Commentaar Jlicutue jTciiisdic (firwranl .ANVAL OP GOA Indische troepen rukken 'ortugese enclaves binnen Verlovingsringen niet uitgewisseld Brandstichting bij Rio Circustent brandend ingestort: 320 doden Tsjombe voor gesprek naar basis Kitona? Laatste verzet in Katanga gebroken )61 MAANDAG 18 DECEMBER 1961 I KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; j 2.55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. F. DIEMER Dr. E. DIEMER CHRIST ELI J K-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvasticlj Is ahtblmn mgn iurt ia Ugljeospotf Tweeënveertigste jaargang no. 12357 Trefwoord „TROUW" ran toepassing Zie pagina 3 JET ONBEGRIJPELIJKE is gebeurd. Nehroe, de „apostel van de vreed rie evolutie", zoals de „Times" hem nochtend noemde, heeft een gewapen- fe aanval op de Portugese enclaves Goa, jamao en Dioe bevolen. In de vroege htend (het was toen bij ons zondag- lond acht uur) rukten Indische ge- ^chtseenheden de drie enclaves binnen een eind te maken aan 450 jaar Portugees gezag over deze op het Indi sche continent gelegen gebieden. Berichten over eventuele vorderingen van de troepen van Neliroe zijn nog niet binnengekomen, maar aangenomen wordt, dat de strijd spoedig beslecht zal zijn, aangezien niet alleen het Indische leger, maar ook de marine en luchtmacht aan de operaties deelnemen. neuws in jéén oogopslag Indische troepen, ruim 15.000 man sterk zijn de 'ortugese enclaves Goa, laman en Dioe binnenge- ■okken. Zij zijn in gevech ten gewikkeld met Portu- ;ese troepen. Het radiosta- van Goa en olieop- lagplaatsen zouden zijn [ebombardeerd. Amerika Engeland hebben laten reten de invasie te be keuren, de Sow. jetunie [heeft India alle steun toe- ;zegd. .Volgens berichten van jde zijde der Ver. Naties 'hebben de V.N.-strijd- jkrachten in Elizabethstad 'de laatste tegenstand van de Katangaanse gendarme- ine nu gebroken. Dit ge schiedde na zware gevech ten om strategisch belang rijke punten. President 'sjombe is bereid tot een ontmoeting met premier Adoela van de centrale Kongolese regering, in aanwezigheid van onderse cretaris Ralph Bunche van de V.N. en de Amerikaanse ambassadeur in Leopold- stad, Gullion. Meer dan 300 mensen a om het leven gekomen de Braziliaanse plaats Niteroi, toen tijdens een circusvoorstelling het ny- ondoek van de aan 2500 nensen plaats biedende int brandend op de me- ligte viel. Het aantal ge wonden bedraagt meer dan iOO van wie velen zeer imstig. I President en mevrouw Kennedy zijn in Washing- duHton teruggekeerd van een loernee door Venezuela en Columbia. Ondanks de ;rbOi°mbere voorspellingen is ie tocht rustig verlopen. Kennedy heeft een over- lenkomst van tien miljoen lollar getekend voor de van woningen in Venezuela. ft Waarnemers in Djakar- ROUa achten het niet uitge- iloten dat president Soe- :arno in zijn rede van norgen de Nederlanders hien ultimatum zal stellen roor het verlaten van lieuw-Guinea. Minister v ioebandrio heeft ver- hi ilaard. dat er voor Indo- lesië geen ander middel 3 neer is dan militair ge veld. In een oproep van het joureed moderamen van de enerale synode der Ned. lervormde kerk gericht ot overheid en volk word t aangedrongen zelf ot een initiatief over te aan waardoor ons volk I ou kunnen geraken uit de i mpasse waarin het zich dru^,v hans bevindt als gevolg J?n de kwestie Nieuw- «uinea. 'rins Bernhard gast loofdredacteuren Bernhard heeft zaterdag in Amstelhotel in Amsterdam izeten aan een lunch welke werd aangeboden door hel rlands genootschap van hoofd- :uren. Aan deze lunch zaten aan de particulier secretaris de Koningin, mr. J. van der i en de particulier secretaris Prins dr. F. A. de Graaff. de lunch heeft de Prins een 'ie gehouden over het ont- de ontwikkeling en de werk- van de door hem gepresi- Bilderbergconferenties. Het is dan ook begrijpelijk dat de „Times" over Nehroe schrijft: „Hij heeft zedepreken en lezingen gehouden en vermaningen tot de wereld gericht en nu toont hij zich bereid, geweld te gebruiken om zijn doel einden te bereiken en met minder rechtvaardiging dan sommigen van hen, die hij meende te moeten berispen". Voordat Nehroe het bevel tot de aan val gaf, hebben de Verenigde Naties, de Amerikanen en de Britten nog alle mogelijke moeite gedaan om het ge bruik van geweld te voorkomen. Ook Portugal heeft de Indische 'premier aangeboden, onderhandelingen te ope nen over een vreedzame regeling van de moeilijkheden tussen beide landen, maar Nehroe liet weten dat hij niet meer wenste te onderhandelen, dat zijn geduld was uitgeput en dat er nu maar eens voor goed een einde moest komen aan de koloniale status van drie Indi sche gebiedsdelen. In de loop van zaterdag en zondag lok ten Indische militairen incidenten uit in het grensgebied en zo begon dan van ochtend vroeg (Indische tijd) de strijd, die (zoals de „Daily Telegraph" schrijft) als daad van brutale verovering de ge respecteerde naam van Nehroe blijvend zal besmeuren. De Indische troepen worden gesteund door artillerie, tanks, gevechtswagens en vliegtuigen. De actie wordt echter voor namelijk uitgevoerd door troepen te vel de. De luchtmacht en de marine zouden in reserve worden gehouden om een eventuele tegenactie van Portugal tegen Indisch gebied te voorkomen. Gevreesd werd namelijk dat een aanval was be raamd op grote steden als Bombay. Van ochtend werd gemeld dat het vliegveld van Goa was gebombardeerd en dat er geen vliegtuigen meer konden opstijgen. Een toestel, dat bijna gereed was om met evacués naar Portugal te vertrek ken, werd getroffen. Het aantal slacht offers is niet bekend. De regering van Portugal heeft de in ternering gelast van alle Indische staats burgers in alle gebiedsdelen. De ordei V ij f tigduizendste kinderbijbel Op het zendingscentrum van de Gere formeerde Kerken te Baarn is enkele dagen geleden een gift van acht gulden ontvangen, afkomstig van vier kinderen te 's-Hertogenbosch, die het mogelijk maakt de vijftigduizendste kinderbijbel gratis in Indonesië te verspreiden. Hier mede is een mijlpaal bereikt in de actie van het centrum om jongeren en ouderen in Indonesië van kinderbijbels te voor zien. In het geheel werd f400.000 bijeen gebracht. In Djakarta liggen nog tiendui zenden kinderbijbels op verspreiding te wachten. geldt voor duizenden Indische handela ren in Afrika en Azië. Het feit, dat geen snelle overwinningen door Indische troe pen worden gemeld, zou er op kunnen wijzen, dat de Portugese militairen fel verzet bieden, met name in Goa, het grootste en belangrijkste Portugese ge bied op het Indische continent. Portugal overweegt voorts een beroep op de Vei ligheidsraad te doen en op het 300 jaar oude verdrag met Engeland. De verbin dingen tussen Portugal en Goa zijn ver broken. Het enige contact bestaat nog met het fregat, dat voor de kust van G^« ligt en dat reeds door Indische vliegtui gen zou zijn aangevallen. Ook het radio station van Goa en enkele olie-opslag plaatsen zouden zijn gebombardeerd. (Zie ook pagina 5). Parachutisten zoeken naar capsule Drie kikvorsmannen van de Ameri kaanse luchtmacht zijn giternacht per parachute in de Grote Oceaan ten Noor- de i van de Hawaii-eilanden gesprongen om de capsule van de Discoverer 36 te bergen. De Agena het tweede deel van de raket die de kun. tmaan in zijn baan heeft gebracht cirkelt nog om de aarde met een experimentele detector voor kernexplosies in de ruimte aan boord, zo heeft een woordvoerder van de luchtmacht meegedeeld. De uitgestote capsule van de Discove rer 36 heeft het record van de afgelegde afstand vanuit de ruimte teruggekeerde voorwerpen verbeterd, aldus de woord voerder. Ze kwam terug na een afstand van meer dan 2.700.000 kilometer in de ruimte te hebben afgelegd. De capsule is gedurende 98 uur en 29 minuten in een satellietbaan geweest en heeft 64 keer om onze planeet gecirkeld. Mariniers verdwaald maar teruggevonden Een patrouille van zeven mariniers on der tweede luitenant W. A. Rooseboom was sinds vrijdag vermist op het eiland Waigeo bewesten de Vogelkop van Ne derlands Nieuw-Guinea, maar is later teruggevonden. Zy was verdwaald. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor en het zoeken met helikop ters, schepen cn troepen is gestaakt. Bij Conington aan de trein verbinding Londen-Edinburg zijn in een dichte mist twee goe derentreinen op elkaar gereden. Later zijn nog twee treinen op de ravage ingereden. Drie perso nen werden gewond. Vijftig wa gons en drie lokomotieven wer den uit de rails gedrukt! Zevende kernproef De V.S. hebben zondag hun zevende ondergrondse kernproef in de huidige serie op het proefterrein in Nevada ge nomen. De explosie was van geringe kracht. Volgens eoen woordvoerder van de commissie voor atoomenergie was de kracht een stuk beneden het equivalent van 5000 ton tnt. TN een circustent in Niterio bij Rio de Janeiro is gisteren brand uit gebroken. Bij deze ergste circus- brand uit de geschiedenis (er waren meer dan 2500 mensen in de tent) jVTADAT de Kongolese premier t Adoela de Amerikaanse ambas sadeur Gullion, die de opdracht heeft te bemiddelen tussen Kongo Katanga, had meegedeeld, dat hij bereid is te onderhandelen met Tsjombe, heeft Gullion Tsjombe la ten weten, dat president Kennedy hoopt, dat de Katangaanse premier zich „binnen enige uren" naar V.N.-basis Kitona in de provincie Leopoldstad zal willen begeven. Daar zouden de onderhandelingen tussen de twee leiders moeten plaats vinden. De veiligheid van Tsjombe zou gewaarborgd worden. Inmiddels is vernomen, dat de V.N. troepen de laatste tegenstand van de Katangaanse gendarmerie in Elisa bethstad hebben gebroken. De beslis sende overwinning werd voorafgegaar door zware gevechten, soms van man tegen man. De V.N. in Elisabethstad hadden de Union Minière een ultimatum gesteld, dat een einde moest worden gemaakt aan het motiervuur vanuit de installaties van deze maatschappij. Anders zouden de ge- eigende maatregelen genomen moeten worden. Na een luchtaanval op de in stallatie, bereikte een verzoek van Spaak het V.N.-commando, dat daarna opdracht heeft gegeven alles in het werk te stol len, om te helpen bij evacuatie van vrou wen en kinderen. De Belgische minister van buitenland se zaken had secretaris-generaal Oe Thant verzocht om de „essentiële begin selen van menselijkheid in Katanga" tt doen eerbiedigen. Daarop vroeg Oe Thant het V.N.-commando in Elisabethstad te trachten een tijdelijke wapenstilstand te bewerkstelligen teneinde de evacuatie mogelijk te maken. President Tsjombe bevindt zich nog steeds in Elisabethstad, nadat hij er is teruggekeerd van een reis naar de Rho- desische grens, waar hij geheime bespre kingen heeft gevoerd. Tsjombe had alle hoop, dat de gevechtsacties gestaakt zou den worden als gevolg van de diploma tieke druk, die er op de V.N. wordt uit geoefend. Hij verklaarde zich bereid tot een ontmoeting met Adoela en onder secretaris Bunche van de V.N., wanneer dit onderhoud zou kunnen plaats vinden in tegenwoordigheid van de Amerikaan se speciale adviseur Gullion. Tsjombe had alle vertrouwen in pre sident Kennedy om een staken van het vuren in Katanga te bewerkstelligen en vóór Kerstmis de rust in Kongo te her stellen. Intussen heeft president Joeloe van voormalig Frans Kongo de Veiligheids raad van de V.N. verzocht een spoedzit ting te houden om bevel te geven tot een bestand in Katanga. Tegelijkertijd deed Joeloe een beroep op premier Mac- millan cn president De Gaulle om zijn verzoek te steunen. De adviescommissie van de V.N. voor Kongo heeft zaterdag met algemene stemmen de maatregelen goedgekeurd, door secretaris-generaal Oe Thant in Katanga genomen. De commis sie beval voorts aan geen bestand te doen afkondigen. De Noorse wal visvloot heeft voor het begin van het officiële vangseizoen op 12 december meer potvissen gevangen dan de vloten van andere landen, namelijk 22.348 vaten spermolie (tegen vorig jaar vóór 28 december beginnende 31.350). kwamen ongeveer 320 mensen, voor het merendeel kinderen, om het le ven. Ruim vijfhonderd anderen wer den gewond. Halverwege de voorstelling vatte de tent vlam en stortte onmiddellijk bran dend neer. De toeschouwers hadden geen kans om weg te komen. Zij werden door het brandende doek bedolven. An dere toesohouwers werden door de me nigte die naar de uitgang opdrong onder de voet gelopen. Er zijn verschillende lezingen over d oorzaak van d ebrand. Men acht H mogelijkheid niet uitgesloten, dat ee vonk uit een locomotief op het licv ontvlambare nylon doek van de tent terecht is gekomen. Volgens anderen i de zon die op het doek brandde de oor zaak geweest. De autoriteiten daarenteae- menen dat er brandstichting in het spel is geweest. De medische autoriteiten hébben de radio dringend verzocht om genees middelen, bloed/plasma en glucose vooi de behandeling van de slachtoffers met brandwonden, Alle artsen en verpleeg sters ui tde staat Rio de Janeiro zijn naar de plaats des onheils gedirigeerd. De lijken werden met vrachtauto's de stedelijke morgue gebracht. Daar -tonden 2 000 mensen te wachten op de identifioatie van de slachtoffers. Het circus, dat deze ramp overkomen is, is hel .Noordamerikaanse circus", van de Braziliaanse gebroeders Estanovltch. Tweemaal eerder heeft het een tent- brand beleefd, maar ln belde gevallen waren de gevolgen niet ernstig. Gisteravond zijn lampjes van de ru langs de Berlijnse r 1 het eerst de 800 kerstbomen gaan branden. Hebt U „Dat zit zo' al? Zie bon op de advertentiepagina's JVEHROE VAN INDIA is niet als zijn grote voorganger Gandhi. Was deze de man van de geweldloosheid, Nehroe is op diselfde ogcnb"k bezig met kracht van geweld het kleine Goa onder de voet te lopen. Het is een wel zeer teleurstellende erva ring, die onvermijdelijk Nehroe een heel eind ach'erop moet brengen in de inter nationale waardering. Het betekent een vlek on zijn bewind, d'e als zodanig lang zal blijven spreken en n'et nr»er uit de herinnering zal verdwijnen. Hij, anders sterk in het houden van zedepreken, heeft, overigens n'et voor het eerst, de ernstige schijn gewekt van wel sterk te zijn in het moraliseren, doch bij voorkeur wanneer dit in zijn pol'Mcke kraam te pas komt. Hij kan name'ük ook anders. Hoe dit ontreden enigszins te verklaren? De off'c'ëlc motivering helpt ons niet verder. Daarin kond'gen, naar oud gebruik in dergelijke gevallen, de Indiërs z'ch aan als de bevrijders van de bevolking van Goa. In werkelijkheid behoefde de bevol king van Goa helemaal n'et te worden bevrijd. Zij bad het in a"c opzlch'cn goed en onder India kan zij er slechts op ach teruit gaan. Neen, de dienere motivering moet een andere zijn. Zij is er stell'g, maar heeft, hoe vreemd he* klinken moge, met Goa zelf wellicht niets uitstaande. Ver weg van Goa, aan de noordgrenzen van China, morrelen de rode Chinezen aan de gren zen en overschrijden deze zelfs. Nehroe kan er we'nig tegen doen. Hij tracht rood China in de V.N. te krijgen, opdat hij het daar de les kan lezen. In wezen s*aat hij tamelijk machteloos. Die machteloosheid is he"l zijn volk een doom in het oog. Het Chinese optreden heeft onder de bevolking van India geleid tot een nationale herleving, d'e echter geen uitweg kan vinden in de richting als het meest voor de hand zon ligeen, in de richting van Ch'na dus. Wel heeft die nationale herleving, veroorzaakt dus door het confct me* China, temeer oog gekre gen voor het feit dat, heel ergens anders in Ind'a, nog enkele brokjes grond liggen, waarop India aanspraak zou kunnen ma ken. En zo wordt dan het is een oud recept de aandacht van het door het agress'eve Ch'na vemntrus*e Indiase volk afgeleid naar het in het geheel niet agres sieve. doch temeer van agressiviteit be schuldigde Goa. Kan Nehroe zich tegenover Ch'na geen landsverdediger betonen, hij wil la*cn zien dat hii, zii het onder hem passende om- s*and'ghcden, wel een bevriider kan zijn. Zelfs als er in feite heel weinig te be vrijden valt. Het. zal hem in werkelijkheid n'et veel verder brengen. Heel spoedig zal hij hel kleine Goa in zijn macht hebben. Maar de Chinezen blijven morrelen aan zijn grenzen. Wat heeft hij dan ziin volk te bieden? Tegelijk ech*er zal hij heel veel internationale sympathie, waarop hij an ders had mogen rekenen, hebben verspeeld. Men snreekt verder van een weerslag op de situa*ie Nederland-ïndones'ë-Nieuw- Guinca. Het is inderdaad mogelijk, dat, na het Indiase voorbeeld, Soekarno de handen vrijer meen* te hebben. Na zich zelf agressief te hebben betoond, kan Nehroe straks moeilijk Soekarno weerhou den. Er is in*ussen wel enig verschil. Reeds zijn de proporties anders. Maar daar is verder de pol'Mck van Nederland, die zich ondersche'dt van die van Portugal. Portugal wenste aan Goa vast te houden, zag dit land n'e' meer als een kolon'c doch als een provincie, al stond het open voor overleg. Nederland wenst n'e* vast te hou den aan Nieuw-Guinea, heeft integendeel nog onlangs ten overstaan van heel de we reld blijk gegeven van zijn bereidheid, rich doch dan ten gunste van de in heemse bevolking en n'et van gegadigden elders uit het geb'cd terug te trekken. Wie in zulk een situatie tot geweld zou overgaan, zou zich schuldig maken aan een gedraging waar*egcn de laakbaarheid van Nehroe's optreden tegen Goa, hoe be treurenswaardig op 7.ich"cif, nog zou ver bleken. Het is goed ook dit maar duidelijk te stellen. needs zondag kreeg de winter geheel Nederland in zijn greep want ook in Zeeland kwam het kwik zondag niet boven het vriespunt. Vanmorgen werd hier in het westen 6 tot 7 graden en in Twente 10 graden vorst gemeten. Het koudst is het momenteel in midden Europa, waar in zuidoost-Duitsland en Oostenrijk plaatselijk ruim 20 graden vorst voorkwam. Boven Skandinavië is zachtere lucht doorgedrongen, met tem peraturen om het vriespunt. Ons land ligt niet ver van een sterk hogedruk- centrum, waardoor de barometer een voor december bijzonder hoge stand heeft gekregen. Hierdoor blijft de wind zwak en is het overdag fraai zonnig win terweer. Ook morgen komt in deze si tuatie nog geen verandering. Komende nacht mag opnieuw 6 tot 8 graden vorst worden verwacht. Na het midden van d< week zal de vorst in west- en midden Europa wellicht iets gaan afnemen. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Droog weer met weinig ot geen bewol- MEESTERWERKEN VAN Z TOT A Wflnlï wind. Vamuchl m.llge, mor Tendens: stijgend gen overdag matige tot lichte vorst. (Op gemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: Zon op 8.45, onder 16.29; Maan op 15.18, onder 5.27 uur. HOOGWATER SCHEVENINGEN 19 December: 0.49 v.m., 1.14 n.m. Gehuld in warme bontjassen zijn de prinsessen Beatrix en Irene, die in Athene de zestigste verjaardag van koning Paul en de verloving van diens oudste dochter prinses Sophia met prins Juan Carlos van Swnie meege vierd hebben, zr.terd igavcnd op «-üiiphol teruggekeerd. De familie Vetalo (vader, moeder en zeven kinderen) te Oud-Beijerland is dakloos geworden, toen de door hen be woonde woonwagen kantelde en in brand geraakte als gevolg van het om vallen van een oliestel. De inboedel van de woonwagen is geheel verloren ge- gaan, evenals een bedrag van ongeveer /"'EHULD IN warme bont-# jassen zijn de prinsessen' Beatrix en Irene, die in Athene de 60e verjaardag van koning Paul en de ver loving van diens oudste dochter, Prinses Sophia, met Prins Juan Carlos van Spanje hebben bijgewoond, zaterdag avond tegen acht uur met het Comet-lijntoestel van de Olympic Airways op het koude Schiphol teruggekeerd. De terugreis liep via Zü- rich en Frankfort. De eerste klasse afdeling van het Co- met straaltoestel was in Athene voor een 20-tal ko ninklijke gasten .gereser veerd, allen prinsen cn prin sessen, die naar Duitsland, Nederland en Scandinavië terugkeerden. In Ziirich gingen de eersten van boord, in Frankfort alle anderen met uitzondering van de twee Nederlandse prinsessen, die tot het eindpunt Am sterdam meevlogen. Vol gens de heer Ad Brokx, hoofdvertegenwoordiger van Olympic Airways in Neder land, die de reis meemaakte, heerste er in het koninklijk gezelschap een bijzonder on gedwongen en prettige sfeer. vliegtuigtrap waren afge daald, stapten de twee prin sessen in de bij de machine gereedstaande hofauto, waar in zij terstond naar Soestdijk reden. Een woordvoerder van het Griekse hof maakte zaterdag bekend, dat de verlovings ringen op het feest niet zijn uitgewisseld. Hiervoor werd geen reden genoemd. Vol gens het Grieks-orthodoxe ritueel is het uitwisselen van verlovingsringen gebruike lijk, in rooms-katholieke kringen echter niet. Zoals bekend, behoort dc Griekse prinses tot de Grieks- orthodoxe kerk cn is prins Juan rooms-katholiek. De woordvoerder verklaarde, dat dc verlovingsringen gebruikt zullen worden als trouw ringen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1