Jlietiuie £ri&srtje GTourcuil roept een totale volk op oorlog Commentaar flmtOM Vandaag offensief van V.N.-troepen? Kennedy maant Sukarno om kalm te blijven ELISABETHSTAD ZO NODIG EEN PUINHOOP' lp nieuw kritiek op oningbouwbele id Baksteenindustrie meent zich ernstig bedreigd Frankrijk-Bulgarije Vier Zuidafrikanen op walvis jager gedood MBEPNDERDAG 14 DECEMBER 1961 ri- KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. .pp KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. -ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; i j. 2.55 per maand; 0.59 per week. j ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter, r Familieberichten 0.18 per millimeter ij. (Bij contract belangrijke korting). Ij?POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12354 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „$lant»asticl» is gbcbleven mgn hert ia teg^eospaet" KERSTMENU'S voor HOND en KAT staan klaar bij .1 VLIELAND NIEUWE RIJN 50 "DREMIER TSJOMBE van Katanga heeft de bevolking van deze Kongo- lese provincie aangespoord gehoor te geven aan de oproepen van de tam-tam en deel te nemen aan de strijd tegen de troepen van de Ver. Naties. „Zonodig zullen wij van Elizabethstad een puinhoop maken. De strijd zal in onze steden en in de bossen voortgezet worden. Noch met 15.000, noch met 100.000 man zullen de V.N. anderhalf miljoen Katanganen kunnen onderdrukken. De tam-tam zal klinken om al onze krijgers op te roepen, overal te vechten. In de bossen moet het leger der (Van onze parlementsredactie) .NUIT de Tweede Kamer wordt op minister Van Aartsen sterke aandrang uitgeoefend om op het bouwprogramma van 1962 groter aantal woningwetwoningen op te nemen dan hij aan- feelijk heeft voorgesteld. Dit meldt het voorlopig verslag van de (ede Kamer over de begroting van volkshuisvesting en bouw- 1 erheid voor 1962. euws m L tón oogopslag De Katangaanse pre- r Tsjombe heeft de be- 2 ■biking opgeroepen tot een Stale strijd tegen de V.N.- Vepen. Secretaris-gene- ,jl Oé Thant heeft het !rz.oek aan Engeland tot léveren van bommen itrokken. Zesenveertig :aanse en Aziatische hebben zich uitge- jken tegen een bestand Katanga onder de hui- omstandigheden. In een brief aan Su- zou president Ken- ly hebben gezegd, dat Ver. Staten hun neu- htouding in het Ne- ,'lands-Indonesisohe con- :t om Nieuw-Guinea iet hebben laten varen, [ten zij zich in de Alge- tene Vergadering der .N. uitspraken voor de esolutie van de Brazza- ille-landen. 1 In een verslag van een ommissie uit het Euro- parlement staat te dat de hoge autori- AN traiv. de ge- ïeenschap voor kolen en taal haar tekortkomingen de beruchte schroot- affaire heeft erkend. De econstateerde fraude had etrekking op 252.000 ton. Naar het oordeel van e Amerikaanse minister tot heden niet ge leken dat er een redelijke asis zou bestaan voor on- erhandelingen met de owjetunie over de kwes- e-Berlijn. De Navo-raad n Parijs is er niet in ge laagd tot een gemeen- chappelijke Westelijke inderhandelingsbasis te omen. Te» India is .bereid met 'ortugal te onderhandelen re r een de jure-over- racht van de soevereini- eit, mits Portugal ondub- lelzinnig verklaart Goa en ndere Indische enclaves verlaten. In Goa zelf >u een chaotische toe- tand bestaan, gevolg van ingst, paniek en verdacht- nakingen. Naar het oordeel van taatssecretaris Roolvink het z.g. loonakkoord van ld-Wassenaar tussen re- bedrijfsleven matige mati- igsformule". Volgens de Roolvink zal het ■knemersaandeel dit .5 procent bedragen volgend jaar 69.9 pro- tent. Minister Visser heeft iten mededelen, dat hij liet van plan is contact met dr. ir. Luyke Roskott, tegen 'ie de heer Van der Put- ■iet. en in zijn memorandum 'tan de minister zware be- shuldigingen heeft geuit igens beweerde corrup- diens Indische tijd. Roskott woont al n Den Haag en niet Inuonesië, zoals ten de- irtemente verondersteld jvverd. Op 't woningbouwbeleid in het alge meen wordt veel kritiek uitgeoefend. Van de beide grote Kamerfracties verklaart de ene, dat haars inziens het beleid van minister Van Aartsen ten aanzien van de regeling van de ningbouwactiviteit is mislukt, blijkt de andere van oordeel, dat het beleid van de bewindsman niet van feilen is vrij te pleiten. Van een lijn, gericht op een zo stabiel mogelijk be leid, kan, aldus deze leden, niet wor den gesproken. Beide fracties wijzen erop, dat de Ka mer minister Van Aartsen reeds vroeg tijdig heeft gewaarschuwd tegen het uit lopen van de vrije sector. De bouwstop voor de vrije sector was, aldus de ene grote fractie, niet nodig geweest, als (Voor vervolg zie pag. 11) krijgers antwoord geven op deze oude oproep van de oorlogs-tamtams. Dan zullen de vergiftigde pijlen in onze tegenstanders dringen. Iedere V.N.-soldaat zal een machteloos lijk worden. Het zal een totale strijd zijn, en wij zijn zeker van de over winning." Zoals gemeld heeft Tsjombe ook een beroep op de paus gedaan, zijn bemiddeling te verlenen. Intussen ziet het er niet naar uit, dat er een wapenstilstand wordt gesloten, om dat daar in de V.N. geen meerder heid voor is. Vandaag werd een grootscheepse aanval van de zijde der Ver Naties verwacht. Pas wanneer de VN-troepen orde en rust hebben hersteld kan er sprake zijn van een bestand, aldus een VN-woord- Intussen heeft secretaris-generaal Oe Thant Het verzoek aan Engeland levering van 24 halve tons bommen voor de VN-strijd'krachten in Katanga inge trokken, omdat het in Engeland onrust heeft gewekt. Zoals men weet heeft En geland om een bestand in Katanga ge vraagd, maar is er weinig kans, dat dit tot stand zal worden gebracht. Ook de bijna 50 leden tellende groep Afrikaanse en Aziatische landen steunen het VN- optreden in Katanga en zijn tegen de beëindiging van de VN-actie. Voordat Oe Than* antwoordt op het verzoek van Engeland zal hij het advies inwinnen van de speciale adviescommissie voor Kongo, die vrijdag bijeen zal komen. Het is zeer waarschijnlijk, dat de tegen 'het staken van de strijd zal advi seren. De Britse socialistische partij heeft inmiddels bij het Lagerhuis een motie ingediend, waarin Maomillan wordt ver oordeeld vanwege zijn „dubbelzinnige en weifelende politiek ten aanzien van Kongo" Van Amerikaanse zijde is officieel medegedeeld, dat het vuren in Katan- slechts kan worden gestaakt als de primaire doeleinden van de VN ver wezenlijkt zijn. De gebeurtenissen van september mogen zich niet herhalen. President Kennedy houdt ernstig reke ning met de mogelijkheid dat er een communistische staatsgreep zal worden gedaan, wanneer de afscheiding van Katanga niet worden beëindigd. In de NAVOraad heeft Nederland zich wat Katanga betreft achter de opvatting ge plaatst, dat de eenheid van Kongo moet worden gehandhaafd en dat zo spoedig mogelijk een eind moet worden gemaakt aan de militaire actie van de VN. Ver melden we nog dat de VN-troepen nu zoveel versterkingen hebben ontvangen, dat zjj gereed zijn voor de voltooiing van de militaire actie (zie ook pag. 5). Investeringsvrees door onzekerheid BIJ monde van zijn voorzitter, mr. F. B. I. M. Janssens, heeft de Vereniging „De Nederlandse Bak steenindustrie" vandaag sombere ge luiden ten aanzien van de toekomst doen horen. Op de in Arnhem ge houden ledenvergadering werd ge steld dat de baksteenindustrie ern stig verontrust is door bepaalde overheidsmaatregelen. Als gevolg van de onzekerheid, welke er heerst, huivert men terug voor het doen van noodzakelijk geachte investeringen. De concurrentie-positie in verband met de geleidelijke totstandkoming van de E.E.G. is beslist niet roos kleurig te noemen, daar in het bui tenland een gunstiger afschrijvings- politiek bestaat, zomede betere fis cale mogelijkheden. Hoewel de baksteenindustrie zich realiseert dat zij een nationale taak heeft, verklaarde mr. Janssens, is de belangstelling van de overheid dus danig dat onze positie in bepaalde sectoren van de bouwmarkt wordt be dreigd. De dit jaar getroffen maatre gelen, welke verontrusten, zijn de volgende: te gaan, zijn enkele bouwsectoren af geremd. Ter veiligstelling van de woningbouw is dit zeer goed te be grijpen. Het gevolg is echter een beperking van de baksteentoepas sing geweest, afhankelijk van het departementale goedkeuringsbeleid. 2 Aan de sterke uitbreiding van de woningbouw in de vrije sector heeft de minister een abrupt einde ge maakt. Bovendien behoeven sinds juli alle verbouwingen en uitbrei dingen boven de tweeduizend gul den, waarvoor geen subsidie ge vraagd wordt, een rijksgoedkeuring, wat betekent dat deze werken al thans voorlopig niet worden uitge voerd. Juist in deze beide sectoren ligt voor de baksteenindustrie een be langrijk afzetgebied, t? Bij de toewijzing der woningcontin- gentcn aan de gemeenten wordt een verruiming van het bouwvolume ver strekt, die als arbeidsbesparende me thoen worden gebruikt. Dit betekent een prikkel voor de aanvaarding van bouwsystemen, waarbij geen of wei nig baksteen wordt toegepast Volgens mr. Janssens dreigt dit com plex van maatregelen de -positie van de j baksteenindustrie te ondergraven. Uiter aard is dit geenszins de bedoeling daar de huidige schaarste aan baksteen eraan ten grondslag ligt. Voor vervolg zie pagina 11 Achtentwintig Europese prinsen en prinsessen zijn gisteren per vliegtuig uit Frankfort naar Athene vertrokken, om de verjaardag van de Griekse koning en de verloving van diens dochter prinses Sophia met de Spaanse prins Juan Carlos mee te vieren. Op het vliegveld van Frank fort wandelde prinses Irene in gezelschap van prins Wolf Heinrich van Hannover naar het vliegtuig voor Athene. Amerika wil alleen maar vredestichter zijn JVTTEUW-Guinea is volgens de Indonesische minister van buitenlandse -L zaken een Amerikaans-Indonesisch vraagstuk geworden. Subandrio verklaarde dit na een onderhoud, dat hij te Djakarta had gehad met de Amerikaanse ambassadeur Howard Jones. Indonesië wil zekerheid hebben over de vraag of het Amerikaanse standpunt veranderd is. Ongeveer tegelijkertijd had tt Washington de Indonesische zaakgelas tigde Nugrono een onderhoud met de Amerikaanse onderminister Averell llar- riman. Nugrono zeide dat Amerika lndo- Prins Bernhard reikte gisteren op het terrein van de Prins Willem Ill-kazerne in Amersfoort het re- giment Huzaren van Boreel een nieuwe standaard uit. De Prins herinnerde er in zijn toespraak aan hoe de oude standaard, die de wa penfeiten Quatre Bras en Waterloo alsmede de Tiendaagse Veldtocht draagt, in 1905 door koningin Wil- helmina was overhandigd. In de volgende 56 jaar is er door het regiment geschiedenis gemaakt met het doek, aldus de Prins, ver wijzende naar de krijgsverrichtin gen in 1940 en die van na de oorlog in Indonesië. Hij herinnerde eraan hoe de standaard tijdens de oorlog door de commandant verborgen is gehouden en meende dat de wa penfeiten op de oude standaard voor allen een aansporing moeten zijn om de naam van het regiment hoog te houden. De plechtigheid werd besloten met een défilé voor de Prins. nesiës vastberadenheid om westelijk Nieuw-Guinea „te bevrijden", niet moet onderschatten. De Indonesiërs zijn van oordeel, dat dc Verenigde Staten in de Verenigde Naties een standpunt hebben ingenomen, dat gunstig was voor een re solutie zoals de Nederlandse. Nugrono vestigde de aandacht op de belangrijke verklaring, die Sukarno op 19 december zal afleggen. De meeste functionarissen te Washington geloven echter niet dat Sukarno een gewapende aanval zal gelasten op de Nederlandse troepen in Nieuw-Guinea, doch verwach ten dait hij zal aansporen de pogingen te verdubbelen om Nieuw-Guinea in handen te krijgen. Ook volgens de cor respondent van Ass. Press te Djakarta zouden er geen tekenen zijn van plannen voor een spoedige inval. President Kennedy heeft volgens autoriteiten te Washington op 9 der cember een brief gezonden aan pre sident Sukarno. Volgens hen mag men aannemen dat Kennedy erop aangedrongen heeft om ten aanzien van Nieuw-Guinea zo veel mogelijk zelfbeheersing te betrachten. Washington staat op het standpunt dat bedreiging met een gewelddadige oplos sing dient te worden vermeden, vooral als er aanwijzingen zijn dat de andere partij in het geschil een ruimer stand punt gaat innemen. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft woensdag opnieuw de wens geuit dat de zaak vreedzaam wordt opgelost De woordvoerder ver klaarde: Wij zijn voor iedere oplossing die voor beide partijen aanvaardbaar is en overeenstemt met het handvest der V.N. Wij hebben hierbij geen ander be lang in dit twistpunt tussen twee landen, die beide met de V.S. vriendschappelijke betrekkingen onderhouden. Een vreed- oplossing is voor Amerika een levensbelang. Sukarno heeft het Indonesische volk doen weten, dat o.m. het tekort aan sui ker en rijst overwonnen moet worden, doch dat zij geen belemmering mag zijn de „bevrijding" van Nieuw-Guinea. De prijsstijgingen van rijst en suiker heb ben bij sommigen gevoelens van moede loosheid gewekt, maar in de strijd om Nieuw-Guinea mag geen defaitisme worden geduld. Deze problemen moeten worden opgelost, maar wij weten nog niet hoe, zei Sukarno. Minister Luns heeft in de NAVO- nisterraad zijn ambtgenoten bedankt de steun, die Nederland van de Navo- landen heeft ondervonden bij de be raadslagingen over Nieuw-Guinea. Hi. sprak de hoop uit dat de betrokken lan den terughoudendheid zouden betrach ten, zodat deze zaak niet op een conflict zou uitlopen. QVER DE SITUATIE in Kongo neemt de bezorgdheid toe. Ook in de vergade ring te Parijs van de ministers der NAVO- landen is aan die bezorgdheid uitdrukking gegeven. Zijn de V.N. in Kongo op de goede weg? Is het beslist noodzakelijk, dat Katanga met geweld van wapens tot zelf- inlijving in een Kongolese eenheidsstaat wordt gedwongen? Amerika staat achter deze politiek, maar Engeland oordeelt duidelijk anders cn dat Frankrijk zich niet nog duidelijker tegen deze politiek uitspreekt, komt alleen om dat De Gaulle het meeste in de V.N. toch reeds onzin vindt. Katanga is dat deel van Kongo, waar in redelijke mate orde en welvaart heerst. Men zegt, dat Kongo zonder Katanga een noodlijdend bestaan zou moeten hebben. Wij zijn bereid het te geloven. Maar wat doen de V.N. thans in Katanga? Zij zet ten er het voortbestaan van de orde op het spel en scheppen chaos rondom de bronnen van welvaart. Wij hebben er oog voor dat in Katanga nog andere machten werkzaam kunnen zijn dan de V.N. We hebben ook geen be hoefte. ons op enigerlei wijze met die machten te vereenzelvigen. Maar er is re den tot beduchtheid dat nu in de strijd tegen deze machten de bestaansmogelijk heden zelf van Katanga op het spel wor den gezet. En wat heeft Kongo straks aan een Ka- tanga dat economisch zal zijn ontwricht en ondergraven? Dit temeer tvaar aan de positie van die vreemde machten nog wel op andere wijzen een eind te maken zal zijn dan door wapengeweld tegen de Ka tangaanse regering. Hoeveel groter voorkeur zouden wij er aan geven, dat de V.N. voor Kongo stre ven naar een federale opbouw in plaats van naar een eenheidsstaat. Een federale staatsvorm past het best bij aard van land en volk. De moeilijkheden die de V.N. zich op de hals hebben gehaald om Ka- tanga met geweld tot andere gedachten te dwingen vormen er een bewijs voor en niet het minste. Zo neemt de bezorgdheid over Kongo toe. Was zij er eerst om de problemen van het land zelf, nu voegt zich daarbij be zorgdheid over de poging de problemen uit dc wereld te helpen. Moest deze poging er niet veel meer toe strekken, dat de bezorgdheid afnam? Hebt U „Dat zit zo" al? Zie bon op de advertentiepagina's zaterdag 16 december Tendens stationair T\E KERN van een groot hogedrukge- *-* bied dat gevuld is met zeer koude lucht is boven Finland aangekomen. Een ander hogedrukgebied handhaafde zich boven noord-Spanje en Zuid- Frankrijk. Tussen deze hogedrukgebie- den door trok in de afgelopen nacht een storing met regen over ons land. Intus sen is de luchtdruk op de Britse eilan den en de Noordzee snel gaan stijgen, waardoor het Scandinavische hogedruk gebied zich naar de Noordzee uitbreidt. De koude lucht die over geheel noord- DmUtlatti Is uilgMroomd tam zich hier- ove„,e„„^ Uchte EM"rs IwaU. door met zwakke temden mt rtchtmoen k. to, matig., oost draaiend, wind tussen noord en oost langzaam over ons en daling van de temperatuur tot om land uitbreiden. In West-Duitsland is het vriespunt. (Opgemaakt 11.15 uur.) de temperatuur 12 graden onder nul, in de omgeving van Berlijn vriest het n 611 aan 7 graden. In ons land zal de tempera- Vrijdag zon. op 8.41, onder 16.28 uur; tuur in de komende nacht in het noor- 013311 °P 13.31, onder 0.26 uur. den en oosten tot enkele graden onder Volle maan 22 december. nul kunnen dalen. Met het invallen het koudere weer komt aan de HET WEER IN EUROPA de laatste ken een einde. De Bilt verwacht tot vrijdagavond Aanvankelijk nog veel, later afnemen de bewolking. Geen neerslag van bete kenis meer. In het noorden van het land Rapporten hedenmorgen zeven uur "DIJ EEN ontploffing in de machineka mer van de Nederlandse walvis- jager Johanna VV. Vinkc, die op hel ogenblik in de Zuidelijke IJszee jaagt, zijn vier Zuidafrikaanse zeelieden om het le- gekomen. Volgens een mededeling de directie van dc Nederlandse maatschappij voor dc walvisvaart, is een de ketels gesprongen. Bij een brand :cn ontploffing aan boord van een Pools vrachtschip in dc Oostzcehavcn Dansk zijn tenminste 22 arbeiders van en scheepswerf om het leven gekomen. De brandweer van de werf vreesde echter, dat er nog meer slachtoffers zou. den worden gevonden. Het Poolse pers bureau P.A.P. heeft medegedeeld dat de brand ongeveer vijf uur woedde en dat uitstromende olie in de machinekamer de oorzaak is geweest. Ongeveer vijftien mijl ten noorden van het eiland Torrum zijn het Duitse vracht schip Hessenstein en het Liberiaanse schip Arle H. met elkaar in aanvaring gekomen in de dichte mist. De Hessen stein zou lekkage in vrijwel alle com partimenten hebben, de Arie H. heeft zware schade opgelopen. Beide schepen .hebben om sleepboothulp gevraagd. Rechercheurs van het Britse ministerie van vervoer zouden volgens nog onbe vestigde berichten tot de conclusie zijn gekomen dat de ontploffing die leidde tot de ondergang van het Britse schip Dara, in de Perzische Golf. waarbij twee honderd mensen het leven verloren, het gevolg is geweest van terroristische da den. Anti-Britse bandieten zouden 24 landmijnen aan boord van het schip heb ben gebracht. Temper Station geneidh ik Sè 8 S J E 15 Oslo Kopenh Madrid Mal lor ca mist regen

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1