1961«/aar van groeiende Christelijke saamhorigheid VERPLEGER BOUWDE ZIEKENHUIS Beeldhouw/er - Tekenleraar GEESTELIJK LEVEN. KERK LEERDE WEER WACHTEN OP EEN WONDER ib in rimooe van Rhocl es ia ZONDAGSBLAD OLDEJAARSBIJLAGE 1961 Dr. Martin Me- i de W ereldraad Oost en West. Het is dit jaar gebeurd. Een hervormde predikant preekte in een gereformeerde kerkdienst. Toen op die historische augustuszondag de gereformeerde voorganger door een misverstand niet aanwezig kon zijn in de dienst die hij in Wassenaar moest leiden, namen de gerefor meerde ouderlingen het aanbod van ds. J. T. Wiersma, de hervormde predikant aan, om dan maar de dienst te leiden. En geen van de aanwezigen stond op en liep de kerk uit. En geen gemeentelid klaagde naderhand bij de kerkeraad dat er iets ongereformeerds was geschied. En zover wij na konden gaan was ook niemand van de aanwezigen van mening dat de preek niet gereformeerd was. Men was er eigenlijk niet eens al te verbaasd over. „Dit had al lang eerder moeten kunnen gebeuren," was de opinie van velen. Toch schreef nog maar zeven Jaar geleden de gereformeerde hoogleraar, prof. dT. J. Ridder bos: Wanneer een gereformeer de kerkeraad door een hervorm de predikant het Woord laat be dienen... dan heeft men... zich met de Ned. Herv. Kerk verbon den op een wijze, die naar onze mening niet is te verdedigen. We kunnen ons over alles wat in de Hervormde Kerk er op gericht is om de naam van Christus groot te maken van harte verheugen: maar wij mogen het diepgaand verschil, dat er tussen de Gere- formeerde Kerken en de Her vormde Kerk ook na haar re organisatie bestaat, niet uit het oog verliezen... wij moeten de kerkelijke grenzen niet laten ver flauwen. doch het atandpunt dat onze kerken in gehoorzaamheid aan Gods Woord hebben ingeno men ten volle handhaven." Natuurlijk. ..Wassenaar" was een wttte raaf ln de Nederlandse kerkgeschiedenis, maar voor ve len toch een klein kerkelijk Alk maar" waar de „victorie van de hereniging" begint. Want „Wasse naar" stond niet helemaal alleen. Op 24 april schreven achttien Credlkanten uit deze beide ker en dat „de gescheidenheid van de Hervormde Kerk en de Gere formeerd© Kerken niet langer ge duid mag worden". En nog juist voor het scheiden van de Jaar markt verscheen een boekje „Van kerken tot kerk", waarin zij sa men de mogelijkheid van hereni ging bespreken. Het la een bij drage aan en tevens een voorbe reiding van een groot congres dat op zaterdag 28 mei van het vol gend Jaar zal worden belegd In de Domkerk van Utrecht. Door do deur van gescheiden heid rijn leden van deze beide Nederlandse kerken een gesprek begonnen dat niet van te voren zinloos lijkt te zijn. De grote ver rassing van het jaar in dit op zicht was misschien wel de hou ding van de gereformeerde syno de van Apeldoorn, die gevraagd was zich over dit contact van de ..achttien" uit te spreken. ,,Het kan in het algemeen niet wor den afgekeurd, maar het moet veeleer worden toegejuicht wan neer ook buiten de kerkelijke ver gaderingen leden van onderschei dene kerken zich bezinnen op en inspannen voor grotere kerkelijke eenheid", is de officiële uitspraak van deze synode die toch ook wel wat bedenkingen had. De gere formeerde predikanten en leden werd echter niet verboden het ge sprek voort te zetten: hen werd alleen gevraagd toch ernstig re kening te houden met het feit „dat het bepalen van het beleid ten aanzien van de kerkelijke eenheid en van de bevordering daarvan toekomt aan de kerkelij ke vergaderingen". Er zijn afwijzende reacties ge weest in de kerkelijke bladen van de laatste maanden, maar het is ook duidelijk dat de grote meer derheid van zowel gereformeer den als hervormden helemaal geen bezwaren heeft tegen dit ge sprek van de „achttien" en het zelfs toejuicht. Dat alles wil niet zeggen dat het wonder van de hereniging nu ook in het zicht is gekomen. Het nachtslot van de deur tussen de beide kerken is wel piepend en knarsend open gegaan maar dat was nu. in dit jaar 1961. moge lijk. omdat een andere deur schijnbaar voor goed m het slot werd geworpen. Vele gerefor meerden die zich nu. al of niet blij, wenden tot de hervormden, stonden een jaar geleden met de zelfde verwachting op het gelaat gekeerd naar hun naaste broe ders. de ..vrijgemaakten". Het stootblok van de zogenaamde „Vervangingsfbrmule" was uit de zich omgedraaid en gezien dat daar een andere deur was naar de Hervormde Kerk en zo heb ben velen, die het al lang in deze richting zochten plotseling een enorme versterking gekregen. Ve len ontdekten wat prof. dr. Her man Ridderbos uitsprak in een forum in onze krant: „Laat ik u zeggen dat kanselruil hier en daar helemaal geen grote moei lijkheden zal opleveren.... er zijn twee grote delen in beide kerken die elkaar overlappen; daar kun nen we deze dingen doen." Maar bezonnen als hij is, waar- schuwde hij tegelijkertijd: ..Maar wat zal dit nu betekenen in het grote geheel? De randen onder schat ze niet worden moeilijk." Zo is heel realistisch, maar in de verwachting van een wonder, een gesprek begonnen tussen her vormden en gereformeerden, om dat men besef heeft gekregen van een groeiende christelijke saam- Ds. i. T. W iersmaeerste hervormde predikant op een gereformeerde kansel. weg geruimd. Toen was de grote vraag of deze gereformeerden de ..synodale" broederhand zouden willen grijpen. De synode van Assen weigerde echter ieder con tact. Zij wilde niet praten over wat gescheiden houdt. De grote uitroep was: ..De vrijmaking is meer dan een familieruzie" en ds. E. T. van den Born zei zelfs: ..Ziet men dan niet. dat de synodes der gebonden kerken sinds 1944 wel zeggen het Woord lief te heb ben. maar dat zij er niet naar handelen in hun vergaderingen? Het is één grote knoeipartij met het Woord des Heren." Juist deze woorden hebben ve len wakker geschud, die droom den van de eenheid van de gere formeerde gezindte. Wat onthutst en zeker teleurgesteld hebben zij Hel daghei in het Oosten Maar de wereld is groter dan Nederland en de kerk groter dan de Nederlandse. En in die wereld' Is meer geconfereerd dan ln mis-; schien enig ander jaar. In Praag spraken de kerken over de vre de. In Berlijn ontmoetten duizen den elkaar op een kerkedag die door de politiek niet bedorven kon worden. In Rhodos bezonnen de Oosters-Orthodoxe Kerken zich op hun oecumenische roeping. In New Delhi spraken kerken over zijn. Zo kwamen dit jaar kerken bij een. die door meer gescheiden zijn dan door dogmatische inzich ten en gevoelsmatige verschillen. Want lang niet altijd scheidt al leen de theologie. Vaak is de po litiek een veel groter struikel blok. Het was dan ook een histo risch moment toen in New Delhi met een overweldigende meer derheid de Russische Orthodoxe Kerk als lid van de Wereldraad werd toegelaten. De meningen lopen uiteen over de betekenis van deze beslissing. Sommigen zijn nog altijd van oordeel dat met de Russen ook de Russische politiek zijn intrede gedaan heeft in de Wereldraad van Kerken en dat deze kerkelij ke leiders alleen maar gezien moeten worden als spreekbuizen van het Kremlin. Anderen daar entegen menen dat er een gat ge stoten is in het IJzeren Gordijn en dat dit nieuwe contact veel ijzig wantrouwen kan doen weg smelten. Opvallend was het gedrag van deze Russen. Niemand kan hen dit jaar verwijten dat zij gepro beerd hebben als handlangers van Chroesjtsjef op te treden. Voor de conferentie van New Del hi kwamen eerst de Oosters-Or thodoxe Kerken op het eiland Rhodos bijeen. Voor het eerst sinds 1930 waren alle zelfstandi ge kerken vertegenwoordigd. De ze conferentie was belangrijk, omdat zij een pro-synode voorbe reidde, die op haar beurt een oosterse synode vergelijkbaar met het rooms-katholieke ccncilie moet organiseren. Naderhand wezen kranten als Le Monde en The Times er op dat de Russi sche delegatie zich zo gematigd had gedragen. Slechts het punt „bestrijding van het atheïsme" werd van de voorgestelde agenda Athenagoras l, patriarch t an Grieken land, (rechts op deze fotoin een ontmoeting met de Amerikaanse aartsbisschop tan Boston, Kichurd J. Cashing. DIEKERHOF LEERDE ZIJN GELOOF UITZINGEN ZINGT MET LEERLINGEN SPIRITUALS (Van een onxer medewerksters) Het is merkwaardig dat nu pas in grote kring de ogen open gaan voor Albert Diekerhof, de man die al veertien jaar lang als een ..prediker" met sijn negro-spirituals rondtrekt Al veertien jaar zingt de Arnhem se beeldhouwer zijn eenvoudige geloofsbelijdenis in d» woorden die door negers ter ere Gods tot verzen zijn gedicht. In do adventstijd heeft hij in twee we ken acht concerten gegeven. Hij kent ruim drie- tot vierhon derd spirituals en hij zingt ze in kerken en militaire tehuizen, voor scholieren en voor ouderen. Dit jaar besteedde het IKOR voor de eerste maal een radio uitzending aan hem. waarin hij alleen optrad, en ook met zijn koor van leerlingen van het Arnhems Christelijk Lyceum, waar hij les geeft Grammofoon- platenverzamelaars zullen spoe dig de kans krijgen zijn mach tige, donkere stem in huis te halen. Albert Diekerhof heeft deze een voudige liederen aangegrepen ora een boodschap uit te dragen die zwaar geladen is van geloofs kracht. Hij spreekt niet van dog ma's. hij blijft af van geloofs- theorieën en niemand twijfelt aan zijn zingende woord. Hij probeert zijn gehoor altijd weer iets over te dragen van de religieuze in borst van de neger. Dat doet hij in de uitleg die hij van iedere spiritual vóór het zingen ervan geeft, en dat probeert hij tijdens het zingen van het lied. met een zware Engelse tongval. Hij zegt erbij: ..Bedenk dat ik geen neger ben. dat ik niet imiteer Ik kan -en spiritual niet brengen zoals een neger dat doet Waarom ik zing? Omdat ik hun liederen mooi vind. omdat ze zo eenvoudig en zo eerlijk zijn." Omdat ze zo eenvoudig cn zo erlijk zijn... Wie zal met distan tie luisteren naar het oude lied Gimme that ol'time religion*.", da', in zijn vertaling luidt: Geef mij 't geloof van vroeger tijden. Dat is goed genoeg voor mij. 't Was goed genoeg voor de kin- d'ren der Hebreeén. En 't is goed genoeg voor mij. 't Is goed genoeg als de wereld tekenles aan het Christelijk Ly ceum in zijn woonplaats. Hij s daar een vermaard pedagoog. En de leerlingen, van 12 tot 18 jaar. lopen met hem weg omdat ze ;n deze leraar geloven. Diekerhof geeft zijn koorleden geen zangles; een repetitor leert hun de liederen, Diekerhof zingt ze met het koor. Diekerhof zingt niet om de mer- :en bezig te houden, hij ziet ze missch.en niet eens. Hij zingt niet met verrukking, maar met overgave, in een pogen zijn ge loof uit te zeggen en verstaanbaar te maken. Men mag er blij om zijn dat zijn stem binnenkort in een grani- mo'onnplaat wordt gevaj. In juni van dit jaar is Diekerhof voor op namen naar Hilversum gereisd, maar op de terugweg kreeg hij een verkeersongeluk en moest en kele maanden strenge rust hou den. waardoor stagnatie in de produktle Is gekomen. Maar zijn platen zullen uitkomen. voor de pro-synode op instigatie van de Russen af gewerd, terwijl op hun aandrang besloten werd om wel te spreken over het on derwerp: „Toepassing van de christelijke ideeën over de vre de". Even gematigd waren de Rus sen in New Delhi tijdens de der de assemblee van de Wereldraad van Kerken. Zij hebben de con ferentie eigenlijk geen enkele moeilijkheid, noch op theologisch, noch op politiek terrein, in de weg gelegd. Zij hebben niet ge streefd naar een overmatige in vloed in sommige belangrijke commissies. En terwijl zij een jaar geleden bij monde van aartsbisschop Johannes Wendland weigerden om te onderschrijven dat een algemene ontwapening onder internationale controle zou moeten plaatsvinden, publiceer den zij nu een uitspraak van pa triarch Alexei zelf dat internatio nale en effectieve controle nood zakelijk is. De rustige houding van de Rus sen heeft het wantrouwen bij ve le westelijke kerkelijke leiders niet weggenomen. Maar meer dan ooit brak in dit afgelopen jaar bij hen het besef baan, dat er een ontmoeting moet zijn. een gesprek als enige mogelijkheid om het ingewortelde wederzijdse wantrouwen te doorbreken. Zo overwon het besef van christelij ke saamhorigheid politieke voor oordelen. Orthodoxe openheid Maar niet alleen dc deur van de Nieuwe Kerk in Amsterdam (beroemd door de „pancclzage- rij") die hervormden van gere formeerden scheidt, en het IJze ren Gordijn tussen Oost en West zijn in het geding geweest dit jaar. Dat geldt ook van de aller oudste kerkelijke muur. die in de geschiedenis is opgetrokken. Of eigenlijk de twee oudste muren, namelijk van Chalcedon en de muur van het grote schisma tus sen de oosterse en westerse kerk van de elfde eeuw. De Orthodoxe Kerken hebben op Rhodos Az handen uitgestrekt naar kerken die reeds in het jaar 451, na het concilie van Chalcedon, zich van de anderen afscheidden, omdat zij leer en dat Christus niet twee naturen, maar slechts écn natuur bezit. Het zijn de Coptische Ker ken van Egypte en Ethiopië, de Armeense Kerk en de Jacobieten van Syrië en India. In Rhodos werd reeds uitgesproken dat de Oosters-Orthodoxe Kerken „de eenheid willen herstellen met de ze niet-Chalcedonische kerken". Maar er kwam meer nieuws uit deze voor ons westerlingen toch altijd wat vreemde wereld. De meest verbazingwekkende uit spraak van dit jaar is afkomstig van de oecumenische patriarch van Constantinopcl, het geestelijk hoofd van alle Orthodoxe Kerken. Athenagoras zei: „Paus Johan nes en ik zijn het volkomen met elkaar eens Dc moeilijkheden itussen de kerken» worden alleen door de theologen gemaakt." Toch heeft deze uitsp-aak niet verhinderd dat een orthodoxe geestelijke de weg naar de ker kelijke eenheid in New Delhi zwaar geblokkeerd heeft door te zerklaren dat er alleen eenheid mogelijk is als de kerken van het westen zich verenigen met de Oosterse Kerken. Hij zei het bij na nog krasser dan wij gewend zijn van rooms-katholieke zijde. Zo onthulde zich een diepgaande „schizofrenie" in deze Oosters- Orthodoxe Kerken, die ernstig en welgemeend de eenheid met de kerken van het westen zoeken over het theologisch schisma van de elfde eeuw heen. terwijl zij zich toch niet los kunnen maken hun jarenlange traditionele Zelfs de hoogste kerkelijke muur moest hel dit jaar ontgel den. Voor het eerst in de kerk geschiedenis woonden vijf rooms- katholieke waarnemers de verga deringen van de Wereldraad van Kerken bij en er wordt al druk gesproken over de mogelijkheid dat protestanten zullen worden uitgenodigd om waarnemers te zenden naar liet Tweede Vati caanse Concilie, dat nu werkelijk volg nd jaar gehouden zal wor den volgens de jongste proclama tie van paus Johannes. Als er ergens iets bezig is te veranderen, dan is het wel in de verhouding tussen protestantisme en rooms-katholicisme. Dat werd weer duidelijk met de afgelopen kerstdagen toen overal in het land kerstzangdiensten werden belegd, waaraan gelovigen van beide zijden van het „Purperen gordijn" meewerkten. Voor het eerst werd ook Rotterdam gebon den aan deze „samen"zang-zege- wagen. Voor het eerst werkten ook in de Ahoy'hal de rooms-ka- tholieken mee. zij het. dat de jonge mensen van Youth for Christ zich vrijwillig hadden te ruggetrokken. omdat zij meenden dat de boodschap van het evan gelie zo al te zeer in gevaar kwam. Ook van rooms-katholieke zijde is het enthousiasme no- niet una niem. Herhaaldelijk verschenen in de afgelopen maanden in de kranten berichten over scherpe tegenstellingen in de Rooms Ka- Bezieling AI.BERT DIEKERHOF ...geloof beleden in spirituals iele jonge leraren het Christebjk Lyceum, die m blauw-grijze toga's optreden. Het C.L A.-koor is het enige school- koor in Nederland dat spirituals zingt en ermee op uit trekt Door zijn optreden, voornamelijk in hervormde kerken, is het koor in de oostelijke provincies zeer be kend geworden. De jonge zangers ontlenen hun reputatie echter voi- ledig aan de „leading voice", aan hun leider Albert Diekerhof. Zijn gesteldheid heeft een wisselwer king op het koor: is hij uit zijn dot.i, dan is het koor er ook uit: straalt zijn dominerende persoon lijkheid geloof uit. dan zingt het koor gelovig en kan het zich ho mogeen aan hem overgeven Het past niet, hieraan zangtech- nische maatstaven te toetsen De gesteldheid van de Koorleden hangt af van hun geloofsstem- m;ng. En ontbreekt de persoonlij ke bezieling, wie zal dat mensen kwalijk nemen? De gerichtheid op het Woord bepaalt per spiritual dc kwaliteit van het koorgcluid. Dc muze spreekt in Albert Die kerhof meertalig: hij is ook beeld houwer. Hij heeft onder andere decoratieve bijdragen geleverd aan de interieurrestauratie van de Grote Kerk in Arnhem. In ve le kerken in ons land staan doop vonten die in zijn atelier zijn ge houwen. Hij is een goed beoefe naar van de kerkelijke kunst. De gemeente Arnhem heeft enige ja ren geleden een Jesaja-kop van hem gekocht, waarin hij een deel van zijn hart heeft gelegd. Albert Diekerhof zingt met de vurige bezieling van een evange list En die kracht draagt hij over op het koor. een groep van Vermaard Begin 1%1 schreven we in het Zondagsblad een artikel over de uit Nederland afkom stige medische zendingspionier J. D. van Woerden. dte na drie jaar op een eenzame zencings- post in Zuid-Rhodesia (Afrika) te hebben gewerkt met verlof in or.s land was bij zijn ouders in Zeist. Geld had de heer Van Woerden nodig voor het bouwen van een ziekenhuisje in het in dc rimboe gelegen Mbuma. Dank zij acties op de scholen en door particuliere bijdragen is er inmiddels al 10.000 bijeen gebracht. Zen- dingsverpieger Van Woerden is inmiddels weer terug in Mbu ma, waar hij 1 december in het huwelijk trad met dc uit Schotland afkomstige verpleeg ster Margaret Finlayson en waar hij nu werkt in een echt ziekenhuisje, al zijn de beno digde 30.000 nog niet bijeen. Het echtpaar Van Woerden verwacht echter, dat God de harten en daarmee de beurzen van de mensen in Nederland zal blijven openen en dat ook het ontbrekende geld er zal ko men. Er Is trouwens ook geld nodig voor een aan het zieken huisje te bouwen kinderzaal. De reactie-- op ons vorige arti kel waren bijzonder verblijdend, zo vertelde ons de heer G. H. Mijnders uit LLsse fgiro nummer 47.75 98), die de heer Van Woer den in ons land vertegenwoor- die* Zo bracht een school in Rotterdam 1700 biieen en een school in Waddinxveen f 500 En kele scholen in Zeeland braeh- elkanr 1600 bijeen. Het heer Van Woerden en zijn vrouw in staat stellen hun bijna boven menselijke taak in het nog door medicijnmannen geregeerde don kere Afrika te verrichten. Van kilometers in de omtrek ko men de mensen naar de kleine nederzetting in Mbuma om te worden geopereerd en medicij nen te ontvangen. Iedere gift uit Nederland blijft daarom welkom Vechten Zij moeten daar ook vechten tegen wantrouwen. Speciaal hier om is het huwelijk van het echt paar Van Woerden voltrokken door een zwarte predikant. Lang zaam. heel langzaam begint zen- dingsvcrplegcr Van Woerden met zijn vrouw het vertrouwen van de inheemse bevolking te win- Wic dc heer Van Woerden is"1 Vlak na de Tweede Wereldoorlog werd hij bij de Nederlandse mi litaire stoottroepen gevoegd cn in Engeland kreeg hij een oplei ding Door allerlei omstandighe den bleef hij daar. Hij ging in de verpleging en werkte vijf ja ren in een Londens ziekenhuis. Ondertussen bezocht hij de me dische school. Nadat hij zijn laatste verplegersdiploma had gehaald, werd hij door de geza menlijke protestantse kerken in Engeland uitgezonden naar Mbu ma, waar zijn voorganger na ruim twee jaar zware arbeid van uitputting en zorgen was ge storven. De heer Van Woerden heeft twee inheemse meisjes op geleid tot verpleegster en heeft een mannelijk hulpje, dat ook als tolk fungeert. Door stortingen op het genoemde gironummer en door het kopen van prentbrief kaarten en bouwsteentjes kan men het werk van het echtpaar Van Woerden steunen. Brief In onderstaande brief, die de ze maand bi Holland aankwam eens per maand gaat de heer Van Woerden naar de dlcbtstblj- J. D. VAN VOERDEN ...geloof beleden in verpleging.. zijnde stad, het 200 kilometers verder liggende Bnlawavo om bij dc bank het geld alt Holland te halen en Inkopen te doen voor het ziekenhuis laten we ten slotte de heer Van Woerden zelf ons nieuwe zendingsziekenhuis te schrijven Voor mij op tafel lig gen de rekeningen van het zieken huis en daarnaast de berichten van het ingezamelde geld, door de schooljeugd uit mijn vader land. Met deze brief wil ik u allen, en bijzonder de meisjes en jon gens uit Nederland hartelijk be danken voor jullie spontane hulp. waardoor ik veel rekeningen kan betalen, en mijn financiële zor gen daardoor lichter zijn. Het spijt mij dat ik u niet al len persoonlijk een bedankbrief kan schrijven, maar de tijd ont breekt mij daarvoor. Nachl Door de open ramen hoor ik de geheimzinnige geluiden van dc Afrikaanse nacht. De tempera tuur hier binnen is nu 95 gr. F. en op de dag Is de hitte vaak bijna ondragelijk, 120 gr. F. Blanke mensen kunnen deze hitte niet zo goed verdragen, en het is nodig om van uur tot uur, om kracht cn sterkte te bidden. Dc patiënten en zieke kinderen die in ons ziekenhuisje opgeno men worden, zijn heel dankbaar, het is voor hun een grote veran dering. vanuit hun vuile hutten, nu in een schoon bed te komen. En hier behoeven zc ook geen angst voor de toverdokters te hebben. Wij vertellen de zieke kinderen elke dag uit de Bijbel. tholieke Kerk over het uitnodigen van protestantse waarnemers jm naar het concilie. Er is een t i groep die meent dat men de pro- va testanten niet mag vergeten en®r die in navolging van paus Johan nes meer en meer is gaan spre ken over „onze afgescheiden i broeders"; er een andere groep die nog steeds maar hoopt dat de» n „ketters tot bekering komen". .ek worden, weten we nog niet of den., „afgescheiden broeders" werke-itei lijk welkom zullen zijn. Maar na duidelijk is dat veel meer gelovi gen van beide zijden een open- b heid willen betrachten die tot hu voor kort eigenlijk ongekend was. g In rooms-katholieke kringen k wordt van de protestanten meer hi en meer gezegd dat zij toch wel al! het „fides divina". het goddelijk rui geloof, bezitten, zij het dan m tegenstelling tot de rooms-katho- heken die het „fides catholica", het katholieke geloof, hebben. Vj Paus Johannes is zelfs nog iets ten verder gegaan en heeft gezegd. dat de afgescheiden broeders niet he het integra fides catholica" be-0e zitten (het volledige katholieke geloof), maar wel iets of zelfs*1" veel van dit „katholieke geloof". Qel Duidelijk is dat voor vele ek< rooms-katholieken de ketters al 111 lang geen ketters meer zijn en Kj duidelijk is ook dat vele ^rotes- tanten uitdrukkingen als „ver-Vo vloekte afgoderij van de paapse p1* mis", zoals de cathechismus het'® zegt, wel wat erg hard vinden. lcl Ook al wordt beseft dat de muur nog ontzaggelijk hoog is, dat de standpunten nog onmetelijk ver uit elkaar liggen, toch breekt het!fr besef door dat, zoals de rooms- katholieke bisschoppen het dit jaar uitdrukten, er een „mant- r™ festatie is van groeiende christe-S"' lijkc saamhorigheid". Zij schre-F ven dat naar aanleiding van de' derde assemblee van New Delhi R. van de Wereldraad van Kerken, Jf maar het slaat ook op de verhou-IL ding Rome-Reformatie. VandaarWe dat de paus ook de niet-rooms-i„£ katholieken kan vragen voor het Vaticaanse concilie te bidden.ee' evenals in vele rooms-katholieke«g kerken gebeden is voor New Del- ioo het »rd: zus». Wij bidden of het licht het Evangelie ook in hun harten mag gaan schijnen. Ik hoop. dat de Heere des oog- stes mij moed en kracht en ge loofsvertrouwen wil geven, om met deze zendingsarbeid door te gaan. Wilt u onze arbeid in uw gebeden en liefdegaven blijven Het ls nu nacht, en ik zit in ien. eedenken? Weest Gode aanbevo- Gloren aan de kim °d Saamhorigheid is nog geen een-Ti heid. Maar die grote kerkelijke a eenheid is toch geen 'ata morga-n na meer voor de overgrote meer-P,® derheid der christenen. Ergens tie: aan de kim van de nieuwe m<>r-®r gen h bben zij lets van het eer ste lichten zien gloren. Maar die glans van dc nieuwe morgen vei«Ju leidt de meerderheid van de ge- lovigen niet tot een fundament-'Te; loos oecumenisch idealisme, wantls de meeste protestanten zullen0" kunnen beamen wat een rooms-n„ katholiek in het afgelopen jaarhri heeft geschreven: „De eenheid is' 1 in het volk Gods wel li teken cn werkelijkheid gegeven, maar vol-b, ledig gerealiseerd zal zij pas zijn4nd vanneer Christus wederkom^ en^"1 alles in allen geworden zal zijn." Of. om het met andere woor-t t den tc zeggen: Men begint te be-ïn' seffen dat de kerken zelf nimmer," de echte zichtbare eenheid zullen v kunnen fabriceren. Zij is een,oe wonder van God. Juist daarom'" wil de kerk meer en meer waeh-kui ten op dat wonder. Wachtend op dat wonder treedt de kerk hetflgj nieuwe jaar binnen. Inmiddels be-'t reld om het groeiend besef van!n' saamhorigheid tc uiten door ker-,n\' kelljke contacten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 16