Op culturele dag hoorden binnenvissers van het plantengroeiprobleem Men sprak over woningbouw, de haven en het jeugdprobleem Katwijkse duinen komt een huis voor demente bejaarden Donner speelde tegen Langeweg remise Begrotingsraad in Katwijk Eerst volgend jaar hogere AOW-uitkering tEUWE LELDSCHE COURANT DONDERDAG 11 DECEMBER 1961 Aanbesteding in het voorjaar |E Stichting Nederlands Hervormde Inrichtingen teszieken te Soesterberg heeft reeds enkele jaren in het diepste geheim plannen besproken voor de stichting van een tehuis voor geestelijk ntoorde bejaarden. Inmiddels hebben deze plannen een definitieve vorm jiregen, doordat de Voorburgse architect Alb. van Essen de ontwerpen or een gebouwencomplex op een terrein op de hoek van de Nagtegaal- in en de Meeuwenlaan te Katwijk aanbestedingsklaar heeft gemaakt, it ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft de rijks- edkeuring voor de bouw toegezegd voor 1 april 1962, zodat men op die turn met het werk hoopt te beginnen. De aanbesteding zal in het ko- rade voorjaar worden gehouden. Aanvankelijk zijn er enkele moeilijk-! :flen geweest met het terrein. Voor de illisering van de bouwplannen was o.m. ;h wijziging van het uitbreidingsplan :ji Katwijk noodzakelijk. jt)e architect is er in geslaagd een jichtig complex te ontwerpen, dat ge el aan de omgeving is aangepast. Het uwterrein is hoofdzakelijk duinterrein, it een hoogte verschil van ongeveer Iftien meter. De verschillende pavil- ens zijn in waaiervorm om het hoofd bouw, dat op een duintop komt, ge- oepeerd en het geheel is fraai in het jingebied gelegen. Poor het hoogteverschil van de grond 1 het voorkomen, dat het dak van het ie paviljoen de begane grond van het idere, hoger gelegen paviljoen zal vor en. De assimilatie met de omgeving ordt nog versterkt, doordat vooi iuw geel-genuanceerde steen zal in gebruikt en het gehele complex lofdzakelijk in traditionele bouw zal orden opgetrokken. Het hoofdgebouw op een duintop geprojecteerd. De iraarste eis, die aan de architect in zijr idracht werd gesteld, was dat de ge- luwen als het ware met de duinen oesten „meelopen" Aan deze eis heeft ü_jj zeer zeker voldaan. Links en rechts van het centraal Oog gelegen hoofdgebouw, komen genaamde A-paviljoens. Deze gebou- n worden ongeveer 60 m lang en 14.5 breed en 3.40 m hoog. Tussen deze iviljoens komen aansluitend aan ofdgebouwen twee iets kleinere ivlljoens, hoofdzakelijk bestemd .geestelijk gestoorde bejaarden, die t aan het normale menselijke verkeer p-inen deelnemen. De A-paviljoens krijgen ieder vier •rblyven voor zes personen, twee ver- ijven voor vier personen en twee ver- ij ven voor twee personen. Deze ver- deken worden door sanitaire afdelin- ipi gescheiden van een verkeersgang ■w zowel verpleegden als personeel. De B-paviljoens krijgen ieder drie ver wijven voor vier personen en zes blijven voor één persoon. Zowel de A, als de B-paviljoens hebben ieder een conversatiezaal. De B-paviljoens zullen worden uitge voerd in twee bouwlagen. De bovenste lewoners van Koestal, Overduin en omgeving. Loop niet verder dan nodig is en ga eens kijken voor een Kerstboom groot of klein, want dan moet u zijn bij H. v. Duivenvoorde Kantineweg 8 - KATWIJK LISSE Culturele filmavond N.C.L.B. Woensdagavond was de zaal van Re- hoboth geheel bezet met leden en hun dames van de afdeling Lisse van de Ned. Chr. Landarbeidersbond. Voorzitter Van *r Linden opende met gebed en sprak ïn welkomstwoord. De filmdienst van de N.C.L.B. vertoon de enige mooie culturele films, nL een film over de ontginningswerken van de Cultuur Technische Dienst, waarbij ai getoond werd hoe een paar honderd j; geleden Holland er uit zag en hoe het nu is. De N.V. Grontmij en de Ned. Heide Mij. hebben in deze bijzonder mooi werk verricht. De tweede culturele film ging de drooggelegde gebieden van de vroegere Zuiderzee en alles wat daar mede samenhangt. Voorts werd de film ..Holland's Glorie" over de bloembollen cultuur gedraaid, welke film zeer in de smaak viel. Enkele leuke films werden tér afwisseling gedraaid, waarbij hartelijk lachen kon, evenals de grote schare kinderen der leden, die 's middags ruim 300 in getal aanwezig waren er leuk kinderprogramma voorgeschoteld kregen. Bejaardenmiddag Herv. V rou weudienst Vrouwendienst onder leiding van mevr. Veldhuizen van Zanten-Sohutte had ge organiseerd. Rehoboth was móói gevuld. Men kwam te 4 uur bijeen en na gebruik van een kopje thee droeg mevrouw Duy- maer van Twist-Weggemans een boeiend kerstverhaal voor. Na het gezellig samenzijn derling praatje werd een gemeenschap pelijke broodmaaltijd gebruikt, waarbij zich niet on/betuigd liet Het smaakte best! Ds. G. Pettinga sprak tijdens de maal- Jd een kort woord met het oog op deze dagen van advent. is een zeer geslaagde ontmoeting geworden waarop de Herv. Vrouwen dienst met genoegen mag terugzien! KATWIJK AAN DEN RIJN Sigarenrookwedstrijd Voor de vierde maal werd in de ruime conversatiezaal van het protestants mi litair tehuis „M. A. de Ruijter" een si garenrookwedstrijd gehouden onder het motto: ,.Wde maakt de langste askegel?" De leiding was in handen van Bob Wal- lagh uit Amsterdam, terwijl ook de heer R. van Alphen voor een vlotte gang van zaken zorgde. Als extra attractie bij deze wedstrijd gehouden onder auspiciën van een commissie uit de Nederlandse sigaren in dustrie met anonieme sigaren van 110 mm lengte) introduceerde. Bob Wallagh een geestig denkspel: „Strada". In een kleine competitie kwam J. de Rijke als Stradakampioen te voorschijn. Het was de vliegtuigmaker C. H. Klaasse, die met een askegel van 103 mm voor de derde keer de eerste prijs in de wacht sleepte. Hij ontving een kist sigaren- Er waren twee deelnemers, die 102 mm haalden: de heren H. H. Braai en De Jong, de heren A. Bastiaanse en Bommeljé haalden resp. 101 en 100 mm. Tehuisloider B. C. van der Vliet sprak een dankwoord. Adoertentu Zoekt u een kerstboom groot of klein dan moet U bij C. HEEMSKERK KATWIJK /(/IV ZEE Banjoclub gaf muziekavond Gisteravond .gaf de baujoclub Amusamto in Musiea oen uitvoeringi De voorzitter, de heer L. C. van Duijn, zei dat hot ledental (thans 60) nog steeds Stoter wordt en hot hl de bedoeling ligt een tweede banjookiib te vcxnme Vervolgens wend een leuk programma van bekende wijsjes gebracht. Fris er vaardig werd ©r gaspeel<L Voor afwis seling zorgden wajang- en Spaanse mu ziekstukjes. Ook werd een klein pro gramma gegeven voor die teenagers. De belangstelling was overweldigend. Hoog en laag water Vrijdag hoog water 8.56 u., 21.34 u. laag water 4.20 u., 16.50 u. Ronde kapel De laagst gelegen vleugel van hoofdgebouw zal een therapie-afdeling met oefenzalen bevatten. In de vleugel daarboven zal het keukencomplex wor den ondergebracht. De hoofdingang en de ruimten voor directie, administratie en ontvangsten komen in de derde vleu gel, terwijl de vierde vleugel zal wor den bestemd voor de huisvesting van 40 leerling-verpleegsters. Tussen de paviljoens en voor het hoofd gebouw komt een nagenoeg ronde kapel, die tevens dienst zal doen als ontspan ningszaal voor 140 personen. Deze ruimte zal bereikbaar zijn van uit de hal in het administratiegebouw. Mr. J. Peters in Hoge Raad? (Van onze pavlemenitsredJactde) De Tweede Kamer heeft gistermiddag nr. J. Peters, raadsheer in hett gerechte- hof <be Amsterdam, geplaatst ais eerste op die voordracht tier vervulliinig van een vacature van een raadsheerplaate in de Hoge Raad. Nummer 2 werd mr. V. van Ewijk, raadsadviseur in al gemene dienst bij het ministerie van justitie, en nummer 3 prof. mr. P. J. Verdam, hoogleraar aan de V. U. er raadsheer-plaatsvervanger in het ge rechtshof Ie Amsterdam. Het door de architect Alb. van Essen te Voorburg ontworpen ge bouwencomplex, dat te Katwijk zal verrijzen voor de Stichting Ned. Herv. Inrichtingen voor ze nuw- en geesteszieken ten behoeve van de huisvesting van geestelijk gestoorde bejaarden. De kerk- en ontspanningszaal kon niet op deze tekening t oorden aangebracht, doch is in het midden voor het hoofdgebouw geprojecteerd. De gebouwen links en rechts zijn de A- en B-pavlijoens. TV -verzekerden gedupeerd De heer L. M. M. Braakhuis, voorheen directeur van de Schade- en Reparatie Verzekering ,,De Internationale" heeft aan de vier- tot vijfduizend tv-bezitters door het hele land die hun beeldbuis bij hem hadden verzekerd, een stencil toegestuurd, waarin hij bekend maakt dat „De Internationale" is opgeheven. De verzekerden kunnen, als zij een toe slag vooruitbetalen, hun verzekering laten doorlopen bij een andere televisie- sdhadeverzekerirug, de firma Teleservice. gevestigd op hetzelfde adres en met het zelfde telefoonnummer als De Interna tionale. De directeur van deze firma is de timmerman S., een ex-nachtwaker, die in de avonduren het beroep van di recteur van een verzekeringsbedrijf uit oefent. Desgevraagd deelde de Haagse politie gisteren mede dat uit het hele land klachten van gedupeerden binnen komen, maar dat zij niet ingrijpt omdat tot nu toe geen strafbaar feit is gepleegd. Prinsessen naar Griekenland De prinsessen Beatrix en Irene zijn vanochtend op uitoodigng van Koning Paul van Griekenland per vliegtuig naar Athene vertrokken tot bijwoning van die viering van de 60ste verjaar dag van de koning. Zij zijn voornemens zaterdag naar Nederland terug te ke- Visserij golf jes De Noordhollandse Bond voor Binnenvissers heeft In Zaandam een „culturele dag" gehouden. Voorzitter C. Kok zei dat er middelen moeten worden gevonden om de groei In het water tegen te gaan. Ir. Hofstede, hoofd van de visserljkundlge dienst te Utrecht, vertelde dat dit een moeilijk probleem ls. Planten spelen een belangrijke rol in het water en men moet de plantengroei dan ook niet bestrijden. Wel moet regelend worden opgetreden. Er zijn ongunstige eigenschappen van waterplanten, maar daar staan voor de visstand gunstige tegenover. Pluimvee- en konijnenexpositie in LISSE heeft allure nieuwe veilinghal van Holland's Bloembollenhuls aan de Hobahostraat te Llsse een prachtige expositie van konij nen, hoenders en slerdulven te zien, ge organiseerd door de pluimvee- en konij nensportvereniging „Lisse en omstreken". De HiUegomse zustervereniging „Streven tot verbetering" verleende medewerking. Burgemeester mr. Th. M, J. de Graaf opende de tentoonstelling en zei groot respect te hebben voor wat hier tot stand is gebracht De burgemeester zag in deze expositie een demonstratie van een boei ende vrijetijdsbesteding. Voorzitter N. J. Dol herinnerde aan het vele werk, dat de tentoonstellingscom^ missie onder leiding van de heer K. van der Spek heeft moeten verzetten om dit mooie resultaat te bereiken. Tijdens een rondwandeling gaf de heer Dol hierna deskundige voorlichting bij de verschil lende dieren. Er is ook een inzending Japanse knobbelganzen. Uitslag keuring: combinatie Rohde- Land, gouden medaille gemeente Lisse; de heer P. Kanbier. Leiden, fraaiste sier- duif; K. J. Smits, Lisse, fraaiste grote hoender; E. Luyk, Lisse, fraaiste krielkip; J. J. Bos, Hoofddorp, op een na fraaiste krielkip; N. J. Dol jr, Lisse, fraaiste krielhaan; E. Luyk, Lisse. fraaiste kriel- hen; K. P. van der Spek, Lisserdijk (Ab- benes) fraaiste enkelkleurige haan; J. J, Bos. Hoofddorp, fraaiste enkelkleurige hen; J. C. van Woerden, Lisse, mooiste Norwich; P. J. van Tol, Heemstede, beste oud-Hollandse meeuw. Konijnen: Th. van der Lans, fraaiste dier; combinatie Rohde-Land, op ee fraaiste; A. J. Teeuwen, op twee na fraai ste dier; dwergrassen - combinatie Phi- lippi-Van Duin, Hillegom; kleine rassen - Th. van der Lans, Voorhout; grote ras sen - A. G. Teeuwen en A. van der Spek, Lisserdijk. De organische v'iaiterverontreinigiing veroorzaakt overtollige plantengroei, want de van industrieën en woonker- afkomsbiige stoffen werken als mest. Een belangrijk facet is, dat die sloten ondieper worden. Werden vroeger de sleten uitgechiepit omdatt die boer de bo dem van de stoot voor bemesting be nutte, nu gebruikt hij 'kunstmest, waar door de sloten langzaam diicht gaan. Men zoekt nu naar chemische middelen, maar men is hier nog lang niet uitge studeerd. De IJimiidense bioloog J. Wiliemsen behandeld» 's middags hetzelfde pro bleem. Ongunstig weer Het was ongunstig weer om de noord. De windkracht was 7 tot 8, hetgeen de schepen geen gelegenheid gaf te vis- Steken was het enige dat men kon doen. De IJM 20 Johannes Polderman heeft al sedert donderdag niet meer kunnen vissen. Om de oost was redelijk. Daar werden 450 tot 600 kilo tong, 15 tot 20 kdJo taxibot en 4 tot 5 manden vis gevangen. De visserij op de kust giirig ook wel. De schepen vingen in één trek 60 tot 90 kilo tang, 5 tot 10 kiilo tarbot tot 3 manden vis. In hot Kanaal, veer ook goed was, waren de vang aten niet best. De KW 159 „Marian El len" kwam met 120 kantjes op een dag, de VL 84 „Jan Senior" ving 70 kantjes. De KW 101 Nestor en de KW 122 Arte Ouwehand vertrokken weer naar zee. Wat er Wi De aanvoer in IJmiuiiiden, verzorgd door 26 schepen, bedroeg 8500 kisten, waarvan 200 schelvis, 560 wijting, 95 gul 'kabeljauw, 129 kooLvis, 550 noordiha- ring, 1400 Kanaalharing, 30 makreel, 190 sohol, 15 tarbot, 150 varia. 312 sluiks ka beljauw en 22.000 kilo tong. De IJM 53 Dirkje had 625 kisten, de IJM 37 Delft 670 kisten en 300 stuks kabeljauw, de KW 49 Antje 525 kisten, d» HD 74 Michdel 330 kisten en de SCH 261 Onderneming 1 670 kisten. In Scheveniingen was d» aanvoer 110 wijting, 850 Kanaaliharinig en 300 karnt jes epanharing. Vandaag aan de markt De IJM 99 Egmomt voert vandaag 610 kisten aan, die SCH 117 Onderneming 3 650 kisten, de SCH 27 Ondememring 2 platvis in nog onbekende hoeveelheid. Proef geslaagd De Poolse trawler OSA is gelost met behulp van het mechanische Iosappa- raat van de heer L. van der Gaag. Doordat men nu de haken verder van elkaar af had staan, bleken geen moei lijkheden meer te bestaan met het tij dig aanpikken van de vismanden. De lossingswerkzaamheden in de IJmulder haringhaven verliepen dan ook voor spoedig. Er was weer grote belangstel- 'ng en de vraag is nu maar of er daad werkelijke gevolgen zullen zijn van de losproeven. Men zou In IJmuiden zeer geholpen zijn met enkele van deze ap paraten, maar het woord is hierbij aan de reders, die tot taak hebben ervoor te zorgen dat de vis In de hal komt. De Poolse vissaus hebben goede re sultaten geboekt. De OSA bleek in no vember niet mnridler dan 11.000 kisten haring te hebben gevangen. Voorlichting Donderdag 4 januari zal d» heer L. an Pel in „De Vuurbaak" van de Kat wijkse redens vereniging spreken over isolatie van een vissersvaartuig. De leerling-stuurlieden van de Katwijkse visserij school krijgen maandag 8 janu- >en lering te haren van dus L. K. Boerema vam hot RijikBanatdtuut voor visserij -onderzoek te Umuwten. De schommelingen kx de tongvaugsten zul len zijn onderwerp vormen. Vrijdag 23 februari spreekt de heer Van Pel voor de leerling -motordrij vers over elementaire koeltechniek. Israël De regering van Israël heeft d» bouw goedgekeurd van drie nieuwe trawlers. Deze zullen bijna anderhalf miljoen Israëlische panden gaan kosten. De eer ste tra/wier zal bij de Canarisohe erilatn- dlcn igaan vissen, de tweede in de In dische Oceaan, de derde in de Rode Zee. Deze laatste zal voorzien zijn van. ;n koelinstallatie. In 1963 zijn de trawlers gereed. Het plain to,t bouw van een nieuwe meer- plaats voor vissersschepen in Haifa is goedgekeurd. Kosten 300.000 pond. In aanbouw In Nantes is een nieuw type hektraw ler in aanbouw. Het schip is 78 meter lang. 12 motor bxeed en 8.20 meter hol. De brug wordt aan bakboordzijde op gesteld. Op hot voordek zal zelfs een helicopter kunnen landen. In Spanje wordt in Vigo een grote hekbrawlcr gebouwd. Dit schip is 76 meer lang, 11.90 meter breed en 7.31 meter hol (tot het shelterdek). Het schip zal „Monterrey" heten. Diversen De IJM 47 Iran is door W. Guijt ver- koobt aan H. de Jager te IJmuiden. De kotter 'heat nu IJM 231 Amaliia. Woensdag kwamen tien spanvissers in IJmuiden aan de markt "tot bijna 500 kisten haring, die men twee uur varens vain IJmuriden had gevangen. De epan haring wond doorgedraaid. De KW 76 Vikingbanik öa weer eens van naam en eigenaar veranderd. Nu beet het schip Maarten Jacob. De nieu we eigenaar is W. yan der Plas. SCHAAKTOERNOOI UTRECHT De buitenlandse grootmeesters Matano- loper. Later kwamen de schakers remii O'Kelly de Galway hebben in de vic zesde ronde een belangrijke stap vooruit gedaan in de strijd om de eerste plaats. Beiden wonnen, terwijl de grootmeesters Robatsch en Bisguier remise speelden. Donner met zwart speelde tegen Lange weg eveneens remise. O'Kelly versloeg Bouwmeester in een Pirc-verdediging. De laatste had een nieuwe zet geïntroduceerd, doch na af loop van de partij bleek, dat O'Kelly de hele stelling al eens aan een grondige analyse had onderworpen. Wit kwam snel tot een koningsaanval en kon een mat- net opbouwen. Matanovic (met zwart) kwam tegen ir. Van de Pol betrekkelijk gemakkelijk aan een winstpunt In een Konings-Indisch duel had zwart weliswaar enig overwicht verworven, doch beslissend karakter had dit nog niet. Toen overzag de Utrechte naar een simpele overbelastingscombina- tie, verloor een stuk en moest capituleren. Het duel PerezVan Geet kon nauwe lijks een „duel" worden genoemd. Er wer den elf zetten van het boekje afgewerkt, waarna tot remise werd besloten. Robatsdh—Bisguier was een zwaar vecht. Opnieuw zagen we de normaal- riant van de Tarrasch-verdediging. Zwart offerde zijn geïsoleerde pion op d5 vooi een vrij stukkenspel. dat wit voor moei lijke problemen stelde. Na dameruil wees de Oostenrijker zelfs een remise-aanbod af, dooh toen Robatsch zijn pluspion te ruggaf, was de muziek er spoedig uit. Remise na 38 zetten. LangeweigDonner was een Engelse partij. Als resultaat van de opening kreeg wit enig overwicht. Ook in het midden spel kon Langeweg dit uitgangspunt i -- -(-''spel •hte Gistermiddag en -avond werd in Katwijks raadhuis de begrotingsvergadering gehouden. De fractieleider van de cJi., de heer N. J. van Duyvcnbode, opende de rij sprekers met een algemene beschouwing. De algemene toestand van de ge meente is in financieel (er ls een reserve) en economisch opzicht relatief goed te noemen, hoewel er teleurstellingen zijn in enkele bedrijfstakken. Men zal daad werkelijk beginnen met het Hoorncsplan. Met de betrokken pachters en eigenaars nen tot een vlugge financiële afwikkeling moeten komen. ,-t er reeds nu een plan vi ningwetwoninigen kan worden lijkt noemde de fractievoorzitter be langrijk. Teleurstellend is de bouwstop in de vrije sector. Hij adviseerde B. en W. reeds nu aan dacht te besteden aan wat tot stand moet komen, nadat Hoornes is volgebouwd. Ten aanzien van het gebied ten zuiden de Nachtegaallaan vroeg hij ook bijzondere aandacht. „Is er wel bij alle instanties gedaan, wat mogelijk was?" Moet men doorgaan met de uitbreiding en vervanging van de grootste vissers vloot van ons land, als men in Katwijk geen haven wil hebben? En dit ten gunste van het staatsvissershavenbedrijf, Laat men een houding bepalen, dan we ten we waar we aan toe zijn". Dansgelegenheden worden in Katwijk door zeker 70 pet. niet gewenst. Voor het aanstaande seizoen is het gewenst dat de Zeeweg een definitieve vorm heeft. De realisatie van de rioolzuive- ringsinstallabie moet met voorrang wor den behandeld. De c.h. staat geheel ach ter het sociaal beleid van het gemeen tebestuur. De fractieleider van de PvdA. de heer II. Haasnoot, achtte de financiële toe stand van de gemeente op papier gun stiger dan in werkelijkheid. In tegen stelling tot de vorige jaren kan men nu niet op meevallers rekenen. Voor wat betreft de plannen voor een rioolzuive ringsinstallatie stelde hij de vraag, of bijzondere financiële steun van het rijk zal kunnen worden verkregen. Intussen achtte hij de financiële positie van Kat wijk op dit ogenblik wel gezond. Beschamend De toestand inzake volkshuisvesting en woningnood vond hij beschamend. Men zal alles op alles dienen t« zetten om een uitweg te vinden. Dat de raad nog steeds niet het uitbreidingsplan Hoornes is aangeboden, vond de heer Haasnoot onjuist. Het is spijtig, dat er nog niet de gewenste samenwerking tus sen de N.V. Zee-haven en het gemeente bestuur tot stand is gekomen. De be jaardenhui svestin-g noemde hij onbevre digend, een zwembad zeer noodzakelijk, De heer N. Parlevlie4, (a.e.) achtte eveneens de financiële toestand van de gemeente gezond. Ondanks de reserve en het gunstige beeld van de begroting blijft voorzichtigheid echter geboden, ge zien de vele projecten die voor de ko mende jaren nog op de lijst staan. Op het punt van uitbreidings- en sane ringsplannen is het beleid van B. en W. zwak. Hebben zij bij-voorbeeld alles ge daan om een schuur met woonhuis aan de Jan Evertsen te doen verdwijnen? Ook ten aanzien van de vuilnisbelt was de heer Parlevliet niet tevreden. Hij voelde voorts voor een meer verkeerc- deskundig advies. De woningnood verbetert nog niet en het ls jammer, dat hier nog zo weinig uitzicht is. Hij sprak verder over ze kere ongehoorde praktijken, die bepaal de aannemers bU de bouw van huizen iu de vrije sector zouden toepassen. De heer Haasnoot zou dergelijke willen uitsluiten by de verkoop gronden door de gemeente. De haven Over het zeehavenvraagstuk zei hij, het nu toch wel duidelijk te vinden, dat de vereniging van schipperseigenaren de ge meente geen diens', heeft bewezen, danks de goede bedoelingen. Naar ver luidt, is een bouwmaatschappij bij de N.V. Zeehaven Katwijk geïnteresseerd. De fractievoorzitter informeerde of bij B. en W. hier iels over bekend is. Voorts informeerde hij naar vorderingen om trent een haven en een eventuele kust weg Katwijk- IJmuiden. De heer H. J. Grimbergen (kvp), had waardering voor de -totstand gekomen prioriteitenlijst. Het aantrekken van nieuwe industrieën achtte hij onzin: het betekent wegzuigen van werknemers uit andere bedrijven. Voorts vond hij een billijke verdeling van vrijkomende woon ruimten noodzakelijk. Medewerking van gemeentelijke zijde voor activering van andere veldsporten dan voetbal achtte hij juist. De heer D. J. Kleen (PCV) wees od realisering van de weg door Wcsterbaan. Plannen In de Hoor nespolder worden nu be perkt gronden toegewezen, ais wethou- mr. J. van der Plas. Gewaakt wordt tegen monopoliepolitiek van aannemers. Het uitbreidingsplan Clein Duin is bij B en W. binnen en binnenkort zal het plan de raad bereiken. Met de planologische dienst van de próvineie is overleg ge pleegd inzake het gebied 't Heem. Het plan is ingediend en men wacht nu or beslissing van Gedeputeerde Staten. De wethouder van sociale zaken, di heer C. van der Flas, zcidc dal inzakt de woongelegenheid een nog moeiiyke periode voor de boeg ligt. De bebouwin gen in 't Sandt zijn bestemd voor genllegevallen 1958. Bouw in de vrUe sector is nodig; wordt er niets tocgcwe zen, dan ziet de toekomst er donker uit. Spoedig kan een plan voor een bJ.o - school worden aangeboden. Inzake liet zwembadvraagstuk zijn B. en W. paraat. De wethouder van openbare werken, de heer H. P. Bloot, zegde o.m. een spoe dige behandeling inzake de Zeeweg toe. Een voorstel voor een rioolzuiverings installatie bevindt zich in een verge vorderd stadium. De sanering van de oude dorpsdelen is in behandeling. Wel licht zal medio 1962 de vuilstortplaats gereed zijn. De burgemeester sprak over het haven- vraagstuk. Kort geleden is er nog con tact geweest met de betrokken ministe- Een beslissing van de Slaten-Gene- raal moet worden afgewacht De president-generaal van de stich ting Zeehaven verstrekte B. en W. ge gevens, die worden bestudeerd, Een technische werkgroep van de gemeente lijke stichtingscommissie onderzoekt het bestaande havenplan op zijn waarde in veiband met bepaalde veranderingen in de visserij. Kustweg Over een eventuele kustweg Katwijk IJmuiden zei de burgemeester, dat zich nu alleen richt op het verkrijgen van een haven, daar dan een dergelijke weg geen zin zou hebben. De behandeling van de begroting tikclsgewijs (in de avondzitting) i precies drie uren in beslag. De heer Timmermans legde nadruk op dc noodzaak tot het bouwen van ningen voor grote gezinnen. Over openbare markt waren vele gedachten, De heer Nasveld wilde het terrein vol ledig betegelen, waardoor er mogelijk heden voor volleybal en rolschaatsen zouden zijn. Dr. G. W. Overdijkink dacht aan een groot parkeerterrein. Dc heer H. Haasnoot wenste een passender be stemming; de heer N. J. van Duyvcnbode een waardig bouwcomplex. Wethouder H. P. Bloot beloofde plannen ter tafel to brengen. Dr. Overdykink bracht dc vrüetyds besteding van de jeugd en de bejaarden zorg ter sprake. Hy pleitte vóór een derner aanpak van de jeugdbeweging. „Als de kerk niet voortvarend genoeg dan zal het gemeentebestuur dit w« moeten aanpakken." Byvoorbceld door het aantrekken van een sociaal werkster. De heer Timmermans sprak In gelijke zin, gesteund door de heer Haasnoot. Voor wat betreft de bouw van een bejaardencentrum legde dr. Overdijkink de vinger bij do laksheid in deze zaak. Dit laatste betwistte de heer Kleen. Wet houder C. van der Plas achtte bezinning op het jeugdvraagstuk nodig. De vergadering werd niet bijgewoond i door de heer V?.n Duyn. Ned. militairen versloegen SHS in temposlag Tempo en uithoudingsvermogen. Dit aren de wapens, waarmee het Neder lands militair elftal gisteravond SHS in de tweede helft naar een 3—5 nederlaag speelde. En dat, terwyl De Kleyn met een mooie hattrick SHS naar een voorsprong had geschoten. Zware regenval had het VUC-terrein bijna onbespeelbaar gemaakt. Toch was het vooral als oefenwedstrijd voo militairen bedoelde treffen het aai volkomen waard. Het eerste halfve uur was voo Schoveningers. Met doortastende, scherpe aanvallen sneden zij herhaaldelijk door de nog niet ingespeelde verdediging van de militairen. De Kleyn bracht na 5 min. doelman Hoogeveen (Ajax) uit balans en dat betekende de eerste treffer. Drie minuten later zorgde dezelfde speler, uit een voorzet van Timmer, met een magni fieke kopbal voor 20. Na precies een half uur verkleinde Sanders (Willem II) de achterstand (21). Even voor rust maakte De Kleyn zijn derde doelpunt en wel met een lage kop bal uit eon voorzet van. Th. Valkenhorf. Sanders bracht de ruststand op 3—2. Bij de mii.tairen werd hierna Mul (NAC) vervangen door Fa-fye (Feijemoord) en Meyers (Sparta) gin-g hierdoor naar de halfplanfs Het tempo werd verhoogd en SHS kwam er niet meer aan te pas. Alleen de technisch uitstekende Schaap groeide tot eenzame hoogte. In giea tien minuten was het pleit beslecht Wederom Sanders (nogmaals een hattrick dus), Schrijvers (NAC) met een verre- omhaal en Wober (ADO) scho ten de militairen naar 35. Dat Fransz nog een strafschop aan de andere kant miste was eigenlijk van geen belang Voetbal Hot Hongaarse voetbalelftal dat momentcel een tournee door Zuid- Amerika maakt speelde woensdag in San tiago tegen Chili. Dc wedstrijd eindigde In een gelijkspel: 0—0. Voetbal De Engelse eerste divisie- club Manchester United behaalde woens dagavond in een vriendschappelijke wed strijd op eigen terrein een 3—1 overwin ning op het vermaarde Real Madrid. Bij rust hadden de Engelsen al een 2—1 sprong. De uitslagen van de zesde ronde: Perez ,3p.)Van Geet (Ned.) Vi, Van de Pol (Ned.)Matanovic (Z.-Sl.) 01, Lan geweg (Ned.)Donner (Ned.) afg., O'Kel ly (Belg.)Bouwmeester (Ned.) 10, Ro batsch (Oost,)—Bisguier (V.S.) te- De stand luidt na de zesde ronde: 1. O'Kelly 4i& pt, 2. Robalsoh 4 pt, 3. Mata novic 3^ Pt 1 afg-; 4/5. Bisguier cn Donner beiden 3% pt; 6/7. Bouwmeester en Langeweg, beiden 3 pt; 8. Van Geet 2% pt 1 afg.; 9. Perez, 1 pt; 10. Van de Pol pt. IJshockey De ijshockeywedstrijd tus- „jn Finland en Oost-Duitsland, die woens dagavond in Tampere werd gespeeld i* door Finland met 10—3 gewonnen. De tussenstanden waren 20, 21, 62. (Van onze eoc, -economische redactie) De verhoging van de AOW-uitkerin gen, diie op 1 december had moeben in gaan, is nog niet geëffectueerd, Het zal zeker januari, wellicht zelfs februari worden', voordat die bejaarden er iets van zullen merken. Maar don krijgen zij hun verhoging dan ook met terug- wenkende kracht tot 1 december. Naar bekend zijn de uitkeringen krachtens de AOW, evenals trouwens de AWW, gekoppeld aan de loonont wikkeling. De pensioenen gaan omhoog of omlaag naarmate het loonpeil blijkt te zijn gategen of gedaald. Thans is er sprake van een stijging van de lonen, zodat een aanpassing van de pensioe nen noodzakelijk is. Er was reeds eer der aangekondigd, dat dót in december zou gebeuren, doah het wachten is nog ap gegevens over de loonontwikkeling In november, nodig voor de berekening van het indexcyfcr voor de regelings lonen. Dit indexcijfer is nameiyk bepa lend voor de mate, waarmede de uit keringen moeten worden verhoogd bij algemene maatregel van bestuur. De verwachting is dat het indexcyfer met ruim drie procent zal blijken te zUn gestegen sinds de vorige verhoging van de AOW -uitkering im april 1960. Dat be tekent dat de uitkeringen verhoogd wor den met 66 gtd. voor gehuwden en 42 voor ongehuwden. De uitkeringen krach tens de AWW zouden dan voor 'n wedu- zonder kinderen stijgen met 54 gld. voor een weduwe met kinderen met 78° gulden. Maar de definitieve beslis sing moot dus nog genomen worden. Nieuw-Guinea-debat op 2 januari De Tweede-Kamervoorzitter dr. L. G. Knrtcnhorst heeft gistermiddag voorge steld op 2 januari a.s, het aangekon digde N. Guinea-diebat te doen houden. In aansluiting daarop wordt de begro ting vam bmtenilandEc zaken behandeld, waarbij niet meer over N. Guinea zal worden gesproken. Het N. Guinea-debat zal een z.g. „full-ckress-debaite" wor den, waarbij behalve de minister-pre side rut en dc minister van buitenlandse zaken ook de staatssecretaris voor N. Guinea mr. Bot zal zijn betrokken Het voorstel waartoe gisteren reeds door het seniorenconvent was besloten werd door dc Kamer aan vaard. Ook dc socialistische fractielei der mr. J. A, W. Burger legde er zich bij neer, hoewel hij liever oen debat op kortere termijn zou hebben gehad. De door m inistcr-p reside rut De Quay in zijn brief gevolgde method» wees hij met kracht af. „Mijn grote zorg is", al dus spreker, „dot de regering in de pas siviteit van dc Kamer oen tanctionering van de door de minister-president ge volgde methode zal zien". Mr. Burger had ook zorgen over d» naitionoLisbisahe gevoelen» van groepen Papoea's in N. Guinea.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7