Jlieutue feihsdft (Courant Indonesië zou Nederlands aanbod hebben verworpen Commentaar PvdA wil in een nieuw kabinet Brits Spoorboekje „fictieroman" KAMERMEERDERHEID STEUNT KABINET - MAAR.... En wil schijnbaar onderste uit de kan Sukarno ontkent woord te hebben gebroken Duizend arrestaties in Libanon na staatsgreep (rita) WOENSDAG 3 JANUARI 1962 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58935. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; Tweeënveertigste jaargang no. 12368 Directeur: F. DIEMEK Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMES CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stnntvasticii is ohtblrota mgn bert in tcatjcospori" VRUCHTENSAPCLUB op het zilte nat Zie pagina 5 SUBANDRIO INDONESIËS ANTWOORD aan Nederland komt neer op een voorlopige afwijzing van Nederlands aanbod om over Nieuw-Guinea te onderhandelen zonder dat er van tevoren voor waarden worden gesteld. Hieraan wordt toegevoegd, dat Indonesië vóór het tot onderhandelen komt, overtuigd moet zijn van Nederlands opreehte wens om het gesehil met Indonesië tot oplossing .siag om ae arm.J,rengen (]00r onderhandelingen. TNE vier regeringsgezinde partijen KVP, WD, ARP en CHU hebben gisteren na de verklaring van prof. De Quay eensge zind blijk gegeven van hun vertrouwen in de regeringspolitiek. De socialistische fractieleider, mr. Burger, had dit vertrouwen niet. Hij bepleitte een kabinet-met-socialisten. Mr. Burger kwam met een e'igen hij niets. Hij zag alleen hoop, als men plan voor onderhandelingen, doch er van uitgaat dat 1) het een Nederlands zou het streven naar een vreed- belang is dat de Papoea's voor Indone- zame oplossing niet hinderen, ook >1 vreesde hg dat de huidje re- K.V P.-er B I a 1 ss e walde alleen gering daartoe niet in .taal wat. "J" ,8°spr2'203,16 ,dlSs<OTn« voor ogen V„„r° „nHorkan^.iinoon staat: zornóer prealabele voorwaarden en deelneming van derden. Mr. Bes- de hg niet.. Hl, rag alleen hoop he„vel xiat. vojm al. men ervan uitgaat dat 1) het ontjtrekt zich aan onze beoorde- een Nederlands belang ts dat de H<„ k dot er een ge- Papoea's voor Indonesië opteren; sprök De heer Vandie Wete- 2) het Indonesische standpunt in- Nieuws in één oogopslag Uit een rede van de In donesische minister van buitenlandse zaken Su- bandrio zou men kunnen afleiden, da. Indonesië niets voor onderhandelin gen met Nederland voelt zolang Nederland niet van tevoren de Indonesische soevereiniteit over Nieuw- Guinea erkent. Na de eerste ronde van het Nieuw-Guinea-debat in de Tweede Kamer kan de conclusie worden getrok ken, dat de meerderheid der Kamer het regerings standpunt open gesprek met Indonesië zonder prea labele voorwaarden en be sprekingen in breder ver band deelt. Mr. Burger (soc.) wenst een nieuw ka binet. met socialistische deelneming, ter oplossing van het Nieuw-Guinea- vraagstuk. Prof. Leibbrand, ver- keersdeskundige, en ver bonden aan de technische hogeschool te Zürich, is thans door de openbare aanklager in Stuttgart in staat van beschuldiging ge steld. Hij zou in aug. 1944 bevel hebben gegeven tot het doodschieten van 26 Italiaanse arbeiders. De Portugese regering heeft bekendgemaakt dat vrijwel alle deelnemers aan de opstand in de garni zoensplaats Beja zijn ge arresteerd. De aanval op de kazerne zou door vier legerofficieren zijn geleid. De Westduitse minister Erhard heeft de bevolking gewaarschuwd tegen de gevaren van overbesteding en een onverantwoordelij ke zelfvoldaanheid als ge volg van de veronderstel ling, dat het Wirschafts- wnnder zal blijven voort duren. Naar het oordeel van de voorzitter van de Stichting Raad van bestuur Bouwbe drijf, de heer Nelissen, is het onverantwoord de lo nen van de bouwvakarbei ders te laten achterlopen bij die in vergelijkbare be drijfstakken. willen er in de toekomst voldoende bouwvakarbeiders blijven. g verkLaande namens de cjh.-fractie „Alles wait op verantwoorde wijze tot verzoening met Indonesië kan leiden, heeft onze steun". De liberale mevrouw Stoffels-Van Haaf ten sloot zioh voor wat de opzet van het gesprek be treft, bij de heer Bladsse ean. Verschillende sprekers stelden het be lang van de Papoea voorop. De heer Biesheuvel herhaalde dait men niet theo- retisoh en abstract met heit zelfbeschik kingsrecht moeit soillen; daar diiit geen doel maar mididSel is. Zo spoedig moge lijk moet men de Papoea die mogelijkhe den èn onmogelijkheden voor zelfbe schikking duidelijk maken. Ook de heer Blaiisse wilde reiet Star-dogmatisch zijn. Vanmiddag zouden er nog drie leden aan het woord komen, onder wie mr. Meulink (a.r.) diie het op enkele essen tiële onderdelen niet eens is met zijn fractiegenoot Biesheuvel, Daarna zou de regering antwoorden. Uitvoerig verslag: zie pagina 9 Juist voordat dit antwoord heden morgen kwam, had het streven van de regering om in breder, interna tionaal verhand met Indonesië tot een open gesprek te komen, de volle instemming gekregen van de meerderheid der Tweede Kamer, terwijl de socialistische fractievoor zitter verklaarde de regering daar bij niet te zullen hinderen. De afwijzing van het Nederlandse aanbod geschiedde door de Indone sische minister van buitenlandse zaken, dr. S u b a n d r i o. Uit de te legrammen valt op te maken dat deze verwerping niet in uitdrukke lijke woorden is geschied, maar wel verklaarde dr. Subandrio dat Indo- geen bezwaar heeft tegen on derhandelingen met Nederland, doch dan uitsluitend wanneer zij over dracht der soevereiniteit over Nieuw-Guinea ten doel hebben. Dr. Subandrio verklaarde: „President Sukarno heeft er de nadruk op gelegd dat wij bij ervaring alle regionale verlan gens kennen. Indonesië zal zijn wapen spreuk „Eenheid in verscheidenheid" na leven en de .bevolking van West-Irian zal binnen het raamwerk van de repu bliek Indonesia de volste autonomie krijgen. „Onze politiek is duidelijk. De opne ming van West-Irian in het Indonesische bestel zal worden verwezenlijkt door de oproep tot de bevolking, die door presi dent Sukarno op 19 december is gedaan. Dit is een antwoord op de Nederlandse voorbereidingen voor de vorming van een zogeheten onafhankelijke Papoea- staat 9 In deze samenhang hebben wfl geen bezwaar tegen bilaterale onderhandelin gen, bédoeld om het beheer over West- Irian over te dragen aan Indonesië, ten einde de we? te effenen naar normale en vriendschappelijke betrekkingen tussen Indonesië en Nederland. Postverkeer met Nederland wordt onmogelijk gemaakt ÜRESIDENT Sukarno heeft de Australische beschuldiging van de hand -1- gewezen, dat Indonesië woordbreuk zou plegen jegens Australië, als het een gewapende aanval op Nieuw-Guinea zou ondernemen. Sukarno beschuldigde Nederland in een radiorede van grote „stijfhoofdigheid" en hij zei verder, dat de Nederlanders met geweld een marionettenstaat in Nieuw-Guinea willen stichten. Hij sprak ongeveer tegelijk als prof. Dg Quay in Den Haag. Sukarno verklaarde, dat de Australi sche premier Menzies hem gevraagd had de kwestie op vredelievende wijze te regelen. Indonesië, aldus Sukarno, heeft dit toegezegd, maar een dergelijke kwes tie kan niet eenzijdig worden geregeld en Indonesië zal met geweld antwoor den. wanneer de Nederlanders kennelijk niet van plan zijn om de kwestie vreed zaam bij te leggen. Sukarno zei vervolgens, dat de Neder landers eerst beloofd hadden, Nieuw- Guinea binnen een jaar over te dragen Toen zij deze belofte niet nakwamen, deed Indonesië een beroep op de V.N Aangezien dit niet het gewenste resul taat had, ging Indonesië over tot zijn politiek van ..confrontatie" met de Ne derlanders. Nu Nederland Nieuw-Gui nea "militair gaat versterken (onder meer een vliegdekschip is daar aangekomen), is de tijd gekomen, dat Indonesië deze „agressie" met geweld beantwoordt. „Dat is geen woordbreuk, want wij zijn een natie met eergevoel. Wij doen onze na tionale plicht" aldus de Indonesische president Sukarno. De Indonesische PTT heeft thans of ficieel meegedeeld, dat met ingang van gisteren alle post-, telegraaf- en telefoon verbindingen met Nederland verbroken zün. In verband hiermee zal de Neder landse PTT geen stukken en paketten met bestemming Indonesië meer aanne men. Reeds ter post bezorgde zendingen zullen aan de afzenders worden terug gezonden. De Indonesische minister van verde diging, generaal Nasution, heeft ver klaard, dat de Nederlanders er van door drongen moeten zijn, dat Indonesië voor nemens is "Nieuw-Guinea „te bevrijden op dezelfde wijze als tegen de Neder landers gevochten is tijdens de revolu tie." Het leger maakte gisteren even eens de oprichting bekend van een na tionale burger-verdedigingsorganisatie. In een verklaring wordt deze noodzakelijk genoemd met het oog op de komende algemene mobilisatie. Indonesië ontving gisteren morele steun in.de vorm van een telegram van Ho Tsji Minh, president van Noord-Vietnani, die de hoop uitsprak, dat Indonesië voor bet einde van 1962 Nieuw-Guinea in be zit zal hebben. Dit zou de vrede en de rust in Azië verzekeren Indien daarentegen onderhandelin gen worden gebruikt als een tactisch wapen om het koloniale bewind in West- Irian en het Nederlandse geschil met In donesië voort te zetten, dan zon bilate raal contact naar myn mening geen zin hebben. Het zou de zaken slechts explosiever maken". Uit de eerste berichten, die ik ont vangen heb over de verklaring van de Nederlandse regering in het parlement kan ik niet de conclusie trekken dat die verklaring de basis kan gaan vormen een oplossing van het geschil tussen Indonesië en Nederland. Onderhandelingen zonder voorwaar den vooraf, waarover de Nederlandse premier sprak, schijnt louter ecii forma liteit te betekenen, omdat hy er nog steeds de nadruk op legde dat zelfbe schikking voor de bevolking van West- Irian de basis vormt voor de Nederlandse politiek. 9 Voordat er enigerlei onderhandelin gen geschieden, moet het voor ons duide lijk zijn dat Nederland oprecht wenst dat het geschil met Indonesië opgelost wordt door middel van onderhandelingen. „Het grondbeginsel is voor ons belang rijk Dit betekent niet dat de belangen en het welzijn van de bevolking van West-Irian ons niet ter harte zouden gaan. In dit opzicht dient geen enkele koloniale mogendheid zich een heilige missie aan te matigen. Dat was een my the van het verleden, die door de werke lijkheid van het heden is weerlegd Zarin: Vooruitgang De Indonesische ambassadeur im Wash ington*. Zairin Zain. gaf echter een veel positiever commentaar. Hij noemde gis teren Nederlands jongste aanbod een vooruitgang. Na een gesprek met de Amerikaanse onderminister Harriman zei Zain dat het Nederlandse voorstel een klimaat zou scheppen waarin waar schijnlijk een grote mogelijkheid aan wezig zou zijn om tot een vergelijk te komen. Hij zou het nuttig achten, wan neer Oe Thant aanwezig zou zijn bij Nederlands-Indonesische onder handoliin- gen, Op de vraag of Indonesische Ame rika als derde partij zou wensen, ant woordde "hij, dat hij de Verenigde Sta ten niet in verlegenheid wilde brengen. Op de vraag of Indonesië bereid zou zijn tot een open gesprek, ging hij met De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken Lin coln White noemde de Nederlandse verklaring „een oprechte poging". Het Britse ministerie van buitenlandse zaken zeide dat Groot-Britamvië een vreedzame oplossing door onderhande lingen wenst. Hat schijnt voor het op (Voor vervolg zie pag. 11) Een volle Tweede Kamer vol zowel in de banken der afgevaar digden als op de tribunes luis terde gistermiddag naar de verkla ring van premier De Quay. Rechts van hem zit minister Luns, links zitten staatssecretaris Bot en minister Toxopeus. Deze vier be windslieden zijn het nauwst be trokken bij het onderwerp van het Kamerdebat: de Nieuw-Guinea- politiek. Syrië beschuldigt Britse politiek Syrië heeft de aandacht van de V.S., Groot-Brittannië en Rusland gevestigd op de spanning in het Midden Oosten na de Britse militaire paraatheidsmaatrege len, zo wordt van betrouwbare zijde ver- Dr. Marouf Dawaliby. de premier en minister van buitenlandse zaken, heeft de diplomatieke vertegenwoordigers van de V S.. Groot-Brittannië en de Sowjetunie ontboden om hen vrijmoedig op de ge varen van de Britse politiek te wijzen. Ondertussen heeft de Syrische pers Groot-Brittannië beschuldigd medeplich tig te zijn aan de mislukte staatsgreep, welke zondag in de Libanon door een rechtse politieke groep ondernomen werd. Volgens het blad werden slechts bij wijze van camouflage de Britse militaire bewe gingen in het Midden Oosten in verband gebracht met het geschil tussen Koeweit en Irak. Het werkelijke doel hiervan was echter, volgens het blad. militaire steun te geven aan de staatsgreep in de Libanon. Hogere defensiepost in Ver. Staten President Kennedy en vice-president Johnson zullen in Palm Beach belang rijke besprekingen voeren met de hoogste burgerlijke en militaire leiders der Ame rikaanse defensie. Volgens gezaghebbende kringen zullen onderwerp van bespreking zijn de begro ting voor defensie voor het belastingjaar 1962/'63, de staat van paraatheid der Ame rikaanse strijdkrachten en de duur van de periode die de reservisten, die in de afgelopen zomer in verband met de crisis rondom Berlijn zijn opgeroepen, in actie ve dienst zullen moeten doorbrengen. Genoemde kringen verwachten, dat de nieuwe begroting voor defensie de vijf tig miljard dollar zal overtreffen. De hui dige begroting, die door president Eisen hower voor zijn ambtsoverdracht was vastgesteld op 44 miljard dollar, werd door president Kennedy na zijn ambts aanvaarding met bijna twee miljard ver hoogd. OTTO VON HARSRIÏRG NOG NIET TERUG Het verzoek van dr. Otto von Habsburg. de in ballingschap levende zoon van de laatste Oostenrijkse keizer, om naar zijn land te mogen terugkeren heeft gisteren nog meer vertraging opgelopen. Het constitutionele hof te Wenen heeft zich riiet bevoegd verklaard de klacht van at. Von Habsburg te behandelen, dat zijn constitutionele rechten zijn geschon den. toen de socialistische leden van de regeringscoalitie vorig jaar zijn belofte van loyaliteit tegenover de republiek als onvoldoende van de hand hebben ge- De 49-jarige dr. Von Habsburg woont in West-Duitsland met zijn echtgenote en zes kinderen. Hij zal zijn zaak nu waar schijnlijk voorleggen aan een administra tief hof Dr. Von Habsburg is een zoon van wij len keizer Karl die na de eerste wereld oorlog afstand deed van de troon Hij heeft een verklaring getekend, waarin hij afstand doet van al zijn aanspraken op de Oostenrijkse troon, zoals bij de wet wordt geëist van alle leden van ric familie Habsburg die naar Oostenrijk willen te rugkeren. De Libanese autoriteiten hebben giste- n meegedeeld, dat meer dan 100 perso- :n gearresteerd zijn als nasleep van de mislukte staatsgreep die tijdens het Nieuwjaarsweekeinde plaats vond. Eenheden van het leger die in dorpen versterkingen van de sociale volkspartij (PPS) in de bergen ten oosten van Bei roet doorzochten, hebben ook grote hoe- Op Nieuw-Guinea Intervam: We gaan gewoon door" Volgens Ass. Press zouden de bouw maatschappijen V.A.M. en Hollandsche Betonmij. in Nederlands Nieuw-Guinea van hun directies toestemming hebben gekregen om de vrouwen en kinderen van personeel naar Nederland te zenden. Bij onze informatie deelde men bij In tervam mede, dat dit bericht onjuist is. „We gaan normaal door. We hebben pas nog nieuwe werken aangenomen", deelde me nons mede. Bij de Holl.-Be- tonmij. was in verband met een directie vergadering nog geen antwoord over dit bericht te krijgen, De bouwmaatschappij Hollandia wacht nog op toestemming, aldus meldt A.P. West-Duitsland zal nog 42.500 rekru ten oproepen. Hierdoor zullen de totale Westduitse strijdkrachten gebracht wor den op ongeveer 375.000 man. Een wets ontwerp. waarbij de diensttijd van 12 tot 18 maanden verlengd zal worden, zal nog deze maand in het parlement komen. Dodelijk verkeersongeluk Gistermid dag is de 46-jarige schoenwinkelier T. J. van Kan uit Amby (L.) met zijn auto in Maastricht door slippen te water geraakt en om het leven gekomen. De heer Van Kan reed met grote snelheid toen zijn auto begon te slippen. veelheden wapens en documenten ont dekt, aldus de Libanese radio. Twee vrachtauto's met documenten die gevonden werden werden meegebracht voor bestudering. De ,PPS partij, die zich vaak een hef tig voorstandster betoond heeft van een unie van Libanon, Syrië, Jordanië. Irak, Palestina en Cyprus, werd gisteren of ficieel ontbonden door de regering van premier Rasjid Karami, de leden van de partij worden ervan beschuldigd te trachten het bewind in het land in han den te krijgen. De strijdkrachten hebben gisteren drie dorpen omsingeld en bezet in hetzelfde gebied. Zij vonden 300 machinegeweren, 200 geweren, 300 automatische geweren en 14 kisten munitie. T~)E NEDERLANDSE REGERING heeft zich thans dus ook officieel bereid verklaard met de Indonesische regering besprekingen te voeren zonder dat deze laatste vooraf instemt met de zelfbeschik king voor Nieuw-Guinea. Betekent dit, dat de Nederlandse regering het beginsel van zelfbeschikking heeft los gelaten? Zeker niet, alleen wordt de er kenning door Indonesië van de zelfbe schikking als voorwaarde voor besprekin gen losgelaten. Wel zal nu ook de Indonesische regering haar voorwaarde voor de besprekingen moeten loslaten, te weten de instemming vooraf van Nederlandse kant met de over dracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië. Aan te nemen valt, dat Nederland wezen lijke waarde blijft hechten aan de zelf beschikking. En de Indonesische regering laat ook in deze dagen geen gelegenheid onbenut om te laten merken dat de els van overdracht haar ernst is. Publiekelijk stelt ze deze zelfs nog altijd ais eis en voorwaarde voor een gesprek. Niettemin zijn besprekingen noodzakelijk. Al te lang reeds is er tussen Nederland en Indonesië de afstand geweest die ver oorzaakte dat beide landen steeds verder van elkaar afgroeiden. Er is onder het Nederlandse volk nog altijd veel sympa thie voor het Indonesische volk. En mag men geloven wat ons te dien aanzien wordt verzekerd, dan is er binnen het Indonesi sche volk nog altijd veel sympathie voor het volk van Nederland. Wij hopen het en het zal ons welkom zijn. Het bestaan van die sympathieën zal bij de bespre kingen hard nodig zijn. En wat de zelfbeschikking betreft wij zien nog geen reden haar overboord te zetten. Ze wordt ons in deze weken van onderscheidene kanten wat al te zeer ln het veld van de betrekkelijkheden ge lrokken. Afgezien van het feit dat hier beloften gegeven zijn, zouden we de zelf beschikking op zichzelf toch ook wel graag als een waardevolle zaak willen blijven zien. Terwijl we dit schrijven, blijkt dat de Indonesische regering nog alle moeite heeft om dezelfde inschikkelijkheid te be tonen als de Nederlandse. Dit is jammer en het zal niet nalaten haar een slechte indruk te bezorgen bij alle weidenkenden, waar ook ter wereld. Moge de eerste nega tieve opwelling door meer positief ge richte overwegingen worden gevolgd. Het ware ook haar belang. Want welke aan spraken zij ook laat gelden en hoezeer zij zich ook in wapengekletter beijvert Ne derlands is Nieuw-Guinea nog altijd. En ccn Goa is het niet. Hebt U „Dot zit zo" o!? Zie bon op de adverentlepagina's „We begraven een dood vogeltje." se eilanden, dat zich het afgelopen et maal naar zuid-Duitsland heeft uitge breid. In dit hogedrukgebied komt overal vorst voor. ln midden Engeland vroor het plaatselijk 16 graden, in zuid- Duitsland 14 gfaden. ln ons land werd op het vliegveld Deelen 8 graden vorst gemeten. Een oud front drong van de Noordzee tot vlak bij het noorden van ons land door. Er dreef daar bewolking binnen en de vorst nam er af. In het zuiden loopt de vorstgrens van zuid- Frankrijk naar de Alpen. Een depressie by Portugal veroorzaakt luchtdruk dalingen in Frankrijk, tengevolge hier van zal de vorstgrens zich langzaam naar het noorden gaan verplaatsen, ln opera comique, overal hoort programma's wemelen ironisch lachen, voor- weervoorspellingen en TAE MEEST verkochte ro- den en veel treinen rijden niet in de stad te bereiken. man van Engeland is op helemaal niet meer. Het Hetzelfde geldt voor de het ogenblik het spoorboekje, weer is in Engeland altijd andere grote steden en zelfs spellingen en dreigementen. Door de strenge vorst en de een populair onderwerp van voor een aantal kleinere Er zijn maar weinig vormen zware sneeuwval rijdt er gesprek geweest en op het plaatsen. van wrok in de wereld die zo "reTn lieer ODnatMd!eLdrt dê °s?lb'ik, Is het bU"a l,ct Een woordvoerder van de intens zijn als die van de lichte dooi in maar duizen Engelsen geneigd 'raken het |Trp spoorwegen noemde bevroren forens voor de spoorweg- den mensen zijn spolrhwkfe file "den h' "teels het grootste probleem, employé - de ei teen rip fir-tie" ners an de voorbeden va" „Honderden wissels zijn be ne caiegone „nciie Londen komen elke dag te vroren." zo zei hij. De spoor schouwingen. Gistermiddag trad Op tijd rijdende treinen 'aat °P hun werk en duizen- wegstations in i vroeg omgekeerd, huis gegaan in de hoop De dagbladen brengen het komen. Over reizen die nieuws over het weer en de maal zijn Londen late treinen onder grote kop- tal i uitzondering gewor- den slagen er in het geheel lijken op het toneel van een pen en de radio- en tv n uur duren hebben /an mensen drie tot vier gedaan. Tendens: stijgend ons land zal het morgen echter licht en hier en daar matig blijven vriezen. Aanvankelijk zal er plaatselijk nog mist voorkomen, maar door een toeneming van de oostelijke wind zal deze morgen verdwijnen. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Overwegend droog weer met wolken velden cn plaatselijk mist. In het noor den van het land temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst en zwakke veranderlijke wind. elders lichte cn in de nacht hier en daar matige vorst en zwakke tot matige oostelijke wind. (Opgemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag, zon op 8.48, onder 16.42 uur; maan op 6.13, onder 15,14 uur. Nieuwe maan 6 januari.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1