Enorme belangstelling bij afscheid van jhr. Boreel oimis Reydon en De Jager bevestigd Beroep op KLM tot meer samenwerking Vlieland ducht toename aantal tankoefeningen Baas Peet en Compagnon ZATERDAG 16 DECEMBER 1961 bewerken motief 5/46 wordt 'e stand ter oplossing voor- het slot kent, gaat cijfers is de stand: fewart: 7, 9, 12, 13, 18, 21, 23. 28, Wit: 15, 16, 27, 30, 34, 37, 39, 40, Schaak-vraag 1 Itl i )e diagramstand in de partij tu Maripe diagramstand in de partij tussen M. Rons onbekende spelers bus 1 7,^Lc3, pi -art: Kc5, Pe8. Wit wint door tempowinst. 1 Lc3 Kc5b5.' 2. Lb4e7Kb5—b6 3. h4, Kb6b5! (Anders volgt direct Ld4) 4. Lh4g5!, Kb5—c5 5. e3f, Kc5d5 6. Le3d4. Zwart kan vanreven; wit heeft zijn doel bereikt cn en part in tempodwang gewerkt, anus Bridge j -"/ïet juiste bod in het biedprobleem dat a J. Verd voorgelegd, is: 3 harten, luivenjennelijk zit Oost gezien zijn dou- uwissit geducht met klaveren tegen. 24 jwrom dan niet 3 harten proberen? 22 jrjslotte heeft u een zeskaart en wel fden p brengt de partner nog een paar M^lf Harten 'bleek t?4' Want dit Was aan rvorsn Faas tiastraA H 4 2 C 743 O H 8 4 2 AH9862 IM <t 108 765 I 10 2 W O O 9.5 l I VB104 :rewej V B 9 3 ir Hei c? VB9865 Rotte O 73 asdor] 5 varTaes^ kwam uit met schoppenheer, ke in Noord werd getroefd. Zuid ging onmiddellijk troef spelen en maakte *T. t? contract zonder moeite. Er gingen uti__-'hts 4 slagen verloren; 1 in schoppen, harten en 1 in ruiten! JACK DIAMOND. b. Voi t. de Stal geb. Invul-puzzel TT.,horizontaal woorden invullen die be- HJlEen: ie 22 'me<3elclinker, 2. kledingstuk, 3. zang- Hereh, 4. oorzaak, 5. gunstig gezind, 6. n-Varne drukletter, 7. stengel, 8. lichaams- ïaar ZL 9. medeklinker, be, v$ juiste oplossing leest men in de j jicale rij onder 1 een zegswijze. OSSING VORIGE PUZZEL irizontaal: 1. esp, 5. aks, 8. mediaan, »ël, 12. raam, 14. Apt, 15. aga, 17. 18. smelt, 20. sloop, 21. lende, 22. D, 24. met, 26. les, 27. Rijn, 29. Isar, tiaki, 32. patroon, 33. Est, 34. adé. irticaal: 2. smet, 3. nel, 4. Linge, 5. 6. knal, 7. sta, 9. Ems, 11. Apelles, lardrijk, 15. ampel, 16. alles, 18. sop, kei. 23. -genre, 21 mis. 25. taps, 27. 28. nis, 30. rat, 31. moa. 1 (Van onze parlementsredactie) inder dat de Nederlandse ambassade Üoskou hiervan op de hoogte was, t het Moskouse militaire gerechts- het vonnis tegen de Nederlanders leydon en L. de Jager in hoger be- i bevestigd. In oktober veroordeelde rechtbank in Kief beide Nederlan- wegens spionage tot dertien jaar jngenisstraf. teds tijdens het proces werd door de len niet gereageerd op het verzoek ,de Nederlandse ambassadesecretaris L Polak, met de beide beschuldigden jontact te mogen treden. Een latere fcgging, dat de ambassade van de sesstukken in kennis zou worden ge- i is ondanks herhaald verzoek niet Sost. Het proces in hoger beroep !t in stilte plaats gehad, fe Nederlandse regering is over deze g van zaken uitermate ontstemd, jrschijnlijk zal minister Luns, die de iede Kamer inlichtingen over het hageproces heeft beloofd, deze in- lingen binnenkort in een speciale aan de Kamer verstrekken. Directeur ANVV legt functie neer Na byna zestien jaar als zodanig in functie te zün geweest, legt jhr. W. Boreel per 1 januari wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het direc teurschap van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer neer. Tijdens de gistermiddag in hotel Wittebrug in Den Haag gehouden afscheids receptie is zowel uit de enorm grote belangstelling als uit de diverse toespraken ge bleken, hoezeer de arbeid van jhr. Boreel is gewaardeerd. Zijn verdiensten werden ook koninklijk erkend, want de staatssecretaris van economische zaken, dr. Fr. J. W. Gijzeis, kon mededelen, dat koningin Juliana jhr. Boreel bij bevordering heeft benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Voordat dr. Gij zeis deze benoeming bekend maakte, zeide hij namens dc overheid waardering en erkentelijk heid voor het werk van jhr. Boreel te willen uiten. Veel heeft deze voor het toerisme gedaan. Met een budget, dat hij zeker niet hoog zal vinden, aldus dr. Gij zeis, heeft jhr. Boreel op uitstekende wijze leiding gegeven aan de Algemene Ned. Vereniging voor Vreemdelingen verkeer, doch ook voor samenwerking en overleg op internationaal niveau is zijn werk van grote betekenis geweest. Jhr. Boreel heeft thans twee prachtige carrières achter de rug: in 1946 be ëindigde hij een eervolle loopbaan als kapitein ter zee en thans verlaat hij een vereniging, die onder zijn presidium tot grote betekenis voor het toerisme i en naar Nederland is geworden. Onder de talrijk velen, die jhr. Boreel ten afscheid de hand kwamen drukken, bevonden zich vele directeuren van plaatselijke verenigingen voor vreem delingenverkeer. Namens hen sprak de heer J. Vet, directeur van de Prov. Gel derse WV en de VVV Arnhem in zijn kwaliteit als voorzitter van de Vereni ging van VVV-directeuren. woorden dank en waardering. Hij bood de scheidende directeur een tuinameuble- F ototentoonstelling „De mens in Europa" duizenden van de in München woon achtige Hongaar dr. Tas Toth gekozen te kunnen aantonen, dat ondanks het verschil in nationaliteit en geaardheid de merts op deze foto's de Europese De doorslag bij de beoordeling heeft niet in de eerste plaats óp foto grafische kwaliteit gegeven hoe be langrijk ook maar vooral het binden de menselijke. Dit bindende element de collectioneur in zijn verzameling opgevallen en om hieraan grotere be kendheid te kunnen geven, wendde hij zich tot de Raad van Europa, die hem staat stelde de beste „Europese" rfo- to's te gaan exposeren. Na West-Duitsland is deze tentoonstel ling onder de titel: „De mens in Euro pa" vanaf vandaag tot en met 16 ja- tweetal zalen van het Am sterdams Stedelijk Museum te zien. Daar- zijn Eindhoven, Groningen, Arnhem Schiedam aan de beurt. Bij het zien deze expositie dringt zich onmiddel- een vergelijking met „family of op, waarmee zij natuurlijk paral lel loopt. Fotografen, voornamelijk uit Duitsland, Frankrijk en Italië hadden al zijn uitingen gedragingen, die in een enkele foto soms beter tot uitdrukking kunnen worden ge bracht en door een omhaal van woor- Gerubriceerd naar omstandigheid en situatie brengt het geëxposeerde wel de opzet tot uitdrukking, maar gezien vo rige fototentoonstellingen op hetzelfde komt het als totaal niet tot ver rassingen. Natuurlijk zijn er individueel een aan tal knappe „platen" te bewonderen, zo als de volleybalspelende witte paters Antonio Migliore, de vrouw die haar zieke man verzorgt van Hilmar Pabel, op de stoep zittend meisje vgn Konstan- ty Jarochowski, het bruidspaar van Georg Lotter, de zogende moeder van Yan Dieuzade en de biddende oudjes op het graf van Cas Oorthuys. ment aan, terwijl mevrouw Boreel een drijfschaal met bloemen kreeg ge offreerd. De voorzitter van de Bond Horecaf, de heer J. G, Meijer, die tevens namens het bedrijfschap Horeca sprak, roemde eveneens de kwaliteiten van jhr. Boreel. Een kristallen wijnkaraf en boekwer ken waren de geschenken, waarmede de Horeca-bedrijven hun dank onder streepten. Vele goede woorden en hartelijke wensen werden op deze uiterst druk bezochte receptie nog geuit. Overwel digend was het aantal cadeaus, dat werd aangeboden. Onder do vele aanwezi-1 gen waren ook de directeuren van de buitenlandse verkeersbureaus, van tal rijke reisorganisaties, vertegenwoordi gers van de Ned. Reisvereniging en de Ned. Chr. Reisvereniging en voorts ve len, die op enigerlei wijze betrokken zijn bij het toeristenwezen. Het bestuur van de ANW heeft jhr. Boreel gisteravond in de Wittebrug een diner aangeboden. De voorzitter van de ANVV. prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen heeft daar het eerste ANW-legpenning in goud aan jhr. Boreel uitgereikt voor zijn bijzondere diensten aan de ANW bewezen, alsmede voor het vele werk, door hem verricht voor de bevordering van het toerisme. De heer A. van der Paauw, directeur van de KLM Neder land heeft jhr. Boreel voorts de zil veren penning van de KLM overhan digd. Drs. F. Gijzels speldt jhr. W. Bo reel de versierselen op van het officierschap in de orde van Oran- je-Nassau. t - - Wijzigingsvoorstellen Europese Unie (Van onze parlementsredactie) De politieke commissie uit het Euro pees parlement heeft enkele wijzi gingen voorgesteld in het Franse plan tot vorming van een Unie van Europese volkeren. De wijzigingen zijn vervat in een rapport van dc Fransman René Pleven, voorzitter van dc liberale fractie in het Euro pees parlement. De commissie juicht elke stap tot versterking van de politieke eenheid tussen de zes EEG-landen toe, mits niet wordt ge torn aan de resultaten, die reeds zijn verkegen. Meer dan voor de instelling van een politiek secre tariaat pleit de commissie voor een on afhankelijke positie van de secretaris generaal, die bij dit secretariaat een coördinerende positie zou moeten in nemen en de besluiten zou moeten uit voeren, die de regeringshoofden en hun ministers van buitenlandse zaken op hun periodieke bijeenkomsten zullen ne- Deze secretaris-generaal zou tegen over het Europees Parlement verant woording moeten afleggen over zijn be leid. Hij zou moeten aftreden, als het parlement een motie van afkeuring over zijn beleid zou aannemen. Trou wens, het Europees Parlement zou. zo meent de commissie, in het algemeen een grotere bevoegheid moeten krijgen in de beoordeling van het beleid, dat de Unie zal gaan voeren. De commissie meent, dat de voor zitters van de Europese Commissies moeten worden betrokken bij het over leg tussen de regeringen van de bij de Unie aangesloten landen. Het Eerste-Kamerlid de heer P. J. Kapteyn, dat het rapport Pléven van morgen op een persconferentie toelicht te, zei, het te betreuren, dat de politieke commissie van het Europees Parlement zich niet had uitgesproken tegen het voornemen, het politieke secretariaat in Parijs te vestigen. In Parijs is namelijk de invloed van de (anti-Europese) Fran se regering het grootst Het contact tus sen het secretariaat en de Europese ge meenschappen zal zich wel het meest in Parijs gaan afspelen. Dit gaf de heer Kapteyn reden tot bezorgdheid. Drie landen willen bij Euroraarkt Zweden, Zwitserland en Oostenrijk hebben officieel verzocht om onderhan delingen over deelneming aan de Euro- markt Men neemt aan dat zij een be perkt lidmaatschap wensen. Droge recepties. Zowel de gemeen teraad van Amsterdam als die van Gro ningen heeft zich uitgesproken legen drooglegging van de gemeentelijke re cepties. Voorstellen dienaangaande wer den verworpen omdat op de recepties de gasten zelf kunnen kiezen uit alcoholi sche of alcoholvrije dranken. A'damse raad op de bres voor de ambtenaren De Amsterdamse gemeenteraad heeft gisteravond tijdens de begrotingsbehan deling met 26 tegen 15 stemmen een mo tie aanvaard waarin aan B. en W. wordt gevraagd bij de rijksoverheid te pleiten voor een wijziging in het salarisbeleid ten opzichte van het overheidspersoneel, opdat de achterstanden voor dit personeel in vergelijking met de werknemers in het particuliere bedrijfsleven, kunnen wor- den weggenomen. De raad heeft door aanvaarding van de motie als haar me ning uilgesproken dat het optreden van de regering biet betrekking tot de be loning en de secundaire arbeidsvoorwaar den van het overheidspersoneel mede een belemmering vormt om het nijpende per soneelstekort effectiever te bestrijden. Dr. J. Grashuis, scheidend directeur van de stichting CLO-controle, van het instituut voor moderne veevoeding De Schothorst en de stichting voor onder zoek van pluimvee en varkens, is be noemd tot ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw. Hij is gisteren op een afscheidsreceptie in Utrecht gehuldigd. (Advertentie) 11/1 Handen houden J I]/! van „atrix" want „atrix" V M 1 J houdt ze mooi handcreme parlementsredactie) voor het vervoer uit het Europees Parlement doet op de K.L.M. en de overige Europese lucht vaartmaatschappijen een ernstig be roep om in de huidige moeilijke fase tot een bevredigende vorm van samen werking te komen. Deze aanbeveling komt voor in een rapport van Franse luchtvaartdeskundige Cornig- lion-Molinier. Het rapport wordt woensdag in het Europees Parlement in Straatsburg besproken. Het rapport stelt dat de samenwerking tussen de luchtvaartmaatschappijen i zes landen van de Europese Economische Gemeenschap een acute aangelegenheid is. Het wijst onder meer erop, dat de luchtvaartmaatschappijen in het buiten land zeer veel personeel in dienst heb ben, dat elk voor rijn eigen maatschap pij precies hetzelfde werk doet. Dc K.L.M. heeft bijvoorbeeld in de V-S. eer personeel van 1200 man! Echter ook de overige Europese luchtvaartmaatschap pijen tellen in de Verengide Staten hon derden personeelsleden. Alvorens de KLM. met de overige luchtvaartmaatschappijen, die op het punt staan, zich te verenigen in de combinatie AirUnion, in zee wenst te gaan, wil zij duidelijkheid over de structuur van deze nieuwe samenwer king. Corniglion-Molinier beveelt in zijn rapport een volkomen Europese opzet aan. Een van de moeilijkste vraagstukken bij de samenwerking is de verdeling van de vluchten. De commissie van het ver voer uit het Europees Parlement wijst een verdeling op grond van de nationale behoefte af. De K.L.M. zou dan slechts vijf procent van alle Europese passagiers te vervoeren krijgen. Het standpunt van de commissie op dit punt sluit nauw aan bij de bepalingen uit het E.E.G.-verdrag: de vervoersquota worden toegewezen naar mate elk land de vervoersbehoefte het best kan ver vullen. Voordat echter dit beginsel kan worden uitgedrukt in een percentage van het totale vervoerdat elk der samen werkende luchtvaartondernemingen mag vervoerenzijn nog veel onderhandelin gen noodzakelijk. Commemaar Gevreesde ziekte ln een tweede televisieuitzending over kankerbestrijding heeft de arts A. G. van Swol gisteravond voor de V.P.R.O. enkele populaire aspecten van de ge vreesde ziekte aangeraakt. Terecht deed hij dit met schroom, want het gevaar lijke van programma's als dit is, dat er zo licht een en ander verkeerd wordt begrepen en dat men zo snel iets op zichzelf gaat toepassen. Daarbij was het programma, dat tot zeer laat in de avond duurde, een mengelmoes van een voudige gesprekken (b(j voorbeeld met een ex-patiënte die vrijmoedig over haar angsten en over haar operatic en herstel vertelde) en veel te moeilijke wetenschappelijke interviews met ge leerden, die de gemiddelde kijker be- slist zijn voorbijgegaan. Twee punten werden uit de natuurlijk alleszins in teressante uitzending waaraan zes spe cialisten meewerkten, duidelijk: kanker is besmettelijk noch erfelijk bevonden. Opnieuw werd de raad gegeven, niet met angsten te blijven rondlopen, maar by bezwaren spoedtp naar de huisarts te gaan, want vroege hulp kan dikwijls wonderbaarlijk baten. In het derde liedjesprogramma van de V.P.R.O. ging het een stuk beter to» dan by de vorige keren: het overdadige gepraat en de wat neerbuigende toon waren evenals het geforceerde spanning maken verdwenen, waardoor het pro gramma het aanhoren en -zien wat meer waard was. De liedjes bleven echter ook nu aan de zeer zwakke kant en zouden hooguit kunnen dienen voor een weinig- eisend cabaretje. Werkelijk te zingen waren ze geen van alle. Vooraf zagen we een bijzonder ge slaagde documentaire over de Neder landse Antillen ter gelegenheid van Koninkrijkdag. Afwisselend en goed voorlichtend, niet te ingewikkeld en voorzien van opvallend prettig en hel der commentaar. Kamerbewoonster vertelt voor KRO-tv. Op vrijdag 22 december a.s. zal de KRO „het verhaal van een meisje dat in de grote stad op kamers woont" op de televisie brengen. De producer Leo Akkermans ging hierbij uit van de ge dachte dat nu de feestdagen naderen bepaalde facetten van dit kamer-bewo nen meer spreken. Aan Peter Aryans heeft het daarvoor uitverkoren meisje, een Limburgse die als secretaresse in een groot bedrijf werkt, haar persoon lijke geschiedenis verteld. Er komen aan dit programma geen officiële meningen noch statistieken of conclusies te pas. het gaat zomaar om een algemene impressie, waarin ande re kamerbewoners ongetwijfeld een en ander van hun eigen situatie zullen herkennen en waarin de kijker een in druk krijgt van de voor- en nadelen van deze woonwijze. Feestelijk halfuur uit Brabant Voor de 125ste maal zal de KRO op vrijdag 22 december a.s. tussen 6.20 en 6.50 uur een klankbeeld over Brabant uitzenden. Ter gelegenheid van deze mijlpaal zal het programma, weer ge schreven door Brabantse auteurs, een wat feestelijk karakter hebben. De KRO begon met deze uitzendingen in 1946. Zij zijn bedoeld om alle facet ten van het regionale leven tot uitr drukking te brengen, niet alleen voor de Brabanders zelf, maar ook voor de genen die belangstelling hebben voor- bepaalde streken in eigen land. T"\E legerleiding acht uitbreiding van de-oefenperiode op het eiland Vlieland een dwingende noodzaak." Dit werd van militaire zijde mede gedeeld naar aanleiding van een be richt, dat de commandant van het schietdctachement der cavalerie op Vlieland de leden van de gemeente raad van dat eiland informeel ge- 81 „Wat heb ik daarmee te maken?" zei Jake met gefronste wenkbrauwen. Baas Peet keek hem ge griefd en verwonderd aan. ,Je bent toch niet boos op haar omdat ze niet met Jasper is. meegegaan?" vroeg hij. Jake gaf geen antwoord en Baas Peet bepleitte de zaak voor Marlène. Ze heeft toch haar best gedaan, Jake. Ze hoor den eenvoudig niet bij elkaar, ze waren niet voor elkander bestemd." „Misschien niet," stemde Jake toe. „Maar Jas- ;r is meer waard dan een dozijn van het soort waarvoor ze hem heeft laten lopen." „Ik heb liever niet, dat je zo over Milt spreekt. Bovendien heeft Milt er helemaal niets mee te ma ken. Ze h'ebben elkaar niet meer gezien sinds dat gevecht op de vierde juli. Ik begrijp je niet, jij hebt zelf toch gezegd dat ze zyn brieven niet eens be antwoordde." „Dat weet ik wel, ik heb het helemaal niet over Milt Maar de zaak gaat mij niets aan. Het kan mij ook niets schelen, met wie ze nu omgaat." En Jake stond op en verliet met driftige stappen de kamer. Het hart zonk Baas Peet in de schoenen. Het moest dus wel waar zijn, wat iedereen vertelde over Jake en dat meisje Swithers, maar waarom was hij zo boos op Marlène? Waarom was hij de gehele dag weggebleven, toen hij wist dat ze thuis zou komen? Waarom trok hij een gezicht als een donderwolk wanneer haar naam genoemd werd? Alles bij elkaar was het te veel voor Baas Peet. Hij ging naar de slaapkamer, nam de slapende baby uit de wieg en ging in de grote schommel stoel zitten. Het was verwonderlijk hoe snel zijn zorgen verdwenen, wanneer hij dit zachte bundel tje in zijn armen hield cn het kleine, lieve hoofdje tegen zijn wang voelde. Het dreigende gevaar van de onteigening verdween naar een vage verte, de achteruitgang van zijn zaken scheen hem tijdelijk en de twist tussen Marlène en Jake was iets van voorbijgaande aard. Zijn leven had een nieuwe en diepe betekenis gekregen sinds de komst van de kleine jongen, die hij Peter genoemd had. Voor de ALICE HEGAN RICE VERTALING VAN DIET KRAMER eerste maal in zijn leven begreep Baas Peet waar om hij gebaren was, waarom hij die vijftig moei lijke jaren door de wereld had moeten zwerven, waarom God hem ten slotte naar de Bocht had gevoerd. Het was allemaal alleen opdat hij hier gereed zou staan om de kleine Peter in zijn hoede op te nemen. Plotseling kreeg hij een gelukkige inval. Hij stond op, nam zijn klein vrachtje mee naar de winkel en deponeerde het daar op de toon bank. Toen zocht hij uit de grote stapel tweede hands boeken een grote gehavende familiebijbel. Tot zijn verlichting vond hij al bladerend in het lijvige boekdeel, dat de eerste bladzijden, die wa ren gereserveerd voor data van dood en geboorte, nog onbeschreven waren. Twee nieuwe pennen werden als minderwaardig opzij gelegd en er werd een nieuw inktflesje open getrokken, voor hij overging tot het gewichtige karwei, maar na enige tijd had hij de voldoening in zijn eigen krampachtig handschrift de mede deling te kunnen lezen: Marmadeike Petree, geboren 5 december 1881, Peter Petree, geboren 14 februari 1932. Het genoegen om deze nieuwe knop aan de fa milieboom letter voor letter neer te schrijven en daarna te bewonderen, werd onderbroken door het getinkel van de winkelbel en tot Baas Peets grote verbazing stond daar plotseling Clara Petree voor hem, mollig en chique als altijd. Er ging een rilling over Baas Peets rug, toen hij de bijbel sloot. Zijn gastvrijheid zegevierde echter dadelijk over zyn angst en ongerustheid en hij zei hartelijk: „Hé, Clara! Ik verwachtte helemaal geen visite van jou. Kom binnen en ga zitten. Deze stoel is het makkelijkst. Hoe gaat het met iedereen?" In een ommezien van tijd h'ad Clara hem aan het verstand gebracht, dat hij haar bezoek zeker niet te danken had aan een familiezwak. Met een taxerende en kritiserende blik nam zij de romme lige kamer op en toen haar ogen rustten op Baas Peet voelde hij pijnlijk hoe slordig hy er uit moest zien in zijn grove manchester broek, zijn oude, vil ten pantoffels en zijn wollen muts op het hoofd. Tot overmaat van ramp arriveerde Mimi op dit moment ter plaatse, en begon onmiddellijk onheil spellend te grommen. „Daar is die verschrikkelijke hond weer!!" riep Clara uit. „Ik moet je vriendelijk vragen om dat beest uit de kamer te doen. Je weet hoe doodsbang ik voor hem ben". „Natuurlijk!" zei Baas Peet terwijl hij Mimi bij haar halsband naar de keukendeur trok en de deur achter haar verontwaardigde rug op slot deed. „Ze is bepaald niet goed vandaag, want anders zou ze zich niet zo aanstellen". „Ik heb hem nog nooit anders meegemaakt," ver klaarde zijn schoonzuster. Maar toen veranderde ze plotseling van houding en sloeg over naar een soort vriendelijkheid. „Ik zou wel graag willen weten of je nog het pendant hebt van die bronzen schaal, die je mij gegeven hebt, je weet wel, die dag toen je bij ons was. Een kunsthandelaar heeft de schaal gisteren by mij gezien. Hij was er erg over in de wolken en zei, dat h'et een museum stuk was". „Dat is het, Clara!" Baas Peet straalde van genoegen. „Herinner je je niet, dat ik je dat toen al verteld heb en de an dere heb ik nog steeds. Hij zit in een kist in de kelder. Je weet niet half, hoe blij ik ben, dat je die hebben wilt!" (Wordt vervolgd) vraagd zou hebben hun oordeel hierover kenbaar te maken. Ook zouden door hogere burgerlijke en militaire autoriteiten besprekingen worden gevoerd over uitbreiding van de oefenperiode. Een en ander heeft op het Wadden eiland verontrusting gewekt. De eiland bewoners vinden hun bestaan merendeels in het toerisme. In het seizoen 1961 werd volgens opgave van de VW door toe risten voor 3,5 miljoen besteed op het eiland en werden 370.000 overnachtingen geregistreerd. Het oetenterreln voor tanks werd vier Jaar geleden op Vlieland Ingericht, De bevolking en vele instanties die by de natuurbescherming en de recreatie zijn, lieten toen een protest horen. De minis ter van defensie zegde hierop toe, dat het voornaamste deel van het broedsel- zoen en het toeristenselzoen (15 maart- 15 september) niet zou worden geoefend. Van militaire zijde vestigt men er de aandacht op dat bepaalde opleidings- groepen in deze periode niet kunnen oefenen daar zij dan nog niet aan deze schietoefeningen kunnen deelnemen. Jaarlijks zouden hierdoor dus enkele lichtingen van deze praktische oefenin gen uitgesloten zijn, een situatie die door de militaire autoriteiten als bijzonder ongewenst wordt beschouwd. Promotie» AMSTERDAM Gepromoveerd tot doe. ♦or- in de geneeskunde J* lelde uit Den Haag op >nderzoek bij Indonesiërs i M.O. EXAMENS N HAAG Staatsinrichting M.O. ee- d: K J Kok (Hoogeveeni en C van Nes t). Wiskunde M.O. A: W van Doome leningen), H Sleur (Dieren). Wiskunde B: H J de Boer (Waalwijk) A J de Groot (Hilversum). Wiskunde KI: P Jelle. (Leerdam). G T Kotte (Hulssen). F D 'a"_,Houven (Den Haag), Ui de (Eindhoven). Wsflruncte K V: W J M -evaars (Zevenaar). J H Slump (Hoo- AMSTHRDAM. V U. Geslaagd voor het doet, ex. Engels-. J B H Alblas (A'dam). ROTTERDAM. Stichting Klinisch Hoger Onderwijs. Geslaagd voor seml-artscx.: mej. H M Goettsch (Zierikzee), dr. A C Tree- baart (Arnhem). J P Kruit/hoi (R'dam) Artsex.: J Ardon (RMasm), O C van Dorp (R'dami. H J M van Opstal (Breda). P de Raadt (R'dam) en Tan Up Blart (R'dam) Kerstfeestviering in paleis Amsterdam Der traditie getrouw zullen de radio microfoons weer mogen worden opge steld bij de Kerstfeestviering van het Koninklijk gezin met de gezamenlijke personeelsleden van de verschillende paleizen. Ditmaal komt men niet tezamen in Soestdijk, maar in de Burgerzaal van het paleis op de Dam in de hoofdstad. Dat zal gebeuren op vrijdag 22 decem ber a.s., tussen vier uur en kwart voor vijf. De radio-uitzending, in een nationaal programma te beluisteren over Hilver sum II, duurt van 3.55 tot 4.40 uur. Leo Pagano zorgt voor het commentaar. vanavond 0 Het avondprogramma van de KRO dat van 8 tot 8.20 uur wordt onder broken door het NTS-journaal, be gint om half acht met de derde afleve ring van „Ivanhoe". Na het journaal de kroniek Brandpunt, om 9 uur Zaterdagavondakkoorden, om 10 uur sportrubriek en tot besluit de Hitch- cockfilm Grensincident". vanavond 0 In het programma Populaire Klas sieken dat de KRO tussen 7.55 en 8.50 uur uitzendt hoort U het Con certgebouworkest in een ouverture van Mendelssohn en het Weens Sym fonieorkest in het pianoconcert in e van Chopin; solist is Adem Harasie- wicz. Tussen 9 en 10.20 uur Tiere lantijnen en Kopstukken, daarna het verrassingsprogramma en om li uur bespreking en uitvoering van een oratorium van Mozart. 0 De VARA nodigt de luisteraars uit voor een avondje thuis dat om 8.05 uur begint met muziek door het Me tropoleorkest, dan het spel „Waar of niet waar?" brengt en tenslotte lied jes en melodietjes. Om 10.40 uur wordt het vervolghoorspel ,.De zwar te diamant" voortgezet en aanslui tend hoort U nog het spelletje ,,Wie is het?" Programma voor morgen Hilversum 1. 401 m. 746 kc/« VARA: 8 Nw3, 8 18 Trombone kwart 8 25 Gevar progr 9 45, Geestelijk leven, toespr: VPRO: Geef het door, ipraatje, Daoma: V d jeugd. IKOR: 10,30 Kcrkdnst, 11 30 Vragenbcantw. VPRO: ri.45 Bcr uit dc kerken AVRO: 12 Lichte muz (om 12 30 sportber), tl3 Nws, 1307 De toestand ln de wereld, le zing, 13.17 Meded of gram. 13,20 Gevar progr v d sold. 14 Vrouwenkoor en kasner- muz. 14.30 Boekbespr. 14.4 Lichte muz. IS 10 Toneelbeschouwing, 15.20 Kamerork cn solist. 16 Gram. 16.30 Sportrevue. VP1RO: 17 Beknotting cn verruiming van zend tijd. lezing. 17 15 Kunstkron. VARA: 17.30 V d Jeugd. 17-50 Nwe, sportuitsl en sport- 18,25 Journalistenforum. 19 Amus muz, 19 30 Zonder blinddoek, veertiendaagse openbare zitting. AVRO: 20 Nws. 20.05 Amus muz. 20.55 De vrouw in het wit, hoorap, 2il.40 Gram. 21.50 Voordr, 2i Gram, 22 30 Nws. 22.40 Act, 2G 55 Meded en voetbaiudtsl, 23 Gram. 23.26 drain, 23.56 24 Nws. Hilversum II 298 ni 37 kc/s. NCRV: S Nws cn weerber, 8.15 Kerkorgel. DCOR: 8 30 Gpede morgen, progr voor een goede zondagmorgen. 9 Evangelisch-Lutherse Kerkd. KRO: 9,30 Nws, 9.45 Gram. 9-55 Inleiding Hoogmla, 10 Hoogmis. 1130 Gram. U 40 Kamermuz. 1215 Buiten! comm. 12 23 Lichte muz. 12-45 Gram. 12.55 De hand aan de ploeg, lezing, 13 Nws. 13.05 Licht progr. 13.30 V d jeugd. 14 De luister van uw huls, klankb. 14 30 Koora. 14 50 Viool en piano. 15 15 Gram. 16 Sport, 16.30 Het Heilige boek ln de kerk. Godsd progr CONVENT VAN KERKEN: i7 Gercf kerkdienst 18.30 Gewijde muz, 19 Nws uit de kerken, 19 05 Kinderkoor, 19.30 Door een geopende deur ln de hemel, lezing KRO: 19,45 Nw*. 20 Testbemanning, hoorsp, 20 35 Lichte muz. 31-10 Kampvuren langs de Evenaar, lezing, 21.30 Strij fckwart. 22 Licht progr. 22.20 22 25 Boekbeepr, 22 30 Nws. 32.40 In het land van dc dich ter. lezing. 23 Avondgebed, 23.15 Gram. 23.55—24 Nws. Televisieprogramma's. NTS: 15.30 Kam- ploensch keurturnen. IKOR: 1718 Be schouwingen over de Derde Assemblee v d Wereldraad van Kerken te New Delhi. NTS: 19 30 Weekjourn. 20 Sportact. AVRO: Programma voor maandag Hilversum I, 402 m. 746 ke/s. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram 8.00 Nws 8.15 Gram 9.00 Gym v oudere luisteraars 9.10 De groenteman 9.15 Gram 9.35 Wa- torst 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram 11.00 Kamerork en sol 11.45 Voordracht 18.00 Zang cn piano 12.30 Land- en tulnbouw- meded 12.33 Voor ons platteland, lezing 12.413 Hammondorgelspel 13.00 Nws 13.15 Meded en gram 13.05 Bcursber 13.30 Lichte muz 14.00 Zangrecltaü 14.30 Gram 14.50 V d vrouw 15.05 Gram 1600 Metropofle- ofk en solist 17.00 V d padvinders 17.15 Gram 1750 Mfllt comm. 18.00 Nws 18.15 Pollt lezing 18.25 Act 18.30 Mannenkoor 19.00 Gram 20.00 Nws 20.06 De Radioscoop: gevar progr 22 30 Nws en mede 22.40 Act 23.00 Jazrmuz 23f30 Zangrecital 23.55-34.00 Nws. Hilversum II 298 m. 1007 ke/s. NCRV: 7.00 Nws cn SOS-bcr 7.13 Gram 7.20 Sport uitsl 7.3o Gewijde muz 7.50 Het brood des levens, meditatie 8.00 Nws 8.15 Radio- krant 8.35 Gram 9.00 V d zieken 9.35 Gram 9.40 V d vrouw 10.10 Graim 10.20 Theolo gische etherleergang 11.05 Gram 12.00 Lichte muz 12.25 Voor boer en tuinder 12.30 Land- cn fulrabouwmeöed 18.33 Lich te muz 1260 Gram of act 13.00 Nws 13.13 Oarlllonspe) 1325 Lichte muz 13.50 Gram 14 05 Schoolradio 14.35 Gevar progr (herb) 16.30 Koor. en orgelmuz 16.00 Bllbelover- cDenking 1630 Kerstcantate 17.00 V d kleuters 17.15 V d Jeugd 1730 Gram 17.40 Beurdber 17.45 Regertngsultz: Melanealë. Micronesië en Polynesië eUandenge- bled'en ln de Stille Oceaan, door mr dr VARA: 20.20 Achter het i..._ -m 21.00 FMlmkron 21.20 Andera dan anderen, een telcvlsicblografle van en landgenoot. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4c UJn) Maandag 16 december 1931 van 1820 ur: L Peter TsjaikowsflcyOuverture So- mnelle .,1812', Synxphonle orkest van de Belgische Radio oh/ Franz André; II. Mo des Moussorgsky: SohlWerljcntcntoonstel- IIng (Orchestratie Maurice Ravel). Con certgebouworkest oïv Ant al Doratl: IIL Sergei RachimanlnovConcert voor plano cn orkest nr. 1 Ln flu kl.t op 1 Vivace. Andante. Allegro vivace. Peter Katln. pi a. no, Phillharmonlsch Orkest van Londen oUb Sjr Adrian Boult; IV. Sergei Proko fiev: Concert voor viool en oplees. D gr.t. op. 19, Andantino - Andante il Vlvacissimo, Andante - Allegro mo- derata Rugglero Rlcol, vlool: Orchestre de la Suisse Romandc olv Ernest Anser- mst V Airam Khatohatunsn Gayaneh. ballet suite, Phllharmonisch Orkest van Leningrad olv. Gennadi Rczhdcstvensfcy.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7