Jlicuuie £ciJwd|c (Garant Open gesprek bemiddeling als VS- slaagt? Commentaar Kongolezen in de VN-strijdmacht „Zeg het mij, als ik het mis heb" Regering geheimzinnig over Nieuw-Guinea „Oplossing dat zo mogelijk ook voor Indonesië55 ZPHZiniii TWIN! je mre halve ziVare! VIJF DODEN OP HET US Als het zó blijft vriezen: ELFSTEDENTOCHT ZATERDAG AL Nog nooit zon koude Kerst Treinramp in Zuid-Italië 71 doden Houdt Tsjombe geen woord VeebleMi Ai oh il will «11 nlii WOENSDAG 27 DECEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—18 u. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (BU contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58938. Tweeën veertigste jaargang no. 12363 Directeur: F. DIEMEK Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD .SloatfatUcfe h «Mlma mjn hert ia lrfl)easp«cl" Koningin Juliana i RESPECT voor eikaars VRIJHEID Zie pagina 2 De Quay aan Oe Thant: „Nederland is bereid" TTET telegram dat premier De Quay verzonden heeft aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, luidt: ,Jk heb de eer u de ontvangst te berichten van uw boodschap van 19 december waarin u met nadruk grote bezorgdheid uitsprak over de mogelijkheid van het ontstaan van een ernstige situatie tussen Neder land en de republiek Indonesië en waarin gij de hoop benadrukte dat de betrokken partijen samen zouden toornen om een vreedzame oplossing van het probleem te zoeken. Ik heb er kennis van genomen dat een ge lijkluidend beroep is gedaan op de republiek Indonesië. De Nederlandse regering is u dankbaar voor uw ini tiatief Mijn regering deelt uw be zorgdheid in deze aangelegenheia, zowel als uw hoop op een vreed zame oplossing. Juist met dit doel voor ogen en woordelijkheden jegens de bevol king van westelijk-Nieuw-Guinea heeft Nederland, dat altijd volgens artikel 73-e verslag heeft uitgebracht ■an de Verenigde Naties, onlangs aan de zestiende Algemene Vergade ring verstrekkende voorstellen ge daan wat betreft de toekomst van het gebied. De welbekende ontwerp-resolutle die doe de j ingediend1, werd door one geacht iar te zijn met de kern van voorstellen. Wij hebben der- die resolutie ondersteund. Al- meer dan de helft van alle ergadering voor deze oplossing is met onze verantwoordelijkheden en. zo mogelijk, ook aanvaardbaar voor Indonesië Uit deze bereidheid en in feite uit de standvastige politiek van mijn regering, gericht op een billijke en vreedzame oplossing van het pro- ■PPtden van die de toestand z ergeren". i Communiqué van ministerraad Na de beëindiging van de mi nisterraadsvergadering van za terdagmorgen is het volgende communiqué uitgegeven: „Het kabinet heeft zich vrijdag en hedenmorgen diepgaand bera den over al de aspecten van de Nieuw-Guineaikwestie. Het heeft daarbij in het bijzonder aandacht geschonken aan de situatie, ont staan na de behandeling van dit vraagstuk in de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties, alsmede aan de resultaten van de sedertdien onmiddellijk plaats ge had hebbende besprekingen en verkenningen op internationaal niveau. Op grond van dit beraad, is het kabinet tot een beslissing geko men ter uitvoering waarvan op korte termijn een aantal vertrou welijke besprekingen in interna tionaal verband nodig zal zjjn. De aard dezer besprekingen maakt het niet mogelijk hierop op dit ogenblik verder in te gaan. De regering beoogt, zo spoedig als zij dit verantwoord acht, nadere mededelingen te doen". (Van onze parlemenlsredactie) TVE MOGELIJKHEID bestaat, dat tussen Nederland en Indonesië een U open gesprek over de kwestie-Nieuw-Guinea tot stand komt. Maar of deze mogelijkheid spoedig zal kunnen worden verwezenlijkt, hangt in eerste instantie af van het resultaat van door Nederland geïnspireerde Amerikaanse bemiddelingspogingen. Deze zijn erop gericht een dergelijk gesprek mogelijk te maken en voor te bereiden. Tot deze conclusie komen politieke waarnemers in Den Haag aan de hand van drie zeer recente feiten: Vieuws in 1 Minister-president De Quay heeft zaterdag jL per telegram de secre taris-generaal der V.N. Oe Thant er van verwittigd, dat de Nederlandse regering actief bezig is met het zoe ken naar andere wegen en middelen om voor de kwestie-N. Guinea een oplossing te vinden, „die verenigbaar is met onze verantwoordelijkheden en," zo mogelijk, ook aanvaardbaar voor Indonesië". 2 Na afloop van het kabinetsberaad van zaterdagmorgen werd in een officieel communiqué meegedeeld, dat het kabinet inzake N. Guinea tot een beslissing is gekomen, „ter uit voering waarvan op korte termijn een aantal vertrouwelijke besprekin gen in internationaal verband nodig o In aanslufting hierop verklaarde perschef Lincoln White van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken zaterdag, „dat er inderdaad overleg gaande Is" en dat de Ver enigde Staten „met beide partijen besprekingen voeren, om te zien of er enigerlei overeenkomst kan worden bereikt". Een andere Amerikaanse re geringsfunctionaris voegde hieraan toe. dat de VS. niet willen optreden als derde partij bij de onderhande lingen. Het (op minister Cals na complete) kabinet had zaterdagmorgen ruim ander half uur nodig om tot een beslissing te komen. Over de Inhoud van die beslis sing hulde men zich na, afloop in het grootst mogelijke stilzwijgen. In het of ficiële communiqué werd gezegd, dat de aard van de „vertrouwelijke besprekin gen in internationaal verband het niet mogelijk maakt hierop op dit ogenblik nader in te gaan. De regering beoogt, zo spoedig als zij dit verantwoord acht, nadere mededelingen te doen". Ondanks het gebrek aan houvast in de regeringsverklaring durft men in poli tieke kringen de conclusie aan, dat het kabinet (Inclusief minister Luns) nu bereid Is zo spoedig mogelijk met Indo nesië te gaan praten, zonder dat er aan dit gesprek prealabele voorwaarden wor den verbonden. Op die bereidheid tot een „open gesprek" zou met name prof. De Quay's telegram aan secretaris-gene raal Oe Thant wijzen. Daarin wordt met geen woord meer gerept over wat Neder land tot dusverer als voorwaarde voor een gesprek met Indonesië heeft gesteld: nl. dat dit land het recht van de Papoea's erkent om over eigen politieke toekomst beslissen. Het woord „zelfbeschlk- Veelbetekenend lijkt ook de passage in het telegram, die spreekt over een eventuele oplossing, welke (behalve ver enigbaar met onze verantwoordelijkhe den) „zo mogelijk ook aanvaardbaar is voor Indonesië". Deze woorden, gecom bineerd met het ontbreken van elke ver wijzing naar de (door Indonesië onaan vaardbaar geachte) Nederlandse eis in zake 't zelfbeschikkingsrecht, kunnen een aanknopingspunt zijn voor de veronder- één oogopslag Een „open gesprek" tussen Nederland en Indo- nesië zou tot stand kunnen komen, als Amerikaan se bemiddelingspogingen zouden slagen. Achter de schermen is er in Den Haag en Washington blijkbaar veel gaande. President Sukarno heeft een staf vcor militaire plannen en operaties inge steld om hem te adviseren over de 'bevrijding' van Nieuw-Guinea. De voed- selproduktie en -distribu tie in Indonesië zal onder controle worden gesteld ter voorbereiding op de algemene mobilisatie. Overal zijn posten inge richt, waar vrijwilligers voor Nieuw-Guinea zich kunnen melden. Sukarno heeft opnieuw een even tueel „open gesprek" met Nederland van de hand ge wezen. Sowjethulp blijft Indonesië binnenstromen. In Katanga zullen dui zend Kongolese militai ren, beschikbaar gesteld door de centrale Kongo lese regering, de VN- strijdkrachten gaan ver sterken. Zij zullen geen offensieve taken verrich ten. Premier Adoela heeft president Tsjombe van Ka- tanga gewaarschuwd de dcor hem getekende over eenkomst na te komen. stelling, dat de regering thans een iets ruimere interpretatie van het zelfbe schikkingsrecht voor ogen zou staan. (Voor vervolg zie pag. 7) Het ijs heeft tijdens de kerstdagen aan vijf jonge Friezen het leven ge kost. Maandagmorgen raakten de zes jarige Sjouke Remery en de twaalf jarige Wolter Bijl uit Sneek, samen met hun twaalfjarig vriendje Siepie Bethlehem, in een wak in de Geeuw, toen zij met een slee speelden. Voor Sjouke en Wolter kwam de toege schoten hulp te laat. In de Oudegaaster Brekkën verdronk gisteren de negenjarige W. van der Kamp uit Blauwhuis in een wak. Op het Heegermeer reed de 17-jarige J. Bruinsma uit Woudsend in een wak; een vriend kon op het nippertje worden gered, maar Bruinsma niet. Op het Sneekermeer zakte de 21-jarige Eize Stoker uit Luinjeberd door het ijs. Hij verdronk. Jongelui wisten met aan el kaar geknoopte sjaals een andere dren keling te redden. tr Nederlandser feest dan dit: schaatsen op de vaarten en plas- stn van ons polderland? Tien duizenden hebben ijlings de ijzers ondergebonden en honder den van de besten maken zich voor tochten en wedstrijden. Voor de eenden is het anders zo ruime water echter geschrom peld tot een benauwd klein plekje. DE afgelopen Kerstdagen zijn de koudste geweest, die ons land ooit gekend heeft. Tot voor kort gold Kerst 1938 als de koudste. Ook in het westen van het land vroor het nu zeven tot tien graden. Zó stevig heeft de vorst ons land in zijn greep, dat waarschijnlijk reeds zaterdag de Elf stedentocht zal kunnen worden ge houden. Op de meeste plaatsen is het ijs in Friesland betrouwbaar, maar nog niet overal. De laatste tocht werd in februari 1956 gehouden. Toen werd een re cord-aantal van zesduizend deelne mers bereikt. Omdat dit jaar min stens een dergelijk groot aantal wordt verwacht, is het een eerste vereiste dat het ijs bij de start enorm sterk is. De tocht zal, evenals het de laatste ke- JW» iA-'f rtti jfi jr Zaterdag is in Calabrië, het zuidelijk ste deel van Italië, de achterste wagon van een volle personentrein losgeraakt en in een rivierbedding getuimeld. De wagon maakte een val van ongeveer dertig meter. Tenminste 71 mensen zijn om het leven gekomen. De treu; bestond uit drie rij tuigen en vervoerde meest werklieden, schoolkin deren en huisvrouwen naar Cataruzaro. In het verongelukte rijtuig bevonden zich tachtig personen. De wagon raakte los bij het oprijden van een brug, liep uit de rails en stortte langs de rotsach tige helling in de bedding van de rivier de Fiumarella. De gehele dag is men bezig geweest de slachtoffers met snij branders uit het wrak te bevrijden. Het was de eigste treinramp na de Tweede Wereldoorlog in Italië. Opnieuw feuilleton van MacLean Vandaag vindt u de eerste afleve ring van een nieuw feuilleton dat opnieuw een succes belooft te worden. Alistalr MacLean schreef het en u kent hem van zjjn eerder door ons gepubliceerde romans; „De kanonnen van Navarone" (thans ook een film- succes); „Ontsnapt langs Krakatau" en „Nacht zonder einde". Lees elke dag op pagina 7 wat zich verbergt achter de mysterieuze titel: X—13 gebruikelijk was, om de zuid gaan, hoewel er tussen Harlingen en Franeker Franeker-Dokkum enkele wijzigingen in het traject komen. De rijders komen meer langs het voor velen zo be ruchte Vrouwenbuurstermolen. maar r(J- den \ia de Findekumervaart. Vandaag zou naarstig de ijstoestand worden nagegaan. Mocht de Elfstedentocht zaterdag om organisatorische redenen niet kunnen worden verreden, dan wordt hij op 3 januari vastgesteld. SCHEEPVAART In vele delen van ons land ondervindt het scheepvaartverkeer al hinder van de aanhoudende en strenge vorst. Als gevolg van de ijsvorming op het IJsselmeer is de bootdienst van Urk naar Enkhuizen gestaakt. Urker Noordzeekotters hebben een veilig heenkomen gezocht, o.m. naar de havens van Wieringen en Delfzijl. Ook de bootdienst Enkhuizen-Staveren is ge staakt. De veerboten van Terechelling en Vlieland zouden vandaag nog proberen Harlingen te bereiken, maar er wordt ge rekend op grote vertraging. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben een vaarverbod ingesteld voor alle kanalen, die bij de provincie Fries land in onderhoud en beheer zijn. Het ijscomité van de stichting binnen vaart heeft meegedeeld dat ijsbrekers vandaag zijn begonnen met het open breken van de Zuid Willemsvaart en het Wilhelminakanaal. BUITENLAND Londen, waar het zelden vriest, noteer de de koudste Kerst sinds 70 jaar: het kwik kwam drie graden onder het nul punt en ook in Berlijn braken records: de temperatuur daalde tot 20 graden onder nul. In het Middellandse Zee-gebied en in Het Kanaal heeft het gestormd. Ook buiten Europa is hef koud geweest In het noorden van India zijn 200 mensen om het leven gekomen als gevolg van een koudegolf, die nu al tien dagen duurt. De laagste temperatuur bedroeg 15 graden onder nul. hetgeen in dit gebied vrijwel nooit voorkomt. Het midwesten van de V.S. werd geteisterd door sneeuwstormen, waardoor honderden schoolkinderen en toeristen onderweg zijn blijven steken. Tenminste tien mensen zijn hier om het leven gekomen. Generaal Franco, het Spaanse staats hoofd, heeft zondagmiddag op de jacht een ongeluk gehad. Volgens een offi ciële mededeling liep hij lichte verwon dingen aan de linkerhand op door een ongelijk met zijn geweer. Hij moest in een ziekenhuis worden behandeld. BINNENVERINGBED j het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte mlddtnsMor fabrieken Zevenbergen 1 Hebt U „Dat zit zo' al? Zie bon op de advertentiepagina's ATEN HEEFT van de Indiase aanval op Portugees Goa kwalijke gevolgen verwacht voor Nederlands Nieuw-Guinea. Zou Soekamo er geen aansporing in zien, ook van wal te steken? Het is meegeval len. Het is gebleven bij de politiek van dreigementen. Wel mag waarschijnlijk als een gevolg van Goa worden gezien, dat Amerika inzake Nieuw-Guinea actiever la geworden. Amerika heeft over Goa veel te horen gekregen. India verweet het zijn kritiek, Portugal zijn lijdzaamheid. Duidelijk Is, dat een Indonesische invasie in Nieuw- Guinea. zonder dat Amerika zich In eni gerlei wijze werkzaam betoonde, door Nederland, naast Portugal een tweede bondgenoot in het Westen, slecht zou worden opgenomen. Zo is dan Amerika nu aan het bemidde len geslagen, zij liet in zoverre dat het beide partijen, Nederland en Indonesië, voor een gesprek bijeen wil brengen. Er zijn aanwijzingen, dat Amerika het daarbij wil laten. Indien dat zo is. ware het te betreuren. Want er moet Nederland veel aan gelegen zijn, dat, zo het tot bespre kingen tussen Nederland en Indonesië mocht komen, een derde staat daarbij aan wezig ls, desnoods slechts als waarnemer en toehoorder. Daardoor komt in het bij zonder Amerika in aanmerking. Het gesprek zelf zal dus wellicht „open" zijn, in die zin dat ze samen aan één tafel gaan zitten. Het heet, dat Nederland hier toe bereid is. Van de bereidheid van In donesië is nog weinig gebleken. Integen deel. terwijl de Nederlandse regering een zekere terughoudendheid in haar uitingen betracht, betoont Soekamo zich zonder ophouden een meester in het voeren van een koude oorlog. Deze politiek bewijst hem overigens tevens de dienst van een nevelgordijn om de fatale economische situatie in zijn land. Vanwege Nieuw- Guinea behoeft hij in zijn land geen nood toestand af te kondigen, die is er vrijwel reeds. In deze ernstige situatie ls het een ge lukkige omstandigheid, dat onze regering in het onafgebroken zoeken naar een op lossing ook thans eenstemmig is gebleken. Misschien heeft het even gestormd, mis schien ook niet. Misschien heeft men bin nen het kabinet de methode toegepast van de „brainstorming" de methode waarbij men frank en vrij suggesties op tafel werpt, waaruit niet zelden een waarde volle gedachte gestalte neemt. En is het te veel verondersteld.^ dat in die besprekingen binnen het kabinet ook iets heeft geklonken van de geest van het kerstgebeuren? Het had gekund. In elk geval heeft onze regering In deze dagen veel wijsheid nodig, die haar dan ook wel mag worden toegebeden. „En we kunnen ze altijd nog laten opzetten voor mijn poppenhuis "PkUIZEND Kongolese militairen gaan in de komende dagen de V.N.-strijdkrachten in Kongo ver sterken. Zij zullen wachtdiensten verichten op de V.N.-basis Kamina en V.N.-militairen vrijmaken voor ledig in noord-Katanga, waarin be- opvullen van een gevaarlijk lucht- doelde basis is gelegen. Voor de Kon golese militairen zijn geen offensieve taken in Katanga weggelegd. Niette min kan premier Tsjombe de aan wezigheid van duizend militairen uit het gebied van Leopoldstad zien als ten aanwijzing, dat de V.N. ernst maken met het beëindigen van de onwettige afscheiding van Katanga. Premier Adoela heeft Tsjombe ook nog eens gewezen op de grote verant woordelijkheid, die hij op zich nam. toen hij naar Kitona reisde en daar een akkoord met hem sloot. Evenals bij vorige gelegenheden heeft Tsjom be toen zijn nederlaag nabij was om onderhandelingen gevraagd. Zodra de strijd was gestaakt heeft, hij echtei direct weer zijn woord gebroken," aldus Adoela. Vandaag zou een Katangaanse delega tie naar Leopoldstad vertrekken de centrale regering over een grondwet te gaan praten, zulks komstig een te Kitona gemaakte spraak. De V.N. zouden voor het vei van de 20 parlementsleden zorgen. Do parlementaire werkzaamheden zouden vandaag in de Kongolese hoofdstad wor den hervat. Gedacht wordt aan een „fe deraal concept", waarvoor dezer dagen gepleit werd door de heer Van Bilsen, eens de adviseur van president Kasavoe- boe. Deze rechtskundige meent dat het een tragische fout zou zijn, te trachten premier Adoela te overreden een con- federaal compromis met Tsjombe te doen sluiten. Een confederatie zou naar zijn mening de eenheid in Kongo vernietigen en vrij baan maken voor de communis ten, die de baas zijn in Oostprovincie. Intussen z(jn de stoffelijke overschotten gevonden van drie rode kruis-vertegen- woordlgers. te weten de Italiaan Liver, de Belgische mevrouw Vroonen en de Nederlander Smeding. Zij werden ont dekt by de rotonde ln Elisabethstad waar hevige gevechten werden geleverd. De Katanganen hebben de V.N.-troepen ervan beschuldigd, de drie mensen te hebben gedood. Merkwaardigerwijs verdween het drie tal evenwel nadat de heer Olivet de Katangaanse gendarmerie had gewaar schuwd, in de strijd tegen deVJf.-troe pen niet van rode kruis-emblemen ge bruik te maken. De heer S. S. Smeding (25 jaar oud) was directeur van het kan toor van de Borsumij te Elisabethstad. Hij werd te Middelburg geboren, studeer de te Groningen aan de h.t.s. en vertrok enkele jaren geleden naar Leopoldstad. Hij had vrijwillig dienst genomen bij het rode kruis, toen de gevechten in Elisabethstad enkele weken geleden uit braken. kort waren de kerstdagen 1938 nog de koudste in ons land, maar nu is het de kerst van 1961. Ook hier in het Westen vroor het 's nachts 7 tot 10 graden. In Krimpen werd gis termorgen 15 graden vorst gemeten. Het grootste deel van Europa heeft een volop winterse 'kerst gehad, en ook in Engeland is het in geen 70 jaar zo koud geweest. In Zuid-Frankrijk is zachte lucht door gedrongen met temperaturen van 15 gra den boven nul. Boven de Noordzee zou de wind morgen meer naar west tot noordwest draaien en drijven er meer wolkenvelden binnen. Dit betekent dat de vorst ook morgen nog niet verdwijnt, maar wel verder gaat afnemen. Een de pressie die naar de Noorse kust trekt zal na morgen een nieuwe aanval op de vorst in ons land inzetten De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend matige tot strenge vorst, morgenmiddag over het algemeen matige vorst. Plaatselijk be wolking ol mist, maar overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind uit ooste lijke richtingen. (Opgemaakt 11.15 uur.) Zon en maan Donderdag zon op 8.48. onder 16.35 uur. Maan op 23.27, onder 12.09 uur. 30 de cember laatste kwartier. Tendens stationair HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur gOWJETPREMIER Chroesj- week gedaan op een confe- mie. P. A. Vlasjoek. die er hierop: „Moet ik de hoogste „Ik kan fout maken, autoriteit zijn in kwesties maar gij moet als hij een --- ivan landbouwwetenschap? eerlijk wetenschapsman rijt, erhlaring Is gisteren door le hebben beroepen, dat hij Gij zijt president van de tot mij zeggen: „kameraad zich slechts had gebaseerd op Oekrainse landbouwacademie Chroesjtsjef, u begrijpt die tsjef heeft erop aange- rentie van landbouwautori- zich met betrekking tot drongen, dat lager geplaatste teiten in de Oekraïne en zijn bepaalde methode op schijnt Sowjet functionarissen het verklaring Is gisteren ----- hem zullen zeggen, als hij het de Prawda gepubliceerd, mis heeft en niet gedwee alle aanwijzingen zullen aanvaar- De opmerking van Chroesj- opmerkingen" den- tsjef was uitgelokt door de Dit heeft hij de vorige Oekrainse landbouwacade- door Chroesjtsjef gemaakte en ik ben secretaris van het zaak niet helemaal goed" hoofdbestuur van de partij. a!s gij mij uitlegt hoe ik de In deze zaken moet rij mij zaak juist moet zien, sal ik antwoordde helpen en niet ik u, u daarvoor danken." Chroesjtsjef

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1