Jïicutuo jTciJisrijc (Courant .Nog onzekerheid over beslissing kabinet Commentaar Met geweld einde aan afscheiding de van Katanga Zuid-Afrika houdtmatigheidsjaar' Nieuw-Guineaberaad vandaag voortgezet Socialistische kritiek op PvdA-fractie Flinke vorst maar ook kans op witte kerst Ministers Euromarkt werden 't niet eens Adoela bereid te wachten tot 27 december Crita) ZATERDAG 23 DECEMBER 1961 KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: f 7,50 per kwartaal; 1 2,55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12362 CHRISTELIJKEATIOH AAL DAGBLAD „Staat» ast! cft is qM leven mgn bert ia tegenspeel" Kerstbomen verbranden Zie pagina 6 (Van onze parlementsredactic) TTET praktisch voltallige kabinet (inclusief de staatssecretarissen) is om AJ- negen uur vanmorgen bijeengekomen om de gistermiddag afgebro ken besprekingen over Nieuw-Guinea voort te zetten. Alleen de zieke mi nister Cals, die wel al het ziekenhuis heeft verlaten maar nog niet mag werken, ontbrak. De ministers De Pous en Marijnen zijn vannacht uit Brussel teruggekeerd. Bij het ter perse gaan van deze editie was het be raad nog niet afgesloten en van een beslissing nog niets bekend. Mocht vandaag geen beslissing vallen, dan kan dit erop wijzen dat er in het kabinet geen eenstemmig- vanmorgen alweer 4 tot 5 en in het oosten van ons land 7 graden vorst. Ook morgen zal de temperatuur overdag beneden het vriespunt blijven. In de komende nacht kan het hier in het westen 6 tot 8 graden vriezen. Vieuws in één oogopslag Vanmorgen is het kabi net weer bijeengekomen ter voortzetting van de be sprekingen over de kwes- tie-Nieuw-Guinea. Of van avond reeds een verkla ring over de te volgen be leidslijn zou kunnen wor den gepubliceerd, was van morgen niet bekend. Gou- veneur Platteel eeft in een radiorede o.m. verklaard goede hoop te ebben op een gsprek met Indonesië. Omdat de ministerraad van de E.E.G. in de afge lopen nacht geen overeen stemming heeft kunnen bereiken over enkele vraagstukken van de ge- meenscappelijke land- bouwpoliiek om te kunnen besluiten tot overgang naar de tweede fase van de uitvoering van het E.E-G.-verdrag per 1 ja nuari, zullen de bespre kingen op 29 en 30 decem ber in Brussel worden voortgezet. Naar het oordeel van Ralph Bunche, onder-se cretaris-generaal der V.N. is de door president Tsjombe van Katanga ge- teknde overeenkomst in zake de opheffing van de afscheiding van Katanga rechtsgeldig. Volgens pre mier Adoela van de cen trale Kongolese regering zal gebruik van geweld wellicht nodig zijn, als Tsjombe zijn verlichtingen niet nakomt. Aan het eind van de be sprekingen op de Bermu da's hebben president Kennedy en premier Mac- millan laten weten, dat er tussen Amerika en Enge land gen verschil van in zicht bestaat over de aan pak van internationale kwesties. Zij achten het voorts noodzakelijk de voorbereidingen tot het ne men van kernproeven in de atmosfeer te bespoedi gen. In een nota aan de volksver tegenwoord i gi ng heeft minister Marijnen medegedeeld dat de be schuldigingen aan het adres van de Westduitse hoofdambtenaar Stalmann, door de minister destijds gelanceerd, gebaseerd wa ren op gegevens van het Centraal bureau voor de tuinbouwveilingen, welke gegevens alleszins geloof waardig waren. Mr. Schneider, voorzit ter van het amb. marenge- recht in Amsterdam, heeft zich onbevoegd verklaard ten aanzien v-n het ver zoek van de ontslagen Bus- sumse defensie-ambtenaar Van der Putten. Laatst genoemde heeft zich nu via zijn raadsman met een soortgelijk verzoek gewend tot de voorzitter van het ambtenarengerect in Arn hem. Het hogedrukcentrum dat vanmorgen by Noord-Denemarken lag, trekt verder naar Duitsland. Voor de Noorse kust is een kleine depressie uit de Poolzee ge arriveerd, die eveneens naar het zuiden trekt Deze kan tegen zondagavond de be wolking weer doen toenemen met kans op enige sneeuw. Dit betekend dat de mogelijkheid van een witte kerst aan wezig blijft. De temperatuur zal na zon dag weer wat hoger worden, maar het blijft tijdens de feestdagen winters met e enwat onbestendig weertype. In de meeste landen van Europa zal de kerst dit jaar een winters karakter hebben. De ouderen zullen zich misschien de „witte kerst" van 1915 herinneren. Dat was. naar wij menen, de eerste en tot nu toe de enige witte kerst van deze Twee schepen in aanvaring Op het AmsterdamRijnkanaal, even buiten Utrecht, zijn gisteren twee vracht schepen met elkaar in aanvaring ge komen, doordat de stuurlieden op de schepen eikaars signalen verkeerd be grepen. Bjj deze aanvaring zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De Johannesburg een Duits schip, dat met 700 ton erts op weg was van Am sterdam naar Ruhrort, drong met de voorsteven in het voorste deel van de Zandexpress 4 uit Amsterdam. Dit schip, dat geladen was met ruim 600 ton grint, kwam uit de richting Vreeswijk. De Zandexpress 4 kreeg een groot gat aan stuurboord. Woonruimte en machine kamer liepen onder water. Op het ogen blik doet men pogingen het water uit het schip te pompen. Opvarenden van andere vrachtschepen, de Ellin en de Bituma uit Rotterdam assisteren hier bij. De scheepvaart op het Amsterdam- Rijnkanaal vindt normaal doorgang. heid heerst over de te volgen ge dragslijn t.a.v. de kwestie-Nieuw- Guinea. In dat geval zou het be raad ook volgende week nog moeten worden voortgezet. Want met een oplossing, die niet de instemming heeft van bijv. minister Luns maar die natuurlijk wel onder diens ver antwoordelijkheid zou moeten wor den uitgevoerd, kan de regering moeilijk voor de Kamer verschijnen, tenzij mr. Luns voordien zou willen aftreden. Dit laatste brengt echter tevens het gevaar van een kabinets crisis met zich mee. De kans op zo'n (ongetwijfeld gevaarlijke) crisis wordt overigens op het ogenblik nog niet groot geacht. Zou reeds vandaag of onmiddellijk na de Kerstdagen een beslissing worden genomen, dan zou de regering de Kamer daarvan in de loop van de volgende week schriftelijk op de hoogte kunnen stellen, zodat de Kamer er op 2 janu ari ddrekt over kan gaan debatteren. Gebeurt dat niet, dan list het voor de minister-president De Quay i het begin Kamerdebat officieel zullen meedelen wad de regering wik Naar verluidt zou het kabinet met enige verwondering kennis hebben ge nomen van de radiotoespraak, die gou verneur Platteel tot de bevolking van Nieuw-Guinea heeft gehouden (zie el ders in dit blad). De gouverneur schfjnt over de inhoud van zijn rede geen voor afgaand overleg met Den Haag te heb ben gepleegd. H«t socialistische dagblad Het Parool bracht gisteren een verrassende kritiek op de verklaring, die de Tweede-Ka merfractie van de P. v. d. A. deze week over Nieuw-Guinea heeft uitgegeven. De belangrijkste passage daarvan inter- pretent het blad als volgt: „erken de Indonesische soevereiniteit nu maar. ails daar tenminste garanties voor interne zelfbeschikking tegenover staan". ..Dart is een zeer vergaand standpunt, datt bij voorbaat Indonesië het maxi mum geeft van wait het zou kunnen hopen door onderhandelingen te ver- knijtgen. Dait was podiitdek niet nodig en het lijikit taöatlsoh onverstandig", aldus het blad. „Bovendien is in deze passa ge weinig of niets meer te herkennen (Voor vervolg zie pag. 7) Geassisteerd door echtgenoot en dochters heeft de Koningin gisteren als vanouds de leden van hofhouding en personeel een kerstviering bereid, ditmaal in de burgerzaal van het paleis op de Dam in Amster dam. Zelf las zij het Kerstevangelie,prins Bernhard hield, een toespraak en de Prinsessen deden mee aan een kerstspel. Na het spel schonk de Koninginevenals vorige jaren, chocolademelk. Als president Tsjombe terugkrabbelt, Kitona niet nakomt, zal de Kon golese regering zich wellicht ge noodzaakt zien, haar toevlucht tot geweld te nemen om een eind te maken aan de afscheidijt,. van L.a- tanga. Premier Adoela, die dit in Leopoldstad mededeelde, verklaarde UET is de ministerraad van de Euromarkt niet gelukt voor de Kerst -l-l voldoende tot overeenstemming te komen over de sleutelproblemen van het gemeenschappelijk landbouwbeleid om te kunnen besluiten over te gaan tot de tweede etappe van de uitvoering van het Euromarktverdrag. Op 29 en 30 december komen zij opnieuw bijeen te Brussel desnoods met een verlenging tot in de eerste dagen van het nieuwe jaar. De Nederlandse ministers hadden de eis gesteld dat de zitting om 3 uur in de uacht af zou lopen. Het werd half vier en toen moesten de Nederlandse mi nisters De Pous en Marijnen uit het nachtelijk Brussel naar Den Haag, waar vijf en half uur later het kabinet zou bijeenkomen. Drie dagen lang is vergeefs getracht dichter bij elkaar te komen. Het voor naamste struikelblok was ten slótte dat Frankrijk alleen wilde toestemmen in uitgewerkte verordeningen, terwijl nog geen enkel reglement was vastgesteld. De Franse minister van landbouw wei gerde genoegen te nemen met prin cipiële en later uit te werken overeen komsten. De Nederlanders achtten dit niet meer mogelijk. Verder gesprek had geen zin. Trouwens de Euromarkt- commissie achtte de verkregen voor uitgang te gering. Er waren slechts twee positieve re sultaten: Overeenstemming over de richtprijzen in West-Duitsland en de „institutionele aspecten" van het land bouwbeleid, waarbij het laatste woord aan de Europese commissie blijft. Over de gemeenschappelijke finan ciële verantwoordelijkheid en een al gemene veiligheidsklep voor bepaalde nationale moeilijkheden werd men het niet eens. Het landbouwvraagstuk is slechts het onderdeel van een beslissing, die als één geheel wordt beschouwd (,,één pakket") en dat de reeds goedge keurde kartel verordening omvat en ook de gelijke beloning voor mannen en vrouwen. Op dit laatste punt had Ne derland nog bezwaren. Na de belangrijke kabinetsverga dering van gistermiddag over de kwestie-Nieuw Guinea hielp pre mier De Quay minister Klompé heel galant bij het oversteken op het Binnenhof, op weg naar de lunch. Bij treinongeluk in Italië: 23 doden Bij Catanzaro in Zuid-Italië is van morgen het laatste rijtuig van een perso nentrein losgeschoten en van een 30 m hoge spoordijk gestort. Tenminste 23 personen zyn om het leven gekomen. Volgens het Italiaanse persbureau Ansa zouden bovendien circa 20 personen ge wond zijn. Het ongeluk is gebeurd op een lijntje, dat loopt van Catanzaro naar het 44 km verder gelegen Soveria-Man- nelli in de teen van de Italiaanse laars. het zenden van Katangaanse afge vaardigden naar het centrale par lement in dë hoofdstad te zullen be schouwen als een proef van Tsjom- bes goede wil. Tot 27 december heeft de Katan gaanse premier tijd om zijn belofte na te komen en te beginnen met de uitvoering van de overeenkomst ter beëindiging van de afscheiding van Katanga. Intussen heeft het kabinet van Tsjombe laten weten, zich niet competent te achten, een. oordeel uit te spreken over het door Tsjombe getekende akkoord. De kwestie zal aan het parlement worden voorgelegd. Naar aanleiding hiervan zei Adoela, dat de belofte van Tsjombe bindend is en niet bekrachtigd hoeft te worden door een parlement, dat zelf nog een voorlopig karakter Adoela, die de Amerikaanse ambas sadeur Gullian verdedigde tegen de be schuldiging, dat deze het akkoord van Kitona zou hebben gedicteerd, zeide zich niet te kunnen voorstellen, dat Tsjombe zonder mandaat aan de be sprekingen met Adoela heeft deelge- Ralph Bunche. ondersecretaris-gene raal van de V.N. heeft bij zijn terug keer in New York gezegd, dat de over eenkomst rechtsgeldig is. Hij gaf toe, dat er al vaker afspraken niet werden nagekomen, maar kwam tot de slotsom, dat het akkoord in goed vertrouwen is aangegaan en dat hij het daarop zou houden, totdat hij het bewijs van het tegendeel zou zien. Ook Oe Thant, de chef van Bunche, verklaarde, dat Tsjom be heeft getekend zonder voorbehoud te maken. Hij bracht verslag uit de Veiligheidsraad. Er werd een brief van Tsombe gepubliceerd waarin deze aan Bunche liet weten, dat hij geen tijd had gehad, competente autoriteiten van Katanga machtiging te vragen, namens hen te spreken. Uit Brussel wordt gemeld, dat Tsjom be zou hebben getekend op voorwaarde, dat er een federale grondwet zou wor den opgesteld, die door het parlement moet worden goedgekeurd. Als dit laatste niet zou gebeuren, zou Tsombe zich van zijn verbintenis ontslagen ach ten. Vermelden we nog, dat de V.N. in Leopoldstad bericht hebben ontvangen, dat een heden van de Katangaanse gen darmerie, geleid door blanke huurlin gen, in Elizabethstad zijn begonnen met het doden van stamleden, die om bescherming van de V.N. hadden ge vraagd t.jdens de recente gevechten. De invallen worden van huis tot huis gedaan. Hebt U „Dot zit zo" al? Zie bon op de advertentiepagina's 0N!J COMMENTAAR in dit hoekje zich aansluitend aan de actuele gebeur tenissen van iedere dag, heeft ook in het bijna voorbijgegleden jaar schier steeds moeten getuigen van des mensen onvolko menheid. Die onvolkomenheid komt' wel heel sterk uit in de moeite die de mens heeft om zijn medemens te vinden. Als mensen leven wij samen op een aarde, die wij ook samen hebben te delen, maar wat is er een misverstand en een verwij dering, wat een elkaar in de weg staan, wat een hinderen van elkaar. Dit geldt het kleine, het geldt niet minder het grote. Om ons nu tot dit laatste te beperken welk een spanningen zijn er ook dit jaar niet geweest. Muren bouwen kunnen we als mensen, maar muren slechten gaat ons minder gemakkelijk af. Berlijn was er om het te bewijzen. In het jong ontwaakte Afrika zoeken zonen van een volk vruch teloos en vergeefs naar het beste bestel om onder te leven. Elders weer stelde een staatsman, op wie tallozen hun vertrou wen gevestigd hadden, teleur, toen hij door hem altijd gepredikte beginselen opzij zette en tot geweld overging. En om een voorbeeld te noemen dat ons wel zeer moet aanspreken, in Indonesië en Neder land staan twee landen, die zoveel ge meenschappelijks konden hebben, voor het menselijk oog als onverzoend en on verzoenbaar tegenover elkaar. Zo is dit jaar wel weer van een strekking geweest om van de menselijke onvol komenheid te overtuigen. We leven in een wereld van onderlinge vervreemding en van verbroken verbindingen. Het is een sombere wereld. Maar het Is deze zelfde wereld, waarover het licht Is opgegaan en waarin Christus is neerge daald. Dat is niet gebeurd, omdat het met de wereld zo goed was gesteld, maar dat is gebeurd, omdat het zo slecht was ge steld met de wereld. Daarom mogen we ook vandaag de we reld met andere ogen bekijken. Ze blijft een moeilijk geval. Nog verrijzen de mu ren gemakkelijker dan ze worden afge broken. Nog stellen mensen teleur in wie men zijn vertrouwen had gesteld. Nog staan volken naar het schijnt onver zoenbaar tegenover elkaar. Maar er is wezenlijk iets veranderd. Het b niet lan ger een wereld, die aan haar lot is over gelaten. Christus is de aanwezigheid van God zelf. Hij is de herstelde verbinding met God en zo is er ook herstel van ver bindingen mogelijk tussen mensen, die nu nog van elkaar vervreemd voortleven. Dit is het commentaar dat de achtergrond mag vormen van alle nieuws dat ons nu nog schokt en verontrust. Dit is het com mentaar dat aan de vooravond van Kerst feest met groter kracht nog dan anders mag worden uitgezegd. JEllenmag ik nu die doos bonbons hebben, die je gisteren van dia andere jongen hebt gekregenf' Versohure en Co. heeft een sleephop perzuiger voor India te water gelaten, mevrouw R. K. Tondon, echtgenote van de Indiase ambassadeur schilderde een oranje swastika op de boeg en plakte enige rijstkorrels tegen het schip; ver volgens besprenkelde zij de boeg met rozewater en trachtte drie maal een co- cosnoot tegen het schip stuk te gooien, waarbij haar Indiase kleding met co- coswater werd bespat. vervolgens smeet een ambassade-ambtenaar de noot tegen het schip stuk. waarna het statig te water gleed. Het vaartuig. Kandia geheten, is 70 meter lang en 12 meter breed. De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog en zonnig matige en vannacht plaatselijk strenge vorst. Matige tot zwakke wind gend uit oostelijke richtingen. ZON EN MAAN Zondag zon op 8.47, onder 16.32 uur; maan op 19.15, onder 10.16 uur. Maandag zon op 8.48, onder 16.32 uur; maan op 20.17, onder 10.51 uur. Dinsdag zon op 8.48. onder 16.33 uur; maan op 21.19, onder 11.21 uur. 30 december laatste kwartier. VAST TAPIJT WOL-BOUCLÉ 22.70 WOl-FRISÉ29.75 per vierk. meter. Voor een gezellig interieur BULTHUIS BOTERMARKT 23 De Nederlandsche Mlddcnstandsbank deelt mede, dat nagenoeg alle a.'undelen dter N.V. Sinchrtsohe Boaz Bank te Bun- mik zijn aan©eaneld en dat do fusie nu da&niirtuef is. TTET JAAR 1962 is voor moeilijker dan ooit zal zijn, aangespoord deel te nemen Gereformeerde Kerk helm i,nmt drinkend Zuid-Afrika ge- deze campagne te doen sla- aan een actie om het mis- ren heeft verklaard dat iii S m omvangrijke proclameerd tot „matigheids- gen, omdat dezelfde regering, bruik tegen stérke drank te de verkoop van sterke drank ernaa^ïfbL* ^?J? trie iedereen, van de die thans oproept tot matig- beteugelen en het Lrigïeids ïn kfeurlingen d^r ver^n veTonen schoolkinderen tot president heid. in 1962 voor het eerst ideaal te bevorderenHii eaf ninrhnudrrs tnectaat omdat de omvangrijke Charles R. Swart wordt in de sterke drank, die tot nu uiting lan SÏÏ bezoredhrid MSjEi JTÏf *ekkurde markt' -die tot nu uiting aan zijn bezorgdheid de niet-blanken zich via dc de camparnc iaseschakcld. toe dechls aan blanken mocht over het telt. „dat io Zttld- smokkelhandel toeh van ster- Sceptische feestelijke voor- ke drank kunnen voorzien, zien, dat de „primitieve Ban- c?™" toes", of zwarten, onhandei- Nederduits Gereformeerde" land. '"aakl ?aar zullen worden, als zij Maar heel wat mensen, worden verkocht, verkrijg- Afrika een stand van zaken ke "drank kunnen" wrzten waaronder enkele veront- baar gaat stellen voor de bestaat, die zulk een cam- waardigde dominees van de zwarte bevolking van het pagne noodzakelijk maakt." Nederduits Gereformeerde land. - 7, ---•a,s Kerk geloven niet aan een deelte van de gesmokkelde naar believen sterke drank -SWSSMffi KSS HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur !S sx 5è teil Oslo Kupenfi Aberdeen Londen Luxemb Parba Bordeaux Grenoble Nice Berinn Frankfort MUncOeo ZUricb Geneva Mkdnd gh^bcw.' gh! bew.' gh.bew. zw. bew. gh. bew. regen onbew. -8 -15 0.1 Op Eerste en Tweede Kerst dag zal ons blad niet verschijnen en zijn de bureaus gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1