Jliettuie £riïisrl)c (üimronl „Concrete Indonesië van oplossing of Amerika Commentaar Rusland heeft nu een mooiste man .99 ommige rijksdiensten :unnen Den Haag uit Haag Maar Den Haag scheen van niets te weten Gladheid op de weg stagneerde verkeer Luchtbrug over de Waddenzee Elfstedentocht afgelast Scheepsbotsing Moeilijk jaar voor de burgerluchtvaart neem: de tijd om goedkoopte telefoneren VRUDAG 29 DECEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bü contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58935. Tweeënveertigste jaargang no. 12365 CHRISTELIJK-ISATIONAAL DAGBLAD „$tantva*ticl) it qhtbltoea mgn bert ia tegljcospati" DIEREN EN HUN VERZORGERS gelukkig nieuwjaar VLIELAND NIEUWE RIJN 50 Diplomaat in Londen sticht verwarring Commissie-Drees oordeelt ,M de Haagse agglomeratie wat te ontlasten zou het wenselijk en wat meer is mogelijk zijn bepaalde rijksinstellingen uit Haag over te plaatsen. Dat heeft de commissie Spreiding rijks- ellingen in een rapport aan de minister van volkshuisvesting en. wnijverheid meegedeeld. De minister riep in april 1960 deze commissie in het leven en gaf haar op dracht een onderzoek in te stellen naar het belang, dat verplaatsing van een deel van het regeringsapparaat kan hebben, voor de vermindering van ruim telijke problemen in westelijk Neder land en anderzijds voor de ontwikke ling van andere gebieden in ons land. De commissie, dlie onder voorai'tter- sobap sbomd van die mimiister van sbaat, dr. W. Drees, heefit met het uitbrengen van hot nappomt haar werkzaamheden beëindigd. In overeenstemming met haar opdracht is de commissie bij haar aanbeveling uitgegaan van de handha ving van de zetel van de regering in Den Haag. Bepaalde instellingen zouden echter voor overplaatsing in aanmer king komen. Verder geeft het rappor: een uiteenzetting van een aantal alge mene problemen, die bij de overplaat sing onder ogen moeten worden gezien en doet terzake enige suggesties. (Van onze parlementsredactie) TN DEN HAAG is gisteravond nogal wat verwarring ontstaan als gevolg A van een mysterieuze persconferentie, die de Indonesische zaakgelastigde in Londen, dr. Yoessoef Ismail, over de kwestic-Nieuw-Guinca heeft ge houden en waarvoor geen Nederlandse journalisten waren uitgenodigd. Van zijn uitlatingen gaven de internationale persbureaus verschillende lezingen. Volgens een aanvankelijke mededeling van Agence France Presse zou de heer Ismail in de Engelse hoofdstad hebben verklaard, dat in de afgelopen 48 uur concrete (Indonesische?) voorstellen voor een oplossing van het Nieuw-Guinea-geschil naar Den Haag zijn gezonden. Deze voorstellen zouden door de Amerikaanse ambassadeur in Dja karta met president Sukarno zijn be sproken en bovendien de goedkeu ring en steun van de Britse regering hebben. Het welslagen of mislukken ervan zou van grote invloed zijn op leuws in één oogopslag I In politieke kringen in Den Haag wordt aangeno men, dat de Verenigde Staten met steun van En geland een plan aan In donesië en Nederland heb ben voorgelegd, dat voor- het in een open gesprek zonder dat prealabele voorwaarden worden ge- iteld. I President Tsjombe van Ja tanga heeft de Verenig- le Naties ervan beschul- igd, dat zij bezig zijn met le voorbereiding van een lieuw offensief tegen Ka- angi.. Volgens mededelingen de vertegenwoordiger Koeweit bij de Ara bische liga, Hoessein, leeft het sjeikdom niet gevraagd om Britse mili- :aire hulp. Dit zal ook in Ie nabije toekomst niet ebeuren. Veiligheidstroe pen van de liga zullen, amen met de strijdmacht an Koeweit, in staat zijn je onafhankelijkheid te •eschermen. t De Algemene Vergade- ing van de Ver. Naties leeft het internationaal lerechtshof in Den Haag jevraagd een adviserende jitspraak te doen over de traag. of de kosten van Ie VN-operaties in Kon- :o en in het gebied van ïaza (in 1959) moeten vorden omgeslagen over le landen, die lid zijn van le Ver. Naties. i Het bestuur van het 'rins Bernhardfonds heeft net klem bepaalde insinu- ities in Westduitse pu- ilikaties aan het adres an de directeur van het onds afgewezen. De naam an de directeur werd ge- loemd in artikelen over en op het laatste moment rerijdelde zwendelaffaire met Amerikaanse maïs, vaarbij het Prins Bern- lardfonds de schenking 'an een belangrijke gift in iet vooruitzicht werd ge teld. I Nu tengevolge van de jsgang de veerverbinding net Ameland is uitgeval- en, wordt de verbinding >nderhouden door een larticulier luchtvaartbe- Irijf en door de lucht- nacht vanaf de basis .eeuwarden. I De directeur van de •eeartsenijkundige dienst leeft medegedeeld dat de ïederlandse veestapel, in iet bijzonder de varkens, vordt bedreigd door een nond- en klauwzeerepi- iemie. Via de markt fri ïijssen zijn gesmokkelde )iggen, besmet met het g. C-virus, uit Duitsland ttver voornamelijk het oos ten en zuiden van het land verspreid. de beslissingen of de Indonesische regering haar plan voor een mili taire actie tegen Nieuw-Guinea zou uitvoeren. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag ont hield zich gisteren van elk commentaar op dit bericht. H(j wilde het ontkennen noch bevestigen. Uit andere bevoegde bronnen werd vernomen, dat het Neder landse kabinet gisteravond nog niets wist van Indonesische voorstellen. Hel persbureau Reuter vernam van gezag, hebbende Britse zjjde. dat ook in Lon den hieromtrent niets bekend is. Later op de avond verving A.F.P. op verzoek van de Indonesische ambassade in Londen zijn eerste bericht door voorzichtiger gestelde mededeling volgens „gezaghebbende Indonesische kringen in Londen" een concrete oplos sing voor het Nieuw-Guinea-geschil dooi de Nederlandse regering wordt bestu- Genoemde kringen zouden hun afkeu ring hebben uitgesproken over de V.N.- organisatie, „die er niet in slaagde een oplossing te vinden voor het geschil." Voorts zouden zij erop hebben gewezen, dat in de gegeven omstandigheden Indo nesië geen alternatief heeft dan geweld te gebruiken als dat noodzakelijk wordt „ingeval de huidige onderhandelingen mislukken". Beide A.F.P.-berichten lieten hun In donesische bron in Londen zeggen, dat de erkenning van Indonesië's soeverel- nieit over West-Irian de enige basis is waarop Indonesië met Nederland wil praten, De uitlating, dat de aan Neder land voorgestelde concrete oplossing met dc Amerikaanse ambassadeur in Dja karta was besproken en door Engeland is goedgekeurd, werd in het tweede be richt van het Franse persbureau niet gecorrigeerd. Andere lezing Reuter en Associated Press gaven een ander verslag van dr. Ismails perscon ferentie. Volgens Ass. Press wilde de Indonesische zaakgelastigde geen com mentaar geven op de vraag van een cor- Doden en gewonden bij botsing (Van een onzer verslaggevers) De spiegelgladde wegen hebben sinds gisteravond overal in het land grote moeilijkheden veroorzaakt. Niet alleen bleef het wegverkeer steken en vielen verbindingen uit, ook deden zich ongelukken voor, waarvan sommige met dodelijke af loop. De gladheid antetowd door de regen, diie gisteravond in het zuiden de» lands en vanmorgen in het noorden de we gen, straiten en pleinen in kortte tijd in Ijsbanen veranderde. Overal was het beeld hetzelfidie: auto's die in bermen gleden of dwars over de weg kwamen te staan, forensen die hun bus niet za gen verschijnen en daarom noodge dwongen thuis bleven, bromfietsers en fietsers die door de boohiten gleden. In de slitodien was het al niet veel anders: auto's die niet meer vooruit konden, botsingen aan de lopende band Bchui velende voetgangers, dlie ttever- geefs op bus en taxi hadden gewacht De gledheir begon reeds gisteravond laat in het zuiden des lands het keer parten be spelen. Nabij Roermond slipte daardoor een auto tegen een boom. waardoor de 16-jariige mej. H. Knook en de 21-jarige T. v. d. Heide uit die stad om het leven kwamen Vier andere inzittenden werden zwaar gewond. Het gezelschap keerde huis waarts van een schaatspartij. Vannacht om twee uur slipte eveneens een auto onder Valkenswaard btegen een boom hetgeen de 23-jarige A. J. van Zutphen uit Veghel en de 24-jarige P. Slippens, eveneens uit Veghel. het leven kostte. Twee andere inzittenden werden ge wond. In vele plaatsen kwamen in de loop van de nacht en de morgen bij de gemeenittelijike of rijikspoLibie meldin gen binnen va® botsingen en aanrijcMn- Voor vervolg zie pagina 9 respondent of Indonesië de Nederlandse regering de afgelopen twee dagen voor stellen heeft gedaan. Wel verklaarde dr. Ismail, dat bepaalde „geïnteresseerde partijen", waaronder Engeland, achter de schermen bezig zijn met pogingen om Nederland en Indonesië tot elkaar te brengen. Hij drong er bij de Britse pers op aan geen commentaar te publiceren, dat een vergelijk tussen Nederland en Indonesië over de explosieve Nieuw-Guinea-kwes- tic in gdvaar kan brengen. „Indonesië," zo vervolgde de zaakge lastigdc. „Is bereid met de Nederlanders te praten, maar het deinst er voor terug de eerste stap te doen in verband met ervaringen in het verleden." Dr. Ismail verwachtte, dat de vlag van z(jn land op Nieuw-Guinea zal wapperen als president Sukarno in mei van het volgend jaar een staatsbezoek aan Enge land zal brengen. Koningin Elizabeth heeft hem voor een dergelijk bezoek uit genodigd. (Voor vervolg zie pag. 7) De Elfstedentocht gaat niet door. Het bestuur van de Vereniging de Friese Elfsteden heeft vanmiddag besloten, de tocht, die voor morgen was vastgesteld, af te gelasten. Vansnorgen zijn twee schepen, eeii Zweedse ertstanker en een Duitse tank boot met elkaar in aanvaring gekomen, op de Schelde nabij Hansweert. De tan ker vloog als gevolg van de botsing brand maar het vuur kon op het vo schip worden gelokaliseerd. De aanvaring ontstond in de vaargeul Biezelingse Ham. De Duitse tanker, de 24.000 ton metende Esso Berlin, was derweg naar Antwerpen, de ZweTüse ertstankei Malgomaj (eveneens 24.000 ton) kv/cm er vandaan. Sleepboten uit Vlissingen en Terneuzen voeren uit om assistentie te verlenen. Het scheepvaart verkeer op de Schelde werd stilgelegd, maar weer vrijgegeven toen de tanker voor anker ging cn de Zweed nabij de Kapellebank aan de grond liep. Nw.-Guinea debat AVRO, KRO, NCRV en VARA hebben er van afgezien rechtstreekse uitzendin gen via radio en televisie te maken van het Nieuw-Guinea-debat in de Tweede Kamer. Dit debat zal, naar wordt ver wacht, op 2 en 3 januari 15 tot 20 uur kunnen duren. De omroepen hebben bij het kamerbureau de wens te kennen gegven op daartoe geëigende tijdstippen uitvoerige uittreksels van het gesproke ne uit te zenden, zoals bij langdurige kamervergaderingen reeds eerder voor de radio werd toegepast. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kor- terrhorst heeft hiertoe, tot teleurstelling van de omroepverenigingen, geen toe stemming gegeven. „Holiday on Ice" voor de school jongens en de mïlitair-met->kerst- verlof, die vanmorgen in Den Haag op de schaats sneller vooruit kwamen dan te voet. Een regen buitje op de hard bevroren grond bij een temperatuur van nul gra den veranderde straten en lanen van de steden in spiegelgladde ijsvlakten. Het verkeer bleef tot omstreeks elf uur volkomen ont wricht. Het Koninklijk gezin poseerde gisteren voor onze fotograaf in Lech am Ailberg in Oostenrijk, waar het enkele weken een wintersport vakantie houdt en waar in de intieme kring van het gezin het zilveren huwelijksjubileum zal worden gevierd. Vraag blijft achter bij produktie T\OOR de gehele burgerluchtvaart cn ook voor dc K.L.M., is 1961 zeer moeilijk jaar geweest. De overgang van de oude naar de nieuwe (straalmotor) techniek, welke op vrijwel alle intercontinentale K.L.M.-lijnen werd ingevoerd, had een grote produktieverhoging tot gevolg. In tegenstelling tot de verwachtin gen ging deze grote toeneming van de produktie in onvoldoende mate ge paard met een toeneming van de vraag. Dit heeft in de wereldlucht vaart tot moeilijkheden geleid. De produktie van de KLM, gemeten in-tonkilometers. steeg t.o'.v. 1960 naar schatting met 10 pet. van 641.700 000 tot 763.400.000, terwijl de totale ver koop, met een toeneming van 9 pet, dus bij de produktie achterbleef. Di verkoop bedroeg 399.800.000 ton/kms- tegen 366.300.000 in 1960. De bezet tingsgraad daalde van 59.5 tot 55.6 pet Het aantal verkochte ton/kms passage op de lijndiensten nam in 1961 toe tol 257.000.000 (4 pet meer dan in 1960). Voor vracht en post waren deze cijfers resp 125.700.000 (een stijging van 19 pet) en 15.100.000 ton/kms (stijging 10 pet). Het aantal chartervluchten was ook meer, nl. rond 1370 tegen bijna 1200 in 1960. Hier onder waren ongeveer 1150 passagiers- vluchten, waarvan ruim 400 van en naar het westelijk halfrond en 220 vracht vluchten. Het aantal passagiers, dat de KLM in 1961 heeft vervoerd, wordt geschat op 1.398.000, 3 pet meer dan in het jaar daarvoor. De hoeveelheid vracht en post bedroeg resp. 43.600.000 (stijging 14 pet) en 3.930.000 kg (stijging 4 pet). De luchtvloot werd dit jaar uitgebreid met vijf DC-8 straalvliegtuigen, hiermee is het totaal aantal toestellen waarover de KLM beschikt gestegen tot 76. De KLM werd dit jaar zwaar getroffen door het verlies van een DC-8 en een Lock heed Electra. In beide gevallen waren levens van passagiers en bemanningen te betreuren. Het luchtnet onderging in het afgelo pen jaar vrijwel geen wijzigingen. Alleen werd in de zomerdienst Lagos (Nigeria) opgenomen en in oktober werd een we kelijkse vrachtdienst op Malmö-Göteborg geopend. De mechanisatie en de automatisering werd voortgezet. Zo werd in 1961 de ma nifestatie van de uitgaande- en transito vrachtzendingen op Schiphol gemechani seerd. Voor een snelle verwerking van boekings- en reserverl naberichten werd een IBM-RAMAC computer in gebruik genomen. Binnenkort zal deze worden aangevuld met een dergelijke computer. rpERWIJL AMERIKA kennelijk bexlr te zoeken naar mogelijkheden om Ne derland en Indonesië althans aan één tafel te krijgen, blijft de Indonesische regering in haar vertogen naar buiten even onver zoenlijk als altijd. En dit, terwijl zij be weert, dat het nu voor Nederland de laatste kans is op een verzoening. De eer ste stap, zegt zij, moet van Nederland ko men. wijl zij zelf meent onaangename her inneringen uit het verleden te hebben. Nu staat het dunkt ons wel vast, dat Ne derland tot een gesprek bereid is. De eerste stan «s er dus. En wat de herinne ring betreft, het heugt ieder van ons van welke kant de kloof eerst is gegraven en vervolgens telkens nog verbreed en ver diept. Nederland heeft In dit opz'cht heel wat vernederingen moeten ondergaan, die het echter, daarvan ziin wij overtuigd, alnsog wil voorhürien. De onver-nenliik- be'd is er waarlijk niet van Nederlandse kant. De bereidheid dezerriids tot een gesprek Is er, ondanks dat d» Indonesische rege ring niets nalaat om de koude oorlog tel kens nog in hevigheid doen toenemen. We vernemen nu van Indonesische zijde, dat met het oog op de spann'ngen In In donesië. overdracht door Nederland van Nieuw-Guinea onvermijdelijk is. De vraag is onontwijkbaar, wie dan wel deze spanningen heeft opgeroepen. Het recept is niet nieuw; eerst veroorzaakt men binnenslands spanningen om dan vast te stellen dat men, gezien de spanningen, wel genoodzaakt is zekere maatregelen te nemen. Zelfs de socialistische partiiners in ons land moet nu opmerken, dat de wijze waarop de Indonesische regering drnk uit oefent op de onze de weerzin in ons land tegen een vreedzame oplossing doet groeien. Inderdaad moet dat wel het ge volg ziin. Want een bewind als het Indo- nosLsche, dat zich van deze middelen be dient, kan ons slechts te argwanender ma ken tegen de regeling, onder welke voor behouden ook, waarbij niettemin Nieuw- Gulnea tot een deel van Indonesië moet worden. Op dit punt zuilen zowel regering als oppositie het eens zijn. Niettemin, de bereidheid tot het gesprek is er nog altijd, maar een overweging aan het adres van de Indonesische regering zou kunnen zijn: maak het ons niet al te moeilijk. Wanneer ge werkelijk priis stelt op goede betrekkingen voor de toekomst, wanneer ge woorden in de mond neem' als verzoening en verzoenbaarheid, bederf het dan niet door het pad waarop we elkaar ontmoeten onbegaanbaar te maken. Dat zit er namelijk wel in heel bedenke lijke mate in. (Advertentie) Met ingang van 1 januari is automatisch interlokaal telefoneren 1/3 goedkoper» op werkdagen van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens en tijdens het weekeinde van vrijdagavond 7 uur RTT tot maandagmorgen 8 uur. lil JN de afgelopen nacht werd nog lichte vorst waargenomen, maar vanmorgen was het kwik al tot dichtbij het vries punt gestegen. Dit als gevolg van een meer zuidelijke luchtstroom koude lucht uit noord-Frankrijk en Bel gië wordt aangevoerd. Een actieve oceaandepressie zal in de komende 24 uur een aanval op de vorst inzetten. De ze depressie trekt langs zuid-Engeland naar het noord-oosten, en wordt mor genochtend door de Engelse weerdienst in dc buurt van Rotterdam verwacht. De kans op enige storm of ijzel neemt daarbij toe. Waaneer deze depreziie ver- Happarten hedenmorgen zeven uur Tendens dalend HET WEER JIN EIHOPA der het i trekt, zal zaterdag later op de dag de wind weer naar noord-west kunnen draaien met aan voering van koudere lucht en enkele 8u,i0D sneeuwbuien. Het winterweer krijgt hierdoor op de laatste dagen van het jaar een meer wisselvallig karakter met „u He'J een kans op tijdelijke dooi. vi?Lnbur De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Ds'aut Toenemende dool met nu en dan enige £went« regen en plaatseJUk mist. Matige tot l'dnd,h,ml krachtige wind tassen zuid en zuidwest. Helsinki Sï nu per •SE illl-: (Opgemaakt 11.15 nur). ZON EN MAAN Si.K Oslo Zaterdag: zon op 8.48, onder 1637 uur; Lond. maan op 0.31, onder 12.51 uur. Laatste kwartier 30 december. J)E EERSTE schoonheids- als de „sportman met het de wereldkampioen gewicht- in dc Sowjetunie V. Maxi- die kunstmatig hun spieren wedstrijd voor mannen m<>oiste figuur". heffen Arkadi Vorobyof. mof, die de jaarlijks te hou- ontwikkelen. Hun figuren zijn in de Sowjetunie is in Swerd- De wedstrijd werd gehou- de" Vrijden heeft goed- (n de regel lelijk." ïnfct. den in een van de ernoLste De winnaar beoefent zowel gekeurd, maar die tegen Hij was echter wel van hof ff WI ex h" sportzalen in Swerdlofsk een Uchte takk®11 van sPort a,s krachtpatsers met spieren als mening, dat halters voor het wichtheffer Wladfmir Sdob- centrum Van industrie et gewichtheffen en dit ver- kabeltouwen is. gewichtheffen de ontwikkc- nyi, zo berichtte het officiële SDOrt :n de Oeral schafte hem de aanbeveling „Wij moeten bij xulke ling, zowel als de conditie Russische nershiireau Tn« van de secretaris van de fe- wedstrijden niet de westerse van het lichaam ten goede Voorzitter van de jury was deratie voor zware atletiek beroepsculturisten volgen, komen. Parij» Bordesu» Gren..bl» Nice Berlyo Frsnkfun MUnchso ZOrirb Gentv» Locarno Ma In gh. bew onbew gh bew onbew gh. bew onbew mist gh. bew windstil ,i .3 windstil windru: windsu: windstil windstil windstil onbew. wzw 8 .0 .10 0.5 -3 -10 0.1 -3 -3 0.1

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1