Mr. Marijnen verdedigt z'n beleid inzake Stalmann Nederland in nadelige concurrentiepositie Nemen van kernproeven in atmosfeer is nodig TANK ESSO EXTRA Maatregelen nemen tegen luchtverontreiniging 7*. eeft &osUe Kif, De regel van Titius >61 5 Gevangenen geruild tegen spionnen West-Duitsland heeft met Tsjecho- Slowakije twee veroordeelde Tsjechische spionnen tegen drie voormalige Duitse {eneraals, die in Tsjecho-Slowakije tot evenslang waren veroordeeld, uitgewis seld. Dit heeft een woordvoerder var het Duitse ministerie van buitenlandse zaken vrijdag bekendgemaakt. De uit wisseling geschiedde woensdag bij Waid- haus (Beieren» aan de grens tussen West-Duitsland en Tsjecho-Slowakije. De generaals zijn Ernst Hitzegard (7J jaar», de 71-jarige Rudolf Toussaint er de 67-jarige Richard Schmidt. De twee Tsjechoslowaken waren Ernst Langer, die dit jaar tot vijf jaar Franz Altmann, die tot zes jaar g< vangenisstraf waren veroordeeld. Stalins verjaardag in Albanië gevierd In heel Albanië is gisteren de 82ste verjaardag van Stalin gevierd, zo meldt het Belgradose dagblad Politika. Op speciale bijeenkomsten is de lof ▼an Stalin gezongen en is voorgelezen uit zijn werken. Bij tal van gedenkte kens en standbeelden werden bloemen en kransen gelegd en in verschillende plaatsen werden tentoonstellingen geo pend die geheel aan Stalin gewijd wa- Politika meldt verder dat de econo mische delegatie die onder leiding staat van de Albanese vice-premier gis teren in Peking is aangekomen. Het vliegveld was versierd met Chinese Albanese vlaggen en er had zich ei grote menigte verzameld. GA FLITSEN Exporteurs tot regering In een nota, welke het centraal* orgaan voor de economische be trekkingen met het buitenland heeft gericht tot de ministers van economische zaken en van finan ciën over de kredietverlening en kredietverzekering ten behoeve van de Nederlandse uitvoer, wordt er op aangedrongen, dat de Nederlandse regering zich zal bereid verklaren financierings leningen, welke Nederlandse be drijven en financiële instellingen aan buitenlandse afnemers van Nederlandse exportprodukten verstrekken, te garanderen, op dat het Nederlandse bedrijfsle ven in dit opzicht over dezelfde mogelijkheden zal kunnen be schikken als zijn concurrenten. Voorts is het cen-traal orgaan van mening, van de Nederlandse regering te mogen verlangen, dat deze zal be vorderen. dat tegenover door haar aan ontwikkelingslanden verstrekte lenin gen of leningsgaranties, zoveel moge lijk bestellingen in Nederland worden geplaatst, onder meer door tijdig con- Legale betogers tegen A-bom De heer G. van Beusekom uit Leiden heeft van de Haagse politie vergunning gekregen om tussen zondagochtend tien uur en dinsdagnacht twaalf uur bij de poort van het Haagse Buitenhof naar het Binnenhof te doen posten door twee personen met borden, die leuzen dra gen tegen de a-bom. De heer Van Beu sekom. die zich op het standpunt stelt uitsluitend legale acties te willen voe ren, heeft een groeo van ongeveer veer tig jongelui om zich verzameld, van wie hij de namen aan de politie heeft be kend gemaakt. Het is zijn bedoeling, d-.t de twee mensen, die zullen posten, steeds een tot twee uur op „wacht" zul- De borden die ze bij zich hebben zul len onder meer de slagzinnen vermel den: ,.Eén mensheid of geen mensheid", „Vrede op aarde, maar dacht u, dat u die het beste met a-bommen bewaar de?", „wat doet uw partij, wat doet uw kerk, wat doet u zelf? Kennedy en Macmïllan op Bermuda Engeland en de V.S. zftn over eengekomen, dat het noodzakelijk is ,,als een zaak van voorzich tige planning" de voorbereidin gen tot het nemen van kernproe ven in de atmosfeer te bespoedi gen. Dit houdt niet in, dat de proefnemingen werkelijk zullen worden uitgevoerd. Dat is een beslissing, die nader overleg ver eist. President Kennedy en premier Mac- millan hebben in het communiqué aan het slot van hun besprekingen op de Bermuda's duidelijk laten uit komen, dat er tussen Engeland en de V.S. geen verschil van inzicht be staat over de aanpak van de inter nationale kwesties. Zelfs over de Kon golese kwestie zijn de beide staats lieden het eens. Zij spreken hun vol doening uit over de ontmoeting tus sen Adoela en Tsjombe en zijn het erover eens, dat de gewapende actie in Kongo niet hervat moet worden, terwijl waarachtige pogingen tot on derhandelen gaande zijn. De Engelse ambassadeur in Mos kou zal zijn Amerikaanse ambtsge noot de helpende hand bieden, ten einde vast te stellen of er met de Russen een redelijke basis voor on derhandelingen over Berlijn gevon den kan worden. De beide staatslieden zijn van me ning, dat het zoeken naar middelen voor doeltreffende ontwapening de meest dringende zaak is. Een belang rijke vooruitgang op de weg naar ont wapening is de enige mogelijkheid om het gevaarlijke geschil uit de weg te ruimen, dat door het optreden van de Sowjetunie dergelijke scherpe kan ten heeft gekregen. De plannen, die de. V.S. de Verenigde Naties hebben voorgelegd, zouden een basis zijn voor een eventuele vooruitgang. Tenslotte verklaarden Kennedy en Macmïllan, dat het overleg de basis is voor de Amerikaans-Britse samen werking in de komende maanden Het is een waardevolle gedachtenwisse- ling geweest. In een commentaar op het Bermu da-communiqué verklaarde een woordvoerder van het Engelse minis terie van buitenlandse zaken, dat een eventueel gebruik van het Christmas-eiland deel uitmakend van de Kroonkolonie-Singapore en ge legen ten zuiden van West-Java voor het uitvoeren van nieuwe kern wapenproeven door het Westen, „een door de Britse regering overwogen mogelijkheid is". De perschef van het Witte Huis, Sa linger, verklaarde.' dat er met geen woord gerept is van een ontmoeting tussen Chroesjtsjef en Kennedy. Het Westduitse ministerie verklaarde de resultaten van het Bermuda-overleg te verwelkomen, aangezien de beslui ten overeenkomen, met hetgeen door met het Nederland- aldus Nederland kan het zich wordt in deze nota gesteld niet ver floven ten aanzien van zijn export in goederen en diensten in een na delige concurrentiepositie te verkeren er. de huidige achterstand op het ge bied van de exportfinancieringsfacilitei- ten. met name vergeleken bij die van de Verenigde Staten, het Verenigd Ko ninkrijk. West-Duitsland, Frankrijk en Italië, dient op korte termijn te wor den ingehaald. Joseph Kennedy is nu buiten gevaar De doktoren vrezen niet langer het leven van Joseph P Kennedy, i zij twijfelen er ernstig aan of hij de beroerte die hem dinsdag trof ooit i helemaal te boven zal komen. De vader van de president van de V.S. is nog steeds aan één zijde verlamd en heeft moeite met spreken. Er zit een tijger in uw tank U merkt het trouwens snel genoeg, al zouden z'n sporen ontbreken. Dank zij Esso Extra, de benzine met tijgerkracht, krijgt uw motor nieuwe energie... kittiger, pittiger, krachtiger, machtiger. Denk er aan wanneer uw wagen brand stof verlangt: stop een tijger in uw tank! Woestijnen" hoven steden tonen aan: „Ik vond het onverantwoord de wetenschap van zulke ernstige feiten en beschuldigingen, ontleend aan mededelingen van degene die geacht mocht worden daarvan ten volle op de hoogte te zijn, voor mij te houden." Dit schrijft minister Marijnen (Landbouw en Visserij) in een brief, waarin hij de Tweede Kamer een overzicht en tevens een verklaring geeft van zijn aandeel in het ontstaan van de geruchtma kende zaak-Stalmann. Zoals be kend is het Duitse justitiële onder zoek in deze zaak onlangs afgeslo ten met een voor de betrokkene ontlastende conclusie. OMKOPING De brief van de minister bevat voor namelijk een opsomming van groten, deels reeds bekende feiten. Zo herinnert de bewindsman er de Kamer nog aan, dat hij naar aanleiding van d ruchten. waarbij de naam van dr. Stal mann werd genoemd, begin 1961 de voorzitter van het Centraal bureau var de tuinbouwveilingen. Prins, heeft ge vraagd. of door dat bureau gelden be schikbaar werden gesteld ten behoeve van Duitse hoofdambtenaren met het doel de uitvoer naar de Bondsrepubliek van Nederlandse tuinbouwproducten te vergemakkelijken. De vraag werd bevestigend beant woord. Daarbij deelde de voorzitter var het Centraal bureau mee, dat een con tract was gesloten met een handelsbe middelingskantoor te Amsterdam, oj grond waarvan dit kantoor een bepaald percentage zou ontvangen van het to tale bedrag aan export van niet-gelibe- raliseerde tuinbouwprodukten. Dit alles geschiedde in de overtuiging, dat met de Westduitse regering was verwacht, de betrokken gelden Duitse ambtenaren Verklaring van voorzitter CB geloofwaardig (Van onze parlementsredactie) werden omgekocht. Zulks werd nood zakelijk geacht, omdat anders dc invoer in Duitsland van bedoelde produkten in gevaar zou kunnen komen. „DEKKING" De voorzitter van het Centraal bureau deelde minister Marijnen op diens vraag mee. dat hij over deze zaak ook met dr. Stalmann had gesproken en dat deze o.a. zei zich verantwoord te achten doordat hij twee wereldoorlogen had meegemaakt en zich voor eventualitei ten wilde dekken. De voorzitter van het Centraal bureau was ervan overtuigd, dat ook andere ambtenaren erin betrok ken waren. De minister had daarop tc kennen ge geven. dat naar zijn oordeel het contract met het Amsterdamse kantoor onver wijld behoorde te worden beëindigd. Daarbij wees hij, behalve op de immo rele kant van de zaak, ook op de hoogst pijnlijke situatie dat men geen staat meer zou kunnen maken op de hoge functionarissen van administraties in E.E.G.-landen. MILJOENEN De voorzitter van het Centraal bureau heeft de minister vervolgens gedetail leerd ingelicht over de constructie van de contracten met het Amsterdamse kantoor, zulks onder overlegging van ko pieën van desbetreffende brieven. De voorzitter wist niet welke bedragen aan dr. Stalmann ten goede zouden zijn ge komen. Hij schatte het totale bedrag tussen de 1 en 2 miljoen DM. Deze gegevens en met name ook de verklaring van de heer Prins over zijn gesprek met dr. Stalmann, waren voor de minister aanleiding om zowel de Duitse Bondsregering als de vice-voor- zitter van de E.E.G.-commissie dr. Mansholt in te lichten. De bewindsman vond het namelijk onverantwoord de wetenschap van zulke ernstige feiten en beschuldigingen voor zich te houden. Nadat hij genoemde autoriteiten had in gelicht. heeft zijn Duitse ambtgenoot gevraagd of de voorzitter van het Cen traal bureau door zijn „Nachrichten- dienst" kon worden gehoord. Deze ver klaarde daartegen geen bezwaar te heb ben. Van dit verhoor is echter niets ge komen. De Nederlandse justitie heeft wat ook beter scheen bijstand ver leend aan de Duitse justitie die inmid' dels het onderzoek had geopend. INGETROKKEN De voorzitter van het Centraal bureau heeft later zijn verklaring over het ge sprek met dr. Stalmann ingetrokken. Dit blijkt uit het officiële Duitse persbericht over het justitiële onderzoek. „Dit neemt niet weg", zo schrijft minister Marij nen, „dat die verklaring op dat moment, toen genoemde voorzitter haar tegen over mij aflegde, mij in verband met diens overige mededelingen, volstrekt geloofwaardig voorkwam." De minister voegt hieraan toe „geen reden te heb ben gehad om aan te nemen, dat de klaring inzake de voltooiing van de oirbare opzet minder juist zou zijn dan die omtrent de opzet zelf." Minister Marijnen wijst er nog op, dat het destijds in de bedoeling van de voorzitter van het Centraal bureau lag het contract met het Amsterdamse kan toor op 31 mei 1961 te verbreken. Ter voorlichting over alle onderdelen van d( zaak, zoals die bij het justitiële onder zoek aan het licht zijn gekomen, stelt de minister tenslotte de Kamer vertrou welijk op de hoogte van een door het openbaar ministerie te Bonn opgesteld ..vermerk". Een kopie van dit stuk wordt op de griffie van de Tweede Ka mer gedeponeerd. GESEPONEERD Inmiddels is in Bonn meegedeeld, dat bondskanselier Adenauer „met volle te vredenheid" kennis heeft genomen het besluit om het onderzoek in de z Stalmann te seponeren. Dr. Adenauer acht hi^mee de houding van de Bonds regering gerechtvaardigd toen ze dr. Stalmann. ondanks de beschuldigingen, haar vertrouwen bleef schenken en hem geen beperkingen in de uitoefening zijn functie oplegde. (Van t i onzer redacteuren) Dr. J. J. Barkman gaf commentaar Op het dezer dagen in Am sterdam gehouden jubileum congres van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging heeft het hoofd van het biologische station der Land- bouwhogeschooI-Wageningen, ge vestigd in het Drentse plaatsje Wgstrr, dr. J. J. Barkman, een belangwekkende rede gehouden over het gevaar van lucht verontreiniging dat ons land bedreigt. H(j bepleitte een aan tal ingrijpende maatregelen om DOOR ALLE aandacht die de toe genomen radioactiviteit de laat ste maanden heeft gekregen is de kans groot dat we het gevaar van ..ouderwetse" luchtbezoedeling uit het oog gaan verliezen, terwijl deze laatste verontreiniging nog steeds als de ernstigste vergifti- gingsvorm van de atmosfeer be schouwd moet worden. Een gevaar, dat toeneemt naarmate onze steden groeien, onze industrie aan expansie onderhevig is en ons motorische ver keer omvangrijker ivordt. Iedereen zal begrijpen wèlkc lucht verontreiniging hier wordt bedoeld. Het zijn globaal genomen de giftige af valstoffen welke voorkomen in de rook van huizen, fabrieken, olieraffinaderij en. hoogovens, mijnen, schepen ener zijds en de uitlaatgassen van auto's scooters, brommers, motorfietsen an derzijds. In de eerste plaats moet daarbij het zwaveldioxyde worden genoemd, dat kwantitatief het belangrijkste giftige bestanddeel in onze atmosfeer is. Over de gehele wereld wordt namelijk per jaar maar liefst 75.000.000 ton zwavel dioxyde de lucht in geslingerd! Het meeste uiteraard in dichtbevolkte in dustriegebieden. Zwaveldioxyde ont staat onder meer bij verbranding van steenkool en in heviger mate van De toelaatbare grens ligt zelfs in de olie. plantenwereld veel lager dan de grens Fluorwaterstof is giftiger dan zwa- waarboven schade voor de menselijke veldioxyde, maar krijgt toch de twee- gezondheid kan ontstaan. In een getal de plaats omdat het in veel geringere uitgedrukt is de mens 30 maal minder concentraties in de lucht voorkomt. gevoelig voor luchtverontreiniging dan Deze afvalstof wordt geproduceerd het gemiddelde landbouwgewas, door hoogovens, door onze haarden en Wat zwaveldioxyde betreft zit Lon- kachels (in zo'n hele stad loopt dit den al boven de mensenlljke grens; op!» en door verscheidene fabrieken, het centrum van Rotterdam daarente- onder andere die. welke fosfaat en alu- gen blijft (gelukkig» nog ver beneden minium produceren. de agrarisch toelaatbare grens. Pernis Koolmonoxvdc en onverzadigde kool- en Vlaardingen evenwel komen boven waterstoffen zouden in volgorde van de agrarische grens (raffinaderijen en belangrijkheid do derde plaats kunnen superfosfaatfabnek), waardoor btj- bezetten Deze giftige gassen zijn af- voorbeeld schade wordt aangericht komstig van het gemotoriseerde ver- aa" boomgaarden in de omgeving, keer. waarbij als beruchtste produ- Bijzonder gevoelig voor luchtveront- centen diesel- en tweetaktbenzinemo- reiniging zijn bepaalde dennensoorten, toren moeten worden genoemd. De ccn bepaald gladiolenras en de meeste meeste autobussen en zware vracht- zogenaamde korstmossen. Met name gens, alsmede tweewielige motorvoer- die korstmossen kunnen door de we- tuigen en ..pruttel"-auto's zijn derhal- tenschap uiterst goed worden gehan- ve weer stuk voor stuk gevaarlijker teerd als testobjecten of indicatoren dan de doorsnee-automobiel. In het al- °P grorK» waarvan men zönes in kaart gemeen kan verder nog opgemerkt kan gaan brengen met meerder- "orden dat genoemde gassen 1"»"™' istige dit gevaar te ontkomen. Voor uitvoeriger inlichtingen hebben w(j ons tol dr. Barkman gewend, die zo vriendelijk was ons deze informatie te ver schaffen. In nevenstaand artikel treft men aijn door ons ge populariseerde betoog aan. luchtverontreini- bijzonder ontstaan bij onvolledige ver branding bij het stationair „draai en" en optrekken van auto's vooral bij koude motor, dus 's winters. Hoe gevaarlijk deze door het ver keer geproduceerde gassen kunnen zijn is bewezen door het feit. dat en- f kcle verkeersagenten in grote buiten- schimmel die in elkaar verstrengeld landse steden er al van buiten bewust- groeien (symbiose) en er uitzien als zijn geraakten. En de ellendige in- cen eenheid. Korstmossen kregen wc- vloed van huizen en fabrieken ervaart tcnschappelijke namen als wlren ze Wat zijn korstmossen? Het zijn lage re planten die overigens met mossen evenveel te maken hebben als walvis sen met vissen. Ze hebben dus niets met elkaar te maken. Het zijn kort gezegd twéé planten: eenheden. In ons land komen 700 soorten van voor. Hoewel het economische gebruik korstmossen praktisch nihil is ir wel heel gevoelig in de miljoenen stad Londen, waar de veelvuldig voor komende mist ervoor zorgt dat de gif tige stoffen laag blijven hangen: elk jaar eist de Londense „smog vele bezigt deze grijsachtige plantjes slachtoffers! Bepaald opzienbarend het maken Van Kerststukjes en in was daar dc ramp van 1952, toen in Frankrijk vormen ze een grondstof enkele dagen tijds ongeveer vierdui- voor cosmetica zijn 2C praktisch zendi Londenaarshet leven lieten als ,och eigenlijk van gróót nut. omdat het kaart brengen van korstmossengroei gevolg van cen uitzonderlijk grote zwaveldioxyde-ontwikkeling die te wij ten was aan dc maar niet wijkende dichte mist. Het feit tenslotte dat in grote steden dc sterftekans voor long kanker 65 procent hoger is dan in klei nere plaatsen kan al evenzeer een aan wijzing zijn. Kortom: met deze voor beelden moge zijn aangetoond dat bij de invloed van luchtverontreiniging op de volksgezondheid bepaald niet van .academische ongerustheid" spra- snel een globaal inzicht kan gc> de hygiënische toestand der lucht van een gebied. Uit onderzoek is zo bij voorbeeld gebleken waar de zuiverste atmosfeer van ons land tc vinden is, namelijk^aan de kuststrook van Zeo- Goeree. op de Waddeneilan- »n en op de Noord-Veluwe. Anderzijds werd aangetoond dat In is land 27 procent van de in totaal ke is. 184 °P bomen groeiende korstmossen Ook op planten hebben genoemde welke categorie het gevoeligst schadelijke gassen we noemden voor zuivere lucht is als gevolg van slechts de voornaamste zoals men be- luchtverontreiniging gedurende dc af- grepen zal hebben nadelige invloed, gelopen halve eeuw is uitgestorven. Achtste kernproef van de V.S. De Amerikaanse atoomenergie heeft meegedeeld dat gisteren op het proefterrein in Nevada een kleine kernbom tot ontploffing is gebracht. De proef vond ondergronds plaats. In de korte bekendmaking werd de explosie aangeduid als „van gering in tensiteit" hetgeen betekent dat de ex plosie kracht gelijkstaat aan niet meer dan 5000 ton tnt (vijf megaton). De proef was de achtste u t de re cente serie ondergrondse kernproeven die op het proefterrein in Nevada plaatsvindt. Te I,eysin bij het Meer van Genève zijn vrijdag vier kabelcabines met skieërs tegen de rotsen geslagen door het los schieten van een kabel. Tien personen liepen verwondingen op. I President Soekarno heeft gisteren bekendgemaakt, dat hij het opperste mili taire bestuur heeft opge dragen een nationale mannequin-wedstrijd af te gelasten. „Zulk cen wedstrijd past niet in de atmosfeer van de strijd om West-Irian en in de geest van de bevrijding onzer broeders van de Nederlandse koloniale onderdrukking", zei hij. I In de Spaanse stad Sara- gossa is vandaag een kerstgroep opgericht, die 6.000 vierkante meter be slaat en Bijbelse voor stellingen uitbeeldt. Er zijn onder meer duizend beelden, honderden ste nen gebouwen en bomen, en stromend water in riviertjes. I Een onbekende heeft gis teren via de telefoon ge dreigd het kantoor van de krant Die Vaderland ln Johannesburg te zullen opblazen. Hij gaf het per soneel tot middernacht de tijd het gebouw te verlaten. Daarna zou „tot actie worden overge gaan". Ook andere kran ten hebben soortgelijke bedreigingen ontvangen. Tot dusver is er echter nog niets gebeurd. I De meerderheid van het rol lege van B. en W. van Delft voelt er niets voor, het serveren van aikohol- houdende dranken op van overheidswege te houden recepties en plechtigheden achterwe ge te laten. Dit hebben B. en W. meegedeeld in de gemeenteraad, die zij in overwegine gaven de bestaande gedragslijn te handhaven en niet te vol doen aan een desbetref fend verzoek van het plaatselijk drankweer- comité. R De Parijse slagers, die ge woonlijk op de morgen van Eerste Kerstdag ge opend zijn, hebben beslo ten uit protest tegen de prijsbeheersingsmaatrege- len van de regering ge sloten te blijven. De re gering heeft gewaar schuwd, dat hiermee het risico van boete, gevange nisstraf of definitieve sluiting der winkels ge lopen wordt. De bekende Italiaanse portretschilder Pietro Annigoni heeft opdracht gekregen een portret van president Kennedy fe schilderen. Hij is naar Washington vertrokken, waar de president voor hem zal poseren. R De Nationale Vergadering van Zuid-Vietnam heeft gisteren een wetsontwerp tot bevordering van de goede zeden aangenomen, waarin allerlei dingen worden verboden. Het wetsontwerp, dat door zijn geestelijke vaders een „wet ter bevordering van een gezonde maat schappij" wordt ge noemd, krijgt kracht van wet na ondertekening door president Ngo Dinh Diem. Onder meer wordt verboden: alle particulie re en openbare bals. alle „bijgelovige, praktijken", inzonderheid die van be roepsartiesten en van waarzeggers, alle dieren gevechten uit winstbejag, alle wedstrijden tussen beroepsboksers en wor stelaars het gebruik van sigaretten en sterke drank door mlnderjari- rigen en het vertonen van films voor volwas-1 senen aan minderjarigen. 782) Het Is voor de meesten niet zo moeilijk de 9 planeten in de juiste volgorde op te noemen. Van de zon af gezien. z(jn bet Immers Mercurlus, Venus, Aarde. Mars, Jupiter, Satur- nus, Uranus, Neptunus en Pluto. Heel wat méér geheugenwerk wordt ech ter vereist om de verschillende af standen van die planeten tot de zon te onthouden. Trouwens waarom zou een gewoon mens zich die moeite Dit wa« blijkbaar ook de opvatting van de Wittenbergsc hoogleraar Ti tius, die ongeveer als volgt rede nee,rde: Schrijf de reeks getallen op die aldus begint: 0, 3, 6. 12, 24 enz. (dus elk volgend getal is het dubbele van het voorgaan de), tel vervolgens bij elk getal 4 op, en deel de verkre gen uitkomsten door 10. De planeetaf standen hebt u dan, uitgedrukt in de af stand aardezon, duidelijk voor u Deze regel werd door Tltlus ge publiceerd in een voetnoot b(j de vertaling van een Frans werk in het jaar 1772, toen er nog slechts 6 pla neten bekend waren. En wanneer we nu de werkelijke afstanden van de destijds bekende planeten tussen haak jes achter de door Titius berekende uitkomsten plaatsen, blijken deze merkwaardigerwijze ongeveer met elkaar te kloppen. Kijk maar: Mercurlus (0 4- 4) 10 0.4 (0,39) Venus (3 4) 10 0.7 (0.72) Aarde (6 4) 10 1 (1,00) Mars (12 4) 10 1.6 (1,52) (24 4) 1» ss 2.8 Jupiter (48 4) 10 5J2 (5,20) Saturnus (96 4) 10 10 (9,54) Tussen Mars en Jupiter ontbrak dus een planeet, maar toen de grote Engelse astronoom Herschel 9 jaar later Uranus ontdekte en deze nieuwe planeet ongeveer bleek te passen in het schema van Titius, twijfelde nie mand er aan, of het vermiste hemel lichaam tussen Mars en Jupiter zou zich eveneens laten vinden op een afstand die met de regel van Tltlus overeenkwam. En inderdaad, kort na de eeuwwisseling werden tussen Mars en Jupiter de eerste planetoïden ontdekt, d.w.z. hemellichamen die in vergelijking met de „grote" planeten zö klein zijn, dat men deze lilliput- tertjes gevoeglijk als een soort pla- neetgruis kan beschouwen. Momen teel zijn er een kleine 1600 planetoï den bekend, maar de eerste hiervan Ceres veroorzaakte in het jaar 1802 heel wat opschudding. Ten eerste omdat de plaats van dit hemel lichaam zich precies had laten be rekenen aan de hand van een nieu we, door het mathematische won der, Gausz, ontworpen methode, en vervolgens omdat het kleine brokje planeet evenals alle andere plane toïden rond de zon cirkelde op een afstand die precies door de regel van Titius was aange geven. Vele astrono- deze regel dan ook niets minder te zien dan een weerschijn van de diepste grondslagen van de bouw van het zonnestelsel. Maar anderen hielden vol dat iedere theoretische grondslag aan deze regel ontbrak en dat hier dus eerder van een toevalligheid, dan van een wetmatigheid moest worden ge sproken. Maar Is toeval denkbaar wanneer deze regel in maar liefst acht van de acht gevallen blijkt te klop- De nuchterllngen kregen tóch ge lijk, want de eerstvolgende planeet die werd ontdekt (Neptunus) ver toonde een aanzienlijke afwijking van de regel van Tltlus en Plato liet zich aan die regel zelfs niets en helemaal niets gelegen liggen. Zodat de ..wet" van Titius voor de meeston alleen nog waarde heeft als ezelsbruggetje om zich de afstanden van de eerste 8 planeten (ongeveer) voor de geest O Ja, nu moeten we eens spreken over het zegel van Salomo, waaruit de Arabieren hun cijfers menen te hebben afgeleid. (een epifytische korstmos bomen groeiende, voor zuivere lucht uiterst gevoelige, korstmos). Deze epi- fytenwoestijnen hebben meestal een el liptische vorm: rondom Rotterdam Is dc ellips 18 bij 40 km groot! Wat blijkt nu onder meer? Dat men industrieën bij voorkeur in verband met de in ons land heersende zuid westelijke winden aan de noordoost- rand der steden moet bouwen. De structuren der epifytenwoestijnen to nen dat aan. De ligging van de olieraffinaderijen In Pernis la derhalve uit een oogpunt van volksgezondheid volkomen fout èn... men gaat die fout nóg eens ma ken met de nieuwe raffinaderijen op Rozenburg! Hiertegenover kan men opmerken dat deze raffinaderijen toch moeilijk aan de Goudse kant van Rot- terdam kunnen verrijzen i.v.m. ver voer te water; de reactie daarop mo ge dan luiden: er zijn toch altijd nog zulke dingen als pijpleidingen? (Ove rigens is dit aspect niet het terrein van de bioloog; zijn taak is slechts de verkeerde situatie te registreren). Voorts is gebleken dat de grootte der epifytenwoestijnen progressief toe neemt met stadsuitbreiding. Een voor beeld hierva ngeeft Munchen, waar dc bevolking in oneevocr 70 jaar ver drievoudigde (van 350.000 tot 1 000,000), doch het gebied der onzuivere luchl ver- zevenvoud igde (de epifvtenwoestijn al daar nam van 8 tot 58 vierkant ekm toe!). Men kan het ook anders zeggen; steden moeten liefst niet te groot wor den; open en ruime bouw werken er vervolgens gunstig (meer ventilatie) en groenstroken zijn er van groo tge- wicht 1 uchtfiltratie)Men kan zelfs een uit hygiënisch oogpunt ideale stad nntwernen. Tussen haakjes: Den Haag Is cen voorbeeld van een stad met weinig luchtverontreiniging de epifytenwoestijn hoeft daar een zeer gennge omvang. Rest de vraag: wat is er aan dc be staande luchtverontreiniging te doen en hoe kan een verdergaande verkeer de ontwikkeling in dezen zoveel moge lijk worden voorkómen? Ziehier in het kort een aantal punten, waarbij worde aangeteVond dat deze maatregelen he laas niet altijd praktisch uitvoerbaar zijn. Voor wnt betref» de luehfverontrei niging door huizen en industrieën: soreidinc van industrieën; instelling van verboden zönes; het weren van hi'7onder ongezonde industrieën uit dichte bevolkingscentra; bouw van fa brieken uitsluitend aan de noordoost- zijden der steden: fabrieken door zui verende bosmae'Hs omeeven: hogere cchoorstencn: filterinstallat'esbeper kende bepalingen voor het stoken van "uisbrand in grote stadscentra, dus geen open haardvuren met roetvor- ming en hnsnerking van de oliestook; ruime stadswilken en groenvoorzienin gen: een maximum grootte aan steden Wat tenslotte het bestrijden van luchtverontreiniging door het verkeer aangaat: na verbrandingsinstallaties aanbrengen oo de uitla'en van gernn. toriseerde voertuigen. De VS stel- lrn dit binnenkort verplicht. Het ziet er naar uit dat ons land op den duur aan deze eis hoe kostbaar voor be- trokkenen ook evenmin zal kunnen ontkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5