EEN GROOT MONSTER-RAADSEL KIJKEN EN LUISTEREN - op de Kerstdagen - OMSCHRIJVING Celkern! 1 KERSTBIJL.4GE 1961 9 Tweede Kerstdag fJTIJ geven U weer een over- zicht van de programma's ran radio en televisie op Kerst avond en de beide Kerstdagen, poor zover zij te maken hebben met de viering van het feest, ïoudt U deze lijst bij de hand, lan zult U gemakkelijk een reuze kunnen doen uit het vele, Jat U op deze dagen via micro- r' foon en camera wordt thuis- ia jebracht. >d Wij beginnen met de program- if ma's, die zondagavond het feest e- Jer geboörte inleiden willen. Ie j Kerstavond if n (24 december) in ,n [Over Hilversum II zendt het e. KOR om 5 uur een Adventsstonde Ic. it, die wordt gehouden in het Vor- e- lingscentrum ,,De Haaf" in Ber- ,r en N.H. Voorganger is ds. M. A. 'n an Rhijn. Tussen 7.05 en 7.30 uur j1" iedt de NCRV een programma t 'an Advents- en Kerstliederen: sa rt penzang in de Der-Aakerk in Gro- ;n dngen onder leiding van Willem f- ïudde. Om 11 uur komt de AVRO het een Kerstfeestviering voor ont- 10 leemden. Minister Klompé zal het J kerstevangelie lezen en een toe- r_ praak tot de in Nederland verblij- ende vluchtelingen houden; ont- 1- leemden zelf zullen groeten in ver- n fchillende talen uitspreken, e Op Hilversum I hoort u om 9 n ur van het IKOR de kerstvie- ing van de Luisterclubs, tezamen iet kinderen van de Nederlandse K emeente in Stockholm; om 8.05 ur zendt dan de AVRO een groot 3 rogramma uit van volkskerst- ang, opgenomen in de Expohal in lilversum. Medewerking verlenen westelijken van verschillende ker- len, prot. chr. en r.k. koren en or- lesten. Aansluitend, om 9 uur her- ialing van het hoorspel „Vlucht 'oor Herodes" geschreven door de lordtse predikant ds. J. M. Linde- nans en om 11.25 uur internationa- Kerstliederen. Om 12 uur begint en uitzending van het IKOR: kerstnachtdienst in de Opstandings- :erk te Eindhoven. Voorgangers ijn ds. J. P. Boendermaker (Ev. •uth.) en ds. W. Roggeveen (Ned lerv. studentenpredikant). Voor de televisie zingt in het ICRV-programma om 8.30 uur Ju- es de Korte Adventsliedjes en leest lohan Fiolet om 9.35 uur een kerst- ierhaal voor. De NTS zendt 's mid- ags tussen 5 en 6 uur een Ev. luth. kerkdienst (in Eurovisieuit, pelke wordt gehouden in de Chris- fislcirche te Salzburg. Ds. J. van lieuwenhuyzen leidt om 4.55 uur leze dienst in. Predikant is bisschop !r. Gerhard May. Om 10.30 uur, veneens in Eurovisie: een BBC- rogramma van kerstzang in vijf ta- tn, gezongen in kerken in Enge- »nd, Duitsland, Denemarken, Fin- ind en Nederlandin de Oudekerk e Scheveningen zingen het Haags bngenskoor en het Scheveningse rrouwenkoorOm 11.50 begint de litzending uit het Vatikaan, waar >aus Jphannes XXIII de nachtmis ipdraagt. Eerste Kerstdag (25 december) De NCRV over Hilversum II begint im 7.15 uur de dag met een Kerst- angdienst in de Messiaskerk te Rijs- fijk. belegd door het Interkerkelijk 'omité Zangdiensten. U hoort de daatselijke Chr. Oratoriumver. ,Excelsior" en het Haagse kinder- [oor Zanglust; voorgangers zijn ds. T. Wiersma (N.H.), ds. L. Schuur- nan (Ger.) en ds. A. J. Buurman Vr.Ev.). Na het nieuws van 8 uur lerstliederen, gezongen in de Luth. :erk te Amsterdam. Om 8.30 gaat a een IKOR-uitzending een pro- (ramma van voordracht, zang en nuziek rondom Kerstmis vooraf (an een kerkdienst in het Diaco- lessenhuis te Haarlem, waar ds.- A. tlamer preekt en de zusters zin- ien. De NCRV vervolgt (12.15 uur) net een programma van zang en puziek, waaraan medewerken de lotterdamse beiaardier Leen 't lart die de klokken van de St. «aurens in beweging brengt, het Imsterdamse koperensemble en het ICRV Vocaal Ensemble. Koningin spreekt Over beide zenders kunt u tussen l en 1.15 uur luisteren naar de Kerstboodschap, uitgesproken door koningin Juliana. Internationale kerstliederen hoort u in het NCRV-programma tussen 1.30 en 2 uur: Piet van Egmond begeleidt een dubbelkwartet. Een half uur later weer andere kerstlie deren, nu gezongen door de sopraan Nettie Bos. De muziek wordt ver zorgd door de fluitist Jan de Ven- te en de organist Wim van der Hoeve. Aanluitend een declamatori- um van C. Rijnsdorp „Dit wonder baarlijk Kind" en om 4.30 uur kerstviering met Molukse jongeren. Vijf uur is het, als het Convent van Kerken een dienst in de Geref. kerk te Hoogeveen gaat uitzenden; voorganger is ds. D. H. Bergers en het Evangelisatiekoor zingt. „Sjaloom" is de titel van een programma van en voor jongeren, in kerstsfeer gehouden, dat de NCRV om 7.15 uur voor de micro foon brengt en om 9 uur begint, na nog meer zang en muziek, de uit voering van het Weihnachtsoratorium van Bach. Om half acht kunt u nog luisteren naar gedeelten van een kerstfeestviering, die het Leger des Heils in het Amsterdamse RAI- gebouw aanbiedt aan 400 langdurig zieken. Bij de VARA, over Hilversum I. luiden 's morgens om 8 uur de kerstklokken en daarna is er een kinderuur. Om 9.15 uur gaat het Hoorns jeugdkoor de Kerstcantate van Saint-Saëns zingen. De VPRO verbindt de luisteraars om 10 uur met de Gasthuiskerk in Zierikzee, waar ds. J. B. Assendorp (N.H.) de dienst leidt en de- orga nist J. M. Luykenaar ook koor en orkestje van de Zierikzeese Muziek school dirigeert. Om half twaalf: herhaling van de vorig jaar uitge zonden Suite van gedichten en mu ziek voor Kerstmis van Willem Brandt en dr. A. van der Horst. In een programma voor de huis kamer dat om 2.35 uur begint en twee uur duurt, zoekt de VARA o.m. contact met schepen op zee en met Paramaribo en de Nederl. Antillen. Om half zes de traditionele aansluiting met het Ned. Sanatori um in Davos, en om 7.20 uur een klankbeeld over het kerstfeest van daklozen. Op het scherm ziet u 's middags om 5 uur een kerkdienst uit de Vrijgemaakt Geref. kerk in Roden rijs, verzorgd door het Convent van kerken. Predikant is ds. P. Lok. Daarna (6 uur) in Eurovisie een reportage van kerstvieringen in Berlijn en bij de geallieerde legers in Duitsland. De KRO zendt 's avonds de show van Toon Her mans uit. (26 december) Het IKOR laat om 10 uur over Hilversum II een concert horen, dat de sopraan Wilmy de Zwaan en de organist Frits Mehrtens geven in de Maranathakerk te Amsterdam. Tussen half elf en half twaalf leidt ds. F. Oberman in de Rotterdamse Koninginnekerk een ..zangdienst voor heel het gezin". Volwassenen en kinderen zingen; organist is de heer J. G. Amesz. Tussen half drie en vier uur zendt de KRO een wereld-schakel programma uit, waarin contact wordt gezocht met missionarissen in zes landen en om 4.30 is er kerstfeestviering met de kinderen. Om 8 uur volgt het spel „De kerst beeldjes uit de Provence" van Yvan Audouard en om 9 uur een concert door het Rotterdams Filhar monisch orkest en -koor met solis ten. Onder leiding van Eduard Flip- se wordt het op het Kerstgebeuren geïnspireerde werk van Frank Mar tin „Le mystère de Nativité" uitge voerd. Bij de AVRO, over Hilversum I, klinken tussen 8.50 en 9 uur kerst melodieën van de beiaard in de Domtoren in Utrecht, bespeeld door Chris Bos; daarna is er een ver haal voor de kinderen. De VPRO zendt om 10 uur lichtvoetige kerst liedjes uit en daarna een korte re de van prof. dr. B. V. A. Röling uit Groningen over „Vrede in onze wereld?" Aansluitend (10.50 uur) zingt het Ned. Kamerkoor de can tate „Efratha" van Geraedts. Handel's „Messias' Tussen 2.30 en 5.30 zendt de AVRO Handel's „Messias" uit On der leiding van Jack P. Loorij treden op het Kunstmaandorkest en solisten en koor van de Handelvereni- ging. 's Avonds om half elf: Franse kerstmuziek. De televisie wordt deze dag ver zorgd door de NTS, -die zich dan niet meer met Kerstfeest bezig houdt, maar o.m. 's middags van 3.304.15 nog een stukje ijsrevue, destijds opgenomen op de HOKIJ- baan uitzendt, 's avonds een film voor alle leeftijden geschikt laat draaien en om 9.50 uur nog een Ita liaans programma met Henri Salva dor als middelpunt in Eurovisie re-, layeert. In dit Kerstnummer vinden onze lezers (en lezeressen) weer een groot ..Monsterkruiswoordraadsel". Jat menig gezellig uurtje van nij ver puzzelen zal betekenen voor de liefhebbers. De voorwaarden voor deelneming zijn vrij simpel: de op lossing moet uiterlijk 3 januari a.s. in ons bezit zijn. De inzendingen moeten worden gericht aan de Re dactie van dit blad met in de lin kerbovenhoek het woord „Kerstpuz zel". En dan ten sloffe De prijzen: De directie heeft voor de win naars van de Kerstpuzzel de vol gende prijzen beschikbaar gesteld: een eerste prijs van veertig gulden, een tweede prijs van twintig gul den, voorts twee prijzen van tien gulden en vier prijzen van elk vijf gulden. Over de puzzel, noch de uitslag (an worden gecorrespondeerd. En vergeet u niet, dat er ook dit jaar weer Kinderpostzegels zijn? VOOR DE LIEFHEBBERS: Horizontaal 1. kanton in Zwitserland, 6. meisjesnaam, 9. stad in Frankrijk, 13. mannelijk beroep, 19. mondeling. 20. gemeente in Noord-Brabant, 22. zoon van Seth, 24. bijrivier v. d. Aller, 25. motorschip (afk.), 26. koor van zangers, 27. in de richting naar omlaag, 30. familielid, 32. voorzetsel, 33. kan men uit drinken, 35. zegswijze, 38. enclave in India. 40. telwoord (Fr.), 42. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 43. klap, 44. eerste boek van Mozes, (afk.), 45. voegwoord (Fr.), 47. familielid, 48. zoon van Jacob, 50. insekteneter, 53. inwendig lichaams deel, 55. huid, 57. hooischelf (Z.N.), 59. telwoord. 60. zoon van Noach, 62. voornaamw., 63. verfstof. In Engeland heerst de aar dige gewoonte om met Kerst een toef hulst aan de voordeur op te hangen en schoorvoe tend begint deze welkomst groet ook in ons land door te dringen. Overdreven -Vindt u? Ach nee, van zo'n huis straalt warmte en vriendelijk heid uit en als bezoeker op de stoep voelen we meteen al dat we welkom zijn! „Stel je voor", zegt de zuinige huis vrouw, „zo maar een bos hulst aan de buitendeur op te hangen, wat houd je dan over voor je kamer?" Ja me vrouw, de hülst is hier inder daad nogal prijzig, maar hoe denkt u over een takje spar regroen met daarop een vleug je hulst en een denappel, tot een toef gebonden en met een rood of wit linkt opgehangen? De handigen onder u kunnen ook een klein kransje vlechten. U maakt daarvoor een hoepel tje van ijzerdraad of plastic drooglijn, bindt" het stevig bij als 1 misschien ook zelf Een oude broodplank, op getuigd met boomstronk cn sparretak, afgewerkt met bladerloze beshulst cn sier- kalebassen. elkaar en knipt dan kleine tak jes sparregroen van 10 cm leng te. bindt nu de takjes dak pansgewijze met een klosje touw op het hoepeltje, zodat steeds het volgende takje de aanhech ting maskeert. Op sommige plaatsen een takje beshulst mee binden, waarvan u de topblaad- jes hebt afgeknipt en er even tueel enkele spar- of denappel tjes op bevestigen. De manier Hoe u dat moet doen? U haalt een stukje ijzerdraad lussen de onderste schubben door, slaat de uiteinden om elkaar en daar over haalt u het bindtouw van uw kransje. Zijn de denappels nog te veel gesloten om het draad doorheen te halen, geen nood. Leg ze even op kachel of radiator en de schubben openen zelf. Om te onthouden kransje klaar, dan wordt het met lint opgehangen, dat er evjentueel met enkele sla gen omheen gewikkeld wordt. Zijn uw gasten eenmaal bin nen. dan vormt een kandelaar met brandende kaars in uw ves tibule een tweede welkomst groet. Het hangt van het mo del af of u er een kleine versie ring op kunt aanbrengen. Een takje blauwspar met wat sneeuwbessen of witte pernettya zal vol harmonie zijn met de witte kaarsl Uw trapleuning kan u doet er héél wat mee. Als u één tak schuin naar boven bindt en één»langs de pilaar omlaag laat hangen, krijgt uw trap al een heel an der aanzien. Naar gelang van de kleur van de verf gebruikt u wit of rood lint ter bevestiging. Kamer zelf En nu de kamer zelf! De laat ste chrysanten zijn opgeruimd en het ziet er wat kaal en bloemloos uit! Maar waarom zoudt u zich niet eens aan een eenvoudig Kerststukje wagen"' De kleine rode Kersttulpjes, die u met bol en al koopt, garneren zichzelf! U neemt een oud mandje of keukenkommetje, vult het met vochtige aarde, die u stevig aandrukt. In het mid den prikt u een lange witte kaars en daaromheen plant u de 3, 4 of 5 bolletjes, die u zich hebt aangeschaft. Als u er dan langs de rand wat sparretakjes in steekt, eventueel met bonte of beshulst afgewisseld, hebt u een allerliefst tafelstukje, dat de maaltijden meer luister zal verlenen! Maar niet vergeten te gieten^ en 's nachts in de koelte Wandstukje Nu u eenmaal aan het ver sieren bent krijgt u de smaak te pakken en u hebt natuurlijk nog sparregroen over. Wat denkt u van een wandstukje op het dressoir of het boekenkastje? Met één zwierige sparretak. een oude broodplank, een platte koekjesschaal of een soepbord bent u al een heel eind! Bij een kantoorboekhandel of speelgoed winkel koopt u een staafje kin- derboetseerklei, «daar kneedt u een bal van en drukt hem op de rand van uw plank of bord. U prikt de sparretak er een tikje schuin achter in en hebt u nog een stukje boomschors over uit 'een oud bloemstukje. zet het er naast als achtergrond Daarvóór steekt dan wat ontbladerde beshulst of wat u aan bessen bij de hand hebt. Het mag ook berberis, vuur- doorn of cotoneaster uit de tuin zijn! Horizontaal prikt u dan nog een takje groen om de klei Kerstkrans als wandversie ring. opgehangen aan rood lint. Aan de voordeur roept se ons een „Welkom" toe. aan het oog te onttrekken en dan werkt u het stukje af met een drietal sierkalebassen, die voor weinig geld bij bloemenza- ken te koop zijn of wat let ons om er met Kerst enkele opge poetste sterappels, bellefleurs en mandarijntjes voor in de plaats te leggen! Wat zouden wc het prettig vinden als deze simpele voor beelden u iets van de vreugde konden bijbrengen, om de ge zelligheid in eigen huis te ver hogen op de feestdagen die ko- A. C. MULLER-IDZERDA II 65. de heilige taal der Boeddhisten, 66. inhoudsmaat (afk.), 68. looizuur, 71. uitroep, 72. zwemvogel, 74. emeritus (afk.), 75. zuil met grafschrift, 78. spaans rijpaard, 79. wijsgeer te Athene, leerling van Socrates. 81. muzieknoot, 82. onderste molensteen, 84. in houdsmaat (afk.), 86. waterplant, 87. volksnaam voor de kauw, 88. leren halsgordel van een trekdier, 90. telwoord, 91. jongensnaam, 93. vrouw van Abra ham. 95. sociëteit (afk.), 96. telwoord (Eng.), 97. dorp in Gelderland, 98. bijrivier v. d. Wolga, 99. telwoord. 101. zjjtak Donau, 103. water in Limburg, 105. ge meente in Gelderland, 106. eind, 108. rond tuinhuis, 111. bijwoord, 112. jongensnaam, 114. reeks, 115. bij woord, 117. trustee (afk.), 118. alvorens. 120. badplaats in Z. Tirol a.d. Etsch, 122. kubieke meter, 124. rivier in Italië, 125. nobel, 127. let wel (afk. Lat.), 128 schrander, 130. water in Friesland. 131. stadje in België, 133. dopheide, 135. inhoudsmaat (afk.), 136. ontkenning (spreekt.), 137. en anderen (afk.), 139. een der zeven wijzen van Griekenland. 142. boomloot, 143. tweetal, 145. Noors heldendicht, 147. voorzetsel, 149. de gouden bul (afk. Lat 151. volgens andere (afk.), 152. boom. 154. telwoord (Eng.), 155. vreemde munt (afk.), 157. deel van een ontkenning (Fr.), 158. jongensnaam. 160. zegswijze, 164. bijrivier v. d. Drau, 165. voeg woord, 167. wiel, 168. nauwer, 169. deel van het oor, 170. uitroep, 171. stad in Duitsland, 174. keukenge rei, 176. gem. in Gelderland, 178. dryftil. 180. vreemde munt, 181. vracht, 182. gebruikt men voor het land, 183. woning van een vorst. Verticaal 1. gem. in Friesland, 2. slede, 3. voorwerp ter ver lichting, 4. tussenzetsel. 5. in loco (afk.), 6. spoor- richel, 7. afkorting van idem, 8. hondenverblijf, 10. dorp in N.-Brabant, 11'. voegwoord, 12. aantekening, 14. telwoord, 15. sportterm, 16. rechterbijrivier v. d. Rijn van 't Rothaargebergte naar Bonn, 17. voeg woord, 18. verhaal. 20. kruipend, eenjarig kruid, 21. vaarwel, 23. lans, 26. meisjesnaam, 28. boom, 29. nauw, 31. voorvoeg sel, 34. voorvoegsel, 36. muggenlarve, 37. enkele, 39. voorzetsel. 41. zegswijze, 46. zegswijze, 48. duinvallei, 49. deel van de bübel (afk.), 51. gebod, 52. bekende. 54. be houdens vergissingen (afk. Lat), 55. votre excellence (afk.), 56. meisjesnaam, 57. juffrouw. 58. zijtak Fulda. 60. vlug, 61. meisjesnaam, 63. inwendig lichaams deel, 64. einde, 65. bontjas, 67. laatstleden (afk.), 69. scheikundig element (afk.), 70. deel van de bijbel (afk.), 71. inhoudsmaat (afk.), 73. alleenzang, 76. voorzetsel. 77. lid van de voormalige Raad van Indië, 79. Lusthof. 80. stapel, 83. vernuft, 85. bereide dierenhuid, 87. deel van een huis, 89. gem. in Drente, 91. bosgod, 92. voorzetsel, 93. bijrivier van de Weichsel, 94. vlaktemaat 100. bedrijf van een toneelstuk, 102. meisjesnaam, 104. een der Soenda-eilanden, 100. achting, 107. lip- haren. 109. ridderteken, 110. meisjesnaam, 112. twijg, 113. zuidamerikaanse thee, 115. vogel, 116. dorp in Z. Limburg, 119. afnemend getij. 120. muzieknoot, 121. scheikundig element (afk.), 123. voorzetsel, 126. eer, 128. reisdeken, 129. eigenaar van schip, 132. elektrisch geladen atoom, 134. munt in Nederland (afk.), 135. afkorting van dona, 138. in het jaar onzes Heren (afk.). 140. jongensnaam. 141. tekengereedschap, 143. aard appel, 144. opstandig, 145. ingang, 146. verkoop van goederen, grondstoffen, enz., 148. god van de handel, 150. foei, 151. afgelegen, 153. kookvat, 154. vreemde munt, 156. opstootje, 157. heden, 159. bijwoord. 161. praalziek 162. turks bevelhebber, 163. gemeen te in Overijsei, 164. manier van klederdracht 166. spitse bek van een vogel, 170. overdekte marktplaats, 172. aoort onderwijs (afk.), 173. scheikundig element (afk.), 175. geluid van een ezel, 177. staat meestal boven drukwerk, 178. muzieknoot, 179. dat is (afk.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 21