■lil Uw probleem is het onze Respect voor elkaar is redding van zelfrespect Een kanttekening BOEKENHOEK Een woord voor vandaag Internationaal liturgisch tijdschrift verschijnt Vrede vormt hoofdthema van kersttoespraken Verkoop Empire State Building Vaticaans Concilie komt in 1962 bijeen s DE STRIJD IN BRUSSEL EE arathonzitting van vijf dagen rn bijna vijf nachten is niet genoeg ge bleken om de overgang naar de tweede fase van de Euromarkt te rege len. De Europese ministers zijn j.l. vrijdagnacht uit Brussel vertrokken, echter met de bedoeling er aanstaande vrijdag weer terug te keren. Met een laatst» krachttoer wil men dan proberen de overgang naar de tweede fase te forceren. Enige forcering zal er inderdaad nodig zijn, want de moeilijk heden zijn groot en talrijk. Zoals wij reeds vermoedden Is de landbouw vorige week het grote strui kelblok gebleken. Mocht men er ook deze week in Brussel niet uitkomen dan ral men eventueel begin januari de debatten nog voortzetten. Iedereen Is er van doordrongen dat een uitstel van de tweede fase van de Euromarkt een bijzonder ongunstige Indruk naar bulten zal maken. Maar anderzijds vecht elke minister voor de belangen van zijn land. Het gaat er om regelingen te ontwerpen, waarbij voor elk land de nationale concessies in evenwicht blijken met de voordelen op Europees niveau. Om I dit voor zet landen in een enkele formule vast te leggen is vanzelfsprekend «en uiterst moeilijke zaak. Frankrijk heeft op het moeilijkste punt. namelijk de landbouw, uitge werkte verordeningen gevraagd om te komen tot een gemeenschappelijke' landbouwpolitiek. Frankrijk weigerde zyn fiat te geven op basis van prin- cipiele en later uit te werken overeenkomsten. Hoewel wij het stellig niet in' Koningin Juliana heeft in een elk opzicht met het Franse standpunt eens zijn, vooral niet als het gaat om op Eerste Kerstdag via de beide b'vb"dh'dt" van Jf E°rTs' Commissie, menen wij zendcrs Hilversum uitgesproken toch dat de Franse eis van uitgewerkte landbouwverordeningen juist is,. geweest. Indien men thans met beginselverklaringen volstaat kunnen laterkerstrede aangedrongen op meer bij de interpretatie en uitwerking immers de grootste moeilijkheden ont- respect voor eikaars vrgheid cn ■taan. In de vijftig uur die de Raad van Ministers de afgelopen week reeds verantwoordelijkheid, aan het grootste E.E.G.-vraagstuk, de gemeenschappelijke landbouwpoli tiek. heeft besteed, werden op twee punten resultaten bereikt. Maar een' ,,Het is gewoonte", zo zei de Konin- oordeel is hierover nog moeilijk te vormen. sin. ..zich met Kerstmis thuis, in war- Overeenstemming is er bereikt over het systeem van richtprijzen in de [J16 sfeer, te beschermen tegen de kou- Duitse Bondsrepubliek. Een letterlijke tekst is echter nog niet bekend cn J"1u., h.l I. du. «.k nor niet bekend iu wrik, mal, is aan het Duitse iKj d.t 'mVht w'i?: standpunt, /uilen In bepaalde streken van Duitsland aanvullende toeslagen; kaatst in een veelkleurige fonkeling gegeven mogen worden bij de verbouw van graan of zullen subsidies op het van zijn kristallen, een veelheid van transport gehandhaafd mogen blijven? Zal de graanproduktie in Duitsland kleuren, die samen een schittering te »r door gestimuleerd worden? Zolang de antwoorden op deze vragen nog zien geven. Even veelkleurig als de niet gegeven kunnen worden, kan er ook geen reden tot optimisme zijn,mensen 'n a* hun verscheidenheid maar ook niet tot pessimisme. Overeenstemming is er voor wat betreft de landbouw ook bereikt over de aljpn H WÊ supra nationale bevoegdheid van de Europese Commissie. Maar ook hier; ken. Ma'ar*té*vert wüfen tast men nog te veel in het duister om zich een oordeel over het bereikte akkoord te kunnen vormen. Waar ligt het compromis het dichtst bij? Bij het Franse of het Nederlandse standpunt of bij het voorstel-Mansholt? Voor wat betreft de landbouw, en dat is op het ogenblik de zaak waarom het draait in Brussel, valt er dus nog weinig te zeggen van de betekenis van de bereikte resultaten. Het moeizame karakfer van de besprekingen en de gepubliceerde verslagen doen echter wel vermoeden dat de Neder landse ministers De Pous en Marijnen het Nederlandse standpunt krachtig verdedigen. Dit Is verheugend, maar ook bitter noodzakelijk, omdat onze grote agrarische exportbelangen in geding zijn. Voor de vertegenwoordigers van de Nederlandse landbouw zal het vorige week bovendien verheugend zijn geweest, dat het bestuur van het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland nog eens een telegram naar de Nederlandse ministers in Brussel zond met het ver zoek aan het standpunt van de Nederlandse landbouw vast te houden, ook al zou dit uitlopen op een veto. In het Centraal Orgaan is niet alleen de landbouw, maar vrijwel het gehele Nederlandse bedrijfsleven vertegen woordigt. De Nederlandse ministers weten zich In Brussel bij de verdediging van het Nederlandse landbouw-standpunt dus geruggesteund door het gehele Ne derlandse bedrijfsleven. Nederland zal er met zijn grote agrarische belan gen voor dienen te waken, dat het op Europees niveau niet het slachtoffer wordt van het samenspel tussen de grotere landen. Thans heeft elk land nog het recht van veto. Is eenmaal de tweede fase een feit, dan zullen alle beslissingen bij meerderheid van stemmen genomen kunnen worden. Thans heeft het dus nog zin hoog spel te spelen. 55 Koningin in Kersttoespraak: Recht op en plicht tot vrijheid genlijk zijn". ..Wij weten evenwel dat wij met z'n goor en groezelig effect ma- elkander» jitwissen slagen wij daarin' Konden we maar genoeg res pect voor ieders persoonlijkheid hebben om elkeen ongestoord het licht te laten weerkaatsen dat juist hij of zij opvangt, konden we maar openstaan voor elkaar, want wie weet wat voor verrijking van on ze eigen geest we anders buitenslui ten." ..Ieder mens heeft zijn eigen weg te kiezen en zijn eigen %-erantwoordelijk- heid te dragen. Het is zijn recht, zijn eer. zijn plicht zelfs. En wie zou hem durven beoordelen daar men nooit al de beweegredenen van een ander kan ken- „Het is niet verdraagzaam staan te genover het kwaad dat gedaan wordt als men geduld heeft met de ziel van de dader. Zijn zelfstandigheid niet aan te tasten is een kant van de naasten liefde. het moet er vanzelf uit voort vloeien. Iedereen weet hoe moeilijk het kan zijn. dit alles tegenover menige persoonlijkheid op te brengen." ,,Tóch zal de trouw i Een luchtige hsndleidinr om langer te leven, door Loula P. A. Soeterboek en Ted Schaap. Uitgave Stichting Volks gezondheidszorg V.G.Z.. Nijmegen. Shell Natuurwijzer, twaalf-provinciën rhapsodle. door Leonhard Huizinga, met tekeningen van R. Westra. Ter na gedachtenis aan mr. dr. P. G. van Tien- hoven, van de Natuurbescherming. Uit gave Shell Nederland Verkoopmaat schappij N.V., Den Haag. Marmaduk, en Marmaduc en Jan. door Elisabeth Chapman. Tekeningen Eceles William». Nederland» Mie» Bou- huy». Uitgava H. ten Brink N.V., Am- sterdam/Meppel. Grote dag in Japan, De grootste vis, door Juliet Piggott. Vartaling Han G. ning Hoekstra. Illustraties Peter Thompson. Uitgave De Bezige Bij. Amsterdam. Grote dag in Spanje. José's eigen Fiesta, door Patric Pringle. Vertaling Han G. Hoekstra "i.- Maria de Guarii Bij. Amsterdam. Overijssel. Jaarboek voor cultuur en historie, onder redactie van G. J. Lu- gard Jr.. K. Jassies, Herman Korteling en Henri Th. Timmerman. Zestiende jaargang. 1962. Uitgave Koninklijke Uit geverij Erven J. J. Tijl N.V., Zwolle. Als een glimlach van de lente, door Helen Fowler. Vertaling H. M. A. Lu- dolph-Van Everdmgen. Uitgave J. H. Gottmer, Haarlem. Gesprekken in Israel, door Petrus Huigens. In serie Bibliotheek van boe ken bij de bijbel. Uitgave Bosch Keu- N.V., Baa; (tl verantwoordelijkheid) de redding zijn van ons eigen zelfrespect, zowel in bet klein ala in het groot. Zo respecteert men ook een heel volk in de vrijheid van zijn keuze, welke weg het wil op gaan. Want wij kunnen niet anderen dit recht ontzeggen en toch In ons eigen recht op vrijheid blijven gelo- Niet alleen, die van anderen te aan vaarden. maar ook onze eigen vrijheid. Dat betekent voor ieder van ons be wust de verantwoordelijkheid te dragen voor zijn eigen leven met al zijn uitda. gingen. Het is: zijn persoonlijke op dracht en bestemming te durven vin den." ,,Wij mensenkinderen verlartgen van nature het leven in al zijn volheid te genieten en beschouwen dit dan als het erfdeel dat ons toekomt. Het is mense lijk dat we gesteld zijn op overvloed van geld en van alles dat daarvoor te koop is. Welvaart, plezier en alle ge not... veel vrije tijd daarvoor.. ..Natuurlijk is er niets heerlijkers dan Iemand volop te zien genieten. Maar er Is lets mis met ons als we zelf een goed leven leiden en voldaan zijn. terwijl an deren daar nog niet In delen, misschien wel ln onze naaste omgeving, en ter wijl de meerderheid van de menselijke familie eenvoudigweg ondervoed Is. We kunnen er niet de holte van al onze na righeid mee vullen. We kunnen proberen dat wat wjj wel hebben, te storten In wat anze medemensen ontbreekt. Wonderlijk genoeg wordt de holte van onze eigen narigheid dan kleiner." ..Wij hebben geen bewegingsvrijheid als we geklemd zitten in onze belan gen als in een harde korst. Pas als we daaruit losbreken, zijn we vrij onszelf te wagen in al het wel en wee dat het onze niet is in het grootse leven van Gods gemeenschap, dat onze aandacht vraagt voor elkander." GELUK ..Wie zichzelf vergeet, tuimelt in de wijdheid van de hemelruimte en vindt daar wat ook ons eigen tekort aanvult, zelfs dat van eigen schuld. Is er iets heerlijkers dan onszelf ons vervelen de en veeleisende zelf kwijt te ra ken om èn zo vrij als een vogel van de aarde te zijn èn verantwoord in de aan vaarding van de eigenlijke bestemming van onze allereigenste persoonlijkheid en met verwondering te zien vreugde en geluk te kunnen wegschenken zonder er zelf armer, maar er juist rijker door te eigenlijke bestemming volgt. voelt zich gelukkig als een vrijbuiter, thuis in Gods vrije ruimte. Niets ontbreekt hem en hij heeft niets te verliezen, hij heeft alles te. geven. Hij heeft de vol heid vap Gods vrede in zijn hart. Hij weet te kunnen vertrouwen dat alle mensen eens al wat zij verlangen in overvloed zal toekomen als hun erfdeel, hemel en op aarde." Of wij, als de herders, zoveel haast hebben gemaakt om in de stal van Bethlehem te komen, is een zaak, die wij elk voor onszelf het beste beoordelen kunnen. Misschien is er reden voor de vraag, of u en ik er zelfs wel geweest zijn dit jaar, ondanks al onze zeer christelijke woorden en meditaties. Na tuurlijk, wij hebben geen boodschap ontvangen in de vorm van een engelenkoor: wij moeten het doen met een verhaal op papier. Hetgeen wel enig verschil maakt. Daar staat dan tegenover, dat wij méér weten, althans meer kunnen weten dan die herders zovele eeuwen vóór ons. De vfaag is: bent u ook nu geconfronteerd met het Kind in de kribbe en hebt u iets beseft van Gods uitgestoken hand, die uitgaat naar u persoonlijk? Het is best mogelijk, dat de herders graag hadden willen blijven bij het Kind in de stal. Maar zij moesten het harde leven weer in, terug naar de schapen. Maar het bezoek in die nacht betekende voor hen een nieuw begin: zij kwamen er als andere mensen uit dan zij er binnen traden. Zij keerden terug. God lovende en prijzende om alles wat zij hadden ge hoord en gezien. Zij waren doorgevers geworden van de bood schap, aan allen, die maar wilden luisteren. Wie werkelijk het Kerstfeest heeft gevierd is er vol van. En de mate van volheid is de proef op de som voor de intensiteit van onze Kerstfeest viering! Staatshoofden voor radio en t.v. Vele staatshoofden hebben op, üjners tijdens de Kerst zoals Eerste Kerstdag voor radio enlwél "W.het oosten Arjc Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te 't Harde: T. Langerak te Vinkeveen: te Kootwijkerbroek: dr- A. van den End te Hoogeveen. Aangenomen de benoeming tot jeugd- pred. bij de Rijksobservatiehuizen voor jongens te Amersfoort en te Zeist: W. Willem se te Hilversum. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Winterswijk (vac. J. E. Hendrik»): J. A. van Netten te Groote- ga«t. Aangenomen naar Hoofddorp: Z. C. Ver»luij» te Schoonhoven-Willige-Lsnge- rak; naar Gortnchem: J. H. van Halsema CHRIST. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Enschede-W.: P. N. Ribbers te Noorsche Schut. Bedankt voor Broek op Langendijk: W. Steenbergen te Meppel. Studentenconfercntie jos ook in 1962 Ook in 1962 belegt de ARJOS een »tu- dentenconferentte. Deze zal worden ge houden op vrijdag 19 en zaterdag 20 janu ari 1962 in het Gereformeerd Jeugdcen trum „De Witte Hei" te Huis ter Heide. Het thema van deze conferentie is: „Het Atoomvraagstuk". De heer prof. mr dr. I A. Diepenhorst zal «preken over ..Atoombewapening" (de juridische spekten) en de heer prof. dr. C. A. van Peursen over „Leven in het atoomtijd perk". De deelnemers asn de conferentie zul- len van tevoren een beknopte dokumen- tatie over „de werking van het atoomwa pen" ontvangen. Zaterdagsmorgens zal met een voor aanstaand figuur uit de Anti-Revolutio naire Partij over de aktuele binnenlandse politiek van gedachten worden gewisseld. wereld, voor een bedrag miljoen dollar in andere handen over in een van de grootste en ingewikkeldste transactie» in onroerend goed. die ooit De Prudential Insurance Company zal 29 miljoen dollar betalen voor het eigen domsrecht op het 102 verdiepingen tel lende gebouw. De verhuurrechten zul- lrn voor 36 miljoen dollar overgaan in handen van Lawrence Wien. advocaat te New York en handelaar ln onroerend goed, die de transactie verzorgt De heer Wien. kolonel Henry Crown, financier in Chicago en de huidige eige naar van het gebouw, en de president van de Prudential Insurance. Louis Menagh. zullen de transactie In Newark (NY) sluiten. Het contract telt 400 pa gina'? en de ondertekening ervan zal naar verwachting vijf uur in beslag Eerst zal de heer Wien kolonel Crown 6ö miljoen dollar betalen en daarna het d - «recht voor 29 miljoen dolli Definitieve datum nog niet vastgesteld Paus Johannes heeft op Eerste Kerstdag een pauselijke bul uit gevaardigd, waarin officieel werd geproclameerd dat in het jaar 1962 een algemeen concilie van de Rooms katholieke Kerk zal worden gehouden. Het pause lijke document vermeldt niet de juiste datum van het concilie. Er staat in dat deze hekend gemaakt zal worden wanneer dit oppor tuun wordt geacht. Men vernacht dat het concilie over ongeveer een jaar zal beginnen in de basiliek van St. Pieter en kardinalen, patriarchen, aartsbisschoppen en bis schoppen uit alle delen van de wereld naar Rome zal brengen. Het zal een van de belangrijkste bijeenkomsten in de geschiedenis van deze kerk zijn. Het in Latijn gesteld document werd in de St. Pieter voorgelezen door aarts bisschop Pericle Felici. algemeen secre taris van de voorbereidingscommissie van het concilie, die al bijna drie Jaar aan het werk is. In de pauselijke verklaring wordt niet meegedeeld of vertegenwoordigers van andere kerken het concilie zullen mogen bijwonen. Algemeen wordt echter genomen dat vertegenwoordigers andere kerken als waarnemers zullen worden uitgenodigd. Onlangs hebben viif r.k. priesters de vergadering van de Wereldraad van Kerken ln New Delhi als waarnemers bijgewoond. De paus vraagt wel om levendige be langstelling ..of tenminste respectvolle aandacht" van de niet-rooms-katholie- ken. en zelfs de nlet-ehristenen. voor het concilie Hij verzoekt om voortdu rende gebeden voor de historische ge beurtenis. Gebed gevraapd mdlgcn alle christenen ernstige taken wachten". Een nieuwe, verontrustende factor is die van een strijdlustig atheïsme. Volgens de paus ziet de kerk zich ge steld voor de taak de moderne wereld in aanraking te brengen met het evan gelie. Een wereld, aldus de paus, die technische en wetenschappelijke over winningen toejuicht, doch die ook de gevolgen draagt van een wereldlijke or dening. die sommigen wensen te veran deren. zonder de hulp van God. De mensheid heeft grote materiële vooruit gang geboekt, doch op het morele vlak heeft men hiermee geen gelijke tred gehouden. Dit verzwakt het verlangen naar geestelijke waarden. Hieruit ont staat het streven naar aardse genoe gens. dat de technische vooruitgang bin nen een ieders bereik brengt". De paus verklaarde voorts, dat hij vanaf het tijdstip van zijn verkiezing de dringende plicht had gevoeld, de gelovigen bijeen te roepen om de kerk in staat te stellen krachtdadiger bij te dragen tot de oplossing van de vraag stukken van de moderne tijd. Het concilie zal zich hoofdzakelijk be- zighouden met interne zaken van de R K. Kerk. Paus Johannes heeft echter de hoop uitgesproken dat het zal die nen als een stap op weg naar de een heid der christenen. Het wordt het 21ste concilie in de 20 eeuwen van het bestaan van de kerk. dat waarschijn lijk door 3.000 personen zal worden bijgewoond. Het vorige concilie het Eerste Va ticaanse concilie werd in 1R69 bijeen geroepen en werd onderbroken toen Italiaanse nationalistische troepen Rome bezetten en tot de hoofdstad maakten Koningin Elizabeth van Engeland deed een beroep op de jeugd van de ge hele wereld om de mensheid te dienen. „Het is slechts natuurlijk dat de jon gere generatie het geduld verliest over de ouderen wegens hun schijnbaar fa len in het scheppen van orde en veilig heid in de wereld", zo zei de Koningin", „maar de zaken worden er niet beter van als jongeren zich alleen maar uitdruk ken door onverschilligheid en het afwij zen van wat zij beschouwen als een ver ouderde stand van zaken". „De wereld heeft wanhopig gebrek aan hun energie, hun vastbeslotenheid en hun dienst aan de medemens." In een speciale Kerstboodschap via de t.v. aan de inwoners van West-Ber- lijn heeft president Kennedy ver klaard dat de V.S. vastbesloten zijn West-Berlijn te steunen en zijn vrijheid te handhaven. De president gaf voorts uiting aan zijn diep medeleven met hen. die vooral in deze dagen lijden omdat zij op gewelddadige wijze van hun dier baren zijn gescheiden. VERGEEFS Burgemeester Willy Brandt van West- Berlijn zei voor de radio tot de bewo ners van de belde delen van Berlijn en Duitsland, dat de klokken die met Kcrst- iis beieren vergeefs zullen hebben ge ld en de kaarsen die voor de vensters In belde delen van Duitsland branden, niets zullen hebben gebrand, als degenen die vrij zijn. niet vastberaden bereid blijven om zich opofferingen te getroosten. De burgemeester noemde het stelligen dat Westberlijners hun ver- •antcn in het oosten tijdens de Kerst- agen kunnen bezoeken, geen succes hebben gehad (in 1960 konden de Ber- „Wij kerken, die van Rome ziin afgescheiden, uit. deel Ie nemen in onze gebeden, om dat het concilie ook In Thm voordeel zal ziin. WIJ weten, dat velen van hen ver langen naar een terugkeer van eenheid en vrede volrens de leer en de 'ebeden van Chri'tns tot 7lin Vader. WH weten ook. dat niet wetnlren reeds hun ge beden voor een goed resultaat hebben toereseed en dat «H honen hun verte- renwnordlgers te zenden om bet werk ter plaatse te voleen. D" «lle» reeft ons grote troost en hoop. WI1 hebben dan ook een secretariaat Ingesteld om dete contacten m»rel|fk te maken|\_ aldus nans Johannes. de onfeilbaarheid van de paus in zaken van geloof of moraal als hij proclamaties uitvaardigd met het volledig gezag vsn zijn ambt. Ruim f 176.000.- voor geestelijke volksgezondheid Het nationaal fonds voor de geeste lijke volksgezondheid, dat in december d* I960 werd opgericht door de nationale federatie voor de geestelijke volksge zondheid, heeft in de loop van dit jaar een totaal-bedrag van ruim 176.000 uit gekeerd. Het fonds stelt zich ten doel aanvullende financiële hulp te verlenen aan instellingen die op het terrein der zeestelijke gezondheidszorg werkzaam In 1961 werden uit het fonds gelden ter beschikking gesteld voor studie-doel einden en wetenschappelijk onderzoek, voor werkzaamheden der medisch op voedkundige bureaus, bureaus voor le vens- en gezinsmoeilijkheden en sociaal- medische consultatiebureaus voor alco holisme. voor de sociaal-psychiatrische diensten, de zwakzinnigenzorg, de the- Pan* Johannes zei ook dat. terwijl het raneutisehe gezinsverpleging en He psy- mensdom .staat op de drempel van een j chia'risehe voorzieningen in instellingen nieuw tijdperk, de kerk grootae en l van kinderbescherming. t.v. Kersttoespraken gehouden. Bondskanselier Adenauer deed een be roep op „de machtigen der aarde" om hun verplichtingen als mens na te ko men en harder te werken voor de vre de en het recht. Hij zei, dat „de strijd tussen goed en kwaad, tussen eerbied voor het recht en de schending van de rechten van anderen, thans harder is Han in eeuwen het geval is geweest. In vele delen van de wereld is de vrede verstoord en geldt het recht van de sterkste. Hoever is de wereld van de vrede, die verkondigd wordt in het Kerstevangelie", aldus de bondskanse- westen van hun stad trekken). Brandt deed beroep op zijn toehoorders niet te wan- Koning Boudewijn van België zei, dat zijn gedachten vooral uitgingen „naar onze landgenoten, die in de voormali ge Belgische Kongo zoveel leed hebben ondervonden". De Koning riep op tot eenheid onder de Belgen. Hij vroeg ook om volhardend streven teneinde eer grotere welvaart te bereiken. „Deze welvaart en grootheid zijn ver bonden met het nieuwe Europa dal voor onze ogen wordt gebouwd en waar mee ons lot is verbonden", aldus de Ko ning, die voorts zei, dat een verenigd Europa een belangrijke factor moet - wereid. KOLONIALISME President Soekarno verklaarde, .dat „terwijl de volken bloeden onder net kolonialisme, Indonesië de strijd zal voortzetten om westelijk Nieuw-Guinea aan Nederland te ontrukken". De mo hammedaanse president zei tot de een miljoen leden tellende christelijke ge meenschap in Indonesië: „vrede en welvaart hebben niet gezegevierd om dat er nog steeds volken zijn die niet gehoorzamen aan de wensen van God.... Wij kunn:n zelf zien dat er nog steeds onrecht in de wereld is, dat er nog steeds volken zijn die zich bezighouden met het uitzuigen van andere volken en dat er nog steeds mensen zijn die in rijkdom leven ten koste van hun me demensen." Paus Joannes XXIII heeft de Kerst dag geopend met een oproep tot de lei- el s van de wereld om door middel van onderhandelingen naar vrede te stre ven „zelfs als daarvoor offers en zelf verloochening gevraagd worden". Het 80 jaar oude hoofd van de rooms- katholieke Kerk sprak tijdens de mid dernachtsmis een van zijn krachtigste oproepen voor vreedzame onderhande lingen uit. "'j zei: „het is de vrede van de men- met elkaar en met God. waarvoor Christus op aarde gekomen is, wat hij iet zijn bloed bezegeld heeft," „Dat is duidelijk niet zo maar een »ort van vrede. De Kerk. als erfgena- .c- van de leer van haar goddelijke -liter, bemint de vrede die op recht gegrondvest is, die de wettige rechten van anderen erkent en eerbiedigt. De Kerk bemint de vrede, die het gevolg n vrije en loyale onderhandelingen zelfs indien daarvoor soms offers en zelfverloochening nodig zijn die elk de belanghebbende partijen bereid moet zijn in goede trouw in het belang allen te' aanvaarden." Begin volgend jaar verschijnt het eerste nummer van een nieuw internationaal liturgisch tijdschrift getiteld ,,Studia Litur- gica" dat geredigeerd zal worden door de Rotterdamse hervormde predikant ds. Wiebe Vos. Het wil een overzicht geven van de jong ste ontwikkelingen en studies op liturgisch gebied. Het zal vier maal per jaar verschijnen. - Het blad is kennelijk de vrucht de liturgische conferentie die begin dit jaar werd gehouden in het Engelse stadje Swanwick. De redacteuren zijn van mening dat de oecumenische bewe ging niet langer een studie van de ere dienst kan ontlopen. In de aankondiging wordt medegedeeld dat het blad zich van de meeste theolo gische bladen zal onderscheiden. Het zal niet slechts een aantal artikelen bieden, mear tevens het orgaan worden van een werkgroep van theologen die eikaars in zichten en reacties willen vernemen. Bovendien zullen de lezers op de hoog te gehouden worden van de nieuwste ontwikkelingen en inzichten. Het blad zal nieuw uitgekomen boeken bespreken, maar tevens in ieder nummer een vijftig tot honderdtal kaarten insluiten van be langrijke boeken op liturgisch gebied, zodat de lezers een eigen bibliografie kunnen opbouwen. Deze bibliografie zal beginnen "met de boeken die in het af gelopen jaar zijn verschenen. Het blad zal in het Engels worden uitgegeven, met bepaalde artikelen in het Frans en Duits, waarvan in het En- korte samenvatting wordt ge geven. Ds. W. Vos zal in zijn werk geassisteerd worden door een redactie van zestien personen, waarin ook een kleurling ?it- _.vens is eën Raad van adviseurs correspondenten gevormd .die een groot aantal bekende namen uit de gehele wc reld bevat. Van Nederlandse zijde zijl reeds toegetreden de gereformeerde hoog- Advertentie Bij Rbiumitlscht Fijn veroorzaakt door onzuiver bloed brengt Kruscben uitkomst. komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes minerale zouten hebben zo'n aansporende wer king op de bloedzuiverende organen, dat 't bloed van stonde af aan sneller gaait stromen. Onzuiverheden daarin kunnen Zich niet meer vastzetten in de gewrich ten en zo veroorzaken die dan ook niet de pijnen meer, die U nu daig en nacht kwellen. N.H. kerk in Biervliet weer gerestaureerd vormde gemeente te Biervliet. In 1948/'49 vond een omvangrijke restauratie plaats en dacht er nu eens voor een tijd vanaf te zijn. Dit is een illusie gebleken, want men heeft vastgesteld, dat champig non het zware eiken balkwerk zodanig heeft aangetast, dat ondersteuning nodig is geworken. De stut werd reeds ge plaatst. Met monumentenzorg, onder wiens bescherming het gebouw staat, wordt nagegaan welke restauratiewerk zaamheden er nu weer moeten worden verricht. leraar prof. dr. J. T. Bakker en de her vormde theologen dr. R. Boon, prof. dr. H. Jonker en dr. F. de Jong. Het eerste nummer bevat onder meer een artikel „Liturgie als de proclamatie van het Woord", een overzicht van de jongste liturgische ontwikkeling in Ame rika en een artikel getiteld: „De litur- j gische beweging en christelijke eenheid". Het blad zal 12 gulden per jaar kosten. Het Nederlandse adres zal zijn Mathenes- serlaan 301 c te Rotterdam. „Rede Platteel is teleurstellend' „Wij vinden de toespraak van gou verneur Platteel bepaald teleurstel lend. Het is duidelijk dat voor de ambtenaren niets wordt gedaan. Aan de toespraak ontbrak iedere borg stelling van de zijde van de overheid en zij was in feite een soort oproep om door te blijven werken", zo ver- klaarde de tweede secretaris van het christelijk werknemersverbond op Nieuw-Guinea, mr. L. O. A. Moll in antwoord op een vraag om commen taar op de radiorede van de gou verneur van vrijdag. Hij zei voorts, dat het de ambtena ren bekend is, dat vooral in georgani seerd Overleg een belangrijk advies is uitgebracht en een van de hoofdpunten is de noodzaak om garanties af te kon digen. Dit zijn minimale garanties, al dus de heer Moll. Wij hebben niet meer gevraagd dan dat de regering duidelijk i maakt dat de ambtenaren niet ge- dwongen zullen worden om eventueel voor een andere overheid te gaan wer ken. Als dc regering er stellig van over tuigd is dat garanties overbodig zijn, veerhoudt haar er dan nog van ij wijze van goede wil een gebaar ken, aangezien die garanties haar dan toch .niets zullen kosten? i Mr. Moll achtte de toespraak pp,- het stuk van de veiligheid iets positiever, geloofde dat de rede van de gou- _ir een understatement inhoudt van de kracht van de Indonesische re gering en van haar wil om die kracht ook te gebruiken. Mr. Moll zei voorts niettemin goede hoop te hebben dat ge welddadigheden zullen worden voorko men hoewel „wij geen prettige tijd te gemoet gaan". Het christelijk werknemers verbond zal ledereen in Nederland, die thans nog naar TTieuw-Gulnea zou willen ver trekken. ontraden dit te doen. Tenslot te deelde mr. Moll mede dat hot ver bond zich beraden zal over een verzoek aan de gouverneur om de normen met betrekking lot dc vooruitzending gezinnen thans De ondergrondse staking der 800 voortgezet De staking van 800 mijnwerkers, die 300 meter beneden de bevroren grond zitten bij Decazeville in Frankrijk is andaag zijn tweede week ingegaan. De mijnwerkers besloten in de donke re. kille mijngangen, te blijven uit een protest tegen een regeringsbesluit om de mijnen in de periode tot 1965 lang zaam te sluiten. De regering zegt, dat de mijnen niét langer winstgevend zijn. De burgemeester van Decazeville heeft maandag een telegram aan pre sident De Gaulle gezonden met het ver zoek om persoonlijke tussenkomst in het geschil. ruim te doen han- i al eens in uw blad vloeimest. De grond moet voedzaam trekt dit wel weer dicht. De lekken hebben, dat noteboombla- afdoend middel zijn m verwijdering van motten. Hebben deze uitwerking ook als zij gedroogd zijn? Ik vind het 's zomers zo jammer de bladeren eraf lijkt mij ook niet Op het ogenblik hebben wij de bla deren maar voor het oprapen. Antwoord: Zo lang de bladeren nog groen zijn. behouden zij hun typi sche sterke reuk. die motten afschrikt, ze echter gedroogd zijn. missen deze geur. zodat dc motten niet verdreven worden. Het is in de zomer heus niet erg van een flinke boom eens een paar bladeren af te plukken. Die zal daarvan niet veel lijden. Daar bij komt nog. dat de motten in de zo- er komen, maar in de winter niet. nnenshuis ziin delen bloemistengrond. een deel ver teerde stalmest en een deel turfmolm. In het voorjaar wordt de plant verpot dan kan zij tevens flink teruggesne- len. Hie heeft zij polyester nodig kunt u gedurende dc wintermaanden dicht maken met albastiek. Is dit niet afdoende, dan is het het beste de ka- polyester te laten) behandc- de veertien middel ook al i dagen kunstmest. De standplaats het volle licht, maar niet in de felle king. Informeer zon. Geregeld sproeien bevordert groei bouwer, en gezondheid. Vraag: Moeten velours-gordijnen den opgehangen met de vleug naai beneden, of mag dus niet bepaald goedkoop, verband met de voorbcwcr- Vraag: Als iemand vijftig jaar is blijven koken. Laat de eiermassa stol- ïworden. zegt men dat hij Abraham le on(jer flink klooDen. Deze behoeft goed de vleug naar boven Is deze misschien afgeleid Antwoord: Veloursgordijnen ten met de vleug naar beneden den opgehangen. Dit heeft het voordeel, dat ze worden gezogen, noe. Antwoord: Dit is inderdaad het ge- vor. val. Daar staat: „De Joden dan zei- 00k den tot Hem: Gij zijt nog geen vijf- gemakkelijk kun- tig Jaar en Gij hebt Abraham gezien? dere veel eenvoudiger middelen tegen tweede persoon de gordijnen len onder flink kloppen. Deze behoeft niet te koken. Neem de pan uit het water en blijf nog even roeren. Voeg de brandewijn toe, wanneer ze be koeld is. Doe ze daarna in flessen. Vraag: Ik ben een groot liefhebber van bloemen en planten, maar ik krijg in mijn huiskamer zelden of nooit zon. Hierdoor willen mijn planten niet erg .tieren" Nu heb ik in Herwigs tuin- jaa: wordt, blad i de zogenaamde Abra- ,lchtbron in geval dat als 450 watt- ijn huiskamerplant. Daar de tweedehands kano gekocht, die lekt. bladeren afvallen zonder dat Nu is het ons plan de kano uit het néat hier- water te halen en schoon te maken. Wat is nu het beste opbergsysteem? We kunnen de kano op een vliering leggen, Dan zal de kans op lekken zeker wel verergeren. De boot is van .nder geteerd. Wat is het beste: nu te men teveel of te- ren (alhoewel het een hele toer zal ziin onmiddellijk de kano droog te krijgen) of pas voor in sterk wis- dat de kano in het water gaat? Wat is zij verdord zijn, vraag ik an de oorzaak kan zijn. Antwoord: Deze begonia is waar schijnlijk de albo picta, een lastige klant, daar zij bij de minste fout in de behandeling haar blad laat vallen, onder geteerd. Wat Vooral wanneer men f" weinig water geeft, is tans op bladafval. Ook suiker. Een jasje wordt erop gespoten tcii >vuir b«".d- soms een pijp in dc kcn had mond. Dikwijls staat er dan nog een rijmpje onder of ergens in dc buurt van de maag. Volksgebruiken zijn niet èies altijd eerbiedig. heb Vraag: Gaarne zouden wij het re cept weten voor advocaat. Antwoord: Voor het maken van ad- echter ontzettend veel verschillende soorten van die lampen, mijn vraag: Kunt u Antwoord: U gebruikt hiervoor de ewone T.L.-buislampen van 40 Watt. deze koud licht uitstralen i vocaat hebt u nodig: tien eieren. 250 licht beter verspreiden dan gewone gram ruiker, een halve liter brande- gloeilampen. Voor een ruimte van wijn. een stokje vanille, twee kleine b v. een meter lengte. 50 centimeter kopjes water. Roer pan de dooiers met Inderdaad dooreen. Verwarm het water et vanillestokje lang trekken, vanillewater bij de geroerde Zet Hc kom of pan in mn gro- licht benadert. Deze lampen kunt gaan met het geven van water en maar als de kano in het water ligt, tere pan met kokend water, dat moet in iedere lampenzaak kopen. g( voedsel. Tegen het najaar is het nor- saal. dat het blad valt. want dan aan deze planten hun rustperiode in. ifschonn de meeste van deze soort interblocier* ziin. zodat u moet door- Antwoord: Het verdient aanbeveling de kan den #p de vliering droogte krimpt het intermaai leggen. Door de ")oe d dooier.' kom of breedte en 50 cm hoogte hebt u twee de suiker flink buislampen van 40 watt nodig. De lam- moeten 50 cm boven de planten en Onderzoekingen hebben aan getoond. dat T.L. 32 het meest het dag-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2