Stil Jjh eefi daafce tij. Kerstviering in de ether België bezorgd over E.E.G. Neliroe niet verbitterd over westerse kritiek 4-voudige werking... Pottu8esenietr' wW geneeskracht! Chefarine 4 Egypte verbreekt band met koninkrijk Jemen Oecumene in Wassenaar De ring van Salomo Mensjikof uit Washington 1961 B Hoe rijk en verscheiden het Kerst- tted is in onze eigen taal en in vele andere, hebben degenen die in de af gelopen dagen veelvuldig naar de ra dio hebben geluisterd, wel kunnen ho ren. Men behoefde maar aan een of andere knop te draaien en altijd klon ken de welbekende of minder beken de melodieën in de huiskamer. Veel, bijna een téveel, mogen we wel zeg gen. Want al hadden de verschillen de omroepverenigingen voor wie Kerst feest meer is dan huiselijke gezellig heid bij kaarslicht en lekker eten, ge zorgd voor afwisseling in reportages, klankbeelden en gesproken woord, toch was er naar rato van dit alles wat te weinig. Wij denken hierbij aan zieken en alleen-zittenden, die op de ze dagen graag luisteren naar de ra dio, méér. dan aan de gezinr tezamen feest vieren en dan toe wel eens wat kerstzang-op-de-ach- tergrond willen horen. Een fraaie uitzondering vormde het Kerst-declamatorium van C. Rijnsdorp dat de NCRV op de eerste Kerstdag uitzond. Hiervan ging indruk en wij ding uit, ook voor degenen die niet zo vertrouwd zijn met het Kerstgebeu ren, en dat is immer van grote de. Ook de viering met de Molukse jongeren was aantrekkelijk om te ho ren, maar had toch weer de allure de liturgische dienst, zoals er vele waren te horen gedurende deze dagen. Degenen, die er rustig voor konden gaan zitten zullen hebben genoten van het uur, waarop de NCRV-radio het Weihnachtsoratorium van Bach uit- zond, een rijke vertolking onder lei ding van prof. Kurt Thomas. Grote verscheidenheid was er ook in kerkdiensten; hiervan heeft ieder vast wel het zijne kunnen kiezen, evenals uit de keur van lithurgische diensten al of niet met altijd ontroerende men zang van massale koren en belangstellenden, die speciaal voor de viering der Geboorte waren samenge komen. De NCRV liet nog iets horen van het vreugdevolle feest, dat het Leger des Heils 400 zieken in Amsterdam aanbood en de KRO maakte een moei lijk schakelprogramma met missiepos ten in den vreemde, waarin voor kor te ogenblikken banden om de aarde werden gelegd, een belangrijk stukje technisch kunnen, dat echter overstemd werd door het aangrijpende ontmoetingen na zoveel jaren. De traditionele en altijd ontroerende ontmoeting tussen patiënten in het Ne derlands sanatorium in Davos en hun familileden in Hilversum werd weer door de VARA bewerkstelligd: uit de ze buitenlandse contacten blijkt weer eens te meer hoezeer het Kerstfeest over geheel de wereld met eenzelfde vreugde wordt, gevierd. Weinig wijding ging er gedurende deze dagen uit van de veelvuldige te levisie-uitzendingen, voor zover geen kerkdiensten betroffen. Er j Paul Decker dirigeert het Radi Filharmonisch orkest, dat tussen 8.10 en 8.55 uur voor de NCRV een ouver- ture van Mendelssohn en de 2e sym- fonie van Tsjaikowski gaat uitvoeren. Aansluitend een documentaire, waar in Jan de Visser deskundigen vraagt naar hun mening over de verkeerssi tuatie te land, ter zee en in de lucht, i Om 9.50 uur zet Hans Henkemans zijn cyclus pianowerken van Debussy i voort en om 10.55 uur is er een Duit se uitvoering van het derde deel van Bach's Weihnachtsoratorium. De VARA laat om 8.05 uur de lied- jestrein weer rijden en zendt om 9 uur het hoorspel ,,De koning is dood" van Misha Mleinek uit. Om 11.15 uur i begint voor de jongeren de jazz-ru- I briek. Het VARAnprogramma dat na hel NTS-journaal wordt uitgezonden, be gint met de rubriek „Achter het nieuws". Om 8.35 uur treedt het Haags studentencabaret op met terugblik op de politiek in 1961 ge voerd en aansluitend komt de sport- rubriek op het scherm. Om halt tien weer televisiedebutanten in „Onbekend talent" en tot besluit om 10 forum Welbeschouwd. Televisie morgen Televisieprogramma's. NTS 20 00 TIPS UIT HET BUITENLAND I Tussen 9 en 10 uur treedt voor de BBC het omroepsymfonieorkest op in composities van Handel en Brahms. Rudolf Schwarz dirigeert. Uitzending op 434 m. I Pianomuziek van Liszt wordt tussen I kwart over tien en elf uur voor de I NDR-zender op 309 m. gespeeld door de pianist Yury Boukoff. I Twee uren. van 8 tot 10, besteedt de BRT (324 m.) aan het uitzenden van ernstige muziek, door luisteraars aangevraagd. Radioprogramma voor morgen ersuro I. 402 m. AVRO: 7.00 Nws: 7.10 7 20 Gram. VPRO: 7.SO Dagopenig. ,VRO: 8.00 Nws: 845 Gram; 9.00 Gym. v.d. rouw; 940 De groenteman; 945 Gram: 9.35 ra terstanden; 9.40 Morgenwijding; 40.00 8 (ram; .10.50 V.d. kleuters: 04.00 Kookpraat- i: 4145 Gram: 11.45 In de diepte, lezing; i 100 Lichte muz: 12.30 Land- en tuinb. me ed: 13A3 Dansmuz; 13.00 Nws: 13.15 Meded. n gram: 13 25 Beursber; 13.30 Lichte muz: 1.00 Pianorecital; 14.30 V.d. vrouw; 15.05 kam: 15.30 Voordr; 1550 Sopr. en piano; J.15 Gram: 16.30 Lichte muz. (herh. v. zon- ag 24 december jl.48.00 Nws: 18.15 Even- leel act; >18.20 Lichte muz; 48.35 Sportpraat- 18.40 Gesproken brief; 18.45 Lichte muz: Ï.00 V.d. kind; lfl.05 Liedjes en Het Vogel- Wartier. hoorsp: 30.00 Nws; 20.05 Radiophil- arm. ork. en solist; 21.00 Een menuet ter erinnering, hoorspel; 22.10 Volksliederen; t.30 Nws. en meded: 22.40 Act; 23.00 Sport- Discotaria; 2355-24.00 Nws. uitstekende verbinding met Salzburg voor een kerkdienst uit de Christus- kirche op zondag en maandag konden de dienst uit de Vrijgemaakt Geref. kerk in Rodenrijs. De NCRV heeft zondagavond een i opvallend goede documentaire over Hindelopen uitgezonden; prachtig van beeld en puntig van commentaar. Een stukje werk van Dick van Bommel. die in zulke reportages, waarin hij kan spelen met beeld en woord vol met de meest originele vondsten zit en zijn beste kunnen vertoont. Later op de avond was er een bij zonder mooi programma van Kerst zang in vijf landen, dat de NTS van de BBC overnam. Jammer, dat dit zo laat op de avond kwam, want het was de beste programma's van de televisie. Vriendschap tussen China en Albanië Volgens het communistische persbu reau Nieuw China zijn de besprekingen, welke de Albanese vice-premier Abdul Kollezi in Peking met premier Tsjou En Lai heeft gevoerd, in een „vriend schappelijke en hartelijke sfeer" verlo- Waarhemers zijn van oordeel, dat de machthebbers in Peking er niet over denken, hun houding tegenover de Al banese leiders te wijzigen, niettegen staande de felle aanvallen waaraan de ze van de zijde der overige landen var het communistische blok blootstaan. Kollezi en zijn delegatie waren naai Peking gekomen om meer economische bijstand te vragen. Op grond v; feit, dat aan het overleg ook de nemend chef van de Chinese Generale staf, generaal Sjang Ai Ping, heeft deel- Zoals gemeld hebben de Russische militaire deskundigen zich uit Albanië teruggetrokken. Sindsdien hebben ook zuiveringen plaats gehad onder het ho gere kader van de Albanese strijdkrach ten. De opengevallen plaatsen zouden door Chinezen kunnen worden ingeno- Hongaren vluchten door mijnenveld Vijf jonge Hongaren zijn dwars door een mijnenveld naar Oostenrijk ge- Volgens de politie hebben de vijf hun vluchtpoging wekenlang voorbereid. Zij werkten op een bouwproject bij de met mijnen bezaaide dodenzone bij de Hon gaarse stad Koeszeg. Zij bestudeerden de diensten van de communistische wachten op de met ma chinegeweren uitgeruste torens langs de grens zorgvuldig. Toen de grond voldoende hard bevro- ;n was baanden de vluchtelingen zich ïn weg door de prikkeldraadversper ringen en over de mijnenvelden. De mijnen kwamen door de vorst in de grond niet tot ontploffing ondanks de druk van het gewicht der mannen. Zij meldden zich bij de Oostenrijkse grenspost te Rattersdorf ën vroegen po litiek asiel, omdat „wij als vrije man- het Kerstfeest wensen te vieren". Negen en zestig mensen zijn zaterdag om het leven gekomen bij een spoorwegongeluk in de buurt van het Italiaanse Catan- zaro. Een wagon ontspoorde en kwam in een 50 meter diep ravijn terecht. Het treinstel be stond uit drie wagons en met de achterste gebeurde het ver schrikkelijke ongeluk. De Belgische onderminister van 1 tenlandse zaken. Henri Fayat, heeft gis termiddag de ambassadeurs van Frank rijk, Italië, West-Duitsland, Neder land en Luxemburg een memorandum overhandigd, waarin de Belgische rege ring er haar bezorgdheid over uit spreekt, dat de ministerraad van de E.E.G. vorige week nog geen overeen stemming heeft bereikt over de over gang van de Euromarkt van de eerste naar de tweede fase. De Belgische regering blijft ervar overtuigd dat het mogelijk zou zijn ge weest de overgang naar de tweede fase reeds op 24 december af te kondigen, gezien overeenstemming is bereikt op het gebied van het gemeenschappelijk landbouwbeleid. Slechts op twee punten bleven er meningsverschillen bestaan, ongetwijfeld bij gebrek aan tijd on nauwkeurige regelingen uit te werken; de vrijwaringsclausules en het finan cieel statuut. Over die twee vraagstukken heeft de Belgische regering, met het oog op de onderhandelingen die vrijdag zullen worden hervat, de tekst uitgewerkt van concrete voorstellen die Fayat aan de vijf ambassadeurs heeft overhandigd. De Belgische regering rekent er op dat op 31 december geen enkele delegatie zich nog zal verzetten tegen de over gang naar de tweede fase. Protest uit India tegen actie Premier Nehroe van India l?ebruik van militaire machtsmiddelen leeft zaterdag verklaard ervanvejLÏ" verkT.^'hlj, da. de Porlu- overtuigd te zijn, dat de weste- gese kolonie in Goa geen grotere er- lijke mogendheden op den duur d"°G^d" de juistheid van de Indische actie niet wilde, dat aan slechte dingen inzake Goa zullen gaan inzien. In een toespraak te Tiolpor ver maande Nehroe zijn gehoor, niet ver bitterd te zijn over de westerse re acties op India's optreden jegens de Portugese enclaves. Hij uitte echter kritiek op wat hij de Anglo-Ameri- kaanse boosheid noemde. einde werd gemaakt Hij gaf uiting slechte mid- vrees, dat In- het communis tische kamp zal worden gedreven. Als het Britse en het Franse kolo niale imperium aan het verdwijnen! i i« De Indiase militaire gouverneur van Goa. generaal-majoor Candeth, heeft al le blanke Portugezen die zich nog op vrije voeten bevinden, gelast zich vóór 1 januari over te geven. Goanezen die nadien nog Portugezen verbergen, zul len streng worden gestraft. Hetzelfde geldt voor mensen, die niet vóór het nieuwe jaar, wapens en munitie, die zij nog bezitten, zullen hebben ingeleverd. Dezer dagen zijn de Portugese direc teur van economische zaken en de echt genote van de reeds geïnterneerde Por tugese gouverneur-generaal, generaal Vassalo e Silva, aangehouden. Zij had den zich tot dusver verborgen weten te houden. Op openbare bijeenkomsten ln New Delhi hebben vertegenwoordigers van alle Indiase partijen de regering ge lukgewenst met haar actie in Goa. Ook werden gelukwensen gericht tot het Goanese volk. De partijen betreurden het dat de westelijke mogendheden ,het decadente kolonialistische bewind ran Portugal" hadden gesteund. Daar entegen werd dank gebracht aan de Sowjetunie, omdat dit land het streven van het Westen door zijn veto in de Veiligheidsraad had doen mislukken. De Indiase staatsman C. Rejagopa- latsjari heeft verklaard, dat hij de in- lie in Goa door India sterk afkeurt betoogd, dat India de morele macht zijn stem te verheffen tegen het Hllve trgendiènst; 40.45 ken; 11.45 Gewijc noodklok 848 Gram; 8.50 V.d. NCRV: 10.00 Gram; 1045 KRO: 41.00 V.d. Gewijde muz; 12.00 Middagklok Grat 1.35 Land- 1.50 Act: 43.00 Nws: 13.15 Lichte icht progr_ NCRV- 1AM Metropol© ork; I K 1 Gram: 15 31 Sjbeloverdenking; 46.20 Vocaal kwal 17.00 V. d. jeugd; 1730 Grai «eursber: 17.45 Li< riek: 18 30 Jiddisje volks taal perspektief. praatje; 19.00 Nwi pr; 19.10 Op de man af. praatje; 19.15 iram; 19.30 Radiokrant; 1950 Pol. lezing; 0.OO Gevar. progr; 22.30 Nws; 22.40 Avond- Verdenking; 22.55 Boekbespreking; 23. Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek ie maken I Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen, die eikaars wer king ondersteunen. Eén bestanddeel van Chefarine „4" zorgt ervoor dat - niettegenstaande de krachtige werking - ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Glazen buiijs 20 tabletten 0.80 Handige itripverpakking 40 tabletten f 1.60 Voordelige flacon 100 tabletten f3.60 Fransen moeten land verlaten Egypte heeft besloten de band met het koninkrijk Jemen te ver breken. Dit is gisteravond meege deeld door de Egyptische minister van staat, Abdel Kader Hatem. Er circuleerden al enige tijd geruch ten, dat de Verenigde Arabische Republiek ontbonden zou worden. In een rede te Port Said ter gele genheid van de vijfde verjaardag van de terugtrekking van de Frans-Engel se troepen uit de stad heeft presi dent Nasser in het openbaar een aan val gedaan op de Imam van Jemen wegens bekritisering van het in juli door de president van de VAR be kendgemaakte socialistische pro gramma. een hoofdartikel schrijft Al Ah- „Het is een onnatuurlijke unie die bestaat tussen een land, dat zich ont wikkelt in de richting van het socialis me en een land dat nog zucht onder het feodale juk (Jemen). De vroegere generaal-majoor der S.S., Kurt „Panzer" Meyer, die ter dood ver oordeeld werd wegens schuld aan de dood van geallieerde krijgsgevangenen, zaterdagavond aan een hartaanval Duitser krijgt elf jaar in Z.-Slavië De rechtbank van Titovo Uzice in Zuid-Slavië heeft zaterdag de 51-jarigc Westduitse zakenman Hans Kohl tot elf jaar gevangenisstraf veroordeeld ?ens moord op burgers en andere logsmisdaden in de tijd, toen hij dienst deed bij de Duitse contra-spio- sge in Zuid-Slavië. Kohl zou bij een strafactie hebben deelgenomen aan het doodschieten 23 burgers uit twee dorpen en hij gevangen burgers onder meer door marteling hebben gedwongen te werken voor de Duitse contra-spionage. Verder werd hem verweten huizen te hebben geplunderd en in brand te hebben ge stoken. De Hamburgse advocaat Kurt Beh- ling heeft in een telegram een beroep op president Tito gedaan om Kohl vrij telaten Hij herinnerde eraan, dat West-Duitsland hetzelfde heeft gedaan met twee Zuidslaven, tegen wie be schuldigingen -an oorlogsmisdaden wa- en ingebracht. Vader van Kennedy nu geopereerd President Kennedy heeft zondagavond onverwacht een bezoek gebracht aan zijn zieke vader, de 73-jarige Joseph P. Kennedy, die dinsdag een beroerte heefi gehad en zaterdag, toen zich bovendien longontsteking voordeed, een operatic heeft ondergaan. De president bevond zich in gezelschap van zijn echtgenote en verliet het ziekenhuis eerst tegen middernacht. De perschef van het Witte Huis, Pier re Salinger, heeft verklaard, dat de operatie die vijftig minuten heeft ge duurd, goed gelukt is. Joseph Kennedy heeft een tracheoto mie ondergaan, die het doel heeft zijn ademhaling te vergemakkelijken. Hertogin van Kent in verwachting Het Engelse hof heeft gisteravond bekendgemaakt, dat de hertogin Kent een baby verwacht, die deze mer zal worden geboren. Het kind zal de tiende zijn in de lijn van de troonopvolging. Hofdignitarissen deelden mede, dat de gezondheidstoestand van de 28-jarl- ge hertogin, die op 8 juni van dit jaar in het huwelijk trad met de neef var Koningin Elizabeth, zeer goed is or dat de gynaecoloog van koningin Eli zabeth, sir John Peel, haar zal behan delen. Volgens het Egyptische persbureau is Egypte van mening, dat deze federa tie „niets heeft gedaan om de Arabie ren in hun worsteling te helpen". Zij wordt verder „een scherm, om de toe stand in Jemen voor het oog van de buitenwereld te verbergen" genoemd. De Arabische Statenbond zou in strijd zijn met de nieuwe politiek der Egyptische regering, dat niet moet wor den samengewerkt met enige reactio naire Arabische regering. President Nasser verklaarde xater- dag. dat hij tengevolge van de passie ve houding van de andere Arabische landen de sterkte van het leger van de VA.R. met drie divisies zal opvoeren om het hoofd te kunnen bieden aan de dreiging van zionistische en imperialis tische zijde. Diégenen, aldus Nasser, die hem aan sporen thans een oorlog met Israël of een ander soort militaire operatie te beginnen, doen dat „om ons een dolk stoot in de rug te geven". Hij deed een verwoede aanval op koning Saoed van Saoedi-Arabië, op koning Imam Achmed van Jemen koning Hoessein van Jordanië, schilderde deze vorsten af als reactio nairen, die bondgenoten zijn van d< perialisten en het bloed uit hun eigen volkeren zuigen. President Nasser verklaarde verder: „Wij zijn van plan alle landerijen naasten, die aan in Egypte wonende vreemdelingen toebehoren. Indien de buitenlanders onze naastingen prettig vinden, moeten zij hun koffers "aar pakken en dadelijk vertrekken." Nasser zei. dat de Egyptische autori teiten hun alle bijstand zullen verlenen, als zij Egypte voor goed willen verla ten. Inmiddels is in Egypte officieel be kendgemaakt, dat er geen Fransen meer in Egypte mogen verblijven, zelfs niet ais zij op doorreis zijn. Van officiële zijde deelde men mede, dat Egyptische autoriteiten tot deze maatregel zijn overgegaan ais vergel ding voor de slechte behandeling van Egyptenaren op het vliegveld Orly bij Pljlt /net RPTERÖDN 7ONDER zich aan oppervlakkig ook gedaan, zonder daarmee even- optimisme sehulétgte maken, ^Ime^e- kan men met vreugde consta- komen rond de nieuwe psalmberij- teren, dat de onderlinge verhou- ming, eerst als kerkeraden met da dingen tussen verschillende pro- mes, daarna als gemeenten. Beide testantse kerken ten goede aan ES het veranderen zijn. Dat is ook het de psalmberijming, de dichter dr. geval ter zake van de verhouding J. W. Schulte Nordholt en de musi- qereformeerd-hervormd. Het zou CHS Schuurman en hebben ook vel hijeonder te betreuren zijn als net anders was. De gere- uit deze ontmoetingen is de behoef- formeerde kerken en de Neder- te ontstaan aan wat meer geordend landse hervormde kerk zijn im- contact: beide ker1-- mers historisch en principieel nauw familie van elkaar. contact: beide kerkeraden benoem den twee leden voor een te vormen werd opgedragen mogelijkheden onder ogen te zien voor verdere ontmoe- Zoals de Heilige Geest rige eeuw de harten warm gemaakt heeft vo< ding als opdracht van Christus, zo gereformeerde kerkéraad worden in deze eeuw onze ogen ge- ingrijpende verbouwing Toen in het afgelopen voorjaar de wegens mL.Bi.. eigen de onmogelijkheid kerkgebouw voor zijn diensten om kheid die wonderbaar- onderdak vroeg in de hervormde lijkerwijs helaas toch werkelijkheid Kievietkerk, was het meer dan hof- is dat de ene kerk als het ene felijkheid dat deze gevraagde gast- lichaam van Christus verdeeld is. vrijheid gaarne werd verleend. Je Vóór mij, aan een van de wanden geeft een goede sigaar toch met van mijp studeerkamer, hangt in- andere gevoelens aan een ver- gelijst een uit- trouwde vriend dan aan een spraak vijn uit diens In stitutie. Dit getui genis van de her vormer over de kerk werd een aantal jaren gele den rondgestuurd door de Oecume nische Raad van Kerken in Neder land en begint al dus: „Indien wij niet onder Chris tus, ons Hoofd, verenigd zijn met alle overige lede maten, wacht ons geen hoop op het toekomende erf- DE SCHRIJVER Ds. J. T. Wiersma, hervormd predikan te Wassenaar-Zuid, werd in 1914 te Harich in Fries land geboren en was, voor hij in zijn huidige gemeente intrede deed predikant te Birdaard, Hallum en Delft (arbeid onder de studenten). Ds. Wiersma is hoofdredacteur van „Woord en Dienst", veertiendaags orgaan voor het hervormde kerkewerk. vreemdeling, zat er bij ons een aanvankelijke vertrouwdheid met elkaar achter die spontane be reidwilligheid. Van juni tot half december hebben wij onder het dak Kievietkerk gezeten: de her vormden om 9.30 uur en de gere formeerden om 11 uur. Het kan wel niet anders of zo'n zaak van broeder deel. Daarom wordt de kerk genoemd ijjke practijk intensiveert het onder katholiek of algemeen, omdat wordt: wat onmogelijk ling vertrouwen en de goede een gast-predikant door een misver wereld, verontrust over de ver- hervormd predikant die dienst leid- scheurdheid van het ene lichaam de. Kerkordelijk was daar wel iets Christus. Wij beseffen dat dat op aan te merken, maar het heeft een onmogelijke lijke toestand i:H tus, tegenover onszelf, onverantwoorde- ons wederzijds dankbaar gestemd, tegenover Chris- dat wij van die onverwachte nood tegenover een oecumenische deugd hebben de wereld om ons heen. Het is ons durven maken. evenzeer duidelijk geworden, het gesprek van de kerken orr mogelijk dichter bij elkaar te Op de zondag na 31 oktober hiel den wij, 's morgens, een officiële gemeenschappelijke hervormings- men, niet beperkt mag blijven tot dienst. Ds. E. Pijlman en ik preek- de sfeer van ambtsdragers en afge- ten over Romeinen 1:17: „De recht vaardigden. Immers als de gemeen- vaardige zal uit geloof leven". Be ten zelf niet veror*~'-i—- aangegrepen door i een zoeken naar een gezamenlijk bedoeld ais uiting van verbonden horen, danken en dienen, dan zijn heid, die door genoemde contacten wij met al ons oecumenisch streven ontstaan gegroeid was. Ook bezig met een illusie. Opzienbaren- de sector van de jeugd is er een de dingen zijn hier in Wassenaar en ander gaande. De jongeren no niet gebeurd, maar toch is er wel digen elkaar geregeld voor een ge- spreks- of instuifavond uit. Ten slotte, om te verhoeden dat wij in een oncritische eenheidsroes ge- terecht zouden komen, is een ge meenschappelijke gemeenteavond gehouden, waarop de beide predi kanten over elkanders eigen kerk en de visie op de kerk van de iets op gang gekomen, dat ons ver heugt en waaraan, zonder dat wij dit gezocht hebben, door pers Het contact tussen de gerefor meerde kerk en de hervormde ge- SW&rT.'ïïïiü'Sl Dit artiKi kerstavond, een volgend jaar nog een keer herhaald. Maar wij voel- Laat ik het beeld van de familie d« rertoch"arreen°b"ZwaJar,dTt -kc" m°«en «pruiken. In dit contact zich beperkte tot kersttijd met zijn vaak wat roman- tisch-milde stemmingen. Wat kon den wij verder doen? Voorlopig meenden wij het besef naaste familie kaar te zijn, hebben wij op die ge meenteavond in grote genegenheid en tevens onverbloemd met elkaar gesproken. Het kan niet onze roeping zijn 12.55 Boekbespreking; 23.00 All i fluit; 33.30 Lezing; 33.55-24.00 Gemeentearchitecten uit Leningrad hebben een stad in het Noord poolgebied met een kunstmatig klimaat ont worpen. De stad zal worden gebouwd op een enkel fundament, onge veer een meter boven het bevroren aardopper vlak. Het centrum van de stad moet worden overdekt door een enor me koepel van doorzich tig materiaal. Onder de koepel zou een park, een stadion, een concertge bouw en een restaurant moeten komen. Wanneer de stad gebouwd wordt, is nog niet meegedeeld. Een nationaal comité, dat ten doel heeft mid delen te vinden om de verschillende volken van India een sterker gevoel van eenheid in te pren ten, heeft aanbevolen, de schoolkinderen dagelijks een belofte te doen af leggen, dat zij het land zullen dienen. De belofte moet beginnen met de woorden: „India is mijn vaderland, alle Indiërs zijn mijn broeders en zusters. Ik heb mijn land lief en ben trots op zijn rijk en gevarieerd erfdeel". I Een briefje uit een fles, viereneenhalf jaar geleden overboord ge worpen in volle zee, is zaterdag ter hand ge steld aan de geadres seerde in Londen. Het is geschreven door de opva renden van de Mayflo wer II, een duplicaat van het zeilschip, waar mee indertijd de Pilgrim Fathers naar Amerika zijn gegaan. Ongeveer halverwege de reis van de Mayflower werd het briefje overboord gewor pen in een fles, zomaar voor de aardigheid om te zien of dit soort bood schappen de bewoonde wereld kunnen bereiken en wanneer. I President Brezjnjef van de Sowjetunie heeft op een massabijeenkomst in Madras verklaard, dat in 1965 niemand in de Sow jetunie meer belasting zal behoeven te betalen. I In de Sowjetunie be gint binnenkort een pro ces tegen personen, die voor een waarde van on geveer twee miljoen gul den aan levensmiddelen hebben verduisterd. De beklaagden zijn beheer ders van opslagplaatsen voor fruit. Zij hadden verscheidene jaren, vol gens de bekendmaking, produkten die zij ten eigen bate verhandelden, geboekt onder de rubriek der bedorven en wegge gooide goederen. I Indien de Franse pre mier Debré op 13 janua ri nog aan het hoofd van het Franse kabinet zal staan, zal hij langer aan één stuk minister-presi dent van Frankrijk zijn geweest dan enige pre mier tijdens de Derde en de Vierde Republiek. De recordhouder is thans nog Poincaré, die in de jaren 1926 tot 1929 1102 dagen premier is ge-I weest. I te systematisch gesprek te moeten naar plaatselijke opheffing te stre- e" ge- ven van een toestand, die landelijke dan afmetingen heeft met moeilijkheden van velerlei aard. Wij mogen niet oppervlakkig over die moeilijkheden heen lopen. Maar wij mogen ons nog minder bij hun feitelijkheid neerleggen. hammedaanse legenden niet alleen heeft de bloem die als Salomonszegel bovenaardse wijsheid, tevens over tovermacht. Dei bische visie op Salomo is niet verwonderlijk, geschrift dat derde eeuw is opgesteld, wordt bekend staat 6 bloembladen) |Aim- Salomonszegel, of liever een ster van erg deze vorm, staat als schildteken reeds ant In een apokrlef afgebeeld op een Griekse vaas van -aarscbUnltjk in de omstreeks 500 jaar v. Chr. en werd ook aangetroffen op een amulet dal de Joodse koning verhaald dat hy gevonden werd ln de i ring bezat waarmee hy grote tla, de haven macht kon uitoefenen. In die ring Behalvi was een kostbare steen gezet en on ook ©ei die steen wi] met behulp Os- bü alle lijke en vrouwelijke demonen op aarde zou kunnen opslui ten. Iets dergelijks werd van Salomo ook reeds verteld door Flavius Jose- phus, de Joodse ge- schiedschrUver uit de eerste eeuw na Chr. en we kun nen ons indenken dat dit thema door de oosterse verbeeldingskracht dank baar is aangegrepen cn in talrUke sprookjes en legenden werd ver werkt, zodat we in de Arabische verhalen herhaaldelijk koning Solel- Rome in de oudheid, de ster, staat op dit amulet heel stelletje tovertekens, cn zegel gegraveerd op de keerzüde is een figuur afge beeld die sterk doet TOCH IS HET ZO! (Saloi denken aan een In zyn tra ditionele dracht, ol anders aan een ko ning uit Assyrlë. Die figuur moet Salomo voorstellen, want z|jn naam staat er voluit boven in Ro meinse lettertekens. Er Is dus eecn twijfel mogelijk. Maar ook In de Westerse wereld werd dit teken gebruikt, gelijk zo vele andere meetkundige figuren van de praehistoric af tol nu toe zonder dat iemand daar een aan- nctneiykc verklaring voor kon geven o) kunnen ontmoeten In Op munten uit de tijd der Mcrovln de f eriaanti toegeruste behoeft te wrijven om een vervulling te doen gaan. of legertje Saloi komt het leken voor. maar het wordt een kleine duizend jaar later ns in in de 16de en 17de eeuw ge- i heel bruikt als talisman voor soldaten machtige geesten in het De figuur die in dit zegel te zien Is. roepen. Die roemruchte heeft volgens de mening van dr Arabieren ten grondslag gelegen aan de Arabische cUfers Wij weten thans, dat dit een fabel ts en dat de Arabieren hun cjlfers destijds van de Indiërs hebben over- gewei toverring kunnen we In verhalen de Duizcnd-cn-een-nacht trouw ook ln het bezit van anderen a treffen. Om die ring. waarop het zegel i stond, raat het in de eerste plaats. Want ln het i juist bedoelde apokriefe geschrift wordt van dit zegel verteld dat het ©en pcntalpha, dus een vUfpuntlge ster i vandaag genomen. O ja, als u door een mug gestoken vordt, weet dan. dat dit altyd een zrouwelUk exemplaar is. Daarover een volgende keerl (Advertentie) kOSRAM De huidige Russische ambassadeur bij het Witte Huis, Mikhail Mensjikof, die Washington bijna vier jaar als stand plaats heeft gehad, zal begin januari ïaar Moskou terugkeren. Mensjikof had te Washington de bij naam van „glimlachende Mike". Hij zal worden opgevolgd door het huidige hoofd van de afdeling Ameri kaanse zaken van het Russische minis terie van buitenlandse zaken Dmitri Do- brynin Deze is reeds eerder, mot de rang van gezant, aan de Sowjet-ambas- sade te Washington verbonden geweest. Hij was ook een belangrijk lid van de staf van de om het leven gekomen se cretaris-generaal der Ver. Naties Ham- ma rskjoeld. Nieuwe groepering bestrijdt O.A.S. Tn Frankrijk heart rich een nieuwe groepering gepresenteerd, die zegt de or ganisatie van het geheime leger (O A S.) t- willen bestrijden. De groep noemt zïch de organisatie voor republikeinse [heid (O.SR.). In een verklaring /-v a odc pers ze*' z'ï - de weK voor de O.A.S. en het fascisme" te zullen ver- erren en tegelijkertijd het communis- e het recht te ontzeggen om als kam- oen van de democratie in Frankrijk te treden. F; O.S.R. zegt een organisatie van democraten te zijn en een ondergronds netwerk in het gehele land te hebben ontwikkeld. Haar „commando's", die zich tot nog toe tot tegcn-acties hadden henriet' hadden nu bevel gekregen in

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5