Oudejaarsherïnnerïngen 1936 voor u Gelezen De gebroeders M. OUDEJ AARSBIJ LAGE 1961 DE WERELD 25 JAAR GELEDEN door G. PUCHINGER „Het diepste punt i den moeizamen klirr maar icij stijgen!" het duister ravijn schijnt te zijn bereikt, wij zijn taar boven weer begonnen. Wij stijgen niet snel, „Er zijn twee grote groepen naties, die de vrede u illen, namelijk in het W esten Groot- Brittanuic, Frankrijk en België, waarbij de zeer bezorgde staten Nederland en Zuitserland moesten worden aangesloten, en in het Oosten Polen, de Baltische landen, Tsjecho-Slowa- kije, Roemenie en Zuid Slavic." 1936. \r. S. CHURCHILL Rede Ie Londen HOE ander» wis de wereld vijfentwintig jaren geleden vergeleken bij thans Niet alleen de coulissen van het wereldgebeuren zijn ingrijpend gewijzigd of hebben zelfs afgedaan, maar het is of het hedendaags gebeuren zich anders afspeelt dan voorheen. Europa, eens het vaste cen trum van de wereld, is thans een tussengebied geworden, men vreest soms wel een bufferstaat, ware het niet dat het standvastig kiest voor één der beide thans elkaar bestrijdende wereldmach ten. Parallellen en verschillen blijven zich ook na vijfentwintig jaar opdringen. Destijds lag de bedreiging in Nail-Dultsland, met als bondge- het fascistisch Italië. Wa Chroesjtsjef thans is, was destijds Hitier. maar in 1936 nog vager, ongedefinieerder dan wij thans zien, nu wij zijn einde kennen. Dan was daar het Spanje van de burgeroorlog, dat doet denken aan wat thans de Kongokwe6tie is: een aanhoudende bedreiging voor de vrede, mede door de mo gelijke gewapende interventie dei- grote mogendheden. Nederland had nog geen Nieuw-Guineakwes- probleem. wi wel e i sociale zaken, mr M. Slingen- berg, in december 1936 in zijn memorie van antwoord aan oe Tweede Kamer verklaarde dat gedurende de eerstvolgende ja ren te rekenen viel op een per manente werkloosheid. Hij heeft daarin gelijk gehad. Duister Europa Wie zich de gebeurtenissen van de decembermaand van het jaar 1936 weer in herinnering roept of voor het eerst verneemt, ontdekt hóé ver die tijd achter ons ligt. Te Londen ging het Crystal Pa lace in vlammen op: Eden werd in het Lagerhuis bestormd met vragen over de Spaanse Burger oorlog; de bisschop van Bradford hield zijn befaamde rede tegen het gedrag van koning Edward VIII, door de Britse journalisten aangegrepen om de ..Konings kwestie'' bekend te maken. Men kent de afloop: op 10 december vertrok de door zijn Primo Mi nister ..ontslagen" vorst, en be gaf zich naar Wenen, om daar in de buurt te gast te z.jn bij Louis Rothschild, een zwaar geschokte natie achterlatend In Duitsland werd begin decem ber 1936 de gehele jeugd in de 72 ..Hitler-Jugend" ingelijfd Vrijwel tegelijkertijd werd de Duitse literator-Nobelprijswin naar H929» Thomas Mann <1875— 1953vervallen verklaard van de Duitse nationaliteit, ovenals ver scheidene andere Duitsers, waar onder de auteur Rudolf Olden on de socialistische Rijksdagfractie- leider en oud-min Ut*f Wilhelm Sollmann. Hun vermogen werd door de Duitse staat in beslag {enomen. En inmiddels hielden «hacht en Von Rlbhentrop plei dooien om Duitsland zijn koloniën terug te geven Op 27 december stierf de militaire leider generaal Von Seeckt, die vanaf de Duitse vredesaanvraag in 1918 in het ge heim had gearbeid voor het her stel van de glorie van het Duitse leger, een herstel dat onder Hit Ier volop en openlijk plaats vond In Frankrijk liep het socialis tisch Kabinet Blum gevaar ten val te worden gebracht, maar het kon zich nog handhaven Rusland beleefde zijn 8-ste buitengewone Sowjetcongres. waar Stalin sprak maar dat was tóén nog geer. al te belangrijke zaak voor de we reldpers. want Rusland scheen, onder meer door eigen isolatie - zo ver weg te liggen van Europa en de beschaafde wereld' Wat méér opviel was dat de Franse schrijver Andre Glde. aanvanke lijk gecharmeerd van het Russi sche communisme i .Terug uit de USS.R" publiceerde, na een reis door de Sowjetunie. t welke publicatie hij zijn teleurstel ling uitsprak ovc' koers cn situ atie van het Russische Commu- De bevolking van Madrid werd In december 1936. vanwege de alom in Spanje woedende burger oorlog geëvacueerd In Italië stierf die maand He (rota dramaturg Luigi Pirandel lo. qua literaire beroemdheid in die dagen vaak vergeleken met de tachtigjarige Shaw en met O'Neill, die de Nobelprijs ontving. In Belgie won de jonge auteur Gerard Walschap de drie-jaarlijk- se Belgische Staatsprijs voor lite ratuur iprijs 10.000 Belg. francs) met zijn roman „Trouwen". Het zijn zeer verschillende fei ten. belangrijk al naar het aspect des levens waaraan men zich zelf verbonden gevoelt, maar ze zijn verbonden aan een West-Europa dat ook in die dagen streed om licht, maar zonder de dageraad aanstaande te weten. Nederland Nederland kreeg in november- december 1936 bezoek van de Franse oud-minister Flandin. die een lezir.g hield over het Libera lisme. en voor het overige zijn sympathie voor Nederland niet onder stoelen of banken stak. Ook de tegenwoordige minister- f(resident, de toen nog onopval- ende hoogleraar dr. J. E. de Quay hield in die decembermaand een lezing, en wel voor de afdeling Tilburg van de Roöms-Katholieke Officierenvereniging. De couran ten gaven een ruim verslag van de rede. waarin met nadruk ver sterking van onze defensie werd Onze landgenoot (thans Ameri kaan i prof. P. J. W. Debije reis de die maand naar Scandinavië, om er de Nobelprijs voor schei kunde in ontvangsi te nemen. De K L.M boekte die maand een bitter verlies door de veron- gclukking van ..De Lijster" bij Croydon, waarbij tien van de dertien inzittenden verongelukten. In juli 1949 werd een groot défilé met een luJitvaartshow i oor er, boven bel Paleis Soest dijk gehouden Ier gelegenheid van het 12'A-jarig huwelijksfeest van de Koningin en Prins Bern- hard. In het artikel op deze pagina srhrijlt drs. Puchineer nog eens over het jaar J9M, torn de verloting tan Prinses Juliana met de Prins van Lippe bekend werd gemaakt. Bruiloft En toch bestond in de decem bermaand van het jaar 1936 in ons land steeds minder belang stelling voor allerlei droef land in d;e maand slechts oog en oor had voor één werkelijk grote gebeurtenis de huwelijkssluiting tussen prinses Juliana en prins Bernhard in januari 1937. waar van de zg ..aantekening" ten stadhuize zonder enig vertoon plaats vond op zaterdag 19 de cember. Om half elf 's morgens ver scheen het bruidspaar op het Stadhuis aan de Groenmarkt te 's-Gravenhage, waar de burge meester dr. S J. R. de Monchy het nis ambtenaar van de bur gerlijke stand wachtte. In alle eenvoud vond de plechtigheid plaats. Herauten te paard trokken die dag door de stad. om de ko ninklijke ondertrouw bekend te maker Diezelfde zaterdagmiddag ontstak prins Bcrnhard op het Ju liana van Stolbergplein in Den Haag het vreugdevuur. De vorige dag had de jonge prins afscheid genomen van de Handelmaatschappij te Amster dam. \«.aar hu enige maanden iedere dag gewerkt had. om zich wat in te werken in het Neder landse bedrijfsleven. Op woensdag 23 december vond op het Malieveld te Den Haag de plechtige beëdiging plaats van prins Bcrnhard tot officier, welke plechtigheid werd bijgewoond door koningin Wilhelmina. prinses Juliana, prins Aschwin en alle hoge regeringsautoriteiten. Heel Nederland luisterde die morgen door <de radio, toen de comman dant van het veldleger de beken de generaal Roell de jonge offi cier bij zijn beëdiging toesprak' „Voor eiken officier is de af- Zij heeft voor hem als soldaat zelfs eene sacramenteel® betekenis De eed is de rots waar op hij blijft staan. Niets en nie mand kan den officier ontslaan van zijn onder het inroepen van Gods heilige hulp afgelegde eed". En inmiddels zag heel Neder land uit naar de bruiloft, en 't was alsof ons land iets ging be leven van de regels waarmee Vondel zijn spel „De Leeuwen- daelers" afsloot: 't Is bruiloft in de weide: 't Is bruiloft op het lant. Nu danst om deze beide. En huppelt hant aen ttant. De Twist is op de loop. Wy zien de huisliên blijde, En vrolijek. nu alree Vol hoops van wederzijde Krioelen onder 't vee. De Heëmraet leit den Haet aen De koeien geven melck en room. Het is al boter tot den boom. Men zingt al pais en vre. Het jaar 1937 zou het jaar der Kamerverkiezingen worden, maar in die weken, waarin het huwelijk van de kroonprinses werd voorbe reid en gevierd, ondervond ons volk de krachtige stimulans van een diep doorvoelde saamhorig heid, die sterk bevorderd werd door ons vorstenhuis en het zit tend kabinet Coljjn. ecuwen zal bezig houden, als zij daartoe de kans krijgt: de Engelse schrijver Rudyard Kipling (17 januari». koning George V van Engeland (20 jan.), de Griekse politicus generaal Kondylis (31 jan.), de grote Rus sische physioloog Iwan Pawlow 127 febr.de Engelse admiraal Beattv (11 mrt.). de Griekse staatsman Venizelos (18 mrt.), de door de gehele diplomatieke we reld van die dagen betreurde Duitse gezant te Londen dr. von Hosch, de Griekse premier prof. Demcrdzis (13 apr de Franse politicus Henrl Chéron (14 apr Koning Foead van Egypte t28 apr.), de Duitse cultuurfilosoof Oswald Spengler "9 mei), de Griekse oud-premier Tsaldaris (17 mei), de grote Engelse schrij ver G. K. Chesterton (14 juni), de grote Russische schrijver Maxim Gorki (18 juni), de vroe gere Duitse Rijkskanselier Georg Michaëlis <24 juli), de Franse vlieger Louis Blcriot (3 aug.), de oud-president van Griekenland Zaimis 16 sept.) en de Hongaar se minister-pTesident Julius Göm- bös (6 okt.). Redevoeringen Als altijd werden ook in 1936 diverse Kerst- en Nieuwjaars boodschappen uitgesproken, die voor ons achteraf mede het beeld bepalen van die periode. Paus Plus XI sprak over de radio vanaf zijn ziekbed zijn gro te bezorgdheid uit over de Euro pese toestand in verband met de Spaanse Burgeroorlog: „Mis schien is er nooit zulk een drei gende toestand voor de gehele wereld, en in het bijzonder voor Europa en de Christelijke bescha ving geweest. Dit alles geeft ons een verschrikkelijke openbaring en voorgevoel van wat Europa en de ganse wereld te wachten staat, indien deze niet terstond zich met de kracht van het goede te gen deze dreiging weet te verzet- President Benesj van Tsjccho- Slowakijc sprak in een radiorede tot 7.ijn volk de thans tragisch aandoende woorden uit: „liet land is op alle gebeurtenissen voorbereid! Prins Otto van Habsburg, de Oostenrijkse en Hongaarse troon pretendent. die ereburger is van vijftienhonderd Oostenrijkse ge meenten. maar dit land nooit mag betreden. richtte zich in een nieuwjaarsboodschap tot al die gemeenten, en merkte daarin op „Men roept mij omdat het Va derland in nood verkeert. Ik zou niets zijn. ware ik niet de erf genaam mijner voorvaderen, die het lot van mijn Huis verbonden aan dat van Oostenrijk. De on derbreking van zulk een lotsge- meenschap slaat zware won den aan haar leden. Oostenrijk is er sedert achttien jaren ziek van De tijd is voorbij, dat wij het bii wensen en verwachtingen kunnen laten. Wat wij in deze vluchtige uren verzuimen, brengt geen eeuwigheid meer terug. Ik wil Oostenrijk de vrede geven, naar buiten en naar binnen In de eendracht ligt de kracht de wensen te verwezenlijken. Dan zal de oeroude, met het volk ver bonden monarchie van mijn Huis terugkeren niet tot mijn roem, maar ter ere van God, tot wel zijn van de Staat en het Volk. en nok tot zegen van dit wereld deel". De afgetreden Gouverneur-Ge neraal van Nederlands Oost-Indië, jhr. mr. B. C. de Jonge, terug- Sekecrd in Nederland- sprak in ie dagen in een interview uit: Mijn grootste voldoening is, dat ik de idee van verzet omgezet heb gezien in een begrijpen van de toestand, en in een vaste wil om samen te werken. Ik den* aan mijn tijd als Gouverneur-Ge neraal dan ook met grote voldoe ning terug". De toenmalige vice-president van de Raad van Indië C. v. d. Bussche was optimistisch ge stemd inzake de toestand van Ne derlands Indië. getuige wat hij in een interview verklaarde: De doden Hoe de wereld verandert wor den wij ook gewaar, wanneer wij enkele doden noemen uit het jaar 1936, die wegvielen nadat zij lan ge tijd gestalte aan hun tijd en omgeving gegeven hadden. In Nederland stierven in de loop van het jaar de hoogleraar aan de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken dr. T. Hoekstra 21 lan.), de schrijver van kinderboeken J. Stamperlus (23 jan.), de grote jurist prof. mr. H. Krabbe id februari), de Commissaris der Koningin voor de Provincie Zuid-Limburg mr. O. E. J. M. baron van Hövell tot Westerfller (12 febr.), de ge reformeerde psychiater en eerste medische hoogleraar aan de Vrije Universiteit, dr. L. Bouman, <25 febr de gereformeerde predi- kant-historiofiel dr. J. C. Rull- mann '2 april), de rooms-katho- lieke staatsman Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck (18 april). de socialistische regent dr. F. M. Wlbaut 29 april), de schrijver Fran* Coencn 123 juni), de vrijzinnig-democratische poli ticus Th. M. Ketelaar '27 juni), de dichte J. Slauerhoff <5 okt.» en de oud-gouverneur van Suri name G. J. Staal '15 nov.t. Bonter nog doet ons de rij aan van hen die buiten Nederland stierven, waaronder zich perso nen bevonden waarmede de ec- schiedenl» zich wellicht nog De Gebroeders M„ door Tom Staccy. Vertaling G. Messclaar. Uitgavs Nieuwe Wieken N.V., Amstelveen. Twee vrienden, een Afrikaan en een Canadees, trekken na beëin diging van hun studie in Oxford naar Uganda, om in de primitie ve samenleving van het Afrikaan se Ruwenzori-gebergte hun filoso fieën over evolutie en bescha ving aan de praktijk te toetsen. Hun tocht loopt uit op een fias co. Want de superieure Canadees tracht de Afrikaan zijn theorieën over civilisatie en democratie op te dringen. Maar de Afrikaan is niet opgewassen tegen zijn omge ving. Zijn christelijk geloof, opge daan in de democratische Engel se maatschappij, wordt verdron gen door het stamgeloof in gees ten en bezweringen. Hij valt te rug in de primitieve levensstaat en geleidelijk aan voltrekt zich de verwijdering tussen blank en zwart, die het in Europa zo goed met elkaar konden vinden. De tocht resulteert in de ondergang van de Afrikaan, als deze Hoor zijn «ergeloof wordt overweldigd Stacey doet slechts zijn verhaal „Overigens is in het afgelopen jaar op menig gebied onzekerheid weggenomen, en is „een stukje blauwe hemel'" zichtbaar gewor- Tragisch optimisme Dc reis naar Matecumba, door Robert Lewis Taylor. Vertaling Jaap van de Merwc. Illustraties Joseph Papin. Uitgever N.V. Kon. Uitgeverij J. J. Tijl, Zwolle. Het verrukkelijke avonturenver haal is nog lang niet dood. Dat bewijst de Amerikaanse schrijver R. L. Taylor met zijn „Reis naar Matecumba". De meermalen adembenemende gebeurtenissen spelen zich af langs de boorden van de Mississippi, het land van Huckleberry Finn. Tennessee Wil liams en De Showboat. Van alle drie heeft dit boek wat meege kregen: van de eerste omdat Taylor een dertienjarige jongen het verhaal laat vertellen, van de tweede omdat heel de chaotische samenleving van Down South vlak na de Amerikaanse burger oorlog geportretteerd wordt en van de derde, omdat ondanks al les het geheel toch getoonzet is op de vrolijke klanken van de Dixieland. Matecumba is een van de Key- eilanden ten Zuiden van Florida, waarheen de verteller met zijn Oom Jim op vlucht is voor de Ku Klux Klan. die juist zo om streeks 1863 met zijn schandalige praktijken begon. Op hun tocht daarheen krijgen zij gezelschap van dr. Snodgrass met zijn doch ter Millie en een gevluchte jon- fedame van een aristocratische uidelijke familie, miss Lauriet- te. De tegenslagen zijn vele. maar alles komt goed op zijn pootjes terecht. Een levendig, humoristisch en avontuurlijk boek, dat de liefheb bers van het genre vele uren van probleemloos leesgenot zal ver schaffen. De nachtegaal door Agnes Sligh Turnbull. Uitgave A, W. Sljthoff. Lelden. iskenbaar tragisch! Sinds 1929 waren alle jaarover zichten en toekomstbespiegelin gen somber geweest. „De moed niet verliezen!" was steeds weer het parool bij de jaarwisseling. Voor het eerst waren thans de beschouwingen, bij de jaarwisse ling 1936-1937, optimistischer. Wel had de Europese vredeswil zware morele verliezen geleden: Abessinië was door Italië be zet: Hitler was Rijnland binnen gemarcheerd: in Spanje woedde een vreselijke burgeroorlog. En toch had men hoop dat de vrede te redden was, en het zag er naar nit dat de economische situatie zich verbeterde. Ook in Nederland heerste enig PDe depreciatie van de gulden was opgedrongen, maar dat een Kabinet dat principieel zich tegen devaluatie had verzet, deze ope ratie had volbracht bewees dat het Kabinet Colijn oog had voor de werkelijkheid. Het gaf daarbij ontspanning dat de scheidslijn tussen devaluïsten en anti-deva- luïsten, die dwars door alle par tijen en bevolkingslagen heenliep, althans in zijn actuele vorm ver dwenen was Daarbij voegde zich dc nationa le blijdschap over het huwelijk van Prinses Juliana, die mede de band tussen Vorstenhuis en Volk verstevigde. Steeds meer bleek dat begrippen als Koning- hap, nationale vlag en het Wll- rderbig o dc nachtegaal verborgen. ziedaar de drie gegevens die dit boek tot een kostelijk geheel maakten. Men moet zich kunnen verplaat sen in de situatie zoals deze rond de eeuwwisseling was. en het zal de lezer (es) niet moeilijk vallen, want dit boek boeit van begin tot eind. Men beleeft mee de pick nicks in de bossen, de ritten in wagens waarvoor paarden zijn ge spannen (auto's zijn nog novitei ten) ~s" Ook de enigszins revolutionaire denkbeelden van Violet Carpen ter, de hoofdpersoon, worden uit stekend beschreven. Zij woont sa men met haar huishoudster in het ouderlijke, zeer oude huis. Om dit huis wat te laten restaureren, waarvoor nogal wat geld nodig is, besluiten Violet en Katie, de huis houdster. „nachtlogies aan door- trekkenden" te verschaffen h rai- son van een dollar per nacht. Stelt u zich voor. in dit tijdperk en in dit dorp! De liefde speelt in dit boek ook haar rol: de avan ces van Henry Martin worden ge negeerd en ten slotte zijn huwe lijksaanzoek geweigerd. Katie is het wat dit betreft in 't geheel niet eens met haar meesteres. Wie de uiteindelijke „gelukkige is en wat dit alles met het mu ziekdoosje te maken heeft zullen we u niet verklappen. Dat zult u wel begrijpen als u het boek ge lezen heeft. trderlng ont vingen ook in de kring Sociaal Democratische Arbeiders partij. Dit betekende dat een kwart van het volk zich weer ging voegen naar het nationale Maar desondanks. niettegen staande de hoop op economische opleving, en niettegenstaande de dagelijkse pogingen van vele goedwillende staatslieden. bete kende de jaarwisseling 1936-1937 gécn keer ten goede voor de we reld. maar was deze een stadium op de weg die verder leidde naar oorlog en naar de ondergang van terwijl Europa worstelde om levensverbetering en vrede, be reidde Hitier zich in het door zichzelf geïsoleerde Duitsland voor op een nieuwe oorlog. Als ieder jaar werd ook bij de jaarwisseling 1936-1937 in Neder land de „Ghysbrecht van Aem- stel" gespeeld, ditmaal met Char lotte Kohier in de Badelochrol en Albert van DalSum als Ghys- brechtfiguur. Daarbij weerklonk ook dat jaar de rei van Vondel, waarin over Herodes wordt gesproken, die de aanslag voorbereidt.... Zo stond het vijfentwintig jaar geleden ook in Europa. Terwijl dc wereld hoopte op vrede, liet één land, onder leiding van één persoon, niet na de weg te banen voor een totale oorlog, terwijl de wereld met Vondel bad: Laet den tyran zijn aenslagh Die den onnooslen lacgen leit". Is er na vijfentwintig jaren véél Europa In de branding r in deze roman en geeft geen oor- deel over de gebeurtenissen daar in. Daarom krijgt men geen ant woord op de vraag of blank en zwart wel ooit kunnen samen- gaan, waar hun gedachtenwereld zo verschilt. Hij laat ook de vraag achter of het wel juist is de Afrikaan uit zijn oergeloof te halen en hem op Europees ni veau te civiliseren. Die vraag is voor wie uitgaat van de christe lijke opdracht tot verkondiging van het Evangelie, niet moeilijk te beantwoorden Of die verkondi ging gepaard moet gaan met ci vilisatie op Europees niveau, is «en andere zaak, waarover men kan discussiëren. Hoewel Stacey dus geen stand punt inneemt, maar slechts ver slag doet. stelt hij toch op indrin gende wijze een zaak aan de or de. die grote belangstelling ver- dient. Helaas heeft hij de filoso fieën van zijn figuren wel erg breed uitgesponnen. Daardoor kon hij weliswaar diepgaand op de verhouding tussen blank en zwart ingaan, maar rekte hij zijn ver haal te veel. Een iets bondiger verteltrant, zou een vlottere ro- man hebben opgeleverd. Weer een Inside-book van John F. Gunther, waarvan nu de Ne derlandse vertaling is verschenen. We hadden uit de New York He rald Tribune al kennis genomen van een grote serie artikelen van de hand van Gunther, blijkbaar geput uit hetzelfde materiaal, waaruit „Europa in de branding nü" werd samengesteld. Het boek bestaat (zoals altijd bij Gunther) uit een serie levendige actuele reportages, die men er vaart als moment-opnamen van het Europa van heden. Als zoda nig heeft het nieuwe boek van Gunther wel waarde, al moet ge zegd worden, dat het bepaald min der indrukwekkend is dan zijn in de dertiger jaren verschenen In side Europe. Deels is dit een ge volg van het feit, dat anders dan voor de tweede wereldoorlog over het algemeen veel meer aandacht wordt besteed, aan wat er in de landen van Europa leeft' en boeken als die van John Gun ther niet meer onthullend kunnen zijn. Maar ook het feit, dat het oude Europa niet langer een be heersende factor in de wereld is, speelt hier een rol. Het dramati sche effect dat Inside Europe zo aantrekkelijk maakte, mist men in het nieuwe boek van Gunther. Niettemin behandelt hij op in dringende wijze de Europese pro blemen en is het de moeite waard, van zijn visie hierop kennis te Het brood In de Nederlandse voeding, rapport van de Ned. ver. van Meelfabrikanten. Uit gave Martinus Nijhoff Den Haag. Thans is in boekvorm het rap port verschenen, dat een com missie van voedseldeskundigen heeft uitgebracht over de samen stelling en de voedingswaarde van tarwe, meel en brood. De studie is verricht in opdracht van de Ned. Vereniging van Meelfabrikanten en stond onder leiding van ir. F. K. T. Beukema tot Water. De commissie kreeg bij haar werk de hulp van het Instituut voor graan, meel en brood T.N.O. Over de conclusies van het onderzoek deden wij reeds in oktober verslag. Het rapport bevat niet alleen de uit komsten van het onderzoek cn de daaraan verbonden conclusies, maar geeft ook commentaren en biedt de lezer overzichtelijke ta bellen en grafieken, waarin de uitkomsten zijn verwerkt. Voorts is de inhoud in het kort ln ande re talen weergegeven en is een uitgebreide literatuurlijst opgeno men. De voorzitter van dc ver eniging. de heer H. J. de Koster, schreef een voorwoord. „Individuele Reclame". Uitga- ve N.V. Uitgeverij „Mailing", Rotterdam. Een nieuw reclamemaandblad dat alleen die reclame behandelt waaraan ieder denkt bij het woord postreclame, ook al ge schiedt de bezorging niet steeds door de P.T.T. Wie met deze reclame te maken heeft vindt leerzame en interessante stof in dit tijdschrift: hoe het wel en niet moet, hoe 's werelds grootste postorderzaken werken, nieuwe technieken voor deze Pijlen en fluiten, door Herbert Kaufmann. Uitgave West-Fries land, Hoorn. Herbert Kaufmann belicht in deze boeiende roman op bewogen wijze iets van het menselijk as pect van de politieke veranderin gen in Afrika. Zijn boek, dat uit het Duits vertaald is door A. J. Richel, geeft een beeld van de zich langzaam naar een climax bewegende wijzigingen in het le venspatroon van een bergvolk in West-Afrika, de Moffoe's, dat, hoe primitief en gevangen in oude tra dities het ook nog is, meegesleept wordt over een weg, die het nau welijks kan zien. Het simpele we dervaren van enkele Moffoe's. in het bijzonder van het meisje Mé- chédéké en de jongeman Mineng, heeft de schrijver geprojekteerd tegen de achtergrond van het ontwakende zelfbewustzijn van de Afrikaanse volken, zo, dat men diep getroffen wordt door de te genstelling tussen de- broosheid van dat ongecompliceerde leven en de onstuimige kracht van ge bundelde vrijheidsdrang. Duinkerken '40, het wonder, de schande cn dc glorie, door Ri chard Collier. Uitgave West- Friesland, Hoorn. Duinkerken is een begrip ge worden in de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog. De evacua tie van de driehonderdduizend door de Wehrmacht naar de Ka- naalkust opgejaagde Engelse troe pen wordt vergeleken met het treffendste voorbeeld van improvi satie onder de allermoeilijkste omstandigheden. Richard Collier heeft een repor tage geschreven over „het won der. de schande en de glorie van Dunikerken". Het is niet zijn ver haal over de evacuatie, maar dat van officieren en soldaten, die de vlucht naar de smalle strook strand en de overtocht naar En geland hebben meegemaakt. Men moet waardering hebben voor de enorme voorbereiding, die de schrijver heeft verricht. Collier heeft echter zoveel gege vens (verkregen bij interviews met militairen, die in Duinkerken zijn geweest), dat n_ len de draad kwijtraakt. Annelles dc Lange door Jo van Dorp-Ypma. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. Het tweede boek over Annelies de Lange (het eerste over haar meisjesjaren heette „Het begon met een soldaat") heeft als on dertitel „Bon Noël". Voor Annelies wordt het onge twijfeld een „goed Kerstfeest", wanneer de lange, blonde Fries zo maar onverwacht uit Frank rijk overkomt. Maar dat is pas op de een-na-laatste bladzijde van het boek, want veel horen of le zen we niet van het verlangen van Annelies naar deze Fries. De oplossing van Johan, om Annelies na haar inzinking op de plaatselijke kleuterschool over te plaatsen naar de kleuterschool op het dorp, waar zijn ouders wo nen, is wel wat gezocht. Maar Annelies knapt in dit dorp weer helemaal op; ze wordt weer de oude en komt zelfs op het idee leidster te worden van de kwij nende padvinderij. We vragen ons af of het er in dit boek allemaal niet net iets té dik opligt: de starre houding van Johan, de plotseling enthousiaste Annelies en de geforceerde oplossing aan het eind van het boek, Kansas-Kidd cn dc zanger van het Duivelskopgebergle, door J. Blinxma. Kansas-KIdd- recks. Uitgave Holland, Am sterdam. Over rassendiscriminatie is al veel geschreven. In dit boek, dat een conflict tussen indianen en blanken beschrijft, laat de au teur uitkomen dat de blanke aller minst superieur behoeft te zijn. Een heerszuchtig krijger sprak een vloek uit over zijn eigen in dianenstam. Eens zou zijn geest terugkeren uit het dodenrijk om de krijgszang te zingen, die het teken zou zijn van de ondergang van de Nahito's. Eeuwen later hoort de medicijnman van de stam het lied weerklinken en de stam gaat dan rituele offers bren- Kansas-Kidd, de ex-cowboy die verslaggever werd in New York, hoort daarvan. Hij gaat op onder zoek uit cn maakt de blanke boe ven, die de „stem van de geest" laten klinken, onschadelijk. De drie elementen „cowboy, in dianen en detective" maken, met de eenvoudige taal en de span ning, het boek uitermate geschikt voor jongens. Onze lezers zullen zich zoni twijfel de naam van deze joi schrijver herinneren. Niet mini dan drie van zijn romans - v, onder het over de gehele wj beroemd geworden boek De nonnen van Navarone - zijn onze bladen als feuilleton ge; bliceerd. In zijn jongste we dat de mysterieuze titel dra X-13 bevestigt hij weer zijn ki vakmanschap. Het is het verh seconde zijn vrouw en zijn zi verloor, gevallen door naarshand. en niet rust hij de daders te pakken hei De boeiende schrijftrant en onverwachte wendingen mal X-13 tot een van de meest sp nende romans die wij i: tijd hebben gelezen. Spaar dc spotvogels, d Harper Lee. Vertaling Hi Edinga. Uitgave De Fontt Utrecht. Met zijn eerste roman heeft schrijver Harper Lee. die ii zuiden van de Ver. Staten w een opmerkelijke bijdrage ge verd in de strijd tegen de - sendiscriminatie. Op zeer spronkelijke wijze benadert dit probleem door de ogen oren van een klein meisje, da dit boek aan het woord is en dergaat wat het zeggen wil haar vader, een algemeen ge; en beroemd advocaat, bijna gronde gaat aan de omstaix heid dat hij een onschuldige ger moet (en ook van harte verdedigen tegen de taaie m; voor wie de neger geen mem Het verhaal is van een subt vaagheid, bijna aanduiding leen. hetgeen niettemin een s van heel bijzondere tederh schept. Het is een boek dat lezer inspint in de onwerkel heid van het toch avontuur kinderleven waarin nog niets normale proportie is gekomen waarin de vaderfiguur hét gr lichtende middelpunt is, zon dat er van enige sentimental! sprake is. Een boek, dat nergens fel noch moraliseert, maar he' weten wakker maakt, juist o het geen omlijnd oordeel spreekt. Dit is het werk var bewogen mens en "die bewog heid deelt zich onweerhoudb mede aan ieder, die het le< Vooral ook, omdat het zo end is en men het slechts uit handen legt. Het Licht op de Piazza, d Elizabeth Spencer. Uitgave V. Koninklijke Uitgeverij J. Tijl, Zwolle. Elizabeth Spencer i Ai „Het licht De ondergang van de Dako ta's. door Rudolf Daiimann. Vertaling Ir. P. Teldcr. Uit gave H. ten Brink, Amster- Een historische roman, waarin de heroïsche strijd wordt be schreven die de Indianen nog geen honderd jaar geleden in West-Amerika tegen de blanken hebben moeten voeren voor lijfs behoud. Het is bepaald geen wild west-roman zoals we in onze jeugd hebben gelezen, maar veel eer een bijna 500 bladzijden be slaande epos. De Duitse schrijver Rudolf Daumann brengt in dit boek feiten aan het licht, die voor velen onbekend zijn. De wreedheden die door de op goud Deluste avonturiers zijn begaan tegenover de Indianen doen een ieder huiveren. Ongetwijfeld een knap stuk do cumentatie, hoewel in het begin de lange cn ingewikkelde ge sprekken saaie passages zijn. De vertaling vinden we op alle plaat sen niet even gelukkig. Kinderen cn Minnaars, door Willy Corsari. Uitgave H. P. Leopold, Den Haag. Willy Corsari is een vlot schrijf ster, ook als zij over een zo ern stig onderwerp schrijft als „Kin deren en Minnaars", waarin zij de afschuwelijke gevolgen tekent van ontwrichte huwelijken speci aal vooi de kinderen. Men kan zich terecht afvragen of er over zo'n onderwerp wel „vlot" ge schreven mag worden, maar kan in dit gev-l er dan terstond op wijzen, dat Willy Corsari terdege de ernst van het onderwerp be- grijpt, zodat dit toch een waarde volle roman is geworden. Indien de ouders maar iets be seften van wat zij hun kinderen aandoen met hun luchthartige es capades en echtscheidingen, wel licht dat dan velen zich lieten weerhouden. In ieder geval is het foed aan dit getuigenis van Wil- y Corsari aandacht te schenken. rikaanse schrijfster, die door de New York Times review als een van de drie be debutanten van dat jaar geko werd. Zij ging in 1953 met Guggenheimbeurs voor twee j naar Italië en een van de boel die zij naar aanleiding verblijf schreef, de piazza". Zij vertelt daarin van een i rikaanse dame, die met dochter op reis in Italië is e Florence kennis maakt me/ jonge Italiaan. Tussen de dich< en deze Italiaan ontwikkelt z een romance, die op een huwe uitloopt. Maar de dochter is. d een ongeluk, in haar geesteli ontwikkeling niet ouder dan kind van ongeveer 12 jaar gel ven en de moeder heeft dan wel gewetensbezwaren om stemming tot het huwelijk te ven. Maar haar innigste wens dat het kind eens een noriT leven zal leiden, en deze w blijkt sterkeF dan de realiteit, werkt mee aan de totstandkon van het huwelijk, hetgeen s< heel vermakelijke momenten levert als de Italiaanse familie dc proppen komt. En zij geert de gehele huwelijksvolti king zo handig, dat haar r. niet kan ingrijpen en Elizabeth Spencer behan dit verhaal met fijne toets en tekent de personen scherp, een lichte toets van humor, achtergrond blijft overigens bitter van smaak. Immers boekje geeft eigenlijk maar droeve kijk op de morele ver woordelijkheid van de ene rr tegenover de andere. En wat van het kind terecht zal kor in een land als Italië, waar met de huwelijkstrouw niet nauw genomen wordt? Nachtvogels (serie Wonde van dc natuur). Tekst E. B ger en P. Faucher, Foto's I J. Hosking en anderen. Uil ve Contact, Amsterdam. Dit is een prachtig werkje. 91 bladzijden, waarbij de fo die bijzonder scherp en duide zijn. wel de meeste ruimte i men. opvallend is daartussen afbeelding van een Griekse m waarop een steenuil staat a beeld. Wie 's nachts wel eens eigenaardige geluid van het sti uiltje heeft gehoord, of een onhoorbaar naderbij heeft komen, zal de geheimzinnige koring van deze dieren on gaan. De oude griezelverhj over uilen worden gauw verf wanneer men bij het genot de platen de bijzonderheden le Al gauw merkt men dan dat uil noch schadelijk noch gri lig is. ipaar een bijzonder ni dier. Het boek besluit ook met verklaring, dat wie belangstel heeft voor uilen, niet bang hoeft te zijn voor de opbre: van moestuin en akker. Afg kend wordt ook met de men dat de uil alleen 's nachts scb Anna van Oranje dooi Rnmbach. Uitgave Koninkl Uitgeverij Erven J. J. Tijl Zwolle. Een historische roman over leven van Anna van Saksen, tweede vrouw van Prins Wii van Oranje, moeder van P Maurits. Een ongelukkig le< deels door de omstandight (Prins Willem is in die jfren r en zwervend), deels door de volwassenheid en ongedurig! van de jonge vrouw zelf. haakt naar geld, vrolijkheid pronk en ziet daardoor niet zij wel bezit: man en kinde Hoe mild de schrijver haar tekent, een sympatieke fig wordt deze prinses van Or beslist niet. Het is echter een leszins lezenswaardig bock ger den, dat een goede tekening een gedeelte onzer vaderlan geschiedenis geeft, dat velen bekend zal zijn. Het werd uit het Duits vert door A. C. Visser.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 18