaamde ..oproep tot bezinning" tegen dit op timisme Het mocht niet baten. Te laat kwam het inzicht, dat niet met vele tientallen jaren mocht worden gerekend. Te laat kwam daarom ook de bereidheid tot internationa lisatie van het beleid. Een voorstel, dat in 1956 zeker nog tot de reali seerbare mogelijkheden behoorde en misschien zelfs nog in begin 1961, moest enkele weken geleden door onze delegatie in de V.N. worden teruggenomen. TVAAAR nakaarten heeft geen nut. J-'I Het gaat erom wat er nu moet gebeuren. En dan is het niet twij felachtig. dat alles moet worden ge daan wat binnen het kader van de mogelijkheden, die zich thans nog voordoen, bereikt kan worden om een eigen ontwikkeling van land en volk van Westelijk Nieuw-Gui nea mogelijk te maken. Het staat wel vast. dat er in Indonesië onvol doende kennis bestaat van de ont wikkeling van dit gebied gedurende de laatste tien jaren en ook dat men een verkeerd beeld heeft en pro pageert van de gezindheid van een belangrijk deel van de bevolking. Anderzijds is het ook moeilijk te ontkennen, dat datzelfde deel van de bevolking niet voorbereid is voor het actief deelnemen aan een integratieproces in een groter ver band waarin het in een veel moei lijker positie, politiek, economisch en cultureel, zou komen te verkeren dan thans het geval is. Ook daarom zal Nederland alles in het werk moeten stellen om in staat te worden gesteld de morele verantwoordelijkheid die het t.a.v. Nieuw-Guinea op zich heeft geno men. ook bij een gewijzigde poli tieke status, te realiseren in de vorm van economische cn techni sche bijstand en. wat de zending en missie betreft, in de voortzetting, in gewijzigde vorm, van haar arbeid. Maar wij vrezen dat ook hiervan niets terecht zal kunnen komen.dat deze mogelijkheden zelfs niet meer zullen kunnen worden onderzocht, als door regering cn volksvertegen woordiging niet de uiterste spoed betracht wordt t.a.v. het nemen van initiatieven als in de oproep be doeld. Nieuwe opleiding VU-ziekenhuis ,,De leerlingverpleegster dient" men het Volgend jaar april reeds in als leerling beschouwd te wor-1 gebruik te kunnen nemen, den en niet als werkkracht, die Aangezien het academisch zieken- huis. zoals de heer Kothe het formu- ZO mogelijk er ook nog onderwijs (eerde. In tegenstelling tot reeds be- bij moet hebben" is een van de Staande ziekenhuizen „geheel uit het gedachten, die ten grondslag liggen aan de opleiding tot ver pleegster door de verpleegsters- school van het academisch zie kenhuis der Vrije Universiteit aan de Laan Rozenburg in Am stelveen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Steenderen (toez.): G. J. van Embden te Zoeterwoude. Aangenomen naar Haarlem (wijkgem. II. toez.): B. K W. Dijkstra te Baan- brugge; naar Witmarsum: M. J. Gols te Midlum: de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Gennep: H. J. Mondt, a.s. em pred. te Haren (Gr.). GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Nieifweroord: G. H. Gerritsen te Dronrijp. Bedankt voor Nieuwkoop en Nieuw- veen: P. A. Kouwenhoven te Poortugaal. CHRIST. GEREF. KERKEN Deze opleiding van verpleegsters geschiedt volgens voor Nederland geheel nieuwe richtlijnen, die zijn opgesteld aan de hand van een rap port, dat de voorlopige verplegings- raad heeft uitgebracht ter verbete ring van de opleiding van verpleeg sters. Directeuren van verscheidene Nederlandse ziekenhuizen hebben o.a. vorm gegeven aan dit nieuwe schema, dat er van uitgaat het ver pleegstersvak meer inhoud te ge ven en aantrekkelijker te maken. Gistermiddag heeft de directeur-ge- neesheer van het academisch zieken huis. de heer F. H. A. Kothe. enige bijzonderheden verteld over de school, die op 1 oktober jL met de opleiding is begonnen. 21e is ondergebracht in een oorspronkelijk voor openbare la gere school bestemd nieuw gebouw, dat de gemeente Amstelveen tijdelijk aan de Vrije Universiteit ter beschik king heeft gesteld. De eerste 36 leer lingen hebben gedurende drie maan den theoretische lessen gehad, een zo genaamde preklinische opleiding. Hun kennis gaan ze thans enige maanden in verschillende „bevriende" zieken huizen in praktijk brengen, waarna ze op dc school de lessen weer gaan her- In 1964 gereed Het academische ziekenhuis van de Vrije Universiteit zal naar men ver wacht in april 1964 gereed zijn en eer capaciteit hebben van 725 bedden. Be halve de gediplomeerde verpleegsters, die men tegen die tijd denkt te kun nen aantrekken, zullen 230 leerlingen te werk worden gesteld. Een gedeelte v het gebouw met 180 bedden hoopt niets is opgekomen" bracht dit personeelsbezetting merkwaardige problemen mee. Het aantrekken van uitsluitend gediplomeerde zusters zou op dit ogenblik en indien al mogelijk, als a-sociaal zijn te beschouwen, daar deze verplegenden slechts vanuit ande ziekenhuizen zijn te verkrijgen, ar het is naar de mening van de heer Kothe bovendien uitzinnig duur. Met het oprichten van deze school hoopt de directeur-geneesheer in 1964 een harmonische groep verplegenden te hebben om mee te werken. Burgemeesters tegen zelfstandig Souburg (Van i -espondent) De burgemeesters van Middelburg en VHsstngen, Mr. J. Drtjber en Mr. B. Kolff. hebben In hun gisteren uitgespro ken uleuwjaarsrcdevoerlngen ernstig ge-( protesteerd tegen het minister Toxopeui burg zelfstandig ligt de gemeente ruim 8.000 Inuor delhurg en Vlissingen Voorzitter Stichting bouwbedrijf ,,Wil de kwantitatieve beman de* Vcmcüntë Son-1 ning van het bouwbedrijf ge-' laten. Zoals bekend handhaafd blijven, dan kunnen •uburg, een dorp van wij ons niet permitteren de lonen juist tussen Mid-1 van de bouwvakarbeiders laten achterlopen bij die in ver- protesteerden I gelijkbare andere bedrijfstak- piannon voor I ken." Dit zei vanmiddag de voor- vaa de Stichting Raad van herindeling voornamelijk bestuur bouwbedrijf, de heer J. zag de n Kolff achtte de de minister voornamelijk nadelig de industriële ontwikkeling in het Zuid- Sloe Hij wees daarbij o.m. op de merk waardige situatie die binnenkort zal ont staan. nl. dat Souburg ten opzichte van de VlisMngse industrie centraler zal lig gen dan vlissingen zelf. De raadsleden toonden zich in de giste ren gehouden vergaderingen eveneens teleurgesteld over de nieuwe herinde- lingsplannen. In Vlissingen werd zelfs be sloten Gedeputeerde Staten van Zeeland een brief te sturen waarin de gemeente op de haar verontrustende wending zal wyzen. In de Vltssingse raad werd er nog even op gewezen dat het inwonertal in 1961 gedaald is van 29.381 tot 29 003 Deze vermindering is voornamelijk een gevolg van het feit dat Vllaetngers naar Sou burg vertrekken waar op vrij grote schaal nieuwe woningen worden ge bouwd In het afgelopen jaar vertrokken in totaal 440 Vlis6ingers naar Souburg In de VlLssingse raad werd dan ook ge zegd dat Souburg de bevolking van Vlis singen afroomt, zelf niets doet voor de economische ontwikkeling van Walche ren en er alleen de vruchten maar van plukt. rede. Over de binnenkort aan de over heid voor te leggen voorstellen tot loonsverhoging, zei de heer Nelissen dat deze niet alleen noodzakelijk, maar evenzeer verantwoord zijn. „Indien ook de regering de noodzaak erkent van opvoering van de produktie van het bouwbedrijf, zal zij ten aanzien van deze bedrijfstak niet wederom star moeten vasthouden aan misschien voor andere bedrijfstakken wel te hanteren spelregels, waarbij het zwaartepunt ligt bij betrouwbare produktiviteits- cijfers. Het is ons vooralsnog niet mogelijk produktiviteitscijfers te produceren, de juistheid waarvan wij de v delijkheid durven dragen. W. deren menen toch produktiviteitscijfers van het bouwbedrijf te moeten vaststel len. kan ik dit niet anders betitelen als een schot in de lucht. Aan deze cijfers mag onze bedrijfstak niet worden ge bonden". aldus de heer Nelissen. De totale bouwproduktie heeft in 1961, met inbegrip van dc onderhoudswerk zaamheden. naar schatting 5530 miljoen gulden bedragen. In vergelijking met Verklaring in Boedapest (Van onze correspondent in Bonn) De meeste vrijheidsstrijders, die na de mislukte Hongaarse opstand tegen het communistisch regiem gevangen genomen werden, zijn weer op vrije voeten gesteld, heeft de Hongaarse minister van justitie. Ferenc Nezval. in de nationale vergadering verklaard. Hij deed deze mededeling tijdens een ver klaring over de herziening van het Hongaarse strafrecht. De minister sprak over de hoofden van de com munistische afgevaardigden heen tot kardinaal Mindszenty. die zich rog steeds in vrijwillige balling schap in de Amerikaanse legatie te Boedapest bevindt. De primaat var de Rooms Katholieke Kerk in Hongarije heeft onlangs gewei gerd in te gaan op een Hongaarse poging om hem een nieuwe toekomst te bieden.uitgevoerd. De.-c verklaring werd door hem het land te laten verlaten. De(DuiUland gepubliceerd door de Hongaren hadden laten doorschemeren dienst van Radio Free Europe. dat zij hem een vrijgeleide wilden geven, als hij bereid wat naar Amerika te gaan. De kardinaal deelde toen evenwel mee. dat hij van dit aanbod geen gebruik zou maken, indien niet alle vrijheidsstrijders, die in 1956 gearresteerd werden, in vrij heid zouden worden gesteld Minister Nezval verklaarde dat de ..meerderheid van de rebellen" die hij ook „contrarevolutionairen" noemde, na het uitzitten van hun gevangenisstraf vrijgelaten zijn of amnestie hebben ge kregen. Zij zijn thans in het produktie- proccs opgenomen. Hij beweerde tevens dat de .socialis tische legaliteit" volledig is hersteld en dat er sinds 1957 niemand om zijn poli tieke inzichten voor de rechtbank is gedaagd *bn dat nimmer onschuldigen zijn veroordeeld Politieke processen zijn er slechts enkele gevoerd. Nezval deelde tevens mede dat geen enkele Hongaar die door een buiten landse spionagedienst is aangeworven, maar onmiddellijk en vrijwillig hiervan de Hongaarse autoriteiten op de hoogte stelt zal worden vervolgd Wel wordt de gesteld dat hij meedeelt wat zijn 1960 betekende dit een toeneming met negen procent. Deze toeneming was gro ter dan in het begin van 1961 was te wachten, zo deelde de heer Nelissen De grootste stijging in het vorige jaar vond plaats in de woningbouw. De totale woningproduktie bedroeg in 1961 onge veer 1680 miljoen gulden. Dit is elf pro cent meer dan in 1960. De wijziging var het bouwprogramma 1961 leidde tot de hiermee beoogde vergroting van woningproduktie. De bij deze wijziging opgenomen hoging van tachtig miljoen gulden bedrijfsgebouwen in de nijverheid heeft echter in het afgelopen jaar geen dien overeenkomstige verhoging gegeven. Sprekende over de ingevoerde verkor ting van de arbeidstijd deelde de heer Nelissen mee. dat de Raad van bestuur bouwbedrijf de werknemersorganisat; heeft voorgesteld uit te gaan van c systeem van een gemiddelde 45-urige werkweek. Dit systeem behelst dat. wanneer in de periode van februari tot november dagelijks langer wordt werkt, gedurende de wintermaanden de werkweek kan worden gesteld op vijf maal acht uur. De heer Nelissen zei erop te vertrouwen, dat de werknemers organisaties in haar besef van de nood zaak de produktie van het bouwbedrijf zoveel mogelijk op te voeren, haar medewerking zullen verlenen om bepaling van deze strekking in Eerst theorie die Een prelaat van het Vaticaan heeft vandaag meegedeeld dat premier Fi del Castro en andere hoge functiona rissen van het Cubaanse bewind auto matisch geëxcommuniceeard zijn. Aartsbisschop Dino Staffa, een voor aanstaand deskundige inzake kanonie- ke wetten van het staatssecretariaat van het Vaticaan, deelde mee dat de ex-communicatle het gevolg was van maatregelen getroffen ter „belemme ring en opsluiting" van r.k. bisschop pen op Cuba. De Cubaanse premier had juist een poging ondernomen om tot een kleine verbetering in de betrekkingen tus sen Cuba en de Rooms Katholieke Kerk te komen Hij had daartoe een nieuwe ambassadeur bij het Vaticaan benoemd Nieuwe salarissen KLM-personeel In verband met het aflopen per 1 ja nuari 1962 van de loon- en salarisover eenkomst met dc erkende vakorganisa ties voor 'iet grondpersoneel in Neder land. heeft de directie van de K L» M met deze organisaties voor het jaar 1962 een nieuwe overeenkomst aange gaan. waarbij aandacht is geschonken zowel aan de loonontwikkeling van ver gelijkbare groepen van werknemers in Nederland als aan de moeilijke situatie waarin de K.L.M. zich op het ogenblik bevindt. Behoudens goedkeuring door het col- bindingen zijn en dat hij nog geen lege van Rnksbemiddelaars zullen per kele spionageopdracht mag hebben 1 januari 1962 de basisionen loners met maximaal 9 ct worden verhoogd, en die van de week- Bij de opleiding op de school, um 3^ jaar duurt, gaat men er van uit dat de theorie vooraf dient te gaan aan het praktijkwerk. In het praktijk- werk moet de leerling begeleid worden door de lerares, die ook de theorieles- heeft gegeven. Eerst dan kan vol gens de opvattingen van de samenstel lers van het nieuwe schema een volle dige integratie van theorie en praktijk worden verwacht. Na elke praktijk- werkperiode moet de leerling een tenta men afleggen over theorie eti praktijk. De opleiding wordt beschouwd als ba sisopleiding. die niet uitsluitend op zie- kenhuiswerk is afgestemd doch op zo veel mogelijk facetten van het ver- pleegwerk in en buiten het ziekenhuis. Vooruitlopend op de nieuwe regeling e in het rapport van de voorlopige verplegingsraad is uitgewerkt en waar schijnlijk naar de heer Kothe verwacht over enkele jaren voor geheel Neder land als basis voor de verpleegstersop leiding zal gelden, worden de meisjes opgevoed tot zelfstandigheid en werken groepsverband door huisvesting in internaat, waar zoveel mogelijk vrijheid wordt gegeven. Het acade misch ziekenhuis heeft de beschikking over twaalf flats in Amstelveen, die huisvesting kunnen bieden aan 72 meisjes. Aandacht nodig voor Zeelands „leefbaarheid" „Wil men de trend van de economi sche ontwikkeling van Zeeland ombuigen naar meer blijvende welvaart, ook op industrieel gebied, dan zal de voortgaande verbetering van de infrastructuur, de „leefbaarheid" van ons gewest, een zeer belangrijke plaats moeten innemen op de ranglijst van de investeringen". Dit ver klaarde de heer C. A. Karnmeraad, voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden, in de te Goes gehouden algemene vergade ring van de Kamer. De heer Karnme raad drong aan op betere verkeersver bindingen, recreatie-mogelijkheden, wo ningbouw en industrievestiging. Hij noemde het maken van vaste verbin dingen tussen de eilanden zeer urgent, in welk verband hij de vaste verbinding van Noord-Beveland naar Schouwen Duiveland bepleitte. „Schouwen en I veland is Zeeuws gebied, heeft - Zeeuws karakter en moet de mogelijk heid hebben zich blijvend aan de overige delen van Zeeland te hechten", aldus de heer Karnmeraad, die voorts dacht schonk aan de verbindingen de Westerschelde. Het tijdig treffen afdoende voorzieningen is ook hier dringend nodig. „Stem van Amerika" ook in Afrika Aan Page Engineers Incorp. te Was hington. is een contract ter waarde van 7.373.000 dollar verstrekt bouw van het grote versterkerstation van de Voice of America in Afrika. Dit station zal de uitzendingen van de stem van Amerika uit de Ver. Staten opvan gen en weer uitzenden naar Afrika, ge deelten van Midden-Europa en het Mid den-oosten. Het relaisstation zal gebouwd wc den op een terrein bij Monrovia in 1 beria. De totale bouwkosten van t station, dat in augustus 1963 zal ga zenden, worden geraamd op 13.867.000 Het contract van Page omvat de kos ten van de gebouwen, het opstellen de zendinstallatie en de antennes ei aanleg van de transmissiekabels. Besprekingen over de zending in Kameroen J. H. Stelma en mr. S. C. graaf Randwi/jck, resp. voorzitter en alge- n secretaris van de raad voor de zending der Ned. Hervormde Kerk zijn vandaag naar Kameroen vertrokken om daar besprekingen te voeren met de synode van de Evangelische Kerk en kennis te nemen van het leven en werk deze kerk. >k een vertegenwoordiger van de Pa- rijse zending zal in Kameroen aanwezig zijn om gezamenlijk met de Evangeli sche Kerk te overleggen hoe naast Fran se ook Nederlandse zendingsarbeiders kunnen worden ingezet. Winterreizen uit de V.S. naar Europa Met de tegenvallende cijfers van het transatlantische luchtverkeer gedurende het vorig jaar nog vers in het geheugen, een aantal Europese reisbureaus in enwerking met Pan American World Airways bij het begin van 1962 in de V.S. met een campagne begonnen ora nog deze winter Amerikanen tot een va kantietrip naar Europa over te halen. Als aanvulling op de bestaande 17- daagse excursies wordt een reis door Engeland. Nederland. België, en Frank rijk aangeboden, die met inbegrip var hotels en allerlei dagtochten 499 dollars kost. „Eens was zon vierlanden-tour een privilege van enkele welgestelden. nu valt zij bir.nen het budget van ieder een die zich een tweedehands auto kan permitteren", zo meervt Pan American. Een tweede aanbieding bevat een reis naar Londen. Amsterdam, Zurich. Ro me, de Franse rivièra en Parijs tegen 627 dollar en een derde naar Lissabon. Madrid, Majorca en Barcelona 529 dollar. De oude profeet Simeon geeft in de tempel te Jeruzalem in dich'erlijke bewoordmgen ztjn "<»loofsnisie oo het kind Jezus, dat hier aan de Here door Zijn ouders wordt voorge steld. Jezus1 vader en moeder staan verwonderd over wat de oude man van Hem zegt, zo lezen wij in Lucas 2. Het is dan ook nogal wat: licht tot openbaring voor de heidenen, en heerlijkheid voor Uw volk Israël. Dit is steeds weer het opvallende, als over Christus wordt gesproken, die vergelij- fc-iurr h"t licht Wo-r staat dnt licht jtonr <*o heidenen nog vóór de heerlijkheid van het volk Israël: het voor Israël gereserveerde heil geldt nu voor alle volkeren, dwa lend i» de duisternis van het heidendom Of die volkeren, dat heil zullen aanvaarden is een ander hoofdstuk. Dat geldt evenzo voor de individuele mens. Het klinkt tegenwoordig zo hard iemand „heiden" te noemen, zo weinig geciviliseerd. Maar vergeet rjooi'. dat er oeen soort van tussenfase is: wie het Licht afwijst, dat Christus is en schenkt, is naar Bijbels begrip een heiden, hoe humanistisch van karakter en instel ling ook. Overigens: wie zegt het Licht te aanvaarden, zal de boodschap van dit Licht moeten verspreiden, zal vanuit de bewogenheid om het lot van degenen, die dit Licht afwij zen, moeten getuigen, met woord en met daad. Onderwijzers moeten het eens worden De voorzitter van de Katholieke Onderwijzersvereniging, Joh. Derk- sen, heeft de onderwijzers van Nederland opgeroepen tot een ge zamenlijke inspanning teneinde de bestreden punten in de mam- moerivet te elimineren. Ondanks zijn bezwaren meende hij evenwel, dat de mammoetwet veel goeds biedt en hij betreurde het. dat „in de kringen van het protestants- christelijk onderwijs de stemmen die het ontwerp volstrekt afwijzen nog geenszins verstomd zijn". Drie sprekers gingen tijdens de algemene vergadering van de K.O.V. te Amster dam in op de mammoetwet. Mr. C. E. Pleidooi Verbond van Filologen Het Verbond van Filologen in Noordrijnland-Westfalen wil voor de leerkrachten bij het v.h.m.o. een vermindering van het aantal lesuren per week. Deze eis wil de bond van taalleraren staven met een enquête, die hij in juni 1961 op 40 middelbare scholen in Noordrijnland-Westfalen heeft gehouden. Het resultaat van deze enquête is in Münster bekend ge maakt. Daaruit blijkt dat de ge middelde werktijd van leraren op de middelbare scholen 58.4 uur per week bedraagt. Niet minder dan 502 leraren hebben aan deze enquête meegewerkt door op te geven hoeveel uren zij per week les geven. Opgemerkt dient daarbij te wor den. dat de maand juni wat het aantal lesuren betreft niet de drukste is. In de weken en maanden voor Pasen (wan neer In NoordrijnlandWestfalen het schooljaar eindigt, de scholieren worden ren- bevorderd en de eindexamens worden -- komsten 1.8, bijzondere opgaven die ver band houden met de school 1.6, arbeid als (toeziend) klasseleraar tot wie de scholieren zich met hun moeilijkheden kunnen wenden 2.4, schoolexcursies etc. 3.6, eigen wetenschappelijk onderricht 3.2, werk voor en in vakorganisaties 0.2, en diversen 2 uren. De werkelijke lesu ren, correctiewerk en voorbereidingen van lesuren slokken tezamen 75 procent van de werktijd van dc Ieraren op. Nu neemt het ene vak meer tijd van dc leraar in beslag dan het andere. Ook in dit opzicht heeft de enquête van ju ni 1961 interessante bijzonderheden aan hei licht gebracht, o.a. dat de vakken talen en wiskunde het meest van de leraren eisen. Zo hadden de leraren Duits 62.3 uur per week nodig die voor Frans 60.9, voor Grieks 60. voor Engesl 59.5, voor Latijn 58.5, voor wiskunde 57.7, voor gymnastiek 55.9, voor gods dienstonderwijs 55.6, voor kunst 54.4 en voor muziek 50.1. De meeste leraren gaven in antwoord op enquêtevragen over hun eigen we tenschappelijke ontwikkeling te kennen dat zij daarvoor alleen in de vakanties tijd en gelegenheid hadden. Het Verbond van Filologen wil probe- rc om het aantal verplichte lesuren 25 tot 22 terug te bren- gehoudenl hebben de leraren het nog Ve r k O lid h A i d h a r11p n drukker. Leraren die les geven in de verKOUane«ClSDaCIMen hoogste klassen, en in het bijzonder in ZlJn als de dood v de eindexamen klassen, verklaarden I dat tij in de maanden voor Tasen bijna het dubbele van normaal moeten preste-1 Het Verbond van Filologen is van me ning dat de gemiddelde werktijd van le raren bij het middelbaar onderwijs in Noordrijnland-Westfalen per jaar tussen de 60 en 62 uur ligt. Zelfs onder aftrek van de (vele) vakanties blijft er een jaar-gemiddelde van 49 uur over. De 58.4 uur per week zijn als volgt verdeeld: werkelijke lesuren 21, correc tiewerk 6.3. voorbereiding van de lesu ren 16.3, conferenties en schoolbijeen- t doosje betekent: protektie tegen infektie Schelfhout, waarnemend directeur van het R.K. centraal bureau voor onderwijs opvoeding, uitte zijn bewondering voor het werkstuk van de minister en noemde de mammoet een „ongehoord knappe prestatie". Een ernstige beden king noemde hy het. dat de minister zijn voorstel met betrekking tot de maat schappelijke organen niet zo ver als mogelijk heeft uitgewerkt. Het ging volgens hem te ver dat minister Cals meent dat er in het voortgezet onderwijs fundamentele eenheid aanwezig is. De heer Schelfhout hoopte op een ver sterking van de zwakke plekken in het ontwerp. Frater M. Gerlach. hoofdbestuurslid in de Vereniging voor r.k. muloscholen. sprak over enige punten betreffende het toekomstige vormend onderwijs. Volgens frater Gerlach moet bij het mavo een volwaardige plaats worden ingeruimd voor de hanc'elsvakken omdat het naar zijn mening algemeen vormend onder- B rug jaar Frater Gerlach achtte de aansluitings- mogelijkheden voor het mavo onvoldoende gewaarborgd. Alvorens de Kamer zich over de betreffende wetsartikelen zal uitspreken dient zij er volgens hem zorg voor te dragen eerst op de hoogte te zijn van de gevolgen daarvan, nl. de uit het artikel voortspruitende maatregelen an bestuur. De doorstromlngsmoelIUkheden worden door de invoering van het brugjaar slechts ten dele opgeheven, aldus Ger lach. Herbezinning op de vraag of zo een diepgaande maatrogel voldoende ge fundeerd is, is naar zijn mening zeker op zyn plaats. Bevoegdheid De derde en laatste inleiding werd gehouden door de voorzitter, de heer Joh. Derksen, die o.m. uitvoerig aan dacht besteedde aan de bevoegdbeden van de onderwijzers. De aan de tegen woordige kweekschool opgeleide en vol ledig bevoegde onderwijzer heeft recht onderwijs te geven op de lagere school, de vglo-school en. met uitzondering van bepaalde vakken, de ulo. Volgens het nieuwe plan, dat vervat is in de mam moetwet, zullen de onderwijzers nog slechts onderwijs mogen geven aan scholen voor basisonderwiis. Voor bevoegdheden by het lavo, het mavo, het havo en het v.w.o. (voortgezet wetenschappelijk onderwys) denkt de minister aan aparte bevoegdheden en opleidingen. De heer Derksen vroeg zich af of men de huidige volledig bevoegde onderwijzer zonder meer een gedeelte van zijn bevoegdheden kan ontnemen. Hij achtte het gewenst een aparte wet te maken voor de onderwUsbevoegd- Schoolbladredacteuren confereren in Amersfoort De Europese beweging houdt op 2. 3 en 4 januari in het Evert Kupersoord bij Amersfoort een conferentie van school bladredacteuren, waaraan ruim 200 leer lingen redacteuren van middelbare en kweekscholen uit het gehele land zullen deelnemen. Het doel van deze conferentie is de Europese integratie via de schoolbladen en in artikelen die de jongeren zelf schrijven onder de aandacht van de jeugd te brengen. In januari 1961 is een eerste conferentie van deze aard gehou den. De deelnemers aan de tweede con ferentie zullen worden voorgelicht over de ontwikkeling van de Europese inte gratie. de rol die de Europese beweging daarin speelt en over Europese cultu rele en onderwijsproblemen. De deel nemers zullen aan het slot van hun Eu ropese drie dagen worden toegesproken door dTs. G. 'C. Stubenrouch, de staats secretaris van O., K. en W. Vraag: Sinds 1959 was er een lek de buisleiding van het gas. Daar door gingen in onze tuin de liguster- l.aag en de bloemen dood. Nu is het geslagen. Is dit juist? lek gemaakt. Welke maatregelen ten wij nu nemen? ;e inlichtingen zou door de belasting- lienst over de erfenisgelden van elk kind voor 100 tot 200 worden aan- Antwoord: Het meest afdoende mid- •1 is voor de ligusterhaag een strook grond van b.v. 59 tot 75 cm breed diep uit te graven en er verse grond in te brengen. U kunt dan onmiddel lijk planten. Voor de rest van de tuin zal dit wel niet mogelijk zijn. Spit de tuin twee steek diep (of laat dit doen», zodat de lucht en de regen er goed in kunnen doordringen. Doe dit liefst 7.o spoedig mogelijk, opdat de weers invloeden er gedurende de winter en het vroege voorjaar op kunnen inwer ken. Na de winter moet u de grond ge tijd nogmaals los maken. b.v. een steek dan Vraag: In mijn jongensjaren, vijf tig tot zestig jaar geleden, hoorde ik nogal eens praten over z.g. „Zwijn- drechtse nieuwlichters", een religieuze richting. Nadien heb ik er niets meer van gehoord en nooit heb ik hierover bevredigende inlichtingen kunnen krij- successierechten. Aangezien elk kind gen. Weet u er misschien i loners met 2.50 per week. zoveel mogelijk lucht letje (Het dan wel verdwenen zijn en dan kunt u in het voorjaar wel weer planten. Het meest afdoend is echter grond- vernieuwing. Vraag: Een man en een vrouw had ten vijf kinderen en waren in het be zit van een eigen woning. Het eigen huis werd verkocht voor circa 6.000. De weduwe gaat bij haar dochter in wonen en het erfdeel van de kinderen wordt op een afzonderlijk spaarbank boekje belegd op naam van de moe der De belastingdienst heeft bij het -•verlijden van de man en bij verkoop het huis geen enkele aanslag op- zijn verkrijging betaalt, behoeven er in dit geval door de kinderen geen successierechten te worden betaald. Vraag: Hoe maak ik boterletter- spijs. hoe boterlettervulling voor diabe tici? Antwoord: Voor de spijs neemt u 350 gram suiker. 350 gr zoete aman delen, Z eieren en de geraspte schil van 1 citroen. Leg de amandelen eni- kokend water. Verwijder de vingers het bruine schil- Brieven, die niet voorzien zijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. heel gemakkelijk erop in te laten werken. Vermoedelijk afgaan Gebeurt dit niet. dan is het ting zal de schadelijke werking van het gas water niet kokend geweest). Maal ze oorzaak door een vleesmolen bij kleine beetjes tegelijk, daar anders het draaien zeer moeilijk gaat. en draai er tegelijker tijd de eieren mee door. Vermeng ze met de suiker en de geraspte citroen schil. Bewaar wat van het ei over is om er later de letter mee te bestrij ken Zet dit vulsel enige dagen in de met kelder. In plaats van suiker kan u bij dc amandelen nok ..sorbiet" gebruiken Dit kost echter 0.95 ner ons en 1 hebt dezelfde hoeveelheid nodig van suiker Wii raden u aan lid te wor. den van de Ncd vereniging van sui- kerzieken. U krijgt dan vele recepten- gelegd. Volgens verkregen ondeskundi- boekjes en andere raadgevingen. kan ik iets over hen lezen Antwoord: „Zwijndrechtse nii lichters" was de naam. die gegi werd aan een secte, die in het begin Kerkgeschiedenis XVII p. 266285 en der negentiende eeuw aanhangers had XXVIII p. 129—153. De roman De te Zwijndrecht en omgeving. Volgens Waterman van A. v. Schendel behan- Winkler Prins sloten zij zich in 1816 delt hen. aaneen onder leiding van schipper Stoffel Mulder uit Puttershoek. schout Dirk Valk uit Waddinxveen en Maria Leer. die later met Mulder huwde Zij vormden een gemeenschap, die de eer ste christengemeente tot model nam In dit opzicht had ze communistische trekken en er heerste zekere minach- maatschappelijke eisen, die i-erd van vervolging, welke hun weer de sympathie van velen gaf. Zij vertoonde grote arbeidzaamheid In 1829 verplaatsten gers naar Zwijndrecht. kant Mets tot hen toetrad munistische neigingen werden beoerkt. Vraag: Onze anthurium doet het goed, bloeit al anderhalf jaar ge ld en zij is ook mooi groen, maar de" bladeren krullen nu. Wij geven om de 14 dagen kamerplantenmest en el ke week spons ik de bladeren af van onderen en van boven. Hoe is dit krul len te voorkomen? Antwoord: Oorzaak moet zijn te dro ge lucht, te sterke bemesting of te weinig gieten. Sproei liefst elke dag plaatsten zich de aanhan- met koud water. Zorg voor vochtige de fabri- lucht door de plant op een eilandje in He com- water in een sierpot te zetten. Het wa- ter moet juist onder de potrand staan. Dirk Valk scheidde zich in 1823 af Ook veenmos- tussen sierpot eigen gemeente te Mijdrecht. Beide gemeenten zijn verdwenen. Eni ge oud-Zwijndrechters gingen onder Mormoonsc invloed naar Utah. In u 1892 verscheen het werk De Zwiin- als drechtse Nieuwlichters van D N. Ana- erapheus. _in_ 1909 een gelijknat G. P. Marang afdekking van de potgrond ïos geeft een vochtige omge ving. De anthurium is zeer gevoelig voor kunstmest aan de wortel. Staak voorlo-ug deze bemesting. Als zij in volle bloei is, geve men een zeer ver dunde oolossing en steeds op vochtige 1 1938 de grond In de rusttiid moet Zwijndrechters van I. J. Reedijk. Ge- minder gie gevens zijn te vinden in Ned. Arch. v. steeds doen met lauw water. moet dit dan

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2