X13 Werkstudenten vragen fiat op radiostation I In Hollandia is men vol vertrouwen De jeugd en het recht de tol van de ouders en FM sender voor Amsterdam Bejaarde vrouw onder de tram Utrechtse bakkers gaan gezamenlijk werken Assistenten in apotheek gaan korter werken 961 13 DONDERDAG 28 DECEMBER 1961 Met reclame in programma Na ongeveer een jaar van voor bereidingen heeft de te Amsterdam gevestigde „Stichting Onderlinge Studenten Steun" bij de minister tan onderwijs, kunsten en weten schappen een aanvrage ingediend toor het verkrijgen van een conces- jie tot het exploiteren van een plaat selijk radiostation onder de naam Dam-rruag 188 (Eerste publicatie) Een nieuw slot bevat dit vraagstuk niet, maar wel is het met enige zetten uitgediept doordat wit na vertraging zich toch nog moeizaam een winnende stand weet te versohaffen. Op de stand valt aan "te merken dat wit voordelig 21—17 kan spelen maar de situatie wordt dan zó dat er nog te veel spel is om van winst te spreken voor wit. I i - 'i i r. 1 1 Ét W M U m M SR U mm m m TT- f§ r1 m i m m m 9 13 gg H u Concertzender Kriterion met als plaats van vestiging Amsterdam. De opzet ls een zender uitgerust met Frequentie Modulatie apparatuur, die de bewoners van öe hoofdstad en die der randgemeenten kan bereiken, en het programma te doen bestaan uit serieuze muziek. nieuwsberichten en recla meboodschappen. De stichting acht zich in staat, een halfjaar na het ver krijgen van de concessie met de uit zendingen te beginnen. Voor de samenstelling van het mu ziekprogramma zal een repertoire-com missie een keuze maiken uit de categorie die begrensd wordt door originele jazz en andere volksmuziek enerzijds en eigentijdse symfonische muziek ander- zijdis. De sbiahtimg stelt zich voor regel matig tijd te beteden aan gerichte pro gramma's os. ten behoeve van de em ployé'® van de continubedrijven en de Amsterdamse scholieren. Maandelijks zal er een programma-overzicht worden gepubliceerd. In de nieuwsuitzendingen zullen, vol gens de plannen, naast een overzicht van de voornaamste internationale en naitionale gebeurtenissen, vooral onder werpen van plaatselijke aard worden opgenomen- De reclameboodschappen moeten voldoen aan de eisen van goede smaak. Deze boodschappen zullen op zodanóge wijze worden uitgezonden, dat hierdoor de eenheid van een muziek programma nooit onderbroken wordt en dienen om de noodzakelijke geld middelen te versohaffen voor het ge durende 24 uur per dag en 7 dagen peT week m bedrijf houden van de zender. Meer mogelijkheden j.. Meer mogelijkheden De stichting hoopt op deze wijze een verdere bijdrage te kunnen leveren tot de voorziening in de behoefte aan aca demisch gevornvden, diie ons land met zijn snel groeiende bevolking zo zeer nodig heeft, aldus de initiatiefnemers. Zij heeft 'ben doel studenten van de Amsterdamse universiteiten, die door omstandigheden zelf hun sbudie moeten bekostigen, hiertoe op verantwoorde wijze in staat te stellen. Aangezien h3ax huidige objecten, te weten een bioscooptheater, een schouwburgzaaltje en een benzine- en servicestation, niet voldoende plaatsingsmogelijkheden bie den, heeft de stichting naar nieuwe mo gelijkheden gezocht Pijpleiding van Rotterdam naar Frankfort De N.V. RotterdamRijn Pijpleiding Mij. onderzoekt de mogelijkheden een verlenging van haar pijpleidingsys teem voor het vervoer van ruwe olie naar Frankfort. Door deze verlenging zou de raffinaderij, die door de Caltex in Kelsterbach gebouwd zal worden, van olie worden voorzien. Zoals bekend loopt er reeds een lei ding van Rotterdam naar Venlo waai de leiding een aftakking heeft naar We- Geschrokken van Nederlandse reacties Onder de Nederlanders die zich particulier in Hollandia hebben ge vestigd, bestaat geen noemenswaar dige onrust over de situatie. Dit heeft de 37-jarige winkelier J. H. van Velthuizen gistermiddag voor zijn terugkeer naar Biak op Schip hol met nadruk medegedeeld. Hij woont met vrouw en vijf kinderen sinds mei 1959 in Hollandia, waar hij een elektriciteitswinkel bezit. Daags voor kerst kwam hij in ver band met een sterfgeval in Neder land aan. „Onderweg van Biak naar Tokio zag ik zaterdag in het vliegtuig voor het eerst sinds geruime tijd weer eens een nog vrij verse Nederlandse krant Ik moet u zeggen, dat die krant mij danig heeft laten schrikken. Het leek er op alsof de Indonesische legers ieder mo ment Nieuw-Guinea konden binnen- Op de rijksweg tussen Amsterdam en Purmerend slipte gistermiddag een personenauto. De wagen tolde van de weg en zou in een sloot be land zijn, ware het niet, dat het water stijf bevroren was. Nu schoot de wagen over het ijs, de andere oever op. Er waren geen gewonden. De 80-jarige weduwe A. G. Schoo-van Eden uit Amsterdam is gisteren vlak bi] haar woning in de Runstraat door een tram aangereden en was op slag dood. De vrouw wilde de rijweg over steken, doch bleef midden op de rijbaan stilstaan, nadat de bestuurder van de naderende tram met bellen had gewaar schuwd. Toen de tram evenwel vlakbij was, wandelde de vrouw verder. Zij kwam onder de wielen van de tram te- vallen en ik overwoog reeds om in Tokio regelrecht naar vrouw en kin deren terug te reizen om hen bij te staan", aldus de heer Van Velthui zen. „Ik vroeg me af: houden ze ons in Hollandia soms met opzet zo on wetend?" Nu na vier dagen in Nederland te hebben doorgebracht zag hy de stand van zaken weer wat vroiyker in. „Ik heb 13 jaar in Indonesië gewoond en ik heb zelfs Soekarno wel eens ontmoet. Ik spreek vloeiend Maleis en ik mag dus zeggen dat ik de Indonesische mentaliteit wel een beetje begrijp. Welnu, met my geloven weinigen in Hollandia in een gewapende aanval van Soekarno op Nieuw-Guinea. We liggen te ver weg voor hem. Het land is te groot en te on barmhartig. Bovendien menen wij te we ten dat. de chef-staf van het Indonesische leger, Nasoetion, voor dit avontuur niets Mijnen sluiten: 11 burgemeesters nemen ontslag De burgemeesters van elf kleine plaat sen in de mynstreek Aveyron (Frank rijk) hebben besloten hun ontslag in te dienen uit protest tegen het plan van de regering de mynen In Decazeville te sluiten. Leden van de elf gemeenteraden hebben eveneens besloten zich terug te trekken. In de münen van Decazeville zijn on geveer 800 mynwerkers bezig aan een sit-down-staking waarmee zij de rege ring willen dwingen terug te komen op haar besluit de mynen te sluiten. De regering heeft toegezegd dat de mijn werkers ander werk zullen krijgen maar de stakers zyn van mening dat het rege ringsprogramma in dit opzicht onbevre digend is. Verscheidene zonen van stakende mijn werkers kondigden vandaag aan dat zy in hongerstaking zullen gaan en de vrouwen van de stakers zyn van plan morgen een protestmars naar Rodez te houden. (Van onze redactie) I Nederlanders worden geholpen door Rode Kruis van Indonesië i De schyven staan op de velden: Zwart: 8, 16. 19. 23. 24, 27. 29, 31, Wit: Sehaak-vraag Jlllt De stand in de party BobotzowBa- rendergt was wit: Kgl, Da5, Tel en e6, Lb2, pi a2. d5. f4. g3 en h2; zwart: Kf8, Dh5. Tb8 en f7, Pg6. pi a7, b5, c5, d6, f5 cn h7. Wit speelt en wint in één zet door 1. Da5xb5! Zwart gaf op; op Tb5: volgt Te8 mat, op Tfb7 is Tf6t de genadeslag. Bridge De oplossing van het vorige uitkomst probleem is aldus: Noord moet hartenvrouw voorspelen' West kan het spel hierna niet meer winnen, want dit wa- de volledige kaart- verdeling: -Noord echter met klaveren 10 uit. In iOost werd de boer gelegd, Zuid speelde •de vrouw, West nam met de heer. Hierna "haalde West de troeven eruit en speelde Klaveren 7 na. In de dummy werd gedoken, waarop Zuid klaveren 9 mocht maken, doch niet meer kon verhinderen, dat West het spel won! JACK DIAMOND Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. telwoord, 4 opgezet, 7. ferlegen. 8. dunne overjas. 9. appel. 11. gemalin van de zeegod Aegir. 12. oog- frocht. 14. voorzetsel. 15. mak. 16. voor- letsel, 17. joods paasbrood. 19 wereld aal. 21. bekend Nederl schilder. 23 in wendig lichaamsdeel. 24 dorpje in Gel- lerland, 25. verstandig (bargoens), 26. gemeente in Gelderland. Verticaal: 1. biersoort. 2. munt in Ne- Jerland, 3. bevloeide vlakte <Sp.), 4. Itad in Zwitserland, 5. familielid, 6. Imeersel, 7. het ziedend bruisen en bre ien van de golven tegen de kusten en jotsen, 10. ijzeren pin, 13. water in N.- dolland, 17. moeder (kindertaal), 18. ri- fier in Duitsland, 20. aanwijzend voor- iaamwoord, 22. Europeaan. Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. ka. 2. alsem, 7. sa, 9 klepper, .2. ton. 13. men, 15. Ned. 17. r.m. 18. >arok, 20. Ne, 21. Emmen, 22 einde, 23. Ja. 24. Diest, 26. o.l.. 27. Ede, 28. ent, 29. Ems, 33 genegen, 37. ys, 38. Dalen. 39. Ku. Vert.: 1. kr, 2. alk, 3. Ie, 4. speer, 5. E.P., 6. met, 8. af, 10. pommade, 11. Ven- óme. 12. trede. 13. manie. 14 noest. 16. eels. 18. bed, 19. kit, 25. enkel, 30. eed, II. ten, 32. bij. 34. na. 35 ge. 36 nu 1 2 3 t, 5 6 io h 9 ii 12 13 11 15 16 17 18 19 20 21 22 2) hU 25 26] De Indonesische regering -heeft, schier eindeloze onderhandelingen, erin toegestemd dat hel Indonesische Rode Kruis de belangen gaat behartigen de Nederlanders die nu nog In Indonesië verblyven. Het Rode Kruis zal voornamelyk be middelen bij de uitbetaling van pensioe nen en steunbedragen. Er zijn ongeveer nog duizend Nederlanders in Indonesië. Tot op heden werden deze zaken door de Nederlandse consul in Singapore behan deld. Deze laatste zal zich echter wel bezig blyven houden met de administra tieve beslommeringen rond de spytoptan- Onder ijs geraakt en verdronken Op het Zuidlaardermeer by Hooge- zand zijn gisteren twee jongens, die daar aan het schaatsen waren, door het ijs gezakt. Omstanders wisten hen op het droge te halen, maar een van hen, de tienjarige J. Buiskool uit Sappemeer, die onder het ijs was geraakt, bleek al te zijn overleden. ten. Zoals bekend werden de besprekin gen in Djakarta over de behartiging van de humanitaire belangen van de Neder landers in Indonesië gevoerd door een vertegenwoordiger van het Internatio nale Rode Kruis in Genève. Eerste lammetje al geboren' In de nacht van Tweede Kerstdag op woensdag is ln een wei te Wüde Wormer het eerste lammetje van dit seizoen ge boren. Woensdagmorgen bleek het moe derschaap zich van de overige woldra gers te hebben afgezonderd. Toen vee houder A. van Twisk, wonende aan het Zwarteweggetje, gemeente Purmerend, op onderzoek uitging, bleek hem de vroeg- tijdige uitbreiding van zyn veestapel. In Boven-Pekela zyn gisteren twee kin<k»ren, het zesjarig jongetje Gieze Koers en het vyfjarige meisje Diever- tje F. Mandema, toen ze samen onvoor zichtig de ryweg overstaken, aangereden door een auto. Het meisje werd gedood en het jongetje werd gewond. de provincie Utrecht gaan m.l.v. 1 Januari hun grondstoffen gezamcniyk in kopen. Door deze vorm van samenwer king hoopt men het hoofd te kunnen bieden aan de moeilykhedcn waarmee de middenstander in het bakkersbedryt op het ogenblik te maken heeft. De ini tiatiefnemers van de actie hebben uit gerekend. dat wanneer alle bakkers In Nederland tot gezameniyke Inkoop zon den overgaan dit de bakkerU per jaar een voordeel zou opleveren van I i i miljoen gulden. Aan deze commerciële bakkersorganisatie hebben de Utrechtse bakkers de naam van „Backershuys" ge- In het begin zal men zich vooral toe leggen op de gezamenlijke inkoop, maar ln de toekomst hoopt men zich ook bezig te houdan met gezameniyke verkoopbe vordering, het verzorgen van „public TTOE LANGER hoe meer schijnen er oudere mensen te zijn die hun ervaring en de leringen, die zij uit het leven hebben vergaard, gering achten. Immers, als de jeugd in haar onbezonnenheid dingen doet die on mogelijk goedgekeurd kunnen wor den, tracht men die toch te verbloe men en te doen, alsof oudere mensen niet op grond van hun levenservaring het recht hebben te zeggen: „Wat jul lie doen, is verkeerd, wij zijn ook eenmaal zo dwaas geweest te menen dat wetten er slechts voor anderen waren en dat wij daarboven stonden, op grond van onze jeugd." En dan klaagt men toch vaak dat de jeugd tuchteloos is. Maar men vergeet dat de ouders die jeugd zo gemaakt heb ben. Op elk gebied kan men dit vast stellen. Men heeft zelfs een soort tien geboden geschapen, die voor de jeugd schijnen te gelden en voor haar alleen en die het tegengestelde inhouden van wat voor volwassenen geldt. Als een groep jongelui meent dat zy het recht hebben tegen de atoombom te protes teren dan kan men dit billyken. want dit doen alle weldenkende wezens, groot en klein. Maar. indien zy het recht in eigen hand nemen en .anderen die veel belangrijker dingen te doen hebben dan zy, laten wachten tot het de jongelui gelieft de straat vrij te geven, dan heb- Aparte tien geboden voor jongeren? ben die jongelieden het mis. zy hebben het gebod: „gy zult niet begeren" over treden, want zy hebben het recht be geerd de oudere mensen de wet voor te schrijven, zonder te bedenken dat zy ln plaats van tegen de atoombom te pro testeren. precies doen wat zy heten af te keuren. Immers, ook de Russen trek- door Dr. F. C. Dominicus ken zich van de vrijheid der anderen niets aan. Hoe iemand voor zulk eer eigengerechtigde daad zijn hoed wil af nemen. is my een raadsel, tenzy hij meent dat het doel de middelen heiligt ALS EEN VOLKSGROEP meent dat er echtbreuk is gepleegd, dan eist ze daarvoor geen enkel bewys en ni eenvoudig het recht in eigen hand. En een heel dorp doet aan zo iets mee, groot en klein. Of ze daarmee wellicht valse In de koptelefoons klonk gekraak. Storingen, zacht, maar regelmatig alsof iemand me aan het zoeken was. Ik vond de volumerege laar, draaide hem naar maximum, stelde zo zuiver mogelijk in en luisterde, zoaLs ik nog nooit van mijn leven had geluisterd. Niets. Ik deed een van de koptelefoons af en greep naar het pakje siga retten. De radio speelde nog steeds. Voor de derde keer op die avond, nog geen kwartier nadat ik het voor het laatst had gehoord, werd „Mijn rode roos is wit geworden" gezongen. Ik kon het niet langer verdragen, rukte de koptelefoon van mijn oren, liep naar de radio en zette hem zó driftig af dat ik de knop bijna in mijn hand hield. Dan pakte ik de fles die onder het bureau stond. Ik schonk een dubbele whisky in en bracht de koptelefoons weer op hun plaats. „CQR roept CQS! CQR roept CQS. Kunt u me verstaan? Over." Toen ik naar de zendschakelaar en de spreek buis graaide, stroomde de whisky over het bureau en viel het glas rinkelend op de houten vloer aan stukken. „Hier CQS, hier CQS!" schreeuwde ik. „Ben jij het. Pete? Over. „Ja, ik! Op koers, op tijd. Het spijt me van de vertraging." De stem was zwak en ver verwijderd, maar zelfs in die vlakke, metaalachtige klanken kon ik span ning en woede onderscheiden. „Ik heb hier uren zitten wachten." Ik realiseer de me dat mijn eigen woede door mijn opluchting heen klonk en op hetzelfde moment schaamde ik me ervoor. „Wat ging er mis, Pete?" „Het volgende ging mis. Een of andere grappen maker wist wat we aan boord hadden. Of mis schien mocht hij ons alleen maar niet. Hij legde een voetzoeker achter de radio. De tijdschokbuis en het slaghoedje deden het,' maar de lading niet. Vermoedelijk is het geligniet, TNT of wat anders. In ieder geval kostte het ons bijna de radio. Ge lukkig had Barry voor een doos reserve-onderdelen gezorgd. Hy is net klaar met repareren." Mijn gezicht was nat. Mijn handen beefden. Mijn stem ook. „Bedoel je dat iemand een bom plaats te? Dat iemand probeerde de kist te laten ontplof fen?" door AUstair MacLean „Precies." „Is er iemand gewond?" Ik durfde nauwelijks naar het antwoord te luis teren. „Rustig maar, broer. Alleen de radio." „Geluk kig. Laten we hopen, dat het daarmee afgelopen is." „Maak je geen zorgen. We hebben trouwens een waakhond gekregen. Sinds dertig minuten vliegt er namelijk een Amerikaan met ons mee. Een toe stel van de luchtmacht. Barranquilla moet om es corte geseind hebben om ons binnen te vliegen." Pete liet een droog lachje horen. „Per slot van rekening stellen de Amerikanen levendig belang in onze vracht." „Wat voor soort vliegtuig?" Ik begreep het niet goed. Er was wel een zeer bekwaam piloot voor nodig om vierhonderd tot vijfhonderd kilometer ver boven de Golf van Mexico zonder radiopeiling een binnenkomende DC ti vinnen Weru je ge waarschuwd?" „Nee, maar je hoeft je niet ongerust te maken. Het is in orde. We hebben juist met hem gespro ken. Hy weet alles van ons en de vracht af. Het is een oude Mustang, uitgerust met lange-afstand- tanks. Een straaljager zou niet zo lang in de lucht kunnen blijven." „Begrepen." Echt iets voor mij om me zoals ge woonlijk weer zorgen te maken om niets. „Wat is je koers?" „0.40". „Positie?" Pete zei iets, dat ik niet kon verstaan. De ontvangst begon slechter te worden. De storingen namen toe. „Herhaal dat alsjeblieft." „Barry is het aan het uitkienen. Hij had het te druk met het repareren van de radio om te kun nen navigeren." Er volgde een pauze. „Over twee minuten, zegt hij," klonk het dan. „Geef me Elizabeth even." „Wilco." Weer een pauze. Daarna hoorde ik de sUm, die alles in de wereld voor me betekende. „Hallo, lie veling. Wat spijt het me, dat we je zo aan het schrikken hebben gemaakt." Deze woorden waren kenmerkend voor Eliza beth. Het speet haar dat ze me aan het schrikken had gemaakt. Ze sprak niet over zichzelf. Nooit! „Is alles goed met je? Weet je zeker dat je „Natuurlijk." Ook haar stem klonk zwak en ver verwijderd, maar zelfs al was ze tienduizend kilo meter van me vandaan geweest, dan zou ik nog die opgewektheid, moed en de lach in haar stem on dergaan hebben. „We zijn er bijna. Ik zie de lich ten van de kust als." Even bleef het stil. Dan hoor de ik fluisteren: „Ik houd van je, lieveling." „Echt?" „Altijd, altijd, altijd." Met een gevoel van geluk, eindelijk ontspannen en tot rust gekomen, leunde ik achterover in myn stoel, tot ik plotseling overeind sprong en me diep over de zender boog. Volkomen onverwacht had Elizabeth iets geroepen en daarna hoorde ik Pete met schorre stom schreeuwen: „Hij duikt op ons neer! De smeerlap duikt op ons neer en opent het vuur! Hij komt recht op ons De stem verstierf in een gebrabbel en gesmoord gekreun, dat overstemd werd door een gil van angst van Elizabeth. Op hetzelfde ogenblik beefde en kraakte in mijn koptelefoons het staccato van exploderende granaten. Het duurde hoogstens twee seconden. Dan hoorde ik geen granaten, geen ge kreun en geen gegil meer. Niets. Twee seconden. Slechts twee seconden. Twee seconden om alles van me af te nemen, dat me in het leven dierbaar was geworden. Twee seconden om me achter te laten in een loge, eenzame en zinloze wereld. (Wordt vervolgd) getuigenis spreken tegen hun naaste, komt er biykbaar niet op aan. De jeugd leert door zo Iets alvast hoe men de nieuwe opvatting van de tien geboden moet toepassen en ze zullen, volwassen geworden, ongetwyfeld ln de voetstap pen van hun ouders treden. Want ook voor deze wijze van recht doen, zyn er alweer lofprijzers gevon den. Ja, het mag eigenlyk wel niet, wat die Staphorsters doen en wat ze aan de jeugd leren, maar het doel is toch zo goed en dus alweer: het doel heiligt de middelen. Als we in deze richting verder gaan met de opvoeding van de jeugd, kunnen we nog wat beleven. Immers, er zyn tal van jongelui die het gebod: Eert uw vader en uw moeder maar weinig in acht nomen. Schandelijk nietwaar? La ten we de Staphorster methode toepas sen en iedere jongen of ieder meisje dat niet aan deze Mozaïsche wet voldoet, op een mestkar zetten en door de gemeente rijden. Is dit logisch of is het dit niet? Er zijn tien geboden en ik zou het toch wel een beetje verwaand of erger vin den, indien de verdedigers of de ver- goelijkers van de Staphortse methode op eigen houtje onderscheid gingen maken tussen belangrijke en minder belangrijke van die geboden. „Gy zult niet doodslaan". Nu. in onze maatschappU wordt daartegen niet wei nig gezondigd. Dus dan moeten we de jeugd aanraden ook hier eigen rechter te spelen en de politie er buiten laten. DEGRIJPT men niet welk een waan zinnige maatschappij het zou wor den, indien de Staphortse methoden in toepassing werden gebracht? Stelen, begeren, valse getuigenis spre ken, het heiligen van de sabbatdag enz. komt niet meer in aanmerking voor een berechting door de bevoegde overheid, maar de jeugd zal dit wel even opknap pen en natuurlijk volgens haar eigen rechtsnormen. Er is by dit stelsel zelfs grote kans dat de overheid niet aan de „rechtsoefening" ontsnapt. Want het is best mogelijk dat de jeugd ook op die overheid wat zal aan te merken hebben. Hoe groot is de dwaasheid van tegen woordig toch! Het lijkt wel of het groot ste deel der mensheid niet meer in staat is iets van alle kanten te bezien. Men krijgt maar een zekere Inval, men merkt in 't een of ander Iets moois, iets held haftigs op en plompverloren juicht men het toe, zonder een ogenblik verder te zien dan het puntje van zUn neus. Zolang er volwassenen bestaan die eigenlijk nooit volwassen zyn geworden en dit nooit zullen worden. krUgen wc de bovengenoemde toestanden. En meen niet dat dit alleen voorkomt in de krin gen van degenen dte weinig of geen kans hebben gehad een zekere ontwik keling te verwerven. TAE WIJZE, waarop door sommigen ln de regeringscolleges over de Stap- horstse zaak is gesproken, laat duidelijk zien dat gezond verstand en ontwlkko ling lang niet altijd samengaan. ..Het is wel niet goed, maar toch ook niet helemaal af te keuren", daarop kwam het hier en daar neer. Men zegt wel eens: als er een „maar" bijkomt, deugt het niet. Dit is helaas, al tc vaak waar. Zodra Iemand iets afkeurt met een ..maar" er bij, Is hij meestal bezig het met zyn geweten op een akkoordje te gooien. De opvoeding van de jeugd kan nlei slechter zyn dan wanneer ln de ..maar- sfeer" komt Er moet een vaste iyn zijn. Iets is ofkeurenswaardlg of het is dat niet Een tussenweg bestaat niet. Wie dit niet be- grypt kin geen goed opvoeder zyn. EEN internationale vergadering van leraren (uit de gehele wereld) zei de voorzitter dat het tweede gebod te genwoordig voor velen aldus luidt: ..Gij zult u voor die niet buigen noch voor Iemand dan voor uzelf." Indien dit inderdaad de wet voor onze leugd wordt kunnen wc er beter de op voeding helemaal aan geven, want dan heeft het geen zin meer andere wetten 'ngang te doen vinden. Dit mogen zij wèl bedenken, die voor allerlei verkeerdheden maar steeds een verontschuldiging zoeken en weten te vinden. Dr. F. C. Dominicus. relations", het organiseren van juridische en fiscale diensten en misschien zal men zelfs overgaan tot het installeren van een reserve-bakkery naar Belgisch voor beeld. in Utrecht ls het klimaat voor deze samenwerking gunstig gebleken, omdat men hier in het verleden ook reeds een gezameniyke broodpropaganda voerde en een goede vakantie-regeling had opgezet Behalve de bakkers zullen ook de leve ranciers van bakkerijprodukten lid van de organisatie zyn. Iedere bakker bHJft daarby vrij in zJÖn keuze van leveran cier. Iedere leverancier krijgt gelijke kansen om aan het Backerehuys te le- Inleggeld Wil een bakker lid worden Backershuys dan zal hy eerst ee geld moeten betalen van 1500. over dan 4 pet rente per jaar wordt ver goed. Bonussen die men in de loop van het jaar krijgt worden by het Inschrijf geld bijgeschreven. Elke bakker blijft zelfstandig ondernemer, maar men zal zelfs nog een goed ondernemer moeten zijn om in deze opzet te slagen. Bij dit plan tot samenwerking heeft de bakkery een voorbeeld genomen aan de melkhan del, waar tengevolge van de samenwer king de jaarlUkse winst met 15 pet zou zyn gestegen. Zoals bekend heeft het bakkersbedrijf enige tyd geleden minister De Pous om een broodprysverhoging van twee cenl per brood gevraagd. De minister stond echter slechts een verhoging met cent toe. Het ligt In de bedoeling van hel Backershuys ook contact tc zoeken met andere organisaties van bakkers, die zich eveneens bezig houden met vormen van samenwerking. Op deze wijze zou men tot een landcUJke organisatie kunnen komen. (Van HET College heef) ziin vr an. redactie) Rijksbemiddclaars heeft zijn goedkeuring gehecht aan de verbetering van een aantal secondaire arbeidsvoorwaarden voor de apothekers assistenten. De werkweek zal met drie uur verkort worden van 48 tot 45 uur. De honorering van de zondagsdienst wordt op 150 V. van het uurloon ge bracht. (Voorlopig zal djt slechts gelden voor plaatsen waar vier of meer apothe ken rijn gevestigd). Voorts wordt de Koninginnedag opgenomen onder de met een zondag gelijkgestelde feestdagen. De verbeteringen zullen voor zover moge- ïyk gelden met terugwerkende krach», tot 1 november van dit jaar. Over de verhoging van de salarissen kon nog geen overeenstemming worden bereikt. Hoewel de werkgevers begrip toonden voor de salariswensen bleek het niet mogelijk reeds tot afspraken te komen. Het lijkt er op dat ook niet spoedig overeenstemming over de salarissen zal worden bereikt. De tarieven voor de ziekenfondsen zyn voor 1982 reeds vast gesteld. Hierby is geen rekening gehou den met een salarisverbetering voor de apothekersassistenten Naar men ons van de ziide van de Ned. Chr. Vereniging van Apothekersassistenten mededeelde hoopt men in de loop van 1982 tot over eenstemming tie komen over de salaris- Ook kon voor de kleinere plaatsen de honorering van de zondagsdienst nog niet op 150 van het uurloon worden gebracht. De financiële consequenties werden voor de hierbij betrokken apo thekers te zwaar geacht. De werknemers organisaties zullen echter ook op dit punt het overleg voortzetten. EEG-ministers: compromis om uit imnasse te raken De ministerraad van de E.E.G. komt morgenochtend om tien uur In Brussel nogmaals bijeen om zich te beraden over do gerezen moeilijkheden ten aanzien van het gemeensrhappelijk landbouwbeleid ln do E.E.G. Indien niet voor zaterdagavond overeenstemming zal syn bereikt, aal de extra-zlttlng In de eerste dagen van het nieuwe Jaar worden voortgezet. Intussen heeft de Belgische regering compromisvoorstellen aan de overige vyf tanden voorgelegd, op twee onderdelen, die de vorige week een beslissing over het overgaan naar de tweede etappe van de overgangsperiode naar de gemeen schappelijke markt hebben verhinderd De voorstellen hebben betrekking op een algemene vrijwaringsclausule in het land bouwbeleid en op de gemeenschappelijke nonciering van het beleid. De Belgische regering verklaart, dat verder uitstel onverantwoord is. België gaat ervan uit. dat de leden-staten de bevoegdheid moeten hebben de grens (c sluiten. Indien het landbouwbeleid tot overvoering van de nationale markt zou lelden. De Belvlaehe tussenoplossing voor de geme«n«'*bsnrvelllko financiële verant- woordellllcbeikomt voor een deel tege moet aan de Duitse wensen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 13