J X13 Rode hulp stroomt naar Indonesië Sukarno wijst open gesprek af 1 iWABApWfW 7? li m n ff Y.S. druk bezig met bemiddelingspoging I Kerkgangers aangereden in de Kerstnacht Samenwerking biedt uitweg voor K.L.M. Uitbreiding gevraagd van woningwetbouw N.S. proberen liet nog eens Onder de achttien niet meer op de bromfiets? 61 SUKARNO heeft gisteren (dus na zie pagina 2 zijn kerstboodschap) verklaard dat hij van plan is West-Irian aan Nederland te ontrukken", en dat hij slechts met de Nederlanders wenst te onderhandelen indien de overdracht aan Indonesië het uitgangspunt vormt. Hij sprak op het partij congres van de Partindo, een splintergroep van de dertig jaar geleden door hem opgeritrht Partai Nasional Indonesia. „Wij willen slechts met de Neder landers onderhandelen op grondslag van teruggave van West-Irian. Wij verwerpen elk gepraat over zelfbe schikkingsrecht. Probeert ons niet om te praten." „Ik heb onze raad van nationale ver dediging last gegeven overal in Indo nesië posten op te richten voor de in schrijving van vrijwilligers. Zij zullen opgeleid worden tot soldaten en naar West-Irian worden gezonden." „Ik ben niet voldaan over de resoluties welke mijn bevel ondersteunen. Ik heb nu bewijzen van u allen nodig, bewijzen, doordat gij u laat inschrijven bij de oefencentra Volkomen eendracht zal vijanden bevreesd maken". Schaak-vraag 188 Al eens eerder werd U de vraag ge steld: wit speelt en wint in één zet. Wij hebben nog zo'n stelling voor U in pet to. nl. een fragment uit de partij Bo- botzow—Barendregt, die dit jaar werd gespeeld tijdens het zonetoernooi te Ma- riënbad. Bobotzow, die de witte stukken voert, staat veel beter; dat is zonder duidelijk. Maar hoe dwingt hij de t af in één zet? A I i A Ia KL '5* 'W 81 Voorts vertelde hij, dat hij de Neder, landers de hand had. gereikt maar dat die was afgewezen. „Wat Nederland van plan was in Nieuw-Guinea toe te passen als zelfbeschikking, was neo kolonialisme. De laatste luitenant gouverneur generaal van Nederlands- Indië, Van Mook, had geschreven, dat het niet in de bedoeling lag westelijk Nieuw-Guinea van de rest van Indo nesië te scheiden, en hij (Sukarno) had de tekst van deze verklaring nog in zijn bezit", zeide hij. Volgens kranteberichten te Djakarta melden zich in geheel Indonesië duizen den vrijwilligers om tegen de Neder landers te strijden in Nieuw-Guinea. Te Soerabaja zouden zich in 24 uur 500 man hebben opgegeven. Generaal Nasution heeft het Indone sische leger zaterdag bevel gegeven ..zich gereed te houden om elk ogenblik in actie te kunnen komen en Nieuw-Guine; aan de Nederlanders te ontrukken' Dimara, lid van de Indonesische na tionale verdedigingsraad, die zich „lei der van de partisanen in West-Irian" noemt, zeide in een vraaggesperk met het Russische persbureau Tass te Dja karta: ,.De bevolking van West-Irian zal nooit de marionettenstaat vai Papoea's erkennen, die de Nederlan ders bezig zijn te stichten en aanvaardt slechts het gezag van de Indonesische republiek. Volgens de Britse Sunday Tele graph komen grote wapenleveringen uit de Sowjetunie in Indonesië om Sukarno in staat te stellen begin volgend jaar een inval te beginnen. De laatste zending zou ten minste twaalf landingsvaartuigen omvatten Ten gevolge van „verse toevoer" van Sowjet-jagers en -bommenwerpers is de Indonesische luchtmacht de laatste tien weken verdubbeld. Des kundigen schatten de huidige sterkte op 25 Toepolef Il-straa'bommen- werpers en ongeveer 95 Mig-straal jagers. General Nasution zou echter het leger nog niet in staat achten óór eind 1962 een algemene aanval te ontketenen. (Vervolg van pagina 1) Uitlatingen van Amerikaanse autoriteiten hebben bevestigd, dat de Verenigde Staten druk doende zijn bemiddelend op te treden bij de voorbereiding van een open Neder lands-Indonesisch gesprek. Hoogst waarschijnlijk heeft onze regering zaterdag Amerika formeel om een dergelijke bemiddeling gevraagd. Daarop zou dan de mededeling in het communiqué, dat „op korte ter mijn een aantal vertrouwelijke be sprekingen in internationaal' ver- bhnd nodig zijn", betrekking heb ben. Zoals bekend heeft onze 'am bassadeur in Washington, dr. Van Roijen, de Amerikaanse regering vorige week reeds over de moge- ij kheid van bemiddeling gepolst. Tijdens een persconferentie verklaarde de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken Lin coln White gisteren, dat de VS. via de normale diplomatieke kanalen Nederland Indonesië samen trachten te brengen White zei. dat de Amerikaanse regering strikt formele zin doet wat ze de twee partijen bijeen te krij gen teneinde hun geschillen over N. Guinea op vreedzame wijze te regelen Hij voegde eraan toe. dat Amerika „tot dat doel werkzaam was geweest, nog werkzaam is en werkzaam zal blijven" In antwoord op de vraag of de twee par tijen bereid waren aan één tafel te gaan h2; zwart: Kf8. Dh5, Tb8 izitten vo°r een regeling door overleg. ,7 ks „k ut antwoordde White: „Ik wil hier niet op vooruit lopen, maar er zijn zekere aan wijzingen in publieke verklaringen" Hij dat sommige van die verklaringen uit Den Haag afkomstig waren en andere „minder definitief, maar duidend op •en beweeglijker standpunt") uit Dja karta. Bijzonderheden over mogelijke acties en plannen weigerde de woord voerder bekend te maker} De Neder- 'andse ambassade in Washington ont hield zich geheel van commentaar. Volgens een AP-correspondent tn Washington hebben Amerikaanse au toriteiten zaterdag de „nieuwe Neder- Bl'if&iie landse koerswaarbij gestreefd wordt naar onderhandelingen over Nieuw Guinea, „een stap vooruit" genoemd. Z'\i waren van mening, dat vertrouwe- 'ijke besprekingen zullen kunnen lei den tot onderhandelingen tussen de u-ee directe b°langhebbenden. zonder iat daarbij door een der partijen Dam-vraag 187 De stand in het vorige vraagstuk van de heer A van Wingerden te Delft was: Zwart: 8. 12/14. 16, 18. 19. 21. 25. 40. Wit: 27, 28. 30/32. 37. 39. 43, 49. Het wordt opgelost door de zetten: Wit: 39—34. 31—26 26x17. 28—23. 32x3. 3x9. Zwart: 40v29 25x34. 12x21 19x28. 21x41. 34-40 gedw. Wit: 9—18.! 18—40. 34—39 wint. Zwart: 40—45. 45x34. In i viertallenwedstrijd krijgt u als Noord het volgende spel: Sch. 7 6 3 2, Ha. V B 7. Ru. A V 8 6 3. KI. 10. West is gever, niemand kwetsbaar en het bieden gaat onder constant passen van Noord-Zuid: West 1 schoppen Oost 2 klaveren West 2 schoppen Oost 4 schoppen, waarop iedereen past. Waar mee zou u uitkomen? JACK DIAMOND. Kruiswonril-puzzel Horizontaal: 1. dam langs een water, 2. een plant met bittere blaren en bloe men. 7. welaan, 9 rijpaard, draver, 12. houten vat. 13. onbep. voornaamw., 15. land in Europa (afk.), 17. adellijke titel op Java lafk 18. zekere bouwsrtijl, 20. scheikundig element (afk). 21. gemeente in Drente, 22. slot. 23. afkorting van do- na, 24. gemeente in België, 26. aardrijks kundige aanduiding (afk), 27. gemeente in Gelderland. 28. boomloot, 29. plaats in Duitsland. 33. gunstig gezind, 37. be- ivroren water, 38. gemeente in Drente, 39. scheikundig elementafk). Verticaal: 1 vreemde munt (afk). 2. zwemvogel. 3. lidwoord (Fr.). 4. lans. 5. en personne (afk.). 6. voorzetsel. 8 bij woord. 10. haarzalf. 11. plaats in Frank rijk aan de Loire, 12. stap. 13. dwaze ge woonte. 14. ijverig. 16. ten dele. 18. slaapt men op. 19 kolenemmer. 25. afzonder- lijk, 30. plechtige gelofte. 31. voorzetsel, 32. insekt. 34 voorzetsel. 35. woord, 36. heden. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 11 Leerdam. Ensc.nede Stellendam. Til- Burg' Barneveld. Eindhoven, Sliedrecht, kegelen. „LEST BEST'. voorwaarden vooraf worden gesteld. Eén regeringsfunctionaris onderstreep te, dat de onderhandelingen zuiver bilateraal zullen moeten zijn. Amerika wil daarbij niet als derde partij op treden. Het Amerikaanse optimisme over spoe dige Nederlands-Indonesische onderhan delingen schijnt mede gebaseerd te zijn op de overweging, dat het Indonesië niet gemakkelijk zal vallen N. Guinea militair te veroveren. Een directe paral lel tussen Goa en N. Guinea acht men in Washington niet aanwezig. Djakarta In Djakarta hebben .hoge functionaris sen" hun voldoening uitgesproken over de in Nederland aan het licht gekomen bereidwilligheid de kwestie-N. Guinea door onderhandelingen op te lossen. Maar de woordvoerder van het Indone sische ministerie van buitenlandse zaken meende, dat het telegram van prof De Quay aan secretaris-generaal Oe Thant „zeer vage details" bevat en dat er niet in gezegd wordt hoe Nederland voorne mens is de kwestie-N. Guinea op te los sen op een wijze, die voor Indonesië aan vaardbaar is. De woordvoerder herhaalde de verklaring van president Sukarno, dat Indonesië niet bereid is bilaterale besprekingen met Nederland te voeren behalve op basis van terugkeer van West-Irian naar Indonesië. Hoewel de door president Sukarno op geroepen oorlogsstemming nog zeer groot is in Indonesië, zijn er volgens insiders toch aanwijzingen, dat de Indonesische leiders eerst het Nederlandse parlemen taire debat op 2 januari willen afwachten alvorens tot verdere stappen over te gaan. Gezien echter het volstrekte stilzwij gen, dat de Nederlandse regering thans over haar activiteiten bewaart, is het niet te verwachten, dat zij op 2 januar, in het openbaar uitvoerige mededelingen zal gaan doen. als op dat tijdstip de „ver trouwelijke besprekingen" nog niet moch ten zijn geëindigd. Morgen heeft minister Luns een vertrouwelijk gesprek met de Tweede-Kamercommissie voor buiten landse zaken. Het is zeer de vraag of hij zelfs in dit besloten milieu een tipje van de sluier wil oplichten. Interview Het Amerikaanse weekblad „U.S. News 1 World Report" plaatst in zijn jongste ummer een interview met minister Luns ver de kwestie-Nieuw Guinea. In ant woord op een.der vragen verklaart de minister daarin, dat het beginsel van zelfbeschikking Nederland belet de vol- Een groot aam heeft dit jaar het Kerstfeest sa men met het Leger des Heils ge vierd in de nieuwe R.A.I. te Am sterdam. In de Immense zaal ston den honderden bedden; bij ieder bed een brandend kaarsje. Ook langs de wanden van de zaal en in de grote kerstbomen flonkerden vele kaarsjes. Dubbel houten huis afgebrand Twee gezinnen in Lent de families A. Willemsen en M. de Beyer werden op eerste Kerstdag dakloos doordat hun dubbele houten woonhuis afbrandde. De schade van f 30.000 is verzekerd. Het pension De Haven onder Doorn spijk brandde gisteren tot de grond toe af. De bewoners konden zich ternau wernood redden. De inboedel ging ver loren. De brand ontstond waarschijn lijk toen men probeerde met een ben zinelamp een bevroren waterleiding te repareren. Een grote bungalow aan de Cromhout- straat in Brummen werd zaterdag ver woest doordat een kolenhaard explo deerde Het huis was nog maar kort bewoond en wel door de familie Borch- hart.. Er brak geen brand uit Niemand werd gewond. Bij boerderijbranden in Valthermond (schuur van H. Eikens), Nederweert (M. Willekens) en Harskamp ging o.m veel vee verloren. Nederlandse toerist in Oostenrijk verongelukt In Oostenrijk is zondag tijdens een bergbeklimming de 49-jarige toerist M. M. van der Hoek uit Barendrecht ver ongelukt. Het ongeval geschiedde op de Alpkogelspitze. De heer Van der Hoek had met zijn echtgenote vanuit Berg- wang een tocht ondernomen. Hij liet zijn vrouw achter om alleen dc Alpkogel spitze te beklimmen. Toen hij van deze tocht niet terug keerde, daalde zijn vrouw weer naai Bergwang af en verwittigde de gendar merie. Een reddingsploeg die daarop naar boven ging, vond vandaag hel stoffelijk overschot van de heer Van der Hoek en bracht het naar Bergwang Men veronderstelt, dat de heer Van der Hoek bij het afdalen van de Alpkogel spitze de weg kwijt is geraakt, en dat hij toen in een 300 meter diepe afgrond is gevallen. Het democratische lid van het Ameri kaanse huis van afgevaardigden. Franos Walter uit Pennsylvania hoeft tot dt Amerikaanse minister van buitenlandse zaken een brief gericht met een dringend pleidooi dat de Verenigde Staten aan de Verenigde Naties middelen zullen ver sohaffen om een Indonesische aanval op Nederlands Nieuw-Guinea af te slaan Tal van ongelukken op de weg In de kerstnacht, even vóór twaalf uur is een auto van achteren op aantal mensen, die naar de kerk gin gen, ingereden. Het ongeluk gebeur de bij Siebengewald (Limburg). De 34-jarige arbeider W. Ehren en zijn zevenjarig nichtje Gerrie kwamen om het leven. De echtgenote va heer Ehren en zijn broer werden zwaar gewond. De bestuurder de auto, de heer J. L. uit Gennep verklaarde dat hij verblind was ge> weest door de lichten van een tegen ligger. De 19-jarige Duitser E. W Schneider en zijn 17-jarige echtgenote K. Schnei der-Moerkerken zijn zaterdag met hui auto in het Twente-Rijnkanaal bij Mar kelo gereden en verdronken Zij warer zes weken getrouwd. Het echtpaar wa; op weg naar Bremen om het Kerstfeest te vieren met de ouders van de Jonge- Ook regering is van mening: (Van onze parlementsredactie) TVE REGERING is van mening, dat de fundamentele oplossing van de U vraagstukken in de burgerluchtvaart moet worden gezocht in de rich ting van een verantwoorde samenwerking. Dit schrijft minister Korthals in de memorie van antwoord over de begroting van verkeer en waterstaat. Zowel de regering als de KLM streven naar zulk een samenwerking, ook wanneer die op bepaalde punten het prijsgeven van een onverkort zelf standig beleid ten gevolge zou hebben De directie van de K.L.M. pleegt thans •verleg met de regering. De K.L.M neemt, dat weliswaar het tempo van de expansie van het bedrijf de kamen de jaren moet warden afgeremd, maai een verdere moderniserinig de vloot nodig zal zijn. De ddrec- de K.L.M. is hierover nog niet conclusie gekomen. s een standpunt Is bepaald, zal dit de regering worden voorgelegd. De regering bestudeert overigens ook zelf deze aangelegenheid al. Het streven Is erop gericht, dat de K.L.M. haar ooraanstaande positie ln de wereld- (Van onze soc.-econ. redactie) N de eerste elf maanden van 1961 zijn er voor de woningbouw in de vrije sector 41.968 vergunningen verleend, terwijl het programma slechts voorzag in de bouw van 13.750 huizen. Daarentegen werden 54.264 vergunningen afgegeven voor komen van Indonesië verschillende be volking van westelijk N. Guinea aan het Indonesische bewind uit te leveren. In lijving bij Indonesië zou volgens de minis ter het einde zijn van elke mogelijkheid tn het recht op zelfbeschikking. De interviewer vroeg minister Luns voorts of Nederland bereid is Nieuw-Guinea te verdedigen als In donesië aanvalt. De bewindsman ant woordde hierop: „De Indonesiërs zijn tamelijk sterk in militaire zin Wij hebben enige bescheiden maat regelen genomen om onze defensie te verbeteren teneinde geen militair vacuüm te hebben. Wij vertrouwen echter, dat de Indonesiërs niet hun toevlucht zullen nemen tot pure agressie." de gesubsidieerde bouw, terwijl in deze sector de bouw van 64.165 hui zen was geprogrammeerd. Aldus blijkt uit een adres, dat de be sturen van de Nationale Woningraad, het Katholiek Instituut voor Volkshuisves ting en het Verbond van Christelijke Wo ningbouwverenigingen aan de Tweede Kamer hebben gestuurd. In het adres wordt gepleit voor een andere verdeling van de meer te bouwen huizen in 1962, die de regering geheel ten goede wil laten komen aan de ongesubsidieerde sector. Naar bekend behelst het bouwpro gramma 1962 90.000 woningen, dat is 5000 meer dan dit jaar. De ongesubsidieerde 'sector is de bouw van 20.000 woningen toegestaan, tegen dit jaar 15.000. Dit is stellig niet in overeenstemming met de behoefte, aldus het adres, waarin de be sturen vragen de uitbreiding ten goede te laten komen aan de bouw van wo ningwetwoningen. Volgens het adres is de bouw van wo ningwetwoningen belangrijk. omdat daarmede wordt voorzien in de behoefte aan huurwoningen tegen de laagste on der de huidige omstandigheden te be reiken huurprijzen, in de behoefte aan huurwoningen ter vervanging van nood woningen en krotten en de behoefte aan huurwoningen, nodig voor de ontsplit- sing van de reeds 10 jaar en langer in gebruik zijnde duplexwoningen. PROLOOG Als een op een vierwielige oplegger gemonteer- le houten keet van tien bij zes een kantoor kan worden genoemd, zat ik in mijn kantoor. Ik zat er al vier uur. De koptelefoons begonnen pijn te doen. Uit de richting van de moerassen en de zee sloop het donker over het land. Maar al moest ik de hele nacht in die oplegger blijven zitten ik zou dat zeker doen, want niets was belangrijker dan die koptelefoons. Ze vormden de enig overgebleven verbinding tussen mij en alles wat ik op de wereld bezat. Drie uur geleden had Pete eigenlijk al in de ether moeten zijn. Het was een lange vlucht van Barranquilla naar het noorden. We hadden die vlucht echter al talloze malen gemaakt. Onze drie DC's waren oud maar werden met pijnlijke nauw keurigheid onderhouden en steeds opnieuw weer gecontroleerd, zodat ze in een vrijwel volmaakte vliegconditie verkeerden. Pete was een uitstekend piloot, Barry' een kei van een navigator. Het West- Caribische weerbericht was goed geweest en zo vroeg in het jaar hoefden we niet bang te zyn voor orkanen. Er bestond dus geen enkele begrijpelijke reden, waarom ik uren terug al geen radiocontact had kunnen hebben. Pete moest zich nu toch we! binnen het bereik van mijn zender bevinden en verder afbuigen naar het noorden: in de richting van Tampa het doel van de vlucht. Zouden ze mijn instructies niet opgevolgd hebben? Vlogen ze over Cuba in plaats van hun koers zigzagsgewijs over S'raat Yucatan te leggen? Een DC die over het des tijds door oorlog verscheurde Cuba vloog, kon on aangenaamheden verwachten. Het leek me daarom niet waarschijnlijk, en als ik aan de vracht dacht die het vliegtuig vervoerde, behoorde het zelfs tot de onmogelijkheden. Wanneer het om risico's ging. was Pete nog voorzichtiger en gaf hij meer blijk van een vooruitziende blik dan ik. In een hoek van mijn kantoor op wielen speeldc- de radio. Het toestel was afgestemd op een Engel sprekend station en voor de tweede keer die avond bezong een of andere gitarist de dood van zijn moeder, vrouw of meisje. Wie van de drie het gold, wist ik niet precies. „Mijn rode roos is wit gewor den," luidde de titel van het liedje. Rood voor het leven, wit voor de dood. Rood en wit dat waren door Alistair MacLean ook de kleuren van de drie vliegtuigen van onze Trans-Caribische Luchtvrach'tdienst. Ik was blij toen het liedje uit bleek te zijn. Veel meer dan die radio stond er niet in het kantoor een bureau, twee stoelen, een archiefkast en de grote RCA- zender-ontvanger. Hij werd gevoed door middel van een zware TRS-kabel, die via een gat in de deur door gras en modder naar een hoek van het platform liep en daar in een van de gebouwen ver dween. Veirder was er ook nog een spiegel. Die had Elizabeth achtergelaten toen ze voor het eerst van haar leven dit kantoor bezocht. Daarna kwam het er niet meer van. Ik was er nooit toe gekomen de spiegel van de wand te nemen. Ik keek erin en dat vas een vergissing. Zwart haar, zwarte wenkbrau wen, donkerblauwe ogen en een bleek gespannen gezicht, dat me eraan herinnerde hoe wanhopig •ngerust ik was. Alsof ik daaraan h'erinnerd had moeten worden! Ik wendde me van de spiegel af en keek door het raam naar buiten. Ik voelde me er nauwelijks beter door. Het enige voordeel was, dat ik mijn gezicht niet meer kon zien. Ik zag trouwens helemaal niets. Zelfs op de meest gun stige momenten viel er door dat raam weinig waar te nemen: enkel om en nabij twintig verlaten kilo meters vlak moerasland,, die zich uitstrekten van het Stanleyvliegveld tot Belize. Juist die morgen echter was in Honduras de regentijd begonnen Het water stroomde zonder onderbreking in golf jes langs het raam. Uit de laag over het land ja gende wolken sloeg de regen schuin in de droge, dampende aarde en veranderde de wereld in een grijs en wazig niets. Ik zond onze roepletters uit. Ik had het al vijf honderd maal gedaan en het resultaat bleef het zelfde. Stilte. Ik veranderde de golfband om te controleren of met de ontvangst alles nog in orde was, ving rad sprekende stemmen, luchtstoringen, gezang en muziek op, en kwam weer terug op onze eigen frequentie. De Trans-Caribische Luchtvracht- dienst maakte de meest belangrijke vlucht van zijn bestaan, maar ik was gestrand in ons kleine bij kantoor en moest tot in het oneindige wachten op een reserve-carburator, die maar niet kwam op dagen. Zonder die carburator was de roodwitte DC, die nog geen vijftig meter van de oplegger van daan op het beton stond, op dat ogenblik van even weinig nut voor me als een zonnebril. Ik wist zeker dat ze van Barranquilla vertrok ken waren. Toen ik hier drie dagen geleden aan kwam, had ik de eerste berichten ontvangen. Het codetelegram vermeldde geen enkele moeilijkheid. Alles was diep geheim gehouden. Slechts drie ambtenaren waren op de hoogte en Lloyd's had, zy het tegen een nimmer zo hoog berekende premie, het risico willen aanvaarden. Zelfs het door de radio omgeroepen nieuws dat de vorige dag door voorstanders van een dictatoriaal regime een po ging tot een staatsgreep was ondernomen om te verhinderen dat de liberalen door verkiezingen aan de macht zouden komen, had me niet zo heel erg ongerust kunnen maken. Hoewel voor de lucht macht en de binnenlandse lijnen een startverbod werd uitgevaardigd, gold dit namelijk niet voor de buitenlandse maatschappijen Gezien de ongun stige economische situatie in Colombia kon het land zich niet veroorloven maatregelen tegen zelfs ook maar de armste buitenlander te nemen en wij kwamen zo ongeveer wel voor die betiteling in aanmerking. Toch had ik geen risico willen lopen en Pete getelegrafeerd dat hij Elizabeth en John moest meenemen. Als morgen, 4 mei, de verkeerde lieden aan het bewind zouden komen en ontdekten wat we hadden gedaan, was het afgelopen met de Trans-Caribische Luchtvrachtdienst. En vlug Maar de fabelachtige vrachtprijs die ons voor de vlucht naar Tampa was geboden (Wordt vervolgd) luchtvaart zo veel mogelijk kan hand- Het atototien van een aanrtad K.L.M.- aanidielen naar de pantiouliere sfeer in 1957. geschiedde niet ondoordacht, al dus drs. Korthals. Ook nu is er geen re den voor die veronderstelling, dait des tijds te snel is gehandeld. Wat de sanering binnen de K.L.M. be treft:. personeel, dat het bedrijf verlaat, wordt zo min mogelijk vervangen. Aar personeelsleden in die afdelingen waar een overschot is en die het bedrijf wen- verlaten. wordt zoveel mogelijk wacht, dat deze maatregel op betrekke lijk korte termijn zal leidien tot een aanzienlijke daling van het pensoneels- Initussen worden pogingen onderno men om het aanzien van de K.L.M. nog te verhogen. Speciaal op de Verenigde Staten wordt de aandacht gerioht. Maat regelen zijn ondernomen om het toeris- tenvervoer in de VS te stimuleren. Overspannen man doodt zijn vrouw De totaal overspannen landar beider S die H. heeft vrijdagavond in Kuit aart (Z. VL) zijn 60-jarige vrouw, M van R, met een bietenmes aangeval len en door wurging om het leven ge bracht. De man was onder doktersbehandeling en had enige tijd geleden gepoogd de hand aan zichzelf te slaan. Een buur vrouw. die op het hulpgeroep ven de vrouw was komen toelopen en de man zijn vrouw met een mes zarg achtervol gen, riep haar man en enkele buren te hulp. maar men kwam te Laat. Zware straf voor ex-hoofdagent De gewezen hoofdagent van de ge meentepolitie te Zutphen, J. W. is door de rechtbank te Zutphen veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar met aftrek van voorar rest. Veertien dagen geleden had de officier van justitie dezelfde strwf ge ëist. W moest destijds tereoht staan wezens een groot aantal oneerlijkhe den door hem begaan in zijn diensttijd en in uniform. Hij maakte zich schuldig aan het wegnemen van goederen, voor een bednag van duizenden guldens Zelfs de tuinstoelen van dc officier var, justitie waren voor hem niet vei'lóig. 9 Maandagnacht is bij het viaduct bi) het Fyenoordstarion in Rotterdam een auto geslipt en op de linkerrijbaan te rechtgekomen. De wagen botste tegen 'n tegenligger met het gevolg, dat de 17- jarige Eva van Weizen uit de wagen werd geslingerd Zij was op slag dood. 15 De tienjarige P Zegers uit Poster- holt (Limburg) is, toen hij op de rijweg aan het spelen was. door een auto aan gereden Het jongetje was op slag dood. 9 In Barn flair (Groningen) is gister avond de 10-jarige Fenny Brinks uit Barnflair in botsing gekomen met de motorrijder I. de J uit Munnekemoer. Hel kind kwam hierbij om het leven. 9 In Apeldoorn is gisteravond de twee jarige Robert van Ommen uit Amster dam toen hij de weg overstak door een personenauto gegrepen. Het kind was op slag dood De 60-jarige veehouder J. Pieterse uil Naarden is gisteren met zijn brom fiets tegen de achterkant van een stil staande auto gereden. Hij kwam met het hoofd op het wegdek terecht en is later overleden. 9 Zondagnacht is in Epe een auto met vier inzittenden tegen een boom gere den. De 23-jarige mevrouw A. van der Vegte-van Loenen uit Deventer kwam om het leven Haar man de 21-jarige C. van der Vegte werd ernstig gewond. 9 Op een onbewaakte overweg tussen Borculo en Winterswijk is zaterdagnacht een auto door een goederentrein gegre pen De bestuurder van de auto de heer B. F A. ten Barge uit Groenlo, zijn echtgenote en hun twee dochtehtjes werden min of meer ernstig gewond. 9 Maandagnacht is langs de weg Rot terdam-Dordrecht een auto aangetroffen die frontaal tegen een boom was gere den De bestuurder de 53-jarige dr. J. W. Holleman uit Rotterdam was dood. Spoorwegen konden het wel aan De Spoorwegen konden het met de Kerstdagen wel aan. Vertragingen wa ren niet noemenswaardig behalve echter op de internationale lijnen t.g.v. het ongunstige weer in het buitenland. Gistermorgen was de drukte groot, maar toch blijven vele „verlofgangers" deze week kennelijk op hun logeer adressen. De N.S. verwachten dan ook op de avond van Nieuwjaarsdag en op 2 januari een enorme reizigersstroom. Zomerdienstregeling (Van onze parlementsredactie) Enkele onderdelen uit de veelbe sproken zomerdienstregeling van dit jaar zal de N.S. de komende zomer overnemen. Voor de treinen uit het westen naar het noorden en het oos ten zullen weer elektrische treinstel len worden gebruikt. Daarmede zal een kortere reisduur worden verkre gen. De verkorting zal echter kleiner zijn dan die .welke de afgelopen zo mer heeft gegolden. De uursneldienst uit het Zuiden over Utrecht naar Amsterdam wordt dan weer het getrokken materieel gereden, ook hier met een reisduur, dje langer zal zün dan die van de afgelopen zomer. korter dan de huidige. De aanslui tingen in Utrecht tussen beide boven genoemde treindiensten zouden hiermee herleven. Minister Korthals deelt dit alles mee an de Tweede Kamer in de memorie 'an antwoord over de begroting van -erkeer en waterstaat. De bewindsman kondigt aan. dat het gedeelteUjk reizen per auto en per trein zal worden gesti muleerd. Onderzocht wordt, welke mo gelijkheden parkeergarages bü de sta tions kunnen bieden. De bouw van een spoorwegtunnel in Rotterdam verkeert nog in het sta dium van technisch vooroverleg. Met betrekking tot de beweegbaarmaklng van de Baanhoeksbrug is nog overleg gaande met de provincie Zuid-Hol land. De werkzaamheden van de werkgroep „Vervoer in en om Rotter dam" vragen meer tijd dan aanvan kelijk werd verwacht. Dc werkgroep heeft nog geen verslag uitgebracht. Wat betreft de aanleg van een spoor weg AmsterdamSchipholLeldenDen Ilaag is uit de gemaakte berekeningen niet gebleken, dat het uit een oog punt van rentabiliteit verantwoord zou reeds tot de aanleg van deze I(jn (Van onze parlementsredactie) 1\/TINISTER KORTHALS van verkeer en waterstaat wil de verhoging van de leeftijdsgrens voor bromfietsers in ernstige overweging nemen. Hij heeft hierover advies gevraagd aan de Commissie Veiligheid Wegver keer. Als de bewindsman tot een dergelijke maatregel besluit, zal hij dit doen om een einde te maken aan het hinderlijke gedrag van jeugdige bromfietsers, voor wie kennelijk de bromfiets een welkom middel is om hun geldingsdrang uit te leven. Bovendien hebben onderzoekingen uitge wezen, dat 16- en 17-jarige bromfietsers in aanmerkelijk grotere mate bij verkeersongelukken zijn betrokken dan bromfietsers van hogere leeftijd. Drs. Korthals schrijft dit de Tweede Kamer in de memorie van antwoord over zyn begroting. Hü maakt voorts melding van enkele plannen met be trekking tot de vergroting van de ver keersveiligheid. Hij verklaart zich be reid te overwegen of aan oudere perso nen een rijbewijs van kortere geldings duur moet worden uitgereikt. Voor het stellen van een leefUjdsgrens naar boven ziet hy vooralsnog geen aanleiding. Ook heeft de minister reeds enige Ujd geleden een opdracht verstrekt om een onderzoek in te stellen naar de voor- en nadelen van de driebaanswegen De voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer had in zün jaarrede kritiek op dit soort wegen uitgeoefend. In over leg met de burgemeesters van zeven steden zal een werkgroep worden ge vormd ter bestudering van de verkeers problemen in de steden. De minister verwacht van de Instel ling van het V.A.M O R-diploma een gunstige invloed op de kwaliteit van het rij-onderwüs Toch zijn hierdoor nog nier a'.le problemen opgelost. Slechts een rijschoo'.wet kan volledige verbete ring brengen De totstandkoming van zo'n wet wordt onmogelijk gemaakt door het artikel in de Grondwet, dat de vrijheid van on derwijs garandeert Een rijschoolwet zal dus pas kunnen worden ingediend na wijziging van het betreffende artikel in de Grondwet Drs. Korthals deelt ten slotte nog met. dat een wijziging van het Wegen-ver keersreglement In voorbereiding is. Be paald zal worden, dat op vrachtauto'! een contouraanduiding moet voorkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7