Stil pijn Oostduitse industrie kan niet zo best meekomen [oskou heeft breuk met Albanië zelf uitgelokt Loetlioeli vindt zijn land (Z.-Afrika) museumstuk 00 FRANSE UNIE NIET AANVAARDBAAR Amerika en Sowjetunie: eens over de ruimte Grote Drie nog niet eensgezind Kunnen vissen horen? ■arbeidsongeschiktheid De interimregeling, die minister Veldkamp in afwachting van het van kracht worden van de arbeidsongeschiktheidsverzekering wil invoeren, zal in grote lijnen overeenkomen met de overgangsregeling van de nog in voorbereiding zijnde wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering. De uitkeringen aan invaliditeitsrentetrekkers zullen worden opgetrokken. De rentetrekker zal zoveel mogelijk in dezelfde positie worden gebracht als de ongeschoolde arbeider met een gelijke graad van invaliditeit, die uitkering ontvangt op grond van de toekomstige nieuwe verzekering. Het bedrijfsleven zal de nodige middelen voor de financiering opbrengen, maar de regering overweegt, zolang vanl de verzekering nog niet tot stand is gekomen geen wijzigingje brengen J deei bijdrage van het rijk in de uitkeringen jBI defij Veldkamp aan de Tweede Kamer mee. der t hel 'at de rentetrekkers. Dit deelt minister 3lEER schoolruimte De economische expansie van ]b„edh^«,to(«f,Siir,|?7c Oost-Duitsland blijft als gevolg kende industrie is het tempo van 11 tot van een tekort aan arbcidskrach- vier procent gedaald. In de landbouwsector heeft het Oost ten ten achter by die in de rest duitse gebrek aan arbeidskrachten de van Oost-Europa, zo wordt in het werkzaamheden in de zaai- en oogstpe- jongste bulletin van de Econo- Dit jaar is het aantal leerlingen, dat tot het voortgezet onderwijs wilde worden toegelaten maar wegens ruimtegebrek moest worden afgewezen, verder' gedaald. Dit bericht minister Klompé als minister van onderwijs, kunsten en) wetenschappen ad interim de Tweede Kamer. Voor het eerste leerjaar houdt deze daling verband met de omstandigheid, dat de toegelatenen in het algemeen niet meer afkomstig zijn uit de geboortegolf van omstreeks 1946. De uit deze periode afkomstige leerlingen bevinden zich momentcel in de hogere klassen. Daar is het ruimtegebrek nog vrij groot. Bij het lager nijver heidsonderwijs voor jongens heeft daarbij het veelvuldig omzetten van twee jarige cursussen tot drie- en vierjarige het ruimtegebrek in de hoogste leerjaren nog vergroot. Een groot aantal scholen heeft op grond van het ruimtegebrek nog noodvoorzieningen moeten treffen. Wanneer over enkele jaren de invloed van de geboortegolf voorbij zal zijn, kan worden bezien in hoeverre het ruimtegebrek een duurzaam karakter heeft. Waarschijnlijk zal dan blijken, dat ook een minder doelmatige spreiding van de diverse takken van onderwijs over het land het ruimtetekort op een aaptal scholen heeft beïnvloed. Minister Klompé vindt het dan ook belangrijk, dat aan deze spreiding in de toekomst aandacht wordt besteed. Daarnaast doet zich de invloed gelden van de nog steeds voortgaande ver schuiving in de belangstelling voor bepaalde takken van onderwijs. Ver schuivingen zijn te constateren van lager nijverheidsonderwijs naar u.l.o. en Radio-Tirana uit beschuldiging: Dc winnaar van de Nobelprijs steeds wonten de versp;rrinSen hoger. .«en ,1. t Loethoeli noemde verder de praktijk voor de vrede 1960, Albert Loe- van de apartheid een monster van Fran- thoeli, heeft gisteravond in een1 kenstein. De apartheidspolitiek is niet lezing in dc universiteit van Oslo J« Tel gezegd dat Afrika een vasteland beleid van de regering die steunt op is dat in revolutie is tegen onder- JJ» g2^ot2eeimhe1frderheid onder de blan" drukking. Vrede is onmogelijk zo ian„ Ir ra r h ton van de onder- H,i vervolgde: Het mag dan zijn dat lang dc Kracnten van ae onaer ZuW_Afrika.s S0Ciale stelsel een monu- drukking niet zijn weggevaagd, ment van rassenonderdrukking Is, mische commissie voor Europa van de Verenigde Naties gezegd. I De bruto industriële produktie is Belgische ambassadeur in Oost-Duitsland dit jaar slechts met 5lk procent gestegen tegen een stijging van 9 tot 17 procent in de rest van Oost-Europa. De Albanese radio heeft giste- en de Sowjetunie van minder waardig gedrag beschuldigd. Vol lens Radio-Tirana hebben de tussen bij de bouw van de nieuwe ilbanese ambassade in Moskou en ingewikkelde afluister- en op name-installatie ingebouwd. In dezelfde uitzending werd verze- terd. dat de dag zal komen waarop het lussisché volk en de Russische commu nistische partij Nikita Chroesjtsjef zullen straffen voor zijn ..anti-marxistische daden". Volgens het radiostation heeft Moskou de breuk in de diplomatieke be- rekkingen uitsluitend uitgelokt met het doel Albanië onder de duim te krijgen. Met nadruk werd ontkend dat de Rus sische ambassadeur in Tirana de gele genheid niet kreeg zijn taak naar beho- vervullen. ..Integendeel, iedereen uist zeer vriendelijk en hulpvaar- aldus de Albanese radio. Verder werd de beschuldiging geuit dat de Al banese diplomaten in Moskou bewaakt werden en dat zij hun propagandama teriaal niet konden publiceren. ..Iets wat zelfs wordt toegestaan aan wester se landen", aldus de Tiraanse omroep. Inmiddels heeft ook Radio-Moskou het lieuws van de verbreking der betrek- :ingen wereldkundig gemaakt, een dag ladat de Albanezen het hebben gepubli- UVolgens een officieel communiqué van het Russische ministerie van buiten- landse zaken was kortgeleden al een verklaring overhandigd, waarin de Al banese regering er van werd beschul digd de betrekkingen met de Sowjet unie te verslechteren. De verklaring behelsde onder het volgende deur is in ei plaatst dat hij de instructies van zijn re gering niet kan uitvoeren. De ambassa de is in feite geïsoleerd en de meest elementaire normen van internationaal recht worden ten opzichte van haar met voeten getreden. De Sowjetdiploma- ten in Tirana kunnen zelfs geen offi cieel contact met Albanese instellingen en organisaties meer onderhouden". Rusland zou hierop de aandacht der Albanese regering hebben gevestigd, maar dat had slechts tot gevolg ge had dat de omstandigheden nog slech ter werden en dat geëist werd dat de personeelssterkte van de Russische am bassade tot een derde zou worden te ruggebracht. Dit alles in aanmerking nemende, evenals de Albanese bewe ring, dat de Russische diplomaten niets meer te maken hebben in Tirana, heeft de regering van de Sowjetunie besloten de ambassadeur, kameraad Sjisjkin de gehele staf van de ambassade ei handelsmissie terug te roepen", aldus een toelichting van Russische zijde. Echter vergeleken met de revo lutie in Europa, verloopt de revolutie in Afrika ordelijk, vlug en betrekkelijk niet bloedig. Hij zeide ondermeer: De zwarte bevolking van Zuid-Afrika heeft zich op enkele uitzonderingen na gehouden aan de politiek van geweld loosheid. Hij noemde zijn land een ..museumstuk", een overblijfsel een tijdperk dat overal elders dood of tenminste stervend is. Bijna een mil joen negers wordt daar jaarlijks gehouden en gestraft met boeten gens overtreding van wetten die voor blanken gelden. In het rumoer van de revolutie in Afrika wordt de grondslag voor vrede en broederschap" weer gelegd door de terugkeer van nationale soevereiniteit en onafhankelijkheid, van gelijkheid en menselijke waardigheid. Afrika heeft maar één doel: het verkrijgen van on afhankelijkheid voor een verenigd Afri ka waarin de vrijheid voortdurend toe neemt. Afrika moet de wereld laten zien dat het niet streeft ngar omverwerping van de blanke door een zwarte kaste maar naar een democratie .zonder ras> sentegenstellingen. Zelfs in Zuid-Afrika, waar de macht van de blanke minder heid rust op het zwaarst bewapende en best uitgeruste militaire apnaraat van Afrika, deinzen de zwarte Afrikanen niet terug en eisen een „nieuw perk". In Zuid-Afrika wordt de cultus vai rassensuperioriteit en de overmacht de blanke aanbeden als een godheid. El ders werden de versperringen op de weg naar de vrijheid een voor een geslecht, maar in Zuid-Afrika niet. Integendeel, Ruimtevaarder John Glenn zal nog een reddingsmogelijkheid hebben, als er bij de start van zijn grote ruim teraket iets mocht misgaan. Deze tekening toont de raket, waarmee Glenn zijn baan om de aarde moet gaan beschrijven. Op de top is een pyramide-vormig staketsel aange bracht. met daarop de zgn. „ontsnap pingsraket". Glenn kan deze raket in werking stellen, zodra de lance ring dreigt te mislukken. Zijn cap sule wordt dan vpn de grote Atlas raket losgemaakt en per parachute kan de vlieger dan naar de aarde terugkeren. Amerikaanse minister van marine treedt af De Amerikaanse minister van mari ne, John Connolly, heeft zijn ambt op gegeven om zich kandidaat te kunnen stellen voor het gouverneurschap van Texas. Zijn opvolger is de 52-ja'rige di recteur van de Panama-kanaalmaat schappij Fred Korth. die voor hij van Kennedy deze functies kreeg (in het be gin van dit jaar) advocaat en adviseur van de minister van het leger was Kennedy ontvangt 30 vrouwelijke afgevaardigden President Kennedy heeft gisteren in een toespraak tot dertig vrouwelijke le den van vertegenwoordigingen bij de Ver enigde Naties gezegd dat de volkerenor- Kinisatie sterker gemaakt kan worden. e V. N. kunnen het apparaat worden dat allen hopen dat het eens zal zijn. Een van de bezoeksters van de presi dent in het Witte Huis was mej. mr. A. P. Schilthuis. lid van de Nederlandse af vaardiging naar de Algemene Vergade- Schooljongens vormden „reactionair centrum" In Leipzig zijn vier schooljongens tot gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij jo ger Volkszeitung" had de leider groep, die drieëneenhalf jaar kreeg. zijn kamer versierd met portretten van I president Kennedy en burgemeester Brandt van West-Berlijn. Voorts zou hij ,oo een pistool en' een grote voorraad mu- eï nitie in zijn bezit hebben gehad. e3 Juridisch instituut Amsterdam geopend In de aula van de universiteit van ',J. Amsterdam is gistermiddag een bijeen komst gehouden ter gelegenheid van de opening van het juridisch instituut der universiteit. Het instituut is gevestigd in de panden O.Z. Achterburgwal 219 en 221, waarvan het laatste geheel moest worden gesloopt voor het vernieuwcd van de funderingen. De kern van de boekenverzameling in deze ruimte, ten behoeve van studenten en docenten, wordt gevormd door de omvangrijke bibliotheek van wijlen prof mr. M. H. Bregstein, die geschonken werd door de erven van Drof. Bregstein. Na een inleidend woord door de rector- magnificus van de Amsterdamse univer siteit. prof dr. J. Kok. voerde het woord de voorzitter van de faculteit der rechts geleerdheid. prof. mr. A. Pitlo. die wees op de groeischok van het universitaire leven in de laatste jaren. Naar zijn me ning is een verandering in de didactiek der juridische faculteit gewenst geble ken. „Bij het aantal ingeschrevenen van het ogenblik is van persoonlijk contact tussen professor en student geen sprake meer. Het opbouwen van een weten schappelijke staf is daarom van groot belang, waarbij de noodzaak van het in stituut is gebleken", aldus proL Pitlo. De politie van Dallas (Texas), heeft een twintigjarige jongeman gearresteerd die vier uur lang met een gestolen vlieg tuig in dichte mist had rondgevlogen en was gekomen met een Russen ontzet uit ouderlijke macht Het Kirgiese communistische partijor gaan Sowjetskaja Kirgisija heeft uitvoerig verslag gegeven van een ces dat in de Sowjetunie veel stof heeft doen opwaaien. Drie ouderparen, die al len tot de sekte der adventisten beho ren. zijn op voorstel van het opvoe dingsbureau in Bezirk Talass uit de ouderlijke macht ontzet. Hen werd ten laste gelegd hun kinderen tot ..geeste lijk onvolwaardigen" te maken. De ouders hadden hun kinderen verboden lid te worden van de communistische jeugdorgansiatie en op zaterdag, de rustdag van de adventisten, naar school te gaan. Bovendien hadden zij hun kin deren niet toegestaan de bijeenkomsten die van school uitgaan en de bioscoop te bezoeken. De ouders waarvan enke len Duitse namen dragen, hebben hun kinderen van „iedere kindervreugde" beroofd. Waarmee dan vooral het bod om lid te worden van de co nistische jeugdorganisatie wordt Toen de aanweiigen het vonnis men waren zij enthousiast. De kinde ren zullen toegewezen worden aan ..goed hartige pleegouders die goede Sowjet- burgers zijn". Financiële crisis in Egypte? Volgens het Amerikaanse weekblad Newsweek zou er in Egypte een politieke crisis op handen zijn. Als tekenen die erop wijzen noemt het blad: 1. Er is gedurende de laatste weken constante stroom van particulier kapi taal via de zwarte markt Egypte uit ge smokkeld. 2. De wisselkoers in Zürich Egyptische pond is gedaald van 1.70 dol lar eind september tot 1.45 dollar begin december. De officiële koers is 2.87 dol lar- Minister Dc Pous in Engeland De minister' van economische zaken, drs. J. W. de Pous, is gisteravond per vliegtuig in Londen aangekomen voor een bezoek van twee dagen aan Groot-Britan- më. Minister De Pous zal te Londen be sprekingen voeren met de minister van handel Erroll, de onderminister van bui tenlandse zaken. Eath. en de onderminis ter van financiën Brooke. De Nederlandse minister zei tot ver slaggevers op het vliegveld van Londen dat gesproken zal worden over de han del tussen de twee landen en over Ne derlandse en Britse investeringsbe- langen. ..Ook zullen wij het natuurlijk hebben over zaken die in verband staan met Groot-Britannie's eventuele toetre ding tot de Europese Economische Ge meenschap. aldus minister De Pous. Vier jonge Denen, die sinds zondag vermist werden toen zij met een mo torbootje gingen vissen, zijn gisteravond gered door de 300 ton metende kust vaarder Berend uit Hamburg. liep weg bij herdenking Dag Hammarskjöld De Belgische ambassadeur in Noor wegen, ridder De Fontaine, heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij een toelichting geeft op zijn weglopen bij de posthume uitreiking van de Nobelprijs bassadeur was verontwaardigd door de herdenkingsrede van de voorzitter van de Nobelprijscommissie, Gunnar Jahn, waarin deze beweerde dat België on danks zijn belofte zijn troepen niet van twee bases in Katanga had teruggetrok ken. De Fontaine zegt, dat de troepen wel degelijk werden teruggeroepen zij verder slechts hadden ingegrepen om de Europeanen te beschermen, enige doel van de interventie slechts de levens te redden van 1 le Europeanen die in Kongo in ernstig gevaar waren: aldus de verklaring de ambassadeur. In het bulletin wordt opgemerkt, dat slechte planning en bedrijfsvoering in Oost-Duitsland waarschijnlijk gedeelte lijk de oorzaak is, maar dat de chroni sche oorzaak de daling van het aantal arbeidskrachten is. Volgens Westduitse statistieken gingen tussen 1949 cn 1960 3.3 miljoen Duitsers van Oost- West-Duitsland. Tussen 1950 en 1959 is de totale be volking van Oost-Duitsland met 6 pro cent afgenomen en de beroepsbevolking met 8 procent. Volgens een officiële Oostduitse raming van het verloop de bevolking zal de daling tot minstens 1970 voortduren. Om het tekort aan arbeidskrachten op te vullen, is men arbeidsbesparen de machines en moderne technieken gaan toepassen, aldus het bulletin, GA FLITSEN riode belemmerd, ofschoon er enige verlichting werd verkregen door „vrij willige" arbeid in de weekeinden en door de inschakeling van militairen en studenten. Bovendien heeft het slechte oogstweer een over het algemeen on gunstige invloed gehad. Wat de rest va., Oost-Europa betreft, wordt in het bulletin gezegd, dat het tempo van de industriële expansie in de Sowjetunie, Tsjechoslowakije en Bul garije tot op zekere hoogte is afgeno- In Albanië en Hongarije bleef het groeitempo van 1960 gehandhaafd, ter wijl het in Polen en Roemenië groter werd. ofschoon in de nationale plannen de drie laatstgenoemde landen dit jaar een vertraging van het tempo was vdorzien. Wanbetaling aan V.N. voor Internationale hof van justitie Waarnemend secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft gisteren in de begrotingscommissie van de Algemene Vergadering een pleidooi gehouden vooi financiële steun aan de volkerenorgani satie. Hij verzocht alle landen-leden hulp te verlenen om een dreigend bank roet van de V.N. te voorkomen. De fi nanciële moeilijkheden werden steeds groter en dreigden uitvoering vai Na de rede van Oe Thant ging de commissie met 31 tegen 10 stemmen bij 20 onthoudingen akkoord met ternationale gerechtshof over deze kwes tie uit te lokken. Dit hof zou moeten uitmaken of alle landen-leden V.N. al dan niet krachtens het Handvest verplicht zijn om hun aandeel te beta len in de kosten van de V.N.-acties Kongo en het Midden-Oosten. Oe Thant zei nog, dat het kastekort op het einde van het vorig jaar bijna 87 miljoen dollar bedroeg en dat dit tekort eind 1961 opgelopen zou zijn tot 107>£ mil joen dollar. De onbetaalde rekeningen zullen op 31 december van dit jaar taal 82 V4 miljoen dollar. Mening dr. S. L. Mansholt: DH Dc Verenigde Staten en de! De laB|e impass[ (dne Jaar,, ovet Sowjetunie hebben zich gezanten-1deze kwestie werd doorbroken toen de lijk geschaard achter een breed )v s- en de Sowjetunie het t (Van onze parlementsredactie) S. L. MANSHOLT, vice-voorzitter van de E.E.G.-commissie, is van mening, dat het Franse plan tot vorming van een Unie van Europese Staten in zijn huidige vorm moet worden afgewezen. De Nederlandse oud-minister, die gisteren in Den Haag een pers conferentie hield, zei in te zien, dat een bovennationale vormgeving van een gemeenschappelijke buitenlandse politiek op een wijze, zoals die voor de economische politiek in de E.E.G.-commissie is belichaamd momenteel nog niet mogelijk is. Men zal dus met het mindere, een door de regeringen gezamenlijk opgestelde poli tiek, genoegen moeten nemen. Franse ontwerp is voorgesteld. Tenslot te mag de NAVO erdoor niet worden verzwakt. Grote bezwaren had dr. Mansholt te gen het geopperde plan, na een over gangstijd van drie jaar de commissies van de Europese Gemeenschappen, die momenteel zelfstandige organen zijn, te plaatsen onder de zeggenschap van een politiek secretariaat, dat uiteindelijk niets meer is dan een werktuig in de hand van de regeringen van de ze! E.E.G.-landen. Dr. Mansholt bleek ernstig teleurge steld over het standpunt van Duitsland in het overleg aangaande het gemeen schappelijk landbouwbeleid. Het Duitse standpunt noemde hij onaanvaardbaa compromis mogelijk is, zullen zijde Voprdat men bereid kan zijn, met dit mindere genoegen te nemen, moet, al dus de heer Mansholt, aan drie voor aarden zijn voldaan. Het overleg tus- _»n de regeringen van de unie moet worden beperkt tot die terreinen (bui tenlandse politiek, cultuur), die niet be horen tot de competentie van de Euro pese gemeenschappen en het Europees Parlement. Voorts moet aan het Europees Parle ment een grotere controlerende be voegdheid worden gegeven dan in Advertentie De ministers van buitenlandse zaken van de westelijke Grote Drie zijn gisteren voor de eerste maal in Parijs bij elkaar gekomen om te spreken over de huidige interna tionale spanning en meer in het bijzonder over een gemeenschap pelijk standpunt ten aanzien van eventuele onderhandelingen met de Sowjetunie. Nadat de kwesties Laos en Zuid-Viet- nam de revue gepasseerd waren, werd in aanwezigheid van minister Schroder van West-Duitsland gesproken over de Berlijnse crisis. Rusk en Home zijn van mening en Schroder is het met hen eens dat het Westen in de nabije toekomst moet komen tot besprekingen met de Sowjetunie over de status van Berlijn. Londen en Washington zien dit probleem als de grootste en meest dringende bedreiging van de vrede. Couve de Murville daarentegen is het uiteraard met president De Gaulle eens, dat een dergelijke stap voorbarig is en dat het Westen zich voorlopig af zijdig moet houden, inplaats van met spoed te willen komen tot overleg Oost- West. Ook zijn de Fransen van menjng. dat onderhandelingen dienen te gaan over de toekomst van Duitsland en de Europese veiligheid inplaats van be perkt te blijven tot de kwestie-Ber- lijn. Over het doel op lange termijn is men het echter eens: de vrijheid van West-Berlijn en de geallieerde toegangs rechten moeten gehandhaafd blijven. met RDTERDDN Dikwijls ligger gebieden ln de gebieden geheel Dr. Mansholt noemde als voorbeeld het Duitsland als Nederland een probleem- Duitsland en Nederland /crhefflng van dit gebied zich voor dit gebied beleid, ook het ïcl gebri oude land en eventueel op het c t herbebossing overgaan. Franse begroting internationale samenwerking bij Usche en niet-gebonden landen het vreedzaam Eebruik van de iïn S, ruimte, dat de politieke commis- een troika- idriemanschaps-) regeling sie der V.N. eenstemmig heeft aanvaard. Het programma omvat een verklaring dat de ruimte valt onder het, internatio nale recht en dat hemellichamen niet onder enige nationale soevereiniteit of lig nationaal beheer vallen. Het plan volgt in grote lijnen een eer der ontwerp van de Verenigde Staten. Het bestaat uit vijf met elkaar verbon den resoluties. De V.S. en de Sowjet- hebben er overeenstemming over bereikt in een serie besloten besprekin gen. Alle 24 landen van de V.N.-cc ie voor de ruimte hebben zich verklaard. 7ü eett êbontc lij, m Dat een vergadering ook kort kan zijn. be wijst een conferentie van van de gouverneurs der Europese centrale ban ken, die gisten .orgen om tien uur in Bazel be gon. Vijftig minuten lang werd er vergaderd en toen konden de vertegen woordigers van de ver schillende Europese ban ken weer naar hun res pectievelijke vaderlanden terugkeren. Voordat de vergadering begon, zei de gouverneur van de Bank van Frankrijk: „Het Is een gewone routineverga dering, wij hebben niets te zeggen. Er zal geen communiqué worden op gesteld". De vraag is nu, als de gouverneurs niets te zeggen hadden, wat is er dan in die vijftig mi nuten gebeurd? I De Nederlandse rege ring heeft aan de rege ring van Somaliland 15.000 gulden geschonken in verband met de recen te ernstige overstromin gen in dat land. Aan de regering van Somaliland is verzocht om mede te delen, of de voorkeur be staat voor toezending van medicamenten en dekens voor dit bedrag of voor baar geld voor besteding ter plaatse. I Het Amerikaanse Op perste Gerechtshof heeft gisteren de veroordeling vernietigd van zestien negerstudenten, die had den deelgenomen aan een „zitdemonstratis" in blijft twistpunt De Franse senaat heeft gisteravond voor de derde maal geweigerd de be groting voor 1962 goed te keuren in een vorm, die voor de regering aan vaardbaar is. Dc Nationale Vergadering heeft de begroting reeds drie maal goedgekeurd en zal thans ycrzocht worden er in vierde en laatste lezing haar fiat aan te hechten. Nadat de Senaat de cijfers in tweede lezing radicaal wijzigde en geweigerd had nieuwe belastingen toe te staan om het overheidspersoneel kleine loon- en salarisverhogingen toe te staan, werd een commissie van Senaat cn Nationale Ver gadering gevormd. Deze commissie schrapte onder druk van dc Senaatsleden Louisiana, uit protest te- de 300 miljoen nieuwe franken aan be gon de rassendiscrimina- lastingen. die de regering zei nodig te tie in restaurants. De be- hebben. trokkenen waren in ge- compromis, dat overigens door de noemde staat veroor- regering aanvaard was. werd goedgc- dccld we eens vrede- keurd Tocn de begroting gisteren aan Ju !l.l, Nationale Vergadering voorgelegd breuk omdat zij zich werd diende premier Debré een amen- hadden opgehouden in dement in voor een nieuwe vennoot schapsbelasting De afgevaardigden keur den dit amendement met 302 tegen 192 stemmen goed De Senaat verwierp het echter met 135 tegen 82 stemmen. Krachtens de Franse grondwet gaat de begroting thans ter definitieve af doening naar de Nationale Vergadering, waar de regeringsmeerderheid groot gc-1 noeg is om een goedkeuring t« waar een restaurant, leen toegankelijk was voor blanken. Het Opper ste Gerechtshof vernie tigde deze uitspraak, om dat er voor de schuldig verklaring totaal geen 773) Wellicht herinnert u zich het verhaal van de man, die Iedere dag zijn vissen ging voeren, maar vóór het begin van de maaltijd hard aan een bel trok, die hij bij dc vUver had opgehangen. Steevast kwamen de dieren na het luiden van de bel aan zwemmen. waarmee dan bewezen was, dat vissen kunnen horen. Na tuurlijk kwam weer iemand roet in het eten gooien. Een scepticus ging bU de vijver staan cn maakte het gebaar of de bel werd geluld, cn ziet: zonder dat een klank gehoord werd kwamen ook nu dc vissen aanzwem- dus de gebaren van de mens, waardoor de vissen werden aangelokt en niet het geluid van de bel. Desondanks blijft net een belangwek kende vraag, of vis- sen kunnen horen. Zo'n gemakkelijke vraag Is dat niet, want forellcnvissers vertellen ons. dat we zo hard kunnen zingen of schreeuwen als wc willen, maar dat we ln leder geval niet te hard langs de oever moeten stappen, omdat de trillingen van de bodem zich dan aan het water kunnen mededelen, waarna de vis ze met de zijlijn zou kunnen „horen", voelen dus. Dit heeft dus om te beginnen met „ho ren" niets te maken (en op die zjj- Hjn komen we nóg terug). Anderen weten te vertellen, dat de forellen In een Amerikaans riviertje geen enkele aandacht schonken aan een geweerschot, dat vlak bij het water werd afgevuurd, terwijl de zelfde soort vissen ln een Schots TOCH IS HET ZO! meer daarentegen reageerde op elk schot bi de nabijheid door zich ogen blikkelijk te verspreiden. Wéér an dere vissers vertelden, dat de herrie van een naderende motorboot geen enkele invloed op de vissen bleek te hebben, terwijl meervallen bleken te reageren op een fluitje. Wordt daar maar eens uit wijs! We zullen daarom maar beginnen met het begin en op zoek gaan naar het uitwendige oor. dc gehoorgang en het middenoor bij vissen. We zoe ken tevergeefs, want vissen blijken geen uitwendige oren te bezitten. Dit behoeft nog geer. aanleiding te zijr wendlg gehooror gaan. dat in de been deren van de seïhe- del verborgen Is. Hel ontbreken van uit wendige oren kun- nen we ons best in denken. De geluldstrillfngen worden bi water Immers met aanzienlijk gro tere kracht overgebracht dan in de lucht, zodat de vis geen gehoorgang e.d. nodig heeft, want het geluld kan zich vla de heenderen van de kop naar het inwendige gehoororgaan voort planten. Op dezelfde wijze weten mensen die een defect aan het mid denoor hebben zich te behelpen door het geluld, door middel van een ver sterker, op de schedelbeenderen over te brengen. Een dergelijke verster ker heeft een vis niet nodig, want het water zorgt voor een krachtige voortplanting. Uitwendige gehooror ganen zijn ln het water dus overbo dig. Dat Is onze e«rste conclusie. Een volgende keer verder!

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5